Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0161

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zriadení rámca opatrení na posilnenie európskeho ekosystému výroby výrobkov emisne neutrálnych technológií (akt o emisne neutrálnom priemysle)

COM/2023/161 final

V Bruseli16. 3. 2023

COM(2023) 161 final

2023/0081(COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

o zriadení rámca opatrení na posilnenie európskeho ekosystému výroby výrobkov emisne neutrálnych technológií (akt o emisne neutrálnom priemysle)

(Text s významom pre EHP)


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvodyciele návrhu

Prechod na klimaticky neutrálne, zelené hospodárstvosúvisiace prepracovanie nášho energetického systému predstavujú významné príležitostihľadiska rozvoja odvetví emisne neutrálnych technológiívytvárania kvalitných pracovných miestrastu. Globálny trhkľúčovými hromadne vyrábanými emisne neutrálnymi technológiami sa má do roku 2030 strojnásobiť, pričom bude mať ročnú hodnotu približne 600 miliárd EUR 1 . Naši partnerikonkurenti využili túto príležitosťzavádzajú ambiciózne opatrenia na zabezpečenie významných častí tohto nového trhu. Tento vývoj poháňajú aj úvahy týkajúce sa bezpečnosti dodávok energie. Odolnosť budúcich energetických systémov sa bude hodnotiť predovšetkým na základe bezpečného prístuputechnológiám, ktoré budú napájať tieto systémy – veterné turbíny, elektrolyzéry, batérie, solárna fotovoltika, tepelné čerpadláiné. Bezpečné dodávky energie budú zas zásadné pre zaistenie udržateľného hospodárskeho rastu a v konečnom dôsledku pre zaistenie verejného poriadkubezpečnosti.

V tejto súvislosti KomisiaoznámeníPriemyselnom plánekontexte Zelenej dohody 2 1. februára 2023 predstavila komplexný plán na zvýšenie konkurencieschopnosti emisne neutrálneho európskeho priemysluna podporu rýchleho prechodu na klimatickú neutralitu. Plán je rozdelený na tieto štyri piliere: i) predvídateľnézjednodušené regulačné prostredie; ii) rýchlejší prístupfinancovaniu; iii) zlepšovanie zručnostíiv) otvorené obchodovanie pre odolné dodávateľské reťazce.

Akt o emisne neutrálnom priemysle je súčasťou opatrení oznámených v uvedenom kontexte a jeho cieľom je zjednodušiť regulačný rámec a zlepšiť investičné prostredie pre výrobné kapacity technológií v Únii, ktoré sú rozhodujúce z hľadiska splnenia cieľa Únie v oblasti klimatickej neutrality a zabezpečenia odolnosti nášho dekarbonizovaného energetického systému, a zároveň prispieť k zníženiu znečisťovania v prospech verejného zdravia a kvality životného prostredia na planéte.

Celosvetová výroba elektrických vozidiel sa do roku 2050 zvýši 15-krát, kým zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie dosiahne takmer štvornásobok. Zavádzanie tepelných čerpadiel sa do roku 2050 zvýši viac než šesťnásobneporovnaní so súčasnosťouvýroba vodíka elektrolýzou alebo vodíka zo zemného plynu so zachytávanímukladaním oxidu uhličitéhoroku 2050 dosiahne 450 miliónov ton. To sa premietne do globálnych kumulatívnych investícií do výroby vo výške 1,2 bilióna USD potrebných na dosiahnutie dostatočnej kapacity na dodržanie globálnych cieľov do roku 2030 3 . Až 90 % investícií do výrobných zariadení uskutočňuje Čína.

V súčasnosti je Európa čistý dovozca emisne neutrálnych energetických technológií a dováža približne jednu štvrtinu elektrických automobilov a batérií a takmer všetky solárne fotovoltické moduly a palivové články, a to prevažne z Číny. V prípade solárnych fotovoltických technológií a ich komponentov táto závislosť prevyšuje 90 % výrobkov v určitých dodávateľských segmentoch hodnotového reťazca, ako sú ingoty a doštičky. V iných odvetviach, v ktorých má priemysel EÚ ešte stále silné postavenie, ako sú veterné turbíny a tepelné čerpadlá, sa naša obchodná bilancia zhoršuje a výrobcovia z EÚ čelia zvyšujúcim sa nákladom na energiu a vstupy. Okrem toho, pokiaľ ide o oblasť zachytávania a ukladania oxidu uhličitého, vzniku hodnotového reťazca zachytávania a ukladania oxidu uhličitého v EÚ v súčasnosti bráni nedostatok geologických úložísk.

Zároveň sú emisne neutrálne energetické technológie stredobodom silných geostrategických záujmov a jadrom celosvetových technologických pretekov. Krajiny sa horlivo snažia zabezpečiť svoje dodávky najvyspelejších technológií výroby energie a poháňajú prechod na čistú energiu. Ostatné regióny sveta intenzívne investujú a zavádzajú podporné opatrenia s cieľom inovovať a posilniť svoje výrobné kapacity. Zákonom Spojených štátov o znížení inflácie (Inflation Reduction Act) sa do roku 2032 zmobilizuje viac ako 360 miliárd USD. Cieľom japonských plánov v oblasti zelenej transformácie je emitovať „zelené dlhopisy“ v hodnote až 20 biliónov JPY (približne 140 miliárd EUR). India predložila systém na stimuláciu výroby, ktorého účelom je zvýšiť konkurencieschopnosť v odvetviach, ako je solárna fotovoltika a batérie. Investičné plány v oblasti emisne neutrálnych technológií predložilo aj Spojené kráľovstvo, Kanada a mnohé ďalšie krajiny.

Navyšeminulom roku veľa európskych odvetví, najmä energeticky náročné priemyselné odvetvia, ako sú odvetvia výroby hnojív, ocelecementu, vážne postihla energetická kríza. Na to, aby tieto priemyselné odvetvia ostali konkurencieschopnézachovali si obehový charakterzároveň aby dosiahli svoje cieleoblasti dekarbonizácienulového znečistenia, musia mať prístupemisne neutrálnym technológiám, ako sú batérie, tepelné čerpadlá, solárne panely, elektrolyzéry, palivové články, veterné turbínyzachytávanieukladanie oxidu uhličitého. Tieto technológie okrem toho zohrávajú kľúčovú úlohu ajrámci otvorenej strategickej autonómie Únie, pričom zabezpečujú, aby občania mali prístupčistej, cenovo dostupnejbezpečnej energii. Únia má všetky prvky na to, aby získala vedúce postavenieoblasti priemyslu na budúcom trhuemisne neutrálnymi technológiami:právnom predpise Únieoblasti klímy sa stanovuje jasný dlhodobý cieľ. Únia má silné hospodárstvo, ktoré dopĺňajú talentovaní pracovníciprvotriedna infraštruktúra. Cieľom nie je len znížiť závislosti, ale aj prispieťzabezpečeniu technológií, ktoré priemyselné odvetvieEÚ potrebuje na dekarbonizáciu,poskytnúť čistú, cenovo dostupnúbezpečnú energiu občanom vrátane zraniteľných domácnostínízkymnižším stredným príjmomzraniteľných spotrebiteľov. Emisne neutrálny ekosystém Únie malroku 2021 hodnotu viac ako 100 miliárd EUR, čo znamená, že jeho hodnota sa od roku 2020 zdvojnásobila 4 .

Táto dôvodová správa je sprievodným dokumentom návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovuje rámec opatrení na posilnenie európskeho ekosystému výroby emisne neutrálnych energetických technológií (akt o emisne neutrálnom priemysle).

Týmto návrhom sa plní cieľ posilniť európsky ekosystém výroby emisne neutrálnych energetických technológií predstavený v oznámení Komisie o Priemyselnom pláne v kontexte Zelenej dohody.

Akt o emisne neutrálnom priemysle je zameraný na riešenie týchto hlavných síl motivujúcich k investíciám do výroby emisne neutrálnych technológií:

zvýšenie investičnej istoty, zlepšenie zameraniakoordinácie politiky prostredníctvom stanovenia jasných cieľovmechanizmov monitorovania,

zníženie administratívneho zaťaženiaprípade navrhovania projektov výroby emisne neutrálnych technológií,to aj zjednodušením administratívnych požiadaviekuľahčením vydávania povolení, zriaďovaním experimentálnych regulačných prostredízabezpečením prístupuinformáciám,

uľahčenie prístupu na trhy pre osobitné opatrenia týkajúce sa verejného dopytu prostredníctvom postupov verejného obstarávaniaaukcií, ako aj prostredníctvom schém na podporu súkromného dopytu spotrebiteľov,

uľahčenieumožnenie projektov zachytávaniaukladania oxidu uhličitého,to aj prostredníctvom zvýšenia dostupnosti geologických úložísk,

podpora inovácií,to aj prostredníctvom experimentálnych regulačných prostredí,

zvýšenie úrovne zručností pre vytváranie kvalitných pracovných miestoblasti emisne neutrálnych technológií,

koordinácia priemyselných partnerstiev zameraných na emisnú neutrálnosť.

Súladexistujúcimi ustanoveniami politíktejto oblasti politiky

Prijímanie technológií čistej energie je silným predpokladom prechodu na udržateľnosťmôže viesťnovým výrobkomefektívnejšímúčinnejším spôsobom výroby energie, ktoré budú prispievaťcieľom stanovenýmEurópskej zelenej dohode 5 , ako ajcieľomoblasti klímyenergetiky do roku 2030 a k cieľu dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Tieto technológie sú takisto kľúčové pre dekarbonizáciu výrobného odvetvia Úniepre jeho zachovanieEurópe.

Narušenie dodávokzávislosti od iných regiónovoblasti poskytovania technológií čistej energie môžu spomaliť transformáciu EÚ na udržateľnosťovplyvniť všetky hospodárske odvetvia. Návrhom sa posilňuje európska výrobná kapacita emisne neutrálnych energetických technológiícieľom riešiť tieto narušeniazávislosti. Zariadenia by prípadne mali byťplnom súladepožiadavkami vyplývajúcimiprávnych predpisov Únie, napr.požiadavkami súvisiacimiposudzovaním vplyvov na životné prostredie,emisiami do ovzdušia, vodypôdy vrátane rizikaprevencie priemyselných havárií,mali by sa snažiť zabezpečiť vysokú efektívnosť využívania energie, zdrojovvody. Návrh je takistosúladenariadenímaktekritických surovinách, ktoré sa predkladá súbežnetýmto nariadením 6 .

Tento návrh jesúladeoznámením Komisiemája 2021aktualizácii novej priemyselnej stratégie na rok 2020 7 ,ktorom sa identifikujú oblasti strategických závislostí, ktoré by mohli viesťzraniteľnostiam, napr.nedostatku dodávok. Navrhované nariadenie je takisto úplnesúladenávrhmispráve Konferenciebudúcnosti Európykonečnom výsledku.

Tento návrh sa predkladá na základe príležitostí, ktoré ponúka Inovačný fond, Program InvestEU 8 , Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti, program Horizont Európaprogramy politiky súdržnosti, ktorými sa vytvoria možnosti na podporu cieľov tohto aktu.

Táto iniciatíva je napokonsúlade ajnariadením Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2020/852vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií (nariadenietaxonómii) 9 .

Súladostatnými politikami Únie

Návrh prispievacieľom stanovenýmčastiach balíka Fit for 55, ktoré sa zameriavajú na dekarbonizáciu priemyslu EÚ, najmä na odvetvia, ktoré je ťažké dekarbonizovať, na väčšiu elektrifikáciutechnologicky neutrálnu podporu ekologickejších vozidielpalív 10 . Cieľom revízie emisných noriem CO2 pre nové osobné automobilydodávky je ďalšie znižovanie emisií skleníkových plynovtýchto vozidiel, čím sa zabezpečí jasnýrealistický spôsob dosiahnutia mobilitynulovými emisiami. Už teraz rastie dopyt spotrebiteľov po vozidláchnulovými emisiami, ako sú elektricky nabíjateľné vozidlá 11 ,týmto dopytom sa môžu vytvoriť aj značné vedľajšie prínosy pre dosiahnutie cieľa nulového znečistenia 12 .

Navrhované opatrenia prispejú aj k odolnosti a otvorenej strategickej autonómii EÚ tým, že sa nimi zaistí bezpečnosť dodávok kľúčových technológií súvisiacich s energiou, ktorá je rozhodujúca pre podporu rozvoja ostatných hospodárskych odvetví a pre verejný poriadok a bezpečnosť.

Tento návrh jesúladeprístupom EÚdosiahnutiu spravodlivejprimeranej zelenej transformácie 13 . Ďalej jesúladeopatreniami stanovenýmirámci Európskeho roka zručností 2023 a s prebiehajúcimi iniciatívamirámci Paktuzručnostiachjeho rozsiahlych partnerstievoblasti zručností, ako ajostatnými existujúcimi politikamioblasti zručností, ako sú koncepcie sektorovej spolupráceoblasti zručností. Posudzovaniemonitorovanie potrieboblasti zručnostívypracúvanie prognóz týkajúcich sa týchto potrieb bude okrem iného vychádzaťpráce Európskeho strediska pre rozvoj odborného vzdelávania (Cedefop)Európskeho orgánu práce (ELA) a v plnej miere sanich táto práca zohľadní. Európska sieť služieb zamestnanosti (EURES) uľahčuje pracovné umiestneniaprostredníctvom jej portálu súdispozíciipriemere vyše tri milióny voľných pracovných miest. Vzhľadom na rozmanitosť voľných pracovných miestzamestnávateľovna jej nástroj na automatizované zosúlaďovanie na základe zručností poskytujú pracovné umiestnenia uľahčované sieťou EURESportálom EURES aj jasné výsledkyhľadiska pracovných miest podstatných pre emisne neutrálny priemysel. Komisiacieľom stimulovať zvyšovanie investícií do odbornej prípravyoblasti nových emisne neutrálnych technológiívýrobných procesov vo svojom Priemyselnom plánekontexte Zelenej dohody oznámila okrem iného, že sa zvýši strop pomoci pre MSP na účely odborného vzdelávania stanoveného vo všeobecnom nariadenískupinových výnimkách2 miliónov EUR na 3 milióny EUR, že sa pri posudzovaní dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu zohľadnia opatrenia zamerané na zručnostiže Komisia preskúma, či spoločnosti zaobchádzajúvýdavkami na odbornú prípravu akoinvestíciami,nie akovýdavkami či prevádzkovými nákladmi.

Návrh jesúladeoznámením„využití talentovregiónoch Európy“ tým, že je zameraný na rekvalifikáciuzvyšovanie úrovne zručností pracovnej silyEurópe vrátane regiónov, ktoré uviazlipasci rozvoja talentov alebo ktorým hrozí, že sa do nej dostanú.návrhu sa okrem iného zohľadní Mechanizmus podpory talentov vytvorený na podporu regiónov EÚ postihnutých úbytkom obyvateľstvaproduktívnom veku. Návrh je ďalejsúladeopatreniami podľa nového európskeho inovačného programu, medzi ktoré patrí opatrenie hlavnej iniciatívy zamerané na podporu, prilákanieudržanie talentovoblasti špičkových technológií, ktoré je zamerané na 1 milión talentovoblasti špičkových technológiípriebehu troch rokov vo všetkých členských štátoch 14 .

Návrhom sa podporuje rozvoj projektov výroby emisne neutrálnych technológiímenej rozvinutýchprechodných regiónoch tým, že sa im poskytuje jednoduchýautomatický prístupštatútu strategického regiónu. Návrh je teda zameraný na dosiahnutie cieľov súdržnostiprispievazbližovaniu týchto regiónov prostredníctvom budovania udržateľných hospodárskych aktív odolných voči budúcim zmenám. Vytvorením rámca pre výrobu konkrétnych emisne neutrálnych technológií sa návrhom dopĺňajú všetky platné požiadavky podľa nariadeniaekodizajne 15 , ako aj podľa navrhovanej zmeny uvedeného nariadenia 16 ich vykonávacích opatrení.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Všeobecným cieľom tohto nariadenia je vytvorenie právneho rámca, prostredníctvom ktorého sa podporuje rozvoj výroby emisne neutrálnych energetických technológií v Únii v záujme podpory cieľov Únie v oblasti dekarbonizácie do roku 2030 a cieľa dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 a v záujme zaistenia bezpečnosti dodávok emisne neutrálnych technológií potrebných na zabezpečenie odolnosti energetického systému Únie.

Tento všeobecný cieľ sa premieta do špecifických cieľov, ktorými sú uľahčenie investícií v prípade emisne neutrálnych technológií (prvý pilier), zníženie emisií CO2 (druhý pilier), uľahčenie prístupu na trhy (tretí pilier), zvýšenie úrovne zručností pre vytváranie kvalitných pracovných miest v oblasti emisne neutrálnych technológií (štvrtý pilier), podpora inovácií (piaty pilier) a vytvorenie špecifickej štruktúry na vykonanie týchto cieľov z hľadiska riadenia aj monitorovania (šiesty a siedmy pilier).

Vhodným právnym základom je preto článok 114 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len „zmluva“), na základe ktorého Únia môže prijať opatrenia, ktorými sa zvyšuje harmonizácia, s cieľom vytvoriť rovnaké podmienky v Únii, pri ktorých sa môže úspešne rozvíjať výroba emisne neutrálnych technológií, čo napomáha inováciám a uľahčuje zelenú transformáciu.

Po prvé špecifický cieľ zabezpečenia riadneho fungovania vnútorného trhu stanovením harmonizovaných pravidiel zvýšenia výrobnej kapacity emisne neutrálnych technológií v Únii umožní riešiť existujúcu fragmentáciu vnútorného trhu na základe podstatných prvkov týkajúcich sa napríklad postupov vydávania povolení pre výrobcov emisne neutrálnych technológií. Zvýši sa tým aj právna istota a zjednoduší administratívne zaťaženie pre výrobcov, ktorí by chceli vybudovať nové alebo rozšíriť existujúce výrobné zariadenia v Únii, a zároveň sa tým vytvárajú podmienky pre uľahčenie prístupu k financovaniu. Právnym základom tohto piliera je preto článok 114 zmluvy, podľa ktorého je možné prijať opatrenia, ktorých cieľom je zabezpečiť vytvorenie a fungovanie vnútorného trhu.

S cieľom pomôcť pri znižovaní emisií CO2 v Únii sa v rámci druhého piliera vymedzuje cieľ Únie pre kapacitu vtláčania CO2 zároveň s opatreniami potrebnými na jeho dosiahnutie.

Na splnenie tretieho špecifického cieľa uľahčiť prístup emisne neutrálnych technológií na jednotný trh v rámci tretieho piliera je potrebné povzbudiť dopyt verejného a súkromného sektora po udržateľných výrobkoch, a to aj zabezpečením, aby verejní obstarávatelia pri obstarávaní emisne neutrálnych výrobkov dôsledne uplatňovali kritériá zabezpečujúce vysokú úroveň ich udržateľnosti a odolnosti.

Štvrtý špecifický cieľ je zameraný na vytvorenie synergií medzi členskými štátmi a harmonizáciou podpory kvalifikovanej, vyškolenej a pružnej pracovnej sily a pracovných trhov reagujúcich na podmienky hospodárskych zmien pri prechode na čistú energiu.

Podpora inovácií v rámci piateho piliera si takisto vyžaduje koordináciu členských štátov pri zriaďovaní experimentálnych prostredí s cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky v Únii na experimentovanie a umožniť podobné výnimky z práva Únie.

Šiestym a siedmym pilierom sa napokon vytvára harmonizovaná riadiaca štruktúra a jednotné požiadavky na monitorovanie na účely posudzovania pokroku dosiahnutého pri plnení spoločného cieľa zvýšenia výroby emisne neutrálnych technológií.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Ciele návrhu nemôžu dosiahnuť členské štáty samostatne, keďže problémy sú cezhraničnej povahy a nie sú obmedzené na jednotlivé členské štáty alebo na skupinu členských štátov. Navrhované akcie sa zameriavajú na oblasti, v ktorých je preukázateľná pridaná hodnota v konaní na úrovni Únie z dôvodu rozsahu, rýchlosti a miery potrebného úsilia.

Poskytnutie komplexnej reakcie na energetickú krízu, ktorá negatívne postihuje EÚ, si vyžaduje rýchlu a koordinovanú jednotnú akciu rôznych zainteresovaných strán a v spolupráci s členskými štátmi. Navyše vzhľadom na ťažkosti pri zrýchlení zavádzania emisne neutrálnych technológií zásah na úrovni Únie pomôže s koordináciou reakcií s cieľom riešiť potreby Únie, pokiaľ ide o ďalšie výrobné kapacity emisne neutrálnych technológií, a predchádzať štrukturálnym závislostiam. Ak sa má navyše zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého stať účinným riešením pre priemysel vo všetkých členských štátoch vrátane členských štátov, ktoré nemajú kapacitu na uskladňovanie CO2, zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého si vyžadujú cezhraničný prístup založený na jednotnom trhu. Je preto najvhodnejšie zaoberať sa ním koordinovane na úrovni EÚ.

Konanie na úrovni Únie môže jasne stimulovať európskych aktérov k spoločnej vízii a stratégii vykonávania. Je to kľúčové na dosiahnutie úspor z rozsahu a zo sortimentu a na vytvorenie kritického objemu, ktoré sú potrebné na rozšírenie výroby emisne neutrálnych technológií v EÚ, čím sa zároveň obmedzí rozdrobenie snáh a sebapoškodzujúce pretekanie v poskytovaní dotácií medzi členskými štátmi.

Činnosť Únie je potrebná v súvislosti s oblasťami, ktoré sa v tomto návrhu riešia prostredníctvom jeho viacerých pilierov.

Pokiaľ ideprvý pilier („Uľahčenie investícií“),rámci iniciatívy sa podporí budovanie rozsiahlych technologických kapacítcelej Úniicieľom umožniť rozvojvýrobu emisne neutrálnych technológií, podporovať vytváranie projektov výroby emisne neutrálnych technológií vrátane strategických projektov,to prostredníctvom zjednodušenia administratívnych postupovpostupov vydávania povolení. Tieto opatrenia si vyžadujú akciu Únie, aby sa zabezpečili rovnaké podmienky na jednotnom trhu.

Na dosiahnutie cieľa týkajúceho sa kapacity vtláčania CO2Úniirámci druhého piliera je potrebný koordinovaný postup na úrovni Únie, ktorého cieľom je podpora snáh na vnútroštátnej úrovni.

V súvislostitretím pilierom („Prístup na trh“) sa akcie zamerané na urýchlenie investícií do emisne neutrálnych technológií môžu primerane navrhovaťrealizovať len na úrovni Únie vzhľadom na rozsah potrebných investíciína to, že takéto výrobné zariadenia budú vo svojej podstate slúžiť vnútornému trhu, posilnia celý ekosystémprispejúzaručeniu bezpečnosti dodávok.

V rámci štvrtého piliera („Zvýšenie úrovne zručností pre vytváranie kvalitných pracovných miestoblasti emisne neutrálnych technológií“) sa koordinuje úsiliezabezpečenie dostupnosti kvalifikovanej pracovnej sily potrebnej pre emisne neutrálny priemyselEurópe prostredníctvom podpory zriaďovania špecializovaných akadémií zručnostíprostredníctvom vytvorenia platformy Emisne neutrálna Európa.

Vytvorenie experimentálnych regulačných prostredírámci piateho piliera („Inovácie“) je zamerané na vytvorenie rovnakých podmienok pre inovácie emisne neutrálnych technológiíÚnii a v prípade potreby na zabezpečenie cielených výnimiekpráva Únie bez toho, aby sa oslabili ostatné regulačné ciele.

Vytvorenie jedinečnej štruktúry na úrovni Únie,to platformy Emisne neutrálna Európa,rámci šiesteho piliera („Riadenie“) umožní Komisii koordinovať uvedené opatrenia spoločnečlenskými štátmi, aby sa zabezpečilo jednotné uplatňovanie nariadeniacelej Únii, ako aj výmena vedomostí.

V súvislosti so siedmym pilierom („Monitorovanie“) sa rozšírenou spoluprácou Únie zaistí potrebnéporovnateľné zhromažďovanie informácií. Vďaka tomu členské štátyKomisia budú môcť predvídať nedostatkypredchádzať imbudú môcť zaviesť potrebné opatrenia na posilnenie európskeho ekosystému výroby technológií čistej energie účinnejšími spôsobmi než prostredníctvom rôznych vnútroštátnych opatrení.

Proporcionalita

Návrh je koncipovaný tak, aby sa ním posilnil európsky ekosystém výroby emisne neutrálnych technológií prostredníctvom opatrení na uľahčenie investícií, stimuláciu dopytu a zvyšovanie úrovne zručností a rekvalifikáciu pracovnej sily v Európe.

Hoci návrh prospeje širokému okruhu emisne neutrálnych technológií, väčší dôraz sa v ňom kladie na tie časti ekosystému emisne neutrálnych technológií, ktoré najviac prispievajú k dosahovaniu cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030. Sústredenie pozornosti na solárnu energiu, batérie/uskladňovanie energie, veternú energiu, elektrolyzéry a palivové články, tepelné čerpadlá, biometán, elektrizačné sústavy a zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého má prispieť k zameraniu opatrení na strategické emisne neutrálne výrobky a komponenty na zabezpečenie zelenej transformácie Európy.

Prostredníctvom strategických projektov v oblasti emisnej neutrálnosti a experimentálnych regulačných prostredí pre emisne neutrálne technológie sa zavádzajú mechanizmy potrebné na zabezpečenie dlhodobejšej konkurencieschopnosti a inovačnej kapacity európskeho priemyslu prostredníctvom výrobných kapacít, pilotných prostredí na testovanie a experimentovanie, zaistenia kapacity na uskladňovanie CO2, znižovania rizika investícií do strategických projektov, ako aj prostredníctvom startupov, rozširujúcich sa podnikov a MSP. Členské štáty musia zabezpečiť, aby sa povolenia pre tieto výrobné projekty vydávali prostredníctvom rýchlejších a menej ťažkopádnych postupov, s cieľom zrýchliť inštaláciu nových výrobných kapacít v reakcii na energetickú krízu v Únii, ako aj s cieľom znížiť náklady a administratívne zaťaženie podnikov, ktoré by chceli rozšíriť svoje výrobné kapacity technológií čistej energie v Európe.

Navyše v rámci druhého piliera by sa do roku 2030 mala sprístupniť dostatočná kapacita vtláčania CO2, keďže tento nedostatok infraštruktúry predstavuje jednu z najväčších prekážok pre realizáciu investícií do zachytávania CO2, a to aj zo strany odvetví, ktoré je ťažké dekarbonizovať. Producenti ropy a zemného plynu majú aktíva, zdroje a zručnosti umožňujúce túto kapacitu. Ak budú pracovať spoločne, budú schopní nájsť nákladovo najefektívnejšie projekty, ktorými sa zabezpečí potrebná vtlačná kapacita v predstihu pred vznikom dopytu.

Stimuly v rámci tretieho piliera sú navrhnuté tak, aby zabezpečili stály dopyt po emisne neutrálnych technológiách, v dôsledku ktorého sa pre podniky stane hospodársky príťažlivé rozšírenie výroby individualizovaných emisne neutrálnych technológií s vysokou výkonnosťou v oblasti udržateľnosti. Zabezpečia aj to, že nariadením sa podnieti nasmerovanie verejných finančných prostriedkov na tieto technológie. Iba vďaka rýchlemu prechodu na udržateľné emisne neutrálne technológie bude EÚ schopná splniť svoje ambície v oblasti klímy do roku 2030.

Opatrenia týkajúce sa zručností pre emisne neutrálne technológie v rámci štvrtého piliera umožnia Únii posilniť postavenie jej pracovnej sily, aby mohla čo najviac prispieť k prechodu na čistú energiu.

Vytváranie experimentálnych regulačných prostredí podľa piateho piliera podlieha primeraným zárukám s cieľom zabezpečiť, aby každú výnimku z práva Únie a vnútroštátneho práva dopĺňali primerané zmierňujúce opatrenia, ktorými sa má zabezpečiť, že sa budú plniť ďalšie regulačné ciele rovnakej dôležitosti, pričom budú podporovať inovácie.

Na účely čo najlepšieho fungovania uvedených opatrení sa v šiestom pilieri stanovuje riadiaca štruktúra spájajúca členské štáty a Komisiu s cieľom koordinovať ich opatrenia v záujme dosiahnutia ich spoločných cieľov pre energetickú bezpečnosť a zelenú transformáciu Európy.

Monitorovanie v rámci siedmeho piliera je napokon potrebné, aby sa zabezpečilo plnenie cieľa na úrovni Únie v oblasti výroby emisne neutrálnych technológií a cieľov v oblasti ukladania CO2. Zo všeobecnejšieho hľadiska je potrebné na uplatňovanie tohto nariadenia a výmenu informácií zo strany členských štátov a Únie s cieľom zabrániť prípadným narušeniam dodávateľských reťazcov.

Výber nástroja

Návrh má formu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady. Ide o najvhodnejší právny nástroj pre prvý pilier vzhľadom na potrebu jednotného uplatňovania nových pravidiel, najmä vymedzenia strategických projektov v oblasti emisnej neutrálnosti, ako aj jednotného postupu na ich uznanie a na podporovanie priemyselných odvetví v rámci vnútorného trhu a zároveň aj na účely vytvorenia celých hodnotových reťazcov výroby prostredníctvom uspokojenia potrieb účastníkov trhu z celej EÚ. Výber nariadenia ako právneho nástroja pre druhý a tretí pilier je odôvodnený, keďže iba nariadenie so svojimi priamo uplatniteľnými právnymi ustanoveniami môže poskytnúť nevyhnutný stupeň jednotnosti potrebný na zníženie emisií CO2 a na zriadenie a prevádzkovanie iniciatívy Únie zameranej na stimuláciu dopytu rovnomerne na celom vnútornom trhu. Štvrtý pilier sa takisto môže najlepšie riešiť prostredníctvom nariadenia, ktoré podporuje rozvoj zručností rovnomerne v celej Únii. Nariadenie je okrem toho najvhodnejším nástrojom v prípade piateho piliera na účely podpory inovácií na vnútornom trhu, ako aj v prípade šiesteho piliera, ktorým sa vytvára riadiaca štruktúra umožňujúca členským štátom a Komisii koordinovať svoje činnosti, a v prípade siedmeho piliera, v rámci ktorého sa vytvárajú mechanizmy jednotného monitorovania. Mechanizmus si nevyžaduje transpozíciu prostredníctvom vnútroštátnych opatrení a je priamo uplatniteľný.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Ex post hodnotenia/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Týmto návrhom sa zvyšuje harmonizácia a vytvára sa prvý jednotný právny rámec pre technológie čistej energie na úrovni EÚ. Neopiera sa preto o žiadne ex post hodnotenia.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Aktemisne neutrálnom priemysle oznámila predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová 17. januára 2023 na Svetovom ekonomickom fóreDavose 17 . Prvý pilier súvisírýchlosťou. Potrebujeme vytvoriť regulačné prostredie, ktoré nám umožní rýchle rozšírenievytvorenie priaznivých podmienok pre odvetvia nevyhnutné na dosiahnutie emisnej neutrálnosti. To zahŕňa veternú energiu, tepelné čerpadlá, solárnu energiu, čistý vodík, ukladanieiné,prípade ktorých sa dopyt po nich zvyšuje prostredníctvom našich plánov NextGenerationEUREPowerEU.záujme toho predložíme nový aktemisne neutrálnom priemysle. Bude sa riadiť rovnakými modelmi ako náš aktčipoch.tomto novom akteemisne neutrálnom priemysle sa určia jasné ciele pre európske čisté technológie do roku 2030. Cieľom bude zamerať investície do strategických projektov na celý dodávateľský reťazec. Preskúmame najmä spôsob, ako zjednodušiťzrýchliť vydávanie povolení pre nové závody na výrobu čistých technológií. Vzhľadom na naliehavú potrebu konať sa neuskutočnilo žiadne posúdenie vplyvunepredpokladala sa žiadna verejná konzultácia online. Analýzavšetky podporné dôkazy budú predloženépracovnom dokumente útvarov Komisie, ktorý sa uverejní najneskôr do troch mesiacov od uverejnenia návrhu.

Na prvom zasadnutí európskej platformy pre čisté technológie, ktoré usporiadala Komisia 30. novembra 2022, sa uskutočnila diskusia na vysokej úrovni a prvé kolo konzultácií s členskými štátmi a so zainteresovanými stranami z oblasti emisne neutrálneho priemyslu. Na zasadnutí sa stretli zástupcovia na vysokej úrovni z 23 členských štátov spoločne so zástupcami z odvetvia veternej energie, batérií, elektrizačnej sústavy, tepelných čerpadiel a solárnej fotovoltiky a súvisiaceho hodnotového reťazca. Účastníci počas zasadnutia zdôraznili, že je naliehavo potrebné zvýšiť výrobnú kapacitu emisne neutrálnych technológií v reakcii na ruskú útočnú vojnu voči Ukrajine a na globálnu regulačnú súťaž v odvetví, ako je zákon Spojených štátov o znížení inflácie. Zástupcovia priemyslu poukázali na niekoľko prekážok v Únii, pričom upozornili na zdĺhavé postupy vydávania povolení na výstavbu alebo rozšírenie výrobnej kapacity emisne neutrálnych technológií, ktoré bránia mobilizácii súkromných investícií, ako aj na nedostatok kvalifikovaných pracovníkov.

Okrem dlhotrvajúcej pravidelnej komunikácie s príslušnými zainteresovanými stranami sa vo februári 2023 uskutočnil cielený doplňujúci prieskum s krátkou lehotou zameraný na výber organizácii priemyselných zainteresovaných strán z odvetví veternej a solárnej energie, batérií, tepelných čerpadiel a vodíka/elektrolyzéru, ktorého cieľom bolo poskytnutie doplňujúcich poznatkov. Zainteresované strany oznámili ťažkosti v súvislosti:

1.s dlhým prípravným časomso zdĺhavým vydávaním povolení pre projektyso zvyšovaním výrobných kapacít;

2.s absenciou rovnakých podmienok, pokiaľ idemedzinárodných konkurentov;

3.s narušením toku surovínich nedostatkom;

4.s rôznorodými, nejasnými alebo obmedzujúcimi legislatívnymi rámcami na úrovni Únie a/alebo na vnútroštátnej úrovni;

5.s ťažkosťami pri hľadaní vhodných miest výrobyzavádzania;

6.s prekážkami súvisiacimiverejnými obstarávaniami;

7.s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily;

8.s nedostatočnou vlastnou výrobouzávislosťou od výrobných kapacít kľúčových komponentov;

9.s vysokými vstupnými nákladmi.

