EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0442

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje program spolupráce v colnej oblasti „Colníctvo“

COM/2018/442 final - 2018/0232 (COD)

V Bruseli8. 6. 2018

COM(2018) 442 final

2018/0232(COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa stanovuje program spolupráce v colnej oblasti „Colníctvo“

{SEC(2018) 295 final}
{SWD(2018) 321 final}
{SWD(2018) 322 final}


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Komisia 2. mája 2018 prijala balík týkajúci sa ďalšieho viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027 1 . Komisia navrhla nový, moderný a dlhodobý rozpočet, úzko previazaný s politickými prioritami Únie 27 členov. V navrhovanom rozpočte sú nové nástroje skombinované s modernizovanými programami, aby efektívne plnili priority Únie. Na tomto základe Komisia navrhuje nový program pre colníctvo v rámci rozpočtového okruhu „Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika“. Týmto programom sa podporí práca a spolupráca medzi colnými orgánmi, ako sa uvádza v oznámení pripojenom k návrhu viacročného finančného rámca 2 .

V tomto návrhu sa ako dátum začatia uplatňovania stanovuje 1. január 2021 a tento návrh sa predkladá pre Úniu 27 členských štátov v súlade s oznámením Spojeného kráľovstva o jeho zámere vystúpiť z Európskej únie a Euratomu na základe článku 50 Zmluvy o Európskej únii, ktoré bolo Európskej rade doručené 29. marca 2017.

Dôvody a ciele návrhu

Colná únia bola počas 50 rokov významným príkladom úspešnej integrácie do EÚ. Je jednou z mála oblastí, ktoré patria do výlučnej právomoci EÚ, bez ktorej by odstránenie vnútorných hraníc nebolo možné. EÚ je najväčším obchodným zoskupením na svete a má 15 % podiel na celosvetovom obchode. Celkový počet colných vyhlásení za posledných päť rokov neprestajne rástol a dosiahol úroveň 313 miliónov v roku 2016 alebo desať vyhlásení za sekundu, pričom 98 % colných vyhlásení bolo podaných elektronicky.

Colné orgány pomáhajú chrániť finančné záujmy Únie a členských štátov a ako strážcovia vonkajších hraníc EÚ pre tovar chránia aj verejnosť pred teroristickými, zdravotnými, environmentálnymi a inými hrozbami. Colné orgány uplatňujú zoznam viac ako 60 necolných právnych predpisov týkajúcich sa okrem iného tovaru s dvojakým použitím, strelných zbraní, drogových prekurzorov, pohybu peňažných prostriedkov, práv duševného vlastníctva, verejného zdravia, bezpečnosti výrobkov a ochrany spotrebiteľa, ochrany voľne žijúcich zvierat a životného prostredia. Colné orgány takisto zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri zabezpečovaní integrity dodávateľského reťazca a pri predchádzaní tomu, aby teroristické organizácie voľne presúvali svoje finančné prostriedky. Budúci systém kontroly dovozu 2 (ICS2) pre riadenie colných rizík významne prispeje k bezpečnosti Únie, jej občanov a podnikov. Okrem toho nové výzvy vznikajúce v dôsledku rýchlo sa meniacich technológií (digitalizácia, prepojenosť, internet vecí, blockchain) a obchodných modelov (elektronický obchod, optimalizácia dodávateľského reťazca), znížených verejných finančných prostriedkov, rastúcich objemov svetového obchodu a pretrvávajúcej nadnárodnej trestnej činnosti a bezpečnostného rizika neprestajne zvyšujú tlak na zlepšenie výkonnosti colnej únie a na rozšírenie rozsahu úloh, ktoré majú vykonávať colné správy.

Od roku 2016 predstavuje Colný kódex Únie nový právny colný rámec. Hlavnými cieľmi Colného kódexu Únie sú ukončenie papierových postupov a digitalizácia interakcií medzi obchodnými subjektmi a colnými orgánmi, ako aj posilnené riadenie rizika v záujme poskytovania informácií o náklade. Colný kódex Únie ako taký začal rozsiahly projekt digitalizácie so 17 rôznymi elektronickými systémami, ktoré sa majú vo väčšine prípadov zaviesť do roku 2020. Niektoré systémy sa budú zavádzať postupne do roku 2025. Tieto elektronické systémy sa týkajú všetkých colných režimov, a preto budú stredobodom fungovania colnej únie. Po úplnom vykonávaní sa Colným kódexom Únie zvýši konkurencieschopnosť európskych podnikov a opätovne sa nastolí dôležitá rovnováha medzi colnými kontrolami a uľahčí sa legitímny tok tovaru, ktorý prechádza alebo sa pohybuje v rámci Únie a mimo nej.

Nadchádzajúce vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ znamená, že sa Spojené kráľovstvo ako členský štát oddelí od všetkých existujúcich elektronických colných systémov financovaných z programu Colníctvo 2020. Tieto dôsledky a náklady však nemožno presne odhadnúť, a preto sa v tomto dokumente neuvádzajú, keďže sú ešte v tomto štádiu rokovaní prebiehajúcich medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom do veľkej miery neznáme.

Vykonávanie všetkých týchto aspektov je možné dosiahnuť len prostredníctvom intenzívnej operačnej spolupráce medzi colnými správami členských štátov, medzi nimi a ďalšími orgánmi, s obchodnými a inými tretími stranami. Navrhovaným programom, ktorý je nástupníckym programom Colníctva 2020, sa podporí spolupráca v oblasti colníctva.

Colná spolupráca a budovanie kapacít sa bude sústreďovať okolo vytvárania medziľudských kontaktných sietí a budovania kompetencií na jednej strane a na činnosti budovania kapacít IT na druhej strane. Prvým klastrom sa zefektívni výmena osvedčených postupov a praktických poznatkov medzi členskými štátmi a ostatnými krajinami zúčastňujúcimi sa na programe, pričom sa osobitne zameria na štrukturálnu spoluprácu založenú na projektoch, ktorá umožňuje hlboké a integrované formy spolupráce medzi zúčastnenými krajinami, čím sa otvára cesta na ďalší rozvoj colnej únie. Druhý klaster umožňuje programu financovať kompletný súbor infraštruktúry a systémov IT vrátane digitalizácie interakcií medzi obchodom a colnými orgánmi, ako aj posilneného riadenia rizík, ktoré umožní colným správam Únie stať sa plnohodnotnými elektronickými správami.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

Súčasný návrh je v súlade s Colným kódexom Únie 3 a ďalšími právnymi predpismi, ktoré musia colné orgány uplatňovať.

Súčasný návrh je takisto v súlade s existujúcim programom Colníctvo 2020, ktorého cieľom je podporiť fungovanie a modernizáciu colnej únie s cieľom posilniť vnútorný trh prostredníctvom spolupráce medzi zúčastnenými krajinami, ich colnými orgánmi a ich úradníkmi. Podobne sa v súčasnom návrhu stanoví operačný, organizačný, metodický a rozpočtový rámec na vykonávanie cieľov a činností colnej politiky EÚ.

Návrh ako taký je pokračovaním súčasného programu. Bude však znamenať väčšiu intenzitu v spôsobe, akým sa spolupráca uskutoční, a pokiaľ ide o počet elektronických systémov, ako aj o možnosť zohľadniť určitú mieru inovácií.

Súlad s ostatnými politikami Únie

Návrh je v súlade s ostatnými politikami Únie, a najmä s ďalšími navrhovanými akčnými programami a fondmi EÚ, ktoré sledujú podobné ciele v súvisiacich oblastiach pôsobnosti.

Program je úzko spojený s novým nástrojom pre vybavenie na colné kontroly (jedna z dvoch zložiek nového Fondu pre integrované riadenie hraníc), ktorý bude podporovať nákup, údržbu a modernizáciu oprávneného vybavenia. Program pre colníctvo sa namiesto toho použije na podporu všetkých súvisiacich akcií, ako sú napríklad činnosti spolupráce pri posudzovaní potrieb v súvislosti s vybavením, odborná príprava týkajúca sa zakúpeného vybavenia atď.

Okrem toho, keďže sa program pre colníctvo zameriava na podporu colných orgánov inter alia pri ochrane finančných záujmov EÚ, je prepojený s činnosťami, ktoré vykonáva Európsky úrad pre boj proti podvodom, pokiaľ ide o boj proti podvodom na ochranu finančných záujmov Únie v súlade s článkom 325 ZFEÚ a programom EÚ pre boj proti podvodom. V rámci tohto programu budú existovať synergie, ktorými sa sleduje konkrétne cieľ ochrany finančných záujmov Únie, ako aj program pre colníctvo, ktorým sa podporuje riadne fungovanie colnej únie, čo prispieva k ochrane týchto finančných záujmov. Zameranie každého programu bude preto odlišné, ale s potenciálom pre doplňujúce akcie. Budú takisto možné synergie s činnosťami Európskej prokuratúry a s programom Spravodlivosť Fondu pre spravodlivosť, práva a hodnoty v súvislosti s odbornou prípravou v oblasti uplatňovania colného práva Únie.

Zámerom programu Colníctvo je takisto zaistiť bezpečnosť výrobkov a ochranu európskych spotrebiteľov, ako aj zabezpečiť rovnaké podmienky pre priemysel EÚ. Preto je naviazaný na iniciatívy programu pre jednotný trh, ktorých cieľom je posilniť dohľad nad trhom a zabezpečiť, aby na trh EÚ vstupovali iba výrobky, ktoré spĺňajú požiadavky a sú bezpečné.

S cieľom riešiť výzvy a bojovať proti trestnej činnosti by sa mohli preskúmať synergie s Fondom pre vnútornú bezpečnosť. Úspory z rozsahu by sa mohli týkať najmä spolupráce medzi viacerými aktérmi, vybavenia na colné kontroly a iných akcií na budovanie kapacít.

Okrem toho na prevádzkovej úrovni existujú významné synergie s programom Fiscalis, ktorý podporuje spoluprácu v oblasti daní. V oblasti elektronických systémov existuje vzájomné obohacovanie a spoločné financovanie spoločných komponentov, ako je napríklad infraštruktúra dátových centier a spoločná komunikačná sieť. Existujú rovnaké prístupy v oblasti riadenia IT a spoločné horizontálne podporné mechanizmy. Použije sa rovnaký druh jednotných akcií a uplatní sa podobný prístup k budovaniu a odbornej príprave ľudských zdrojov. Riadenie programu, pokiaľ ide o návrh, riadenie, riadenie akcie, vykonávacie akty, monitorovanie výkonnosti, sa v plnej miere zefektívňuje. Okrem toho vzniká a rastie potreba jednotných akcií v oblasti zdaňovania a ciel, najmä v oblasti elektronického obchodu.

V rozhodnutí Európskeho parlamentu a Rady 70/2008/ES z 15. januára 2008 o colnom a obchodnom prostredí bez dokladov v papierovej forme sa stanovuje viacročný strategický plán (VSP) pre colníctvo na koordináciu vývoja a prevádzky colných elektronických systémov, ktoré sú vo veľkej miere financované v rámci programu. V záujme zabezpečenia súdržnosti a koordinácie medzi programom a VSP sa príslušné ustanovenia rozhodnutia zahrnú do programu. Novým návrhom sa následne zruší súčasné rozhodnutie o elektronickom colníctve 4 , a preto sa stane základom pre elektronické systémy viacročného strategického plánu pre colníctvo (VSP-C).

Napokon je možné, že v oblasti IT sa budú využívať ďalšie synergie s rôznymi iniciatívami Únie, ako je program Digitálna Európa 5 , všetky programy, ktoré prevádzkujú (dôležité) elektronické systémy, opätovné použitie stavebných prvkov 6 Nástroja na prepájanie Európy (NPE), európsky rámec interoperability 7 , priebežný plán pre normalizáciu IKT 8 , akčný plán pre finančné technológie 9 , Európsky horizont 10 , práca monitorovacieho strediska a fóra EÚ pre technológiu blockchainu 11 a ďalšie iniciatívy týkajúce sa rizík spojených s podvodmi a kybernetickou bezpečnosťou.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Tento návrh si vyžaduje kombináciu niekoľkých právnych základov, keďže môže mať niekoľko odlišných, ale korelačných účelov:

článok 33 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), v ktorom sa vyzýva na prijatie opatrení na úrovni Únie, pokiaľ ide o colnú spoluprácu a colnú úniu EÚ,

článok 114 ZFEÚ, v ktorom sa vyzýva na prijatie opatrení na úrovni Únie, pokiaľ ide o vnútorný trh, a

článok 207 ZFEÚ, v ktorom sa vyzýva na prijatie opatrení na úrovni Únie, pokiaľ ide o spoločnú obchodnú politiku.

Predpokladá sa, že článok 33 ZFEÚ bude pokračovaním colnej spolupráce v rámci súčasného programu. Okrem toho s cieľom zahrnúť a pokryť širokú škálu úloh, ktoré colné orgány musia vykonávať na hraniciach, a to v mnohých oblastiach, okrem samotnej colnej spolupráce, je návrh založený aj na článku 114 ZFEÚ a článku 207 ZFEÚ.

Akcia EÚ sa vyžaduje aj z dôvodu povinností vyplývajúcich z medzinárodných dohôd, najmä patriacich do pôsobnosti Svetovej obchodnej organizácie.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Akcia skôr na úrovni Únie než na vnútroštátnej úrovni je potrebná z týchto dôvodov:

Colná únia je vo výlučnej právomoci Únie. Prenesením právomocí na Úniu sa členské štáty dohodli, že akcie v oblasti colníctva sa budú lepšie vykonávať na úrovni Únie. Samotný právny rámec Únie však dostatočne nezabezpečuje riadne fungovanie colnej únie. Mal by sa doplniť podpornými opatreniami, ako sa stanovuje v programe Colníctvo, aby sa zabezpečilo uplatňovanie colných právnych predpisov Únie jednotným a harmonizovaným spôsobom.

