EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC1127(04)

Uverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

Ú. v. EÚ C 322, 27.11.2010, p. 35–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.11.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 322/35


Uverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

2010/C 322/11

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietky proti žiadosti o zápis podľa článku 7 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 (1). Vznesené námietky sa musia Komisii doručiť do šiestich mesiacov po uverejnení tejto žiadosti.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006

„JABŁKA GRÓJECKIE“

ES č.: PL-PGI-0005-0730-01.12.2008

CHZO ( X ) CHOP ( )

1.   Názov:

„Jabłka grójeckie“

2.   Členský štát alebo tretia krajina:

Poľsko

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny:

3.1.   Druh výrobku:

Trieda 1.6:

Ovocie, zelenina a obilniny v pôvodnom stave alebo spracované

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1:

Ďalej uvedené odrody jabĺk sa môžu predávať ako „jabłka grójeckie“ v „extra“ triede a v I. triede, ak spĺňajú minimálne požiadavky na sfarbenie, veľkosť a tvrdosť dužiny v čase predaja, uvedené v nasledujúcej tabuľke. Úroveň kyslosti plodov „jabłka grójeckie“ je spravidla o 5 % vyššia ako priemerná úroveň pre príslušnú odrodu. Hodnota tohto parametra však závisí od poveternostných podmienok vo vegetačnom období.

Odroda

Percentuálny podiel sfarbenej plochy

Veľkosť v „extra“ triede (v mm)

Veľkosť v I. triede (v mm)

Minimálna tvrdosť dužiny (kg/cm2)

Alwa

55

60

55

5,5

Belle de Boskoop a mutanty

38

70

65

6

Braeburn

55

70

65

6

Cortland

55

70

65

4,5

Celeste

38

70

65

5,5

Delikates

55

70

65

5

Derlrbaleestival a mutanty

38

60

55

5,5

Early Geneva

55

60

55

6

Elise

80

70

65

6

Elstar

38

60

55

4,5

Empire

80

60

55

5

Fuji

55

70

65

6

Gala a mutanty

38

60

55

5,5

Gloster

55

70

65

5,5

Golden Delicious a mutanty

10

70

65

5

Idared

55

70

65

5,5

Jerseymac

55

60

55

5,5

Jonagold a mutanty

38

70

65

5

Jonagored a mutanty

80

70

65

5

Lobo

55

70

65

4,5

Ligol

55

70

65

5,5

Mutsu

10

70

65

6

Paula Red

55

70

65

5,5

Pinova a mutanty

38

70

65

5,5

Piros

38

60

55

5,5

Rubin

80

70

65

4,5

Shampion a mutanty

55

70

65

4,5

3.3.   Suroviny (len pri spracovaných výrobkoch):

3.4.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu):

3.5.   Konkrétne kroky pri výrobe, ktoré sa musia uskutočniť v označenej zemepisnej oblasti:

Pri pestovaní plodov „jabłka grójeckie“ sa v zemepisnej oblasti vymedzenej v bode 4 musia uskutočniť tieto kroky:

príprava miesta,

výsadba,

strihanie a tvarovanie,

hnojenie,

zavlažovanie,

ochrana rastlín,

ošetrenie na zvýšenie kvality ovocia,

zber úrody.

„Jabłka grójeckie“ sa musia pestovať v zemepisnej oblasti vymedzenej v bode 4 v súlade s postupom integrovaného pestovania jabĺk alebo so špecifikáciou GLOBALGAP.