Okrem toho sa zohľadnili ďalšie príspevky týkajúce sa možností politiky uvedených v návrhu. Tieto príspevky pochádzali zo stretnutí so zástupcami priemyslu a s orgánmi verejnej moci v rámci prác vykonaných v priemyselných alianciách organizovaných Európskou komisiou, najmä v rámci Európskej aliancie pre batérie, Európskej aliancie pre čistý vodík (vrátane jej partnerstva pre priemyselný hodnotový reťazec elektrolyzérov), Európskej aliancie pre suroviny a Európskej aliancie priemyslu v oblasti solárnej fotovoltiky. Navyše Európske priemyselné fórum pre čistú energiu so stretnutiami v rokoch 2021 a 2022 organizovanými v pravidelných intervaloch poskytlo rozsiahlu platformu na diskusiu o potrebách priemyslu. Pokiaľ ide o zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého, zainteresované strany v rámci fóra EÚ o zachytávaní, využívaní a ukladaní oxidu uhličitého v roku 2022 odhadli, že dopyt po ročných službách uskladňovania v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) v roku 2030 vzrastie z veľmi nízkej základnej úrovne na 80 miliónov ton CO2 a v roku 2040 dosiahne najmenej 300 miliónov ton CO2.

Navyše dlhodobé a pravidelné kontakty so zainteresovanými stranami z odvetvia, s členskými štátmi a priemyselnými zväzmi umožnili zozbieranie relevantných informácií a spätnej väzby.

Získavanievyužívanie expertízy

Dlhodobé a pravidelné kontakty so zainteresovanými stranami z odvetvia, s členskými štátmi, priemyselnými zväzmi a so združeniami používateľov umožnili zozbieranie veľkého množstva informácií a spätnej väzby relevantných pre návrh.

V posledných rokoch bolo uverejnených mnoho štúdií a správ o odvetví výroby emisne neutrálnych technológií, v ktorých sú opísané trendy a poskytnuté informácie a údaje, ktoré poslúžili ako podklad pre vypracovanie návrhu, vrátane týchto štúdií a správ:

1.Európska komisia. Pokrokoblasti konkurencieschopnosti technológií čistej energie [COM(2022) 643 final].

2.Európska komisia. Výročná správa Spoločného výskumného centrahodnotiacej tabuľke konkurencieschopnosti európskeho klimaticky neutrálneho priemyslu (CIndECS), 2021.

3.Útvar pre monitorovanie technológií čistej energie (CETO). Správy 2022.

4.Medzinárodná agentúra pre energiu – Perspektívy energetických technológií. 2023.

Posúdenie vplyvu

K tomuto návrhu nie je pripojené žiadne formálne posúdenie vplyvu. Vzhľadom na naliehavosť konať z dôvodov vysvetlených v predchádzajúcom texte nebolo možné uskutočniť posúdenie vplyvu v časovom rámci, ktorý bol k dispozícii pred prijatím návrhu. Analýza a všetky podporné dôkazy budú predložené v pracovnom dokumente útvarov Komisie, ktorý sa uverejní najneskôr do troch mesiacov od uverejnenia návrhu.

Regulačná vhodnosťzjednodušenie

Týmto návrhom sa stanovujú opatrenia zamerané na posilnenie ekosystému emisne neutrálnych technológií. V prípade spoločností z Európy, ktoré vyrábajú technológie čistej energie, sa návrhom zvýši právna istota, uľahčí sa zriaďovanie nových výrobných zariadení prostredníctvom zjednodušených a rýchlejších postupov vydávania povolení, uľahčí sa prístup k financovaniu na základe zníženia rizika projektov a zabezpečí sa vyškolená pracovná sila v Únii. V prípade poskytovateľov riešení v oblasti emisne neutrálnych technológií sa ním zabezpečí stály zdroj dopytu vysoko udržateľných zariadení, výrobkov a komponentov čistej energie. Pokiaľ ide o vnútroštátne orgány verejnej správy, návrhom sa zvýši prijatie emisne neutrálnych technológií v Únii a posilní sa koordinácia (zavedením platformy Emisne neutrálna Európa). V tomto rámci sa okrem toho stanovia osobitné opatrenia na podporu inovácií vrátane experimentálnych regulačných prostredí a špecializovanej podpory pre drobných používateľov a poskytovateľov kvalitných udržateľných emisne neutrálnych technológií pri hľadaní odbytových trhov v Európe a pri spájaní ich potrieb s potrebami iných účastníkov trhu s cieľom vytvoriť celé hodnotové reťazce v EÚ.

Návrh je takisto osobitne zameraný na posilnenie konkurencieschopnosti Európy a jej priemyselnej základne v oblasti emisne neutrálnych technológií. Zabezpečí sa úplný súlad s existujúcimi odvetvovými právnymi predpismi Únie vzťahujúcimi sa na emisne neutrálne technológie (napr. predpisov o úsporách energie, energetickom označovaní a zavádzaní), čím sa ešte viac zvýši jasnosť a zjednoduší presadzovanie nových pravidiel, ako aj súlad s navrhovanými právnymi predpismi o kritických surovinách.

Základné práva

V článku 16 Charty základných práv Európskej únie (ďalej len „charta“) sa stanovuje sloboda podnikania. Pomocou opatrení v rámci tohto návrhu sa vytvára inovačná kapacita a podporuje sa dopyt po technológiách čistej energie, čo môže upevniť slobodu podnikania v súlade s právom Únie a vnútroštátnymi právnymi predpismi a postupmi. Napriek tomu sa niektorými opatreniami v rámci druhého piliera potrebnými na riešenie závažných narušení dodávky emisne neutrálnych technológií v Únii môže dočasne obmedziť sloboda podnikania a zmluvná sloboda, ktoré sú chránené článkom 16, a právo vlastniť majetok, ktoré je chránené článkom 17 charty. Každé obmedzenie uvedených práv v tomto návrhu bude v súlade s článkom 52 ods. 1 charty stanovené zákonom, bude rešpektovať podstatu týchto práv a slobôd a bude v súlade so zásadou proporcionality.

Povinnosť oznamovať Komisii špecifické informácie za predpokladu, že sú splnené určité podmienky, rešpektuje podstatu slobody podnikania (článok 16 charty) a nebude mať na ňu neprimeraný vplyv. Všetky žiadosti o informácie slúžia cieľu všeobecného záujmu Únie umožniť identifikáciu možných zmierňujúcich opatrení zameraných na krízu dodávok energie. Tieto žiadosti o informácie sú primerané a účinné na dosiahnutie cieľa, a to poskytnutím informácií potrebných na posúdenie predmetnej krízy. Komisia v zásade vyžaduje požadované informácie len od zastupujúcich organizácií a jednotlivé podniky môže požiadať len v prípade nutnosti doplnenia. Keďže informácie o situácii v oblasti dodávok inak nie sú dostupné, neexistuje žiadne rovnako účinné opatrenie na získanie informácií potrebných na to, aby mohli európske subjekty s rozhodovacou právomocou prijať zmierňujúce opatrenie. Vzhľadom na vážne hospodárske a spoločenské dôsledky nedostatku dodávok energie a na príslušný význam zmierňujúcich opatrení sú žiadosti o informácie primerané požadovanému cieľu.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Návrhom sa zriaďuje platforma Emisne neutrálna Európa. Organizácia platformy Emisne neutrálna Európa sa podporí z okruhu 7 rozpočtu EÚ celkovou sumou 5,130 milióna EUR pre šiestich úradníkov. To sa premietne do ročných výdavkov vo výške 1,026 milióna EUR. Zamestnanci ponesú zodpovednosť za vykonávanie úloh v súvislosti s platformou Emisne neutrálna Európa, ako aj s akadémiami emisne neutrálneho priemyslu, ako sa stanovuje v tomto nariadení. Okrem toho sa podľa návrhu predpokladajú dodatočné náklady pre výbory s rozpočtom 125 000 EUR.

Financovanie súvisiacich prevádzkových nákladov tejto iniciatívy sa podporí z rozpočtu na „Fungovanie a rozvoj vnútorného trhu s tovarom a so službami“ v rámci súčasného viacročného finančného rámca do roku 2027.

Na účely vykonávania výskumu a analýzy údajov týkajúcich sa monitorovania iniciatívy a vývoja na trhu, ako aj na získanie aktuálnych údajov o dodávateľských reťazcov emisne neutrálnych technológií v záujme riešenia problémov súvisiacich s týmto nariadením je pridelený rozpočet 720 000 EUR.

Týmto návrhom sa podporia akadémie emisne neutrálneho priemyslu počiatočným financovaním v podobe 3 miliónov EUR z rozpočtu pre spoločný podnik pre čistý vodík a 2,5 milióna EUR z rozpočtu pre pilier MSP Programu pre jednotný trh.

Ďalšie podrobnosti sú uvedené v legislatívnom finančnom výkaze, ktorý je priložený k tomuto návrhu.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnoteniapodávania správ

Komisia vyhodnotí výstup, výsledky a vplyv tohto návrhu tri roky po dátume začatia jeho uplatňovania a potom každé štyri roky. Hlavné zistenia vyhodnotenia budú uvedené v správe Európskeho parlamentu a Rady, ktorá sa sprístupní verejnosti.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

1.1. Kapitola I – Predmet úpravy, rozsah pôsobnosti a vymedzenie pojmov

V kapitole I sa uvádzajú ciele tohto nariadenia a jeho predmet úpravy. Ciele nariadenia sa prevádzajú do číselnej hodnoty celkovej hlavnej referenčnej hodnoty zameranej na zabezpečenie, aby sa únijná výrobná kapacita strategických emisne neutrálnych technológií uvedených v prílohe do roku 2030 priblížila aspoň k 40 % ročnej potreby Únie v oblasti zavádzania alebo aby dosiahla túto hodnotu. Táto referenčná hodnota predstavuje celkovú politickú ambíciu dosiahnuť vysokú úroveň odolnosti vo všetkých strategických emisne neutrálnych technológiách a v celom energetickom systéme, pričom sa v nej zohľadňuje potreba flexibilným a diverzifikovaným spôsobom sa usilovať o splnenie tejto ambície. Na úrovni tejto referenčnej hodnoty sa zohľadňujú orientačné ciele pre konkrétne technológie uvedené v odôvodnení 16 návrhu. Táto hodnota sa nerovná priemeru uvedených cieľov, keďže:

i)rozsah pôsobnosti prílohy je širší ako päť technológií, ktorých orientačné ciele pre konkrétne technológie boli stanovenéodôvodnení 16;

ii)v prípade niektorých strategických emisne neutrálnych technológií, ako je solárna fotovoltika, 40 % predstavuje realistické, ale ambiciózne úsilierozšírenie príslušnej výrobnej kapacity;

iii)v celkovej hlavnej referenčnej hodnote sa zohľadňuje potreba rozšírenia výrobnej kapacity nie lenprípade konečných výrobkov, ale aj pri špecifických komponentoch.prípade niektorýchnich, ako sú doštičky, ingoty alebo solárne článkyprípade solárnej fotovoltiky, či anódykatódy pre batérie, dosiahnutie 40 % hlavnej referenčnej hodnoty predstavuje realistický, ale veľmi ambiciózny cieľ;

iv)hlavná referenčná hodnotaspojení so spôsobmi monitorovania uvedenýmičlánku 31 pomôže užpočiatočnej fáze určiť existujúce alebo potenciálne zraniteľné miesta alebo výzvy spojenéodolnosťou strategických emisne neutrálnych technológií a v prípade potreby prijať opatrenia.

V kapitole I sa takisto objasňuje vymedzenie pojmov používaných v celom nástroji vrátane pojmu emisne neutrálnych technológií. Nariadením sa zriaďuje rámec skladajúci sa zo siedmich „pilierov“ na posilnenie konkurencieschopnosti európskeho ekosystému výroby emisne neutrálnych technológií. Konkrétne sa v nariadení stanovujú podmienky potrebné na podporu projektov výroby emisne neutrálnych technológií, zjednodušenie administratívnych postupov a postupov vydávania povolení a vymedzenie strategických projektov v oblasti emisnej neutrálnosti (prvý pilier). Nariadením sa stanovujú podmienky na zvýšenie kapacity vtláčania CO2 (druhý pilier), ako aj na vytvorenie stimulov pre dopyt po emisne neutrálnych technológiách (tretí pilier). Takisto sa ním vytvára rámec na zabezpečenie kvalifikovanej pracovnej sily v odvetví (štvrtý pilier), podporujú sa ním inovácie (piaty pilier), vytvára sa riadiaca štruktúra (šiesty pilier) a zriaďuje sa rámec na monitorovanie vykonávania týchto opatrení (siedmy pilier).

1.2. Kapitola II – Základné podmienky pre výrobu emisne neutrálnych technológií

V oddiele 1 sa vytvárajú zjednodušené postupy vydávania povolení pre projekty výroby emisne neutrálnych technológií. Všetky projekty výroby emisne neutrálnych technológií budú mať prospechtoho, že členské štáty určia príslušný vnútroštátny orgán vystupujúci ako jednotné kontaktné miesto, ktorý bude poverený koordináciouuľahčovaním vydávania povolení, vedením hospodárskych subjektov, zabezpečením verejnej dostupnosti informáciítoho, aby všetky dokumenty bolo možné predkladať digitálne.nariadení sa stanovujú podrobné lehoty postupov vydávania povolení podľa povahy navrhovaného projektu. Návrh jesúladeprávnymi predpismi Únievydávaní povolení, ako je smernica (EÚ) 2018/2001energiiobnoviteľných zdrojov 18 , nariadenieTEN-E 19 , smernica pre zemný plyn 20 nariadenie Radyvydávaní povolení na zavádzanie energieobnoviteľných zdrojov 21 , ako ajnávrhmi zmeny smerniceenergiiobnoviteľných zdrojovsúvislostiplánom REPowerEU 22 ,navrhovaným nariadenímaktečipoch 23 a s navrhovaným nariadenímaktekritických surovinách. Rýchlejšími postupmi vydávania povolení nie sú dotknuté environmentálne posúdeniapovolenia podrobne uvedenépráve EÚ.

V oddiele 2 sa stanovujú pravidlá týkajúce sa výberu a vykonávania strategických projektov v oblasti emisnej neutrálnosti. Kritériá výberu strategických projektov sa týkajú prínosu projektu k technologickej a priemyselnej odolnosti energetického systému Únie a/alebo prínosu projektu ku konkurencieschopnosti dodávateľského reťazca EÚ v oblasti emisne neutrálneho priemyslu. V nariadení sa vymedzujú postupy, ktoré sa majú uplatňovať v rámci projektov, aby ich členské štáty mohli uznať ako strategické projekty v oblasti emisnej neutrálnosti. Strategickým projektom v oblasti emisnej neutrálnosti sa udelí prioritný status, aby sa zabezpečili najrýchlejšie postupy vydávania povolení v súlade s vnútroštátnym právom a právom EÚ, pričom tieto projekty budú môcť využívať predvídateľné lehoty vydávania povolení. Na účely vydávania povolení sa môžu považovať aj za projekty prevažujúceho verejného záujmu, a to za predpokladu, že budú splnené podmienky stanovené v práve EÚ. Členské štáty môžu bez toho, aby boli dotknuté pravidlá štátnej pomoci, vykonávať činnosti na zrýchlenie a prilákanie súkromných investícií do strategických projektov v oblasti emisnej neutrálnosti s cieľom urýchliť ich realizáciu. Predkladatelia strategických projektov v oblasti emisnej neutrálnosti budú takisto môcť využívať finančné poradenstvo pochádzajúce z platformy Emisne neutrálna Európa zriadenej podľa kapitoly VII.

1.3. Kapitola III – Kapacita vtláčania CO2

V kapitole III sa stanovuje cieľ na úrovni Únie týkajúci sa ročnej vtlačnej kapacity úložísk CO2objeme 50 miliónov ton CO2, ktorý sa má dosiahnuť do roku 2030,obsahuje opatrenia na vykonanie tohto cieľa. Tieto opatrenia sú zamerané na spojenie kľúčových relevantných zariadenícieľom vytvoriť jednotný trh Únie so službami úložísk CO2, na ktoré sa pri dekarbonizácii svojich činností môžu spoliehať veľkí producenti emisií CO2 vrátane priemyselných odvetví, ktoré je ťažké dekarbonizovať. Patrí medzi ne lepšie informovaniegeologických údajoch týkajúcich sa lokalít ťažby ropyzemného plynu, projekty zachytávania CO2, ktoré práve prebiehajú alebo ktoré sú naplánovanénasledujúcich piatich rokoch, odhad príslušných potrieb týkajúcich sa vtlačnejuskladňovacej kapacity. Podporu orgánov členských štátov získajú strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti týkajúce sa úložiska CO2, ktoré sa nachádzajú na území Únie, zameriavajú sa na zabezpečenie operačne dostupnej kapacity vtláčania CO2 najneskôr do roku 2030požiadalo sa nimipovolenie na bezpečnétrvalé geologické ukladanie CO2súlade so smernicou 2009/31/ES 24 . Príspevky producentov ropyzemného plynu, ktorí sú držiteľmi povolenia podľa smernice 94/22/ES 25 , podľa predpovedí dosiahnu cieľ Únie do roku 2030.

1.4. Kapitola IV – Prístup na trhy

Kapitola IV obsahuje opatrenia zamerané na zrýchlenie prístupu emisne neutrálnych technológií na trhy. Tento cieľ sa dosiahne predovšetkým prostredníctvom opatrení určených na pomoc orgánom verejnej moci pri vytváraní a udržiavaní stáleho verejného dopytu po emisne neutrálnych technológiách, v dôsledku ktorého sa pre podniky stane hospodársky príťažlivé rozšírenie výroby individualizovaných výrobkov pre európsky trh navrhnutých s ohľadom na kritériá vysokej udržateľnosti a odolnosti. Tieto opatrenia súvisia najmä s postupmi verejného obstarávania a aukciami na zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie, v prípade ktorých orgány verejnej moci musia pri zadávaní zákaziek alebo určovaní poradia ponúk zohľadňovať kritériá týkajúce sa udržateľnosti a odolnosti. Po druhé táto kapitola obsahuje opatrenia, ktorými sa má zabezpečiť, aby ďalšie formy verejnej podpory súkromného dopytu prispievali k rovnakému cieľu.

1.5. Kapitola V – Zvýšenie úrovne zručností pre vytváranie kvalitných pracovných miest v oblasti emisne neutrálnych technológií

V kapitole V sa navrhujú opatrenia, ktorých cieľom je zabezpečiť dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily potrebnej pre technologické odvetvia v oblasti emisnej neutrálnosti v Únii. Súčasný nedostatok zručností a ich plánovaný rast a nesúlad medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami ohrozujú vzostup európskych technologických odvetví v oblasti emisnej neutrálnosti. Cieľom návrhu je vytvorenie mechanizmov na navrhovanie a nasadzovanie potrebných zručností tak, aby boli účinne zamerané na potreby emisne neutrálnych priemyselných odvetví na európskej aj miestnej úrovni. Návrhom sa to dosahuje tak, že umožňuje, aby Komisia podporovala zriaďovanie špecializovaných európskych akadémií zručností, z ktorých sa každá zameriava na emisne neutrálne technológie a spoluprácu s členskými štátmi, priemyslom, so sociálnymi partnermi a s poskytovateľmi vzdelávania a odbornej prípravy s cieľom navrhovať a zavádzať kurzy odborného vzdelávania a prípravy v záujme rekvalifikácie a zvyšovania úrovne zručností pracovníkov požadovaných pre technologické odvetvia v oblasti emisnej neutrálnosti. Platforma Emisne neutrálna Európa by pomohla s dostupnosťou a nasadzovaním osôb so zručnosťami potrebnými v emisne neutrálnych technológiách prostredníctvom skupiny úloh uvedených v tomto nariadení, a to aj s ohľadom na aktiváciu väčšieho množstva žien a mladých ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy. Cieľom aktu je teda doplniť niekoľko opatrení Komisie zameraných na uspokojenie potrieb v oblasti zručností vyplývajúcich zo zelenej transformácie EÚ, ako sú Pakt o zručnostiach, Európsky program v oblasti zručností, cesty transformácie priemyslu a Európsky rok zručností 2023.

1.6. Kapitola VI – Inovácie

V kapitole VI sa stanovujú experimentálne regulačné prostredia pre emisne neutrálne technológie na podporu inovácií v oblasti emisne neutrálnych technológií. Návrhom sa zavádzajú experimentálne regulačné prostredia na časovo obmedzené testovanie inovačných emisne neutrálnych technológií v kontrolovanom prostredí. Inovačné technológie, ktoré sa používajú v rámci experimentálnych prostredí, by sa napokon mohli považovať za zásadné na dosiahnutie cieľa Únie dosiahnuť klimatickú neutralitu, na zaistenie bezpečnosti dodávok energie a odolnosti energetického systému Únie a následkom toho by sa mohli dostať do rozsahu strategických emisne neutrálnych technológií podľa tohto nariadenia.

1.7. Kapitola VII – Riadenie

Kapitolou VII sa vytvára platforma Emisne neutrálna Európa, ktorá Komisii umožňuje koordinovať uvedené opatrenia spoločnečlenskými štátmi. Platforma je referenčným orgánom,rámci ktorého Komisiačlenské štáty môžu viesť diskusie, vymieňať si informácienajlepšie postupy týkajúce sa problémov súvisiacichtýmto nariadením a v rámci ktorého Komisia môže získavať informácie od tretích strán, ako sú expertizástupcovia napr. emisne neutrálneho priemyslu. Jej činnosť sa môže organizovaťrámci stálych alebo dočasných podskupín. Činnosti platformy sú opísanéjednotlivých článkoch tohto nariadeniatvorí ich predovšetkým zjednodušenie administratívnych postupovpostupov vydávania povolení vrátane jednotných kontaktných miest [článok 4], strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti [článok 11], koordinácia financovania [článok 15], prístup na trhy [články 19, 2021], zručnosti [článok 25], experimentálne regulačné prostredia pre inovačné emisne neutrálne technológie [článok 26]poskytovanie poradenstvapríprave výročných správkonkurencieschopnosti technológií čistej energierámci správystave energetickej únie 26 . Komisiačlenské štáty môžu ďalej diskutovaťpriemyselných partnerstvách zameraných na emisnú neutrálnosťrámci platformy [článok 28]. Komisiačlenské štáty okrem toho môžurámci platformy aktívne vystupovaťcieľom podporovať rozvoj cezhraničných kontaktov medzi podnikmi pôsobiacimiemisne neutrálnych odvetviachEurópskej únii, najmä prostredníctvom využívania práce priemyselných aliancií.

1.8. Kapitola VIII – Monitorovanie

Kapitola VIII obsahuje jednotné ustanovenia, ktoré umožňujú monitorovať dodávateľské reťazce s cieľom sledovať pokrok pri dosahovaní cieľov uvedených v článku 1, ako aj pokrok pri dosahovaní cieľovej hodnoty ukladania CO2. Ďalej obsahuje ustanovenia týkajúce sa monitorovania vo všeobecnosti na účely uplatňovania tohto nariadenia.

1.9. Kapitola IX – Záverečné ustanovenia

Kapitola IX obsahuje ustanovenia týkajúce sa delegovania právomoci, zmeny iných aktov vrátane nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2018/1724 27 smernice 2013/34/EÚ 28 , povinnosti Komisie pripravovať pre Európsky parlamentRadu pravidelné správyhodnotení tohto nariadenianadobudnutia jeho účinnostiuplatňovania.

1.10. Príloha – Strategické emisne neutrálne technológie

Technológie uvedené v prílohe sú postavené na troch hlavných kritériách: 1. úroveň technologickej pripravenosti; 2. prínos k dekarbonizácii a konkurencieschopnosti; a 3. riziká súvisiace s bezpečnosťou dodávok energie. Tieto kritériá boli vybraté na základe celkových cieľov aktu o emisne neutrálnom priemysle týkajúcich sa rozšírenia výrobnej kapacity emisne neutrálnych technológií v EÚ, najmä tých technológií, ktoré sú komerčne dostupné a majú dobrý potenciál rýchleho rozšírenia.

Prvé kritérium „úroveň technologickej pripravenosti“ označuje metódu odhadnutia vyspelosti technológií a vychádza z klasifikácie používanej Medzinárodnou agentúrou pre energiu (IEA). Rozsah pôsobnosti tohto nariadenia sa vo všeobecnosti týka tých emisne neutrálnych technológií, ktoré patria do úrovne technologickej pripravenosti 8 (demonštrácia priekopníckej technológie v komerčnom rozsahu, zavedenie v konečnej podobe v plnom rozsahu) alebo do vyššej úrovne.

Prostredníctvom druhého kritéria, dekarbonizácie a konkurencieschopnosti, sa určujú tie emisne neutrálne technológie, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytovali značný prínos k cieľu balíka „Fit for 55“ do roku 2030 znížiť čisté emisie aspoň o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

Tretie kritérium napokon súvisí s bezpečnosťou dodávok a zabezpečuje sa ním technologická a priemyselná odolnosť energetického systému Únie prostredníctvom zvýšenia výrobnej kapacity komponentu alebo časti v hodnotovom reťazci emisne neutrálnych technológií, v súvislosti s ktorými je Únia vo veľkej alebo zvyšujúcej sa miere závislá od dovozu, najmä od dovozu, ktorý pochádza z jedinej tretej krajiny.

Na základe týchto kritérií bolo vybratých osem skupín emisne neutrálnych technológií. Príslušné skupiny emisne neutrálnych technológií navyše neoznačujú len konečný technologický výrobok alebo zostavy, ale aj hlavné komponenty dodávateľského odvetvia, ktoré predstavujú ústredný prvok príslušných technológií (napr. ingoty, doštičky a solárne články pre fotovoltické moduly; gondoly, stožiare a lopatky pre veterné turbíny atď.).

2023/0081 (COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

o zriadení rámca opatrení na posilnenie európskeho ekosystému výroby výrobkov emisne neutrálnych technológií (akt o emisne neutrálnom priemysle)

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 114,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskehosociálneho výboru 29 ,

so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov 30 ,

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

keďže:

(1)Únia sa zaviazalazrýchleniu dekarbonizácie svojho hospodárstva a k ambicióznemu zavádzaniu obnoviteľných zdrojov energiecieľom dosiahnuť klimatickú neutralitu alebo nulovú bilanciu emisií (emisie po odpočítaní odstránených emisií) do roku 2050. Tento cieľ je jadrom Európskej zelenej dohody, aktualizovanej priemyselnej stratégie EÚjesúlade so záväzkom Únie prijať globálne opatreniaoblasti klímy podľa Parížskej dohody 31 . Na dosiahnutie cieľa klimatickej neutrality sanariadení Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/1119 32 stanovuje záväzný cieľ Únieoblasti klímy znížiť do roku 2030 čisté emisie aspoň55 % v porovnaníúrovňamiroku 1990. Navrhovaný balík „Fit for 55“ 33 sa zameriava na plnenie cieľa Únieoblasti klímy do roku 2030 a v tejto súvislosti sa ním revidujúaktualizujú právne predpisy Únie.

(2)Jednotný trh predstavuje vhodné prostredie umožňujúce prístuptechnológiám potrebným na dosiahnutie ambície Únieoblasti klímypotrebnom rozsahupotrebným tempom. Nekoordinované vnútroštátne opatrenia na zabezpečenie prístupuemisne neutrálnym technológiám by mali vzhľadom na komplexnosťnadnárodnú povahu týchto technológií vysoký potenciál narúšať hospodársku súťažrozdrobovať jednotný trh.záujme zabezpečenia fungovania jednotného trhu je preto nevyhnutné vytvoriť spoločný právny rámec Únie na spoločné riešenie tejto hlavnej výzvy prostredníctvom zvýšenia odolnosti Úniejej bezpečnosti dodávok energieoblasti emisne neutrálnych technológií.

(3)Pokiaľ idevonkajšie aspekty, najmäsúvislosti so vznikajúcimi trhmirozvíjajúcimi sa hospodárstvami, EÚ sa bude usilovaťnadväzovanie vzájomne prospešných partnerstievrámci svojej stratégie Global Gateway, ktorá prispievajúdiverzifikácii jej dodávateľského reťazca surovín, ako ajsnahám partnerských krajínrealizáciu dvojakej transformácie a o rozvoj miestnej pridanej hodnoty.

(4)Únia musí na splnenie týchto záväzkov zrýchliť tempo svojho prechodu na čistú energiu, predovšetkým prostredníctvom zvýšenia energetickej efektívnostipodielu obnoviteľných zdrojov energie. Tým sa prispejedosiahnutiu cieľov EÚ do roku 2030rámci Akčného plánu na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv týkajúcich sa miery zamestnanosti na úrovni aspoň 78 % a aspoň 60 % účasti dospelých na odbornej príprave. Zároveň sa tým prispejezabezpečeniu toho, aby bola zelená transformácia spravodlivánestranná 34 .

(5)Vyššie ceny energie po neodôvodnenejprotiprávnej vojenskej agresii Ruskej federácie voči Ukrajine sa stali silným podnetom na urýchlenie vykonávania Európskej zelenej dohodyposilnenie odolnosti energetickej únie zrýchlením prechodu na čistú energiuukončením akejkoľvek závislosti od fosílnych palív vyvážanýchRuska. Plán REPowerEU 35 zohráva kľúčovú úlohu pri reakcii na ťažkostinarušenia celosvetového trhuenergiou spôsobenými ruskou inváziou na Ukrajinu. Cieľom tohto plánu je urýchliť energetickú transformáciuEurópskej úniizáujme zníženia spotreby plynuelektrinyÚniipodpory investícií do zavádzania energeticky efektívnychnízkouhlíkových riešení. Stanovujú saňom ciele, ako napríklad do roku 2025 zdvojnásobiť solárnu fotovoltickú kapacitudo roku 2030 inštalovať 600 GW solárnej fotovoltickej kapacity; zdvojnásobiť tempo zavádzania tepelných čerpadiel; do roku 2030 vyrobiť 10 miliónov ton čistého vodíkadomácej výrobypodstatne zvýšiť výrobu biometánu.pláne sa takisto uvádza, že dosiahnutie cieľov plánu REPowerEU si vyžiada diverzifikáciu dodávok zariadení na výrobu nízkouhlíkovej energiedodávok kritických surovín, zníženie závislosti jednotlivých odvetví, odstránenie prekážokdodávateľských reťazcochrozšírenie výrobných kapacít technológií čistej energieÚnii. Komisiarámci svojho úsiliazvýšenie podielu energieobnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny,priemysle, budováchdoprave navrhuje zvýšiť cieľovú hodnotusmernicienergiiobnoviteľných zdrojov na 45 % do roku 2030zvýšiť cieľovú hodnotusmernicienergetickej efektívnosti na 13 %. Tým by celková kapacita výroby energieobnoviteľných zdrojov do roku 2030 dosiahla 1 236 GWporovnaníplánovanou kapacitou 1 067 GW do roku 2030 podľa návrhuroku 2021, pričom sa zvýši potreba uskladňovacej kapacity prostredníctvom batériícieľom vyrovnať sanestálosťouelektrizačnej sústave. Podobne politiky súvisiacedekarbonizáciou odvetvia cestnej dopravy, ako je nariadenie (EÚ) 2019/631nariadenie (EÚ) 2019/1242, budú silnou hnacou silou ďalšej elektrifikácie tohto odvetvia, čím sa zvýši dopyt po batériách.

(6)Emisne neutrálna transformácia už teraz vyvoláva obrovské priemyselné, hospodárskegeopolitické zmeny na celom svete a s ďalším pokrokomsvetovom úsilídekarbonizáciu budú tieto zmeny čoraz výraznejšie. Cestaemisnej neutralite sa premieta do veľkých príležitostí na rozšírenie emisne neutrálneho priemyslu Únievyužitím sily jednotného trhu prostredníctvom podpory technologických investíciíoblasti technológií využívania energieobnoviteľných zdrojov, technológií uskladňovania elektrinytepla, tepelných čerpadiel, technológií sústav, technológií využívajúcich obnoviteľné palivá nebiologického pôvodu, elektrolyzérovpalivových článkov, fúzie, malých modulárnych reaktorovsúvisiacich palív najlepšej triedy, technológií na zachytávanie, využívanieukladanie oxidu uhličitéhotechnológií energetickej efektívnosti súvisiacichenergetickým systémomich dodávateľských reťazcov, ktoré umožňujú dekarbonizovať naše hospodárske odvetvia od dodávok energie po dopravu, budovypriemysel. Silný emisne neutrálny priemyselEurópskej únii môže výrazne pomôcť pri účinnom dosahovaní cieľov Únieoblasti klímyenergetiky, ako aj pri podpore ďalších cieľov stanovenýchEurópskej zelenej dohode, pričom vytvára pracovné miestarast.

(7)Na splnenie cieľovoblasti klímyenergetiky do roku 2030 je potrebné uprednostniť energetickú efektívnosť. Šetrenie energie predstavuje najlacnejší, najbezpečnejšínajčistejší spôsob, ako dosiahnuť tieto ciele. „Prvoradosť energetickej efektívnosti“ je všeobecnou zásadou energetickej politiky EÚje dôležitáhľadiska jej praktických aplikáciírámci politiky, ako ajhľadiska investičných rozhodnutí. Je preto zásadná pre rozširovanie výrobnej kapacity energeticky efektívnych technológiíÚnii, ako sú tepelné čerpadlátechnológie inteligentných sústav, ktoré EÚ pomáhajú znižovaťregulovať jej spotrebu energie.

(8)Ciele Únieoblasti dekarbonizácie, bezpečnosť dodávok energie, digitalizácia energetického systémuelektrifikácia dopytu, napríkladoblasti mobility,potreba rýchlonabíjacích bodov si vyžadujú obrovské rozšírenie elektrizačných sústavEurópskej únii,to na úrovni prenosu aj na úrovni distribúcie. Na úrovni prenosu sú potrebné siete jednosmerného prúdu vysokého napätia (HVDC) na pripojenie energieobnoviteľných zdrojov na mori, kým na úrovni distribúcie si prepájanie dodávateľov elektrinyriadenie flexibility na strane spotreby vyžaduje investície do technológií inovačných sústav, ako je inteligentné nabíjanie elektrických vozidiel, energeticky efektívna automatizáciainteligentná regulácia budovpriemyslu, vyspelá infraštruktúra merania (AMI)systémy energetického manažérstvadomácnostiach (HEMS). Elektrizačná sústava musí spolupracovaťmnožstvom aktérov alebo zariadení na základe podrobnej úrovne pozorovania, čiže dostupnosti údajov,cieľom umožniť flexibilitu, inteligentné nabíjanieinteligentné budovyinteligentnými elektrizačnými sústavami, ktoré umožňujú reakciu spotrebiteľov na strane spotrebyprijímanie obnoviteľných zdrojov energie. Pripojenie emisne neutrálnych technológií do siete Európskej únie si vyžaduje podstatné rozšírenie výrobných kapacít elektrizačných sústavoblastiach, ako sú podmorskésuchozemské káble, rozvodnetransformátory.