Mnohé činnosti v colnej oblasti majú cezhraničnú povahu a vyžadujú si účasť všetkých členských štátov a majú na ne vplyv, a preto ich nemôžu účinne a efektívne vykonávať jednotlivé členské štáty. Akcie Únie sú potrebné na podporu európskeho rozmeru colnej práce, na predchádzanie narušeniu vnútorného trhu a na podporu účinnej ochrany vonkajších hraníc Únie.

V tejto súvislosti je akcia Únie oprávnená na zabezpečenie riadneho fungovania a ďalšieho rozvoja colnej únie a jej spoločného regulačného rámca, keďže sa preukázalo, že je najefektívnejšou a najúčinnejšou reakciou na nedostatky a výzvy pri vykonávaní colnej únie a colnej spolupráce.

Proporcionalita

Akcia na úrovni EÚ je oveľa účinnejšia, ako keby bola ponechaná na členské štáty.

Prevažná väčšina navrhovaného rozpočtu sa vynaloží na činnosti budovania kapacít IT. Oporným pilierom colnej spolupráce je pritom vysoko zabezpečená špecializovaná komunikačná sieť. Táto spoločná elektronická sieť zabezpečuje, že sa každá vnútroštátna správa potrebuje spojiť s touto spoločnou infraštruktúrou len jedenkrát, aby bola schopná vymieňať si akýkoľvek druh informácií. Ak by takáto infraštruktúra nebola dostupná, členské štáty by sa museli pripojiť 26-krát do vnútroštátnych systémov každého ďalšieho členského štátu. Zvolený prístup je založený na modeli architektúry IT, v rámci ktorého európske elektronické systémy tvoria kombináciu spoločných a vnútroštátnych komponentov. Tento model sa uprednostnil pred plne centralizovaným modelom architektúry IT, keďže tento model ponecháva časť rozpočtovej zodpovednosti na členských štátoch, ktoré vyvinú vnútroštátne elektronické komponenty na vnútroštátnej úrovni, pričom sa zohľadnia aj vnútroštátne preferencie, požiadavky a obmedzenia. Posilnenie interoperability a vzájomnej prepojenosti v záujme vnútorného trhu sa preto dosiahne primeraným spôsobom.

Komisia vykonáva koordinačné, výkonné a riadiace funkcie tak, ako je stanovené v zmluvách. Koordinácia Komisiou sa musí uskutočňovať s vnútroštátnymi colnými orgánmi, odbornými zástupcami, na operačnej úrovni a na dlhodobej báze vzhľadom na existujúce a budúce výzvy pre Úniu zistené v oblasti colníctva. Rozličné fóra a nástroje programu poskytujú Komisii vhodný rámec na prevzatie koordinačnej úlohy v oblasti colníctva.

Výber nástroja

V súlade so závermi posúdenia vplyvu je intervencia EÚ prostredníctvom programu financovania primeraný. Komisia navrhuje nástupcu programu Colníctvo 2020.

3.VÝSLEDKY EX POST HODNOTENÍ, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Retrospektívne hodnotenia/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

V návrhu sa zohľadňujú odporúčania záverečného hodnotenia programu Colníctvo 2013, ako aj predbežné výsledky priebežného hodnotenia programov Colníctvo 2020 v polovici obdobia. Zistenia záverečného hodnotenia programu Colníctvo 2013 12 boli vo všeobecnosti pozitívne, pokiaľ ide o príspevok programu Colníctvo 2013 k cieľom na politickej úrovni a o podporu colných orgánov pri spolupráci. Najväčší prínos možno zhrnúť takto:

Posilnenie bezpečnosti a ochrany vrátane úplného vykonávania systému kontroly dovozu a systému riadenia colných rizík, ako aj uplatňovania systému schválených hospodárskych subjektov a systému hospodárskych subjektov.

Zjednodušovanie obchodu, ktoré umožňuje colnej únii urýchliť pohyb, prepustenie a colné vybavenie tovaru vrátane tovaru v tranzite pri súčasnom zaručení bezpečnosti tovaru.

Ochrana finančných záujmov EÚ vzhľadom na používanie centralizovaných databáz a posilnenú účinnosť systémov riadenia rizík.

Výsledky, ktoré sa dosiahli počas posudzovaného obdobia, sa neposudzovali ako jednoduchý vývoj už prebiehajúcich trendov. Boli skôr značné a prelomové (najmä pokiaľ ide o zavedenie elektronických systémov týkajúcich sa bezpečnosti a ochrany) a svedčili o výraznom pokroku smerom k dosiahnutiu hlavných cieľov programu.

V hodnotení sa identifikoval výrazný dôvod na pridanú hodnotu programu pre EÚ, najmä pokiaľ ide o jeho úlohu pri podpore vykonávania právnych predpisov EÚ na vnútroštátnej úrovni. Elektronické systémy financované prostredníctvom programu sú vo vysokej miere doplnkom k vnútroštátnym iniciatívam a väčšinou sa týkajú vykonávania takýchto právnych predpisov. Viedlo to k zníženiu administratívnych nákladov, ktoré by vyplynuli z toho, že každý členský štát potrebuje vyvinúť vlastné podobné elektronické systémy. Vytváranie sietí, ktoré sa posilnilo prostredníctvom jednotných akcií programu, sa takisto považovalo za rozhodujúce z viacerých dôvodov vrátane zabezpečenia jednotného uplatňovania spoločných právnych predpisov, rozširovania najlepších postupov a budovania dôvery, ktorú colné správy potrebujú na to, aby konali, ak by boli pod jednou správou.

Predbežné zistenia prebiehajúceho hodnotenia programu Colníctvo 2020 v polovici obdobia možno zhrnúť takto 13 :

Relevantnosť: z úrovne záujmu, ktorú preukázali vnútroštátne správne orgány, pokiaľ ide o aktívnu účasť na programe, vyplýva, že existuje zosúladenie medzi činnosťami programu a skutočnou potrebou. Vnútroštátne orgány považovali pracovné návštevy za najužitočnejší druh jednotných akcií, po ktorých tesne nasledovali semináre, workshopy, projektové skupiny a novozavedené expertné skupiny.

Účinnosť: colné orgány súhlasia s tým, že jednotné akcie programu prispeli k zlepšeniu výmeny informácií medzi colnými správami. Moduly odbornej prípravy vypracované v rámci programu viedli k jednotnejšiemu prístupu k uplatňovaniu colného práva Únie medzi zúčastnenými krajinami.

Efektívnosť: postupy prípravy programového cyklu a ročných pracovných programov boli vo všeobecnosti pozitívne. Vo vzťahu k rámcu pre monitorovanie výkonnosti sa jeho vykonávanie väčšinou považovalo za úspešné. Hoci sú vytvárané údaje prevažne subjektívne, zdá sa, že sa zbierajú systematicky a vytvárajú užitočné informácie. Nie je však jasné, do akej miery sa údaje rámca pre monitorovanie výkonnosti používajú na prijímanie rozhodnutí vo veci riadenia alebo ako systém včasného varovania na riadenie intervencií v rámci programu. Je potrebné zjednodušiť súčasný systém monitorovania, najmä pokiaľ ide o počet ukazovateľov vplyvu a dĺžku trvania následných akcií.

Koherentnosť: existujú široké úrovne dohody o príspevkoch jednotných akcií k vnútroštátnym iniciatívam prostredníctvom podpory jednotného uplatňovania práva Únie a riadenia európskych elektronických systémov. Takisto sa uviedlo, že podporované iniciatívy v rámci programu dopĺňajú iniciatívy na vnútroštátnej úrovni.

Pridaná hodnota EÚ: vnútroštátne colné správy sa vo všeobecnosti vyjadrili pozitívne o tom, do akej miery program dosahuje výsledky, ktoré by vnútroštátne správne orgány neboli schopné dosiahnuť samostatne. Vysoký podiel respondentov v hodnotiacich dotazníkoch takisto poukázal na to, že program má zásadný význam na budovanie dôvery a vedie ku konvergencii s colnými správami členských štátov EÚ a ostatnými zúčastnenými krajinami (kandidátskymi krajinami a potenciálnymi kandidátmi). Počiatočné rozhovory takisto poukazujú na zvýšenie efektívnosti prostredníctvom združovania zdrojov, najmä v oblasti IT (úspory z rozsahu a znížené náklady na vývoj). Počiatočné zistenia takisto poukazujú na výzvy, ktorým vnútroštátne orgány čelia pri zosúlaďovaní vnútroštátnych aspektov s colnými požiadavkami EÚ: odlišné záujmy môžu v niektorých prípadoch slúžiť ako prekážka realizácie pridanej hodnoty EÚ a len malý počet vnútroštátnych orgánov takisto vyjadril frustráciu, keď má povinnosť prispôsobiť svoje ambície menej rozvinutým vnútroštátnym colným správam.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Komisia zadala vypracovanie externej štúdie na podporu posúdenia vplyvu, ktorá zahŕňala špecializované konzultácie s cieľom zhromaždiť širšie názory zainteresovaných strán. Vzhľadom na konkrétny rozsah programu (colné správy sú jedinými priamymi prijímateľmi) sa tieto konzultácie sústredili na colné správy prostredníctvom diskusií v rámci projektovej skupiny, návštev krajín/prípadových štúdií a osobitných prieskumov. Rozhovory s obchodnými združeniami a hospodárskymi subjektmi, akademickou obcou, ako aj účastníkmi programu Colníctvo 2020 a medzinárodnými organizáciami (napr. Svetová colná organizácia) tieto činnosti doplnili.

Uskutočnila sa otvorená verejná konzultácia o „fondoch EÚ v oblasti investícií, výskumu a inovácie, MSP a jednotného trhu“. Zhromaždili sa v nej aj názory občanov okrem iného na politické výzvy a potreby intervencie EÚ, pokiaľ ide o colnú úniu.

Externá expertíza

Komisia zadala externú štúdiu na podporu tohto posúdenia vplyvu poskytnutím kvantitatívnych a kvalitatívnych informácií. Cieľom tejto úlohy bolo: 1. identifikovať kľúčové hnacie sily, ktoré určujú colnú scénu v kontexte po roku 2020, problémy, ktorým čelí colná únia a colné správy členských štátov, ako aj ciele intervencie na úrovni EÚ na základe identifikovaných stimulov a problémov; 2. identifikovať možné politické možnosti EÚ na dosiahnutie cieľov a zavedenie budúceho opatrenia financovania EÚ a posúdenie očakávaných hospodárskych, sociálnych a environmentálnych vplyvov identifikovaných možností; a 3. porovnať možnosti podľa stanovených kritérií (ako je efektívnosť, účinnosť, relevantnosť, súdržnosť) a zoradiť ich podľa odôvodnených argumentov.

Externá štúdia a súvisiace konzultačné činnosti potvrdili náročné obdobie, ktoré čaká colné správy, ako aj potrebu ambiciózneho programu zameraného na dva kľúčové rozmery: na jednej strane na kontinuitu a posilnenie akcií na budovanie kapacít (IT a ľudských zdrojov) a spolupráce v záujme rovnakého výkladu a vykonávania colnej únie a na druhej strane na posilnenú operačnú spoluprácu a lepšie riešenie inovácie.

Posúdenie vplyvu

Výbor pre kontrolu regulácie 27. apríla 2018 vydal kladné stanovisko k sprievodnému posúdeniu vplyvu s odporúčaním na ďalšie zlepšenie správy v súvislosti s niektorými kľúčovými aspektmi, ako je poskytovanie ďalších prvkov o elektronických systémoch na zdôvodnenie zvyšovania rozpočtu a vypracovanie zjednodušenia opatrení a ukazovateľov monitorovania nad rámec ukazovateľov právneho základu.

Tieto dva aspekty sa zohľadnili vo finálnej verzii posúdenia vplyvu. Objasnil sa právny kontext (povinnosti vyplývajúce najmä z Colného kódexu Únie) a zložitosti európskych elektronických systémov na vysvetlenie výrazného nárastu rozpočtových prostriedkov. Ukazovatele informácií o výkonnosti sa zjednodušia, keďže táto časť systému monitorovania priniesla značnú záťaž pre colné správy a GR TAXUD bez toho, aby to viedlo k veľkým zlepšeniam v návrhu a riadení programu.

Analyzovali sa štyri hlavné scenáre:

Základný scenár EÚ27: Únia by mala revidovať svoje právne predpisy v oblasti colníctva a zrušiť významnú časť zlepšení, ktoré priniesli colné operácie prijatím nového Colného kódexu Únie v roku 2016. V dôsledku toho by to mohlo mať vplyv na medzinárodné záväzky EÚ a mohlo by to ohroziť aj ostatné politické ciele EÚ, najmä bezpečnostnú agendu.

Scenár kritického množstva: po ich vykonaní by už žiaden ďalší vývoj nebol možný a spolupráca by bola obmedzená na podporu vykonávania Colného kódexu Únie. Išlo by v podstate o regresiu z hľadiska IT a celkových colných operácií.

Scenár kontinuita plus: nevyhnutné minimum pre colnú úniu – pokračovať v jej fungovaní a zabezpečovaní – a ďalší logický krok – po prijatí Colného kódexu Únie.

Scenár štrukturálnej centralizácie: centralizácia – či už prechodná, alebo priamo úplne štrukturálna – by mohla posilniť výkonnosť colných správ v EÚ a plniť ciele programu. Ide však o zmenu prevádzkového modelu, ktorá si vyžaduje prípravu, a preto je tento scenár pre nasledujúci VFR z veľkej časti nerealistický.

Po analýze na politickej úrovni je zvoleným scenárom scenár kontinuita plus. Súčasné mechanizmy a nástroje spolupráce sa musia ďalej optimalizovať, ak sa majú dosiahnuť maximálne výhody colnej únie a vnútorného trhu: v súlade s medzinárodnými záväzkami EÚ v rámci Svetovej obchodnej organizácie by colné správy členských štátov mali pracovať a fungovať, ako keby boli jedným subjektom. To by bolo v súlade s politickými posolstvami v nedávnom oznámení Komisie o rozvíjaní colnej únie EÚ a jej riadenia. Dosiahnutie toho všetkého je preto v čase zvýšených očakávaní voči Únii zabezpečujúcej základné úlohy, ktorých súčasťou je aj colná únia, politicky a ekonomicky dôležité. Toto rozhodnutie sa odráža aj v balíku návrhov VFR po roku 2020, ktorý Komisia predložila 2. mája 2018 14 .

