EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0298

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV o komplexnom prístupe k duševnému zdraviu

COM/2023/298 final

V Bruseli7. 6. 2023

COM(2023) 298 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

o komplexnom prístupe k duševnému zdraviu


Duševné zdravie je neoddeliteľnou súčasťou zdravia. Je to stav pohody, v ktorom si človek uvedomuje svoje schopnosti, dokáže sa vyrovnať so stresovými situáciami, ktoré život prináša, a prispievať k spoločenskému životu. Duševné zdravie je predpokladom produktívneho hospodárstva a inkluzívnej spoločnosti a presahuje individuálny či rodinný rozmer.

Duševné zdravie či zlý zdravotný stav nevznikajú vo vákuu. Podmieňujú ich osobné i vonkajšie faktory. Sú odrazom stavu našej spoločnosti, nášho hospodárstva, prostredia, v ktorom žijeme, a dokonca aj diania vo svete a okolo nás. Európska únia (EÚ) i celý svet sú svedkami bezprecedentných kríz, ako je pandémia COVID-19, útočná vojna Ruska proti Ukrajine, energetická kríza či inflácia, ktoré otriasli našou každodennou realitou, očakávaniami a dôverou. Prehlbuje sa aj trojitá planetárna kríza (zmena klímy, strata biodiverzity a znečistenie životného prostredia). Väčšia digitalizácia, demografické zmeny a radikálne posuny na trhu práce prinášajú okrem nových príležitostí aj nové výzvy. V záujme posilnenia odolnosti jednotlivcov i celej populácie je preto nevyhnutné, aby sa okrem riešenia týchto kríz venovala pozornosť aj výzvam v oblasti duševného zdravia.

Lepšie duševné zdravie je preto naliehavou potrebou takhľadiska sociálneho, ako aj hospodárskeho. Pred pandémiou COVID-19 sa problémy spojenéduševným zdravím týkali približne 84 miliónov ľudíEÚ (jedna osoba zo šiestich)zahŕňali náklady vo výške 600 miliárd EUR, čo predstavuje viac ako 4 % HDP 1 . Medzi jednotlivými regiónmi, sociálnymi, rodovýmivekovými skupinami boli výrazné rozdiely. Pokiaľ idepracovné prostredie, 27 % pracovníkov uviedlo, že počas predchádzajúcich dvanástich mesiacov prežívalo pracovný stres, depresie alebo úzkosti. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť absentizmu, ktorý má vážny dosah na život pracovníkovorganizáciu chodu podnikov. Náklady spojenétým, že saoblasti duševného zdravia nepodnikajú žiadne kroky, sú už teraz vysoké a v závislosti od globálnych stresových faktorov sa predpokladá, že budú ešte stúpať. Užroku 2019 trpelo viac ako 7 % ľudíEÚ depresiou 2 13 % malo väčšinu času pocit osamelosti.

Pandémia predstavovala vážne ohrozenie pre duševné zdravie,to najmämladých ľudí a u osôb, ktoré už predtým trpeli duševnými chorobami. Počas pandémie sa počet osôbEÚ, ktoré premohol pocit osamelosti,porovnaníobdobím rokov pred pandémiouniektorých regiónoch zdvojnásobil až na 26 % 3 . Silnejší pocit osamelostiznížená miera sociálnych interakcií, obavyvlastné zdraviezdravie milovaných osôb, ako aj neistota, pokiaľ idebudúcnosť, úzkosť zo strachustraty 4 – to všetko sú faktory, ktoré sa podpísali pod posttraumatické stresové poruchy.

U mladých ľudí (vo veku od 15 do 19 rokov) je samovražda po dopravných nehodách druhou hlavnou príčinou smrti 5 .EÚ sa ročná hodnota nákladov spojenýchproblémami duševného zdraviadetímladých ľudí odhaduje na 50 miliárd EUR 6 .

Za týmito štatistikami sú milióny osobných príbehov. Sú to príbehy detí a dospievajúcich, pre ktorých sa tablety, smartfóny, platformy sociálnych médií a aplikácie na zasielanie správ stali neoddeliteľnou súčasťou života, niekedy na úkor telesného a duševného zdravia. Sú to tiež príbehy sociálne vylúčených osôb, ktoré čelia diskriminácii, príbehy starších ľudí, ktorí sa cítia osamelí, príbehy pracovníkov, ktorí zažili syndróm vyhorenia, ako aj rodičov, ktorí už nezvládajú svoje povinnosti, a osôb, ktoré sa cítia izolované z dôvodu svojej identity či miesta bydliska.

Podľa Charty základných práv EÚ má každý právo na prístup k preventívnej zdravotnej starostlivosti a právo využívať lekársku starostlivosť za podmienok ustanovených vnútroštátnymi právnymi predpismi a praxou. Na základe Európskeho piliera sociálnych práv má každý právo na včasný prístup k cenovo dostupnej a kvalitnej preventívnej a liečebnej zdravotnej starostlivosti.

V zdravej spoločnosti musia ľudia vedieť, že ak potrebujú pomoc, je možné ju nájsť, a že majú prístup k podpore a cenovo dostupnej kvalitnej podpore. Hlavným cieľom verejnej politiky by malo byť zabezpečenie, aby sa na nikoho nezabúdalo, aby občania mali rovnaký prístup k prevencii a službám v oblasti duševného zdravia v celej EÚ a aby opätovné začlenenie a sociálne začlenenie boli hlavnou myšlienkou kolektívnej akcie zameranej na boj proti chorobám súvisiacim s duševným zdravím. Na to, aby sa Európa tomuto cieľu priblížila, je potrebné zabezpečiť účinné poradenstvo, koordináciu, posilnenú podporu a cielené opatrenia. Analýza demografických zmien môže byť podkladom pre cielené intervencie, keďže demografické faktory môžu pomôcť pri identifikácii vysokorizikových skupín, ktoré si môžu vyžadovať osobitnú podporu alebo zdroje, a následne môže formovať politiku.

V reakcii na túto skutočnosťna výzvu občanov po opatreniachoblasti duševného zdraviarámci Konferenciebudúcnosti Európy oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová novú iniciatívuoblasti duševného zdraviaEÚ.rámci priority Komisie „podpora európskeho spôsobu života“ je táto iniciatíva zlomovým bodomhľadiska toho, ako saduševnému zdraviuEÚ pristupuje. Komisia reaguje aj na výzvu Európskeho parlamentu na prijatie opatrenínadväznosti na jeho uznesenieroku 2022duševnom zdravídigitálnom svete práce 7 ,ktorom vyzýva inštitúcie EÚčlenské štáty, aby uznali rozsah problémov duševného zdravia súvisiacichprácouaby podľa toho konali. Toto oznámenie je začiatkom nového strategického prístupuduševnému zdraviu, ktorý má medzisektorový charakterktorý presahuje rámec politikyoblasti zdravia. Zameriava sa na to, ako poskytnúť úľavu ľuďom, ktorí majú problémyduševným zdravím,na politiky prevencie. Vychádzatroch hlavných zásad, ktoré by mali platiť pre každého občana EÚ: i) mať prístupadekvátnejúčinnej prevencii; ii) mať prístup ku kvalitnejcenovo dostupnej zdravotnej starostlivostiliečbeoblasti duševného zdraviaiii) mať možnosť sa po zotavení opätovne začleniť do spoločnosti.

Tieto hlavné zásady slúžia ako podklad pre všetky aspekty tejto iniciatívy a sú priamo zohľadnené v jej jednotlivých kapitolách.

Dnešný komplexný prístup k duševnému zdraviu vyzýva vnútroštátnych a regionálnych aktérov, sektory zdravotnej aj inej politiky, ako aj príslušné zainteresované strany – počnúc pacientmi a organizáciami občianskej spoločnosti až po akademickú obec – a priemysel, aby spolupracovali. Jeho cieľom je zaviesť nástroje na stimulovanie zmien, a to aj na globálnej úrovni, posilniť existujúce štruktúry a monitorovať opatrenia.

Bude podporovať členské štátyich úsilídosiahnutie cieľov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)oblasti neprenosných chorôb do roku 2025 8 cieľov udržateľného rozvoja 9 do roku 2030 vrátane cieľovoblasti duševného zdravia.

a)Zahrnutie duševného zdravia do politík

V komplexnom prístupe sa musí zohľadňovať vplyv biologickýchpsychologických faktorov, ako aj význam rodiny, komunity, hospodárstva, spoločnosti, prostrediabezpečnosti. Patrí sem aj úloha, ktorú zohráva kombinácia prácestarostlivostirodinu, školskéhopracovného prostredia, ako aj digitálneho sveta, sociálnych (napr. miera zažitého násilia, pohlavie, správanie, vzdelanie 10 ), hospodárskych (napr. nestabilita, inflácia, chudobanezamestnanosť)komerčných (napr. tlak agresívneho marketingu) determinantov zdravia.

Preto súzáujme zlepšenia duševného zdraviapodpory odolnosti duševného zdravia potrebné politikyoblastiach ako vzdelávanie, mládež, umeniekultúra, životné prostredie, zamestnanosť, súdržnosť, výskuminovácie, sociálna ochrana, udržateľný rozvoj miestdigitálny svet. Prekážky, ktoré stojaceste dobrému duševnému zdraviu, nedokáže prekonať systém zdravotnej starostlivosti sám 11 .

Determinanty duševného zdravia súinterakciiexistujúcimi nerovnosťamispoločnosti,dôsledku čoho sú niektorí ľudia vystavení vyššiemu riziku zlého duševného zdravia ako iní. Ak sú príčinou zlého duševného zdravia diskriminácia na základe pohlavia, rasového alebo etnického pôvodu, náboženstva alebo viery, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie, násilienenávisť, dôležitým nástrojom prevencie je podpora rovnostinašich spoločnostiach.záujme pokroku smeromÚnii rovnosti Komisiaroku 20202021 prijala päť stratégií 12 týkajúcich sa rovnosti. Vo všetkých stratégiách sa podčiarkuje riziko diskriminácie, ktorá vediezhoršeniu duševného zdravia. Kľúčovým obdobím života, ktoré rozhodujeduševnom zdravíbudúcnosti, je detstvo. Zdôrazňuje sa tostratégii EÚoblasti práv dieťaťa 13 , ktorá vyzýva ku komplexnému prístupuprevenciiochrane detí pred akoukoľvek formou násilia.

Európsky rok mládeže 2022 bol zameraný na obnovenie pozitívneho výhľadu pre mladých ľudí a zahŕňal činnosti na podporu ich duševného zdravia a pohody. Európsky rok zručností bude v roku 2023 podporovať investície do odbornej prípravy a zvyšovania úrovne zručností s cieľom zvýšiť životné príležitosti a zlepšiť adaptabilitu ľudí a pracovníkov na zmeny. Je to dôležité z hľadiska podpory komplexného prístupu k duševnému zdraviu.

Politika v oblasti duševného zdravia, ktorá prináša výsledky pre všetkých, musí fungovať vo všetkých príslušných oblastiach politiky. Výsledky výskumu stále viac poukazujú napríklad na to, že vzájomné a opätovné prepojenie s prírodou má pozitívny vplyv na duševné zdravie. Zároveň sa všeobecne uznáva vplyv znečistenia na duševné zdravie, a to aj znečistenia ovzdušia alebo vystavenia občanov toxickým chemikáliám. Ciele a opatrenia v rámci Európskej zelenej dohody zamerané na podporu čistého životného prostredia, obnovenie lokalít a ich prírodného charakteru a ekologizáciu miest pozitívne ovplyvňujú naše telesné a duševné zdravie.