(9)Na podporu týchto technológií, ktoré sú komerčne dostupnémajú dobrý potenciál na rýchle rozšírenie na účely podpory cieľov Únieoblasti klímy do roku 2030, zvýšenia bezpečnosti dodávok emisne neutrálnych technológiíich dodávateľských reťazcovzabezpečenia alebo posilnenia celkovej odolnostikonkurencieschopnosti energetického systému Únie, je potrebné vyvinúť ďalšie politické úsilie. Toto úsilie zahŕňa prístupbezpečnémuudržateľnému zdroju palív najlepšej triedy, ako sa uvádzaodôvodnení 8 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2022/1214.

(10)Na dosiahnutie cieľov na rok 2030 je potrebné venovať osobitnú pozornosť niektorým emisne neutrálnym technológiám,to aj vzhľadom na ich významný prínossmerovaniunulovej bilancii do roku 2050. Medzi tieto technológie patria solárne fotovoltickésolárne tepelné technológie, technológieoblasti výroby energieobnoviteľných zdrojov na pevninena mori, batériové/skladovacie technológie, tepelné čerpadlátechnológieoblasti geotermálnej energie, elektrolyzérypalivové články, udržateľné technológieoblasti výroby bioplynu/biometánuzachytávaniaukladania oxidu uhličitéhotechnológie sústav. Tieto technológie zohrávajú kľúčovú úlohurámci otvorenej strategickej autonómie Únie, pričom zabezpečujú, aby občania mali prístupčistej, cenovo dostupnejbezpečnej energii. Vzhľadom na úlohu týchto technológií by sa na ne mali vzťahovať ešte rýchlejšie postupy vydávania povolení, mali by získať štatút najvyššieho možného národného významu podľa vnútroštátneho právamožnosť dodatočnej podpory na prilákanie investícií.

(11)Aby bol budúci energetický systém Únie odolný, toto rozšírenie by sa malo vykonaťcelom dodávateľskom reťazci predmetných technológií,toplnej komplementárnostiaktomkritických surovinách.

(12)Komisiaroku 2020 prijala stratégiu EÚoblasti integrácie energetického systému. Stanovuje sa ňou vízia urýchlenia prechodu na integrovanejší energetický systém, ktorý podporuje klimaticky neutrálne hospodárstvo pri najnižších nákladoch vo všetkých sektoroch. Zahŕňa tri prvky, ktoré sa vzájomne dopĺňajúpodporujú: po prvé „obehovejší“ energetický systém, ktorého základom je energetická efektívnosť; po druhé masívnejšiu priamu elektrifikáciusektoroch konečnej spotreby; po tretie využívanie obnoviteľnýchnízkouhlíkových palív vrátane vodíkaaplikáciách konečnej spotreby, kde priame vykurovanie alebo elektrifikácia nie sú buď možné, alebo efektívne, alebo sú drahšie. Aspekty súvisiaceintegráciou energetického systému sa týkajú riešení pre úplnú integráciu všetkej elektriny vyrobenej zariadeniami na výrobu energieobnoviteľných zdrojov do širšieho energetického systému. To napríklad znamená prijať technické riešenia, ktoré umožňujú integráciu nadbytočnej elektriny vyrobenej zariadeniami na výrobu energieobnoviteľných zdrojov,to aj prostredníctvom uskladnenia jej rôznych foriemprostredníctvom riadenia na strane spotreby.

(13)Rozvoj riešeníoblasti zachytávaniaukladania oxidu uhličitého pre priemysel naráža na zlyhanie koordinácie. Na jednej strane – napriek motivácii vo forme zvyšujúcej sa ceny CO2 stanovenej systémom EÚ na obchodovanieemisiami – priemysel, ktorý chce ekonomicky životaschopným spôsobom investovať do zachytávania emisií CO2, čelí významnému riziku, že nedokáže získať prístuppovolenému geologickému úložisku. Na druhej strane, investori investujúci do prvých geologických úložísk čelia počiatočným nákladom spojenýmidentifikáciou, výstavbouposúdením týchto úložískaž potom môžu požiadaťzákonné povolenie na ukladanie. Transparentnosť, pokiaľ idepotenciálnu uskladňovaciu kapacitu CO2hľadiska geologickej vhodnosti príslušných oblastíexistujúcich geologických údajov, najmäprieskumu miest ťažby uhľovodíkov, môže byť oporou pre účastníkov trhu pri plánovaní svojich investícií. Členský štát by mal takéto údaje zverejňovaťpravidelne vykazovať vo výhľadovej správepokroku pri výstavbe geologických úložísk a o príslušných potrebáchoblasti ich vtlačnejuskladňovacej kapacity,cieľom spoločne dosiahnuť cieľovú kapacitu vtláčania CO2 platnú pre celú Úniu.

(14)Hlavnou prekážkou pre investície do zachytávania oxidu uhličitého, ktoré súsúčasnosti čoraz viac ekonomicky životaschopné, je dostupnosť fungujúcich geologických úložískEurópe, čo je základom pre stimuly uvedenésmernici 2003/87/ES.záujme rozšírenia tejto technológie jej hlavných výrobných kapacít musí EÚ pripraviť výhľadovo orientovanú ponuku trvalých geologických úložísk povolenýchsúlade so smernicou 2009/31/ES 36 . Vďaka vymedzeniu cieľa Únie vo výške 50 miliónov ton ročnej prevádzkovej kapacity vtláčania CO2 do roku 2030súladeočakávanými kapacitami, ktoré budú potrebnéroku 2030, môžu príslušné odvetvia koordinovať svoje investície smeromeurópskemu hodnotovému reťazcu prepravyuskladňovania emisne neutrálneho CO2, ktorý môžu priemyselné odvetvia využiť na dekarbonizáciu svojich činností. Týmto počiatočným nasadením sa zároveň podporí ďalšie ukladanie CO2výhľadom do roku 2050. Podľa odhadov Komisie by Únia mohla potrebovať zachytiť až 550 miliónov ton CO2 ročne do roku 2050, aby splnila cieľ emisnej neutrálnosti 37 ,to aj formou odstraňovania uhlíka. Táto prvá uskladňovacia kapacitapriemyselnom meradle zníži riziko investícií do zachytávania emisií CO2 ako významného nástroja na dosiahnutie klimatickej neutrality. Cieľ Únie stanovený na 50 miliónov ton ročnej prevádzkovej kapacity vtláčania CO2 do roku 2030 sa po začlenení tohto nariadenia do DohodyEHP zodpovedajúco upraví.

(15)Vymedzením geologických úložísk, ktoré prispievajúcieľu Únie do roku 2030, ako strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti sa môže urýchliťuľahčiť rozvoj geologických úložískčoraz vyšší dopyt priemyslu po úložiskách sa môže nasmerovať na úložiská, ktoré budú nákladovo najefektívnejšie. Čoraz viac dosluhujúcich plynovýchropných polí, ktoré by sa mohli prerobiť na bezpečné geologické úložiská, sa nachádza na konci svojej užitočnej produkčnej životnosti. Odvetvie ťažby ropyzemného plynu okrem toho potvrdilo svoje odhodlanie pustiť sa do energetickej transformácie, pričom disponuje aktívami, zručnosťamipoznatkami potrebnými na prieskumrozvoj ďalších geologických úložísk. Na dosiahnutie cieľa Únie stanoveného na 50 miliónov ton ročnej prevádzkovej kapacity vtláčania CO2 do roku 2030 musí odvetvie zlúčiť svoje príspevky, aby sa zabezpečilo, že zachytávanieukladanie oxidu uhličitého ako riešenieoblasti klímy budedispozícii pred vznikom dopytu.záujme zabezpečenia včasného, celoúnijnéhonákladovo účinného rozvoja geologických úložísksúladecieľom EÚoblasti vtlačnej kapacity by držitelia povolení na ťažbu ropyzemného plynuEÚ malitomuto cieľu prispievať na pomernom základe podľa svojej výrobnej kapacity týkajúcej sa ropyzemného plynuzároveň by mali ponúkať flexibilitu, pokiaľ idespoluprácuzohľadnenie iných príspevkov tretích strán.

(16)Únia pomáha budovať globálny hospodársky systém postavený na otvorenom obchodovaní založenom na pravidlách, presadzuje dodržiavaniezlepšovanie noriem sociálnejenvironmentálnej udržateľnostije plne zaviazaná dodržiavať tieto hodnoty.

(17)V záujme riešenia otázok súvisiacichbezpečnosťou dodávokpríspevkupodpore odolnosti energetického systému Úniesnáhdekarbonizáciumodernizáciu sa musí rozšíriť výrobná kapacita emisne neutrálnych technológiíÚnii. VýrobcoviaÚnie vyrábajúci solárne fotovoltické technológie musia zvýšiť svoju konkurenčnú výhoduzlepšiť perspektívy bezpečnosti dodávok tým, že sa budú usilovaťdosiahnutie aspoň 30 GW prevádzkovej výrobnej kapacity solárnej fotovoltickej energie do roku 2030celom hodnotovom reťazci odvetvia fotovoltiky,tosúladecieľmi stanovenýmirámci Európskej aliancie priemysluoblasti solárnej fotovoltiky, ktorá sa podporuje podľa stratégie Únieoblasti slnečnej energie 38 . VýrobcoviaÚnie vyrábajúci technológie súvisiaceveternou energioutepelnými čerpadlami musia upevniť svoju konkurenčnú výhoduzachovať alebo zvýšiť svoj súčasný podiel na trhu počas celého tohto desaťročiasúladeprognózami Únie týkajúcimi sa zavádzania technológií, ktoré spĺňajú jej cieleoblasti energetikyklímy do roku 2030 39 . To sa premieta do výrobnej kapacity veternej energieÚnii na úrovni najmenej 36 GWpodobneprípade tepelných čerpadiel na úrovni najmenej 31 GWroku 2030. VýrobcoviaÚnie vyrábajúci batérieelektrolyzéry musia upevniť svoje vedúce postavenieoblasti technológiíaktívne prispievaťformovaniu týchto trhov.prípade batériových technológií to bude znamenať, že výrobcovia batériíÚnie budú prispievaťcieľom Európskej aliancie pre batériezamerajú sa na to, aby uspokojili takmer 90 % ročného dopytu Únie po batériách, čo sa premietne do výrobnej kapacity Únie na úrovni najmenej 550 GWhroku 2030.prípade výrobcov elektrolyzérovEÚ sapláne REPowerEU navrhuje výroba 10 miliónov ton čistého vodíkadomácej výrobyďalších až 10 miliónov ton čistého vodíkadovozu do roku 2030.cieľom zabezpečiť, aby sa vedúce postavenie EÚoblasti technológií premietlo aj do vedúceho postaveniaoblasti obchodu, čo sa podporujerámci spoločného vyhlásenia KomisieEurópskej aliancie pre čistý vodíkelektrolyzéroch, by výrobcovia elektrolyzérovEÚ mali ďalej zvýšiť svoje kapacity tak, aby celková nasadená inštalovaná kapacita elektrolyzérov dosiahla aspoň 100 GW energie vodíka do roku 2030.

(18)S ohľadom na všetky tieto ciele, ako ajohľadom na skutočnosť, žeprípade určitých prvkov dodávateľského reťazca (ako sú invertory, ale aj solárne články, doštičkyingoty na výrobu solárnej fotovoltiky, prípadne katódyanódy pre batérie) je výrobná kapacita Únie nízka, by sa ročná kapacita emisne neutrálnych technológiíÚnii mala zamerať na priblíženie sareferenčnej hodnote celkovej ročnej výroby technológií uvedenýchprílohe na úrovni aspoň 40 % ročných potrieboblasti zavádzania alebo na jej dosiahnutie do roku 2030.

(19)Zvýšením výrobnej kapacity emisne neutrálnych technológiíEurópskej únii sa takisto uľahčia svetové dodávky emisne neutrálnych technológiícelosvetový prechod na čisté zdroje energie.

(20)Výrobky emisne neutrálnych technológií zároveň prispejúodolnosti Úniebezpečným dodávkam čistej energie. Bezpečné dodávky čistej energie sú predpokladom hospodárskeho rozvoja, ako aj verejného poriadkubezpečnosti. Výrobky emisne neutrálnych technológií budú mať prínos aj pre iné strategicky významné hospodárske odvetvia, ako je poľnohospodárstvovýroba potravín,to zabezpečením prístupučistej energiistrojovým zariadeniam za konkurenčné ceny, čím udržateľne prispejúpotravinovej bezpečnosti EÚ a k zabezpečeniu čoraz väčšieho odbytiska pre alternatívy biologického pôvodu prostredníctvom obehového hospodárstva. Splnenie ambícií Únieoblasti klímy sa tak premietne do hospodárskeho rastu, ako aj do dobrej životnej úrovne.

(21)V záujme zachovania konkurencieschopnostizníženia súčasnej strategickej závislosti od dovozuoblasti kľúčových výrobkov emisne neutrálnych technológiíich dodávateľských reťazcov,zároveňcieľom zabrániť vzniku nových závislostí, musí Únia ďalej posilňovať svoju priemyselnú základňuoblasti emisne neutrálnych technológiímusí sa stať konkurencieschopnejšoupriaznivejšou pre inovácie. Únia musí umožniť rýchlejší, jednoduchšípredvídateľnejší rozvoj výrobnej kapacity.

(22)Členské štáty byjúni 2023 mali predložiť aktualizované návrhy svojich národných energetickýchklimatických plánov na roky 2021 – 2030 40 . Ako sa zdôrazňujeusmerneniach Komisie pre členské štátyaktualizácii národných energetickýchklimatických plánov na roky 2021 – 2030 41 , aktualizované plány by mali obsahovať opis cieľovpolitík členských štátov na uľahčenie rozšírenia projektov výroby komerčne dostupných energeticky efektívnychnízkouhlíkových technológií, vybaveniakľúčových súčastí na ich území.týchto plánoch by sa mal uvádzať aj opis cieľovpolitík členských štátov na dosiahnutie takéhoto rozšírenia prostredníctvom diverzifikácie úsiliatretích krajináchna zabezpečenie toho, aby ich priemyselné odvetvia mohli zachytávaťtrvalo ukladať emisie CO2geologických úložiskách.

(23)Okrem tohooznámeníPriemyselnom plánekontexte Zelenej dohody určenom pre vek emisnej neutrálnosti 42 sa uvádza komplexný prístuppodpore rozšírenia technológie čistej energie založený na štyroch pilieroch. Prvý pilier je zameraný na vytvorenie regulačného prostredia,rámci ktorého sa zjednodušujezrýchľuje vydávanie povolení pre nové závody na výrobumontáž emisne neutrálnych technológiíuľahčuje sa rozširovanie emisne neutrálneho priemyslu Únie. Druhým pilierom plánu je podpora investícií do výroby emisne neutrálnych technológiíjej financovania prostredníctvom revidovaného dočasného krízovéhotransformačného rámca prijatéhomarci 2023prostredníctvom vytvorenia Európskeho fondu suverenity na účely zachovania vedúceho postavenia Európyoblasti kritickýchvznikajúcich technológií podstatných pre zelenúdigitálnu transformáciu. Tretí pilier súvisírozvojom zručností potrebných na uskutočnenie prechoduna zvýšenie počtu kvalifikovaných pracovníkovodvetví technológií čistej energie. Štvrtý pilier je zameraný na obchoddiverzifikáciu dodávateľských reťazcov kritických surovín. Jeho súčasťou je vytvorenie klubu pre kritické surovinyspoluprácipodobne zmýšľajúcimi partnermicieľom spoločne posilniť dodávateľské reťazceodkloniť sa od jedného dodávateľa kritických vstupov.

(24)V rámci prvého piliera by Únia mala vytvoriťudržiavať priemyselnú základňu na poskytovanie riešeníoblasti emisne neutrálnych technológií, aby zabezpečila svoje dodávky energiezároveň aby dodržala svoje ambície týkajúce sa klimatickej neutrality. Na podporu tohto cieľana predchádzanie závislostiam pri dodávkach emisne neutrálnych technológií, ktoré by mohli zdržať úsilie Únieoblasti znižovania emisií skleníkových plynov alebo ohroziť bezpečnosť dodávok energie, satomto nariadení uvádzajú ustanovenia na povzbudenie dopytu po udržateľnýchodolných emisne neutrálnych technológiách.

(25)Smernice 2014/23/EÚ, 2014/24/EÚ2014/25/EÚ už teraz umožňujú verejným obstarávateľomsubjektom zadávajúcim zákazky prostredníctvom postupov verejného obstarávania používať popri cene alebo nákladoch dodatočné kritériá na určenie ekonomicky najvýhodnejšej ponuky. Tieto kritériá sa týkajú napríklad kvality ponuky vrátane sociálnych, environmentálnychinovačných charakteristických znakov. Pri zadávaní zákaziek týkajúcich sa emisne neutrálnych technológií prostredníctvom verejného obstarávania by verejní obstarávateliaobstarávatelia mali náležite posúdiť prínos ponúkudržateľnostiodolnosti vo vzťahuskupine kritérií týkajúcich sa environmentálnej udržateľnosti ponuky, inovácií, integrácie systémuodolnosti.

(26)Kritériá sociálnej udržateľnosti sa môžu uplatňovať užrámci existujúcich právnych predpisovmôžu zahŕňať pracovné podmienkykolektívne vyjednávaniesúladeEurópskym pilierom sociálnych práv podľa článku 30 ods. 3 smernice 2014/23/EÚ, článku 18 ods. 2 smernice 2014/24/EÚčlánku 36 ods. 2 smernice 2014/25/EÚ. Verejní obstarávatelia bysociálnej udržateľnosti mali prispievať prijatím vhodných opatrenícieľom zabezpečiť, aby hospodárske subjekty pri plnení verejných zákaziek dodržiavali uplatniteľné povinnostioblasti sociálnehopracovného práva stanovenépráve Únie, vo vnútroštátnom práve,kolektívnych zmluvách alebo ustanoveniach medzinárodného environmentálneho, sociálnehopracovného práva uvedenýchprílohe Xsmernici 2014/23/EÚ,prílohe Xsmernici 2014/24/EÚ a v prílohe XIVsmernici 2014/25/EÚ 43 .

(27)Bez toho, aby boli dotknuté právne predpisy Únie uplatniteľné na konkrétnu technológiu,to ajrámci návrhu nariadenia Európskeho parlamentuRady, ktorým sa zriaďuje rámec na stanovenie požiadaviek na ekodizajn udržateľných výrobkov 44 ,návrhu nariadenia Európskeho parlamentuRadybatériáchpoužitých batériách 45 ,pokiaľ sanich neuvádza inak, verejní obstarávateliaobstarávatelia pri hodnotení environmentálnej udržateľnosti emisne neutrálnych riešení obstaraných na základe tohto nariadenia môžu zohľadňovať rôzne prvkyvplyvom na klímuživotné prostredie. Medzi tieto prvky môže patriť napríklad trvanlivosťspoľahlivosť riešenia; jednoduchosť opravyúdržby; jednoduchosť modernizácierenovovania; jednoduchosťkvalita recyklácie; používanie látok; spotreba energie, vodyďalších zdrojovjednom alebo vo viacerých fázach životného cyklu výrobku; hmotnosťobjem výrobkujeho obalu; začlenenie použitých komponentov; množstvo, vlastnostidostupnosť spotrebného materiálu potrebného na správne používanieúdržbu; environmentálna stopa výrobkuvplyvy jeho životného cyklu na životné prostredie; uhlíková stopa výrobku; uvoľňovanie mikroplastov; emisie do ovzdušia, vody alebo pôdy uvoľnenéjednej alebo vo viacerých fázach životného cyklu výrobku; množstvo vytvoreného odpadu; podmienky používania.

(28)S cieľom zohľadniťpostupe verejného obstarávania potrebu diverzifikovať zdroje dodávok emisne neutrálnych technológií od jedného zdroja dodávokzmysle článku 19 ods. 2bez toho, aby boli dotknuté medzinárodné záväzky Únie, by sa dodávky mali považovať prinajmenšom za nedostatočne diverzifikovanéprípade, keď jeden zdroj uspokojuje viac ako 65 % dopytu po konkrétnej emisne neutrálnej technológierámci Únie.

(29)Na účely zriaďovania schém pre domácnosti alebo spotrebiteľov, ktoré stimulmi podporujú nákup konečných výrobkov emisne neutrálnych technológií,bez toho, aby boli dotknuté medzinárodné záväzky Únie, by sa dodávka mala považovať za nedostatočne diverzifikovanúprípade, keď jeden zdroj uspokojuje viac ako 65 % celkového dopytu po konkrétnej emisne neutrálnej technológierámci Únie. Na zabezpečenie dôsledného uplatňovania by Komisia od dátumu začatia uplatňovania tohto nariadenia mala každý rok uverejňovať zoznamrozdelením pôvodu konečných výrobkov emisne neutrálnych technológií, ktoré patria do tejto kategórie, rozčlenený podľa podielu dodávok do Únie pochádzajúcichrôznych zdrojovposlednom roku, za ktorý sú údajedispozícii.

(30)Rozhodnutím Rady 2014/115/EÚ sa schválila najmä zmena Dohody Svetovej obchodnej organizácievládnom obstarávaní (ďalej len „Dohodavládnom obstarávaní“) 46 . Zámerom Dohodyvládnom obstarávaní je vytvoriť mnohostranný rámec vyvážených právpovinností týkajúcich sa verejných zákaziekcieľom dosiahnuť liberalizáciuexpanziu svetového obchodu.prípade zákaziek, na ktoré sa vzťahuje dodatok IDohodevládnom obstarávaní vzťahujúci sa na Európsku úniu, ako aj iné relevantné medzinárodné dohody, ktorými je Únia viazaná, vrátane dohôdvoľnom obchode,článok III:8 písm. a) Všeobecnej dohodycláchobchode 1994, by verejní obstarávateliaobstarávatelia na účely obstarávania výrobkov vládnymi agentúrami, ktoré sú zakúpenécieľom ďalšieho komerčného predaja alebocieľom ich použitia pri výrobe tovaru určeného na komerčný predaj, nemali uplatňovať požiadavky článku 19 ods. 1 písm. d) na hospodárske subjekty zo zdrojov dodávok, ktoré sú signatármi týchto dohôd.

(31)Ustanoveniaodolnostipostupoch verejného obstarávania uvedenéčlánku 19 by sa mali uplatňovať bez toho, aby bolo dotknuté uplatňovanie článku 25 smernice Európskeho parlamentuRady 2014/24/EÚ 47 článkov 4385 smernice Európskeho parlamentuRady 2014/25/EÚ 48 , ako sa uvádzausmerneniach Komisieroku 2019 49 . Rovnako by sa ustanoveniaverejnom obstarávaní mali naďalej uplatňovať na práce, tovarslužby, na ktoré sa vzťahuje článok 19, ako aj článok 67 ods. 4 smernice 2014/24/EÚ,na akékoľvek vykonávacie opatrenia vyplývajúcenávrhu nariadenia, ktorým sa zriaďuje rámec na stanovenie požiadaviek na ekodizajn udržateľných výrobkov.

(32)Stanovením váhy kritérií týkajúcich sa príspevku ponukyudržateľnostiodolnostisúvislostipostupmi verejného obstarávania nie je dotknutá možnosť, aby verejní obstarávateliaobstarávatelia stanovili vyššiu prahovú hodnotu kritérií týkajúcich sa environmentálnej udržateľnostiinováciísúladečlánkom 41 ods. 3odôvodnením 64 smernice Európskeho parlamentuRady 2014/23/EÚ 50 , článkom 67 ods. 5 smernice 2014/24/EÚčlánkom 82 ods. 5 smernice 2014/25/EÚ.

(33)S cieľom obmedziť administratívne zaťaženie vyplývajúcepotreby zohľadniť kritériá týkajúce sa príspevku ponukyudržateľnostiodolnosti, najmäprípade menších verejných obstarávateľov a v prípade zákazieknižšou hodnotou, ktoré nemajú významný vplyv na trh, by sa uplatňovanie relevantných ustanovení tohto nariadenia malo odložiťdva rokyprípade verejných obstarávateľov, ktorí nie sú centrálnymi obstarávacími organizáciami, a v prípade zákaziekhodnotou menej ako 25 miliónov EUR.

(34)Na účely uplatňovania ustanoveníverejnom obstarávaní podľa článku 19, ak sa na výrobok vzťahuje delegovaný akt prijatý podľa nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2017/1369 51 , verejní obstarávatelia alebo obstarávatelia by mali obstarávať iba výrobky, ktoré súsúladepovinnosťou stanovenoučlánku 7 ods. 2 uvedeného nariadenia.

(35)Domácnostikoneční spotrebitelia sú nevyhnutnou súčasťou dopytu Únie po konečných výrobkoch emisne neutrálnych technológiísystémy verejnej podpory na stimulovanie nákupu týchto výrobkov domácnosťami, najmäprípade zraniteľných domácnostínízkymnižším stredným príjmomzraniteľných spotrebiteľov, sú významné nástroje na zrýchlenie zelenej transformácie.rámci iniciatívy pre strešné solárne inštalácie oznámenejstratégii EÚoblasti slnečnej energie 52 by členské štáty mali napríklad vytvoriť vnútroštátne programy na podporu masívneho zavádzania výroby solárnej energie zo strešných inštalácií.pláne REPowerEU Komisia vyzvala členské štáty, abyplnej miere využívali podporné opatrenia, ktoré podnecujúprechodu na tepelné čerpadlá.Takéto systémy podpory zriaďované na vnútroštátnej úrovni členskými štátmi alebo na miestnej úrovni miestnymi alebo regionálnymi orgánmi by takisto mali prispievaťzvyšovaniu udržateľnostiodolnosti emisne neutrálnych technológiíEÚ. Orgány verejnej moci by prijímateľom mali poskytovať napríklad vyššiu finančnú kompenzáciu za nákup konečných výrobkov emisne neutrálnych technológií, ktoré viac prispejúodolnostiÚnii. Orgány verejnej moci by mali zabezpečiť, aby ich schémy boli otvorené, transparentnénediskriminačné, aby tak mohli prispievaťzvýšeniu dopytu po výrobkoch emisne neutrálnych technológiíÚnii. Orgány verejnej moci by zároveň mali obmedziť dodatočnú finančnú kompenzáciu za takéto výrobky tak, aby nenastalo spomalenie zavádzania emisne neutrálnych technológiíÚnii. Na zvýšenie efektívnosti týchto schém by členské štáty mali zabezpečiť na bezplatnom webovom sídle ľahkú dostupnosť informácií pre spotrebiteľov, ako aj pre výrobcov emisne neutrálnych technológií. To, že orgány verejnej moci uplatňujúschémach zameraných na spotrebiteľov alebo domácnosti príspevokudržateľnostiodolnosti, by nemalo mať vplyv pravidlá štátnej pomocipravidlá WTO týkajúce sa subvencií.

(36)Členské štáty, regionálne alebo miestne orgány, verejnoprávne inštitúcie, prípadne združenia vytvorené jedným alebo viacerými takýmito orgánmi alebo jednou alebo viacerými takýmito verejnoprávnymi inštitúciami by pri navrhovaní schém pre domácnosti alebo spotrebiteľov, ktoré stimulmi podporujú nákup konečných výrobkov emisne neutrálnych technológií uvedenýchprílohe, mali zabezpečiť dodržiavanie medzinárodných záväzkov Únie aj tým, že zabezpečia, aby dané schémy nedosiahli rozsah, ktorý by vážne poškodil záujmy členov WTO.

(37)Komisia by takisto mala pomáhať členským štátom pri navrhovaní schém zameraných na domácnostispotrebiteľovcieľom vytvárať synergieuskutočňovať výmenu najlepších postupov. Platforma Emisne neutrálna Európa by takisto mala zohrávať významnú úlohu pri urýchľovaní vykonávania príspevkuudržateľnostiodolnosti zo strany členských štátovorgánov verejnej moci pri ich postupoch verejného obstarávaniaaukciách. Platforma by mala vydať usmerneniaurčiť najlepšie postupy týkajúce sa spôsobu vymedzenia príspevkujeho použitia, pričom bynich mala uviesť konkrétnešpecifické príklady.

(38)S cieľom umožniť priemyslu včas prispôsobiť svoju výrobu by verejní obstarávateliaobstarávatelia mali vopred informovať trhsvojich odhadovaných potrebách verejného obstarávania výrobkov emisne neutrálnych technológií.

(39)Ako sa uvádzaoznámeníPriemyselnom plánekontexte Zelenej dohody určenom pre vek emisnej neutrálnosti uverejnenom 1. februára 2023, podiel priemyslu Únie na trhu je pod silným tlakomdôvodu subvenciítretích krajinách, ktoré narúšajú rovnaké podmienky. To sa premieta do potreby rýchlejambicióznej reakcie Úniepodobe modernizácie jej právneho rámca.

(40)Pre zabezpečenie otvorenej strategickej autonómie Úniepre vytvorenie spoľahlivej výrobnej základne pre emisne neutrálne technológieich dodávateľské reťazcecelej Únii je kľúčový prístupfinanciám. Väčšina investícií potrebných na dosiahnutie cieľov Európskej zelenej dohody bude pochádzať zo súkromného kapitálu 53 prilákaného rastovým potenciálom ekosystému emisnej neutrálnosti. Pre získavanieusmerňovanie finančných prostriedkov potrebných pre zelenú transformáciuprojekty výroby emisne neutrálnych technológií budú preto zásadné riadne fungujúce, hlbokéintegrované kapitálové trhy. Nevyhnutný je teda rýchly pokrokvytvoreniu únie kapitálových trhov, aby EÚ mohla splniť svoje cieleoblasti emisnej neutrálnosti. Agendaoblasti udržateľného financovania (a kombinované financovanie) takisto zohráva rozhodujúcu úlohu pri zvyšovaní investícií do emisne neutrálnych technológiízároveň zaručuje konkurencieschopnosť tohto odvetvia.

(41)V prípadoch, keď nepostačujú len súkromné investície, môže byť na účinné zavádzanie projektov výroby emisne neutrálnych technológií potrebná podporaverejných zdrojovpodobe štátnej pomoci. Takáto pomoc musí mať stimulačný účinokmusí byť potrebná, vhodnáprimeraná. Existujúce usmerneniaštátnej pomoci, ktoré boli nedávno podrobené dôkladnej revíziisúladecieľmi dvojakej transformácie, poskytujú dostatočné možnosti na podporu investíciíprípade projektov patriacich do rozsahu pôsobnosti tohto nariadeniavýhradou určitých podmienok. Členské štáty môžu plniť významnú úlohu pri zjednodušovaní prístupufinancovaniu pre projekty výroby emisne neutrálnych technológií tým, že zlyhania trhu budú riešiť prostredníctvom cielenej podporyrámci štátnej pomoci. Dočasný krízovýtransformačný rámec prijatý 9. marca 2023 má zabezpečiť rovnaké podmienky na vnútornom trhu, pričom je zameraný na odvetviaidentifikovaným rizikom premiestnenia do tretej krajinyzároveň je primeranýhľadiska výšky pomoci. Rámec by členským štátom umožnil zaviesť opatrenia na podporu nových investícií do výrobných zariadení vo vymedzených strategických emisne neutrálnych odvetviach,to aj prostredníctvom daňových výhod. Povolená výška pomoci sa môže upraviťvyššie intenzitystropy výšky pomoci, ak sa investícia nachádzapodporovaných oblastiach,úsilí prispieťdosiahnutiu cieľa konvergencie medzi členskými štátmiregiónmi. Na overenie konkrétnych rizík odklonenia investície mimo Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP)toho, či neexistuje riziko premiestneniarámci EHP, sa vyžadujú príslušné podmienky.cieľom mobilizovať vnútroštátne zdroje na uvedený účel môžu členské štáty využiť časť príjmovETS, ktoré majú vyčleniť na účely súvisiaceklímou.

(42)Na účely investícií do projektov výroby emisne neutrálnych technológií sú dostupné aj viaceré programy financovaniaprostriedkov Únie, ako je Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti, Program InvestEU, programy politiky súdržnosti či Inovačný fond.

(43)Prostredníctvom zmeneného nariadeniaMechanizme na podporu obnovyodolnosti 54 členské štáty dostalidispozícii dodatočnú nenávratnú finančnú podporu vo výške 20 miliárd EUR na účely podpory energetickej efektívnostinahradenia fosílnych palív, napríklad aj prostredníctvom priemyselných emisne neutrálnych projektov EÚ. Ako sa zdôrazňujeusmerneniach Komisie ku kapitolám venovaným plánu REPowerEU 55 , členským štátom sa odporúča, abykapitole venovanej plánu REPowerEU vo svojich plánoch obnovyodolnosti uviedli opatrenia na podporu investícií do výroby emisne neutrálnych technológiído priemyselných inováciísúladenariadením Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/241 56 .

(44)Program InvestEU je hlavný program EÚ na podporu investícií, najmäoblasti zelenejdigitálnej transformácie, ktorý poskytuje finančnútechnickú pomoc, napríklad prostredníctvom mechanizmov kombinovaného financovania. Tento prístup prispievaprilákaniu dodatočného verejnéhosúkromného kapitálu. Členským štátom sa ďalej odporúča, aby prispievali do zložkyzodpovednosti členského štáturámci Programu InvestEUcieľom podporiť finančné produkty dostupné pre výrobu emisne neutrálnych technológií bez toho, aby boli dotknuté platné pravidlá štátnej pomoci.

(45)Členské štáty môžu poskytnúť podporuprogramov politiky súdržnostisúladeplatnými pravidlami podľa nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/1060 57 cieľom povzbudiť prijímanie strategických projektovoblasti emisnej neutrálnostimenej rozvinutýchprechodných regiónoch prostredníctvom investičných balíkovoblasti infraštruktúry, produktívnych investícií do inovácií, výrobnej kapacity MSP, služieb, odbornej prípravyopatrení na zvyšovanie úrovne zručností, ako aj prostredníctvom podpory na budovanie kapacít orgánov verejnej mocipredkladateľov projektov. Platné miery spolufinancovania stanovenéprogramoch môžu byť až 85 % v menej rozvinutých regiónochaž 60 % alebo 70 % v prechodných regiónoch podľa príslušného fondustatusu regiónu, členské štáty však môžu tieto stropy prekročiť na úrovni dotknutého projektu, ak je to možnérámci pravidiel štátnej pomoci. Nástroj technickej podpory môže členským štátomregiónom pomôcť pri príprave stratégií emisne neutrálneho rastu, zlepšovaní podnikateľského prostredia, obmedzení byrokraciezrýchľovaní vydávania povolení. Členské štáty by sa mali povzbudzovať, aby podporovali udržateľnosť strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti tým, že tieto investície pevne zasadia do európskych hodnotových reťazcov, pričom by mali stavať predovšetkým na sieťach medziregionálnejcezhraničnej spolupráce.