V nadväznosti na technickú poznámku, ktorú predložil výbor pre kontrolu regulácie, sa začlenil dodatočný ukazovateľ týkajúci sa miery dokončenia Colného kódexu únie, ktorý umožňuje poskytnúť aj prehľad o vývoji elektronických systémov Colného kódexu Únie, ktorý je podporovaný programom a spotrebuje podstatnú časť jeho rozpočtu.

Zjednodušenie

Prebiehajúci program sa už zefektívnil, pričom dôraz sa kladie na výstupy a výsledky. Implementujú sa v ňom všetky zjednodušenia, ktoré boli zistené v minulých hodnoteniach. Hlavné dodatočné zjednodušenie by spočívalo v rozšírenom používaní jednorazových platieb/jednotkových nákladov a v možnosti prijať viacročné pracovné programy s cieľom zabrániť každoročnému administratívnemu zaťaženiu v podobe komitológie.

Základné práva

Návrh nemá žiadny osobitný vplyv na základné práva.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Načasovanie revízie programov financovania z prostriedkov EÚ je spojené s návrhom nového viacročného finančného rámca, ako bol navrhnutý 2. mája 2018 15 . V súlade s uvedeným návrhom toto nariadenie o programe Colníctvo zahŕňa na obdobie 2021 – 2027 rozpočtový rámec vo výške 950 miliónov EUR (v bežných cenách).

Program Colníctvo sa bude vykonávať prostredníctvom režimu priameho riadenia a metódou založenou na prioritách. Pracovné programy sú už v spolupráci so zainteresovanými stranami pripravené a určujú priority na konkrétne obdobie.

Program Colníctvo bude mať vplyv na príjmy Únie a členských štátov. Hoci nie je kvantifikovateľný, uľahčí a zefektívni prácu colných orgánov pri vyberaní ciel, ako aj DPH a spotrebných daní pri dovoze. Zvýšením kvality práce prostredníctvom spolupráce a budovania kapacít v oblasti IT a ľudských zdrojov budú colné správy účinnejšie chrániť finančné záujmy Únie a členských štátov.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

Vplyv navrhovaného programu Colníctvo sa bude posudzovať prostredníctvom priebežného a záverečného hodnotenia, ako aj prostredníctvom priebežného monitorovania súboru prioritných kľúčových ukazovateľov výkonnosti. Tieto hodnotenia sa vykonajú v súlade s odsekmi 22 a 23 medziinštitucionálnej dohody z 13. apríla 2016 16 , v ktorej tri inštitúcie potvrdili, že hodnotenia existujúcich právnych predpisov a politík by mali byť základom na posúdenie vplyvu možností pre ďalšiu akciu. V hodnoteniach sa posúdi účinok nástroja v praxi na základe ukazovateľov a cieľov a podrobnej analýzy miery, do akej sa môže nástroj považovať za relevantný, efektívny a účinný, či poskytuje dostatočnú pridanú hodnotu pre EÚ a či je v súlade s ostatnými politikami EÚ. Budú obsahovať získané ponaučenia na zistenie akýchkoľvek nedostatkov/problémov alebo akéhokoľvek potenciálu na ďalšie zlepšenie akcií alebo ich výsledkov a na pomoc pri maximalizácii ich vplyvu. Budú takisto zahŕňať identifikáciu a kvantifikáciu regulačných nákladov, prínosov a úspor.

Systém podávania správ o hodnotení musí zabezpečiť, aby sa údaje na hodnotenie programu zhromažďovali efektívne, účinne, včas a na primeranej úrovni podrobnosti; takéto údaje a informácie sa oznámia Komisii spôsobom, ktorý je v súlade s ostatnými právnymi ustanoveniami; v prípade potreby sa napríklad osobné údaje stanú anonymnými. Na tento účel sa príjemcom finančných prostriedkov Únie ukladajú primerané požiadavky na podávanie správ.

Výsledky a výstupy programu sa budú pravidelne posudzovať prostredníctvom komplexného systému monitorovania založeného na vymedzených ukazovateľoch so zreteľom na stanovenie zodpovednosti, pokiaľ ide o zabezpečenie najvýhodnejšieho pomeru medzi kvalitou a cenou.

Údaje na meranie výkonnosti sa budú čerpať z rôznych elektronických systémov a nástrojov na získavanie údajov. Hlavnými nástrojmi, ktoré sa v súčasnosti predpokladajú, sú formuláre na vykonanie návštevy, formuláre na posúdenie udalostí a pravidelné prieskumy colníkov.

Keďže program zohráva podpornú úlohu, v rámci ktorej pomáha správam zúčastnených krajín vymieňať si informácie a zvyšovať ich kapacity, monitorovací systém sa zameriava na sledovanie pokroku činností programu z hľadiska ukazovateľov na úrovni výstupov. Vždy, keď je to možné, sleduje ukazovatele aj v oblastiach súvisiacich s prioritnými cieľmi programu.

Komisia bude každoročne vydávať správu o dosiahnutom pokroku programu, ktorá obsahuje súhrn výsledkov smerom k cieľom programu a súvisiacim ukazovateľom výstupov a výsledkov.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Kapitola I – Všeobecné ustanovenia

V rámci navrhovaného programu sa poskytne podpora colnej únii a colným orgánom na ochranu finančných a hospodárskych záujmov Únie a jej členských štátov, na ochranu Únie pred nekalým a nezákonným obchodom pri súčasnej podpore legitímnej obchodnej činnosti, na zaistenie bezpečnosti a ochrany Únie a jej obyvateľov a na zachovanie správnej rovnováhy medzi colnými kontrolami a uľahčením zákonného obchodu. Tento cieľ bol upravený tak, aby umožňoval komplexnejšiu podporu colnej únii a colným orgánom vzhľadom na celý rozsah ich poslania, ako sa vymedzuje v Colnom kódexe Únie, a vzhľadom na vznikajúce potreby, ako sa podrobnejšie uvádza v hodnotení vplyvu.

Podobne ako pri prebiehajúcom programe Colníctvo 2020 bude účasť na novom programe umožnená členským štátom, pristupujúcim krajinám, kandidátskym krajinám a potenciálnym kandidátom. V súlade s celkovou politikou Únie budú mať možnosť zúčastniť sa na programe za určitých podmienok aj krajiny európskej susedskej politiky a tretie krajiny v súlade s podmienkami stanovenými v konkrétnych dohodách medzi Úniou a týmito krajinami.

Takisto ako v minulosti program poskytne finančné prostriedky v akejkoľvek z foriem uvedených v nariadení o rozpočtových pravidlách, najmä v podobe grantov, obstarávania a refundácie výdavkov. Ak sa to považuje za vhodné, môžu sa zohľadniť aj ceny za konkrétne akcie, pričom v pracovných programoch by sa podrobne uviedli kritériá a podmienky vykonávania.

Kapitola II – Oprávnenosť

Druhy akcií, ktoré sa považujú za oprávnené na financovanie z programov, sú v zásade podobné opatreniam v rámci súčasného programu. Ich typológia sa však zjednodušila a znížila, aby sa zabezpečila väčšia flexibilita. Orientačný zoznam v prílohe 1 obsahuje prehľad konkrétnych akcií, ktoré by sa mohli financovať v rámci programu.

Na základe poznatkov získaných pri súčasnom nástroji tímov odborníkov v rámci súčasného programu Colníctvo 2020 sa v návrhu kladie osobitný dôraz na štruktúrovanú spoluprácu založenú na projektoch zameranú na posilnenie operačnej spolupráce, ktorá umožňuje rozsiahle a integrované formy spolupráce medzi zúčastnenými krajinami, a tak vytvára predpoklady na ďalší vývoj colnej únie.

Novinkou v porovnaní so súčasným programom Colníctvo 2020 je zahrnutie akcií, ktoré dopĺňajú alebo podporujú akcie, ktorými sa vykonávajú ciele novovytvoreného nástroja pre vybavenie na colné kontroly, ktorý je súčasťou Fondu pre integrované riadenie hraníc. Nástrojom pre vybavenie na colné kontroly sa predovšetkým podporí iba nákup, údržba a modernizácia oprávneného vybavenia, zatiaľ čo programom Colníctvo sa podporia všetky súvisiace akcie, ako napríklad akcie spolupráce na posudzovanie potrieb vybavenia alebo prípadne odborná príprava týkajúca sa zakúpeného vybavenia.

Vzhľadom na význam globalizácie bude program naďalej poskytovať možnosť zapojenia zástupcov vládnych orgánov vrátane tretích krajín, ako aj zástupcov medzinárodných organizácií, hospodárskych subjektov alebo občianskej spoločnosti ako externých expertov, pokiaľ je to prospešné pre akcie, ktorými sa vykonáva cieľ programu.

Kapitola III – Granty

Implementácia programu sa uskutoční prostredníctvom najbežnejšie používaných výdavkových mechanizmov rozpočtu Únie, konkrétne prostredníctvom verejného obstarávania a grantov. Pokiaľ ide o granty, v návrhu sa stanovuje, že žiadna výzva na predkladanie návrhov sa nebude uplatňovať v prípade, že oprávnenými subjektmi sú colné orgány.

Takisto ako v minulosti by sa programom mali financovať akcie až do výšky 100 % vzhľadom na ich silnú pridanú hodnotu EÚ. Ak si akcie vyžadujú udelenie grantov, v pracovných programoch sa stanoví uplatniteľná miera spolufinancovania.

Kapitola IV – Osobitné ustanovenia pre akcie na budovanie kapacít IT

Cieľom ustanovení tejto kapitoly je poskytnúť lepší rámec a riadenie, pokiaľ ide o akcie na budovanie kapacít IT vykonávané v rámci programu. Na základe skúseností z predchádzajúcich programov v oblasti colníctva a so zreteľom na rastúci počet európskych elektronických systémov sa navrhuje niekoľko noviniek. Zlepšilo sa vymedzenie „spoločných komponentov“ a „vnútroštátnych komponentov“ európskych elektronických systémov, ktoré lepšie odráža realitu elektronických systémov, a zahŕňa ich vlastnosti. Na jednej strane sa uviedli úlohy Komisie a na strane druhej úlohy členských štátov. Viacročný strategický plán pre colníctvo (VSP-C), ktorý má vypracovať Komisia v spolupráci s členskými štátmi, napokon umožní lepšie plánovanie rozpočtových a ľudských zdrojov na vnútroštátnej úrovni aj na úrovni EÚ. Na umožnenie lepšieho monitorovania akcií na budovanie kapacít IT boli zavedené sprievodné povinnosti týkajúce sa podávania správ.

Kapitola V – Plánovanie, monitorovanie, hodnotenie a kontrola

Vzhľadom na strednodobý a dlhodobý charakter sledovaných cieľov a na základe skúseností získaných v priebehu času by sa pracovné programy mali vzťahovať na niekoľko rokov. Ide o novinku v porovnaní so súčasným programom Colníctvo 2020, v ktorom sa predpokladajú ročné pracovné programy. Presunom z ročných na viacročné pracovné programy sa zníži administratívne zaťaženie Komisie aj členských štátov.

Do prílohy 2 bol pridaný zoznam kľúčových ukazovateľov s cieľom zlepšiť monitorovanie programu a jeho výsledkov od samého začiatku. Komisia bude splnomocnená prijímať delegované akty v záujme vypracovania ustanovení pre rámec monitorovania a hodnotenia, a to aj prostredníctvom zmien prílohy 2 s cieľom v prípade potreby prehodnotiť a/alebo doplniť zoznam ukazovateľov.

Priebežné a záverečné hodnotenia sa budú vykonávať včas, aby sa mohli využiť v rozhodovacom procese.

Kapitola VI – Vykonávanie delegovania právomocí a postup výboru

Komisia je splnomocnená prijímať delegované akty týkajúce sa hodnotenia rámca na monitorovanie výkonnosti a súvisiacich ukazovateľov.

Komisii bude pomáhať výbor pre program colníctva (postup preskúmania).

Kapitola VII – Prechodné a záverečné ustanovenia

Zabezpečia sa jednotné, účinné a primerane cielené informácie pre viacero cieľových skupín vrátane médií a širokej verejnosti.

2018/0232 (COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa stanovuje program spolupráce v colnej oblasti „Colníctvo“

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej články 33, 114 a 207,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 17 ,

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

keďže:

(1)Program Colníctvo 2020 zriadený podľa nariadenia (EÚ) č. 1294/2013 18 a programy, ktoré mu predchádzali, významne prispeli k zjednodušeniu a posilneniu colnej spolupráce. Mnohé činnosti v colnej oblasti majú cezhraničnú povahu a vyžadujú si účasť všetkých členských štátov a majú na ne vplyv, a preto ich nemôžu účinne a efektívne vykonávať jednotlivé členské štáty. Program pre colníctvo na úrovni Únie implementovaný Komisiou ponúka členským štátom rámec Únie na rozvoj týchto činností spolupráce, čo je nákladovo efektívnejšie, než keby si každý členský štát vytvoril vlastný rámec spolupráce na dvojstrannej alebo mnohostrannej úrovni. Preto je vhodné, aby sa zabezpečilo pokračovanie financovania činností v oblasti colnej spolupráce zo strany Únie stanovením nového programu v rovnakej oblasti, a to programu Colníctvo.