3.6.   Osobitné pravidlá pri krájaní, strúhaní, balení atď.:

Nijaké

3.7.   Osobitné pravidlá pri označovaní:

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti:

V Mazovskom vojvodstve:

celý okres Grójecki (obce: Belsk Duży, Błędów, Chynów, Goszczyn, Grójec, Jasieniec, Mogielnica, Nowe Miasto n. Pilicą, Pniewy a Warka),

obec Mszczonów v okrese Żyrardowski,

obce Tarczyn, Prażmów a Góra Kalwaria v okrese Piaseczyński,

obec Sobienie Jeziory v okrese Otwocki,

obec Wilga v okrese Garwoliński,

obce Grabów n. Pilicą a Magnuszew v okrese Kozienicki,

obce Stromiec, Białobrzegi a Promna v okrese Białobrzeski;

V Lodžskom vojvodstve:

obce Biała Rawska, Sadkowice, Regnów a Cielądz v okrese Rawski,

obec Kowiesy v okrese Skierniewicki.

5.   Spojenie so zemepisnou oblasťou:

5.1.   Špecifickosť zemepisnej oblasti:

5.1.1.   Prírodné faktory

Výrobná oblasť výrobku „jabłka grójeckie“ sa nachádza v strednom Poľsku, vo Varšavskej kotline a na Ravskej pahorkatine, a v údolí Białobrzegi a v strednej oblasti povodia Visly. Tieto zemepisné regióny tvoria časť strednej a južnej Mazovskej nížiny.

V týchto oblastiach prevládajú podzolové a pseudopodzolové pôdy tvorené na piesku, íle a marginálnych sedimentoch v triedach s priemernou a nízkou hodnotou, ktoré sú ideálne na pestovanie jabloňových sadov. V tejto oblasti spadne ročne 600 mm zrážok. Vegetačné obdobie trvá približne 200 dní, a tak je možné pestovať väčšinu odrôd jabloní. Relatívne mierne, takmer kontinentálne podnebie tohto regiónu chráni pred vážnymi pestovateľskými stratami dokonca aj v prípade odrôd citlivých na mráz.

Tento región má charakteristickú mikroklímu, ktorá sa v období pred zberom úrody (september a začiatok októbra) vyznačuje nízkymi nočnými teplotami (takmer 0 °C).

Označená výrobná oblasť výrobku „jabłka grójeckie“ má veľmi homogénny charakter. Jablone sa pestujú v každej lokalite od stredu regiónu, t. j. od mesta Grójec, až k jeho hraniciam. Koncentrácia pestovania, ktorá v oblasti okolo mesta Grójec dosahuje 70 %, sa so vzdialenosťou od mesta znižuje; už za hranicami označenej pestovateľskej oblasti je vzor pestovania jabloní rozptýlenejší. Preto sa tento región označuje za „najväčší sad v Európe“.

5.1.2.   Historické a ľudské faktory

„Najväčší sad v Európe“, ako sa označuje oblasť okolo mesta Grójec, pochádza z obdobia vlády kráľovnej Bony, ktorá sa zaujímala o záhradníctvo a ovocinárstvo. V roku 1545 dostala veľký pozemok v okrese Grójec, v súvislosti s ktorým neskôr udelila vlastníkom trhového záhradníctva rôzne výhody. Právne postavenie ovocinárstva neskôr podporil kráľovský dekrét, ktorý v roku 1578 vydal syn kráľovnej Bony. To bol prvý impulz na rozvoj sadov, najmä jabloňových. Historické dokumenty obsahujú mnoho odkazov na rozvoj zámockých a vidieckych sadov v oblasti Grójec.

Nie bezvýznamnú úlohu v histórii výrobku „jabłka grójeckie“ zohrali takisto kňazi (Roch Wójcicki z Belska, Niedźwiedzki z Łęczeszyce, Stefan Roguski z Goszczyne a Edward Kawiński z Konary), ktorí boli najdôležitejšími osobami v ovocinárstve v tomto regióne v 19. storočí.

Začiatkom 20. storočia boli zriadené sady na obchodné účely, ktoré symbolizuje práca Jana Cieślaka z Podgórzyce. Cieślak sa svojou prácou usiloval o zdokonalenie pestovania jabĺk a ich uskladnenia (v roku 1918 vybudoval prvý sklad ovocia v Poľsku).