V záujme odstránenia rizík spojenýchvyužívaním digitálnych služieb vrátane rizík súvisiacichduševným zdravím saaktedigitálnych službách 14 zavádza široký súbor povinností náležitej starostlivosti, ktoré sa vzťahujú na online sprostredkovateľov.cieľom umožniť cielené nápravné opatreniaúčinne riešiť problémy verejnej politiky saaktedigitálnych službách uvádzajú špecifické riziká spojené so závažnými negatívnymi účinkami na telesnúduševnú pohodu ľudí, ako aj vplyvy na telesnýduševný vývoj detí, ktoré by mohli súvisieťpoužívaním týchto platforiem. Najväčšie platformyinternetové vyhľadávače, t. j. tie, ktoré majú viac ako 45 miliónov používateľovÚnii, sú povinné posudzovať systémové riziká, ktoré ich služby predstavujú pre duševné zdravie,prijať opatrenia na zmiernenie zistených rizík 15 .

Komisia už podporuje prenos príslušných najlepších postupovčlenských štátovzainteresovaných strán na podporu duševného zdravia vo všetkých politikáchkomunitách 16 prostredníctvom expertnej skupiny pre verejné zdravie 17 .

Pripravuje sa štúdia na analýzu účinnosti rozširujúcich sa politíkoblasti duševného zdraviaduševnej pohodyčlenských štátoch 18  cieľom lepšie podporiť tvorbu politík.

HLAVNÉ INICIATÍVY

1. Európska iniciatíva na budovanie kapacít v oblasti duševného zdravia

§V roku 2023 Komisia vyčlení 11 miliónov EURrámci programu EU4Health, aby spoluWHO podporila členské štáty pri budovaní kapacít pre prístup, ktorý presadzuje duševné zdravie vo všetkých politikách 19 .

§Komisia vyčlení 10 miliónov EUR 20 na podporu zainteresovaných strán, ktoré zohrávajú úlohu pri podpore duševného zdraviakomunitách so zameraním na zraniteľné skupiny vrátane detímládežemigrantov/utečencov.

§V roku 2024 Komisia spustí koncepciu (súbor nástrojov) pre multidisciplinárny prístupbudovaniu kapacítoblasti duševného zdravia 21 .

Členské štáty sú vyzvané, aby čo najskôr prijali prístup, ktorý presadzuje duševné zdravie vo všetkých politikách. Osobitná pozornosť by sa mala venovať podpore, prevencii 22 , včasnej intervencii, boju proti stigmatizáciizaručeniu sociálneho začlenenia osôbproblémami duševného zdravia. Okrem toho by členské štáty mali podporovať programy na pomoc ľuďom pri hľadaní zamestnania alebo pri účasti na programoch návratu do zamestnania. Digitálny priestor aj na pracovisku prináša psychosociálne riziká, ktoré výrazne ovplyvňujú ľudí, organizácieekonomiky 23 . Osobitnú pozornosť treba venovať podpore rovnováhy medzi pracovnýmsúkromným životom.

b)Podporovať dobré duševné zdravie, prevenciuvčasnú intervenciuprípade problémovduševným zdravím

Ľudia, ktorí majú problémy s duševným zdravím, musia vedieť, kde môžu požiadať o pomoc. Dostupné služby a nástroje sú v súčasnosti rozptýlené a v rámci EÚ sa značne líšia. Tiež nie sú dostatočne viditeľné a ľudia o nich nevedia. To treba zmeniť.

Podpora dobrého duševného zdravia, prevencia problémov spojenýchduševným zdravímvčasné intervencie sú účinnejšienákladovo efektívnejšie ako liečba. Ekonomické dôkazyúčinnosti investícií do tohto prístupu sú najpresvedčivejšie pri včasných intervenciách zameraných na zdravie matiekdojčiat, detídospievajúcich, ako aj na duševné zdravie na pracovisku [pozri kapitolu e)]prevenciu samovráždsebapoškodzovania 24 . Je potrebné posilniť výskumtejto oblasti, aby sa lepšie rozpoznali včasné varovné signály. Na tento účel súrámci programu Horizont Európa vyčlenené rozpočtové prostriedky 25 .

Zdravie človeka ovplyvňujú životné skúsenosti a prostredie, v ktorom trávi svoj život. Na duševné zdravie majú významný vplyv determinanty zdravia, počnúc výživou a fyzickou aktivitou, škodlivou konzumáciou alkoholu, tabaku a drog, ale aj environmentálne, sociálne a obchodné determinanty vrátane životných podmienok, lepšieho bývania, čistého ovzdušia, prístupu k športu, kultúre a zeleným oblastiam a lepšej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, ako aj rizík násilia.

Dôležitú úlohu pri podpore dobrého duševného zdravia zohráva fyzická aktivita a šport. EÚ bude naďalej podporovať šport a zdraviu prospešné pohybové aktivity, prostredníctvom pracovného plánu EÚ pre šport a Európskeho týždňa športu.

Včasná intervencia dokáže zabezpečiť včasnú podporumôže zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu pohodyduševného zdravia najmä medzi mladými ľuďmi 26 . Včasná intervencia môže byť napríklad kľúčomrozpoznaniuriešeniu rizikových faktorov, pričom môžu byť prítomné náznaky rôznych foriem duševnej nepohody. Rôzne prostredia, ako sú školy, pracoviská, domovy pre starších ľudíväznice, sú takisto kľúčovými miestami na podporu duševného zdravia, prevenciuvčasnú identifikáciu, ako aj intervenciu. Napríklad pomocou školských programov zameraných na podporu duševného zdraviapohodyzapojením rôznych aktérovslužieb 27 komunite možno identifikovaťriešiť problémyranom štádiu.

V roku 2023 vyhlási Komisia prostredníctvom portálu EÚnajlepšími postupmi pre členské štátyzainteresované strany výzvu na predloženie najlepších postupov na podporu duševného zdravia, prevenciu, včasné odhaľovanievčasnú intervenciu 28 .rámci iniciatívy „Spoločne zdravšie“ vypracuje spolučlenskými štátmi iniciatívy na riešenie kľúčových behaviorálnych, hospodárskych, sociálnych, environmentálnych (vrátane znečistenia), medzigeneračnýchkomerčných determinantov duševného zdravia 29 . Podporí vypracovanie usmernenívčasnom odhaľovaníintervenciiskríning zraniteľných skupínkľúčových prostrediach, ktoré majú členské štáty pilotne otestovať 30 . Komisia zintenzívni svoju prácuoblasti výskumu mozgu spustením nových projektov. Budú sanich využívať aj digitálne zdravotné údaje 31 , výpočtovésimulačné infraštruktúry 32 .

HLAVNÉ INICIATÍVY    

2. Európska iniciatíva zameraná na predchádzanie depresii a samovraždám

§Komisia vyčlení 6 miliónov EUR na znižovanie rizika, ktoré predstavujú vážne problémyduševným zdravím pre ľudí. Na tento účel budečlenských štátoch podporovať rozvojimplementáciu politík zameraných na predchádzanie depresiisamovraždám na základe výmeny najlepších postupov (2023).

3. Iniciatíva „Spoločne zdravšie“ – duševné zdravie

§Komisia vyčlení 8,3 milióna EUR na posilnenie zložky duševného zdraviarámci iniciatívy EÚ „Spoločne zdravšie“oblasti neprenosných chorôbcieľom podporiť opatrenia členských štátovoblasti podpory duševného zdravia, vytvárania priaznivých prostredípolitík, zlepšovania sociálneho začleneniaboja proti stigmatizáciidiskriminácii spojenejproblémami duševného zdravia 33 .

4. Miesto prístupu pre ľudí, ktorí majú problémy s duševným zdravím

§Komisia vytvorírámci portálu EÚnajlepšími postupmi register EÚ 34 ,ktorom sa budú zhromažďovať najlepšie postupy členských štátov. Umožnia im učiť sa jeden od druhéhosmerovať ľudíúčinnej starostlivosti (tiesňové linky pomoci, centrá pomoci atď.).

§Členské štáty budú vyzvané 35 , aby vytvorili vlastné webové sídla, ktoré budú ľuďom slúžiť ako referenčné body,cieľom zlepšiť prístupliečbe, podporestarostlivostipomôcť tak ľuďom orientovať sadostupných službách pomoci.

5. Európsky kódex pre duševné zdravie

§Komisia vyčlení 2 milióny EUR 36 na súbor odporúčaní založených na dôkazoch, ktorým sa posilní postavenie ľudí bojujúcichproblémamiduševným zdravím tak, aby sa dokázali lepšie staraťsvoje duševné zdravie, duševné zdravie svojej rodinytých, ktorí im poskytujú starostlivosť. Tieto odporúčania sa budú aktívne propagovaťbudúdispozícii online.

6. Vývoj spoločného ekosystému pre výskum mozgu

§Komisia posilní výskumoblasti zdravia mozgu vrátane výskumu duševného zdravia formou úzkej spoluprácečlenskými štátmi na vytvorení ekosystému. Tento ekosystém by spájal výskumných pracovníkovzainteresované stranycieľom uľahčiťkoordinovať činnosti a v najlepšej možnej miere tak využiť investície EÚčlenských štátov do výskumu.

Členské štáty sa naliehavo vyzývajú, aby využívali možnosti finančnej podpory EÚ a spolupracovali pri vykonávaní iniciatív a najlepších postupov v oblasti podpory duševného zdravia a prevencie, aby sa zaoberali prepojeniami medzi nerovnosťami a duševným zdravím tak, že vynaložia viac úsilia na boj proti stigmatizácii, diskriminácii, nenávistným prejavom a násiliu, a aby v oblasti podpory duševného zdravia a pohody poskytovali primeranú odbornú prípravu, zvyšovanie úrovne zručností a rekvalifikáciu pracovných síl v sektore zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Jednotlivé krajiny by sa mali venovať aj výzvam súvisiacim s prevenciou problémov duševného zdravia zraniteľných komunít, zintenzívniť činnosť zameranú na včasné rozpoznávanie problémov s duševným zdravím, poskytovať včasné intervencie a podporu a zaoberať sa prepojeniami medzi vylúčením, nerovnosťami a duševným zdravím. Na tento účel by mali zvýšiť úsilie v boji proti diskriminácii, nenávistným prejavom a násiliu.

c)Podporovať duševné zdravie detímládeže

Európa je svedkom zhoršujúceho sa stavu duševného zdravia našich mladších generácií. Počas pandémie COVID-19 väčšina detí nemohla chodiť do školy, bola bez sociálnej interakciefyzickej aktivity. Počet mladých ľudí, ktorí prepadli depresii, narástol viac ako dvojnásobne 37 . Pocit osamelosti, ktorý má významný vplyv na pohoduduševné zdravie, dosiahol alarmujúcu úroveň.roku 2022 jednapiatich osôb vo veku od 16 do 25 rokov uviedla, že sa väčšinu času cítila osamelá 38 .

Chudoba detí môže mať škodlivý vplyv na duševné zdravie.odporúčaní Rady, ktorým sa zriaďuje Európska záruka pre deti 39 , sa riešia niektorétýchto výziev. Účinný spôsob, ako podporiť psychickú pohodu detímladých ľudí, sú programy prevencie šikanovania na školách 40 .

Mladí ľudia čoraz častejšie bojujú s úzkosťou, so smútkom alebo strachom, so sebapoškodzovaním, s nízkym sebavedomím, so šikanovaním a s poruchami stravovania. Obzvlášť ohrozené sú násilne vysídlené a migrujúce deti vrátane detí, ktoré boli nútené utiecť pred ruskou útočnou vojnou na Ukrajine, a deti, ktoré sú obeťami sexuálneho vykorisťovania, inej trestnej činnosti a zneužívania.

Deti sú ovplyvňované rôznymi vzájomne prepojenými determinantmi zdravia, environmentálnymi, sociálnymi a komerčnými determinantmi, ako aj dôsledkami internetovej kriminality, ako je sexuálne zneužívanie detí online. Existujú prípady, keď deti a mladí ľudia čelia ťažkostiam počas tých rokov života, keď sú najzraniteľnejší a keď dochádza k ich najvýraznejšiemu formovaniu, čo môže mať vplyv na ich zdravie a duševné zdravie počas celého ich života.