(2)Colná únia sa za posledných päťdesiat rokov značne rozvinula a colné správy v súčasnosti úspešne vykonávajú na hraniciach širokú škálu úloh. Spoločne pracujú na zjednodušovaní obchodu a znižovaní byrokracie, vyberaní príjmov pre rozpočty jednotlivých štátov a Únie a na ochrane verejnosti pred teroristickými, zdravotnými, environmentálnymi a inými hrozbami. Colné orgány zastávajú vedúce postavenie v oblasti boja proti terorizmu a organizovanej trestnej činnosti, a to najmä po zavedení spoločného rámca riadenia rizika v celej EÚ 19 a colných kontrol pohybu veľkého množstva peňažných prostriedkov na účely boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Vzhľadom na tento široký mandát sú colné orgány v súčasnosti v podstate zodpovedné za kontrolu tovaru na vonkajších hraniciach Únie. V tejto súvislosti by mal program Colníctvo zahŕňať nielen spoluprácu v colnej oblasti, ale mal by sa rozšíriť tak, aby podporoval úlohu colných orgánov vo všeobecnosti, ako sa uvádza v článku 3 nariadenia (EÚ) č. 952/2013, t. j. dohľad nad medzinárodným obchodom Únie, realizácia vonkajších aspektov vnútorného trhu, spoločnej obchodnej politiky a ďalších spoločných politík Únie s vplyvom na obchod, ako aj bezpečnosť dodávateľského reťazca. Právny základ sa preto vzťahuje na colnú spoluprácu (článok 33 ZFEÚ), vnútorný trh (článok 114 ZFEÚ) a obchodnú politiku (článok 207 ZFEÚ).

(3)Poskytnutím rámca pre akcie, ktorých cieľom je podporiť colnú úniu a colné orgány, by mal program pomáhať pri ochrane finančných a hospodárskych záujmov Únie a jej členských štátov; chrániť Úniu pred nečestným a nezákonným obchodovaním pri súčasnej podpore legitímnej obchodnej činnosti; zaisťovať bezpečnosť a ochranu Únie a jej obyvateľov a uľahčiť zákonné obchodovanie, aby podniky a občania mohli využívať plný potenciál vnútorného trhu a svetového obchodu.

(4)Týmto nariadením sa stanovuje finančné krytie pre program, ktoré má v priebehu ročného rozpočtového postupu predstavovať pre Európsky parlament a Radu hlavnú referenčnú sumu v zmysle bodu 17 Medziinštitucionálnej dohody z 2. decembra 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení 20 .

(5)S cieľom podporiť proces pristúpenia a pridruženia tretích krajín by sa mal program za predpokladu splnenia určitých podmienok otvoriť pristupujúcim a kandidátskym krajinám, ako aj potenciálnym kandidátom a partnerským krajinám európskej susedskej politiky. Môže sa sprístupniť aj pre iné tretie krajiny v súlade s podmienkami stanovenými v osobitných dohodách medzi Úniou a týmito krajinami, ktoré sa vzťahujú na ich účasť na akomkoľvek programe Únie.

(6)Na tento program sa vzťahuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) [2018/XXX] 21 (ďalej len „nariadenie o rozpočtových pravidlách“). Stanovujú sa v ňom pravidlá plnenia rozpočtu Únie vrátane pravidiel, ktoré sa týkajú grantov, cien, verejného obstarávania a refundácie výdavkov externých expertov.

(7)Akcie uplatňované v rámci programu Colníctvo 2020 sa ukázali ako primerané, a preto by sa mali zachovať. S cieľom zabezpečiť zjednodušenie a väčšiu pružnosť pri vykonávaní programu, a tým lepšie plniť jeho ciele, by sa tieto akcie mali vymedziť iba z hľadiska celkových kategórií, pričom by sa mal uviesť zoznam ilustratívnych príkladov konkrétnych činností. Prostredníctvom spolupráce a budovania kapacít by mal program Colníctvo presadzovať a podporovať aj zavádzanie a využívanie inovácií s cieľom ďalej zlepšovať spôsobilosti na plnenie základných priorít colných orgánov.

(8)V nariadení [2018/XXX] sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje nástroj pre vybavenie na colné kontroly 22 (ďalej len „nástroj CCE“, z angl. Customs Control Equipment). S cieľom zachovať súdržnosť a horizontálnu koordináciu všetkých akcií spolupráce, ktoré sa týkajú colníctva a vybavenia na colné kontroly, je vhodné vykonávať ich všetky v rámci jediného právneho aktu a súboru pravidiel, ktorým je toto nariadenie. Nástrojom CCE by sa preto mal podporovať iba nákup, údržba a modernizácia oprávneného vybavenia, zatiaľ čo týmto programom by sa mali podporiť všetky ostatné súvisiace činnosti, ako napríklad akcie spolupráce na posudzovanie potrieb vybavenia alebo prípadne odborná príprava týkajúca sa zakúpeného vybavenia.

(9)Výmeny colných a súvisiacich informácií sú kľúčové na správne fungovanie colníctva a presahujú rámec výmen v rámci colnej únie. Pre Úniu alebo členské štáty by mohlo byť skutočne zaujímavé upraviť alebo rozšíriť európske elektronické systémy na tretie krajiny nepridružené k programu a medzinárodné organizácie. Preto ak je takýto záujem riadne odôvodnený, úpravy alebo rozšírenia európskych elektronických systémov na spoluprácu s tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami by mali byť oprávnenými nákladmi v rámci programu.

(10)Vzhľadom na význam globalizácie by mal program naďalej poskytovať možnosť zapojiť externých expertov v zmysle článku 238 nariadenia o rozpočtových pravidlách. Títo externí experti by mali byť najmä zástupcovia vládnych orgánov vrátane zástupcov z nepridružených tretích krajín, ako aj zástupcovia medzinárodných organizácií, hospodárskych subjektov alebo občianskej spoločnosti.

(11)V súlade so záväzkom Komisie stanoveným v jej oznámení z 19. októbra 2010 s názvom „Preskúmanie rozpočtu EÚ“ 23 , ktorý sa týka súdržnosti a zjednodušenia programov financovania, by sa zdroje mali využívať spoločne s ďalšími nástrojmi financovania Únie, ak plánované akcie v rámci programu sledujú ciele, ktoré sú spoločné pre rôzne nástroje financovania, avšak pri vylúčení dvojitého financovania. Akciami v rámci programu by sa mala zabezpečiť súdržnosť pri využívaní zdrojov Únie na podporu colnej únie a colných orgánov.

(12)Najväčšou časťou rozpočtu v rámci programu majú byť akcie na budovanie kapacít v oblasti informačných technológií (IT). V osobitných ustanoveniach by sa mali opísať spoločné a vnútroštátne komponenty európskych elektronických systémov. Okrem toho by sa mal jasne vymedziť rozsah činností a zodpovednosti Komisie a členských štátov.

(13)V rozhodnutí Európskeho parlamentu a Rady č. 70/2008/ES 24 sa žiada, aby Komisia vypracovala viacročný strategický plán pre colníctvo na vytvorenie jednotného a interoperabilného elektronického colného prostredia pre Úniu. Vývoj a prevádzka elektronických systémov zahrnutých vo viacročnom strategickom pláne sa financujú najmä z tohto programu. V záujme zabezpečenia súdržnosti a koordinácie medzi programom a viacročným strategickým plánom by sa príslušné ustanovenia rozhodnutia mali zahrnúť do tohto nariadenia. Keďže všetky príslušné ustanovenia rozhodnutia č. 70/2008/ES sa teraz preberajú buď na základe nariadenia (EÚ) č. 952/2013, alebo tohto nariadenia, rozhodnutie č. 70/2008/ES by sa malo zrušiť.

(14)Toto nariadenie by sa malo vykonávať prostredníctvom pracovných programov. Vzhľadom na strednodobý až dlhodobý charakter sledovaných cieľov a na základe skúseností získaných v priebehu času by sa pracovné programy mali vzťahovať na niekoľko rokov. Presunom z ročných na viacročné pracovné programy sa zníži administratívne zaťaženie Komisie aj členských štátov.

(15)S cieľom zabezpečiť jednotné podmienky vykonávania tohto nariadenia by sa mali na Komisiu preniesť vykonávacie právomoci. Uvedené právomoci by sa mali vykonávať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 25 .

(16)Podľa odsekov 22 a 23 Medziinštitucionálnej dohody o lepšej tvorbe práva z 13. apríla 2016 26 je potrebné tento program vyhodnotiť vo svetle informácií získaných na základe požiadaviek osobitného monitorovania, a pritom sa vyhnúť nadmernej regulácii a administratívnemu zaťaženiu najmä členských štátov. Tieto požiadavky môžu podľa potreby zahŕňať merateľné ukazovatele ako základ na hodnotenie účinkov nástroja v praxi.

(17)S cieľom primerane reagovať na zmeny v politických prioritách by sa mala na Komisiu delegovať právomoc prijímať akty v súlade s článkom 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, pokiaľ ide o zmenu zoznamu ukazovateľov na meranie dosiahnutia špecifických cieľov programu. Je osobitne dôležité, aby Komisia počas prípravných prác uskutočnila príslušné konzultácie, a to aj na úrovni expertov, a aby tieto konzultácie vykonávala v súlade so zásadami stanovenými v Medziinštitucionálnej dohode o lepšej tvorbe práva z 13. apríla 2016. Európsky parlament a Rada dostávajú najmä v záujme zabezpečenia rovnocennej účasti na príprave delegovaných aktov všetky dokumenty v tom istom čase ako experti členských štátov a ich experti majú systematický prístup na zasadnutia expertných skupín Komisie, ktoré sa zaoberajú prípravou delegovaných aktov.

(18)V súlade s nariadením o rozpočtových pravidlách, nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 883/2013 27 , nariadením Rady (Euratom, ES) č. 2988/95 28 , nariadením Rady (Euratom, ES) č. 2185/96 29 a nariadením Rady (EÚ) 2017/1939 30 majú byť finančné záujmy Únie chránené primeranými opatreniami vrátane prevencie, zisťovania, nápravy a vyšetrovania nezrovnalostí a podvodov, vymáhania stratených, nesprávne vyplatených alebo nesprávne použitých finančných prostriedkov a prípadne ukladania administratívnych sankcií. Konkrétne môže Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vykonávať v súlade s nariadením (EÚ, Euratom) č. 883/2013 a nariadením (Euratom, ES) č. 2185/96 administratívne vyšetrovania vrátane kontrol a inšpekcií na mieste s cieľom zistiť, či nedošlo k podvodu, korupcii alebo akémukoľvek inému protiprávnemu konaniu poškodzujúcemu finančné záujmy Únie. Európska prokuratúra môže v súlade s nariadením (EÚ) 2017/1939 vyšetrovať a stíhať podvody a iné trestné činy poškodzujúce finančné záujmy Únie, ako sa stanovuje v smernici Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1371 31 . V súlade s nariadením o rozpočtových pravidlách má každá osoba alebo subjekt, ktoré prijímajú finančné prostriedky Únie, v plnej miere spolupracovať pri ochrane finančných záujmov Únie, udeliť Komisii, úradu OLAF, Európskej prokuratúre a Európskemu dvoru audítorov potrebné práva a prístup a zabezpečiť, aby všetky tretie strany zúčastňujúce sa na implementácii finančných prostriedkov Únie udelili rovnocenné práva.

(19)Na toto nariadenie sa vzťahujú horizontálne rozpočtové pravidlá prijaté Európskym parlamentom a Radou na základe článku 322 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Tieto pravidlá sú stanovené v nariadení o rozpočtových pravidlách a upravujú najmä postup zostavovania a plnenia rozpočtu prostredníctvom grantov, obstarávania, cien, nepriamej implementácie, a stanovujú kontroly týkajúce sa zodpovednosti účastníkov finančných operácií. Pravidlá prijaté na základe článku 322 ZFEÚ sa týkajú aj ochrany rozpočtu Únie v prípade všeobecných nedostatkov v oblasti dodržiavania zásad právneho štátu v členských štátoch, keďže dodržiavanie zásad právneho štátu je základným predpokladom správneho finančného riadenia a účinného financovania z prostriedkov EÚ.

(20)Typy financovania a spôsoby plnenia podľa tohto nariadenia by sa mali zvoliť na základe ich schopnosti dosiahnuť špecifické ciele akcií a prinášať výsledky, najmä s prihliadnutím na náklady na kontroly, administratívnu záťaž a očakávané riziko nesúladu. Malo by to zahŕňať posúdenie využitia jednorazových platieb, paušálnych platieb a jednotkových nákladov, ako aj financovania, ktoré nie je spojené s nákladmi, ako sa uvádza v článku 125 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

(21)Keďže cieľ tohto nariadenia nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni jednotlivých členských štátov, ale z dôvodov jeho rozsahu a dôsledkov ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 Zmluvy o Európskej únii. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku toto nariadenie neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie uvedeného cieľa.

(22)Týmto nariadením sa nahrádza nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1294/2013, ktoré by sa preto malo zrušiť,

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

KAPITOLA I

VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

Článok 1

Predmet úpravy

1.Týmto nariadením sa stanovuje program „Colníctvo“ pre spoluprácu v colnej oblasti (ďalej len „program“).

2.Stanovujú sa v ňom ciele programu, rozpočet na obdobie 2021 – 2027, formy financovania z prostriedkov Únie a pravidlá poskytovania týchto finančných prostriedkov.

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

1.„colné orgány“ sú orgány vymedzené v článku 5 bode 1 nariadenia (EÚ) č. 952/2013;

2.„európske elektronické systémy“ sú elektronické systémy potrebné pre colnú úniu a na vykonávanie úlohy colných orgánov;

3.„tretia krajina“ je krajina, ktorá nie je členským štátom Únie.

Článok 3

Ciele programu

1.Všeobecným cieľom programu je podporovať colnú úniu a colné orgány, aby chránili finančné a hospodárske záujmy Únie a jej členských štátov, zaistili bezpečnosť a ochranu v rámci Únie a chránili Úniu pred nekalým a nezákonným obchodom a zároveň uľahčovali zákonnú obchodnú činnosť.

2.Špecifickým cieľom programu je podporiť prípravu a jednotné vykonávanie colných právnych predpisov a politiky, ako aj colnej spolupráce a budovania administratívnych kapacít vrátane odbornej spôsobilosti a vývoja a prevádzky európskych elektronických systémov.

Článok 4

Rozpočet

1.Finančné krytie na implementáciu programu na obdobie 2021 až 2027 je 950 000 000 EUR v bežných cenách.