(46)Inovačný fond takisto predstavuje veľmi nádejnýnákladovo efektívny spôsob podpory rozširovania výrobyzavádzania technológií čistého vodíkaďalších strategických emisne neutrálnych technológiíEurópe, čím posilňuje suverenitu Európy, pokiaľ idekľúčové technológie pre opatreniaoblasti klímyenergetickú bezpečnosť.

(47)Európsky fond suverenity bude predstavovať štrukturálnu odpoveď na investičné potreby. Prispejezachovaniu európskeho vedúceho postaveniaoblasti kritickýchvznikajúcich technológií, ktoré sú dôležité pre zelenúdigitálnu transformáciu, vrátane emisne neutrálnych technológií. Tento štrukturálny nástroj bude vychádzať zo skúsenostíkoordinovanými viacnárodnými projektmi realizovanýmirámci dôležitých projektov spoločného európskeho záujmujeho cieľom bude zlepšiť prístup všetkých členských štátovtakýmto projektom. Zaistí sa tak súdržnosť, ako aj bezpečnosť jednotného trhu pred rizikami spôsobenými rozdielmidostupnosti štátnej pomoci.

(48)Komisiačlenské štáty byzáujme prekonania obmedzení súčasného roztriešteného úsiliaverejnésúkromné investície, uľahčenia integrácienávratnosti investícií mali lepšie koordinovať svoje činnostivytvárať synergie medzi existujúcimi programami financovania na úrovni Úniena vnútroštátnej úrovnizabezpečiť lepšiu koordináciuspoluprácupriemyslomkľúčovými zainteresovanými stranami súkromného sektora. Platforma Emisne neutrálna Európa bude plniť kľúčovú úlohu pri vytváraní komplexného prehľadu dostupnýchrelevantných možností financovaniapri diskusiáchindividuálnych potrebách strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti týkajúcich sa financovania.

(49)V záujme čo najrýchlejšieho zavádzania alebo rozširovania projektov výroby emisne neutrálnych technológiícieľom zaistiť bezpečnosť dodávok Únieprípade emisne neutrálnych technológií je dôležité zabezpečiť istotu pri plánovaníinvestíciách tým, že administratívne zaťaženie predkladateľov projektov sa udrží na čo najnižšej úrovni.tohto dôvodu by sa mali zjednodušiť postupy členských štátov týkajúce sa vydávania povolení na projekty výroby emisne neutrálnych technológiízároveň by sa malo zaručiť, že tieto projekty budú bezpečné, zabezpečené, šetrnéživotnému prostrediu a v súladeenvironmentálnymi, so sociálnymi a s bezpečnostnými požiadavkami.právnych predpisoch Únieoblasti životného prostredia sa stanovujú spoločné podmienky pre procesobsah vnútroštátnych postupov vydávania povolení, čím sa zabezpečuje vysoká úroveň ochrany životného prostredia. Udelením štatútu strategického projektuoblasti emisnej neutrálnosti by nemali byť dotknuté žiadne platné podmienky na vydanie povolenia relevantným projektom vrátane podmienok stanovenýchsmernici Európskeho parlamentuRady 2011/92/EÚ 58 , smernici Rady 92/43/EHS 59 , smernici Európskeho parlamentuRady 2000/60/ES 60 , smernici Európskeho parlamentuRady 2004/35/ES 61 smernici Európskeho parlamentuRady 2010/75/EÚ 62 .

(50)Nepredvídateľnosť, zložitosťobčas neprimeraná dĺžka vnútroštátnych postupov vydávania povolení zároveň oslabujú bezpečnosť investícií potrebnú pre účinný rozvoj projektov výroby emisne neutrálnych technológií. Členské štáty by pretozáujme zabezpečeniazrýchlenia účinného vykonávania týchto projektov mali uplatňovať zjednodušenépredvídateľné postupy vydávania povolení. Strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti by navyše mali mať prioritný status na vnútroštátnej úrovni, aby sa zabezpečilo ich rýchle administratívne spracovaniezrýchlené vybavenierámci všetkýchnimi súvisiacich súdnych konanípostupov riešenia sporov bez toho, aby to príslušným orgánom bránilozjednodušení vydávania povolení iným projektom výroby emisne neutrálnych technológií, ktoré nie sú strategickými projektmioblasti emisnej neutrálnosti, alebo vo všeobecnosti týmto projektom.

(51)Vzhľadom na úlohu strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti pri zaisťovaní bezpečnosti dodávok Únieprípade emisne neutrálnych technológiína ich prínos pri dosahovaní otvorenej strategickej autonómie Úniezelenejdigitálnej transformácie by príslušné povoľujúce orgány malitýchto projektoch uvažovať akoprojektoch vo verejnom záujme. Príslušný povoľujúci orgán môže na základe individuálneho posúdenia jednotlivých projektov dospieťzáveru, že verejný záujem, ktorému slúži daný projekt, prevažuje nad verejnými záujmami súvisiacimiochranou prírodyživotného prostredia,že sa teda projekt môže schváliť za predpokladu, že boli splnené všetky podstatné podmienky uvedenésmernici 2000/60/ES, smernici 92/43/EHSsmernici 2009/147/ES 63 .

(52)S cieľom znížiť zložitosťzvýšiť efektívnosťtransparentnosť by predkladatelia projektov výroby emisne neutrálnych technológií mali byť schopní komunikovaťjedným vnútroštátnym orgánom zodpovedným za koordináciu celého postupu vydávania povoleníza vydanie komplexného rozhodnutiapríslušnej lehote. Členské štáty by na tento účel mali určiť jeden príslušný vnútroštátny orgán.závislosti od vnútornej organizácie členského štátu by malo byť možné delegovať úlohy príslušného vnútroštátneho orgánu na iný orgán, na ktorý sa budú vzťahovať tie isté podmienky. Členské štáty by mali príslušným vnútroštátnym orgánom alebo všetkým orgánom konajúcimich mene poskytnúť dostatočný počet zamestnancovdostatočné zdroje na zabezpečenie účinného plnenia ich povinností.

(53)Na zabezpečenie jasnosti, pokiaľ idestav vydávania povolení strategickým projektomoblasti emisnej neutrálnosti,na obmedzenie efektívnosti možného zneužívania sporov bez toho, aby došlooslabeniu účinného súdneho preskúmania, by členské štáty mali zabezpečiť včasné vyriešenie všetkých sporov týkajúcich sa postupu vydávania povolení. Príslušné vnútroštátne orgány by na tento účel mali zabezpečiť, aby žiadateliapredkladatelia projektov mali prístupjednoduchému postupu urovnávania sporovaby saprípade strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti zaistilo zrýchlené vybavenie všetkýchnimi súvisiacich súdnych konanípostupov riešenia sporovzároveň bolo dodržané právo na obhajobu.

(54)Aby sa podnikompredkladateľom projektov,to ajprípade cezhraničných projektov, umožnilo priamo využívať výhody vnútorného trhu bez toho, aby vzniklo zbytočné dodatočné administratívne zaťaženie, sanariadení Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2018/1724 64 stanovujú všeobecné pravidlá pre poskytovanie online postupov relevantných pre fungovanie vnútorného trhu. Informácie, ktoré sa musia predkladať príslušným vnútroštátnym orgánomrámci postupov vydávania povolení, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie, sa uvedúprílohe Inariadeniu (EÚ) 2018/1724, keď sa zmení týmto nariadením,súvisiace postupy sa uvedúprílohe IIuvedenému nariadeniu, aby sa zabezpečilo, že predkladatelia projektov budú môcť využívať výhody postupov vykonávaných plne onlinetechnického systému založeného na zásade „jedenkrátdosť“. Príslušné vnútroštátne orgány konajúce ako jednotné kontaktné miesto podľa tohto nariadenia sa uvedúzozname asistenčných služiebslužieb riešenia problémovprílohe IIInariadeniu (EÚ) 2018/1724.

(55)Projekty výroby emisne neutrálnych technológií podliehajú zdĺhavýmzložitým postupom vydávania povolení trvajúcim dva až sedem rokovzávislosti od členského štátu, technológiesegmentu hodnotového reťazca. Vzhľadom na veľkosť požadovaných investícií – obzvlášťprípade projektovrozsahu gigatovární, ktoré sú potrebné na dosiahnutie očakávaných úsporrozsahu – neadekvátny postup vydávania povolení vytvára dodatočnéčasto škodlivé prekážky pre zvyšovanie výrobnej kapacity emisne neutrálnych technológiíÚnii.záujme poskytnutia bezpečnostijasnosti, ktorú predkladatelia projektoviní investori potrebujú na zvýšenie rozvoja projektov výroby emisne neutrálnych technológií, by členské štáty mali zabezpečiť, aby postup vydávania povolenísúvislostiprojektmi výroby emisne neutrálnych technológií nepresiahol stanovené lehoty. Dĺžka postupov vydávania povolení strategickým projektomoblasti emisnej neutrálnosti by nemala presiahnuť dvanásť mesiacovprípade zariadeníročným výrobným výkonom vyše 1 GWdeväť mesiacovprípade zariadeníročným výrobným výkonom menej ako 1 GW.prípade všetkých ostatných projektov výroby emisne neutrálnych technológií by dĺžka postupu vydávania povolení nemala presiahnuť osemnásť mesiacovprípade zariadeníročným výrobným výkonom vyše 1 GWdvanásť mesiacovprípade zariadeníročným výrobným výkonom menej ako 1 GW. Pokiaľ ideemisne neutrálne technológie,prípade ktorých sa nepoužívajú jednotky GW, ako sú technológie sústavtechnológie zachytávaniaukladania oxidu uhličitého alebo technológie zachytávaniavyužívania oxidu uhličitého, mali by sa uplatňovať horné hranice uvedených lehôt.prípade rozširovania existujúcich výrobných liniek by sa každáuvedených lehôt mala skrátiť na polovicu.

(56)Navyše vzhľadom na význam strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti pre dodávky energieÚnii by sa mali čiastočne odstrániť alebo zjednodušiť určité administratívne obmedzenia, aby sa zrýchlila realizácia týchto projektov.

(57)Environmentálne posúdeniapovolenia požadovanérámci práva Únie,to ajsúvislostivodou, ovzduším, ekosystémami, biotopmi, biodiverzitouvtáctvom, sú neoddeliteľnou súčasťou postupu vydávania povolení pre projekty výroby emisne neutrálnych technológiípredstavujú nevyhnutnú záruku zabezpečenia toho, aby sa zabránilo negatívnym vplyvom na životné prostredie alebo aby sa tieto vplyvy minimalizovali. Na zabezpečenie predvídateľnostivčasného vykonania postupov vydávania povolení pre projekty výroby emisne neutrálnych technológií by sa však mali využiť všetky možnosti na zjednodušenie požadovaných posúdenípovolení bez zníženia úrovne ochrany životného prostredia.tejto súvislosti treba zabezpečiť zlúčenie všetkých nevyhnutných posudzovanícieľom zabrániť zbytočnému prekrývaniu, pričom by sa malo zabezpečiť, aby sa predkladatelia projektovzodpovedné orgány zreteľne dohodli na rozsahu zlúčených posudzovaní ešte pred vykonaním posudzovania, aby sa predišlo zbytočným následným opatreniam.

(58)Konflikty týkajúce sa využívania pôdy môžu vytvárať prekážky pre zavádzanie projektov výroby emisne neutrálnych technológií. Riadne koncipované plány vrátane priestorových plánovzonácie,ktorých sa zohľadňuje potenciál na realizáciu projektov výroby emisne neutrálnych technológiíktorých možné vplyvy na životné prostredie sú posúdené, môžu pomôcť pri vyvažovaní verejných statkovzáujmov, znižovaní možnosti konfliktuzrýchlení udržateľného zavádzania projektov výroby emisne neutrálnych technológiíÚnii. Zodpovedné vnútroštátne, regionálnemiestne orgány by preto pri vypracúvaní príslušných plánov mali zvážiť začlenenie ustanovení týkajúcich sa projektov výroby emisne neutrálnych technológií.

(59)Vesmírne údajeslužby získanéVesmírneho programu Únie,najmäprogramu Copernicus, samaximálnej miere použijú na poskytnutie informáciígeológii, biológii, ekológii, sociálno-ekonomickom rozvoji a o dostupnosti zdrojov na účely environmentálnych posúdenípovolení. Tieto údajeslužby,najmä schopnosť programu Copernicus, monitorovaťoverovať antropogénne emisie CO2 sú najdôležitejšie na posúdenie vplyvu priemyselných projektovvplyvu záchytov antropogénneho CO2 na globálnu koncentráciu skleníkových plynovich prúdenie.

(60)Komisia by malasúladečlánkom 10 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1025/2012 požiadať jednu alebo viaceré európske normalizačné organizácie, aby na podporu cieľov tohto nariadenia vypracovali európske normy.

(61)Vodíkové údoliakonečným priemyselným použitím zohrávajú významnú úlohu pri dekarbonizácii energeticky náročných priemyselných odvetví.pláne REPowerEU sa stanovuje cieľ zdvojnásobiť počet vodíkových údolíÚnii. Na dosiahnutie tohto cieľa by členské štáty mali zrýchliť vydávanie povolení, zvážiť používanie experimentálnych regulačných prostredíuprednostniť prístupfinancovaniu. Na posilnenie emisne neutrálnej odolnosti by členské štáty mali zabezpečiť prepojenie vodíkových údolí prekračujúce hranice Únie. Priemyselné zariadenia, ktoré si vyrábajú vlastnú energiuktoré môžu zabezpečiť kladný príspevokvýrobe elektriny, by sa mali prostredníctvom zjednodušenia regulatórnych požiadaviek povzbudzovať, aby prispievali do inteligentnej elektrizačnej sústavy ako výrobcovia energie.

(62)Experimentálne regulačné prostredia pre emisne neutrálne technológie môžu predstavovať dôležitý nástroj na podporu inováciíoblasti emisne neutrálnych technológiíregulačného vzdelávania. Inovácie treba umožňovať prostredníctvom experimentálnych prostredí, keďže vedecké výsledky sa musia otestovaťkontrolovanom prostredí reálneho sveta. Experimentálne regulačné prostredia by sa mali zavádzať na účely časovo obmedzeného testovania inovačných emisne neutrálnych technológiíkontrolovanom prostredí. Vhodné je dosiahnuť rovnováhu medzi právnou istotou účastníkov experimentálneho regulačného prostredia pre emisne neutrálne technológiesplnením cieľov podľa práva Únie. Keďže experimentálne regulačné prostredia pre emisne neutrálne technológie musiakaždom prípade spĺňať základné požiadavky na emisne neutrálne technológie stanovenépráve Únievo vnútroštátnom práve, je vhodné zabezpečiť, aby sa na účastníkov, ktorí spĺňajú požiadavky na spôsobilosťprípade experimentálnych regulačných prostredí pre emisne neutrálne technológiektorí sadobrej viere riadia usmerneniami, ktoré poskytli príslušné orgány,podmienkami plánu dohodnutéhospoluprácitýmito orgánmi, nevzťahovali žiadne administratívne pokuty ani sankcie. Je to opodstatnené, keďže existujúce zárukyzásade zabezpečia účinný súladprávom Únie alebo členského štátuoblasti emisne neutrálnych technológií pod dohľadomrámci experimentálnych regulačných prostredí. Komisia zverejní dokumentusmerneniamiexperimentálnym prostrediamroku 2023, ako bolo oznámenénovom európskom inovačnom programe, aby tým podporila členské štáty pri príprave experimentálnych prostredí pre emisne neutrálne technológie. Tieto inovačné technológie by sa napokon mohli považovať za zásadné pre splnenie cieľa Únie dosiahnuť klimatickú neutralitu, pre zaistenie bezpečnosti dodávok energieodolnosti energetického systému Únie,teda by sa mohli zaradiť medzi strategické emisne neutrálne technológie.

(63)Celková referenčná hodnotaorientačné ciele výroby kľúčových výrobkov emisne neutrálnych technológiíEurópskej únii sa navrhujúcieľom pomôcť vyriešiť otázky týkajúce sa závislosti od dovozuzraniteľnostizabezpečiť splnenie cieľov Únieoblasti klímyenergetiky.

(64)Rozšírenie európskych technologických odvetvíoblasti emisnej neutrálnosti si vyžaduje veľký počet dodatočných kvalifikovaných pracovníkov,čoho vyplýva významná potreba investícií do rekvalifikáciezvyšovania úrovne zručností,to ajoblasti odborného vzdelávaniaprípravy. To by malo prispieťvytvoreniu kvalitných pracovných miestsúladecieľmi Európskeho piliera sociálnych práv súvisiacimi so zamestnanosťou a s odbornou prípravou. Energetická transformácia si vyžiada výrazné zvýšenie počtu kvalifikovaných pracovníkovširokom okruhu odvetví vrátane energieobnoviteľných zdrojovuskladňovania energie, pričom má veľký potenciál vytvárania kvalitných pracovných miest. Potrebyoblasti zručností lensamotnej výrobepododvetví vodíkových palivových článkov sa podľa Európskeho strategického plánu Komisie pre energetické technológie 65 odhadujú na 180 000 vyškolených pracovníkov, technikovinžinierov do roku 2030.odvetví solárnej fotovoltickej energie bude lensamotnej výrobe potrebných až 66 000 pracovných miest. Európska sieť služieb zamestnanosti (EURES) poskytuje informácie, poradenstvoslužby prijímania alebo umiestňovania pre pracovníkovzamestnávateľov,to aj naprieč hranicami vnútorného trhu.

(65)Keďže posilnenie výrobnej kapacity kľúčových emisne neutrálnych technológiíÚnii nebude možné bez primerane veľkej kvalifikovanej pracovnej sily, je nevyhnutné zaviesť opatrenia na podporu aktivácie väčšieho počtu ľudí na trhu práce, predovšetkým žienmladých ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie súprocese vzdelávania alebo odbornej prípravy,to aj prostredníctvom prístupov založených na uprednostňovaní zručností ako doplnkuprijímaniu zamestnancov na základe kvalifikácie. Okrem tohosúladecieľmi odporúčania Radyzabezpečení spravodlivej transformácie na klimatickú neutralitu je dôležitá osobitná podpora pre prechod pracovníkovnadbytočnýchupadajúcich odvetviach na iné pracovné miesta. To znamená investovanie do zručnostído vytvárania kvalitných pracovných miest potrebných pre emisne neutrálne technológieÚnii. Vychádzajúcexistujúcich iniciatív, ako je Paktzručnostiach,činností na úrovni EÚ týkajúcich sa informovanosti pre oblasť zručnostíprognóz, napríkladEurópskeho strediska pre rozvoj odborného vzdelávania (Cedefop)Európskeho orgánu práce, a z koncepcií sektorovej spolupráceoblasti zručností a s plným zohľadnením týchto iniciatívčinností je cieľom mobilizácia všetkých aktérov: orgánov členských štátov vrátane orgánov na regionálnejmiestnej úrovni, poskytovateľov vzdelávaniaodbornej prípravy, sociálnych partnerovpriemyslu, najmä MSP,cieľom určiť potrebyoblasti zručností, vypracovať programy vzdelávaniaodbornej prípravyrýchlofunkčne ich zaviesťrozsiahlej miere.tejto súvislosti kľúčovú úlohu zohrávajú strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti. Členské štátyKomisia môžu zabezpečiť finančnú podporu,to aj prostredníctvom využitia možností rozpočtu Úniepoužitím nástrojov, ako je Európsky sociálny fond plus, Fond na spravodlivú transformáciu, Európsky fond regionálneho rozvoja, Mechanizmus na podporu obnovyodolnosti, Modernizačný fond, plán REPowerEUProgram pre jednotný trh.

(66)Vychádzajúcpredchádzajúcich skúseností, napríkladrámci PaktuzručnostiachEurópskej aliancie pre batérie, európske akadémie emisne neutrálneho priemyslu by mali vypracovaťzaviesť obsah vzdelávaniaodbornej prípravy na zvýšenie úrovne zručnostírekvalifikáciu pracovníkov potrebnýchkľúčových hodnotových reťazcoch emisne neutrálnych technológií, ako sú technológie využívajúce solárnu fotovoltickúsolárnu tepelnú energiu, technológie čistého vodíkasuroviny. Cieľom každej akadémie by bolo poskytnutie odbornej prípravyvzdelávania pre 100 000 študentov,to do troch rokov od ich zriadenia, aby tým prispelidostupnosti požadovaných zručností pre emisne neutrálne technológie ajmalýchstredných podnikoch. Tento obsah by sa mal vypracovaťzaviesť spoluposkytovateľmi vzdelávaniaodbornej prípravyčlenských štátoch, príslušnými orgánmi členských štátovsociálnymi partnermi. Poskytovatelia vzdelávaniaodbornej prípravy, priemyselďalší aktéri zapojení do rekvalifikáciezvyšovania úrovne zručnostíčlenských štátoch, ako sú verejné služby zamestnanosti, by mali sprostredkovať obsah pripravený akadémiami.cieľom zabezpečiť transparentnosť, prenosnosťmobilitu pracovníkov európske akadémie emisne neutrálneho priemyslu vypracujúzavedú certifikáty vrátane mikrocertifikátov na potvrdenie vzdelávacích výstupov. Tieto certifikáty by sa mali vydávať vo formáte európskych certifikátov pre vzdelávaniemohli by sa začleniť do služby EUROPASS a v prípade potreby zahrnúť do národných kvalifikačných rámcov. Členským štátom sa odporúča, aby prostredníctvom vnútroštátnych programovfinancovaniaprostriedkov Únie vrátane Európskeho sociálneho fondu plus, Mechanizmu na podporu obnovyodolnosti, Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Mechanizmu spravodlivej transformácie, Modernizačného fonduNástroja technickej podpory podporovali neustálu rekvalifikáciuzvyšovanie úrovne zručností, ktoré ponúkajú tieto akadémiepríslušní poskytovatelia vzdelávaniaodbornej prípravy na ich území. Pri usmerňovaní práce akadémiízabezpečovaní dohľadu by mala pomáhať platforma Emisne neutrálna Európa.

(67)Keďžepráve Únie neexistujú osobitné ustanovenia, ktorými by sa zavádzali minimálne požiadavky na odbornú prípravu, pokiaľ ideprístupregulovanému povolaniu alebo jeho vykonávanie, členský štát má právomoc rozhodnúťtom, čiako regulovať povolanie, ale vnútroštátne predpisy upravujúce prístupregulovaným povolaniam nesmú vytvárať neodôvodnené alebo neprimerané prekážky pri uplatňovaní týchto základných práv. Právomoc regulovať prístuppovolaniu sa musí vykonávaťrámci zásad nediskriminácieproporcionalitysúlade so smernicou Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2018/95828. júna 2018teste proporcionality pred prijatím novej regulácie povolaní. Členské štáty by vo svojom hodnotení mali zohľadniť všetky škodlivé účinky, ktoré môže mať regulácia povolaní na dostupnosť zručnostíemisne neutrálnom priemysle,mali by sa snažiťmaximálnej možnej miere obmedziť reguláciutýchto oblastiach.

(68)Ak programy vzdelávania vypracované európskymi akadémiami emisne neutrálneho priemyslu vedúzískaniu certifikátov, ktoré by pomohli osobám, ktoré sa snažia získať prístupregulovanému povolaniu, členské štáty byzáujme uľahčenia mobilitystrategických povolaniachemisne neutrálnom priemysle mali akceptovať tieto certifikáty ako dostatočný dôkazvedomostiach, zručnostiachschopnostiach, ktoré sa nimi potvrdzujú.

(69)Na úrovni Únie by sa mala vytvoriť platforma Emisne neutrálna Európa zloženáčlenských štátov, ktorej by predsedala Komisia. Platforma Emisne neutrálna Európa môže radiťpomáhať Komisiičlenským štátomosobitných otázkachpredstavovať referenčný orgán,rámci ktorého Komisiačlenské štáty koordinujú svoje opatreniauľahčujú výmenu informáciíotázkach súvisiacichtýmto nariadením. Platforma Emisne neutrálna Európa by mohla ďalej vykonávať úlohy načrtnutérôznych článkoch tohto nariadenia, najmä pokiaľ idevydávanie povolení, ale ajjednotné kontaktné miesta, strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti, koordináciu financovania, prístup na trhyzručnosti, ako ajexperimentálne regulačné prostredia pre inovačné emisne neutrálne technológie.prípade potreby možno prostredníctvom platformy vytvoriť stále alebo dočasné podskupinyprizvať tretie strany, napríklad expertov alebo zástupcovemisne neutrálneho priemyslu.

(70)Komisiarámci Priemyselného plánu Zelenej dohody oznámila svoj zámer uzavrieť priemyselné partnerstvá zamerané na emisnú neutrálnosť vzťahujúce sa na emisne neutrálne technológie, globálne zavádzať emisne neutrálne technológiepodporovať úlohu priemyselných kapacít EÚ pri príprave podmienok na globálny prechod na čistú energiu. Komisiačlenské štáty môžurámci platformy koordinovať svoje činnostipartnerstvami, pričom budú diskutovaťexistujúcich relevantných partnerstváchpostupoch, ako sú zelené partnerstvá, dialógyenergetikeiné formy existujúcich dvojstranných zmluvných dojednaní, ako ajpotenciálnych synergiáchpríslušnými dvojstrannými dohodami členských štátovtretími krajinami.

(71)Únia by sa mala usilovať diverzifikovať medzinárodný obchodemisne neutrálnymi technológiamiinvestície do nichcelosvetovo presadzovať prísne sociálneenvironmentálne normy, čo by malo prebiehaťúzkej spoluprácipartnerstvepodobne zmýšľajúcimi krajinami. Podobne by saúzkej spoluprácipartnerskými krajinami malo otvorene, ale asertívne vyvíjať väčšie úsilieoblasti výskumuinovácií zamerané na vývojzavádzanie emisne neutrálnych technológií.

(72)Ak je právomoc prijímať aktysúladečlánkom 290 zmluvy delegovaná týmto nariadením na Komisiu, je obzvlášť dôležité, aby Komisia uskutočnila počas svojich prípravných prác vhodné konzultácie,to aj na expertnej úrovni,aby tieto konzultácie boli vedenésúlade so zásadami stanovenýmiMedziinštitucionálnej dohodelepšej tvorbe práva13. apríla 2016. Predovšetkým,záujme rovnakého zastúpenia pri príprave delegovaných aktov, sa všetky dokumenty doručujú Európskemu parlamentuRaderovnakom čase ako expertomčlenských štátov,experti Európskeho parlamentuRady majú systematický prístup na zasadnutia skupín expertov Komisie, ktoré sa zaoberajú prípravou delegovaných aktov.

(73)Pokiaľ ktorékoľvekopatrení plánovanýchtomto nariadení prestavuje štátnu pomoc, ustanoveniami týkajúcimi sa takýchto opatrení nie je dotknuté uplatňovanie článkov 107108 zmluvy.

(74)Keďže cieľ tohto nariadenia nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni členských štátov a z dôvodov rozsahu alebo dôsledkov činnosti ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatreniasúlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 zmluvy.súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku toto nariadenie neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie tohto cieľa.

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

Kapitola I
Predmet úpravy, rozsah pôsobnosti
vymedzenie pojmov

Článok 1
Predmet úpravy

1.Týmto nariadením sa vytvára rámec opatrení na inováciurozširovanie výrobnej kapacity emisne neutrálnych technológiíÚniicieľom podporiť cieľ Únie znížiť čisté emisie skleníkových plynov do roku 2030 aspoň55 % v porovnaníúrovňamiroku 1990cieľ Únie dosiahnuť klimatickú neutrálnosť do roku 2050, ako sa vymedzujenariadení (EÚ) 2021/1119,zabezpečiť prístup Úniebezpečnýmudržateľným dodávkam emisne neutrálnych technológií potrebných na zabezpečenie odolnosti energetického systému Úniena podporu tvorby kvalitných pracovných miest.

2.Na dosiahnutie všeobecného cieľa uvedenéhoodseku 1 satomto nariadení uvádzajú opatreniacieľom zabezpečiť:

a)aby sa výrobná kapacitaÚnii, pokiaľ idestrategické emisne neutrálne technológie uvedenéprílohe, priblížila do roku 2030referenčnej hodnote aspoň 40 % ročných potrieb Únieoblasti zavádzania zodpovedajúcich technológií potrebných na dosiahnutie cieľov Únieoblasti klímyenergetiky do roku 2030 alebo aby dosiahla túto referenčnú hodnotu;

b)voľný pohyb emisne neutrálnych technológií uvádzaných na jednotný trh.

3.Ak Komisia na základe správy uvedenejčlánku 35 usúdi, že Únia pravdepodobne nedosiahne ciele stanovenéodseku 1, posúdi uskutočniteľnosťproporcionalitu navrhovania opatrení alebo vykonávania svojich právomocí na úrovní Úniecieľom zabezpečiť dosiahnutie týchto cieľov.

Článok 2
Rozsah pôsobnosti

Toto nariadenie sa uplatňuje na emisne neutrálne technológie s výnimkou článkov 26 a 27 tohto nariadenia, ktoré sa uplatňujú na inovačné emisne neutrálne technológie. Suroviny, spracované materiály alebo komponenty, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti nariadenia (EÚ) …/… [pridať poznámku pod čiarou s odkazom na uverejnenie nariadenia o kritických surovinách], sú vyňaté z rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia.

Článok 3
Vymedzenie pojmov

1.Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

a)„emisne neutrálne technológie“ sú technológie využívajúce energiuobnoviteľných zdrojov 66 ; technológie uskladňovania elektrinytepla; tepelné čerpadlá; technológie sústav; technológie využívajúce obnoviteľné palivá nebiologického pôvodu; technológie využívajúce udržateľné alternatívne palivá 67 ; elektrolyzérypalivové články; vyspelé technológie na výrobu energiejadrových procesovminimálnym odpadompalivového cyklu, malé modulárne reaktorysúvisiace palivá najlepšej triedy; technológie zachytávania, využívaniaukladania oxidu uhličitého; ako aj technológie energetickej efektívnosti súvisiaceenergetickým systémom. Pojem odkazuje na konečné výrobky, špecifické komponentyšpecifické strojové zariadenia, ktoré sa primárne využívajú na výrobu týchto výrobkov. Musia dosiahnuť úroveň technologickej pripravenosti aspoň 8;

b)„komponent“ je malá časť emisne neutrálnej technológie, ktorú vyrábapredáva určitá spoločnosť, počínajúc od spracovaných materiálov;

c)„inovačné emisne neutrálne technológie“ sú technológie, ktoré spĺňajú vymedzenie „emisne neutrálnych technológií“, ale ešte nedosiahli úroveň technologickej pripravenosti aspoň 8,ktoré zahŕňajú skutočnú inováciu,súčasnosti nie sú dostupné na trhusú dostatočne vyspelé na to, aby sa mohli otestovaťkontrolovanom prostredí;

d)„projekt výroby emisne neutrálnej technológie“ je plánované priemyselné zariadenie alebo rozšírenie či reprofilácia existujúceho zariadenia na výrobu emisne neutrálnych technológií;

e)„strategický projektoblasti emisnej neutrálnosti“ je projekt výroby emisne neutrálnej technológie, ktorý sa nachádzaÚniispĺňa kritériá stanovenéčlánku 10;

f)„postup vydávania povolení“ je postup, ktorý zahŕňa všetky príslušné administratívne povolenia na plánovanie, výstavbu, rozšírenieprevádzkovanie projektov výroby emisne neutrálnej technológie vrátane stavebných povolení, chemických povolenípovolení na pripojenie do sústavy, ako aj environmentálnych posúdenípovolení, ak sa vyžadujú,ktorý sa vzťahuje na všetky administratíve žiadostipostupy od potvrdenia platnosti žiadosti až po oznámenie komplexného rozhodnutiavýsledku postupu zo strany príslušného zodpovedného vnútroštátneho orgánu;

g)„komplexné rozhodnutie“ je rozhodnutie alebo súbor rozhodnutí prijatých orgánmi členského štátu, okrem súdov alebo tribunálov,ktorom sa určuje, či predkladateľ projektu je alebo nie je oprávnený realizovať projekt výroby emisne neutrálnej technológie, bez toho, aby bolo dotknuté akékoľvek rozhodnutie prijatérámci správneho odvolacieho konania;

h)„predkladateľ projektu“ je akýkoľvek podnik alebo konzorcium podnikov, ktoré pripravuje projekt výroby emisne neutrálnej technológie alebo strategický projektoblasti emisnej neutrálnosti;

i)„experimentálne regulačné prostredie pre emisne neutrálne technológie“ je schéma, ktorá umožňuje podnikom testovať inovačné emisne neutrálne technológiekontrolovanom prostredí reálneho svetarámci osobitného plánu, ktorý vypracovalmonitoruje príslušný orgán;

j)„úroveň technologickej pripravenosti“ je metóda odhadnutia vyspelosti technológií podľa klasifikácie používanej Medzinárodnou agentúrou pre energiu;

k)„dotknutý orgán“ je orgán, ktorý je podľa vnútroštátneho práva príslušný vydávať povoleniaoprávnenia týkajúce sa plánovania, projektovaniavýstavby nehnuteľného majetku vrátane energetickej infraštruktúry;

l)„postup verejného obstarávania“ je ktorýkoľvektýchto postupov:

i)akýkoľvek druh postupu zadávania zákazky, na ktorý sa vzťahuje smernica 2014/24/EÚ na účely uzavretia verejnej zákazky alebo smernica 2014/25/EÚ na účely uzavretia zmluvydodaní tovaru, uskutočnenie stavebných prácposkytnutie služieb;

ii)postup udeľovania koncesie na stavebné práce alebo koncesie na služby, na ktorý sa vzťahuje smernica 2014/23/EÚ;

m)„verejný obstarávateľ“,kontexte postupov verejného obstarávania, je verejný obstarávateľzmysle článku 6 smernice 2014/23/EÚ, článku 2 ods. 1 bodu 1 smernice 2014/24/EÚčlánku 3 smernice 2014/25/EÚ;

n)„obstarávateľ“,kontexte postupov verejného obstarávania, je obstarávateľzmysle článku 7 smernice 2014/23/EÚčlánku 4 smernice 2014/25/EÚ;

o)„zákazka“,kontexte postupov verejného obstarávania, je verejná zákazkazmysle článku 2 ods. 1 bodu 5 smernice 2014/24/EÚ, „zákazky“, ako sa vymedzuje„zákazk[ách] na dodanie tovaru, uskutočnenie stavebných prácposkytnutie služieb (zákazky na tovar, práceslužby)“zmysle článku 2 ods. 1 smernice 2014/25/EÚ, ako aj „koncesie“zmysle článku 5 ods. 1 smernice 2014/23/EÚ;

p)„aukcia“ je mechanizmus súťažných postupov, na ktorý sa nevzťahuje vymedzenie pojmu „koncesie“ podľa článku 5 ods. 1 smernice 2014/23/EÚ;

q)„kapacita vtláčania CO2“ je ročné množstvo CO2, ktoré možno vtlačiť do fungujúceho geologického úložiska povoleného podľa smernice 2009/31/EScieľom znížiť emisie alebo zvýšiť odstraňovanie oxidu uhličitého,to najmäveľkých priemyselných zariadení,ktoré sa meriatonách za rok;

r)„integrácia energetického systému“ sú riešenia pre plánovanieprevádzku energetického systému ako jedného celku, ktorý zahŕňa viaceré energetické nosiče, infraštruktúrysektory spotreby, vytvorením pevnejších vzájomných väzieb medzi nimi, pričom cieľom sú spoľahlivé bezfosílne energetické služby, ktoré efektívne využívajú zdrojepre spoločnosť prinášajú čo najnižšie náklady;

s)„výrobná kapacita“ je celkový objem kapacity produkcie emisne neutrálnych technológií vyrobenýchrámci projektu výroby. Ak sarámci projektu výroby nevyrábajú žiadne konečné výrobky, ale špecifické komponenty či špecifické strojové zariadenia, ktoré sa primárne používajú na výrobu takýchto výrobkov, potom výrobná kapacita odkazuje na kapacitu produkcie konečného výrobku, pri ktorého výrobe by sa použili takéto komponenty alebo špecifické strojové zariadenia.