Mladých ľudí zároveň veľmi trápi aj zmena klímystrata biodiverzity.nedávneho prieskumu 41 vyplýva, že 75 % detímladých respondentov vníma svoju budúcnosť ako „desivú“. Štúdia zároveň odhalila, že obavystrach spojené so zmenou klímy mali súvislosťreakciou vlád, ktorá bola vnímaná ako nedostatočná,so súvisiacimi pocitmi zrady. Preto sú záväzky EÚ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050globálny rámec pre biodiverzitu po roku 2020 takisto dôležité pre duševné zdravie našich detí.

Digitálne nástroje môžu mať pozitívny vplyv na duševné zdravie (napr. vďaka prístupuinformáciám, podporným skupinámterapeutickým službám), no zároveň môžu duševné zdravie ovplyvňovať negatívne. Je nutné, aby digitálny priestor,ktorom sa pohybujú deti, bol bezpečnejšízdravší 42 .záujme toho treba zabezpečiť: ochranu detí pred nevhodným obsahom, rušivým zberom informáciíagresívnym online marketingomnezdravými potravinami, nápojmi, normami krásy, alkoholomtabakom, obozretné využívanie sociálnych médií, riešenie problému sexuálneho zneužívania detí online, prístupunelegálnym drogámnovým psychoaktívnym látkam,to so zárukami proti kybernetickému šikanovaniu, nenávistným prejavom, príliš dlhému času strávenému pred obrazovkoudigitálnej úprave obrázkov. Takisto treba zabezpečiť vyvážené používanie online hier, ktoré pomáha predchádzať chorobnému používaniunegatívnym účinkom na každodenný život.

V súvislostifyzickýmduševným vývojom detí 43 saaktedigitálnych službách 44 uvádzajú určité systémové riziká vyplývajúcenávrhu alebo fungovania službysystémov vrátane algoritmických systémov, pokiaľ idetie služby, ktoré sú označené ako „veľmi veľké online platformy“ alebo „veľmi veľké internetové vyhľadávače“. Takéto ohrozenie môže vzniknúť napríkladsúvislostikoncepciou online rozhraní, ktoré úmyselne alebo neúmyselne využívajú slabé stránkyneskúsenosť maloletých alebo ktoré môžu spôsobiť návykové správanie.

V prípade platforiem, ktoré nie sú označené ako „veľmi veľké“, sa v akte o digitálnych službách poskytovateľom online platforiem ukladajú aj cielené opatrenia zamerané na lepšiu ochranu maloletých na internete, napríklad navrhnutím svojich online rozhraní alebo ich častí s najvyššou štandardnou úrovňou ochrany súkromia, bezpečnosti a ochrany pre maloletých, alebo prijatím noriem na ochranu maloletých alebo účasťou na relevantných kódexoch správania. Okrem toho sa v akte o digitálnych službách poskytovateľom online platforiem zakazuje prezentovať online reklamu na svojom rozhraní, ak s primeranou istotou vedia, že príjemcom služby je maloletá osoba.

Stratégia Lepší internet pre deti (stratégia BIK+) 45 , ktorá dopĺňa aktdigitálnych službách, ponúka podporu zameranú na duševné zdravie detíonline prostredí prostredníctvom centier pre bezpečnejší internetportálu BIK, ktorý deťom, ale aj rodinámučiteľom, ponúka množstvo zdrojov primeraných veku. Tieto linky pomoci centier pre bezpečnejší internet ponúkajú praktickú podporuporadenstvo deťom, ktoré čelia problémomonline priestore, ako sú kybernetické šikanovanie, groomingrušivý obsah, ako aj ich rodičom či opatrovníkom.

Deti súzraniteľnejšej situácii než dospelí, keď chcú vyjadriť svoje obavy. súlade so stratégiou EÚoblasti práv dieťaťa Komisiaroku 2024 predloží iniciatívu týkajúcu sa integrovaných systémov ochrany dieťaťa, ktorá vyzve všetky príslušné orgányslužby na lepšiu spoluprácusystéme, ktorého stredobodom pozornosti je dieťa. Pri jej príprave sa bude konzultovaťdeťmi ajrozmere duševného zdravia,torámci novovytvorenej platformy EÚ pre participáciu detí. Deti by sa mali vyjadriťna tento účel sú potrebné cielené nástrojeiniciatívy. Komisia podporí vykonávanie stratégie EÚ pre účinnejší boj proti sexuálnemu vykorisťovaniuzneužívaniu detí 46  tak, že zintenzívni úsilieoblasti prevencie, pomoci obetiam, vyšetrovaniatrestného stíhania. Výzvy týkajúce sa detímládeževidieckych alebo vzdialených oblastí, ktoré sú obzvlášť postihnuté nedostatkom služieb na pomocproblémami duševného zdravia, bude Komisia riešiť tak, že do akčného plánu EÚ pre vidiek zahrnie osobitné opatrenia. Zabezpečí tak, že Európsky zbor solidarity bude naďalej pomáhať pri aktivitách súvisiacichprevenciou, propagácioupodporouoblasti zdraviasúladeiniciatívou HealthyLifeStyle4All 47 osobitným dôrazom na podporu zraniteľných alebo znevýhodnených skupín obyvateľstva.

Prevenciavčasné intervencie odborníkov, ktorí súkontaktedeťmi, ako sú učitelia, môžu podporiť mentálnu odolnosť detímladých ľudízmierniť potenciálne škody najmä tým, že sa im poskytne možnosť vyjadriť sa. Škôlkyškoly predstavujú ideálne prostredie,ktorom malé deti nadobudnú zručnosti, vďaka ktorým dokážu ovládať svoje emócierozvíjať svoje chápanie duševného zdravia,pritom si osvojovať zručnosti, ako sú empatiabudovanie sebauvedomeniasebadôvery. Vyžaduje si to primerane vyškolený personálnemalé investície, ktoré môžu pomôcť znížiť mieru stigmatizáciesúvislostiproblémami duševného zdraviavybudovať odolnejšiusúdržnejšiu spoločnosť. Preukázalo sa, že školské iniciatívy vrátane holistických prístupovduševnému zdraviu zlepšujú duševné zdravie študentov, ich kognitívne zručnosti, rozsah pozornosti, akademické výsledkyodolnosť voči stresovým faktorom 48 . Medzinárodná linka pomoci deťom 49 poskytuje deťom podporuoblasti duševného zdravia, ktorá môže zahŕňať emocionálnu, psychologickúniekedy právnu pomoc deťom, ktoré na túto linku zavolajú.

Komisia bude podporovať členské štáty pri vykonávaní Európskej záruky pre deti v súlade s ich národnými akčnými plánmi a prostredníctvom fondov EÚ, najmä Európskeho sociálneho fondu plus, ako aj tým, že uľahčí výmenu osvedčených postupov medzi koordinátormi záruky pre deti. Krajinám sa takisto poskytne podpora v ich úsilí o posilnenie budovania vnútroštátnych kapacít v oblasti zdravotnej starostlivosti a iných odborníkov a budú vyzvané, aby využívali finančné príležitosti z rozpočtu EÚ na zintenzívnenie opatrení v oblasti prevencie a včasných intervencií mimo sektora zdravotníctva, najmä vo vzdelávacom prostredí. Komisia bude monitorovať pokrok aj prostredníctvom európskeho semestra.

Komisia bude pokračovať vo vykonávaní stratégie EÚ pre mládež (2019 – 2027) 50 cieľom zlepšiť duševné zdraviepohoduskoncovať so stigmatizáciou.

Komisia posilní podporu duševného zdravia vo vzdelávacom prostredí tak, že podporí vykonávanie iniciatívy Cestaúspechuškole 51 . Expertná skupina Komisie zameraná na podporné vzdelávacie prostredia pre skupiny ohrozené podvýkonnosťouna podporu pohodyškole vypracujeroku 2024 usmerneniasystémovom celoškolskom prístupeduševnej pohode pre tvorcov politík na miestnej, regionálnejceloštátnej úrovnipre školy 52 . Komisia navrhne súbor nástrojov na dosiahnutie duševnej pohodyškole, ktorý bude zameraný na sebahodnoteniesebazdokonaľovanie,predloží odporúčania týkajúce sa činnostíoblasti zvyšovania informovanosti na vnútroštátnej úrovnina úrovni EÚ. Možnosti financovania projektov budú dostupné prostredníctvom programu Erasmus+Európskeho zboru solidaritycieľom podporiť duševné zdravieduševnú pohodu mladých ľudípomocou dlhodobého opatrenia programu Erasmus+oblasti odbornej výchovyspoluprácenázvom „Duševné zdravie pri prácimládežou“ sa bude naďalej zvyšovať informovanosťrozvíjať gramotnosťoblasti duševného zdravia.

 HLAVNÉ INICIATÍVY

7. Sieť duševného zdravia detí a mládeže

§V roku 2024 podporí Komisia vytvorenie siete duševného zdravia detímládeže na účely výmeny informácií, vzájomnej podporyosvety prostredníctvom ambasádorov pre mládež 53 .

8. Zdravie detí 360

§V roku 2023 Komisia vypracuje súbor nástrojov prevencie zameraný na prevenciu, včasnú intervenciuprípade ohrozených detíriešenie vzájomného vzťahu medzi duševnýmtelesným zdravímkľúčovými determinantmi zdravia 54 . Osobitná pozornosť sa bude venovať rizikám šikanovania vo vzdelávacom prostredí.

9. Prvá hlavná iniciatíva zameraná na mládež (hlavná iniciatíva Nástroja technickej podpory 2023 55 )

§V roku 2023 vyvinie Komisiaúzkej spoluprácideťmimladými ľuďmi 56  nástroje pre detimladých ľudí (v hodnote 2 milióny EUR), vďaka ktorým sa budú môcť aktívne venovať napríklad zdravému životnému štýlu či prevencii problémov duševného zdravia.

10. Zdravé obrazovky, zdravá mládež

Komisia podporí tieto aktivity:

§pokračovanie vo vykonávaní stratégie Lepší internet pre deti (stratégia BIK+) 57 ,

§praktické usmernenia pre orgány týkajúce sa zlepšenia ochrany detídigitálnom svete doplnené monitorovaním vplyvu digitálnej transformácie na pohodu detí prostredníctvom portálu Lepší internet pre deti,

§kódex správania týkajúci sa koncepcie primeranej veku 58 , ktorého vytvorenie má Komisia uľahčiťktorý vychádzanových pravidiel aktudigitálnych službách,

§uľahčenie ďalšej činnosti podľa kódexu správania týkajúceho sa boja proti nezákonným nenávistným prejavom onlinezmysle aktudigitálnych službách 59 jej zintenzívnenie.

Komisia odporúča členským štátom, aby spolupracovali na politikách a iniciatívach zameraných na špecifické výzvy súvisiace s duševným zdravím detí a mladých ľudí a aby sa zaoberali súvislosťami medzi problémami duševného zdravia, determinantmi zdravia a používaním digitálnych nástrojov. Komisia vyzýva členské štáty, aby vo svojich vnútroštátnych stratégiách v oblasti duševného zdravia označili deti za prioritnú cieľovú skupinu a vytvorili siete s rodinami, školami, mládežou a inými zainteresovanými stranami a inštitúciami, ktoré sa venujú problematike duševného zdravia detí. Členské štáty sú vyzývané, aby čo najskôr zabezpečili lepší prístup detí k službám v oblasti duševného zdravia, ako aj rovnaký a jednoduchý prístup k zdravej výžive a pravidelnej fyzickej aktivite, bezpečné a priaznivé prostredie pre ich život a ich ochranu pred konzumáciou alkoholu, tabaku a pred problémami s užívaním drog, ako aj pred negatívnymi vplyvmi používania digitálnych technológií. Členské štáty sú vyzvané, aby implementovali inovačné prístupy a najlepšie postupy identifikované v iniciatíve „Spoločne zdravšie“ zameranej na duševné zdravie detí a mladých ľudí a aby sa zapojili do spolupráce v rámci iniciatívy, ktorej cieľom je riešiť vplyv determinantov zdravia vrátane hospodárskych, komerčných, sociálnych a environmentálnych determinantov, ako aj vplyv digitálnej transformácie na duševné zdravie a pohodu detí a mládeže.

d)Pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú

Duševné ochorenie sprevádzajú mnohé formy znevýhodnenia, preto treba ľuďom v zraniteľných situáciách venovať osobitnú pozornosť. Každý z nich môže patriť do jednej alebo viacerých zraniteľných skupín zároveň, napríklad to môžu byť osamelé matky v chudobe či osoby so zdravotným postihnutím, ktoré sa zotavujú z vážnej choroby.