2.Zo sumy uvedenej v odseku 1 sa môžu takisto uhrádzať výdavky na prípravu, monitorovanie, kontrolu, audit, hodnotenie a iné činnosti súvisiace s riadením programu a hodnotením dosahovania jeho cieľov. Okrem toho sa z nej môžu uhrádzať výdavky na štúdie, stretnutia expertov, informačné a komunikačné akcie, pokiaľ sa týkajú cieľov programu, ako aj výdavky spojené so sieťami informačných technológií zameranými na spracovanie a výmenu informácií vrátane nástrojov informačných technológií na úrovni inštitúcií a ostatné výdavky na technickú a administratívnu pomoc potrebnú v súvislosti s riadením programu.

Článok 5

Tretie krajiny pridružené k programu

Do programu sa môžu zapojiť tieto tretie krajiny:

a)pristupujúce krajiny, kandidátske krajiny a potenciálni kandidáti v súlade so všeobecnými zásadami a všeobecnými podmienkami účasti týchto krajín na programoch Únie stanovenými v príslušných rámcových dohodách a rozhodnutiach Rady pre pridruženie alebo v podobných dohodách a v súlade s osobitnými podmienkami stanovenými v dohodách medzi Úniou a týmito krajinami;

b)krajiny, na ktoré sa vzťahuje európska susedská politika, v súlade so všeobecnými zásadami a všeobecnými podmienkami účasti týchto krajín na programoch Únie stanovenými v príslušných rámcových dohodách a rozhodnutiach Rady pre pridruženie alebo v podobných dohodách a v súlade s osobitnými podmienkami stanovenými v dohodách medzi Úniou a týmito krajinami za predpokladu, že tieto krajiny dosiahli dostatočnú úroveň aproximácie príslušných právnych predpisov a administratívnych metód s právnymi predpismi a administratívnymi metódami Únie;

c)iné tretie krajiny v súlade s podmienkami stanovenými v osobitnej dohode vzťahujúcej sa na účasť príslušnej tretej krajiny na akomkoľvek programe Únie, ak sa touto dohodou:

zabezpečuje spravodlivá rovnováha, pokiaľ ide o príspevky a výhody tretej krajiny zúčastňujúcej sa na programoch Únie,

stanovujú podmienky účasti na programoch vrátane výpočtu finančných príspevkov na jednotlivé programy a ich administratívnych nákladov. Tieto príspevky predstavujú pripísané príjmy v súlade s článkom [21 ods. 5] nariadenia [2018/XXX] [nového nariadenia o rozpočtových pravidlách],

neudeľuje tretej krajine rozhodovacia právomoc v súvislosti s dotknutým programom,

zaručujú práva Únie na zabezpečenie správneho finančného riadenia a na ochranu jej finančných záujmov.

Článok 6

Implementácia a formy financovania zo strany EÚ

1.Program sa implementuje v rámci priameho riadenia v súlade s nariadením o rozpočtových pravidlách.

2.Z programu sa môžu poskytovať finančné prostriedky v akejkoľvek forme stanovenej v nariadení o rozpočtových pravidlách, a to najmä vo forme grantov, cien, verejného obstarávania a refundácie cestovných výdavkov a výdavkov na pobyt externých expertov.

KAPITOLA II

OPRÁVNENOSŤ

Článok 7

Oprávnené akcie

1.Na financovanie sú oprávnené len akcie, ktorými sa plnia ciele uvedené v článku 3.

2.Akcie, ktoré dopĺňajú alebo podporujú akcie na plnenie cieľov uvedených v článku 3 nariadenia (EÚ) [2018/XXX] [nástroj CCE], sú takisto oprávnené na financovanie v rámci tohto programu.

3.Akcie uvedené v odsekoch 1 a 2 zahŕňajú:

a)stretnutia a podobné ad hoc podujatia;

b)štruktúrovanú spoluprácu založenú na projektoch;

c)akcie zamerané na budovanie kapacít IT, najmä vývoj a prevádzku európskych elektronických systémov;

d)akcie na budovanie odbornej spôsobilosti a kapacít;

e)podporu a iné akcie, ako sú napríklad:

1.štúdie;

2.inovačné činnosti, najmä overovanie koncepcií, pilotné a prototypové iniciatívy;

3.spoločne pripravené komunikačné činnosti;

4.akékoľvek iné akcie stanovené v pracovných programoch uvedených v článku 13, ktoré sú potrebné na dosiahnutie alebo podporu cieľov stanovených v článku 3.

Možné formy akcií podľa písmen a), b) a d) sú uvedené v neúplnom zozname v prílohe 1.

4.Akcie spočívajúce vo vývoji a prevádzke úprav alebo rozšírení spoločných komponentov európskych elektronických systémov pre spoluprácu s tretími krajinami, ktoré nie sú pridružené k programu, alebo s medzinárodnými organizáciami, sú oprávnené na financovanie, ak sú v záujme Únie. Komisia zavedie potrebné administratívne opatrenia, ktoré môžu upraviť možnosť finančných príspevkov tretích strán, ktorých sa tieto akcie týkajú.

5.Ak sa akcia zameraná na budovanie kapacít IT uvedená v odseku 3 písm. c) týka vývoja a prevádzky európskeho elektronického systému, sú oprávnené na financovanie v rámci programu iba náklady súvisiace so zodpovednosťou, ktorou bola poverená Komisia podľa článku 11 ods. 2. Členské štáty znášajú náklady súvisiace so zodpovednosťou, ktorá im bola zverená podľa článku 11 ods. 3.

Článok 8

Externí experti

1.Vždy, keď to prispieva k realizácií akcií, ktorými sa plnia ciele podľa článku 3, zástupcovia vládnych orgánov vrátane orgánov tretích krajín, ktoré nie sú pridružené k programu podľa článku 5, zástupcovia medzinárodných a iných príslušných organizácií, hospodárskych subjektov a organizácií zastupujúcich hospodárske subjekty a občiansku spoločnosť sa môžu zúčastňovať na akciách organizovaných v rámci programu ako externí experti.

2.Náklady, ktoré vzniknú externým expertom uvedeným v odseku 1, sú oprávnené na refundáciu v rámci programu v súlade s ustanoveniami článku 238 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

3.Externých expertov vyberá Komisia na základe ich zručností, skúseností a znalostí, ktoré sú relevantné pre konkrétne akcie, pričom zohľadní akýkoľvek prípadný konflikt záujmov.

KAPITOLA III

GRANTY

Článok 9

Udeľovanie, komplementárnosť a kombinované financovanie

1.Granty v rámci programu sa udeľujú a riadia v súlade s hlavou VIII nariadenia o rozpočtových pravidlách.

2.Na akciu, na ktorú sa poskytol príspevok z iného programu Únie, možno takisto poskytnúť príspevok z programu Colníctvo, ak tieto príspevky nepokrývajú tie isté náklady. Pravidlá každého programu Únie, z ktorého sa poskytuje finančný príspevok, sa uplatňujú na jeho jednotlivé príspevky na akciu. Kumulatívne financovanie nesmie presiahnuť celkové oprávnené náklady na akciu a podpora z rôznych programov Únie sa môže vypočítať na pomernom základe v súlade s dokumentmi, v ktorých sa stanovujú podmienky podpory.

3.V súlade s článkom 198 písm. f) nariadenia o rozpočtových pravidlách sa granty udeľujú bez výzvy na predkladanie návrhov v prípade, že oprávnenými subjektmi sú colné orgány členských štátov a tretích krajín pridružených k programu, ako sa uvádza v článku 5 tohto nariadenia, za predpokladu, že sú splnené podmienky stanovené v uvedenom článku.

Článok 10

Miera spolufinancovania

1.Odchylne od článku 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách sa z programu môže financovať až 100 % oprávnených nákladov akcie.

2.Príslušná miera spolufinancovania, ak si akcie vyžadujú udelenie grantov, sa stanovuje vo viacročných pracovných programoch uvedených v článku 13.

KAPITOLA IV

OSOBITNÉ USTANOVENIA PRE AKCIE NA BUDOVANIE KAPACÍT IT

Článok 11

Zodpovednosť

1.Komisia a členské štáty spoločne zabezpečia vývoj a prevádzku, a to vrátane koncepcie, špecifikácie, testovania zhody, zavádzania, údržby, vývoja, bezpečnosti, zabezpečenia kvality a kontroly kvality, európskych elektronických systémov, ktoré sú uvedené vo viacročnom strategickom pláne pre colníctvo podľa článku 12.

2.Komisia zabezpečuje najmä:

a)vývoj a prevádzku spoločných komponentov, ako sa stanovuje vo viacročnom strategickom pláne pre colníctvo podľa článku 12;

b)celkovú koordináciu vývoja a prevádzky európskych elektronických systémov s ohľadom na ich funkčnosť, vzájomné prepojenie a neustále zlepšovanie a ich synchronizovanú implementáciu;

c)koordináciu európskych elektronických systémov na úrovni Únie s cieľom ich podpory a implementácie na vnútroštátnej úrovni;

d)koordináciu vývoja a prevádzky európskych elektronických systémov, pokiaľ ide o ich vzájomné pôsobenie s tretími stranami, okrem akcií určených na plnenie vnútroštátnych požiadaviek;

e)koordináciu európskych elektronických systémov s ostatnými príslušnými akciami týkajúcimi sa elektronickej verejnej správy na úrovni Únie.

3.Členské štáty zabezpečujú najmä:

a)vývoj a prevádzku vnútroštátnych komponentov, ako sa stanovuje vo viacročnom strategickom pláne pre colníctvo podľa článku 12;

b)koordináciu vývoja a prevádzky vnútroštátnych komponentov európskych elektronických systémov na vnútroštátnej úrovni;

c)koordináciu európskych elektronických systémov s ostatnými príslušnými akciami týkajúcimi sa elektronickej verejnej správy na vnútroštátnej úrovni;

d)pravidelné poskytovanie informácií Komisii o opatreniach prijatých s cieľom umožniť ich príslušným orgánom alebo hospodárskym subjektom v plnej miere využívať európske elektronické systémy;

e)implementáciu európskych elektronických systémov na vnútroštátnej úrovni.

Článok 12

Viacročný strategický plán pre colníctvo (VSP-C)

1.Komisia vypracuje a priebežne aktualizuje viacročný strategický plán pre colníctvo, v ktorom sa uvádzajú všetky úlohy súvisiace s vývojom a prevádzkou európskych elektronických systémov a v ktorom sa každý systém alebo jeho časť klasifikuje ako:

a)spoločný komponent: komponent európskych elektronických systémov vyvinutý na úrovni Únie, ktorý je k dispozícii pre všetky členské štáty alebo ktorý Komisia identifikovala ako spoločný, a to z dôvodu efektívnosti, bezpečnosti a racionalizácie;

b)vnútroštátny komponent: komponent európskych elektronických systémov vyvinutý na vnútroštátnej úrovni, ktorý je k dispozícii v členskom štáte, ktorý takýto komponent vytvoril alebo ktorý prispel k jeho spoločnému vytvoreniu;

c)alebo kombinácia obidvoch.

2.Viacročný strategický plán pre colníctvo zahŕňa aj inovačné a pilotné akcie, ako aj podporné metodiky a nástroje súvisiace s európskymi elektronickými systémami.

3.Členské štáty oznámia Komisii ukončenie každej úlohy, ktorá im bola pridelená podľa viacročného strategického plánu pre colníctvo uvedeného v odseku 1. Komisii takisto predkladajú pravidelné správy o pokroku dosiahnutom pri plnení svojich úloh.

4.Členské štáty každý rok najneskôr do 31. marca predložia Komisii výročnú správu o pokroku pri implementácii viacročného strategického plánu pre colníctvo uvedeného v odseku 1, ktorá sa týka obdobia od 1. januára do 31. decembra predchádzajúceho roku. Tieto výročné správy sú vypracované podľa vopred stanoveného formátu.

5.Komisia na základe výročných správ uvedených v odseku 4 každý rok najneskôr do 31. októbra vypracuje konsolidovanú správu hodnotiacu pokrok, ktorý členské štáty a Komisia dosiahli pri implementácii plánu uvedeného v odseku 1, a túto správu zverejní.

KAPITOLA V

PROGRAMOVANIE, MONITOROVANIE, HODNOTENIE A KONTROLA

Článok 13

Pracovný program

1.Program sa implementuje prostredníctvom viacročných pracovných programov uvedených v článku 108 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

2.Komisia prijíma viacročné pracovné programy prostredníctvom vykonávacích aktov. Uvedené vykonávacie akty sa prijímajú v súlade s postupom uvedeným v článku 18 ods. 2.

Článok 14

Monitorovanie a podávanie správ

1.Ukazovatele, ktoré sa uvádzajú v správach na účely posúdenia pokroku pri dosahovaní špecifických cieľov programu stanovených v článku 3, sú uvedené v prílohe 2.

2.S cieľom zabezpečiť účinné posúdenie pokroku programu pri dosahovaní jeho cieľov je Komisia splnomocnená prijímať delegované akty v súlade s článkom 17 s cieľom zmeniť prílohu 2 na účely preskúmania alebo doplnenia ukazovateľov, ak sa to považuje za potrebné, a na účely doplnenia tohto nariadenia o ustanovenia týkajúce sa zriadenia rámca pre monitorovanie a hodnotenie.

3.Systém podávania správ o výkonnosti zabezpečí, aby sa údaje na monitorovanie implementácie programu a výsledkov zbierali efektívne, účinne a včas. Na tento účel sa príjemcom finančných prostriedkov Únie ukladajú primerané požiadavky na podávanie správ.

Článok 15

Hodnotenie

1.Hodnotenia sa vykonávajú včas, aby sa mohli využiť v rozhodovacom procese.

2.Priebežné hodnotenie programu sa vykoná hneď, ako sú k dispozícii dostatočné informácie o implementácii programu, najneskôr však štyri roky po začatí implementácie programu.

3.Na konci implementácie programu, najneskôr však štyri roky po uplynutí obdobia uvedeného v článku 1, Komisia vykoná záverečné hodnotenie programu.