Kapitola II
Podmienky umožňujúce výrobu emisne neutrálnych technológií

Oddiel I
Zjednodušenie administratívnych postupov
postupov vydávania povolení

Článok 4
Jednotné kontaktné miesto

1.Členské štáty do…[troch mesiacov od dátumu nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia] určia jeden príslušný vnútroštátny orgán, ktorý zodpovedá za uľahčovaniekoordinovanie postupu vydávania povolení pre projekty výroby emisne neutrálnych technológií, ako aj pre strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti, pričom bude poskytovať poradenstvooblasti znižovania administratívneho zaťaženiasúladečlánkom 5.

2.Príslušný vnútroštátny orgán uvedenýodseku 1 je jediným kontaktným miestom pre predkladateľa projektupostupe vydávania povolení vedúcom ku komplexnému rozhodnutiu pre daný projektkoordinuje predkladanie všetkých príslušných dokumentovinformácií.

3.Povinnosti príslušného vnútroštátneho orgánu uvedenéhoodseku 1 aleboním súvisiace úlohy možno delegovať na iný orgán alebo ich iný orgán môže vykonávať pri ktoromkoľvek danom projekte za predpokladu, že:

a)príslušný vnútroštátny orgán informuje predkladateľa projektuuvedenom delegovaní;

b)za každýprojektov zodpovedá len jeden orgán;

c)predkladanie všetkých relevantných dokumentovinformácií koordinuje len jeden orgán.

4.Predkladatelia projektov môžu predkladať akékoľvek dokumenty, ktoré sú relevantné pre postup vydávania povolení,elektronickej forme.

5.Príslušný vnútroštátny orgán zohľadní všetky platné štúdiepovolenia alebo oprávnenia vydané pre daný projekt pred tým, ako projekt vstúpil do postupu vydávania povolenísúladetýmto článkom,nebude vyžadovať duplicitné štúdiepovolenia ani oprávnenia, pokiaľ sa podľa právnych predpisov Únie nevyžaduje inak.

6.Príslušný vnútroštátny orgán zabezpečuje pre žiadateľov jednoduchý prístupinformáciámurovnávaní sporovjednoduché postupy urovnávania sporovsúvislostipostupom vydávania povoleníudeľovaním súhlasovvýstavbourozšírením projektov vrátane prípadných alternatívnych mechanizmov riešenia sporov.

7.Členské štáty zabezpečujú, aby príslušný vnútroštátny orgán zodpovedný za celý postup vydávania povolení vrátane všetkých procesných krokov mal dostatočný počet kvalifikovaných zamestnancovdostatočné finančné, technickétechnologické zdroje potrebné na účinné vykonávanie jeho úloh podľa tohto nariadenia, ako aj na zvyšovanie úrovne zručnostírekvalifikáciu.

8.Platforma uvedenáčlánkoch 2829 pravidelne prerokúva vykonávanie tohto oddielučlánkov 1213vymieňa si najlepšie postupy týkajúce sa organizácie príslušných vnútroštátnych orgánovurýchľovania postupov vydávania povolení.

Článok 5
Prístupnosť informácií online

Členské štáty poskytujú online, centralizovaným a jednoducho prístupným spôsobom tieto informácie o administratívnych postupoch týkajúcich sa projektov výroby emisne neutrálnych technológií vrátane strategických projektov v oblasti emisnej neutrálnosti:

a)postup vydávania povolení;

b)financovanieinvestičné služby;

c)možnosti financovania na úrovni Únie alebo členských štátov;

d)služby na podporu podnikania týkajúce sa okrem iného priznaniadanipríjmu právnických osôb, miestnych daňových zákonovpracovného práva.

Článok 6 
Trvanie postupu vydávania povolení

1.Postup vydávania povolení pre projekt výroby emisne neutrálnej technológie nepresiahne žiadnutýchto lehôt:

a)12 mesiacovprípade výstavby projektov výroby emisne neutrálnych technológiíročnou výrobnou kapacitou menej ako 1 GW;

b)18 mesiacovprípade výstavby projektov výroby emisne neutrálnych technológiíročnou výrobnou kapacitou viac ako 1 GW.

2.V prípade projektov výroby emisne neutrálnych technológií, pre ktoré sa ročná výrobná kapacita nemeriaGW, postup vydávania povolení nepresiahne lehotu 18 mesiacov.

3.Lehoty uvedenéodsekoch 12 sa skracujú na polovicuprípade rozširovania výrobnej kapacity existujúcich výrobných zariadení.

4.Vo výnimočných prípadoch, ak si to vyžaduje povaha, zložitosť, umiestnenie alebo veľkosť navrhovaného projektu, môžu príslušné orgány predĺžiť lehoty uvedenéodsekoch 12 pred ich uplynutím na základe individuálneho posúdenia najviacjeden mesiac.

Ak sa príslušné orgány domnievajú, že navrhovaný projekt vyvoláva mimoriadne riziká pre zdravie a bezpečnosť pracovníkov alebo pre bežnú populáciu, a ak je potrebný dodatočný čas na stanovenie toho, či sú zavedené dostatočné záruky, príslušné orgány môžu predĺžiť tieto lehoty pred ich uplynutím na základe individuálneho posúdenia o ďalších šesť mesiacov.

5.V ktoromkoľvek takomto prípade príslušný orgán informuje predkladateľa projektudôvodoch predĺženia a o dátume, kedy možno očakávať písomné komplexné rozhodnutie.

6.Príslušné orgány najneskôr do jedného mesiaca od doručenia žiadostivydanie povolenia potvrdia platnosť žiadosti alebo, ak predkladateľ projektu nezaslal všetky informácie potrebné na spracovanie žiadosti, požiadajú predkladateľa projektupredloženie kompletnej žiadosti do štrnástich dní odo dňa uvedenej žiadosti. Dátum potvrdenia platnosti žiadosti príslušným vnútroštátnym orgánom uvedenýmčlánku 4 ods. 1 je začiatkom postupu vydávania povolení.

7.Príslušný vnútroštátny orgán najneskôr do jedného mesiaca od dátumu potvrdenia platnosti žiadosti vypracujeúzkej spoluprácipredkladateľom projektuinými dotknutými orgánmi podrobný harmonogram postupu vydávania povolení. Príslušný vnútroštátny orgán uvedenýčlánku 4 ods. 1 uverejní tento harmonogram na voľne prístupnom webovom sídle.

8.Lehotami stanovenýmitomto článku nie sú dotknuté povinnosti vyplývajúcepráva Úniemedzinárodného právanie sú nimi dotknuté ani správne odvolacie konaniaopravné prostriedky pred súdom alebo tribunálom.

9.Lehotami stanovenýmitomto článku pre ktorýkoľvekpostupov vydávania povolení nie sú dotknuté prípadné kratšie lehoty stanovené členskými štátmi.

Článok 7
Environmentálne posúdeniapovolenia

1.Ak sa musí vykonať posudzovanie vplyvov na životné prostrediesúladečlánkami 5 až 9 smernice 2011/92/EÚ, dotknutý predkladateľ projektu požiada príslušný orgán uvedenýčlánku 4stanoviskorozsahuúrovni podrobnosti informácií, ktoré sa majú uviesťspráveposudzovaní vplyvov na životné prostredie podľa článku 5 ods. 1 uvedenej smernice. Príslušný vnútroštátny orgán zabezpečuje, aby stanovisko uvedenéprvom pododseku bolo vydané čo najskôr a v rámci lehoty, ktorá nepresiahne 30 dní odo dňa, keď predkladateľ projektu predložil svoju žiadosť.

2.Ak povinnosť posúdiť vplyvy na životné prostredie vyplynie súčasne zo smernice 2011/92/EÚ, smernice 92/43/EHS, smernice Európskeho parlamentuRady 2009/147/ES, smernice 2000/60/ES, smernice Európskeho parlamentuRady 2001/42/ES 68 , smernice Európskeho parlamentuRady 2008/98/ES 69 , smernice 2010/75/EÚ alebo smernice Európskeho parlamentuRady 2012/18/EÚ 70 , príslušný vnútroštátny orgán zabezpečuje koordinovanéspoločné postupy, ktoré spĺňajú požiadavky uvedených právnych predpisov Únie.

Príslušný vnútroštátny orgán v rámci koordinovaného postupu uvedeného v prvom pododseku koordinuje rôzne jednotlivé posúdenia vplyvov konkrétneho projektu na životné prostredie, ako sa vyžaduje podľa uplatniteľných právnych predpisov Únie.

Príslušný vnútroštátny orgán v rámci spoločného postupu uvedeného v prvom pododseku zabezpečuje jedno posúdenie vplyvov konkrétneho projektu na životné prostredie, ako sa vyžaduje podľa uplatniteľných právnych predpisov Únie.

3.Príslušný vnútroštátny orgán zabezpečuje, aby dotknuté orgány vydali odôvodnený záver, ako sa uvádzačlánku 1 ods. 2 písm. g) bode iv) smernice 2011/92/EÚposudzovaní vplyvov na životné prostredie, do troch mesiacov od doručenia všetkých potrebných informácií zhromaždených podľa článkov 5, 67 uvedenej smerniceukončenia konzultácií uvedenýchčlánkoch 67 uvedenej smernice.

4.Časové rámce na konzultáciedotknutou verejnosťouenvironmentálnej správe uvedenejčlánku 5 ods. 1 smernice 2011/92/EÚ nesmú byť dlhšie ako 45 dní.prípadoch, na ktoré sa vzťahuje článok 6 ods. 4 druhý pododsek sa táto lehota predlžuje na 90 dní.

Článok 8
Plánovanie

1.Vnútroštátne, regionálnemieste orgány pri príprave plánov vrátane zonácie, priestorových plánovplánov využívania pôdyprípade potreby zahŕňajú do týchto plánov ustanovenia týkajúce sa rozvoja projektov výroby emisne neutrálnych technológií vrátane strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti. Uprednostňujú sa umelézastavané plochy, priemyselné areály, opustené priemyselné pozemky a v prípade potreby lokality na zelenej lúke, ktoré nie sú využiteľné na poľnohospodárstvolesné hospodárstvo.

2.Ak plány zahŕňajú ustanovenia týkajúce sa rozvoja projektov výroby emisne neutrálnych technológií vrátane strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti, ktoré podliehajú posúdeniu podľa smernice 2001/42/ESpodľa článku 6 smernice č. 92/43/EHS, tieto posúdenia sa kombinujú.rámci takéhoto kombinovaného posúdenia saprípade potreby rieši aj vplyv na potenciálne ovplyvnené vodné útvaryoveruje sa, či plán potenciálne bráni vodnému útvarudosiahnutí dobrého stavu alebo dobrého potenciálu, prípadne spôsobuje zhoršenie stavu alebo potenciálu, ako sa uvádzačlánku 4 smernice 2000/60/ES, alebo či by potenciálne bránil tomu, aby vodný útvar dosiahol dobrý stav alebo dobrý potenciál.relevantných prípadoch sa od členských štátov vyžaduje, aby posúdili vplyvy existujúcichbudúcich činností na morské prostredie vrátane interakcií medzi pevninoumorom, ako sa uvádzačlánku 4 smernice 2014/89/EÚ; aj tieto vplyvy sú zahrnuté do kombinovaného posúdenia.

Článok 9 
Uplatniteľnosť dohovorov Európskej hospodárskej komisie OSN

1.Ustanoveniami stanovenýmitomto nariadení nie sú dotknuté povinnosti podľa článkov 67 Dohovoru Európskej hospodárskej komisie OSN (EHK OSN)prístupeinformáciám, účasti verejnosti na rozhodovacom proceseprístupespravodlivostizáležitostiach životného prostredia, ktorý bol podpísaný 25. júna 1998Aarhuse,podľa Dohovoru EHK OSNhodnotení vplyvu na životné prostredie presahujúceho štátne hranice, ktorý bol podpísaný 25. februára 1991Espoo.

2.Všetky rozhodnutia prijaté podľa tohto oddielučlánkov 1213 sa sprístupnia verejnosti.

Oddiel II
Strategické projekty
oblasti emisnej neutrálnosti

Článok 10
Kritériá výberu

1.Členské štáty uznajú za strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti také projekty výroby emisne neutrálnych technológií, ktorých technológia je uvedenáprílohektoré sa nachádzajúÚnii, prispievajúplneniu cieľov stanovenýchčlánku 1 tohto nariadeniaspĺňajú aspoň jednotýchto kritérií:

a)projekt výroby emisne neutrálnej technológie prispievatechnologickejpriemyselnej odolnosti energetického systému Únie prostredníctvom zvýšenia výrobnej kapacity komponentu alebo častihodnotovom reťazci emisne neutrálnych technológií,súvislostiktorým je Únia vo veľkej miere závislá od dovozujedinej tretej krajiny;

b)projekt výroby emisne neutrálnej technológie má pozitívny vplyv na dodávateľský reťazec emisne neutrálneho priemyslu Únie alebo jej odberateľské sektory mimo predkladateľa projektudotknutého členského štátu, čím prispieva ku konkurencieschopnosti a k tvorbe kvalitných pracovných miestdodávateľskom reťazci emisne neutrálneho priemyslu Únie,to podľa aspoň trochtýchto kritérií:

i)pridáva podstatnú výrobnú kapacituÚnii určenú pre emisne neutrálne technológie;

ii)vyrába technológievylepšenou udržateľnosťouvýkonnosťou;

iii)v úzkej spolupráci so sociálnymi partnermi zavádza opatrenia na prilákanie, zvyšovanie zručností alebo rekvalifikáciu pracovnej sily potrebnejoblasti emisne neutrálnych technológií,to aj prostredníctvom učňovskej prípravy;

iv)uplatňuje komplexné výrobné postupyoblasti nízkouhlíkovéhoobehového hospodárstva vrátane rekuperácie odpadového tepla.

2.Členské štáty uznajú za strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti projekty ukladania CO2, ktoré spĺňajú tieto kumulatívne kritériá:

a)geologické úložisko sa nachádza na území Únie, jej výhradných hospodárskych zón alebo na jej kontinentálnom šelfezmysle Dohovoru Organizácie Spojených národovmorskom práve (UNCLOS);

b)projekt ukladania CO2 prispievadosiahnutiu cieľa stanovenéhočlánku 18;

c)v rámci projektu ukladania CO2 bola podaná žiadosťpovolenie na bezpečnétrvalé geologické ukladanie CO2súlade so smernicou 2009/31/ES.

3.Projekty výroby emisne neutrálnych technológií, ktorých technológia je uvedenáprílohektoré sa nachádzajú„menej rozvinutýchprechodných regiónoch“na územiach Fondu na spravodlivú transformáciusú oprávnené na financovanie podľa pravidiel politiky súdržnosti, uznajú členské štáty za strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti podľa článku 11 ods. 3 na žiadosť predkladateľa projektu bez toho, aby predkladateľ projektu musel predložiť formálnu žiadosť podľa článku 11 ods. 2.

4.Projekt výroby emisne neutrálnej technológie, ktorý sa nachádzaÚnii, prispievaplneniu cieľov stanovenýchčlánku 1 ods. 1využíva buď financovanieInovačného fondu, alebo je súčasťou dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu, európskych vodíkových údolí alebo vodíkovej banky, ak sa týmito finančnými prostriedkami podporuje investícia do výrobných kapacít, ktorých technológia je uvedenáprílohe, uznajú členské štáty za strategický projektoblasti emisnej neutrálnosti podľa článku 11 ods. 3 na žiadosť predkladateľa projektu bez toho, aby predkladateľ projektu musel predložiť formálnu žiadosť podľa článku 11 ods. 2.

Článok 11
Žiadosťuznanie

1.Žiadostiuznanie projektov emisne neutrálnych technológií za strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti predkladá predkladateľ projektu príslušnému členskému štátu.

2.Žiadosť uvedenáodseku 1 musí obsahovať všetky tieto informácie:

a)relevantný dôkaz týkajúci sa splnenia kritérií stanovenýchčlánku 10 ods. 1 alebo 2;

b)podnikateľský plán,ktorom sa hodnotí finančná životaschopnosť projektuktorý jesúladecieľom tvorby kvalitných pracovných miest.

3.Členské štáty posúdia žiadosť uvedenúodseku 1 do jedného mesiaca prostredníctvom spravodlivéhotransparentného procesu. Ak členské štáty nerozhodnú do uvedenej lehoty, projekt sa pokladá za schválený.

4.Komisia môže poskytnúť svoje stanoviskoschváleným projektom.prípade zamietnutia žiadosti členským štátom má žiadateľ právo predložiť žiadosť Komisii, ktorá žiadosť posúdi do 20 pracovných dní.

5.Ak Komisia na základe svojho posúdeniasúladeodsekom 4 potvrdí zamietnutie žiadosti členským štátom, svoj záver oznámi listom žiadateľovi. Ak sa posúdenie Komisie líši od posúdenia členského štátu, daný projekt sa prediskutujerámci platformy Emisne neutrálna Európa.

6.Ak Komisia alebo členský štát zistí, že strategický projektoblasti emisnej neutrálnosti sa významne zmenil, prestal spĺňať kritériá stanovenéčlánku 10 ods. 1 alebo ods. 3, prípadne jeho uznanie vychádzalo zo žiadosti obsahujúcej nesprávne informácie, informujetom dotknutého predkladateľa projektu. Po vypočutí predkladateľa projektu môže členský štát odvolať rozhodnutie, na základe ktorého bol projektu udelený štatút strategického projektuoblasti emisnej neutrálnosti.

7.Projekty, ktoré už nie sú uznané za strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti, strácajú všetky práva spojenédaným štatútom podľa tohto nariadenia.

8.Komisia zriadivedie verejne dostupný register strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti.

Článok 12

Prioritný status strategických projektov v oblasti emisnej neutrálnosti

1.Predkladatelia projektovvšetky orgány, ktoré sú podľa vnútroštátneho práva príslušné na vydávanie rôznych povoleníoprávnení týkajúcich sa plánovania, projektovaniavýstavby nehnuteľného majetku vrátane energetickej infraštruktúry, zabezpečia, aby saprípade strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti uskutočňovali tieto postupy čo najrýchlejšiesúladeprávom Únievnútroštátnym právom.

2.Bez toho, aby boli dotknuté povinnosti stanovenépráve Únie, členské štáty priznávajú strategickým projektomoblasti emisnej neutrálnosti štatút čo najvyššieho národného významu, ak takýto štatút existuje vo vnútroštátnom práve, pričom satýmito projektmi primerane zaobchádzapostupoch vydávania povolení vrátane povolení súvisiacichenvironmentálnym posúdením a, ak to vnútroštátne právo stanovuje,priestorovým plánovaním.

3.Strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti sa považujú za projekty, ktoré prispievajúbezpečnosti dodávok strategických emisne neutrálnych technológiíÚnii,preto sú vo verejnom záujme. Pokiaľ idevplyvy na životné prostredie uvedenéčlánku 6 ods. 4 a v článku 16 ods. 1 bode I smernice 92/43/EHS,článku 4 ods. 7 smernice 2000/60/ES a v článku 9 ods. 1 písm. a) smernice 2009/147/ES, strategické projektyoblasti emisnej neutrálnostiÚnii sa považujú za projekty vo verejnom záujmemôžu sa považovať za projekty prevažujúceho verejného záujmu, ak sú splnené všetky podmienky stanovenéuvedených smerniciach.

4.Všetky postupy urovnávania sporov, súdne spory, odvolaniaopravné prostriedky týkajúce sa strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti pred akýmikoľvek vnútroštátnymi súdmi, tribunálmi, osobitnými súdmi vrátane mediácie alebo rozhodcovského konania, ak existujú vo vnútroštátnom práve, sa považujú za naliehavé, akpokiaľ sa vnútroštátnym právom stanovujú takéto zrýchlené postupy,to za predpokladu, že by sa rešpektovali bežne uplatniteľné práva jednotlivcov alebo miestnych komunít na obhajobu. Predkladatelia strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti sanáležitých prípadoch zúčastňujú na takýchto zrýchlených postupoch.

Článok 13
Trvanie postupu vydávania povolení pre strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti

1.Postup vydávania povolení pre strategický projektoblasti emisnej neutrálnosti nepresiahne žiadnutýchto lehôt:

a)9 mesiacovprípade výstavby strategických projektovoblasti emisnej neutrálnostiročnou výrobnou kapacitou menej ako 1 GW;

b)12 mesiacovprípade výstavby strategických projektovoblasti emisnej neutrálnostiročnou výrobnou kapacitou viac ako 1 GW;

c)18 mesiacovprípade všetkých potrebných povolení na prevádzku úložiskasúlade so smernicou 2009/31/ES.

2.V prípade strategických emisne neutrálnych technológií, pre ktoré sa ročná výrobná kapacita nemeriaGW, postup vydávania povolení nepresiahne lehotu 12 mesiacov.

3.Lehoty uvedenéodsekoch 12 sa skracujú na polovicuprípade rozširovania výrobnej kapacity existujúcich výrobných zariadení.

4.Príslušné vnútroštátne orgány zabezpečujú, aby neposkytnutie odpovede príslušných správnych orgánovpríslušných lehotách uvedenýchtomto článku malo za následok, že konkrétne čiastkové kroky sa budú považovať za schválenévýnimkou prípadov, keď konkrétny projekt podlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie podľa smernice Rady 92/43/EHS alebo smernice 2000/60/ES, smernice 2008/98/ES, smernice 2009/147/ES, smernice 2010/75/EÚ, smernice 2011/92/EÚ alebo smernice 2012/18/EÚ, prípadne určeniu, či je takéto posudzovanie vplyvov na životné prostredie nevyhnutné, pričom príslušné dotknuté posúdenia ešte neboli vykonané, alebo ak vo vnútroštátnom právnom systéme neexistuje zásada tichého súhlasu správneho orgánu. Toto ustanovenie sa neuplatňuje na konečné rozhodnutiavýsledku postupu, ktoré majú byť explicitné. Všetky rozhodnutia sa sprístupňujú verejnosti.

Článok 14 
Urýchlenie vykonávania

1.Komisiačlenské štáty vykonávajú činnosti na zrýchlenieprilákanie súkromných investícií do strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti. Takéto činnosti môžu bez toho, aby boli dotknuté články 107108 ZFEÚ, zahŕňať poskytovaniekoordinovanie podpory pre strategické projektyoblasti emisnej neutrálnosti, ktoré čelia ťažkostiam pri prístupefinancovaniu.

2.Členské štáty môžu strategickým projektomoblasti emisnej neutrálnosti poskytovať administratívnu podporucieľom uľahčiť ich rýchleúčinné vykonávanie,to aj poskytovaním:

a)pomocicieľom zabezpečiť súladuplatniteľnými administratívnymioznamovacími povinnosťami;

b)pomoci predkladateľom projektovcieľom prehĺbiť verejnú podporu projektu.

Článok 15
Koordinácia financovania

1.Na platforme Emisne neutrálna Európa, zriadenej podľa článku 28, sa diskutujefinančných potrebáchprekážkach strategických projektovoblasti emisnej neutrálnosti a o potenciálnych najlepších postupoch, predovšetkým pokiaľ iderozvoj cezhraničných dodávateľských reťazcov EÚ,to najmä na základe pravidelných výmen informáciípríslušnými priemyselnými alianciami.

2.Na platforme Emisne neutrálna Európa sa na žiadosť predkladateľa strategického projektuoblasti emisnej neutrálnosti diskutujetom, ako možno zrealizovať financovanie jeho projektu,poskytuje sa mutejto oblasti poradenstvoprihliadnutím na už zabezpečené financovanie, pričom sa zohľadnia prinajmenšom tieto aspekty:

a)dodatočné súkromné zdroje financovania;

b)podpora prostredníctvom zdrojov skupiny Európskej investičnej banky alebo iných medzinárodných finančných inštitúcií vrátane Európskej banky pre obnovurozvoj;

c)existujúce nástrojeprogramy členského štátu vrátane nástrojovprogramov vnútroštátnych podporných bánkinštitúcií;

d)príslušné financovanieprostriedkov Únieprogramov financovania.

Kapitola III
Kapacita vtláčania CO
2

Článok 16
Cieľ kapacity vtláčania CO2 na úrovni Únie

Do roku 2030 sa má dosiahnuť ročná vtlačná kapacita v objeme aspoň 50 miliónov ton CO2 v úložiskách, ktoré sa nachádzajú na území Európskej únie, jej výhradných hospodárskych zón alebo na jej kontinentálnom šelfe v zmysle Dohovoru Organizácie Spojených národov o morskom práve (UNCLOS) a ktoré nie sú spojené s technikami zvýšenia výťažnosti uhľovodíkov.

Článok 17
Transparentnosť údajovkapacite ukladania CO2

1.Členské štáty do troch mesiacov od nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia:

a)verejne sprístupnia údajeoblastiach,ktorých možno na ich území povoliť geologické úložiská;

b)zaviažu subjekty, ktoré sú na ich území držiteľmi povolenia, ako sa vymedzuječlánku 1 ods. 3 smernice Európskeho parlamentuRady 94/22/ES 71 , aby verejne sprístupnili všetky geologické údaje týkajúce sa výrobných prevádzok, ktoré boli vyradenéprevádzky alebo ktorých vyradenieprevádzky bolo oznámené príslušnému orgánu;

c)na účely písmena a) údaje zahŕňajú prinajmenšom informácie vyžadovanéoznámení Komisieusmerneniach pre členské štátyaktualizácii národných energetickýchklimatických plánov na roky 2021 – 2030.

2.Do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti tohto nariadeniapotom každý rok každý členský štát predloží Komisii správuopisom:

a)prebiehajúcich projektov zachytávania CO2odhadu zodpovedajúcich potrieb vtlačnýchuskladňovacích kapacít;

b)prebiehajúcich projektov ukladania CO2 na svojom území vrátane stavu vydávania povolenia podľa smernice 2009/31/ES, očakávaného dátumu prijatia konečného investičného rozhodnutiaočakávaného dátumu uvedenia do prevádzky;

c)vnútroštátnych podporných opatrení, ktoré by sa mohli prijať na urýchlenie projektov uvedenýchpísmenách a)b).

Článok 18
Príspevok oprávnených producentov ropyzemného plynu

1.Každý subjekt, ktorý je držiteľom povolenia, ako sa vymedzuječlánku 1 bode 3 smernice 94/22/ES, musí individuálne prispievaťdosiahnutiu celoúnijného cieľa dostupnej kapacity vtláčania CO2 stanovenéhočlánku 16. Tieto individuálne príspevky sa vypočítajú pomerne na základe podielu každého subjektu na produkcii surovej ropyzemného plynuÚnii od 1. januára 2020 do 31. decembra 2023skladajú sakapacity vtláčania CO2úložisku povolenomsúlade so smernicou 2009/31/ESgeologickom ukladaní oxidu uhličitéhodostupnom pre trh do roku 2030.

2.Členské štáty do troch mesiacov od nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia identifikujúnahlásia Európskej komisii subjekty uvedenéodseku 1ich objemy produkcie surovej ropyzemného plynu od 1. januára 2020 do 31. decembra 2023.

3.Komisia po doručení správ predložených podľa článku 17 ods. 2po konzultáciičlenskými štátmizainteresovanými stranami stanoví podiel príspevku subjektov uvedenýchodseku 1cieľu Únie do roku 2030, pokiaľ idekapacitu vtláčania CO2.

4.Subjekty uvedenéodseku 1 do dvanástich mesiacov od nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia predložia Komisii plánuvedením toho, ako zamýšľajú splniť svoj príspevokcieľu Únie do roku 2030, pokiaľ idekapacitu vtláčania CO2.týchto plánoch sa:

a)potvrdzuje príspevok subjektu vyjadrenýhľadiska cieľového objemu novej kapacity ukladaniavtláčania CO2 uvedenej do prevádzky do roku 2030;

b)stanovujú spôsobymíľniky dosiahnutia cieľového objemu.

5.V záujme splnenia cieľových objemov dostupnej vtlačnej kapacity môžu subjekty uvedenéodseku 1 vykonať ktorúkoľvektýchto činností:

a)vypracovať projekty ukladania CO2 samostatne alebospolupráci;

b)uzavrieť dohodyinými subjektmi uvedenýmiodseku 1;

c)uzavrieť dohodyvývojármi projektov ukladaniatretej strany aleboinvestormicieľom splniť svoj príspevok.

6.Dva roky od nadobudnutia účinnosti tohto nariadeniapotom každý rok predložia subjekty uvedenéodseku 1 správu Komisiiuvedením podrobnostípokroku pri plnení svojho príspevku. Komisia tieto správy zverejní.

7.Komisia je splnomocnená prijímať delegované aktysúladečlánkom 32cieľom doplniť toto nariadenie, pokiaľ ide o:

a)spôsoby, akými sa zohľadňujú dohody medzi subjektmi uvedenýmiodseku 1investície do uskladňovacej kapacity držanej tretími stranami,cieľom splniť ich individuálny príspevok podľa odseku 5 písm. b)c);

b)obsah správ uvedenýchodseku 6.

Kapitola IV
Prístup na trhy

Článok 19
Príspevokudržateľnostiodolnostirámci postupov verejného obstarávania

1.Verejní obstarávateliaobstarávatelia pri zadávaní zákaziek,rámci postupov verejného obstarávania, na emisne neutrálne technológie uvedenéprílohe vychádzajúekonomicky najvýhodnejšej ponuky, ktorá obsahuje najlepší pomer cenykvality, pričom zahŕňa aspoň príspevok ponukyudržateľnostiodolnosti,súlade so smernicami 2014/23/EÚ, 2014/24/EÚ alebo 2014/25/EÚ a s uplatniteľnými odvetvovými právnymi predpismi, ako ajmedzinárodnými záväzkami Únie vrátane Dohodyvládnom obstarávaníiných medzinárodných dohôd, ktorými je Únia viazaná.

2.Príspevok ponukyudržateľnostiodolnosti vychádzatýchto kumulatívnych kritérií, ktoré musia byť objektívne, transparentnénediskriminačné:

a)environmentálna udržateľnosť presahujúca minimálne požiadavky uvedenéplatných právnych predpisoch;

b)ak je potrebné vypracovať inovačné riešenie, vplyvkvalita plánu realizácie vrátane opatrení manažmentu rizík;

c)v náležitých prípadoch príspevok ponukyintegrácii energetického systému;

d)príspevok ponukyodolnostiprihliadnutím na podiel výrobkovpôvodomjedného zdroja dodávok, ako sa stanovujesúladenariadením Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 952/2013 72 , pričomtohto zdroja pochádza viac ako 65 % dodávok pre danú konkrétnu emisne neutrálnu technológiurámci Únieposledného roka, za ktorý súdispozícii údajeokamihu uskutočnenia ponuky.

3.Verejní obstarávateliaobstarávatelia prideľujú váhu príspevku ponukyudržateľnostiodolnosti, ktorá sa pohybuje na úrovni 15 % až 30 % kritérií na vyhodnotenie ponúk,to bez toho, aby bolo dotknuté uplatňovanie článku 41 ods. 3 smernice 2014/23/EÚ, článku 67 ods. 5 smernice 2014/24/EÚ alebo článku 82 ods. 5 smernice 2014/25/EÚprípade pridelenia vyššej váhy kritériám uvedenýmodseku 2 písm. a)b).

4.Verejný obstarávateľ alebo obstarávateľ nie je povinný uplatniť úvahy týkajúce sa príspevku emisne neutrálnych technológiíudržateľnostiodolnosti, ak by sa ich uplatnením zaväzoval daný verejný obstarávateľ alebo obstarávateľ nadobudnúť zariadenie za neprimerané náklady aleboinými technickými parametrami, ako sú parametre existujúceho zariadenia, čo by malo za následok nezlučiteľnosť, technické ťažkosti pri prevádzkeúdržbe. Rozdielynákladoch vyššie ako 10 % môžu verejní obstarávateliaobstarávatelia považovať za neprimerané. Týmto ustanovením nie je dotknutá možnosť vylúčiť mimoriadne nízke ponuky podľa článku 69 smernice 2014/24/EÚčlánku 84 smernice 2014/25/EÚ ani ním nie sú dotknuté ostatné kritériá na vyhodnotenie ponúk podľa právnych predpisov EÚ vrátane sociálnych aspektov podľa článku 30 ods. 3článku 36 ods. 1 druhej zarážky smernice 2014/23/EÚ, článku 18 ods. 2článku 67 ods. 2 smernice 2014/24/EÚ,článku 36 ods. 2článku 82 ods. 2 smernice 2014/24/EÚ.