V kontexte neľahkých demografických zmien musia byť službyoblasti duševného zdravia, sociálne službyslužby dlhodobej starostlivosti prístupné, cenovo dostupné, integrované, komunitné 60 ľahko využiteľné. Starší ľudia 61 by mali mať možnosť viesť zdravýaktívny život, starať sa svoje duševné zdravie, zintenzívniť svoje sociálne kontakty 62 ,tým obmedziť pocit osamelosti. Treba podporovať kreatívne riešenia, ako napríklad medzigeneračné bývanie.

Komisia zvyšuje informovanosťpotrebe riešenia osamelostisociálnej izoláciezáujme podpory dobrého duševného zdravia 63 podporí členské štáty zberomprenosom najlepších postupov na portáli EÚnajlepšími postupmi.

U žien je pravdepodobnosť depresie takmer dvakrát vyššia akomužov. Je to spôsobené viacerými faktormi, ako sú biológia, životná situáciakultúrne stresové faktory 64 .

Obzvlášť zraniteľné sú obete rodovo motivovaného násilia. Komisia plánuje zvýšiť ochranupodporu obetí rodovo motivovaného násilia, vrátane násilia na internete, implementáciou budúcich záväzkov, ktoré EÚ vyplývajúIstanbulského dohovoru 65  a pripravovanej smernice EÚ týkajúcej sa násilia páchaného na ženáchdomáceho násilia 66 . Komisia bude riešiť prevenciu pred škodlivými praktikami voči ženámdievčatám 67 bojovať proti nim zriadením siete EÚ na predchádzanie rodovo motivovanému násiliudomácemu násiliu.záujme ochrany duševného zdravia tak dieťaťa, ako aj matky 68 treba riešiť popôrodnú depresiu, ako aj ďalšie problémyduševným zdravím, ktoré môžu vzniknúť počas tehotenstvaneskôr. rámci projektu HappyMums (Šťastné mamičky) 69 financovaného EÚ sa plánuje výskum fyziologických mechanizmov, ktorý umožní efektívne klinické zákroky podložené vedeckými dôkazmi. Treba riešiť aj problémy, ako sú nerovnostiprístuperovnakému odmeňovaniu a/alebozamestnaniu, vrátane dočasných pracovných zmlúv, nerovnosti pri rozdelení povinnostídomácejrodinnej starostlivosti či ekonomické tlakyfinančná závislosť, ktorým sú ženy vystavované. Komisia prispejezlepšeniu situácie tým, že zabezpečí, aby členské štátyplnej mieresprávne transponovaliuplatňovali právne predpisy EÚ týkajúce sa rovnosti príležitostírovnakého zaobchádzaniamužmiženamiotázkach zamestnaniapovolania, rovnováhy medzi pracovnýmsúkromným životom rodičovopatrovateľov, ako aj transparentnosti odmeňovania.

Diskriminácia na základe sexuálnej orientácie, rodovej identity, rodového vyjadrenia alebo pohlavných znakov môže mať vplyv aj na duševné zdravie, najmämladých ľudí. Psychologické ťažkosti vyvolané skúsenosťamimarginalizáciou, diskriminácioustigmatizáciou (tzv. menšinový stres), zvyšujú riziko samovražedného správania, sebapoškodzovania alebo depresiebudú sa riešiťsúlade so stratégiou pre rovnosť LGBTIQ osôb na roky 2020 – 2025 70 .

Fyzickésexuálne násiliehrozby, ktorým čelia obete obchodovaniaľuďmi, majú trvalé následky na duševné zdravie 71 .smerniciprevencii obchodovaniaľuďmiboji proti nemu sa uznávajú osobitné potreby obetíproblémami duševného zdraviaponúkajú špecializované zdravotnícke službydlhodobá podporaliečberehabilitácii. Komisia uľahčujepresadzuje programy na podporu obetí pri ich liečbereintegrácii 72 , ako sú zdravotníckepsychologické služby, najmä využívaním Fondu pre azyl, migráciuintegráciu 73 .

Mnohé zdravotné problémy môžu viesť k problémom s duševným zdravím alebo ich zhoršiť, napríklad medzi pacientmi s rakovinou, u ktorých sú duševné problémy druhou hlavnou príčinou smrti. Rakovina nepostihuje iba vaše telo, ale ovplyvňuje aj vaše myslenie a pocity a často vedie k depresii, úzkosti a strachu.

Zdravotné postihnutie môže často ľudí vystaviť vyššiemu riziku vzniku problémovduševným zdravímto si môže vyžiadať prispôsobenie prístupovsúlade so stratégiouoblasti práv osôb so zdravotným postihnutím 74 , ktorá sa vzťahuje na opatreniaosobitným významom pre ľudíduševným poruchamimentálnou retardáciou, ako napríklad podpora členských štátov pri uplatňovaní osvedčených postupov deinštitucionalizácieoblasti duševného zdravia.

Samostatnosť, nezávislosťzapojenie sa do spoločnosti súvisiaduševným zdravímsú obzvlášť dôležitéprípade starších ľudíosôb so zdravotným postihnutím. Preto je nevyhnutné zabezpečiť fyzickú, sociálnufinančnú dostupnosť,to aj zlepšením prístupu na trh práceuľahčením ich návratu do zamestnania. Dveusmerneníbalíku opatreníoblasti zamestnanosti osôb so zdravotným postihnutím, ktoré sú určené zamestnávateľom, sa venujú prácichronickými chorobaminávratu do zamestnania 75 . Komisia do konca roka 2023 vydá aj usmernenia pre členské štáty, ktoré sa týkajú nezávislého životazačlenenia do komunity, a v roku 2024 predloží rámec pre sociálne služby excelentnosti pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorého súčasťou bude aj duševné zdravie.

Sú známe prípady,ktorých príznaky postkovidových stavov, všeobecne známe ako dlhodobý COVID, negatívne ovplyvňujú duševné zdravie 76 , pričom práve zlý duševný stav môže zvyšovať riziko ochorenia dlhodobým COVID-om. Komisia pretoroku 2023 zriadispolupráciexpertmičlenských štátov sieť pre dlhodobý COVID.

Utečencivysídlené osoby, zvlášť tie, ktoré utekajú pred vojnou, prenasledovaním alebo konfliktom (napr. vysídlené osobyUkrajiny) sú náchylnejšie na problémyduševným zdravím 77 vyžadujú rýchly zákrok, ktorý by im pomohol zbaviť sa stresu.tejto súvislosti bude Komisia aj naďalej pomáhať pri zintenzívnení psychosociálnej podpory pre vysídlené osoby,najmä pri poskytovaní psychologickej prvej pomoci ľuďom postihnutým ruskou útočnou vojnou na Ukrajine 78 .

Komisia otvorí výzvu na predkladanie návrhovrámci Fondu pre azyl, migráciuintegráciu 79 úmyslom odstrániť prekážky, ktoré migrantom brániaprístupezdravotným službám vrátane služieboblasti duševného zdraviapsychologickej pomoci.

Choré duševné zdravie jeľudí bez domova 80 bežné, pričom dlhodobéopakované bezdomovectvo tento zlý duševný stav, prípadne zdravotné postihnutie iba zhoršuje.rámci európskej platformy na boj proti bezdomovectvu sa riešia aj problémy duševného zdravia.

Aj Rómovia môžu byť vystavení vyššiemu riziku problémovduševným zdravím vzhľadom na ich často zložitú situáciu vyplývajúcunízkeho sociálno-ekonomického príjmu, životných podmienokvylúčenia,nedostatočného prístupuvzdelávaniuzamestnaniu, nevhodného bývania, segregácie, vylúčeniadiskriminácie, ktoré môžu súvisieť ajich telesným zdravím. Strategický rámec EÚ pre rovnosť, začleňovanieúčasť Rómov zahŕňa sektorový cieľ zlepšiť zdravie Rómovzvýšiť efektivitu rovnosti prístupu ku kvalitnej zdravotnej starostlivostisociálnym službám 81 .

Obete trestných činov, zvlášť tie, ktoré utrpeli značnú ujmudôsledku závažnosti trestného činu alebo pre svoje vlastné charakterové vlastnosti, ako sú obete terorizmu, obete obchodovaniaľuďmi, obete trestných činovnenávisti, detské obete alebo akékoľvek iné obete, ktoré potrebujú psychologickú pomoc, by mali mať prístuptakejto pomoci bezplatnetak dlho, ako to bude potrebné. súvislostipripravovanou revíziou smerniceprávach obetí 82 Komisia pracuje na zlepšení prístupu obetípsychologickej pomoci,to najmä zabezpečením bezplatných konzultáciípsychológom tak dlho, ako je pre každútýchto obetí potrebné.

.

Ľudia žijúci vo vidieckych alebo odľahlých oblastiach, ako sú napríklad farmári, čelia osobitným výzvamoblasti duševného zdravia spojenýmrizikom odpojenianedostatočným prístupomslužbámoblasti duševného zdravia. Miera samovrážd medzi farmármi jeniektorých členských štátoch20 % vyššia ako celoštátny priemer 83 ,preto sa rátaposkytnutím podpory na zlepšenie ich odolnosti.fondov SPP je možné podporovať činnosti zamerané na zvyšovanie informovanosti,to ajoblasti duševného zdravia, napríklad formou poľnohospodárskych poradenských služieb. Okrem toho by sa dali využiť aj iné fondy, ako napríklad Európsky sociálny fond+ alebo Európsky fond regionálneho rozvoja, čím by sa zvýšili investície do služieb sociálnej podpory vo vidieckychodľahlých oblastiach,tým by sa zaručilo, aby boli dostupné pre tých farmárovľudí pracujúcichpoľnohospodárstve, ktorí to potrebujú, bez ohľadu na miesto ich bydliska.

HLAVNÉ INICIATÍVY

11. Ochrana obetí trestných činov

§Do 2. štvrťroka 2023 bude Komisia usilovaťzlepšenie prístupu obetí trestných činovpsychologickej pomocipodpore duševného zdravia revíziou smernice, ktorou sa stanovujú minimálne normyoblasti práv, podporyochrany obetí trestných činov.

12. Misia rakovina: platforma pre mladých, ktorí sa vyliečili z rakoviny

§Komisia zriadirámci misie proti rakovineprograme Horizont 84 Európa pre mladých, ktorí sa vyliečilirakoviny, platformu ako nástroj pomoci na zlepšenie ich duševného stavu.

§Komisia bude podporovať spoluprácu medzi členskými štátmi pri poskytovaní psychologickej podpory onkologickým pacientom, ich opatrovateľomrodinám (8 miliónov EUR) 85 .