4.Komisia oznámi závery týchto hodnotení spolu so svojimi pripomienkami Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov.

Článok 16

Audity a vyšetrovania

Ak sa tretia krajina zúčastňuje na programe na základe rozhodnutia podľa medzinárodnej dohody alebo na základe akéhokoľvek iného právneho nástroja, táto tretia krajina udelí potrebné práva a prístup zodpovednému povoľujúcemu úradníkovi, Európskemu úradu pre boj proti podvodom (OLAF) a Európskemu dvoru audítorov na to, aby mohli komplexne vykonávať svoje príslušné právomoci. V prípade úradu OLAF takéto práva zahŕňajú právo vykonávať vyšetrovania vrátane kontrol a inšpekcií na mieste, ako sa stanovuje v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 883/2013 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF).

KAPITOLA VI

VYKONÁVANIE DELEGOVANIA PRÁVOMOCÍ A POSTUP VÝBORU

Článok 17

Vykonávanie delegovania právomoci

1.Komisii sa udeľuje právomoc prijímať delegované akty za podmienok stanovených v tomto článku.

2.Právomoc prijímať delegované akty uvedené v článku 14 ods. 2 sa Komisii udeľuje do 31. decembra 2028.

3.Delegovanie právomoci uvedené v článku 14 ods. 2 môže Európsky parlament alebo Rada kedykoľvek odvolať. Rozhodnutím o odvolaní sa ukončuje delegovanie právomoci, ktoré sa v ňom uvádza. Rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie alebo k neskoršiemu dátumu, ktorý je v ňom určený. Nie je ním dotknutá platnosť delegovaných aktov, ktoré už nadobudli účinnosť.

4.Pred prijatím delegovaného aktu Komisia konzultuje s expertmi, ktorých určí každý členský štát v súlade so zásadami stanovenými v Medziinštitucionálnej dohode o lepšej tvorbe práva z 13. apríla 2016.

5.Komisia oznamuje delegovaný akt hneď po prijatí súčasne Európskemu parlamentu a Rade.

6.Delegovaný akt prijatý podľa článku 14 ods. 2 nadobudne účinnosť, ak Európsky parlament alebo Rada voči nemu nevzniesli námietku v lehote dvoch mesiacov odo dňa oznámenia uvedeného aktu Európskemu parlamentu a Rade alebo ak pred uplynutím uvedenej lehoty Európsky parlament a Rada informovali Komisiu o svojom rozhodnutí nevzniesť námietku. Na podnet Európskeho parlamentu alebo Rady sa táto lehota predĺži o dva mesiace.

Článok 18

Postup výboru

1.Komisii pomáha výbor, ktorý sa uvádza ako „výbor pre program Colníctvo“. Uvedený výbor je výborom v zmysle nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

2.Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňuje sa článok 5 nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

KAPITOLA VII

PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

Článok 19

Poskytovanie informácií, komunikácia a zverejňovanie

1.Príjemcovia finančných prostriedkov Únie priznávajú pôvod a zabezpečujú viditeľnosť finančných prostriedkov Únie (najmä pri propagácii akcií a ich výsledkov) tým, že poskytujú ucelené, účinné a primerané cielené informácie rôznym cieľovým skupinám vrátane médií a verejnosti.

2.Komisia vykonáva v súvislosti s programom a jeho akciami a výsledkami informačné a komunikačné činnosti. Finančné zdroje pridelené na program zároveň prispievajú k inštitucionálnej komunikácii o politických prioritách Únie, pokiaľ sa týkajú cieľov uvedených v článku 3.

Článok 20

Zrušenie

1.Nariadenie (EÚ) č. 1294/2013 sa zrušuje s účinnosťou od 1. januára 2021.

2.Rozhodnutie č. 70/2008/ES sa zrušuje s účinnosťou od 1. januára 2021.

Článok 21

Prechodné ustanovenia

1.Toto nariadenie nemá až do ukončenia dotknutých akcií vplyv na ich pokračovanie ani zmenu podľa nariadenia (EÚ) č. 1294/2013, ktoré sa na tieto akcie aj naďalej vzťahuje až do ich ukončenia.

2.Z finančného krytia programu sa môžu uhrádzať aj výdavky na technickú a administratívnu pomoc potrebné na zabezpečenie prechodu medzi uvedeným programom a opatreniami prijatými v rámci predchádzajúceho programu, ktorý bol stanovený nariadením (EÚ) č. 1294/2013.

3.V prípade potreby možno do rozpočtu na obdobie po roku 2027 zahrnúť rozpočtové prostriedky na pokrytie výdavkov uvedených v článku 4 ods. 2, aby sa umožnilo riadenie akcií, ktoré sa neskončia do 31. decembra 2027.

Článok 22

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

Za Európsky parlament    Za Radu

predseda    predseda

LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY

1.1.Názov návrhu/iniciatívy

1.2.Príslušné oblasti politiky (programové zoskupenie)

1.3.Druh návrhu/iniciatívy

1.4.Dôvody návrhu/iniciatívy

1.5.Trvanie a finančný vplyv

1.6.Plánovaný spôsob riadenia

2.OPATRENIA V OBLASTI RIADENIA

2.1.Opatrenia týkajúce sa monitorovania a predkladania správ

2.2.Systémy riadenia a kontroly

2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam

3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY

3.1.Príslušné okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky výdavkov

3.2.Odhadovaný vplyv na výdavky

3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na výdavky

3.2.2.Odhadovaný vplyv na administratívne rozpočtové prostriedky

3.2.3.Príspevky od tretích strán

3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy

1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY

1.1.Názov návrhu/iniciatívy

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovuje program Colníctvo pre spoluprácu v colnej oblasti

1.2.Príslušné oblasti politiky (programové zoskupenie)

Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika

1.3.Návrh/iniciatíva sa týka:

novej akcie

 novej akcie, ktorá nadväzuje na pilotný projekt/prípravnú akciu 32

X predĺženia trvania existujúcej akcie

zlúčenia jednej alebo viacerých akcií do ďalšej/novej akcie alebo presmerovania jednej alebo viacerých akcií na ďalšiu/novú akciu

1.4.Dôvody návrhu/iniciatívy

1.4.1.Potreby, ktoré sa majú uspokojiť v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte vrátane podrobného harmonogramu prvotnej fázy vykonávania iniciatívy.

Program sa bude vykonávať prostredníctvom vykonávacieho aktu, ktorým sa prijme viacročný pracovný program. Prijatie sa plánuje na 1. štvrťrok 2021 po konzultácii s výborom pre program Colníctvo. Viacročný pracovný program sa bude vykonávať prostredníctvom uzatvárania dohôd o grantoch s prijímateľmi a uzatvárania zmlúv o verejnom obstarávaní s poskytovateľmi služieb, a to najneskôr od druhého štvrťroku 2018.

1.4.2.Prínos zapojenia Únie (môže byť výsledkom rôznych faktorov, napr. lepšej koordinácie, právnej istoty, väčšej účinnosti alebo komplementárnosti). Na účely tohto bodu je „prínos zapojenia Únie“ hodnota vyplývajúca z intervencie Únie, ktorá dopĺňa hodnotu, ktorú by inak vytvorili len samotné členské štáty.

Dôvody na akciu na európskej úrovni (ex ante)

Colné orgány pomáhajú chrániť finančné záujmy Únie a členských štátov a ako strážcovia vonkajších hraníc EÚ pre tovar chránia aj verejnosť pred teroristickými, zdravotnými, environmentálnymi a inými hrozbami. Colné orgány uplatňujú zoznam viac ako 60 necolných právnych predpisov týkajúcich sa okrem iného tovaru s dvojakým použitím, strelných zbraní, drogových prekurzorov, pohybu peňažných prostriedkov, práv duševného vlastníctva, verejného zdravia, bezpečnosti výrobkov a ochrany spotrebiteľa, ochrany voľne žijúcich zvierat a životného prostredia. Colné orgány takisto zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri zabezpečovaní integrity dodávateľského reťazca a pri predchádzaní tomu, aby teroristické organizácie voľne presúvali svoje finančné prostriedky. Nové výzvy vznikajúce v dôsledku rýchlo sa meniacich technológií (digitalizácia, prepojenosť, internet vecí, blockchain) a obchodných modelov (elektronický obchod, optimalizácia dodávateľského reťazca), znížených verejných finančných prostriedkov, rastúcich objemov svetového obchodu a pretrvávajúcej nadnárodnej trestnej činnosti a bezpečnostného rizika neprestajne zvyšujú tlak na zlepšenie výkonnosti colnej únie a na rozšírenie rozsahu úloh, ktoré majú vykonávať colné správy.

Od roku 2016 predstavuje Colný kódex Únie nový právny colný rámec. Colný kódex Únie začal rozsiahly projekt digitalizácie so 17 rôznymi elektronickými systémami, ktoré sa majú v plnej miere zaviesť do roku 2025.

Vykonávanie tohto všetkého je možné dosiahnuť len prostredníctvom intenzívnej operačnej spolupráce medzi colnými správami členských štátov, medzi nimi a ďalšími orgánmi, s obchodnými a inými tretími stranami. Navrhovaný program, ktorý je nástupníckym programom programu Colníctvo 2020, bude podporovať colnú úniu a colné orgány prostredníctvom činností v oblasti budovania administratívnych kapacít a kapacít IT a operačnej spolupráce.

Očakávaný prínos vytvorený Úniou (ex post)

Prevažná väčšina navrhovaného rozpočtu sa vynaloží na činnosti budovania kapacít IT. Oporným pilierom colnej spolupráce je vysoko zabezpečená špecializovaná komunikačná sieť, ktorou sa zabezpečí, že každej vnútroštátnej správe sa stačí spojiť s touto spoločnou infraštruktúrou len raz, aby mohlo dôjsť k výmene akéhokoľvek druhu informácií. Ak by takáto infraštruktúra nebola dostupná, členské štáty by sa museli pripojiť 27-krát do vnútroštátnych systémov každého ďalšieho členského štátu.

1.4.3.Poznatky získané z podobných skúseností v minulosti

Záverečné hodnotenie programu Colníctvo 2013:

Zistenia boli vo všeobecnosti pozitívne, pokiaľ ide o príspevok programu k cieľom na politickej úrovni a z hľadiska pomoci colným orgánom pracovať ako jeden. Najväčší prínos možno zhrnúť takto:

   posilnenie bezpečnosti a ochrany vrátane úplného vykonávania systému kontroly dovozu a systému riadenia colných rizík, ako aj uplatňovania systému schválených hospodárskych subjektov a systému hospodárskych subjektov,

   uľahčenie obchodu, ktorým sa colnej únii zaistí väčšia bezpečnosť pri vykonávaní menšieho počtu manuálnych kontrol, ktoré spomaľujú tok obchodu, a pri urýchľovaní procesu tranzitu,

   ochrana finančných záujmov EÚ vzhľadom na používanie centralizovaných databáz a posilnenú účinnosť systémov riadenia rizík.

Výsledky, ktoré sa dosiahli počas posudzovaného obdobia, nepredstavovali len jednoduchý pretrvávajúci vývoj už prebiehajúcich trendov. Boli skôr značné a prelomové (najmä pokiaľ ide o zavedenie elektronických systémov týkajúcich sa bezpečnosti a ochrany) a svedčili o výraznom pokroku smerom k dosiahnutiu hlavných cieľov programu.

V hodnotení sa identifikoval výrazný dôvod na pridanú hodnotu programu pre EÚ, najmä pokiaľ ide o jeho úlohu pri podpore vykonávania právnych predpisov EÚ na vnútroštátnej úrovni. Elektronické systémy financované prostredníctvom programu sú vo vysokej miere doplnkom k vnútroštátnym iniciatívam a väčšinou sa týkajú vykonávania takýchto právnych predpisov. Viedlo to k zníženiu administratívnych nákladov, ktoré by vyplynuli z toho, že každý členský štát potrebuje vyvinúť vlastné podobné elektronické systémy. Vytváranie sietí, ktoré sa posilnilo prostredníctvom jednotných akcií programu, sa takisto považovalo za rozhodujúce z viacerých dôvodov vrátane zabezpečenia jednotného uplatňovania spoločných právnych predpisov, rozširovania najlepších postupov a budovania dôvery, ktorú colné správy potrebujú na to, aby konali, ak by boli pod jednou správou.

Počiatočné zistenia hodnotenia programu Colníctvo 2020 v polovici obdobia odhalili, že vnútroštátne colné správy sa vo všeobecnosti vyjadrujú pozitívne o tom, do akej miery program dosahuje výsledky, ktoré by vnútroštátne správne orgány neboli schopné dosiahnuť samostatne. Vysoký podiel respondentov v hodnotiacich dotazníkoch takisto poukázal na to, že program má zásadný význam na budovanie dôvery a vedie ku konvergencii s colnými správami členských štátov EÚ a ostatnými zúčastnenými krajinami (kandidátskymi krajinami a potenciálnymi kandidátmi). Rozhovory takisto poukazujú na zvýšenie efektívnosti prostredníctvom združovania zdrojov, najmä v oblasti IT (úspory z rozsahu a znížené náklady na vývoj). Zistenia poukazujú aj na výzvy, ktorým vnútroštátne orgány čelia pri zosúlaďovaní vnútroštátnych aspektov s colnými požiadavkami EÚ: odlišné záujmy môžu v niektorých prípadoch slúžiť ako prekážka realizácie pridanej hodnoty EÚ a len malý počet vnútroštátnych orgánov takisto vyjadril frustráciu, keď má povinnosť prispôsobiť svoje ambície menej rozvinutým vnútroštátnym colným správam.

1.4.4.Zlučiteľnosť a možná synergia s inými vhodnými nástrojmi

Program je úzko spojený s novým nástrojom pre vybavenie na colné kontroly, ktorým sa podporí nákup, údržba a modernizácia oprávneného vybavenia.

Okrem toho je prepojený s činnosťami, ktoré vykonáva Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), pokiaľ ide o boj proti podvodom na ochranu finančných záujmov Únie v súlade s článkom 325 ZFEÚ.