Článok 20
Aukcie zamerané na zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie

1.Bez toho, aby bol dotknutý článok 4 smernice (EÚ) 2018/2001články 107108 zmluvy,bez toho, aby boli dotknuté medzinárodné záväzky Únie vrátane Dohodyvládnom obstarávaníiných medzinárodných dohôd, ktorými je Únia viazaná, členské štáty, regionálne alebo miestne orgány, verejnoprávne inštitúcie alebo združenia vytvorené jedným alebo viacerými takýmito orgánmi alebo jednou alebo viacerými takýmito verejnoprávnymi inštitúciami posúdia príspevokudržateľnostiodolnosti, ako sa uvádzačlánku 19 ods. 2 tohto nariadenia,to pri navrhovaní kritérií použitých na zoradenie ponúkrámci aukcií, ktorých cieľom je podporiť výrobuspotrebu energieobnoviteľných zdrojov, ako sa vymedzuječlánku 2 ods. 1 smernice (EÚ) 2018/2001.

2.Príspevkuudržateľnostiodolnosti sa prideľuje váha kritéria na vyhodnotenie ponúk vo výške 15 % až 30 % bez toho, aby bola dotknutá možnosť prideliť vyššiu váhu kritériám uvedenýmčlánku 19 ods. 2 písm. a)b), ak je to uplatniteľné podľa právnych predpisov Únie, ako aj bez toho, aby bol dotknutý akýkoľvek limit pre necenové kritériá stanovené podľa pravidiel štátnej pomoci.

3.Členské štáty, regionálne alebo miestne orgány, verejnoprávne inštitúcie alebo združenia vytvorené jedným alebo viacerými takýmito orgánmi alebo jednou alebo viacerými takýmito verejnoprávnymi inštitúciami nie sú povinné uplatniť úvahy týkajúce sa príspevku emisne neutrálnych technológiíudržateľnostiodolnosti, ak by sa ich uplatnením tieto subjekty zaväzovali nadobudnúť zariadenie za neprimerané náklady aleboinými technickými parametrami, ako sú parametre existujúceho zariadenia, čo by malo za následok nezlučiteľnosť, technické ťažkosti pri prevádzkeúdržbe. Rozdielynákladoch vyššie ako 10 % môžu verejní obstarávateliaobstarávatelia považovať za neprimerané.

Článok 21
Iné formy verejnej intervencie

1.Bez toho, aby boli dotknuté články 107108 zmluvyčlánok 4 smernice 2018/2001 73 , a v súlademedzinárodnými záväzkami Únie, členské štáty, regionálne alebo miestne orgány, verejnoprávne inštitúcie alebo združenia vytvorené jedným alebo viacerými takýmito orgánmi alebo jednou alebo viacerými takýmito verejnoprávnymi inštitúciami pri rozhodovanízavedení schém pre domácnosti alebo spotrebiteľov, ktorými sa motivujúnákupu konečných výrobkov emisne neutrálnych technológií uvedenýchprílohe, navrhnú tieto schémy takým spôsobom, abyprijímateľov podporili nákup konečných výrobkov emisne neutrálnych technológií, ktoré majú veľký príspevokudržateľnostiodolnosti, ako sa uvádzačlánku 19 ods. 2,to poskytnutím dodatočnej primeranej finančnej kompenzácie.

2.Dodatočná finančná kompenzácia poskytovaná orgánmisúladeodsekom 1dôsledku uplatnenia kritérií uvedenýchčlánku 19 ods. 2 písm. b), c)d) nepresiahne 5 % nákladov spotrebiteľa na konečný výrobok emisne neutrálnej technológie.

3.Orgán pri navrhovanívykonávaní schémy, na ktorú sa vzťahuje odsek 1, vychádzaotvoreného, nediskriminačnéhotransparentného postupu posúdenia príspevkuodolnostiudržateľnostiprípade výrobkov dostupných na trhu. Právo kedykoľvek požiadaťzapojenie do schémy sa vzťahuje na každý konečný výrobok emisne neutrálnej technológie. Orgán stanoví minimálne hodnotiace kritérium, ktoré musí byť splnené, aby výrobky boli oprávnené na dodatočnú finančnú kompenzáciurámci podpornej schémy.

4.Členské štáty uverejňujú na jednotnom voľne prístupnom webovom sídle všetky informácie týkajúce sa schém podľa článku 21 ods. 1 pre každý relevantný výrobok emisne neutrálnej technológie.

Článok 22
Koordinácia iniciatívoblasti prístupu na trhy

1.Komisiaprípade potreby poskytuje usmernenia ku kritériám na hodnotenie príspevkuodolnostiudržateľnostiprípade dostupných výrobkov, na ktoré sa vzťahujú formy verejnej intervencie podľa článkov 19, 2021.

2.Komisia sprístupňujepravidelne aktualizuje zoznam všetkých konečných výrobkov emisne neutrálnych technológií uvedenýchprílohe, ktorý je rozčlenený podľa podielu dodávok do Úniepôvodomrôznych tretích krajináchposlednom roku, za ktorý súdispozícii údaje.

3.Platforma Emisne neutrálna Európa diskutujeopatreniach prijatých členskými štátmi na vykonávanie článkov 1921uskutočňuje výmenu najlepších postupov, okrem inéhosúvislostipraktickým využitím kritérií, ktorými sa vymedzuje príspevokudržateľnostiodolnosti vo verejnom obstarávaní, alebo so schémami, ktorými sa stimuluje nákup konečných výrobkov emisne neutrálnych technológií.

Kapitola
Zlepšovanie zručností pre tvorbu kvalitných pracovných miest

Článok 23
Európske akadémie emisne neutrálneho priemyslu

1.Komisia aj prostredníctvom poskytovania počiatočného financovania podporuje zriaďovanie európskych akadémií emisne neutrálneho priemyslu, ktorých cieľom je:

a)vytvárať programy vzdelávania, obsah, ako aj učebnéškoliace materiály na odbornú prípravuvzdelávanieoblasti vývoja, výroby, inštalácie, uvádzania do prevádzky, prevádzky, údržbyrecyklácie emisne neutrálnych technológií,oblasti surovín, ako aj na podporu kapacít subjektov verejného sektora príslušných pre vydávanie povoleníoprávnení uvedenýchkapitole IIverejných obstarávateľov uvedenýchkapitole IV tohto nariadenia;

b)umožniťpresadzovať využívanie programov vzdelávania, obsahumateriálov poskytovateľmi vzdelávaniaodbornej prípravyčlenských štátoch, okrem iného aj prostredníctvom odbornej prípravy školiteľov,rozvíjať mechanizmy na zabezpečenie kvality odbornej prípravy ponúkanej poskytovateľmi vzdelávaniaodbornej prípravyčlenských štátoch na základe uvedených programov vzdelávania, obsahumateriálov;

c)vypracovaťvyužívať certifikáty vrátane mikrocertifikátovcieľom uľahčiť transparentnosť nadobudnutých zručnostízlepšiť možnosť presunov medzi pracovnými miestamicezhraničnú mobilitu pracovnej silypodporovať zosúlaďovanie relevantných ponúkanýchpožadovaných pracovných miest prostredníctvom nástrojov, ako sú Európske služby zamestnanosti (EURES)EURAXESS.

2.Európske akadémie emisne neutrálneho priemyslu bojujú proti rodovým stereotypomosobitnú pozornosť venujú potrebe aktivovať na účely pracovného trhu viac žienmladých ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie súprocese vzdelávania alebo odbornej prípravy.

Článok 24

Regulované povolania v emisne neutrálnom priemysle a uznávanie odborných kvalifikácií

1.Členské štáty do 31. decembra 2024potom každé dva roky určia, či sú programy vzdelávania vytvorené európskymi akadémiami emisne neutrálneho priemyslu rovnocenné vo vzťahu ku konkrétnym kvalifikáciám, ktoré vyžaduje hostiteľský členský štát na prístupregulovaným činnostiamrámci povolania, ktoré predstavuje osobitný záujem pre emisne neutrálny priemysel. Členské štáty zabezpečujú, aby výsledky týchto posúdení boli zverejnenéjednoducho prístupné online.

2.Ak členský štát dospejezáveru, že existuje rovnocennosť, ako sa opisujeprvom odseku tohto článku, uľahčuje uznávanie certifikátov vydaných poskytovateľmi vzdelávaniaodbornej prípravy na základe programov vzdelávania vytvorených akadémiami podľa hlavy III kapitoly I smernice Európskeho parlamentuRady 2005/36/ES 74 vždy, keď držiteľ takéhoto certifikátu požaduje prístupregulovanému povolaniuzmysle článku 3 ods. 1 písm. a) smernice 2005/36/ES a k povolaniu osobitného záujmu pre emisne neutrálny priemysel,to uznaním certifikátu ako dostatočného dokladuformálnej kvalifikácii.

3.Ak je prístuppovolaniu osobitného významu pre emisne neutrálny priemysel regulovanýzmysle článku 3 ods. 1 písm. a) smernice 2005/36/ES, členské štáty sa usilujúvytvorenie spoločného súboru minimálnych vedomostí, zručnostíspôsobilostí potrebných na vykonávanie tohto konkrétneho povolaniacieľom vytvoriť spoločný rámec pre odbornú prípravu, ako sa uvádzačlánku 49a ods. 1 smernice Európskeho parlamentuRady 2005/36/ES, aby sa umožnilo automatické uznávanie kvalifikácií. Platforma Emisne neutrálna Európa môže tiež predkladať návrhy, ako sa uvádzačlánku 49a ods. 3 smernice 2005/36/ES.

Článok 25
Platforma Emisne neutrálna Európazručnosti

Platforma Emisne neutrálna Európa, uvedená v článku 28, podporuje dostupnosť a využívanie zručností v oblasti emisne neutrálnych technológií a u príslušných orgánov a verejných obstarávateľov uvedených v kapitolách II a IV prostredníctvom týchto úloh:

1.pomáhať Komisii pri posudzovaní, priebežnom monitorovaníprognózovaní dopytuponuky pracovnej sily, ktorá disponuje súbormi zručností potrebnýmioblasti emisne neutrálnych technológií, ako aj dostupnostizavádzania zodpovedajúcich príležitostí na vzdelávanieodbornú prípravu, pričom príslušne formuje činnosti európskych akadémií emisne neutrálneho priemyslu;

2.monitorovať činnosť európskych akadémií emisne neutrálneho priemyslu poskytovateľov vzdelávaniaodbornej prípravy, ktorí ponúkajú programy vzdelávania vytvorené akadémiami, podporovať synergieostatným iniciatívamiprojektmioblasti zručností na vnútroštátnej úrovnina úrovni Úniezabezpečovať dohľad;

3.pomáhať pri mobilizácii zainteresovaných strán vrátane priemyslu, sociálnych partnerovposkytovateľov vzdelávaniaodbornej prípravy na účely zavádzania programov vzdelávania vytvorených európskymi akadémiami emisne neutrálneho priemyslu;

4.pomáhať pri prijímaníuznávaní vzdelávacích certifikátov európskych akadémií emisne neutrálneho priemyslučlenských štátochcieľom podporovať uznávanie zručnostízosúlaďovanie ponúkanýchpožadovaných pracovných miest, okrem iného aj propagovaním platnostiakceptácie certifikátov na celom trhu práce Európskej únie;

5.prispieťvytvoreniu európskych profesijných profilov, ktoré zahŕňajú spoločný súbor vedomostí, zručnostíspôsobilostí pre kľúčové povolaniaoblasti emisne neutrálnych technológií, čerpajúc okrem inéhoprogramov vzdelávania vytvorených európskymi akadémiami emisne neutrálneho priemyslu,prípade potrebypoužitím terminológie podľa Európskej klasifikácie zručností, kompetencií, kvalifikáciípovolaní (ESCO) na uľahčenie transparentnostimobility medzi pracovnými miestamicez hranice vnútorného trhu;

6.podporovať primerané pracovné podmienkyprípade pracovných miesttechnologických odvetviachoblasti emisnej neutrálnosti, aktiváciu mládeže, žienseniorov na trhu práce pre potreby technologických odvetvíoblasti emisnej neutrálnostiprilákanie kvalifikovaných pracovníkovtretích krajín, čím sa dosiahne rozmanitejšia pracovná sila;

7.uľahčovať bližšiu spoluprácuvýmenu najlepších postupov medzi členskými štátmicieľom zlepšiť dostupnosť zručnostíoblasti emisne neutrálnych technológií,to aj prispievanímpolitikám Úniečlenských štátovcieľom prilákať nové talentytretích krajín.

Kapitola VI
Inovácia

Článok 26
Experimentálne regulačné prostredia pre emisne neutrálne technológie

1.Členské štáty môžuvlastnej iniciatívy vytvoriť experimentálne regulačné prostredia pre emisne neutrálne technológie umožňujúce vývoj, testovanievalidáciu inovačných emisne neutrálnych technológiíkontrolovanom prostredí reálneho sveta na obmedzenú dobu pred ich uvedením na trh alebo uvedením do používania, čím sa posilní regulačné vzdelávaniepotenciál rozšíreniaširšieho zavádzania. Členské štáty vytvoria experimentálne regulačné prostredia pre emisne neutrálne technológiesúladeodsekom 1 na žiadosť akejkoľvek spoločnosti, ktorá vyvíja inovačné emisne neutrálne technológie, spĺňa kritériá oprávnenostipodmienky účasti uvedenéodseku 4 písm. a)ktorá bola vybratá príslušnými orgánmi na základe výberového konania uvedenéhoodseku 4 písm. b).

2.Spôsobypodmienky vytvoreniaprevádzky experimentálnych regulačných prostredí pre emisne neutrálne technológie podľa tohto nariadenia sa prijímajú prostredníctvom vykonávacích aktovsúladepostupom preskúmania uvedenýmčlánku 36. Tieto spôsobypodmienkyčo najväčšej možnej miere podporujú flexibilitu príslušných vnútroštátnych orgánov, pokiaľ idevytváranieprevádzkovanie ich experimentálnych regulačných prostredí pre emisne neutrálne technológie, podporujú inováciuregulačné vzdelávanie,najmä zohľadňujú osobitné okolnostikapacity zúčastnených MSP vrátane startupov. Vykonávacie akty uvedenéodseku 3 zahŕňajú spoločné hlavné zásadytýchto otázkach:

a)oprávnenosťvýber na účasť na experimentálnych regulačných prostrediach pre emisne neutrálne technológie;

b)postup podávania žiadosti, účasť, monitorovanie, vystúpenieexperimentálnych regulačných prostredí pre emisne neutrálne technológieich ukončenie vrátane plánu experimentálneho prostrediasprávy pri výstupeneho;

c)podmienky týkajúce sa účastníkov.

3.Účasť na experimentálnych regulačných prostrediach pre emisne neutrálne technológie nemá vplyv na právomoci dohľadunápravy, ktorými disponujú orgány vykonávajúce dohľad nad experimentálnym prostredím. Testovanie, vývojvalidácia inovačných emisne neutrálnych technológií sa uskutočňujú pod priamym dohľadomvedením príslušných orgánov. Príslušné orgány vykonávajú svoje právomoci dohľadu flexibilným spôsobommedziach príslušných právnych predpisov prostredníctvom prispôsobenia existujúcich regulačných postupov a s využitím svojej diskrečnej právomoci pri vykonávaní právnych ustanoveníich presadzovaní pri konkrétnom projekte experimentálneho regulačného prostredia pre emisne neutrálne technológie, pričom cieľom je odstrániť prekážky, zmierniť regulačné zaťaženie, znížiť regulačnú neistotupodporiť inovácieoblasti emisne neutrálnych technológií.

4.Ak je to potrebné na dosiahnutie cieľa uvedenéhotomto článku, príslušné orgány zvážia udelenie odchýlok alebo výnimiekrozsahu povolenom príslušnými právnymi predpismi Únie alebo vnútroštátnymi právom. Príslušné orgány zabezpečujú, aby plán experimentálneho prostredia zaručoval rešpektovanie kľúčových cieľovzákladných požiadaviek právnych predpisov EÚvnútroštátnych právnych predpisov. Príslušné orgány zabezpečujú, aby akékoľvek významné riziká pre zdravie, bezpečnosť alebo životné prostredie, ktoré sa zistia počas vývojatestovania inovačných emisne neutrálnych technológií, boli verejne oznámenéviedliokamžitému pozastaveniu procesu vývojatestovania, až kým nedôjdezmierneniu takéhoto rizika. Ak sa príslušné orgány domnievajú, že navrhovaný projekt vyvoláva mimoriadne riziká pre zdraviebezpečnosť pracovníkov, pre bežnú populáciu alebo životné prostredie, najmätoho dôvodu, že sa týka testovania, vývoja alebo validáciepoužitím mimoriadne toxických látok, plán experimentálneho prostredia schvália až vtedy, keď sa presvedčia, že sa zaviedli náležité záruky, ktoré sú primerané zistenému mimoriadnemu riziku.

5.Za predpokladu, že účastníci rešpektujú plán experimentálneho prostrediapodmienky svojej účasti vydanésúladetýmto článkomako sa uvádzaodseku 2 a v dobrej viere dodržiavajú usmernenia poskytnuté orgánmi, orgány neuložia žiadne administratívne pokuty ani iné sankcie za porušenie uplatniteľných právnych predpisov Únie alebo členského štátu, ktoré sa týkajú emisne neutrálnej technológie pod dohľadomrámci experimentálneho regulačného prostredia.

6.Účastníci experimentálneho regulačného prostredia pre inovačné emisne neutrálne technológie sú podľa uplatniteľných právnych predpisov Úniečlenských štátov upravujúcich zodpovednosť naďalej zodpovední za akúkoľvek škodu spôsobenú tretím stranámdôsledku testovania, ktoré sa uskutočňujetakomto experimentálnom regulačnom prostredí.

7.Trvanie experimentálneho regulačného prostredia pre emisne neutrálne technológie možno predĺžiť prostredníctvom rovnakého postupu po dohodepríslušným vnútroštátnym orgánom.

8.Experimentálne regulačné prostredia pre emisne neutrálne technológie sa navrhnúzrealizujú takým spôsobom, abyprípade potreby uľahčovali cezhraničnú spoluprácu medzi príslušnými vnútroštátnymi orgánmi. Členské štáty, ktoré vytvorili experimentálne regulačné prostredia pre emisnú neutrálnosť, koordinujú svoje činnostispolupracujúrámci platformy Emisne neutrálna Európacieľom výmeny relevantných informácií. Každoročne podávajú Komisii správuvýsledkoch vykonávania experimentálnych regulačných prostredí vrátane osvedčených postupov, získaných poznatkovodporúčaní týkajúcich sa ich nastavenia a, ak je to náležité,uplatňovaní tohto nariadeniainých právnych predpisov Únierámci experimentálneho regulačného prostredia spôsobom prispôsobeným na účely daného experimentálneho prostredia.

Článok 27
Opatrenia pre maléstredné podniky

1.Členské štáty prijímajú tieto opatrenia:

a)malýmstredným podnikom poskytujú prednostný prístupexperimentálnym regulačným prostrediam pre inovačné emisne neutrálne technológie, pokiaľ spĺňajú podmienky oprávnenosti stanovenéčlánku 26;

b)organizujú činnosti zamerané na zvyšovanie informovanostiúčasti malýchstredných podnikovexperimentálnych regulačných prostrediach;

c)v prípade potreby vytvoria vyhradený kanál na komunikáciumalýmiso strednými podnikmicieľom poskytovať usmerneniaodpovedať na otázky týkajúce sa vykonávania článku 26.

2.Členské štáty zohľadňujú osobitné záujmypotreby malýchstredných podnikovposkytujú primeranú administratívnu podporu na účely účasti na experimentálnych regulačných prostrediach. Bez toho, aby bolo dotknuté uplatňovanie článkov 107108 zmluvy, členské štáty by mali informovať maléstredné podnikydostupnej finančnej podpore pre ich činnostiexperimentálnych regulačných prostrediach.

Kapitola VII
Riadenie

Článok 28
Zriadenie platformy Emisne neutrálna Európajej úlohy

1.Zriaďuje sa platforma Emisne neutrálna Európa (ďalej len „platforma“).

2.Platforma vykonáva úlohy stanovenétomto nariadení.

3.Platforma môže radiťpomáhať Komisiičlenským štátomsúvislostiich opatreniami na dosiahnutie cieľov uvedenýchkapitole I tohto nariadeniaprihliadnutím na národné energetickéklimatické plány členských štátov predložené podľa nariadenia (EÚ) 2018/1999 75 .

4.Komisiačlenské štáty môžurámci platformy koordinovať priemyselné partnerstvá zamerané na emisnú neutrálnosť, ako aj spolupracovaťpríslušnými tretími krajinamicieľom pomôcť pri propagácii globálneho zavádzania emisne neutrálnych technológiípodporovať úlohu priemyselných kapacít EÚ pri príprave podmienok na celosvetový prechod na čistú energiusúladecelkovými cieľmi tohto nariadenia, ktoré vyplývajúčlánku 1 tohto nariadenia. Platforma môže pravidelne diskutovať na tieto témy:

a)ako zlepšiť spoluprácu medzi Únioutretími krajinamirámci celého hodnotového reťazca emisne neutrálnych technológií;

b)ako riešiť necolné prekážky obchodu, napríklad prostredníctvom vzájomného uznávania posudzovania zhody alebo záväzkovcieľom zamedziť obmedzeniam vývozu;

c)ktoré tretie krajiny by sa mali uprednostniť pri uzatváraní priemyselných partnerstiev zameraných na emisnú neutrálnosťprihliadnutím na:

i)potenciálny príspevokbezpečnosti dodávok vzhľadom na svoju výrobnú kapacituoblasti emisne neutrálnych technológií;

ii)skutočnosť, či existujú dohodyspolupráci medzi treťou krajinouÚniou.

5.Členské štáty podporujú Komisiu pri vykonávaní opatreníoblasti spolupráce stanovenýchrámci priemyselného partnerstva zameraného na emisnú neutrálnosť. Cieľom priemyselných partnerstiev zameraných na emisnú neutrálnosť bude uľahčovať obchod medzi účastníkmi,to aj podporou potrebných investíciírámci Únie a v tretích krajinách, posilňovaním odolnostiudržateľnosti podporných hodnotových reťazcovzaručením rovnakých podmienok.

Článok 29
Štruktúrafungovanie platformy Emisne neutrálna Európa

1.Platforma je zloženáčlenských štátovKomisie. Predsedá jej zástupca Komisie.

2.Každý členský štát vymenuje do platformy zástupcu na vysokej úrovni. Ak je to vhodné vzhľadom na funkciuodborné znalosti, členský štát môže maťsúvislostirôznymi úlohami týkajúcimi sa práce platformy viac než jedného zástupcu. Každý člen platformy má svojho náhradníka.

3.Platforma na návrh Komisie prijíma svoj rokovací poriadok jednoduchou väčšinou svojich členov.

4.Platforma zasadápravidelných intervalochcieľom zabezpečiť účinné vykonávanie svojich úloh stanovenýchtomto nariadení.prípade potreby platforma zasadá na odôvodnenú žiadosť Komisie alebo jednoduchej väčšiny svojich členov.

5.Komisia pomáha platforme prostredníctvom výkonného sekretariátu, ktorý poskytuje technickúlogistickú podporu.

6.Platforma môže zriaďovať stále alebo dočasné podskupiny na riešenie konkrétnych problémovúloh.

7.Platforma prizýva zástupcov Európskeho parlamentu, aby sa ako pozorovatelia zúčastnili na jej zasadnutiach,to aj na zasadnutiach stálych alebo dočasných podskupín uvedenýchodseku 6.

8.V prípade potreby môže platforma alebo Komisia pozvať odborníkoviné tretie strany, aby sa zúčastnili na zasadnutiach platformypodskupín alebo poskytli písomné príspevky.

9.Platforma prijíma potrebné opatrenia na zabezpečenie bezpečného zaobchádzaniadôvernýmicitlivými obchodnými informáciamiich spracúvania.

10.Platforma vynakladá maximálne úsilie na dosiahnutie konsenzu.

11.Platforma sa koordinujespolupracujeexistujúcimi priemyselnými alianciami.

Článok 30
Skĺbenienárodnými energetickýmiklimatickými plánmi

Členské štáty zohľadňujú toto nariadenie pri príprave svojich národných energetických a klimatických plánov a ich aktualizácií predkladaných podľa článkov 3, 9 a 14 nariadenia (EÚ) 2018/1999, najmä pokiaľ ide o rozmer „výskum, inovácia a konkurencieschopnosť“ energetickej únie, a pri predkladaní svojich dvojročných správ o pokroku v súlade s článkom 17 uvedeného nariadenia.

Kapitola VIII
Monitorovanie

Článok 31
Monitorovanie

1.Komisia priebežne monitoruje:

a)pokrok Úniesúvislosticieľmi Únie uvedenýmičlánku 1súvisiaci vplyv tohto nariadenia;

b)pokroksúvislosticieľom kapacity vtláčania CO2 na úrovni Únie uvedenýmčlánku 16.

2.Členské štátyvnútroštátne orgány, ktoré členské štáty na tento účel určia, zhromažďujúposkytujú údajeiné dôkazy požadované podľa odseku 1 písm. a)b). Konkrétne zhromažďujúkaždoročne predkladajú Komisii údaje o:

a)vývojitrendoch na trhuoblasti emisne neutrálnych technológií vrátane priemerných investičných výrobných nákladovvstupných nákladov, ako aj trhových cien za príslušné emisne neutrálne technológie;

b)výrobnej kapacite emisne neutrálnych technológiísúvisiacich činnostiach vrátane údajovzamestnanostizručnostiach, ako ajpokrokudosahovaní cieľov do roku 2030 uvedenýchodôvodnení 13;

c)hodnoteobjeme dovozu emisne neutrálnych technológií do Únieich vývozuÚnie;

d)priemernom trvaní postupov vydávania povolení podľa tohto nariadenia;

e)druhochpočte povolení vydaných na vnútroštátnej úrovni za posledných 12 mesiacov;

f)počte dokončených, zastavených alebo zrušených postupov vydávania povolení za posledných 12 mesiacov a o druhoch prekážok, ktoré sa vyskytliprípade prerušenia alebo zrušenia;

g)počte experimentálnych prostredí vytvorených za posledných 12 mesiacov;

h)objeme CO2 trvalo uloženéhopodzemísúlade so smernicou 2009/31/ES.

3.Tieto údaje zahŕňajú prinajmenšom informácie vyžadovanéoznámení Komisieusmerneniach pre členské štátyaktualizácii národných energetickýchklimatických plánov na roky 2021 – 2030.

4.Prvú správu zasiela Komisii každý členský štát do konca májaroku, ktorý nasleduje po dátume nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia. Následné správy sa zasielajú do konca mája každého roku.

5.Členské štáty zasielajú údaje zozbierané podľa odseku 2 tohto článku aj národným štatistickým úradomEurostatu na účely zostavovaniauverejňovania štatistikysúladenariadením Európskeho parlamentuRady (ES) č. 223/2009 76 . Členské štáty určia vnútroštátny orgán zodpovedný za zasielanie údajov národným štatistickým úradomEurostatu.

6.Komisia na základe správ predložených podľa odseku 2 tohto článku monitoruje pokrok Únie uvedenýodseku 1 písm. a)každoročne uverejňuje súvisiace odporúčania ako súčasť výročných správkonkurencieschopnosti technológií čistej energie podľa článku 35 ods. 2 písm. m) nariadenia (EÚ) 2018/1999.

7.Komisia na základe návrhov žiadostípovolenie predložených podľa článku 10 smernice 2009/31/ESna základe správ predložených podľa článku 17 ods. 2článku 18 ods. 46 tohto nariadenia monitoruje pokrokdosahovaní celoúnijného cieľa kapacity vtláčania CO2, ako sa uvádzaodseku 1 písm. b) tohto článku,každoročne podáva správu Európskemu parlamentuRade.

Kapitola IX
Záverečné ustanovenia

Článok 32
Delegovanie právomoci

Komisia je splnomocnená prijímať delegované akty v súlade s článkom 33 s cieľom zmeniť spôsoby, akými sa zohľadňujú dohody medzi subjektmi uvedenými v článku 18 ods. 1 a investície do uskladňovacej kapacity držanej tretími stranami na účely splnenia ich jednotlivého príspevku stanoveného v článku 18 ods. 5, ako aj obsah správ uvedených v článku 18 ods. 6.

Článok 33
Vykonávanie delegovania právomoci

1.Komisii sa udeľuje právomoc prijímať delegované akty za podmienok stanovenýchtomto článku.

2.Právomoc prijímať delegované akty uvedenáčlánku 32 sa Komisii udeľuje na obdobie piatich rokov od [dátumu uplatňovania]. Komisia vypracuje správu týkajúcu sa delegovania právomoci najneskôr deväť mesiacov pred uplynutím tohto päťročného obdobia. Delegovanie právomoci sa automaticky predlžujerovnako dlhé obdobia, pokiaľ Európsky parlament alebo Rada nevznesú voči takémuto predĺženiu námietku najneskôr tri mesiace pred koncom každého obdobia.

3.Delegovanie právomoci uvedenéčlánku 32 môže Európsky parlament alebo Rada kedykoľvek odvolať. Rozhodnutímodvolaní sa ukončuje delegovanie právomoci, ktoré saňom uvádza. Rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejneníÚradnom vestníku Európskej únie aleboneskoršiemu dátumu, ktorý jeňom určený. Nie je ním dotknutá platnosť delegovaných aktov, ktoré už nadobudli účinnosť.

4.Komisia pred prijatím delegovaného aktu konzultujeexpertmi určenými jednotlivými členskými štátmisúlade so zásadami stanovenýmiMedziinštitucionálnej dohode13. apríla 2016lepšej tvorbe práva.

5.Komisia oznamuje delegovaný akt hneď po jeho prijatí súčasne Európskemu parlamentuRade.

6.Delegovaný akt prijatý podľa článku 32 nadobudne účinnosť, len ak Európsky parlament alebo Rada voči nemu nevzniesli námietkulehote dvoch mesiacov odo dňa oznámenia uvedeného aktu Európskemu parlamentuRade alebo ak pred uplynutím uvedenej lehoty Európsky parlamentRada informovali Komisiusvojom rozhodnutí nevzniesť námietku. Na podnet Európskeho parlamentu alebo Rady sa táto lehota predĺžidva mesiace.

Článok 34
Postup výboru

1.Komisii pomáha výbor. Uvedený výbor je výboromzmysle nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

2.Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňuje sa článok 4 nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

3.Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňuje sa článok 5 nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

4.Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňuje sa článok 8 nariadenia (EÚ) č. 182/2011spojeníjeho článkom 4.

Článok 35
Hodnotenie

1.Komisia do…[troch rokov po dátume začatia uplatňovania tohto nariadenia]potom každé tri roky vykoná hodnotenie tohto nariadeniapredloží správuhlavných zisteniach Európskemu parlamentu, RadeEurópskemu hospodárskemusociálnemu výboru.

2.V hodnotení sa posúdi, či sa dosiahli ciele tohto nariadenia, ako sú stanovenéčlánku 1,jeho vplyv na komerčných používateľov, najmä na MSP,koncových používateľovciele Európskej zelenej dohody.

3.V hodnotení sa zohľadní výsledok procesu monitorovania, ako sa uvádzačlánku 31.

4.Príslušné orgány členských štátov poskytnú Komisii všetky relevantné informácie, ktoré majúdispozíciiktoré môže Komisia požadovať na účely vypracovania správy uvedenejodseku 1.

Článok 36
Zaobchádzaniedôvernými informáciami

1.Informácie získané počas vykonávania tohto nariadenia sa použijú len na účely tohto nariadenia, pričom sú chránené príslušnými právnymi predpismi Únievnútroštátnymi právnymi predpismi.

2.Členské štátyKomisia zabezpečia ochranu podnikovýchobchodných tajomstieviných citlivých, dôvernýchutajovaných informácií získanýchvytvorených pri uplatňovaní tohto nariadenia vrátane odporúčaníopatrení, ktoré sa majú prijať,súladeprávom Úniepríslušným vnútroštátnym právom.

3.Členské štátyKomisia zabezpečia, aby sa stupeň utajenia utajovaných skutočností poskytovaných alebo vymieňaných podľa tohto nariadenia neznižovalaby sa takéto utajované skutočnosti neodtajňovali bez predchádzajúceho písomného súhlasu pôvodcu.

4.Ak členský štát usúdi, že prezentácia agregovaných informáciísúvislostičlánku 18 môže aj napriek tomu ohroziť jeho záujmy národnej bezpečnosti, môže odôvodneným oznámením namietať proti prezentácii Komisiou.

5.Komisiavnútroštátne orgány, ich úradníci, zamestnanciiné osoby, ktoré pracujú pod dohľadom týchto orgánov, zabezpečujú dôvernosť informácií získaných pri vykonávaní svojich úlohčinností. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na všetkých zástupcov členských štátov, pozorovateľov, odborníkoviných účastníkov, ktorí sa zúčastňujú zasadnutí platformy podľa článku 29.

Článok 37
Zmeny nariadenia (EÚ) 2018/1724

Nariadenie (EÚ) 2018/1724 sa mení takto:

1.V prílohe I saprvom stĺpci dopĺňa nový riadok „R. Projekty výroby emisne neutrálnych technológií“.

2.V prílohe I sadruhom stĺpciriadku „R. Projekty výroby emisne neutrálnych technológií“ dopĺňajú tieto body:

„1. informácie o postupe vydávania povolení“

„2. financovanie a investičné služby“

„3. možnosti financovania na úrovni Únie alebo členských štátov“

„4. služby na podporu podnikania týkajúce sa okrem iného priznania k dani z príjmu právnických osôb, miestnych daňových zákonov a pracovného práva“.

3.V prílohe II saprvom stĺpci dopĺňa nový riadok „Projekty výroby emisne neutrálnych technológií“.

4.V prílohe II sadruhom stĺpciriadku „Projekty výroby emisne neutrálnych technológií“ dopĺňa tento bod:

„postupy pre všetky príslušné administratívne povolenia na plánovanie, výstavbu, rozšírenie a prevádzkovanie projektov výroby emisne neutrálnej technológie vrátane stavebných povolení, chemických povolení a povolení na pripojenie do sústavy, ako aj environmentálnych posúdení a povolení, ak sa vyžadujú, a ktoré sa vzťahujú na všetky administratíve žiadosti a postupy“.