Komisia vyzýva členské štáty, aby zlepšili prístup starších ľudídigitálnym nástrojompreukázaným úžitkomsnahe zlepšiť ich duševné zdraviepomôcť im zapojiť sa do spoločenského života. Členské štáty sa vyzývajú, aby zhromažďovali údajestave duševného zdravia ľudízraniteľných situáciách, vrátane bezdomovcov, a o dostupnosti služiebmarginalizovaných, vzdialenýchznevýhodnených oblastiach. Komisia žiada členské štáty, aby zabezpečili rovnakýbezproblémový prístup ku kvalitnýmcenovo dostupným službám zdravotnejsociálnej starostlivosti, najmä pre skupiny, ktoré sú najviac ohrozené alebo žijúmarginalizovaných či odľahlých lokalitách 86 ,aby riešili osobitnú situáciu Rómov zlepšením ich prístupuslužbámoblasti duševného zdravia, ako aj základným preventívnym opatreniam, napríklad formou osvetových kampaní. Komisia žiada členské štáty ajto, aby zaviedli osvedčené postupy na deinštitucionalizáciu,to aj pre deti,aby zlepšili prechod na komunitné služby starostlivosti.

e)Riešiť psychosociálne riziká na pracoviskách

Ľudia strávia podstatnú časť svojho života v práci, preto je dobré pracovné prostredie pre ich zdravie kľúčové. Stres a psychosociálne riziká na pracovisku môžu mať vplyv na duševné zdravie a viesť k nižšej spokojnosti s prácou, ku konfliktom, k nižšej produktivite, absenciám a fluktuácii. Duševné zdravie je predpokladom k pracovným schopnostiam, zručnostiam a k produktivite. Napriek tomu približne polovica európskych pracovníkov považuje stres na svojom pracovisku za bežný a za príčinu takmer polovice všetkých vymeškaných pracovných dní. Psychosociálne riziká a pracovný stres zároveň patria medzi najväčšie výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Nové formy práce, ktoré so sebou priniesla digitalizáciaktoré ešte urýchlila pandémia ochorenia COVID-19 (ako sú práca cez platformypráca na diaľku), ovplyvňujú duševné zdravie pracujúcich napriek tomu, že sa flexibilita týchto foriem práce môže ukázať ako prospešná. Ukázalo sa, že kritický personál, najmä zdravotníckisociálni pracovníci, jeobdobí po pandémii najviac vystavovaný psychosociálnym rizikám súvisiacimprácou 87 .

Podľa právnych predpisov EÚoblasti bezpečnostiochrany zdravia pri práci (BOZP) 88 sú to zamestnávatelia, ktorí zohrávajú hlavnú úlohu pri zaisťovaní bezpečnostiochrany zdravia pracovníkov. Komisia sa vo svojich strategických rámcoch BOZP 89 už roky zaoberá psychosociálnymi rizikamiduševným zdravím pri práci. Osobitný dôraz na duševné zdraviepsychosociálne riziká sa kladieoznámení „Strategický rámec EÚoblasti ochrany zdraviabezpečnosti pri práci na roky 2021 – 2027“ 90 .

Potreba zvážiť ďalší postup, pokiaľ ide o právo na odpojenie sa, ako neoddeliteľnú súčasť znižovania pracovného stresu a podpory lepšej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, či právo na návrat do práce po duševnej chorobe, ale aj psychologicky bezpečné pracovné prostredie sú kľúčové tak pre podporu duševného zdravia, ako aj pre vytvorenie inkluzívnejšej spoločnosti.

Komisia víta nový pracovný program európskych medziodvetvových sociálnych partnerov na roky 2022 – 2024, ako aj prebiehajúce rokovania o novej dohode týkajúcej sa práce na diaľku a práva na odpojenie sa, ktorá má byť predložená na prijatie v podobe právne záväznej dohody implementovanej smernicou. Komisia bude aj naďalej podporovať sociálnych partnerov v ich úsilí rokovať o novej dohode týkajúcej sa práce na diaľku a práva na odpojenie sa tým, že bude uľahčovať diskusie a identifikáciu najlepších postupov a posudzovať existujúce postupy a pravidlá týkajúce sa práva na odpojenie sa. Prebiehajúce rokovania sociálnych partnerov súvisia s uznesením Európskeho parlamentu z januára 2021 o práve na odpojenie sa a Komisia sa zaviazala dohliadať na ďalší vývoj.

Komisia zabezpečí, aby agentúra EU-OSHA 91 dokončila prehľadBOZPdigitalizácii týkajúci sa duševného zdravia na pracovisku, ktorým sa implementuje prehľad BOZPpsychosociálnomduševnom zdraví na pracovisku vrátane informáciíosvedčených postupoch týkajúcich sa návratu do prácepráceduševnými chorobamiprehľaduBOZPodvetviach zdravotníctvasociálnej starostlivosti. Komisia zabezpečí, aby agentúra EU-OSHA poskytla aktualizované usmernenianadväznosti na publikáciuroku 2018názvom „Zdraví pracovníci, prosperujúce spoločnosti – praktická príručkadobrým podmienkam na pracovisku“ 92 aby do roku 2024 podala správurealizácii projektu týkajúceho sa osvedčených postupov na podporu pracovníkovduševnou chorobou súvisiacou či nesúvisiacouprácou tak, aby mohli zostaťpráci alebo sa po chorobe úspešne vrátili do práce.

Na samitebezpečnostiochrane zdravia pri práci (BOZP), ktorý sa konal 15. a 16. mája 2023 pod záštitou švédskeho predsedníctvaEurópskej komisie, boli psychosociálne rizikáduševné zdravie pri práci označené za rastúce problémyoblasti BOZP, ktoré si vyžadujú ďaleko viac pozornosti 93 . Komisia plánuje nadviazať na závery samituúmyslom zlepšiť stav duševného zdravia na pracoviskách pri plnom rešpektovaní zásady tripartity. Bude tiež pokračovaťrevízii smernicepracoviskách (89/654/EHS) 94 smernicepráci so zobrazovacími jednotkami (90/270/EHS) 95 .neposlednom rade Komisia podporí vykonávanie európskej stratégieoblasti starostlivosti 96 krokmi, ktoré prispejúduševnej pohode opatrovateľovopatrovaných.

HLAVNÉ INICIATÍVY 97

13. Iniciatíva na úrovni EÚ týkajúca sa psychosociálnych rizík

§Komisia vykoná partnerské hodnotenie legislatívnych prístupovprístupovpresadzovaniu právacieľom riešiť psychosociálne riziká na pracoviskáchčlenských štátochna základe výsledkov tohto hodnoteniapripomienok sociálnych partnerov predložístrednodobom horizonte iniciatívu na úrovni EÚ týkajúcu sa psychosociálnych rizík.

14. Kampane EÚ na pracoviskách

§Celoúnijná kampaň agentúry EU-OSHA pre zdravé pracoviská – Bezpečnázdravá prácadigitálnom veku, ktorá je zameraná aj na duševné zdravie pri práci (2023 – 2025);

§Celoúnijná kampaň agentúry EU-OSHA pre zdravé pracoviská zameraná na psychosociálne rizikáduševné zdravie pri práci, orientovaná na nové či prehliadané profesie, vrátane odvetví poľnohospodárstvastavebníctva,skupiny vrátane nízkokvalifikovaných, migrujúcich alebo mladých pracovníkov (2026 – 2027/28).

Členské štáty sa vyzývajú, aby zvyšovali informovanosť poľnohospodárov a obyvateľstva vo vidieckych oblastiach o problémoch duševného zdravia, aj vďaka podpore zo spoločnej poľnohospodárskej politiky, a vypracovali a vykonávali politiky a najlepšie postupy s cieľom obrátiť pozornosť na prevenciu a posilniť odolnosť kritického personálu vrátane zdravotníckych pracovníkov, učiteľov a poľnohospodárov. V snahe pomôcť členským štátom Komisia zabezpečí, aby agentúra EU OSHA vypracovala správu, ktorá bude riešiť psychosociálne riziká v odvetví poľnohospodárstva.

Členské štáty sa zároveň vyzývajú, abyrámci prevencie psychosociálnych rizík aj naďalej podporovali používanie príručky vydanej Výborom vedúcich predstaviteľov inšpekcie práce (SLIC) 98 záujme zvýšenia efektívnosti monitorovaniainšpekcií predpisovoblasti BOZPtejto súvislosti,aby sa zúčastňovali na školeniach SLIC určených inšpektorom práce.

f)Posilniť systémy duševného zdraviazlepšiť prístupliečbestarostlivosti

Posilnenie systémov duševného zdravia a zlepšenie prístupu k liečbe a starostlivosti sú preto hlavnými cieľmi.

Právo každého na včasný prístupcenovo dostupnejkvalitnej preventívnejliečebnej starostlivosti je jednoukľúčových zásad Európskeho piliera sociálnych práv. ĽudiaEÚ, ktorí majú problémyduševným zdravím, mnohokrát nemajú jednoduchýrovnaký prístuppomoci, ktorá je pre nich často cenovo neúnosná. Pokiaľ ideschopnosť systémov zdravotnej starostlivosti uspokojovať potreby ľudíchorým duševným zdravím 99 , tá je medzi jednotlivými členskými štátmi i v rámci nich rozdielna. Rozdiely podľa pohlavia, etnickej príslušnosti, geografickej polohy vrátane rozdielov medzi mestomvidiekom, podľa vzdelania, vekusexuálnej orientácie, rodovej identitypohlavných znakov výrazne ovplyvňujú duševné zdravie obyvateľstvajeho prístupadekvátnej starostlivosti.

Je nevyhnutné identifikovať najlepšie postupy a inovatívne riešenia na zlepšenie možností, kvality, cenovej dostupnosti starostlivosti o duševné zdravie a prístupu k nej. V záujme riešenia nerovností by sa ľuďom v zraniteľných situáciách vrátane vysídlených osôb, utečencov, migrantov a osôb so zdravotným postihnutím, ako aj LGBTIQ osôb, mala poskytovať starostlivosť zodpovedajúca ich potrebám. Netreba zabúdať ani na osobitnú starostlivosť o ľudí s komorbiditami a uľahčiť im prístup k účinnej liečbe, najmä osobám s poruchami spojenými s užívaním drog, v súlade so Stratégiou EÚ v oblasti drog na obdobie 2021 ‒ 2025 a súvisiacim akčným plánom.

Skvalitnenie odbornej prípravy zdravotníckeho personálu je nevyhnutným predpokladom k ďalšiemu zlepšovaniu zručností a kvality starostlivosti, ale aj k znižovaniu stigmatizácie a diskriminácie a posilneniu odolnosti jedného z najviac vyťažených sektorov pracujúceho obyvateľstva. Európsky rok zručností ponúka zainteresovaným stranám jedinečnú príležitosť na zintenzívnenie odbornej prípravy odborníkov v oblasti duševného zdravia.

Malo by sa zvážiť využitie digitálnych nástrojov (napr. telemedicíny, tiesňových liniek pomoci) pre ľudí, ktorí potrebujú lepšie informácie a lepšiu starostlivosť, vrátane ľudí žijúcich na vidieku.

Predpisovanie sociálnych činností (tzv. sociálny predpis) je inovatívny prístupzlepšeniu pohodyzdravia vrátane duševného zdravia. Na individuálnej úrovni dokáže sociálny predpis poskytnúť človeku potrebné poznatky, motiváciudôveru, ktoré mu pomôžu lepšie kontrolovaťzlepšovať svoje zdraviepohodu  100 . Tento prístup sa dá uplatniťprostredí primárnej zdravotnej starostlivosti, kde lekári alebo iní zdravotnícki pracovníci môžu predpisovať činnosti, ktoré zodpovedajú potrebámzáujmom danej osoby, napríklad pobytprírode, šport, joga alebo spoločenskékultúrne aktivity 101 .

Komisia bude aj naďalej pripravovať opatrenia na pomoc členským štátom pri riešení neuspokojených potrieboblasti liekovpreskúma možnosti telemedicíny na zlepšenie prístupuslužbámoblasti duševného zdravia 102 . Do zdravotných profilov krajín za rok 2023 buderámci projektu Stav zdraviaEÚ zahrnutá kapitoladuševnom zdraví. Komisia navyše spustí proces dobrovoľnej spoluprácečlenskými štátmi (využitím otvorenej metódy koordinácie), aby zvýraznila súvislosti medzi kultúrouduševným zdravím.neposlednom rade dôjde ajpreskúmaniu možností využitia nových technológií pri prevenciiliečbe chorého duševného zdravia duševného stavu, ktoré vykoná expertná skupina pre posudzovanie výkonnosti systémov zdravotnej starostlivosti 103 .

Na uľahčenie prijímania informovaných rozhodnutí treba skvalitniť zbermonitorovanie údajov. Mali by sa vypracovať nové štatistikyukazovatele, ktoré by sa postupne začlenili do tvorby politík tak, aby bolo možné zohľadniť otázky, ako napríklad nerovnosti, fyzickéduševné zdravievýznam prírody pre ľudí,posúdiť vplyv opatrenímožnosti financovania. Pomôže to monitorovať pokrok pri zlepšovaní životných podmienok, uľahčiť komunikáciupolitických výzvachmožnostiach ich riešenia spôsobom zameraným na ľudíplanétu 104 .