Začiatkom 20. storočia sa objavili aj prví odborní poradcovia, jedným z najznámejších poradcov regiónu bol Witalis Urbanowicz, ktorý sa preslávil v roku 1909, keď zostavil „desať prikázaní záhradníctva“.

Po skončení druhej svetovej vojny sa v oblasti Grójec začalo obdobie veľmi rýchleho rozvoja ovocinárstva, ktorého synonymom je meno profesora Szczepana Pieniążeka. Na jeho podnet bol založený Výskumný ústav pomológie a kvetinárstva (Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa), ktorý odovzdáva svoje najnovšie poznatky a skúsenosti miestnym pestovateľom. Jeho študent Eligiusz Gajewski založil na jeho odporúčanie Experimentálne pracovisko Ústavu pomológie a kvetinárstva (Zakład Doświadczalny Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa) v meste Nowa Wieś. Z tohto pracoviska vznikol vzorový poľnohospodársky podnik, ktorý odovzdával praktické poznatky ovocinárom z oblasti Grójec.

Časom sa pestovanie výrobku „jabłka grójeckie“ viac rozšírilo, v roku 1958 však úroda jabĺk miestnych pestovateľov nebola úspešná, a to podnietilo podpredsedu krajského predsedníctva Národnej rady v Grójci Wacława Przytockiho, aby usporiadal festival kvitnúcich jabloní (Dni Kwitnących Jabłoni) s cieľom propagovať jablká a región ako celok. Na začiatku sa festival usporadúval každý rok na inom mieste a pod iným názvom: „Dni Kwitnących Jabłon“, „Dni Kwitnącej Jabłoni“, „Grójeckie Dni Kwitnącej Jabłoni“, „Grójeckie Dni Kwitnących Jabłoni“, „Kwitnące Jabłonie“ a „Święto Kwitnących Jabłoni“, čo je názov, ktorý sa v súčasnosti používa už viac ako desať rokov.

5.2.   Špecifickosť výrobku:

„Jabłka grójeckie“ majú farbu líčka, ktorá je spravidla o 5 % intenzívnejšia ako priemer. Nádherné červené líčko dáva týmto jablkám nielen príjemný vzhľad, ale tiež znamená vyšší obsah pigmentov v tkanivách pod šupkou, najmä antokyaninov a karotenoidov. Kyslosť plodov „jabłka grójeckie“ je takisto v priemere o 5 % vyššia ako priemer príslušnej odrody. Hodnota tohto parametra však závisí od poveternostných podmienok počas vegetačného obdobia.

5.3.   Príčinná súvislosť medzi zemepisnou oblasťou a akosťou alebo typickou vlastnosťou výrobku (CHOP), alebo špecifickou akosťou, povesťou alebo inou typickou vlastnosťou výrobku (CHZO):

Súvislosť medzi výrobkom „jabłka grójeckie“ a zemepisnou oblasťou vymedzenou v bode 4 vyplýva z osobitných vlastností uvedených v bode 5.2, ktoré sú výsledkom prírodných faktorov uvedených v bode 5.1.1 a ďalej uvedenej povesti.

Jedinečné prírodné podmienky vo výrobnej oblasti výrobku „jabłka grójeckie“, najmä jej pôdy a špecifická mikroklíma spôsobujú, že „jabłka grójeckie“ sa sfarbujú rýchlejšie a majú líčko s nadpriemernou intenzitou a vyššiu kyslosť, ktorú oceňujú spracovatelia v celej Európe. Nízke nočné teploty majú priaznivý vplyv na fyziologické procesy, ktoré sa v jablkách uskutočňujú pred ich zberom. To je spôsobené skutočnosťou, že oxidačný proces je v období oddychu v noci menej intenzívny, a tak sa zlepšuje pomer medzi cukrom a kyselinou, čo podstatne prispieva k vynikajúcej chuti výrobku „jabłka grójeckie“.