Okrem toho existujú významné synergie s programom Fiscalis, ktorý podporuje spoluprácu v oblasti daní. V oblasti IT existuje vzájomné obohacovanie a spoločné financovanie spoločných komponentov IT, ako je napríklad spoločná komunikačná sieť. Existujú rovnaké prístupy v oblasti riadenia IT a spoločné horizontálne podporné mechanizmy. Použije sa rovnaký druh jednotných akcií a uplatní sa podobný prístup k budovaniu a odbornej príprave ľudských zdrojov. Riadenie programu, pokiaľ ide o návrh, riadenie, riadenie akcie, vykonávacie akty, monitorovanie výkonnosti, sa v plnej miere zefektívňuje.

1.5.Trvanie a finančný vplyv

X obmedzené trvanie

X    v platnosti od 1. januára 2021 do 31. decembra 2027

X    Finančný vplyv trvá od roku 2021 do roku 2027 pre viazané rozpočtové prostriedky a od roku 2021 do roku 2030 pre platobné rozpočtové prostriedky.

◻ neobmedzené trvanie

Počiatočná fáza implementácie bude trvať od RRRR do RRRR,

a potom bude implementácia pokračovať v plnom rozsahu.

1.6.Plánovaný spôsob riadenia 33

X Priame riadenie na úrovni Komisie

X prostredníctvom jej útvarov vrátane zamestnancov v delegáciách Únie,

   prostredníctvom výkonných agentúr.

◻ Zdieľané riadenie s členskými štátmi

◻ Nepriame riadenie, pri ktorom sa plnením rozpočtu poveria:

tretie krajiny alebo subjekty, ktoré tieto krajiny určili,

medzinárodné organizácie a ich agentúry (uveďte),

Európska investičná banka (EIB) a Európsky investičný fond,

subjekty uvedené v článkoch 70 a 71 nariadenia o rozpočtových pravidlách,

verejnoprávne subjekty,

súkromnoprávne subjekty poverené vykonávaním verejnej služby, pokiaľ tieto subjekty poskytujú dostatočné finančné záruky,

súkromnoprávne subjekty spravované právom členského štátu, ktoré sú poverené vykonávaním verejno-súkromného partnerstva a ktoré poskytujú dostatočné finančné záruky,

osoby poverené vykonávaním osobitných činností v oblasti SZBP podľa hlavy V Zmluvy o Európskej únii a určené v príslušnom základnom akte.

V prípade viacerých spôsobov riadenia uveďte v oddiele „Poznámky“ presnejšie vysvetlenie.

Poznámky

2.OPATRENIA V OBLASTI RIADENIA

2.1.Opatrenia týkajúce sa monitorovania a predkladania správ

Uveďte časový interval a podmienky.

Vplyv navrhovaného programu Colníctvo sa bude posudzovať prostredníctvom priebežného a záverečného hodnotenia, ako aj prostredníctvom priebežného monitorovania súboru prioritných kľúčových ukazovateľov výkonnosti.

Výsledky a výstupy programu sa budú pravidelne posudzovať prostredníctvom komplexného systému monitorovania založeného na vymedzených ukazovateľoch so zreteľom na zodpovednosť, pokiaľ ide o najvýhodnejší pomer medzi kvalitou a cenou. Údaje na meranie výkonnosti sa budú čerpať z rôznych nástrojov získavania údajov vrátane formulárov pre nadväzujúce opatrenia, formulárov na hodnotenie podujatí a pravidelných prieskumov colných úradníkov.

Keďže program zohráva podpornú úlohu, v rámci ktorej pomáha správam zúčastnených krajín vymieňať si informácie a zvyšovať ich kapacity, monitorovací systém sa zameriava na sledovanie pokroku činností programu z hľadiska ukazovateľov na úrovni výstupov. Vždy, keď je to možné, sleduje ukazovatele aj v oblastiach súvisiacich s prioritnými cieľmi programu.

Komisia každoročne vydáva správu o dosiahnutom pokroku programu, ktorá obsahuje súhrn výsledkov smerom k cieľom programu a súvisiacim ukazovateľom výstupov a výsledkov.

2.2.Systémy riadenia a kontroly

2.2.1.Opodstatnenie navrhovaných spôsobov riadenia, mechanizmu vykonávania financovania, spôsobov platieb a stratégie kontrol

Program sa bude vykonávať v režime priameho riadenia vzhľadom na povahu činností programu, jeho zameranie na colné správy ako prijímateľov a výlučnú právomoc EÚ v colnej únii, a ustanovuje sa v ňom čo najúčinnejšie prideľovanie finančných zdrojov a čo najväčší možný vplyv. Ponúka Komisii pružnosť, ako aj právomoc riadiť v rámci každoročného prideľovania rozpočtových prostriedkov prostredníctvom svojho rozhodnutia o financovaní podľa priorít dohodnutých s členskými štátmi prostredníctvom komitológie vrátane novovznikajúcich potrieb. Útvary Komisie musia konkrétne preskúmať a prijať všetky jednotlivé akcie vzhľadom na: ciele a podmienky obsiahnuté v nariadení; prijatý ročný pracovný program; a kritériá oprávnenosti uvedené v rozhodnutí/dohodách o financovaní.

Vykonávanie sa dosiahne najmä prostredníctvom verejného obstarávania a v menšej miere prostredníctvom dohôd o grantoch uzatvorených s vnútroštátnymi správnymi orgánmi.

Pokiaľ ide o verejné obstarávanie, spôsoby platby sú plne v súlade s podnikovými normami (žiadne predbežné financovanie; všetky platby sú spojené s prijatím vopred stanovených výsledkov).

V prípade grantov sa predpokladá predbežné financovanie do výšky 90 %. Konečné platby/vrátené sumy v prípade grantov sa uskutočňujú na základe finančných správ v kombinácii s následnými auditmi na mieste.

Kontrolný systém pre obstarávanie je založený na dôslednom overovaní ex ante 100 % všetkých transakcií, čím sa vylúči akákoľvek chyba v čase platby.

V prípade grantov má stratégia kontroly dvojaký prístup:

1.Finančné správy vnútroštátnych správ sa uzatvárajú po rýchlom administratívnom preskúmaní, po ktorom nasleduje príkaz na konečnú platbu/vymáhanie (čím sa zníži meškanie platieb). Tieto platobné príkazy/príkazy na vymáhanie zostávajú overené na základe obvyklých kontrol ex ante, ktoré sú súčasťou finančných obehov (overenie 100 % transakcií ex ante);

2. uvedené kontroly sú podložené auditmi ex post vykonávanými na mieste v členských štátoch. GR TAXUD sa zameriava na audítorské misie na mieste v troch až piatich členských štátoch za rok so zámerom pokryť väčšinu zúčastnených krajín do konca programového obdobia.

2.2.2.Informácie o zistených rizikách a systémoch vnútornej kontroly zavedených na ich zmierňovanie

Riziká spojené s finančnými transakciami, ktorými sa program vykonáva, sú obmedzené.

1. V prípade verejného obstarávania sa prevažná časť transakcií (zväčša spojených s vývojom a prevádzkou systémov IT) vykonáva prostredníctvom existujúcich rámcových zmlúv a/alebo prostredníctvom spoločného delegovania na iné útvary Komisie.

Celkový systém vnútornej kontroly zavedený na GR TAXUD (na základe dôkladného overenia ex ante 100 % súvisiacich transakcií) umožnil udržať miery chybovosti v predchádzajúcom programe výrazne pod prahovou hodnotou významnosti (t. j. na odhadovanej úrovni 0,5 %). Tento kontrolný systém sa bude naďalej používať a uplatňovať na všetky transakcie v rámci nového programu, čím sa zabezpečí miera chybovosti výrazne pod prahovými hodnotami významnosti.

2. V prípade grantov sú transakcie rovnako na nízkej úrovni rizika, najmä ak:

   prijímateľmi sú colné správy členských štátov a kandidátskych krajín a potenciálnych kandidátov, pričom v takom prípade neexistujú výzvy na predkladanie návrhov,

   výdavky sú väčšinou spojené s početnými akciami s pomerne malými sumami na každú akciu (najmä refundácia cestovných výdavkov a výdavkov na pobyt),

   povinné používanie systému ART2 (systém IT na monitorovanie výdavkov) na zaznamenávanie akcií a zostavovanie finančných správ, pričom tento systém obsahuje určité kontroly,

   všetky projekty a akcie v rámci programu schvaľuje ex ante GR TAXUD, kontroly týkajúce sa fázy výberu a uzatvárania zmlúv zabezpečujú zákonnosť a správnosť záväzkov súvisiacich s grantmi,

   analýza najčastejších chýb zistených počas predchádzajúcich overovaní ex post alebo auditov ex post na mieste potvrdzuje, že súvisiace finančné transakcie sú nízkorizikové.

V rámci predchádzajúceho programu bola miera chybovosti za časť, ktorá sa vykonávala prostredníctvom grantov, takisto sústavne pod prahovou hodnotou významnosti (t. j. približne 1 %). Tento kontrolný systém sa bude naďalej uplatňovať, čím sa zabezpečí miera chybovosti výrazne pod prahovou hodnotou významnosti.

2.2.3.Odhad a opodstatnenie nákladovej účinnosti kontrol (pomer náklady na kontroly – hodnota súvisiacich riadených finančných prostriedkov) a posúdenie očakávaných úrovní rizika chyby (pri platbe a uzavretí)

Celkové ročné náklady na kontroly v rámci predchádzajúceho programu predstavovali stále približne 1,5 % (náklady na všetky kontroly, a to verejné obstarávanie a granty, pri platbách realizovaných počas roka) a považujú sa za nákladovo efektívne.

Ako sa uvádza vyššie, riziko chyby je obmedzené vzhľadom na povahu a spôsob vykonávania príslušných finančných transakcií. Okrem toho je cieľom globálneho systému vnútornej kontroly, ktorý je založený na komplexných kontrolách ex ante, odstrániť všetky potenciálne chyby pred vyplatením/ukončením.

Kontroly grantov na mieste ex post ďalej znižujú potenciálne riziko chyby pri vyplatení/ukončení vzhľadom na ich silný odrádzajúci účinok.

Použitá stratégia kontroly sa ukázala ako účinná a efektívna v rámci predchádzajúceho programu a náklady na kontrolu sa ukázali byť obmedzené.

Vzhľadom na to, že na nový program sa použijú rovnaké systémy kontroly, predpokladané náklady na kontroly a očakávané riziko chyby pri platbe/ukončení v rámci nového programu budú podobné.

2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam

Uveďte existujúce a plánované preventívne a ochranné opatrenia, napr. zo stratégie pre boj proti podvodom.

Stratégia GR TAXUD pre boj proti podvodom je zameraná na rozvoj silnej kultúry boja proti podvodom v rámci GR, a to prostredníctvom činností zameraných na zvyšovanie informovanosti o potenciálnych rizikách podvodov a etickom správaní medzi zamestnancami GR TAXUD. Stratégia sa ďalej zameriava na aktívnu spoluprácu s úradom OLAF a integráciu aspektov podvodov do cyklu strategického plánovania a programovania (SPP) generálneho riaditeľstva.

Vzhľadom na to, že program sa bude vykonávať (väčšinou) prostredníctvom verejného obstarávania, na vykonávanie programu sa bude osobitne uplatňovať cieľ 3 stratégie GR TAXUD pre boj proti podvodom (t. j. „Zvyšovanie povedomia o možnom konflikte záujmov pri styku s externými zainteresovanými stranami, ako sú lobisti, uchádzači, dodávatelia“) so zameraním na 1. vedenie záznamov o kontaktoch s lobistami, 2. centralizované riadenie postupov verejného obstarávania a kontakty s uchádzačmi, 3. špecializovanú odbornú prípravu v oblasti kontaktov s lobistami. Povinné použitie systému včasného odhaľovania rizika a vylúčenia pred zadaním zákaziek (a pred akoukoľvek finančnou transakciou) bude navyše brániť akýmkoľvek potenciálnym podvodom a nezrovnalostiam.

3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY

3.1.Okruh viacročného finančného rámca a nové navrhované rozpočtové riadky výdavkov

Okruh viacročného finančného rámca

Rozpočtový riadok

Druh
výdavkov

Príspevky

Číslo

DRP/NRP 34

krajín EZVO 35

kandidátskych krajín 36

tretích krajín

v zmysle článku [21 ods. 2 písm. b)] nariadenia o rozpočtových pravidlách

1

03.01 Jednotný trh – Administratívny riadok

03.05 Jednotný trh – Spolupráca v colnej oblasti (CUSTOMS)

DRP

NIE

ÁNO

ÁNO

NIE

3.2.Odhadovaný vplyv na výdavky

3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na výdavky

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Okruh viacročného finančného
rámca:

1

Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Po roku 2027

SPOLU

Operačné rozpočtové prostriedky (rozdelené podľa rozpočtových riadkov uvedených v bode 3.1.)

Záväzky

(1)

126,587

130,144

132,753

135,414

138,129

140,897

143,976

947,900

Platby

(2)

30,975

94,322

117,123

122,203

124,928

127,061

129,462

201,826

947,900

Administratívne rozpočtové prostriedky financované z finančného krytia programu 37  

Záväzky = Platby

(3)

0,300

0,300

0,300

0,300

0,300

0,300

0,300

2,100

Rozpočtové prostriedky na finančné krytie programu SPOLU

Záväzky

= 1 + 3

126,887

130,444

133,053

135,714

138,429

141,197

144,276

950,000

Platby

= 2 + 3

31,275

94,622

117,423

122,503

125,228

127,361

129,762

201,826

950,000





Okruh viacročného finančného
rámca:

7

„Administratívne výdavky“

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Po roku 2027

SPOLU

Ľudské zdroje

16,864

16,864

16,864

16,864

16,864

16,864

16,864

118,048

Ostatné administratívne výdavky

0,686

0,686

0,686

0,686

0,686

0,686

0,686

4,802

Rozpočtové prostriedky v rámci OKRUHU 7 viacročného finančného rámca SPOLU

(Záväzky spolu = Platby spolu)

17,550

17,550

17,550

17,550

17,550

17,550

17,550

122,850

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Po roku 2027

SPOLU

Rozpočtové prostriedky
v rámci všetkých OKRUHOV
viacročného finančného rámca
 

Záväzky

144,437

147,994

150,603

153,264

155,979

158,747

161,826

1 072,850

Platby

48,825

112,172

134,973

140,053

142,778

144,911

147,312

201,826

1 072,850

3.2.2.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na administratívne rozpočtové prostriedky

   Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov.