Členské štáty už naznačili silnú potrebu podporyoblasti plánovania pracovných síl a/alebo budovania kapacít, monitorovaniahodnotenia politikyoblasti duševného zdravia, ako aj podporyprevencie duševného zdravia (obrázok 1) 105 .

Obrázok 1 – Prioritné potreby členských štátov v oblasti budovania kapacít (27 členských štátov EÚ, Nórsko a Island)

Na riešenie týchto potrieb sa zmobilizuje finančná podpora na úrovni EÚ tak, aby sa posilnila schopnosť členských štátov prijímať potrebné opatrenia. Súčasťou toho bude aj väčší počet lepšie vyškolených odborníkov na problémy súvisiace s duševným zdravím. Bude to znamenať aj prechod od inštitucionalizovanej ku komunitnej starostlivosti.

Viaceré členské štáty zahrnuli do svojich plánov obnovy a odolnosti opatrenia na zlepšenie starostlivosti o duševné zdravie svojich obyvateľov. Urobili tak v súlade s odporúčaniami pre jednotlivé krajiny prijatými v rámci európskeho semestra 2020, v ktorých sa všetky členské štáty vyzývajú, aby zvýšili odolnosť svojich systémov zdravotnej starostlivosti. Na jar 2023 Komisia navrhla odporúčania pre jednotlivé krajiny, v ktorých sa zasadzuje za reformu zdravotnej starostlivosti v šiestich členských štátoch. V správach o jednotlivých krajinách týkajúcich sa iných šiestich členských štátov bola naopak uznaná potreba ďalšieho zlepšovania systémov zdravotnej starostlivosti tak, aby zodpovedali požiadavkám v plánoch podpory obnovy a odolnosti. Okrem toho všetky správy o jednotlivých krajinách prijaté v rámci európskeho semestra obsahujú osobitnú kapitolu venovanú zdraviu obyvateľstva a systémom zdravotnej starostlivosti v členských štátoch, kde sa vo viacerých prípadoch zdôrazňujú výzvy a plánované reformy spojené s duševným zdravím. V rámci európskeho semestra sa bude aj naďalej monitorovať vývoj v oblasti zdravotnej starostlivosti na úrovni jednotlivých krajín.

HLAVNÉ INICIATÍVY

15. Iniciatíva za viac a lepšie vyškolených odborných pracovníkov v EÚ

§Od roku 2023 Komisia posilní odbornú prípravu zdravotníckychiných pracovníkov, ako sú učiteliasociálni pracovníci. Nový cezhraničný program výmeny odborníkovoblasti duševného zdravia sa rozbehne aj vďaka osobitnej finančnej podporerámci programu EU4Health (9 miliónov EUR). Mal by umožniť odbornú prípravu približne 2000 odborníkomcelej EÚ do roku 2026 a v priemere 100 výmen ročne.

16. Technická podpora reforiem duševného zdravia vo viacerých sektoroch

Komisia:

§V roku 2024 zvýši ponukucenovú dostupnosť služieboblasti duševného zdravia pre ľudí tým, že na požiadanie ponúkne členským štátom technickú podporu pri navrhovanívykonávaní reforiem na zlepšenie ponuky integrovaných medziodvetvových služieboblasti duševného zdravia využitím nástroja technickej podpory 106 .

17. Zhromažďovanie údajov o duševnom zdraví

§Od roku 2025 Komisia zabezpečí, aby európsky prieskum zdravia formou rozhovoru (EHIS) zahŕňal dodatočné údajeduševnom zdravícieľom zabezpečiť dôkladné monitorovaniehodnotenie pokrokuoblasti duševného zdraviacelej EÚ.

Komisia vyzýva členské štáty, aby zabezpečili prístupcenovo dostupnej zdravotnej starostlivostiduševné zdravie,to aj formou telemedicíny a v cezhraničnom kontexte. Vnútroštátne orgány by mali spolupracovať na prípraverealizácii projektov na zlepšenie služieboblasti duševného zdraviakomunitnej starostlivostideinštitucionalizácie 107 nájsť spôsoby postupovania prípadov odborníkomoblasti duševného zdravia, kde by bola zohľadnená aj práca iných poskytovateľov služieb.

g)Zbaviť sa stigmatizácie

Stigmatizáciadiskriminácia iba zvýrazňujú osobnéhospodárske následky chorého duševného zdravia. Diskriminácia voči ľuďomproblémamiduševným zdravím je bežná, najmä na sociálnych médiách, ale aj na pracoviskách, pričom 50 % pracovníkov sa domnieva, že priznanie duševnej choroby by negatívne ovplyvnilo ich kariéru 108 .

Naše opatrenia sa musia riadiť zásadami reintegrácie a sociálneho začlenenia osôb postihnutých problémami s duševným zdravím. Investície do zvyšovania informovanosti a lepšieho pochopenia duševného zdravia, vrátane zaradenia vzdelávania v oblasti duševného zdravia a empatie do školských osnov, sú kľúčom k zlepšeniu situácie po zapojení všetkých zainteresovaných strán.

Každoročný Európsky týždeň duševného zdravia (ktorý sa konámáji)Svetový deň duševného zdravia 109 (10. október) sú osobitnými príležitosťami na riešenie stigmatizácie na úrovni EÚ.

Umeniekultúra sú dôležité pri podpore pozitívneho mysleniaduševnej pohody jednotlivcovcelej spoločnosti tým, že podporujú sociálne začleňovanieznižujú mieru stigmatizácie duševného zdravia 110 . Môžu tak slúžiť ako doplnoktradičnejšej pomociproblémami duševného zdraviaprispieťprevencii problémov duševného zdravia a k riešeniu ich stigmatizácie. Komisia bude podporovať členské štátytom, aby zvyšovali informovanosťpozitívnej úlohe kultúrnychumeleckých činností pri zlepšovaní duševného zdraviacelkovej pohody, napríklad zorganizovaním špecifického podujatia prezentujúceho umeniekultúru ako nové nástroje pre pohoduduševné zdravie.

HLAVNÉ INICIATÍVY

18. Boj proti stigmatizácii a diskriminácii

Komisia vyčlení 18 miliónov EUR 111 na:

§ zlepšenie kvality života pacientov, ich rodín(ne)formálnych opatrovateľov vrátane onkologických pacientovosobitným dôrazom na riešenie stigmatizáciediskriminácie podporou členských štátov pri identifikáciiimplementácii najlepších postupov,

§podobnú podporu zainteresovaných strán pri realizácii projektov, ako sú osvetové činnosti zamerané na prekonávanie stigmatizácieriešenie diskriminácie, zaručenie možnosti sociálneho začlenenia, ochranu práv pacientovdôrazom na zraniteľné skupiny,

§vypracovaniespoluprácičlenskými štátmirámci expertnej skupiny pre verejné zdravieso skupinami zainteresovaných strán usmernenia EÚprekonávaní stigmatizácieboji proti diskriminácii,

§zavedenie komunikačných činností na zvýšenie povedomia verejnostiboji proti stigmatizácii.

Komisia nabáda členské štáty, aby navrhli komunikačné kampane zamerané na demystifikáciu a prekonávanie stigmatizácie a prijali opatrenia na boj proti stigmatizácii a diskriminácii tak, aby jednotlivcom pomohli opätovne sa začleniť do zamestnania, pacientom umožnili prístup k službám, ktoré najlepšie zodpovedajú ich potrebám, a aby ďalej šírili informácie o využívaní právnych nástrojov v boji proti diskriminácii. Mala by sa zvýšiť informovanosť (osôb s rozhodovacou právomocou, zamestnávateľov, zdravotníckych pracovníkov, iných odborníkov a širokej verejnosti o duševnom zdraví a stigmatizácii, zvlášť pokiaľ ide o ľudí v zraniteľných situáciách) a mali by sa podporovať také činnosti v rámci komunity (šport, umenie, príroda), ktoré pomáhajú prekonávať stigmatizáciu a prospievajú rehabilitácii duševného zdravia. Členské štáty by mali podporovať politiky presadzujúce integráciu ľudí s duševnou chorobou do komunity a na trh práce, a to aj aktivitami v oblasti sociálneho hospodárstva.

h)Podporovať duševné zdravie na celom svete

Ochrana a podpora duševného zdravia nie sú iba prioritami EÚ, sú aj globálnou témou, v rámci ktorej môže EÚ ísť príkladom, cielene prispievať k medzinárodnej diskusii a v prípade potreby podporovať konvergenciu.

Na zasadnutí Rady EÚ – USA pre obchodtechnológiedňoch 30. a 31. mája 2023 sa EÚSpojené štáty americké spoločne vyjadrili, že online platformy by mali niesť väčšiu zodpovednosť za zabezpečenie toho, aby ich služby prispievalionline prostrediu, ktoré chránirešpektuje detimládežposilňuje ich postavenie,aby prijímali zodpovedné opatrenia na riešenie vplyvu svojich služieb na duševné zdravierozvoj detímládeže 112 .

Stratégia EÚoblasti globálneho zdravia 113 ponúka celosvetové, vnútroštátneregionálne opatrenia zamerané na uľahčenie dosiahnutia cieľov OSNoblasti udržateľného rozvoja súvisiacich so zdravímdôrazom na tri vzájomne prepojené priority: 1. zabezpečiť ľuďom lepšie zdravieduševnú pohodu počas celého života; 2. posilniť systémy zdravotnej starostlivostizlepšiť všeobecne dostupnú zdravotnú starostlivosť3. zaručiť bezpečnosť verejného zdravia vrátane duševného zdraviapsychosociálnej podpory. Dôraz by sa mal klásť na posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti tam, kde je dostupnosť služieboblasti duševného zdravia nevyhnutná.

V akčnom pláne pre mládežrámci vonkajšej činnosti EÚ (2022 – 2027) 114 sa zdravieduševná pohoda uznávajú ako predpoklad toho, aby mladí ľudia mohli naplno využiť svoj potenciálzapojiť sa do spoločnosti.pláne sa zdravie, duševnáfyzická pohoda považujú za základný „posilňujúci“ pilier. Podpora duševného zdraviapsychosociálna pomoc by zároveň mali byť neoddeliteľnou súčasťou opatrení na posilnenie vnútroštátnych systémov zdravotnej starostlivostipartnerských krajinách,toprípade potreby podporou globálnych intervenciíoblasti verejného zdravia, napr. Globálneho fondu na boj proti AIDS, tuberkulózemalárii 115 , iniciatívy Spotlight 116 rodovo motivovanom násilí čikontexte humanitárnej pomoci EÚ. Podľa WHO viac ako jedenpiatich ľudí trpí po skončení konfliktu depresiou, úzkosťami alebo posttraumatickou stresovou poruchou 117 . Potrebyoblasti starostlivostiduševné zdravie vznikajú ajsituáciách vysídľovaniaprírodných katastrof. Preto je podpora duševného zdraviapsychosociálna pomoc základným prvkom komplexnej reakcie na krízuje súčasťou operácií humanitárnej pomoci financovanýchprostriedkov EÚ vo výške 111 miliónov EUR vyčlenených na túto prioritu od roku 2019.

EÚ tiež nabáda ostatných k prijímaniu opatrení tým, že mobilizuje a zvyšuje informovanosť darcov a partnerov o význame poskytovania kvalitných služieb podpory duševného zdravia a psychosociálnej pomoci v núdzových humanitárnych situáciách. V nadväznosti na úspešné pôsobenie v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky sa do konca roka 2023 zorganizujú stretnutia zamerané na osvetu a budovanie kapacít aj v iných regiónoch, počnúc Latinskou Amerikou a Karibikom.