5.V prílohe II satreťom stĺpciriadku „Projekty výroby emisne neutrálnych technológií“ dopĺňa tento bod:

„všetky výstupy, ktoré sa týkajú postupov od potvrdenia platnosti žiadosti až po oznámenie komplexného rozhodnutia o výsledku postupu zo strany príslušného zodpovedného vnútroštátneho orgánu“.

6.V prílohe III sa dopĺňa tento bod:

„8. Príslušné vnútroštátne orgány konajúce ako jednotné kontaktné miesto podľa článku 4 nariadenia [akt o emisne neutrálnom priemysle]“.

Článok 38
Nadobudnutie účinnostiuplatňovanie

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom… [deň nasledujúci po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie].

Uplatňuje sa od [dátumu nadobudnutia účinnosti]. Do [dva roky od dátumu uplatňovania tohto nariadenia] sa článok 19 ods. 2 písm. a), b) a c) uplatňuje len na zákazky uzavreté centrálnymi obstarávacími organizáciami, ako sa vymedzuje v článku 2 ods. 1 bode 16 smernice 2014/24/EÚ a v článku 2 ods. 1 bode 12 smernice 2014/25/EÚ, a na zákazky s hodnotou 25 miliónov EUR alebo s vyššou hodnotou.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

Za Európsky parlament    Za Radu

predseda/predsedníčka    predseda/predsedníčka



LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY

1.1.Názov návrhu/iniciatívy

1.2.Príslušné oblasti politiky

1.3.Návrh/iniciatíva sa týka:

1.4.Ciele

1.4.1.Všeobecné ciele

1.4.2.Špecifické ciele

1.4.3.Očakávané výsledkyvplyv

1.4.4.Ukazovatele výkonnosti

1.5.Dôvody návrhu/iniciatívy

1.5.1.Požiadavky, ktoré sa majú splniťkrátkodobom alebo dlhodobom horizonte vrátane podrobného harmonogramu prvotnej fázy vykonávania iniciatívy

1.5.2.Prínos zapojenia Únie (môže byť výsledkom rôznych faktorov, napr. lepšej koordinácie, právnej istoty, väčšej účinnosti alebo komplementárnosti). Na účely tohto bodu je „prínos zapojenia Únie“ hodnota vyplývajúca zo zásahu Únie, ktorá dopĺňa hodnotu, ktorú by inak vytvorili len samotné členské štáty.

1.5.3.Poznatky získanépodobných skúsenostíminulosti

1.5.4.Zlučiteľnosťviacročným finančným rámcommožná synergiainými vhodnými nástrojmi

1.5.5.Posúdenie rôznych disponibilných možností financovania vrátane možnosti prerozdelenia

1.6.Trvaniefinančný vplyv návrhu/iniciatívy

1.7.Plánované metódy plnenia rozpočtu

2.OPATRENIAOBLASTI RIADENIA

2.1.Zásady monitorovaniapredkladania správ

2.2.Systémy riadeniakontroly

2.2.1.Opodstatnenie navrhovaných spôsobov riadenia, mechanizmov vykonávania financovania, spôsobov platbystratégie kontroly

2.2.2.Informáciezistených rizikáchsystémoch vnútornej kontroly zavedených na ich zmierňovanie

2.2.3.Odhadopodstatnenie nákladovej účinnosti kontrol (pomer medzi nákladmi na kontrolyhodnotou súvisiacich riadených finančných prostriedkov)posúdenie očakávaných úrovní rizika chyby (pri platbeuzavretí)

2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodomnezrovnalostiam

3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY

3.1.Príslušné okruhy viacročného finančného rámcarozpočtové riadky výdavkov

3.2.Odhadovaný finančný vplyv návrhu na rozpočtové prostriedky

3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na operačné rozpočtové prostriedky

3.2.2.Odhadované výsledky financovanéoperačných rozpočtových prostriedkov

3.2.3.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na administratívne rozpočtové prostriedky

3.2.3.1.Odhadované potreby ľudských zdrojov

3.2.4.Súladplatným viacročným finančným rámcom

3.2.5.Príspevky od tretích strán

3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy

1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY

1.1.Názov návrhu/iniciatívy

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady o zriadení rámca opatrení na posilnenie európskeho ekosystému výroby výrobkov emisne neutrálnych technológií (akt o emisne neutrálnom priemysle)

1.2.Príslušné oblasti politiky

Jednotný trh

Európska zelená dohoda

Európa pripravená na digitálny vek

Silnejšia Európa vo svete

1.3.Návrh/iniciatíva sa týka:

 novej akcie

 novej akcie, ktorá nadväzuje na pilotný projekt/prípravnú akciu 77

 predĺženia trvania existujúcej akcie

 zlúčenia jednej alebo viacerých akcií do ďalšej/novej akcie alebo presmerovania jednej alebo viacerých akcií na ďalšiu/novú akciu

1.4.Ciele

1.4.1.Všeobecné ciele

V Priemyselnom pláne Zelenej dohody sa stanovuje komplexný prístup na podporu rozšírenia technológií čistej energie rozdelený na štyri piliere. Cieľom prvého piliera, na ktorý sa zameriava tento akt o emisne neutrálnom priemysle, je vytvorenie regulačného prostredia, v rámci ktorého sa zjednodušuje a zrýchľuje vydávanie povolení pre nové závody na výrobu výrobkov emisne neutrálnych technológií a uľahčuje sa rozširovanie európskeho emisne neutrálneho priemyslu.

Zámerom aktu o emisne neutrálnom priemysle je zvýšiť odolnosť Únie a zaistiť bezpečnosť dodávok energie v Únii, ako aj podporovať energetickú efektívnosť a rozvoj nových a obnoviteľných foriem energie.

Všeobecným cieľom aktu o emisne neutrálnom priemysle je vytvoriť podmienky pre rozširovanie výrobnej kapacity emisne neutrálnych technológií v Únii, podporovať ciele Únie v oblasti dekarbonizácie do roku 2030 a zaistiť bezpečnosť dodávok pre emisne neutrálne technológie potrebné na zabezpečenie odolnosti energetického systému Únie.

Všeobecný cieľ tohto návrhu sa najprv premieta do cieľa zabezpečiť riadne fungovanie vnútorného trhu stanovením harmonizovaných pravidiel inštalácie výrobnej kapacity pre emisne neutrálne technológie v Únii.

1.4.2.Špecifické ciele

Týmto nariadením sa stanovuje rámec na zvýšenie konkurencieschopnosti priemyselnej základne Únie pre emisne neutrálne technológie a na posilnenie príspevku Únie ku globálnemu prechodu na emisne neutrálne hospodárstvo, pričom sa ním urýchľuje prechod Únie na nízkouhlíkové zdroje energie, a to aj prostredníctvom dekarbonizácie ťažkého priemyslu.

Nariadenie obsahuje opatrenia na splnenie osobitného cieľa, ktorým je zabezpečiť, aby sa výrobná kapacita v oblasti emisne neutrálnych technológií v Únii priblížila do roku 2030 k referenčnej hodnote aspoň 40 % ročných potrieb Únie v oblasti zavádzania zodpovedajúcich technológií potrebných na dosiahnutie cieľov Únie v oblasti energetiky a klímy do roku 2030 alebo dosiahla túto referenčnú hodnotu.

1.4.3.Očakávané výsledkyvplyv

Uveďte, aký vplyv by mal mať návrh/iniciatíva na príjemcov/cieľové skupiny.

Cieľom aktu o emisne neutrálnom priemysle je rozšíriť výrobu emisne neutrálnych technológií a zvýšiť konkurencieschopnosť priemyselnej základne emisne neutrálnych technológií. V dôsledku toho sa touto iniciatívou posilní odolnosť a konkurencieschopnosť nášho budúceho dekarbonizovaného energetického systému.

Akt o emisne neutrálnom priemysle je zameraný na riešenie týchto hlavných síl motivujúcich k investíciám do výroby emisne neutrálnych technológií:

   zvýšenie investičnej istoty, zlepšenie zameraniakoordinácie politiky prostredníctvom stanovenia jasných cieľovmechanizmov monitorovania,

   zníženie administratívneho zaťaženiaprípade navrhovania projektov výroby emisne neutrálnych technológií,to aj zjednodušením administratívnych požiadaviekuľahčením vydávania povolení, zriaďovaním experimentálnych regulačných prostredízabezpečením prístupuinformáciám,

   uľahčenie prístupu na trhy osobitnými opatreniami, ktoré sa týkajú verejného dopytu, prostredníctvom postupov verejného obstarávaniaaukcií, ako aj prostredníctvom schém na podporu súkromného dopytu spotrebiteľov,

   uľahčenieumožnenie projektov zachytávaniaukladania oxidu uhličitého,to aj prostredníctvom zvýšenia dostupnosti geologických úložísk,

   podpora inovácií,to aj prostredníctvom experimentálnych regulačných prostredí,

   zvýšenie úrovne zručnostíoblasti emisne neutrálnych technológií,tým podporenie tvorby kvalitných pracovných miest,

   koordinácia priemyselných partnerstiev zameraných na emisnú neutrálnosť.

1.4.4.Ukazovatele výkonnosti

Uveďte ukazovatele na monitorovanie pokroku a dosiahnutých výsledkov.

V nariadení sa predpokladá vytvorenie piliera venovaného monitorovaniu iniciatívy. Posilnenou spoluprácou v rámci Európskej únie sa zabezpečí zhromažďovanie potrebných a porovnateľných informácií a údajov.

Komisia bude monitorovať vývoj a trendy pri dosahovaní príslušných cieľov aktu, pokiaľ ide o výrobu emisne neutrálnych technológií EÚ. Komisia po troch rokoch posúdi výstupy, výsledky a vplyv iniciatívy. Hlavné zistenia hodnotenia budú predložené vo forme správy Európskemu parlamentu a Rade, ako aj Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov. Správa sa takisto zverejní.

Komisia vytvorí aj podrobný program na monitorovanie výstupov, výsledkov a vplyvov tohto nariadenia spolu s programom monitorovania, v ktorom sa stanovia prostriedky a intervaly zberu údajov.

Komisia bude monitorovať vývoj technológie, trendy na trhu a konkurencieschopnosť emisne neutrálnych technológií EÚ, ako aj vplyv tohto nariadenia. Výsledky tohto monitorovania a súvisiace odporúčania sa budú každoročne uverejňovať ako súčasť výročných správ o konkurencieschopnosti technológií čistej energie.

Komisia bude spolupracovať s členskými štátmi, pokiaľ ide o intenzívnejší dohľad nad trhom v súvislosti s osobitnými požiadavkami na výrobky s cieľom zabezpečiť, aby sa na trh uvádzali len výrobky, ktoré sú v súlade s právnymi predpismi Únie, čím sa zabezpečia rovnaké podmienky tak na vnútornej, ako aj na celosvetovej úrovni.

V záujme splnenia cieľa ročnej vtlačnej kapacity v geologických úložiskách bude Komisia monitorovať pokrok v dosahovaní celoúnijného cieľa kapacity vtláčania CO2 a bude o ňom každoročne podávať správu.

Uvedené ciele sa opätovne posúdia a Komisia s pomocou platformy Emisne neutrálna Európa bude pravidelne monitorovať pokrok. Platforma Emisne neutrálna Európa bude monitorovať vykonávanie hodnotenia a prispievať k nemu. Platforma Emisne neutrálna Európa bude zohrávať dôležitú úlohu pri zhromažďovaní dôkazov z priemyslu a členských štátov EÚ a pri vymedzení a vykonávaní politickej podpory pre dodávateľské reťazce technológií čistej energie. Platforma Emisne neutrálna Európa bude zohrávať dôležitú úlohu aj pri monitorovaní zvyšovania úrovne zručností prostredníctvom monitorovania akadémií emisne neutrálneho priemyslu a pri posudzovaní dopytu a ponuky v súvislosti s pracovnou silou disponujúcou súbormi zručností potrebnými v emisne neutrálnych priemyselných odvetviach.

V rámci monitorovania nad rámec základného monitorovania vykonávaného platformou možno v emisne neutrálnych priemyselných odvetviach ďalej merať vývoj v týchto oblastiach:

   počet právnych subjektov (ďalej rozdelených podľa veľkosti, druhukrajiny usadenia) zapojených do opatrení podporovanýchrámci iniciatívy,

   celková výška investícií do emisne neutrálnych priemyselných odvetví vrátane využívania finančných prostriedkov investovanýchverejného aj súkromného sektora,

   výška investícií vynaložených spoločnosťami so zohľadnením segmentu hodnotového reťazca,ktorom pôsobia,

   monitorovanie údajovvývoji projektov, dopytuponuky,

   zákazky zadané na základe kritérií týkajúcich sa environmentálnej udržateľnosti, inovácieintegrácie systému,

   monitorovanie činností akadémií emisne neutrálneho priemyslu zameraných na zvyšovanie úrovne zručnostírekvalifikáciu, ako sú podporované platformou Emisne neutrálna Európa, vrátane počtu študentovsúvisiacich investícií, monitorovanie tvorby dodatočných pracovných miestemisne neutrálnych priemyselných odvetviachich hlavných kvalitatívnych vlastností,to aj vo vzťahumzdám, pracovným podmienkampracovnoprávnym vzťahom.

1.5.Dôvody návrhu/iniciatívy

1.5.1.Požiadavky, ktoré sa majú splniťkrátkodobom alebo dlhodobom horizonte vrátane podrobného harmonogramu prvotnej fázy vykonávania iniciatívy

Nariadenie by sa malo v plnej miere uplatňovať krátko po jeho prijatí, t. j. v deň nasledujúci po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie. Ešte predtým však budú zavedené jeho počiatočné prvky, napríklad platforma Emisne neutrálna Európa, ktorá bola založená v novembri 2022. V akte o emisne neutrálnom priemysle sa ďalej vymedzuje riadiaca štruktúra platformy.

Delegované akty sa môžu prijať po dôkladnom posúdení vplyvov a po konzultácii so zainteresovanými stranami s cieľom zohľadniť technologické zmeny a vývoj na trhu, a to v súlade s cieľmi a kritériami iniciatívy.

Zhromažďovanie informácií od organizácií, ktoré zastupujú podniky vyrábajúce čisté technológie, by už malo prebiehať a členské štáty už prediskutovali s Komisiou niekoľko možných opatrení na podporu čistej technológie a emisne neutrálnych priemyselných odvetví v Európe a na uskutočnenie monitorovania svojich hodnotových reťazcov.

1.5.2.Prínos zapojenia Únie (môže byť výsledkom rôznych faktorov, napr. lepšej koordinácie, právnej istoty, väčšej účinnosti alebo komplementárnosti). Na účely tohto bodu je „prínos zapojenia Únie“ hodnota vyplývajúca zo zásahu Únie, ktorá dopĺňa hodnotu, ktorú by inak vytvorili len samotné členské štáty.

Priemyselný plán Zelenej dohody je založený za štyroch pilieroch, pričom prvým pilierom, ktorý predstavuje túto iniciatívu, je akt o emisne neutrálnom priemysle. Týmto aktom sa vytvára regulačné prostredie so zjednodušeným a zrýchleným vydávaním povolení pre nové závody na výrobu technológií čistej energie a uľahčuje sa ním rozširovanie európskeho emisne neutrálneho priemyslu.

Rozsiahlejšie využívanie technológií čistej energie a emisne neutrálnych technológií je kľúčové a pomáha EÚ splniť svoj cieľ dosiahnuť do roku 2050 záväzky v rámci balíka Fit for 55 pre klimaticky neutrálnu EÚ. Prechod na obnoviteľné zdroje energie má takisto zásadný význam pre zabezpečenie stabilných dodávok energie pre EÚ, ktoré budú podporovať jej priemysel a v konečnom dôsledku jej úlohu zabezpečovať národnú bezpečnosť členských štátov. Akt tým prispieva k odhodlaniu EÚ dosiahnuť otvorenú strategickú autonómiu.

Európa v uplynulom roku zaznamenala prerušenia v dodávateľských reťazcoch pre technológie v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a emisne neutrálne technológie, ktoré spôsobili nedostatok vo viacerých hospodárskych odvetviach a potenciálne vážne spoločenské dôsledky.

V ekosystéme emisne neutrálnych technológií sú zdroje dodávok relatívne málo diverzifikované, pričom niektoré výrobky sú vo veľkej miere závislé od vývozu z tretích krajín. Trhový podiel priemyslu EÚ je pod silným tlakom v dôsledku subvencií v tretích krajinách, ktorými sa narúšajú rovnaké podmienky. Touto iniciatívou sa zabezpečia priaznivé podmienky prostredníctvom viacerých opatrení, napríklad skrátením lehôt v rámci vydávania povolení a zvýšením verejného dopytu. To priemyselným odvetviam v Európe pomôže prilákať finančné prostriedky na výrobu emisne neutrálnych technológií. Na vytvorenie pevnej priemyselnej základne pre emisne neutrálne technológie a ich dodávateľské reťazce v celej EÚ sú kľúčové zvýšené investície do európskej výroby emisne neutrálnych technológií.

Cieľom nie je len znížiť závislosť, ale aj využiť hospodárske príležitosti, ktoré vyplývajú z globálneho trhu technológií emisne neutrálneho priemyslu, v prípade ktorého sa podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu očakáva, že do roku 2030 dosiahne ročnú hodnotu približne 600 miliárd EUR, ako sa uvádza v pracovnom dokumente útvarov Komisie, ktorý je sprievodným dokumentom k návrhu. Okrem toho sa aktom zvýši konkurencieschopnosť európskeho ekosystému emisne neutrálne priemyslu a európskeho priemyslu ako celku, a to prostredníctvom poskytovania inovačných výrobkov európskym občanom. Únia má aktíva na to, aby získala vedúce postavenie v oblasti priemyslu na budúcom trhu s technológiami čistej energie a emisne neutrálnymi technológiami.

Navyše sa týmto opatrením na úrovni EÚ zabráni fragmentácii spôsobenej 27 regulačnými prístupmi a uľahčí sa dosahovanie klimatických cieľov na úrovni EÚ.

1.5.3.Poznatky získanépodobných skúsenostíminulosti

Oznámenie: V Priemyselnom pláne v kontexte Zelenej dohody určenom pre vek emisnej neutrálnosti z roku 2023 sa uvádza, prečo je potrebná silná spoločná európska reakcia s cieľom podporiť emisne neutrálny priemysel. Komisia v rámci Priemyselného plánu Zelenej dohody navrhuje predložiť akt o emisne neutrálnom priemysle v snahe podporiť priemyselnú konkurencieschopnosť emisne neutrálnych technológií v EÚ.

Východiskovým bodom plánu je potreba v nasledujúcom desaťročí výrazne zintenzívniť technologický rozvoj, výrobu a zavádzanie technológií emisne neutrálneho priemyslu, ako aj pozdvihnúť pridanú hodnotu celoeurópskeho prístupu k spoločnému riešeniu tejto výzvy. Zámery plánu sťažuje globálna konkurencia v oblasti surovín a pracovníkov s náležitými zručnosťami. Jeho cieľom je riešiť túto dichotómiu zameraním sa na tie oblasti, ktoré môžu Európe najviac prospieť. Plán má zároveň zabrániť riziku nahradenia našej závislosti od ruských fosílnych palív inými strategickými závislosťami, ktoré by mohli brániť nášmu prístupu ku kľúčovým technológiám a vstupom pre zelenú transformáciu, a to kombináciou diverzifikácie a vlastného vývoja a výroby. Plánom sa doplní prebiehajúce úsilie o transformáciu priemyslu v kontexte Európskej zelenej dohody a priemyselnej stratégie EÚ, najmä akčného plánu pre obehové hospodárstvo. Najvyššou prioritou zostáva takisto modernizácia a dekarbonizácia energeticky náročných priemyselných odvetví, ako aj zabezpečenie profesijnej zmeny a vytvárania kvalitných pracovných miest prostredníctvom odbornej prípravy a vzdelávania.

Európska únia sa tradične spoliehala na silné regulačné prostredie, pokiaľ ide o vytváranie priaznivých podmienok pre podnikanie, vytváranie kvalitných pracovných miest pre pracovnú silu a vysokú úroveň ochrany životného prostredia. Tieto tri rozmery sa môžu navzájom posilňovať, ak má regulácia vyvážený charakter a inteligentnú koncepciu, čo si vyžaduje nepretržitú pozornosť. Komisia preto zaviedla „kontrolu konkurencieschopnosti“ všetkých nových právnych predpisov, aby sa zabezpečilo riešenie všetkých potenciálnych vplyvov na konkurencieschopnosť. Jednoduché, predvídateľné a jasné regulačné prostredie je kľúčovým predpokladom podpory investícií.

1.5.4.Zlučiteľnosťviacročným finančným rámcommožná synergiainými vhodnými nástrojmi

Komisia a členské štáty vykonávajú činnosti na uľahčenie podmienok na podporu investícií zameraných na priemyselný emisne neutrálny dodávateľských reťazec EÚ. Tieto činnosti sa budú zameriavať najmä na urýchlenie investícií do strategických projektov v oblasti emisnej neutrálnosti.

Platforma Emisne neutrálna Európa bude pomáhať Komisii a členským štátom identifikovať prekážky a možné najlepšie postupy, a to najmä na základe pravidelných výmen s príslušnými priemyselnými alianciami, ako sú aliancie v oblasti batérií, solárnych panelov a partnerstvo pre priemyselný hodnotový reťazec elektrolyzérov.

Cieľom iniciatívy je podporiť mobilizáciu finančných prostriedkov, ktoré patria do týchto hláv viacročného finančného rámca:

okruh 1 – Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika: hlava 2 Európske strategické investície

_Fond InvestEU

okruh 1 – Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika: hlava 3 Jednotný trh

_Program pre jednotný trh

okruh 2 – Súdržnosť, odolnosť a hodnoty: hlava 5 Regionálny rozvoj a súdržnosť

_Európsky fond regionálneho rozvoja

okruh 2 – Súdržnosť, odolnosť a hodnoty: hlava 6 Obnova a odolnosť

_Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti

okruh 2 – Súdržnosť, odolnosť a hodnoty: hlava 7. Investície do ľudí, sociálnej súdržnosti a hodnôt

_Európsky sociálny fond

okruh 3 – Prírodné zdroje a životné prostredie: hlava 9 – Životné prostredie a ochrana klímy

_Fond na spravodlivú transformáciu

V rámci nástroja NextGenerationEU sa v 27 národných plánoch obnovy a odolnosti financovaných z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti už vyčlenili prostriedky v objeme 250 miliárd EUR na zelené opatrenia vrátane investícií na podporu dekarbonizácie priemyslu. V rámci programu Horizont Európa sa vyčleňuje 40 miliárd EUR na výskum a inovácie v kontexte Zelenej dohody, a to aj v partnerstve s priemyslom. V rámci politík súdržnosti vrátane Fondu na spravodlivú transformáciu je na zelenú transformáciu k dispozícii približne 85 miliárd EUR. Komisia bude ďalej uľahčovať rýchlu mobilizáciu investícií v rámci politiky súdržnosti, ktoré sú určené na podporu Priemyselného plánu Zelenej dohody, a to aj urýchlením navrhovania a finančnej kompenzácie projektov v oblasti energetickej efektívnosti a obnoviteľných zdrojov prostredníctvom štandardných systémov náhrad. Tieto zdroje financovania z prostriedkov EÚ dosiaľ v značnej miere prospeli výskumu a inováciám či využívaniu energie z obnoviteľných zdrojov a súvisiacej infraštruktúry, no už menej boli zamerané na rozvoj výrobných kapacít v tomto odvetví. Financovanie priemyselných emisne neutrálnych hodnotových reťazcov sa môže zintenzívniť z hľadiska rozsahu a rýchlosti. Aby sa však zabránilo fragmentácii jednotného trhu v dôsledku rozličných úrovní vnútroštátnej podpory a rôznorodých kapacít na jej poskytovanie, treba zabezpečiť aj primerané financovanie na úrovni EÚ, aby sa uľahčilo prosperovanie takýchto priemyselných hodnotových reťazcov v celej Únii.

1.5.5.Posúdenie rôznych disponibilných možností financovania vrátane možnosti prerozdelenia

Iniciatíva patrí pod Priemyselný plán Zelenej dohody, v ktorom sa stanovuje podpora európskeho emisne neutrálneho priemyslu. Možnosti financovania stanovené v tomto oddiele nezávisia od návrhu, ale môžu sa vykonávať na základe predtým existujúcich právnych predpisov súvisiacich s týmto návrhom.

Cieľom návrhu je posilniť konkurencieschopnosť európskeho emisne neutrálneho priemyslu a podporiť rýchly prechod na klimatickú neutralitu. Cieľom plánu je vytvoriť priaznivejšie prostredie pre rozširovanie priemyselných kapacít EÚ v oblasti emisne neutrálnych technológií a výrobkov v záujme plnenia ambicióznych cieľov Európy v oblasti klímy. Plán vychádza z predchádzajúcich iniciatív a opiera sa o silné stránky jednotného trhu EÚ, pričom sa ním dopĺňa prebiehajúce úsilie v kontexte Európskej zelenej dohody, v ktorej sa uznávajú výhody investovania do našej konkurencieschopnej udržateľnosti budovaním spravodlivejšej, zelenšej a digitalizovanejšej Európy. Takisto sa ním podporuje úsilie v rámci plánu REPowerEU, ktorý bol reakciou EÚ na ťažkosti a narušenie svetového trhu s energiou spôsobené inváziou Ruska na Ukrajinu s cieľom transformovať energetický systém Európy ukončením závislosti EÚ od ruských fosílnych palív a riešením klimatickej krízy. Celkovo to povedie k zvýšeným úsporám energie, diverzifikácii dodávok energie a urýchlenému zavádzaniu nízkouhlíkovej energie.

Komisia v pláne oznámila svoj zámer umožniť členským štátom väčšiu flexibilitu pri poskytovaní štátnej pomoci, ktorá je obmedzená na dôsledne vymedzené oblasti a jej realizácia má dočasný charakter. Pokiaľ ide o štátnu pomoc, v pláne sa vysvetľuje, že politika hospodárskej súťaže EÚ poskytuje nástroje na podporu vývoja a zavádzania kľúčových špičkových technológií vrátane odbornej prípravy so strategickým významom pre zelenú a digitálnu transformáciu pri súčasnom zachovaní integrity jednotného trhu a dodržiavaní medzinárodných záväzkov EÚ.

Komisia bude viesť konzultácie s členskými štátmi o návrhu na dočasné prispôsobenie pravidiel štátnej pomoci do konca roka 2025 s cieľom ďalej urýchliť a zjednodušiť jej poskytovanie, a to na základe menej komplikovaných výpočtov, jednoduchších postupov a zrýchlených schválení. Tieto zmeny pomôžu členským štátom aj pri realizácii konkrétnych projektov v rámci národných plánov obnovy, ktoré patria do ich rozsahu pôsobnosti. V pláne sa ďalej vysvetľuje, že v záujme urýchlenia zavádzania nových projektov sa ešte viac zefektívni a zjednoduší schvaľovanie projektov súvisiacich s dôležitými projektmi spoločného európskeho záujmu

Existuje viacero nástrojov, ktoré súvisia s aktom o emisne neutrálnom priemysle a môžu sa vykonávať na základe existujúcich právnych predpisov.

Program InvestEU

Významnou úlohou Programu InvestEU je rozvoj investícií do emisne neutrálnych technológií v EÚ. Tento program je nástrojom Únie slúžiacim na urýchlenie súkromných investícií v prioritných oblastiach EÚ. EÚ vďaka prostriedkom z EIB, EIF či EBOR, ako aj iniciatívam 14 ďalších implementujúcich partnerov podporuje verejné a súkromné investície do emisne neutrálnych technológií a priemyselných inovácií.

Inovačný fond

Inovačný fond slúži na podporu vývoja a prvotného zavedenia technológií a riešení, ktoré sú zamerané na dekarbonizáciu energeticky náročných priemyselných odvetví, na rozvoj využívania energie z obnoviteľných zdrojov a uskladňovania energie (vrátane vývoja a výroby batérií a vodíkových technológií) a na posilnenie dodávateľských emisne neutrálnych reťazcov prostredníctvom podpory výroby kritických komponentov pre odvetvie batérií, odvetvie využívania veternej a solárnej energie, ako aj odvetvia výroby elektrolyzérov, palivových článkov a tepelných čerpadiel.

Dôležité projekty spoločného európskeho záujmu

Dôležité projekty spoločného európskeho záujmu môžu významne prispieť k dosiahnutiu strategických cieľov Únie, najmä vzhľadom na ich pozitívne účinky presahovania. Dôležité projekty spoločného európskeho záujmu umožňujú spájať členské štáty a zainteresované strany z celej Únie v snahe prekonať významné trhové alebo systémové zlyhania a spoločenské výzvy, ktoré by nebolo možné riešiť inak.

Európsky fond suverenity

V strednodobom horizonte má Komisia v úmysle poskytnúť systémovú odpoveď na investičné potreby, a preto v kontexte preskúmania viacročného finančného rámca, ktoré bude prebiehať do leta 2023, predloží návrh na zriadenie Európskeho fondu suverenity. Komisia navyše zvažuje možnosti, ako by sa mohlo zvýšiť celkové financovanie Programu InvestEU, a to najmä na obdobie 2024 – 2027.

V záujme odstránenia nedostatku investícií potrebných na prechod na emisne neutrálne hospodárstvo je cieľom týchto iniciatív prilákať súkromné financovanie, ktorým sa doplnia prostriedky na dosiahnutie cieľov.

Ako sa podrobne uvádza ďalej v texte, vykonávanie tohto právneho predpisu si bude vyžadovať dodatočné ľudské zdroje, ako aj určité podporné výdavky.

1.6.Trvaniefinančný vplyv návrhu/iniciatívy

 Obmedzené trvanie

   V platnosti od [DD/MM]RRRR do [DD/MM]RRRR.

   Finančný vplyv na viazané rozpočtové prostriedky od RRRR do RRRRna platobné rozpočtové prostriedky od RRRR do RRRR.

Neobmedzené trvanie

Počiatočná fáza vykonávania bude trvať od RRRR do RRRR,

a potom bude implementácia pokračovaťplnom rozsahu.

1.7.Plánované metódy plnenia rozpočtu 78

 Priame riadenie na úrovni Komisie

prostredníctvom jej útvarov vrátane zamestnancovdelegáciách Únie,

   prostredníctvom výkonných agentúr.

 Zdieľané riadenie s členskými štátmi

 Nepriame riadenie, pri ktorom sa plnením rozpočtu poveria:

tretie krajiny alebo subjekty, ktoré tieto krajiny určili,

medzinárodné organizácieich agentúry (uveďte),

Európska investičná banka (EIB)Európsky investičný fond,

subjekty uvedenéčlánkoch 7071 nariadeniarozpočtových pravidlách,

verejnoprávne subjekty,

súkromnoprávne subjekty poverené vykonávaním verejnej služby, pokiaľ sú im poskytnuté primerané finančné záruky,

súkromnoprávne subjekty spravované právom členského štátu, ktoré sú poverené vykonávaním verejno-súkromného partnerstvaktorým sú poskytnuté primerané finančné záruky,

subjekty alebo osoby poverené vykonávaním osobitných akciíoblasti SZBP podľa hlavyZmluvyEurópskej úniiurčenépríslušnom základnom akte.

V prípade viacerých spôsobov riadenia uveďteoddiele „Poznámky“ presnejšie vysvetlenie.

Poznámky

2.OPATRENIAOBLASTI RIADENIA

2.1.Zásady monitorovaniapredkladania správ

Uveďte časový interval a podmienky, ktoré sa vzťahujú na tieto opatrenia.

Tento legislatívny finančný výkaz zahŕňa výdavky na zamestnancov, verejné obstarávanie a prípadne správne dojednania. Na tento druh výdavkov sa uplatňujú štandardné pravidlá. Komisia vyhodnotí výstup, výsledky a vplyv tohto návrhu tri roky po dátume začatia jeho uplatňovania. Na účely vykonania hodnotenia platforma Emisne neutrálna Európa, členské štáty a príslušné vnútroštátne orgány poskytnutú Komisii na jej požiadanie informácie.

2.2.Systémy riadeniakontroly

2.2.1.Opodstatnenie navrhovaných spôsobov riadenia, mechanizmov vykonávania financovania, spôsobov platbystratégie kontroly

Spôsobom riadenia iniciatívy je priame riadenie Komisiou. Komisii bude pomáhať riadiaci orgán, ktorým je platforma Emisne neutrálna Európa zložená zo zástupcov členských štátov a zainteresovaných strán. Celkovo si iniciatíva vyžaduje výdavky na zamestnancov, verejné obstarávanie a možné správne dojednania. Na tento druh výdavkov sa uplatňujú štandardné pravidlá.

2.2.2.Informáciezistených rizikáchsystémoch vnútornej kontroly zavedených na ich zmierňovanie

Celkovo si iniciatíva vyžaduje výdavky na zamestnancov, výdavky na štúdie a výskum, počiatočné financovanie na podporu zakladania a fungovania akadémií emisne neutrálneho priemyslu a na iné správne dojednania. Na tento druh výdavkov sa uplatňujú štandardné pravidlá.

Väčšina aspektov tejto iniciatívy sa riadi štandardnými postupmi na zaobstarávanie technickej pomoci, zapájanie zainteresovaných strán a prijímanie sekundárnych právnych predpisov. Najväčším rizikom, ktoré sa už načrtlo v minulosti, je nedostatok ľudských zdrojov na vykonanie pracovných plánov.

K tomuto návrhu nie je pripojené žiadne formálne posúdenie vplyvu. Vzhľadom na naliehavosť konať z dôvodov vysvetlených v predchádzajúcom texte nebolo možné uskutočniť posúdenie vplyvu v časovom rámci, ktorý bol k dispozícii pred prijatím návrhu. Analýza je uvedená v pracovnom dokumente útvarov Komisie o „posúdení investičných potrieb a dostupnosti finančných prostriedkov na posilnenie výrobnej kapacity EÚ v oblasti emisne neutrálnych technológií“, ktorý je priložený k tomuto návrhu. Príprava tejto iniciatívy zahŕňala cielenú konzultáciu so zainteresovanými stranami, pričom dlhodobé a pravidelné kontakty so zainteresovanými stranami z odvetvia, s členskými štátmi a priemyselnými zväzmi umožnili získanie značného množstva informácií a spätnej väzby relevantných pre návrh. Napriek tomu, že sa zohľadnili informácie relevantné vzhľadom na možnosti politiky uvedené v návrhu, v budúcnosti sa stále môžu vyskytnúť nezamýšľané dôsledky a vplyvy tejto iniciatívy. Komisia ich má v úmysle čo najskôr identifikovať, keďže sa môžu vyskytnúť v súvislosti s rozsiahlymi postupmi monitorovania stanovenými v nariadení, pričom akékoľvek nezamýšľané dôsledky bude riešiť prostredníctvom vhodných prostriedkov a opatrení.