Jedinečné vlastnosti „jabłka grójeckie“ sú úzko spojené s oblasťou, v ktorej sa tieto jablká pestujú, a vyplývajú z jej osobitnej mikroklímy. Okrem toho obdobie pred zberom sa v oblasti Grójec vyznačuje veľkými poklesmi teploty (takmer 0 °C v septembri a začiatkom októbra). Jednoducho pôdy a špecifická mikroklíma vytvárajú jedinečné prírodné podmienky, v ktorých sa „jabłka grójeckie“ sfarbujú rýchlejšie, čím získavajú nadpriemerné líčko a vysokú kyslosť, ktorú oceňujú spracovatelia v celej Európe.

Výsledkom priaznivých podmienok na pestovanie jabloní v oblasti Grójec je výnimočná povesť, ktorá sa upevňuje už takmer 500 rokov. Grójec je pre väčšinu ľudí, ktorí žijú v Mazovskom vojvodstve a jeho blízkosti, synonymom pestovania jabĺk. Odkazy na ovocinárstvo je možné nájsť v celej oblasti: na erboch okresu Grójec a mnohých obcí (Chynów, Belsk Duży, Błędów, Jasieniec, Kowiesy a Sadkowice), na ktorých sú zobrazené jablká; v názvoch miest, ako napríklad Sadków a Sadkowice (slovo „sad“ v poľštine znamená sad); na basreliéfe Domu záhradníctva v Grójci, ktorý zobrazuje oberanie jabĺk; vo všeobecne obľúbenom každoročnom festivale kvitnúcich jabloní a v celoštátnej konferencii sadovníkov, ktorá sa koná každý rok v Grójci; a v názvoch mestských častí, ako napríklad sídlisko Zielony Sad („Zelený sad“).

Dlhoročná tradícia je základom takmer dokonalých zručností miestnych ovocinárov v oblasti pestovania jabloní. Miestny priemysel je prioritne zameraný na poskytovanie služieb v oblasti ovocinárstva: podniky na spracovanie ovocia, obchodné spoločnosti, skupiny výrobcov, dodávatelia sadovníckych potrieb, výrobcovia strojov atď.

Oblasť Grójec je v súčasnosti domovom intenzívnych sadov s nízkokmennými stromami, ktoré tvoria takmer 40 % pestovania jabĺk v krajine; intenzita pestovania v niektorých obciach je 70 %.

Vynikajúca povesť, za ktorú výrobok vďačí klimatickým podmienkam oblasti a dlhoročnej tradícii pestovania jabĺk, bola potvrdená v celoštátnom prieskume, ktorý sa uskutočnil v septembri 2008. Výsledky prieskumu ukázali, ako pevne je oblasť Grójec spojená s ovocinárstvom a najmä s pestovaním jabĺk. 27,7 % opýtaných uviedlo spojenie medzi oblasťou Grójec a ovocinárstvom. 19 % Poliakov spája oblasť Grójec s pestovaním jabĺk. Vo vojvodstvách susediacich s Mazovským vojvodstvom je percentuálny podiel opýtaných, ktorí spájajú Grójec s jablkami, ešte vyšší: 32 % v Lodžskom vojvodstve a 36 % vo Svätokrížskom vojvodstve.

Povesť výrobku „jabłka grójeckie“ takisto podporujú príslušné články v tlači. Napríklad: „Co czwarte jabłko z Grójca“ (1991), „Z Grójca do Szwecji“ (1992), „Jabłko ekologiczne“ (1993), „Eurojabłka z Grójeckiego“ (1995), „Sady po klęsce“ (2000), „Jabłkowe centrum Europy?“ (2001) a „Grójeckie jabłka najlepsze“ (2007).

Odkaz na uverejnenie špecifikácie:

[Článok 5 ods. 7 nariadenia (ES) č. 510/2006]

http://www.minrol.gov.pl/index.php?/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Wnioski-przeslane-do-UE-od-kwietnia-2006-roku


(1)  Ú. v. EÚ L 93, 31.3.2006, s. 12.


Top