Komisia okrem toho buduje kapacity zainteresovaných strán zabezpečovaním odbornej prípravydistribúcie balíka Medziagentúrneho stáleho výboru (IASC) 118 minimálnymi službami podpory duševného zdraviapsychosociálnej pomoci. Tento kľúčový referenčný nástroj vyvinulo humanitárne spoločenstvosnahe definovať minimálnu kvalituuľahčiť zavádzanie účinnýchvčasných intervenciíoblasti duševného zdraviakrízových situáciách.

Na Ukrajine 119 už Komisia podporuje komunitné centrá pre vysídlené detiich opatrovateľov, ale aj detiústavochsnahe vrátiť im istú úroveň normálnostirutiny. Dlhé trvanie agresiejej ničivý účinok však zvyšujú problémyduševným zdravímľudí utekajúcich pred vojnouosôb vysídlenýchrámci Ukrajiny, preto potrebujú rozhodnúambicióznu pomoc.

Ukrajinské deti sú v súčasnosti vystavované traumám z vojny, ktoré v nich často zanechávajú hlboké psychologické jazvy. Komisia vytvorí v spolupráci s Ukrajinou špecializovaný program elektronického vzdelávania pre pediatrov a zdravotníckych pracovníkov primárnej starostlivosti. Vďaka tejto iniciatíve získajú zdravotnícki pracovníci potrebné zručnosti na poskytovanie posttraumatickej starostlivosti a zlepšenie duševného stavu detí. Špecializované rehabilitačné služby budú ponúkané aj trpiacim deťom tak na Ukrajine, ako aj v EÚ.

Komisia zároveň podporuje humanitárnych partnerov pri zlepšovaní ich schopnosti riešiť potreby duševného zdravia obyvateľstva postihnutého konfliktom,to ajoblastiach Záporožia, Charkova, DnipraMykolajiva.rámci programu EU4Health bolaroku 2022 uzavretáMedzinárodnou federáciou spoločností Červeného kríža dohodapríspevku vo výške 28,4 mil. EUR na poskytovanie psychologickej prvej pomocizainteresované strany dnes realizujú štyri projekty 120 (spolu vo výške 3 miliónov EUR), ktorými sa zavádzajú najlepšie postupy na zlepšenie duševného zdraviapsychosociálnej pohody migrantovutečencov. Na rok 2023 jeprogramu EU4Health naplánovaných viac ako 10,6 mil. EUR na zlepšenie prístupuzdravotnej starostlivostina prevenciu neprenosných chorôbzvlášť duševných. Komisia zároveň podporí členské štátyzainteresované strany pri vykonávaní najlepších postupovrámci programu iFightDepression 121 , ktorý zahŕňa aj online program samoriadenia, ktorý môže vysídleným osobám, vrátane osôbUkrajiny, pomôcť vlastnými silami zvládnuť svoje symptómy.

Keďže humanitárna pomoc sama osebe nemôže uspokojiť potenciálne dlhodobé potreby násilne vysídlených osôb, vrátane potrieb zdravotnej starostlivosti, Komisia podporuje partnerské krajiny pri integrácii násilne vysídlených komunít do existujúcich štruktúr poskytovania služieb v jednotlivých štátoch. Táto integrácia sa uskutočňuje spôsobom, ktorý zaručuje rovnaký a spravodlivý prístup utečencov k službám zameraným na ich potreby vrátane služieb v oblasti duševného zdravia, posttraumatického stresu a rodovo motivovaného násilia. Významná pomoc EÚ pri riešení potrieb migrantov zahŕňa aj psychosociálnu pomoc, najmä pre najzraniteľnejšie osoby vrátane detí, obetí obchodovania s ľuďmi, uviaznutých migrantov a navrátilcov.

Komisia podporuje komplexný prístup k podpore a ochrane duševného zdravia a psychosociálnej pohody vzdelávaných a ich učiteľov, ako aj opatrovateľov v podobe vzdelávacích akcií. Komisia je hlavným donorom programu Vzdelávanie nepočká, ktorý považuje podporu duševného zdravia a psychosociálnu pomoc za kľúčové priority svojej činnosti, ako aj Globálneho partnerstva pre vzdelávanie, ktoré investuje do posilnenia vzťahu medzi sektorom zdravotníctva a vzdelávania.

Komisia bude aj naďalej uplatňovať hľadisko duševného zdravia pri tvorbe opatrení na posilnenie systémov zdravotnej starostlivosti na regionálnej, národnej a celosvetovej úrovni v súlade s úsilím o lokalizáciu a trojakú príčinnú súvislosť medzi humanitárnou oblasťou, rozvojom a mierom a zabezpečí, aby utečenci, ľudia na úteku a vysídlené osoby v postkrízových situáciách mali v partnerských krajinách prístup k podpore duševného zdravia a psychosociálnej pomoci na rovnakej úrovni ako ľudia z domácej komunity.

HLAVNÉ INICIATÍVY

19. Podpora duševného zdravia vysídlených a postihnutých ľudí z Ukrajiny

·Komisia bude prispievaťzabezpečovaniu psychologickej prvej pomoci ľuďom postihnutým ruskou útočnou vojnou voči Ukrajine, čím ešte viac zintenzívni spoluprácuMedzinárodnou federáciou spoločností Červeného krížaČerveného polmesiaca 122 (28 miliónov EUR). Komisia sa bude snažiť zvýšiť svoju finančnú podporu na posilnenie psychosociálnej pomoci pre vojnou vysídlené osoby. Preskúmajú sa aj možnosti odbornej prípravy (online) špecialistov prvého zásahu, učiteľovsociálnych pracovníkovoblasti psychologickej prvej pomocipsychosociálnej podpory, aby sa lepšie pomohlo tým, ktorí to potrebujú. Ďalších 0,5 mil. EUR sa vyčlení na posilnenie psychosociálnej pomoci vojnou postihnutým osobámnúdzových situáciách.

·Komisia vytvoríspolupráciUkrajinou špecializovaný program elektronického vzdelávania pre pediatrovzdravotníckych pracovníkov primárnej starostlivosti na pomoc ukrajinským deťom, ktoré trpia stresomúzkosťamidôsledku vojny. Vďaka tejto iniciatíve získajú zdravotnícki pracovníci potrebné zručnosti na poskytovanie posttraumatickej starostlivostizlepšenie duševného stavu detí.

·Komisia bude spolupracovaťčlenskými štátmi na zabezpečovaní cenovo dostupnej psychosociálnej pomoci pre ľudí, ktorí utiekli pred vojnou, ktorá bude dopĺňať zdravotnú starostlivosť poskytovanú na základe smernicedočasnej ochrane.

20. Podpora distribúcie balíka Medziagentúrneho stáleho výboru 123 124 minimálnymi službami podpory duševného zdraviapsychosociálnej pomoci:

·Komisia bude naďalej podporovať distribúciu balíka minimálnych služieb určeného ako pomoc humanitárnym aktérom pri poskytovaní kvalitnej starostlivostinúdzových humanitárnych situáciách. Obsahuje usmernenia, ako začleniť včasné, koordinované službyoblasti duševného zdravia založené na dôkazoch do celkovej humanitárnej reakcie.

Finančná podpora EÚ v oblasti duševného zdravia

Rozpočet na podporu duševného zdravia by mal zodpovedať závažnosti tejto výzvy. EÚ a členské štáty musia vyčleniť primerané zdroje na zabezpečenie pomoci ľuďom v núdzi ako sociálnu a hospodársku nevyhnutnosť.

Komisia vyčlení všetky relevantné finančné nástrojerozpočtu EÚzmysle viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027 na riešenie kľúčových výzievoblasti duševného zdraviana podporu hlavných iniciatívopatrení identifikovanýchtomto oznámení. Okrem toho môžu členské štáty na financovanie reforieminvestíciíoblasti zdravia, vrátane duševného zdravia, využiť aj finančné prostriedky dostupnéMechanizmu na podporu obnovyodolnosti 125 .

Celkovo bola identifikovaná podpora EÚ na činnosti v oblasti duševného zdravia vo výške 1,23 mld. EUR, ktorá je k dispozícii na financovanie činností priamo či nepriamo podporujúcich duševné zdravie – od výskumu po osvetové kampane, od budovania kapacít a prenosu najlepších postupov v oblasti zdravia až po psychologickú pomoc onkologickým pacientom a ukrajinským utečencom. Dosah týchto projektov a programov sa bude pravidelne monitorovať. To si vyžiada nielen spoľahlivé, porovnateľné a aktuálne údaje, ale aj ukazovatele, systémy monitorovania a hodnotenia tak, aby bolo možné zabezpečiť následnú kontrolu a zúčtovateľnosť.

Na roky 20222023 boloprogramu EU4Health vyčlenených 69,7 mil. EUR 126 na akcie, ktoré podporujú dobré duševné zdravie. Pozostávajú51,4 mil. EURrámci pracovného programu na rok 2022 127 na podporu iniciatív zameraných na budovanie kapacítčlenských štátochriešenie duševného zdravia zraniteľných skupín a z 18,3 mil. EURrámci pracovného programu EU4Health 2023 na podporu spolupráce medzi členskými štátmina poskytovanie psychologickej pomoci onkologickým pacientom, ich opatrovateľomrodinám 128 .

Finančné prostriedky vo výške 765 miliónov EUR sa mobilizujúprogramov Horizont 2020Horizont Európa 129 na podporu výskumnýchinovačných projektovoblasti duševného zdravia.

Národné, regionálnemiestne orgány môžu využívať aj financovanierámci politiky súdržnosti, najmäEurópskeho sociálneho fondu plus (ESF+)Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR), aby zlepšili rovnosť prístupuzdravotnej starostlivosti napríklad investovaním do príslušnej infraštruktúryvybavenia, osobných asistentov, mobilných tímov, liniek pomoci, sociálnych pracovníkov 130 , pričom na poskytovanie technickej podpory na projektyoblasti duševného zdravia je členským štátomdispozícii Nástroj technickej podpory (2 milióny EURroku 2023).roku 2024 má Komisiaúmysle mobilizovať ďalšie zdrojeNástroja technickej podpory,to na podporu budovania kapacítoblasti duševného zdravia na základe dopytučlenských štátoch.

Finančné prostriedky (3,3 mil. EUR) boli sprístupnenérámci programu EÚ „Tvorivá Európa“ na projektyoblasti kultúry, pohodyduševného zdravia, pričom 28 miliónov EUR bolo vyčlenených na podporu činnostíoblasti duševného zdraviapsychosociálnej pomocinúdzovýchhumanitárnych situáciách (európska civilná ochranaoperácie humanitárnej pomoci). Program Občianstvo, rovnosť, právahodnoty (2023 – 2024) 131 poskytuje aj možnosti financovania 132 opatreníoblasti duševného zdravia určených deťomobetiam rodovo motivovaného násilia 133 . Na pomocriešením duševného zdravia na pracoviskách budúdispozícii zdrojefinančných prostriedkov agentúry EU-OSHA.

Záver a ďalšie kroky

Dnešné výzvy v oblasti duševného zdravia môžu ovplyvniť každého z nás, a preto si vyžadujú spoločné opatrenia a plnú angažovanosť všetkých zúčastnených aktérov. Duševné zdravie je neoddeliteľnou súčasťou ľudského zdravia. Umožňuje jednotlivcom realizovať svoje schopnosti, vyrovnávať sa so životným stresom, stretávať sa s ľuďmi, pracovať a prispievať k spoločenskému životu.

Všetky inštitúcie a úrovne verejnej správy môžu a mali by zohrávať svoju úlohu pri prekonávaní prekážok na ceste k dobrému duševnému zdraviu. Mobilizácia spoločnosti ako celku a zvolenie si celoživotného prístupu s dôrazom na rovnosť a nediskrimináciu si vyžadujú koordinované úsilie v rámci i nad rámec zdravotníckeho systému.

Komisia vyzýva Európsky parlament a členské štáty k spolupráci pri presadzovaní iniciatív predložených v tomto strategickom oznámení, ktoré slúžia ako základ pre dlhodobé činnosti na úrovni jednotlivých štátov a EÚ v záujme komplexného a preventívneho prístupu k duševnému zdraviu, ktorý zahŕňa viacero zainteresovaných strán. Uvedené iniciatívy podporujú univerzálnosť zdravotnej starostlivosti pre ľudí trpiacich duševným ochorením tak v EÚ, ako aj mimo nej.