2.2.3.Odhadopodstatnenie nákladovej účinnosti kontrol (pomer medzi nákladmi na kontrolyhodnotou súvisiacich riadených finančných prostriedkov)posúdenie očakávaných úrovní rizika chyby (pri platbeuzavretí)

Celkovo si iniciatíva vyžaduje výdavky na zamestnancov, prípadne verejné obstarávanie a prípadne správne dojednania. Na tento druh výdavkov sa uplatňujú štandardné pravidlá.

2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodomnezrovnalostiam

Uveďte existujúce alebo plánované preventívne a ochranné opatrenia, napr. zo stratégie na boj proti podvodom.

Komisia zabezpečí, aby sa v rámci platformy Emisne neutrálna Európa ako riadiaceho orgánu uplatňovali postupy boja proti podvodom vo všetkých fázach procesu riadenia.

Komisia zabezpečí, aby sa prijali príslušné opatrenia, aby sa pri vykonávaní opatrení financovaných na základe príslušných aktov s prihliadnutím na akt o emisne neutrálnom priemysle chránili finančné záujmy Únie prostredníctvom uplatňovania preventívnych opatrení na zamedzenie podvodom, korupcii a iným protiprávnym činnostiam, prostredníctvom účinných kontrol a v prípade, že sa zistia nezrovnalosti, prostredníctvom vymáhania neoprávnene vyplatených súm a prípadne prostredníctvom účinných, primeraných a odrádzajúcich sankcií.

Európsky dvor audítorov má právomoc vykonávať na základe dokumentov a na mieste audit v súvislosti s programom. Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) môže vykonať kontrolu a inšpekciu na mieste, pokiaľ ide o hospodárske subjekty, ktorých sa dané finančné prostriedky priamo alebo nepriamo týkajú, v súlade s postupmi ustanovenými v nariadení (Euratom, ES) č. 2185/96 a v nariadení č. 883/2013 s cieľom zistiť, či nedošlo k podvodu, korupcii alebo inej nezákonnej činnosti, ktoré narúšajú finančné záujmy Únie, pokiaľ ide o dohodu o grante alebo rozhodnutie o grante alebo o zmluvu týkajúcu sa poskytnutia finančných prostriedkov Únie. Spoločné podniky budú takisto musieť pristúpiť k Medziinštitucionálnej dohode z 25. mája 1999 medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Komisiou Európskych spoločenstiev, ktorá sa týka vnútorných vyšetrovaní Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF). Európska prokuratúra (EPPO) môže vykonávať vyšetrovania v súlade s ustanoveniami a postupmi stanovenými v nariadení Rady (EÚ) 2017/193923 s cieľom vyšetrovať trestné činy poškodzujúce finančné záujmy Únie.

3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY

3.1.Príslušné okruhy viacročného finančného rámcarozpočtové riadky výdavkov

·Existujúce rozpočtové riadky

V poradí, v akom za sebou nasledujú okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky.

Okruh viacročného finančného rámca

Rozpočtový riadok

Druh
výdavkov

Príspevok

Číslo 

DRP/NRP 79 .

krajín EZVO 80

kandidátskych krajínpotenciálnych kandidátov 81

iných tretích krajín

iné pripísané príjmy

1

03.02.01.01

DRP/NRP

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

1

03.02.02.00

DRP/NRP

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

1

01.02.02.54

DRP/NRP

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

·Požadované nové rozpočtové riadky

V poradí, v akom za sebou nasledujú okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky.

Okruh viacročného finančného rámca

Rozpočtový riadok

Druh 
výdavkov

Príspevok

Číslo 

DRP/NRP

krajín EZVO

kandidátskych krajín a potenciálnych kandidátov

iných tretích krajín

iné pripísané príjmy

3.2.Odhadovaný finančný vplyv návrhu na rozpočtové prostriedky

3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na operačné rozpočtové prostriedky

   Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie operačných rozpočtových prostriedkov.

   Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie týchto operačných rozpočtových prostriedkov:

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Okruh viacročného finančného 
rámca

Číslo

GR: GROW

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

SPOLU

• Operačné rozpočtové prostriedky

Rozpočtový riadok 82 03.020101 – Fungovanierozvoj vnútorného trhutovaromso službami

Záväzky

1a

0,180

0,180

0,180

0,180

0,720

Platby

2a

0,060

0,180

0,180

0,180

0,120

0,720

Rozpočtový riadok 03.02.02.00 – Pilier MSP v rámci Program pre jednotný trh

Záväzky

1b

2,500

2,500

Platby

2b

0,500

2,000

2,500

Rozpočtový riadok 01.02.02.54 – Spoločný podnik pre čistý vodík

Záväzky

1b

3,000

3,000

Platby

2b

0,750

2,250

3,000

Administratívne rozpočtové prostriedky financovanéfinančného krytia na vykonávanie osobitných programov 83

Rozpočtový riadok

3

Rozpočtové prostriedky 
pre GR GROW SPOLU

Záväzky

= 1a + 1b + 3

5,500

0,180

0,180

0,180

0,180

6,220

Platby

= 2a + 2b

+3

1,25

4,310

0,180

0,180

0,180

0,120

6,220



Operačné rozpočtové prostriedky SPOLU

Záväzky

4

5,500

0,180

0,180

0,180

0,180

6,220

Platby

5

1,250

4,310

0,180

0,180

0,180

0,120

• Administratívne rozpočtové prostriedky financované z finančného krytia na vykonávanie osobitných programov SPOLU

6

Rozpočtové prostriedky
OKRUHU 1 
viacročného finančného rámca SPOLU

Záväzky

= 4 + 6

5,500

0,180

0,180

0,180

0,180

6,220

Platby

= 5 + 6

1,250

4,310

0,180

0,180

0,180

0,120

6,220

Ak má návrh/iniciatíva vplyv na viaceré operačné okruhy, zopakujte oddiel uvedený vyššie:

• Operačné rozpočtové prostriedky SPOLU (všetky operačné okruhy)

Záväzky

4

Platby

5

Administratívne rozpočtové prostriedky financované z finančného krytia na vykonávanie osobitných programov SPOLU (všetky operačné okruhy)

6

Rozpočtové prostriedky
OKRUHOV 1 až 6 
viacročného finančného rámca SPOLU 
(referenčná suma)

Záväzky

= 4 + 6

Platby

= 5 + 6

Platby

= 5 + 6




Okruh viacročného finančného 
rámca

7

„Administratívne výdavky“

Tento oddiel treba vyplniťpoužitím rozpočtových údajov administratívnej povahy, ktoré sa najprv uvedú prílohelegislatívnemu finančnému výkazu (príloha 5rozhodnutiu Komisieinterných pravidlách plnenia oddielu všeobecného rozpočtu Európskej únie týkajúceho sa Komisie), ktorá sa na účely medziútvarovej konzultácie nahrá do aplikácie DECIDE.

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

SPOLU

GR: GROW

• Ľudské zdroje

0,513

0,513

0,513

0,513

0,513

2,565

• Ostatné administratívne výdavky

0,025

0,025

0,025

0,025

0,025

0,125

GR GROW SPOLU

Rozpočtové prostriedky

0,538

0,538

0,538

0,538

0,538

2,69

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

SPOLU

GR: ENER

• Ľudské zdroje

0,513

0,513

0,513

0,513

0,513

2,565

• Ostatné administratívne výdavky

GR ENER SPOLU

Rozpočtové prostriedky

0,513

0,513

0,513

0,513

0,513

2,565

Rozpočtové prostriedky 
OKRUHU 7 
viacročného finančného rámca SPOLU

(Záväzky spolu = Platby spolu)

1,051

1,051

1,051

1,051

1,051

5,255

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rok 2023

Rok 
2024 84

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

SPOLU

Rozpočtové prostriedky
OKRUHOV 1 až 7 
viacročného finančného rámca SPOLU

Záväzky

5,500

1,231

1,231

1,231

1,231

1,051

11,457

Platby

1,250

5,361

1,231

1,231

1,231

1,171

11,457

3.2.2.Odhadované výsledky financovanéoperačných rozpočtových prostriedkov

viazané rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Uveďte ciele a výstupy

Rok 
N

Rok 
N + 1

Rok 
N + 2

Rok 
N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

SPOLU

VÝSTUPY

Druh 85

Priemerné náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet spolu

Náklady spolu

ŠPECIFICKÝ CIEĽ č. 1 86

– Výstup

‒ Výstup

‒ Výstup

Špecifický cieľ č. 1 medzisúčet

ŠPECIFICKÝ CIEĽ č. 2…

‒ Výstup

Špecifický cieľ č. 2 medzisúčet

SPOLU

3.2.3.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na administratívne rozpočtové prostriedky

   Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov administratívnej povahy.

   Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie týchto administratívnych rozpočtových prostriedkov:

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rok

2023

Rok 
2024 87

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

SPOLU

OKRUH 7 
viacročného finančného rámca

Ľudské zdroje

1,026

1,026

1,026

1,026

1,026

5,13

Ostatné administratívne výdavky

0,025

0,025

0,025

0,025

0,025

0,125

Medzisúčet OKRUHU 7 
viacročného finančného rámca

1,051

1,051

1,051

1,051

1,051

5,255

Mimo OKRUHU 7 88  
viacročného finančného rámca

Ľudské zdroje

Ostatné
administratívne výdavky

Medzisúčet 
mimo OKRUHU 7 
viacročného finančného rámca

Mimo OKRUHU 7 89  
viacročného finančného rámca

Ľudské zdroje

Ostatné
administratívne výdavky

Medzisúčet 
mimo OKRUHU 7 
viacročného finančného rámca

SPOLU

1,051

1,051

1,051

1,051

1,051

5,255

Rozpočtové prostriedky potrebné na ľudské zdroje a na ostatné administratívne výdavky budú pokryté rozpočtovými prostriedkami GR, ktoré už boli pridelené na riadenie akcie a/alebo boli prerozdelené v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.

3.2.3.1.Odhadované potreby ľudských zdrojov

   Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie ľudských zdrojov.

   Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie týchto ľudských zdrojov:

odhady sa vyjadrujú v jednotkách ekvivalentu plného pracovného času

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 2026

Rok 2027

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

• Plán pracovných miest (úradníci a dočasní zamestnanci)

20 01 02 01(ústredie a zastúpenia Komisie)

6

6

6

6

6

20 01 02 03 (delegácie)

01 01 01 01 (nepriamy výskum)

01 01 01 11 (priamy výskum)

Iné rozpočtové riadky (uveďte)

Externí zamestnanci (ekvivalent plného pracovného času ) 90

20 02 01 (ZZ, VNE, DAZ z celkového finančného krytia)

20 02 03 (ZZ, MZ, VNE, DAZ, PED v delegáciách)

XX 01 xx yy zz 91

‒ ústredie

– delegácie

01 01 01 02 (ZZ, DAZ, VNE – nepriamy výskum)

01 01 01 12 (ZZ, VNE, DAZ – priamy výskum)

Iné rozpočtové riadky (uveďte)

SPOLU

6

6

6

6

6

XX predstavuje príslušnú oblasť politiky alebo rozpočtovú hlavu.

Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.

Opis úloh, ktoré sa majú vykonať:

Úradníci a dočasní zamestnanci

Za koordináciu a organizáciu platformy Emisne neutrálna Európa budú zodpovední traja úradníci GR GROW, ako sa predpokladá v tomto akte. Zodpovednosti platformy sú stanovené v akte. Platforma bude podporovať vykonávanie opatrení podľa tejto iniciatívy, dohliadať na vývoj výrobnej základne emisne neutrálnych technológií a monitorovať ho.

Traja úradníci z GR ENER sa budú zúčastňovať na práci platformy, poskytovať spätnú väzbu k strategickým projektom v oblasti emisnej neutrálnosti a podporovať monitorovanie aktu prostredníctvom výročných správ o konkurencieschopnosti technológií čistej energie.

Externí zamestnanci

3.2.4.Súladplatným viacročným finančným rámcom

Návrh/iniciatíva:

   môže byťplnej miere financovaná prerozdelenímrámci príslušného okruhu viacročného finančného rámca (VFR),

Vysvetlite požadovanú zmenu v plánovaní a uveďte príslušné rozpočtové riadky a zodpovedajúce sumy.prípade väčšieho preprogramovania poskytnite tabuľku vo formáte Excel.

   si vyžaduje použitie nepridelenej rezervyrámci príslušného okruhu VFR a/alebo použitie osobitných nástrojov vymedzenýchnariadeníVFR,

Vysvetlite potrebu a uveďte príslušné okruhy, rozpočtové riadky, zodpovedajúce sumy a nástroje, ktorých použitie sa navrhuje.

   si vyžaduje revíziu VFR.

Vysvetlite potrebu a uveďte príslušné okruhy, rozpočtové riadky a zodpovedajúce sumy.

3.2.5.Príspevky od tretích strán

Návrh/iniciatíva:

   nezahŕňa spolufinancovanie tretími stranami,

   zahŕňa spolufinancovanie tretími stranami, ako je odhadnuténasledujúcej tabuľke:

rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rok 
N 92

Rok 
N + 1

Rok 
N + 2

Rok 
N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

Spolu

Uveďte spolufinancujúci subjekt 

Prostriedky zo spolufinancovania SPOLU

3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy

   Návrh/iniciatíva nemá finančný vplyv na príjmy.

   Návrh/iniciatíva má tento finančný vplyv na príjmy:

   vplyv na vlastné zdroje,

   vplyv na iné príjmy,

uveďte, či sú príjmy pripísané rozpočtovým riadkom výdavkov.    

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rozpočtový riadok príjmov:

Rozpočtové prostriedky k dispozícii v bežnom rozpočtovom roku

Vplyv návrhu/iniciatívy 93

Rok 
N

Rok 
N + 1

Rok
N + 2

Rok 
N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

Článok ………….

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

V prípade pripísaných príjmov uveďte príslušné rozpočtové riadky výdavkov.

Ďalšie poznámky (napr. spôsob/vzorec použitý na výpočet vplyvu na príjmy alebo akékoľvek ďalšie informácie).



(1)    Energy Technology Perspectives (Perspektívy energetických technológií), (2023), Medzinárodná agentúra pre energiu.
(2)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Priemyselný plán v kontexte Zelenej dohody určený pre vek emisnej neutrálnosti, Brusel [COM(2023) 62 final z 1. februára 2023].
(3)    Energy Technology Perspectives (Perspektívy energetických technológií), (2023), Medzinárodná agentúra pre energiu.
(4)     The rise of European Clean Tech – Report (Vzostup európskych čistých technológií – správa), https://dealroom.co/uploaded/2022/04/Dealroom-Talis-Climate-Tech-Europe-2022.pdf .
(5)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej Rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Európska zelená dohoda [COM(2019) 640 z 11. decembra 2019].
(6)    Ú. v.: Vložte do textu číslo nariadenia o akte o kritických surovinách a do poznámky pod čiarou vložte číslo, dátum, názov uvedeného nariadenia a odkaz na jeho uverejnenie v Úradnom vestníku.
(7)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Aktualizácia novej priemyselnej stratégie na rok 2020: Budovanie silnejšieho jednotného trhu pre obnovu Európy [COM(2021) 350 final z 5. mája 2021].
(8)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/523 z 24. marca 2021, ktorým sa zriaďuje Program InvestEU a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2015/1017 (Ú. v. EÚ L 107, 26.3.2021, s. 30).
(9)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852 z 18. júna 2020 o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií a o zmene nariadenia (EÚ) 2019/2088 (Text s významom pre EHP) (Ú. v. EÚ L 198, 22.6.2020, s. 13).
(10)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: „Fit for 55“: plnenie cieľa EÚ v oblasti klímy do roku 2030 na ceste ku klimatickej neutralite [COM(2021) 550 final zo 14. júla 2021].
(11)    Napríklad sa zvyšuje podiel elektrických vozidiel na predajoch nových vozidiel v Európe a predpokladá sa, že v roku 2021 bude tvoriť 14 %.
(12)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Cesta k zdravej planéte pre všetkých Akčný plán EÚ: „Dosahovanie nulového znečisťovania ovzdušia, vody a pôdy“ [COM(2021) 400 final z 12. mája 2021].
(13)    Odporúčanie Rady zo 16. júna 2022 o zabezpečení spravodlivej transformácie na klimaticky neutrálne hospodárstvo (Ú. v. EÚ C 243, 27.6.2022, s. 35).
(14)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Nový európsky inovačný program [COM(2022) 332 final z 5. júla 2022].
(15)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/125/ES z 21. októbra 2009 o vytvorení rámca na stanovenie požiadaviek na ekodizajn energeticky významných výrobkov (prepracované znenie) (Text s významom pre EHP) (Ú. v. EÚ L 285, 31.10.2009, s. 10).
(16)    Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje rámec na stanovenie požiadaviek na ekodizajn udržateľných výrobkov a zrušuje smernica 2009/125/ES [COM(2022) 142 final z 30. marca 2022].
(17)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/speech_23_232 .
(18)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/2001 z 11. decembra 2018 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (prepracované znenie) (Text s významom pre EHP) (Ú. v. EÚ L 328, 21.12.2018, s. 82).
(19)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/869 z 30. mája 2022 o usmerneniach pre transeurópsku energetickú infraštruktúru, ktorým sa menia nariadenia (ES) č. 715/2009, (EÚ) 2019/942 a (EÚ) 2019/943 a smernice 2009/73/ES a (EÚ) 2019/944 a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 347/2013 (Ú. v. EÚ L 152, 3.6.2022, s. 45).
(20)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/73/ES z 13. júla 2009 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh so zemným plynom, ktorou sa zrušuje smernica 2003/55/ES (Text s významom pre EHP) (Ú. v. EÚ L 211, 14.8.2009, s. 94).
(21)    Nariadenie Rady (EÚ) 2022/2577 z 22. decembra 2022, ktorým sa stanovuje rámec na urýchlenie zavádzania energie z obnoviteľných zdrojov (Ú. v. EÚ L 335, 29.12.2022, s. 36).
(22)    Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení smernica (EÚ) 2018/2001 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov, smernica 2010/31/EÚ o energetickej hospodárnosti budov a smernica 2012/27/EÚ o energetickej efektívnosti [COM(2022) 222 final z 18. mája 2022].
(23)    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje rámec opatrení na posilnenie ekosystému polovodičov v Európe (akt o čipoch) [COM(2022) 46 final z 8. februára 2022].
(24)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/31/ES z 23. apríla 2009 o geologickom ukladaní oxidu uhličitého a o zmene a doplnení smernice Rady 85/337/EHS, smerníc Európskeho parlamentu a Rady 2000/60/ES, 2001/80/ES, 2004/35/ES, 2006/12/ES, 2008/1/ES a nariadenia (ES) č. 1013/2006 (Text s významom pre EHP) (Ú. v. EÚ L 140, 5.6.2009, s. 114).
(25)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 94/22/ES z 30. mája 1994 o podmienkach udeľovania a používania povolení na vyhľadávanie, prieskum a ťažbu uhľovodíkov (Ú. v. ES L 164, 30.6.1994, s. 3).
(26)    V rámci správy o stave energetickej únie podľa článku 35 a článku 35 ods. 2 písm. m) nariadenia (EÚ) 2018/1999.
(27)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1724 z 2. októbra 2018 o zriadení jednotnej digitálnej brány na poskytovanie prístupu k informáciám, postupom a asistenčným službám a službám riešenia problémov a o zmene nariadenia (EÚ) č. 1024/2012 (Ú. v. EÚ L 295, 21.11.2018, s. 1).
(28)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ z 26. júna 2013 o ročných účtovných závierkach, konsolidovaných účtovných závierkach a súvisiacich správach určitých druhov podnikov, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/43/ES a zrušujú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS (Text s významom pre EHP) (Ú. v. EÚ L 182, 29.6.2013, s. 19).
(29)    Ú. v. EÚ C […], […], s. […]
(30)    Ú. v. EÚ C […], […], s. […]
(31)    Rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/1841 z 5. októbra 2016 o uzavretí Parížskej dohody prijatej na základe Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 282, 19.10.2016, s. 4).
(32)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1119 z 30. júna 2021, ktorým sa stanovuje rámec na dosiahnutie klimatickej neutrality a menia nariadenia (ES) č. 401/2009 a (EÚ) 2018/1999 (európsky právny predpis v oblasti klímy) (Ú. v. EÚ L 243, 9.7.2021, s. 1).
(33)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: „Fit for 55“: plnenie cieľa EÚ v oblasti klímy do roku 2030 na ceste ku klimatickej neutralite [COM(2021) 550 final zo 14. júla 2021].
(34)    Odporúčanie Rady o zabezpečení spravodlivej transformácie na klimaticky neutrálne hospodárstvo prijaté 16. júna 2022 v rámci balíka „Fit for 55“.
(35)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov z 18. mája 2022: Plán REPowerEU [COM(2022) 230 final z 18. mája 2022].
(36)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/31/ES z 23. apríla 2009 o geologickom ukladaní oxidu uhličitého a o zmene a doplnení smernice Rady 85/337/EHS, smerníc Európskeho parlamentu a Rady 2000/60/ES, 2001/80/ES, 2004/35/ES, 2006/12/ES, 2008/1/ES a nariadenia (ES) č. 1013/2006 (Text s významom pre EHP) (Ú. v. EÚ L 140, 5.6.2009, s. 114).
(37)    Hĺbková analýza ako podklad oznámenia Komisie [COM(2018) 773]: Čistá planéta pre všetkých. Európska dlhodobá strategická vízia pre prosperujúce, moderné, konkurencieschopné a klimaticky neutrálne hospodárstvo.
(38)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Stratégia EÚ v oblasti slnečnej energie [SWD(2022) 148 final z 18. mája 2022].
(39)    Podľa cieľov REPowerEU uvedených v pláne REPowerEU [COM(2022) 230 final] a sprievodnom pracovnom dokumente útvarov Komisie: Vykonávanie akčného plánu REPowerEU: investičné potreby, akcelerátor pre vodík a dosahovanie cieľov v oblasti biometánu, ktorý je sprievodným dokumentom k oznámeniu Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Plán REPowerEU [SWD(2022) 230 final z 18. mája 2022].
(40)    Členské štáty aktualizujú svoje národné plány na roky 2021 – 2030 do júna 2023 (návrhy plánov) a do júna 2024 (konečné znenia plánov). Pozri článok 14 a požiadavky v kapitole 2 nariadenia (EÚ) 2018/1999 a v prílohe I k nemu.
(41)     Oznámenie Komisie o usmerneniach pre členské štáty k aktualizácii národných energetických a klimatických plánov na roky 2021 – 2030, 2022/C 495/02 , (Ú. v. EÚ C 495, 29.12.2022, s. 24).
(42)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Priemyselný plán v kontexte Zelenej dohody určený pre vek emisnej neutrálnosti [COM(2023) 62 final z 1. februára 2023].
(43)    Oznámenie Komisie: Sociálne nakupovanie – Príručka o zohľadňovaní sociálneho hľadiska pri verejnom obstarávaní (2. vydanie), [C(2021) 3573 final].
(44)    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje rámec na stanovenie požiadaviek na ekodizajn udržateľných výrobkov a zrušuje smernica 2009/125/ES [COM(2022) 142 final z 30. marca 2022].
(45)    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o batériách a použitých batériách, o zrušení smernice 2006/66/ES a o zmene nariadenia (EÚ) 2019/1020 [COM(2020) 798 final z 10. decembra 2020].
(46)    Rozhodnutie Rady 2014/115/EÚ z 2. decembra 2013 o uzavretí Protokolu, ktorým sa mení Dohoda o vládnom obstarávaní (Ú. v. EÚ L 68, 7.3.2014, s. 1).
(47)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/24/EÚ z 26. februára 2014 o verejnom obstarávaní a o zrušení smernice 2004/18/ES (Ú. v. EÚ L 94, 28.3.2014, s. 65).
(48)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/25/EÚ z 26. februára 2014 o obstarávaní vykonávanom subjektmi pôsobiacimi v odvetviach vodného hospodárstva, energetiky, dopravy a poštových služieb a o zrušení smernice 2004/17/ES (Ú. v. EÚ L 94, 28.3.2014, s. 243).
(49)    Oznámenie Komisie: Usmernenie týkajúce sa účasti uchádzačov a tovaru z tretích krajín na trhu verejného obstarávania v EÚ. Brusel, 24. 7. 2019, C(2019) 5494 final.
(50)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/23/EÚ z 26. februára 2014 o udeľovaní koncesií (Ú. v. EÚ L 94, 28.3.2014, s. 1).
(51)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1369 zo 4. júla 2017, ktorým sa stanovuje rámec pre energetické označovanie a zrušuje smernica 2010/30/EÚ (Ú. v. EÚ L 198, 28.7.2017, s. 1).
(52)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Stratégia EÚ v oblasti slnečnej energie [COM(2022) 221 final z 18. mája 2022].
(53)

   Pracovný dokument útvarov Komisie – Identifikácia potrieb pre obnovu Európy – Sprievodný dokument – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Správny čas pre Európu: náprava škôd a príprava budúcnosti pre ďalšie generácie [SWD(2020) 98 final], Identifying Europe's recovery needs (Identifikácia potrieb pre obnovu Európy), 27. 5. 2020.

(54)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/435 z 27. februára 2023, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2021/241, pokiaľ ide o kapitolu REPowerEU v plánoch obnovy a odolnosti, a ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1303/2013, (EÚ) 2021/1060 a (EÚ) 2021/1755 a smernica 2003/87/ES (Ú. v. EÚ L 63, 28.2.2023, s. 1).
(55)    Oznámenie Komisie: Usmernenie k plánom obnovy a odolnosti v kontexte plánu REPowerEU 2023/C 80/01 (Ú. v. EÚ C 80, 3.3.2023, s. 1).
(56)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/241 z 12. februára 2021, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti (Ú. v. EÚ L 57, 18.2.2021, s. 17).
(57)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1060 z 24. júna 2021, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde plus, Kohéznom fonde, Fonde na spravodlivú transformáciu a Európskom námornom, rybolovnom a akvakultúrnom fonde a rozpočtové pravidlá pre uvedené fondy, ako aj pre Fond pre azyl, migráciu a integráciu, Fond pre vnútornú bezpečnosť a Nástroj finančnej podpory na riadenie hraníc a vízovú politiku (Ú. v. EÚ L 231, 30.6.2021, s. 159).
(58)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/92/EÚ z 13. decembra 2011 o posudzovaní vplyvov určitých verejných a súkromných projektov na životné prostredie (Ú. v. EÚ L 26, 28.1.2012, s. 1).
(59)    Smernica Rady 92/43/EHS z 21. mája 1992 o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín (Ú. v. ES L 206, 22.7.1992, s. 7).
(60)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2000/60/ES z 23. októbra 2000, ktorou sa stanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia Spoločenstva v oblasti vodného hospodárstva (Ú. v. ES L 327, 22.12.2000, s. 1).
(61)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/35/ES z 21. apríla 2004 o environmentálnej zodpovednosti pri prevencii a odstraňovaní environmentálnych škôd (Ú. v. EÚ L 143, 30.4.2004, s. 56).
(62)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ z 24. novembra 2010 o priemyselných emisiách (integrovaná prevencia a kontrola znečisťovania životného prostredia) (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 334, 17.12.2010, s. 17).
(63)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/147/ES z 30. novembra 2009 o ochrane voľne žijúceho vtáctva (Ú. v. EÚ L 20, 26.1.2010, s. 7 – 25).
(64)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1724 z 2. októbra 2018 o zriadení jednotnej digitálnej brány na poskytovanie prístupu k informáciám, postupom a asistenčným službám a službám riešenia problémov a o zmene nariadenia (EÚ) č. 1024/2012 (Ú. v. EÚ L 295, 21.11.2018, s. 1).
(65)    Európska komisia, Generálne riaditeľstvo pre výskum a inováciu, Spoločné výskumné centrum, The strategic energy technology (SET) plan (Strategický plán pre energetické technológie). Úrad pre publikácie, 2019, https://data.europa.eu/doi/10.2777/04888.
(66)    „Energia z obnoviteľných zdrojov“ je „energia z obnoviteľných zdrojov“, ako sa vymedzuje v smernici Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/2001 z 11. decembra 2018 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov.
(67)    „Udržateľné alternatívne palivá“ sú palivá, na ktoré sa vzťahuje návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zaistení rovnakých podmienok pre udržateľnú leteckú dopravu [COM(2021) 561 final] a návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o využívaní palív z obnoviteľných zdrojov a nízkouhlíkových palív v námornej doprave [COM(2021) 562 final].
(68)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2001/42/ES z 27. júna 2001 o posudzovaní účinkov určitých plánov a programov na životné prostredie (Ú. v. ES L 197, 21.7.2001, s. 30).
(69)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/98/ES z 19. novembra 2008 o odpade a o zrušení určitých smerníc (Ú. v. EÚ L 312, 22.11.2008, s. 3).
(70)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2012/18/EÚ zo 4. júla 2012 o kontrole nebezpečenstiev závažných havárií s prítomnosťou nebezpečných látok, ktorou sa mení a dopĺňa a následne zrušuje smernica Rady 96/82/ES (Ú. v. EÚ L 197, 24.7.2012, s. 1).
(71)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 94/22/ES z 30. mája 1994 o podmienkach udeľovania a používania povolení na vyhľadávanie, prieskum a ťažbu uhľovodíkov (Ú. v. ES L 164, 30.6.1994, s. 3).
(72)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013 z 9. októbra 2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie (Ú. v. EÚ L 269, 10.10.2013, s. 1).
(73)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2018/2001 z 11. decembra 2018 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov.
(74)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2005/36/ES zo 7. septembra 2005 o uznávaní odborných kvalifikácií (Text s významom pre EHP) (Ú. v. EÚ L 255, 30.9.2005, s. 22).
(75)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1999 z 11. decembra 2018 o riadení energetickej únie a opatrení v oblasti klímy, ktorým sa menia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 663/2009 a (ES) č. 715/2009, smernice Európskeho parlamentu a Rady 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EÚ, 2012/27/EÚ a 2013/30/EÚ, smernice Rady 2009/119/ES a (EÚ) 2015/652 a ktorým sa zrušuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 525/2013 (Text s významom pre EHP) (Ú. v. EÚ L 328, 21.12.2018, s. 1).
(76)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 z 11. marca 2009 o európskej štatistike a o zrušení nariadenia (ES, Euratom) č. 1101/2008 o prenose dôverných štatistických údajov Štatistickému úradu Európskych spoločenstiev, nariadenia Rady (ES) č. 322/97 o štatistike Spoločenstva a rozhodnutia Rady 89/382/EHS, Euratom o založení Výboru pre štatistické programy Európskych spoločenstiev (Ú. v. EÚ L 87, 31.3.2009, s. 164).
(77)    Podľa článku 58 ods. 2 písm. a) alebo b) nariadenia o rozpočtových pravidlách.
(78)    Vysvetlenie metód plnenia rozpočtu a odkazy na nariadenie o rozpočtových pravidlách sú k dispozícii na webovom sídle BUDGpedia: https://myintracomm.ec.europa.eu/corp/budget/financial-rules/budget-implementation/Pages/implementation-methods.aspx .
(79)    DRP = diferencované rozpočtové prostriedky/NRP = nediferencované rozpočtové prostriedky.
(80)    EZVO: Európske združenie voľného obchodu.
(81)    Kandidátske krajiny a prípadne potenciálni kandidáti zo západného Balkánu.
(82)    Podľa oficiálnej rozpočtovej nomenklatúry.
(83)    Technická a/alebo administratívna pomoc a výdavky určené na financovanie vykonávania programov a/alebo akcií Európskej únie (pôvodné rozpočtové riadky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.
(84)    Rok N je rokom, v ktorom sa návrh/iniciatíva začína vykonávať. Nahraďte „N“ očakávaným prvým rokom vykonávania (napríklad: 2021). To isté urobte aj pri nasledujúcich rokoch.
(85)    Výstupy sú produkty, ktoré sa majú dodať, a služby, ktoré sa majú poskytnúť (napr.: počet financovaných výmen študentov, vybudované cesty v km atď.)
(86)    Ako je uvedené v bode 1.4.2. „Špecifické ciele…“.
(87)    Rok N je rokom, v ktorom sa návrh/iniciatíva začína vykonávať. Nahraďte „N“ očakávaným prvým rokom vykonávania (napríklad: 2021). To isté urobte aj pri nasledujúcich rokoch.
(88)    Technická a/alebo administratívna pomoc a výdavky na podporu vykonávania programov a/alebo akcií EÚ (pôvodné rozpočtové riadky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.
(89)    Technická a/alebo administratívna pomoc a výdavky na podporu vykonávania programov a/alebo akcií EÚ (pôvodné rozpočtové riadky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.
(90)    ZZ = zmluvný zamestnanec; MZ = miestny zamestnanec; VNE = vyslaný národný expert; DAZ = dočasný agentúrny zamestnanec; PED = pomocný expert v delegácii.
(91)    Čiastkový strop pre externých zamestnancov financovaných z operačných rozpočtových prostriedkov (pôvodné rozpočtové riadky „BA“).
(92)    Rok N je rokom, v ktorom sa návrh/iniciatíva začína vykonávať. Nahraďte „N“ očakávaným prvým rokom vykonávania (napríklad: 2021). To isté urobte aj pri nasledujúcich rokoch.
(93)    Pokiaľ ide o tradičné vlastné zdroje (clá, odvody z produkcie cukru), uvedené sumy musia predstavovať čisté sumy, t. j. hrubé sumy po odčítaní 20 % na náklady na výber.
Top

V Bruseli16. 3. 2023

COM(2023) 161 final

PRÍLOHY

k

návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady

o zriadení rámca opatrení na posilnenie európskeho ekosystému výroby výrobkov emisne neutrálnych technológií (akt o emisne neutrálnom priemysle)


PRÍLOHA

Strategické emisne neutrálne technológie

1.

Solárne fotovoltické a solárne tepelné technológie

2.

Veterné technológie na pevnine a technológie v oblasti výroby energie z obnoviteľných zdrojov na mori

3.

Batériové/skladovacie technológie

4.

Tepelné čerpadlá a technológie v oblasti geotermálnej energie

5.

Elektrolyzéry a palivové články

6.

Udržateľné technológie v oblasti výroby bioplynu/biometánu

7.

Technológie na zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého

8.

Technológie sústav

Top