X    Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Roky

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

SPOLU

OKRUH 7
viacročného finančného rámca

Ľudské zdroje

16,864

16,864

16,864

16,864

16,864

16,864

16,864

118,048

Ostatné administratívne výdavky

0,686

0,686

0,686

0,686

0,686

0,686

0,686

4,802

Medzisúčet OKRUHU 7
viacročného finančného rámca

17,550

17,550

17,550

17,550

17,550

17,550

17,550

122,850

mimo OKRUHU 7 38
viacročného finančného rámca

Ľudské zdroje

Ostatné
administratívne výdavky

0,300

0,300

0,300

0,300

0,300

0,300

0,300

2,100

Medzisúčet
mimo OKRUHU 7

viacročného finančného rámca

0,300

0,300

0,300

0,300

0,300

0,300

0,300

2,100

SPOLU

17,850

17,850

17,850

17,850

17,850

17,850

17,850

124,950

Rozpočtové prostriedky potrebné na ľudské zdroje a na ostatné administratívne výdavky budú pokryté rozpočtovými prostriedkami GR, ktoré už boli pridelené na riadenie akcie a/alebo boli prerozdelené v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.

3.2.2.1.Odhadované potreby ľudských zdrojov

   Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie ľudských zdrojov.

X    Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie ľudských zdrojov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

odhady sa vyjadrujú v jednotkách ekvivalentu plného pracovného času

Roky

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Plán pracovných miest (úradníci a dočasní zamestnanci)

Ústredie a zastúpenia Komisie

108

108

108

108

108

108

108

Delegácie

Výskum

Externí zamestnanci (ekvivalent plného pracovného času: EPPČ) – ZZ, MZ, VNE, DAZ a PED  39

Okruh 7

Financované z OKRUHU 7 viacročného finančného rámca 

– ústredia

18

18

18

18

18

18

18

– delegácie

Financované z finančného krytia programu  40

– ústredia

– delegácie

Výskum

Iné (uveďte)

SPOLU

Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov v závislosti od rozpočtových obmedzení.

Opis úloh, ktoré sa majú vykonať:

Úradníci a dočasní zamestnanci

Údaje zahŕňajú zamestnancov pracujúcich na priamom riadení a vykonávaní programu, ako aj zamestnancov pracujúcich v oblastiach politiky podporovaných/financovaných v rámci programu.

Externí zamestnanci

Údaje zahŕňajú zamestnancov pracujúcich na priamom riadení a vykonávaní programu, ako aj zamestnancov pracujúcich v oblastiach politiky podporovaných/financovaných v rámci programu.

3.2.3.Príspevky od tretích strán

Návrh/iniciatíva:

X    nezahŕňa spolufinancovanie tretími stranami.

   zahŕňa spolufinancovanie tretími stranami, ako je odhadnuté v nasledujúcej tabuľke:

rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Roky

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

SPOLU

Uveďte spolufinancujúci subjekt 

Prostriedky zo spolufinancovania SPOLU

3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy

   Návrh/iniciatíva nemá finančný vplyv na príjmy.

X    Návrh/iniciatíva má finančný vplyv na príjmy, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

X     vplyv na vlastné zdroje

◻ vplyv na iné príjmy

uveďte, či sú príjmy pripísané rozpočtovým riadkom výdavkov    

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rozpočtový riadok príjmov:

Vplyv návrhu/iniciatívy 41

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Článok ….

V prípade pripísaných príjmov uveďte príslušné rozpočtové riadky výdavkov.

Ďalšie poznámky (napr. spôsob/vzorec použitý na výpočet vplyvu na príjmy alebo akékoľvek ďalšie informácie).

Program môže mať nepriamy vplyv na príjmy EÚ, keďže sa predpokladá, že zlepšené a efektívnejšie colníctvo povedie okrem iného k vyššiemu výberu ciel a DPH pri dovoze. Takýto účinok však nemožno kvantifikovať.

(1)    COM(2018) 322 final.
(2)    COM(2018) 321 final.
(3)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013 z 9. októbra 2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie (Ú. v. EÚ L 269, 10.10.2013, s. 1). 
(4)    Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 70/2008/ES z 15. januára 2008 o colnom a obchodnom prostredí bez dokladov v papierovej forme (Ú. v. EÚ L 23, 26.1.2008, s. 21).
(5)    COM(2018) 434 final.
(6)     https://ec.europa.eu/cefdigital/wiki/display/CEFDIGITAL/CEF+Digital+Home .
(7)    COM(2017) 134 final.
(8)     https://ec.europa.eu/growth/industry/policy/ict-standardisation_en .
(9)     https://ec.europa.eu/info/business-economy-euro/banking-and-finance/fintech_en#action-plan .
(10)     https://ec.europa.eu/info/designing-next-research-and-innovation-framework-programme/what-shapes-next-framework-programme_en .
(11)     https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/european-commission-launches-eu-blockchain-observatory-and-forum .
(12)    https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/resources/documents/common/.
publications/studies/customs_2013_final_evaluation_report.pdf.
(13)    Obmedzené pokrytie domény IT, keďže odpovede na dotazník v oblasti IT a prípadové štúdie ešte neboli v čase prípravy tohto posúdenia vplyvu dokončené.
(14)    COM(2018) 321 final.
(15)    COM(2018) 322 final.
(16)    Medziinštitucionálna dohoda medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Európskou komisiou o lepšej tvorbe práva z 13. apríla 2016 (Ú. v. EÚ L 123, 12.5.2016, s. 1 – 14).
(17)    Ú. v. EÚ C , , s. .
(18)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1294/2013 z 11. decembra 2013, ktorým sa ustanovuje akčný program pre colníctvo v Európskej únii na obdobie rokov 2014 – 2020 (Colníctvo 2020) a ktorým sa zrušuje rozhodnutie č. 624/2007/ES (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 209).
(19)     https://ec.europa.eu/taxation_customs/general-information-customs/customs-risk-management/measures-customs-risk-management-framework-crmf_en .
(20)    Ú. v. EÚ C 373, 20.12.2013, s. 1.
(21)    COM(2016) 605 final.
(22)    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly.
(23)    KOM(2010) 700 v konečnom znení.
(24)    Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 70/2008/ES z 15. januára 2008 o colnom a obchodnom prostredí bez dokladov v papierovej forme (Ú. v. EÚ L 23, 26.1.2008, s. 21).
(25)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).
(26)    Medziinštitucionálna dohoda medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Európskou komisiou o lepšej tvorbe práva z 13. apríla 2016 (Ú. v. EÚ L 123, 12.5.2016, s. 1 – 14).
(27)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 883/2013 z 11. septembra 2013 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF), ktorým sa zrušuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999 a nariadenie Rady (Euratom) č. 1074/1999 (Ú. v. EÚ L 248, 18.9.2013, s. 1).
(28)    Nariadenie Rady (ES, Euratom) č. 2988/95 z 18. decembra 1995 o ochrane finančných záujmov Európskych spoločenstiev (Ú. v. ES L 312, 23.12.1995, s. 1).
(29)    Nariadenie Rady (Euratom, ES) č. 2185/96 z 11. novembra 1996 o kontrolách a inšpekciách na mieste, vykonávaných Komisiou s cieľom ochrany finančných záujmov Európskych spoločenstiev pred spreneverou a inými podvodmi (Ú. v. ES L 292, 15.11.1996, s. 2).
(30)    Nariadenie Rady (EÚ) 2017/1939 z 12. októbra 2017, ktorým sa vykonáva posilnená spolupráca na účely zriadenia Európskej prokuratúry (Ú. v. EÚ L 283, 31.10.2017, s. 1).
(31)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1371 z 5. júla 2017 o boji proti podvodom, ktoré poškodzujú finančné záujmy Únie, prostredníctvom trestného práva (Ú. v. EÚ L 198, 28.7.2017, s. 29).
(32)    Podľa článku 58 ods. 2 písm. a) alebo b) nariadenia o rozpočtových pravidlách.
(33)    Vysvetlenie spôsobov riadenia a odkazy na nariadenie o rozpočtových pravidlách sú k dispozícii na webovom sídle BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .
(34)    DRP = diferencované rozpočtové prostriedky/NRP = nediferencované rozpočtové prostriedky.
(35)    EZVO: Európske združenie voľného obchodu.
(36)    Kandidátske krajiny a prípadne potenciálni kandidáti zo západného Balkánu.
(37)    Technická a/alebo administratívna pomoc a výdavky určené na financovanie implementácie programov a/alebo akcií Európskej únie (pôvodné rozpočtové riadky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.
(38)    Technická a/alebo administratívna pomoc a výdavky určené na financovanie implementácie programov a/alebo akcií Európskej únie (pôvodné rozpočtové riadky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.
(39)    ZZ = zmluvný zamestnanec, MZ = miestny zamestnanec, VNE = vyslaný národný expert, DAZ = dočasný agentúrny zamestnanec, PED = pomocný expert v delegácii.
(40)    Čiastkový strop pre externých zamestnancov financovaných z operačných rozpočtových prostriedkov (pôvodné rozpočtové riadky „BA“).
(41)    Pokiaľ ide o tradičné vlastné zdroje (clá, odvody z produkcie cukru), uvedené sumy musia predstavovať čisté sumy, t. j. hrubé sumy po odpočítaní nákladov na výber.
Top

V Bruseli8. 6. 2018

COM(2018) 442 final

PRÍLOHY

k

návrhu NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa stanovuje program spolupráce v colnej oblasti „Colníctvo“

{SEC(2018) 295 final}
{SWD(2018) 321 final}
{SWD(2018) 322 final}


PRÍLOHA 1

Neúplný zoznam možných foriem akcií
podľa článku 7 ods. 3 prvého pododseku písm. a), b) a d)

Akcie uvedené v článku 7 ods. 3 prvom pododseku písm. a), b) a d) môžu mať okrem iného túto formu:

a)    pokiaľ ide o stretnutia a podobné ad hoc podujatia:

semináre a workshopy, na ktorých sa vo všeobecnosti zúčastňujú všetky krajiny a na ktorých sa uskutočňujú prezentácie a účastníci sa intenzívne zaoberajú diskusiami a aktivitami o konkrétnej téme,

pracovné návštevy organizované s cieľom umožniť úradníkom získať alebo zvýšiť svoju odbornú spôsobilosť alebo znalosti v oblasti colníctva;

b)    pokiaľ ide o štruktúrovanú spoluprácu založenú na projektoch:

projektové skupiny, ktoré sú spravidla zložené z obmedzeného počtu krajín, pôsobia počas obmedzeného obdobia a sledujú vopred vymedzený cieľ s presne vymedzeným výsledkom vrátane koordinácie alebo referenčného porovnávania,

osobitné skupiny, konkrétne štruktúrované formy spolupráce so stálym alebo nestálym charakterom, ktoré zhromažďujú odborné znalosti na uskutočnenie úloh v konkrétnych oblastiach alebo vykonávajú operatívne činnosti, prípadne s podporou online služieb spolupráce, administratívnej pomoci, infraštruktúry a zariadení,

monitorovacie činnosti, ktoré vykonávajú spoločné tímy zložené z úradníkov Komisie a úradníkov oprávnených orgánov s cieľom analyzovať colné postupy, identifikovať ťažkosti pri vykonávaní predpisov a prípadne predkladať návrhy na úpravu predpisov a pracovných metód Únie;

d)    pokiaľ ide o akcie na budovanie odbornej spôsobilosti a kapacít:

spoločná odborná príprava alebo rozvoj elektronického vzdelávania s cieľom podporiť nadobudnutie potrebných odborných zručností a znalostí súvisiacich s colníctvom,

technická podpora zameraná na zlepšenie administratívnych postupov, posilnenie administratívnych kapacít a zlepšovanie fungovania a operácií colných orgánov podnecovaním a výmenou osvedčených postupov.



PRÍLOHA 2

Ukazovatele

Špecifický cieľ: Podporiť prípravu a jednotné vykonávanie colných právnych predpisov a politiky, ako aj colnej spolupráce a budovania administratívnych kapacít vrátane zlepšovania odbornej spôsobilosti a vývoja a prevádzky európskych informačných systémov pre colníctvo.

1. Budovanie kapacít (administratívnych, odborných a IT)

1.Index uplatňovania a vykonávania právnych predpisov a politiky Únie (počet akcií v rámci programu organizovaných v tejto oblasti a odporúčania vydané na základe týchto akcií);

2.index vzdelávania (použité moduly vzdelávania; počet úradníkov, ktorí absolvovali odbornú prípravu; hodnotenie kvality účastníkmi);

3.dostupnosť európskych elektronických systémov (v percentách času);

4.dostupnosť spoločnej komunikačnej siete (v percentách času);

5.využitie kľúčových európskych elektronických systémov zameraných na zvýšenie prepojenosti a prechod na colnú úniu bez papiera (počet vymenených správ a uskutočnených konzultácií);

6.miera ukončenia podľa CKÚ (percentuálny podiel dosiahnutých čiastkových cieľov v rámci implementácie CKÚ).

2. Výmena poznatkov a vytváranie kontaktných sietí:

1.Index spoľahlivosti spolupráce (miera vytvárania sietí, počet osobných stretnutí, počet online skupín pre spoluprácu);

2.index najlepších postupov a usmernení (počet akcií v rámci programu organizovaných v tejto oblasti; percento účastníkov, ktorí využili pracovnú prax/usmernenie vypracované s podporou programu).

Top