Toto oznámenie je predzvesťou nového strategického prístupu, ktorý chce zosúladiť duševné zdravie s telesným. Do štruktúry európskej zdravotnej únie pridáva ďalší pilier vyvinutý v spolupráci so všetkými partnermi vrátane vykonávacích činností, ktorý na jednej strane posilňuje prebiehajúce úsilie, a na strane druhej otvára nové pracovné oblasti. Tieto budú pozorne monitorované spolu s členskými štátmi v rámci expertnej skupiny pre verejné zdravie, a najmä jej podskupiny pre duševné zdravie. Zainteresované strany budú mať príležitosť spolupracovať a koordinovať svoj spoločný vklad do rozvoja a realizácie činností stanovených platformou politiky EÚ v oblasti zdravia. Toto spoločné úsilie bude cestou k rozvoju a vykonávaniu nového ambiciózneho prístupu k duševnému zdraviu pre odolnejšiu spoločnosť, v ktorej sú na prvom mieste ľudia.

(1)

   Správa Health at a Glance : Europe 2018 (Zdravieskratke: Európa 2018).

(2)

    Eurostat News – Eurostat (europa.eu) [Eurostat News – Eurostat (europa.eu)].

(3)

   Správa New report: Loneliness doubles in Europe during the pandemic (europa.eu) . (Nová správa: Počet osôbpocitom osamelosti sa počas pandémie zdvojnásobuje).

(4)

   Správa The consequences of the COVID-19 pandemic on mental health and implications for clinical practice | (Dôsledky pandémie COVID-19 na duševné zdravieklinickú prax) European Psychiatry | Cambridge Core (Európska psychiatria, Cambridge Core).

(5)

   Správa State of the World’s Children 2021 : On My Mind – Promoting, protecting and caring for children’s mental health, Regional brief (Situácia detí vo sveteroku 2021 – Na čo myslím – Podporaochrana duševného zdravia detístarostlivosť oň, regionálny prehľad): Európa, UNICEF, 2021.

(6)

   Správa SOWC-2021-Europe-regional-brief.pdf (unicef.org) .

(7)

   https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2022-0279_SK.html.

(8)

    On the road to 2025 (who.int) (Na ceste do roku 2025).

(9)

Cieľ udržateľného rozvoja 3.4 Neprenosné choroby duševné zdravie: do roku 2030 tretinu znížiť predčasnú úmrtnosť na neprenosné choroby pomocou prevencie liečby, podporovať duševné zdravie duševnú pohodu.

(10)

    Education: a neglected social determinant of health – The Lancet Public Health . (Vzdelávanie: zanedbaný sociálny determinant zdravia – The Lancet Public Health).

(11)

    Fitter Minds, Fitter Jobs: From Awareness to Change in Integrated Mental Health, Skills and Work Policies | Mental Health and Work | (Zdravšie mysle, zdravšie pracovné miesta: od informovanostizmeneintegrovaných politikáchoblasti duševného zdravia, zručnostípráce. Duševné zdraviepráca) OECD iLibrary (oecd-ilibrary.org) .

(12)

    Stratégia pre rodovú rovnosť ; LGBTIQ equality strategy (Stratégia pre rovnosť LGBTIQ osôb); Strategický rámec pre Rómov ; Stratégia v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím) oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím .

(13)

    Stratégia EÚ v oblasti práv dieťaťa a Európska záruka pre deti (europa.eu) .

(14)

   Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2022/2065jednotnom trhudigitálnymi službami a o zmene smernice 2000/31/ES (aktdigitálnych službách) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=celex%3A32022R2065 .

(15)

   Môže to zahŕňať napríklad zmiernenie negatívnych účinkov personalizovaných odporúčaníopravu kritérií použitýchich odporúčaniach, zastavenie príjmovreklamy na konkrétne informácie alebo prispôsobenie viditeľnosti spoľahlivých informačných zdrojov.

(16)

   Ako napr. EAAD’s Best Practice Model (model najlepších postupov Európskej aliancie proti depresii – EAAD) na zlepšenie liečby depresiepredchádzanie samovražednému správaniuEurópe financovanýrámci 3. programu EÚoblasti zdravia: 2 milióny EUR.

(17)

    https://health.ec.europa.eu/non-communicable-diseases/expert-group-public-health_sk .

(18)

   Finančná podporarámci pracovného programu EU4Health 2021 : DP-g-07.2.1 Zhromažďovaniepodpora implementácie najlepších inovačných postupovvýsledkov výskumuneprenosných chorobách: posilnenie rozpočtu prerozdelením zdrojov: 1 milión EUR.

(19)

   Prostredníctvom dohodypríspevkuWHO (rozpočet posilnený prerozdelením finančných prostriedkov: 11 miliónov EUR)rámci pracovného programu EU4Health 2022 : DP-g-22-07.02 Riešenie problémovoblasti duševného zdravia.

(20)

   Finančná podporarámci pracovného programu EU4Health 2022 : DP-g-22-07.01/03/04 Výzva na predloženie návrhov na podporu duševného zdravia: 10 miliónov EUR.

(21)

    Capacity-building on mental health : multidisciplinary training programme and exchange programme for health professionals: EUR 9 million (Budovanie kapacítoblasti duševného zdravia: multidisciplinárny program odbornej prípravyprogram výmeny zdravotníckych pracovníkov: 9 miliónov eur).

(22)

    Vedomostná brána Spoločného výskumného centra pre podporu zdravia a prevenciu chorôb (prevencia depresie, pracovného stresu, a demencie ).

(23)

   V oznámenínázvom „Strategický rámec EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie 2021 – 2027“ sa uznáva význam riešenia psychosociálnych rizík na pracovisku ajsúvislostiprechodom na digitalizáciu.

(24)

    https://www.annualreviews.org/doi/full/10.1146/annurev-publhealth-040617-013629 .

(25)

    Horizon Europe Health Calls 2023 – The Silver Deal - Person-centred health and care in European regions (Destination 1) (europa.eu) . [Výzvy na predkladanie návrhovoblasti zdraviarámci programu Horizont Európa 2023 – strieborná dohoda – zdravotná starostlivosťstarostlivosť zameraná na človekaeurópskych regiónoch (destinácia 1) (europa.eu)].

(26)

    Preventive psychiatry: a blueprint for improving the mental health of young people (nih.gov) . [Preventívna psychiatria: koncepcia na zlepšenie duševného zdravia mladých ľudí (nih.gov)].

(27)

   V súladeodporúčaním Rady ceste k úspechu v škole .

(28)

    BP Portal (europa.eu) (Portálnajlepšími postupmi).

(29)

   Prostredníctvom akcií financovanýchrámci programu EU4Health (2021 – 2027) .

(30)

   Prostredníctvom financovaniarámci pracovného programu EU4Health 2022 (technická podpora expertných skupín).

(31)

   Cieľom návrhu nariadenia o európskom priestore pre zdravotné údaje je umožniť lepší prístupzdravotným údajom na účely výskumuinovácií ajoblasti výskumu mozgu.

(32)

    European Research Infrastructures (europa.eu) (Európske výskumné infraštruktúry).

(33)

    Expertná skupina pre verejné zdravie .

(34)

   Portál EÚ s najlepšími postupmi:  BP Portal (europa.eu) (Portálnajlepšími postupmi).

(35)

   V rámci podskupiny pre duševné zdravie, ktorá je súčasťou expertnej skupiny pre duševné zdravie.

(36)

    Pracovný program EU4Health na rok 2023 (europa.eu) .

(37)

   Porovnanie medzi obdobím pred pandémiou (2019 alebo najbližšími rokmi)úrovňami počas pandémie (apríl 2020 – august 2021): Health at a Glance: Europe report, 2022 (Zdravieskratke: Európa 2022).

(38)

    Loneliness publications (europa.eu) [Publikácieosamelosti (europa.eu)].

(39)

    Odporúčanie Rady, ktorým sa zriaďuje Európska záruka pre deti .

(40)

    Well-being at school | European Education Area (europa.eu) (Duševná pohodaškole, Európsky vzdelávací priestor).

(41)

   https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2542519621002783.

(42)

    Vytvorenie lepšieho internetu pre deti | Formovanie digitálnej budúcnosti Európy (europa.eu) .

(43)

   Článok 34 ods. 2) písm. b)d).

(44)

    Akt o digitálnych službách .

(45)

   Digitálne desaťročie pre detimládež: nová Európska stratégia vytvárania lepšieho internetu pre deti (stratégia BIK+) COM/2022/212 final.

(46)

    EU Strategy for a more effective fight against child sexual abuse (europa.eu) (Stratégia EÚ pre účinnejší boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí).

(47)

    Iniciatíva HealthyLifestyle4All | Sport (europa.eu) .

(48)

    How school systems can improve health and well-being: topic brief: mental health (who.int) [Ako môžu školské systémy zlepšiť zdraviepohodu: tematický sumár: duševné zdravie (who.int)].

(49)

    Home – Child Helpline International : funded under the Citizens, Equality, Rights and Values programme. (Domovská stránka medzinárodnej linky pomoci deťom zriadenejrámci programu Občania, rovnosť, právahodnoty).

(50)

    EUR-Lex – 42018Y1218(01) – SK – EUR-Lex (europa.eu) .

(51)

    EUR-Lex – 32022H1209(01) – SK – EUR-Lex (europa.eu) .

(52)

   Tieto usmernenia by mali zahŕňať duševnú pohoduprevenciu šikanovania a v rámci celoškolského prístupu by sa mali zaoberať aj pracovným stresom učiteľovnásilím, ako aj šikanovaním učiteľov. Odkaz: https://osha.europa.eu/en/publications/occupational-safety-and-health-and-education-whole-school-approach#:~:text=A%20Whole%2DSchool%20Approach%20to,pupils%20in%20school%20safety%20management .

(53)

   V rámci iniciatívy „Spoločne zdravšie“bude financovanárámci programu EU4Health .

(54)

   V rámci iniciatívy „Spoločne zdravšie“bude sa financovaťrámci programu EU4Health .

(55)

   2 milióny EURrámci Nástroja technickej podpory 2023 : projekt bude spustený na jeseň 2023.

(56)

   Komisia bude spoluDetským fondom OSN (UNICEF) poskytovať  technickú podporu  Cypru, Taliansku, SlovinskuAndalúzii na zlepšenie spolupráce medzi rôznymi sektormi, ako je sektor zdravia, sektor vzdelávania, sektor sociálnych služiebsystémov na ochranu detí.

(57)

    Stratégia vytvárania lepšieho internetu pre deti .

(58)

   Kódex správania týkajúci sa koncepcie primeranej veku bude podporovať vykonávanie článku 28 aktudigitálnych službáchbude uznaný ako kódex podľa článku 45 aktudigitálnych službách.

(59)

   V prípade aktivít súvisiacichkódexami správania sa očakáva zapojenie Európskeho výboru pre digitálne služby.

(60)

   Systém integrovanej starostlivostistarších ľudí znamená, že seniori dostávajú potrebnú zdravotnú starostlivosť tamvtedy, keď ju potrebujú: Oddelenie pre starnutie a zdravie (who.int) .

(61)

   V roku 2021 malo viac ako 20,8 % obyvateľstva EÚ nad 65 rokovpodľa odhadov by sa toto číslo malo do roku 2058 zvýšiť na 30,3 %: Závery Rady o začleňovaní otázky starnutia do verejných politík .

(62)

    Závery Rady o ľudských právach, účasti a životných podmienkach seniorov v ére digitalizácie .

(63)

    Loneliness (europa.eu) . [Osamelosť (europa.eu)]

(64)

    WMH REVIEW FINAL (who.int) [ŠTÚDIA MENTÁLNEHO ZDRAVIA ŽIEN (who.int)]

(65)

   Istanbulský dohovor: Opatrenia na boj proti násiliu na ženách a domácemu násiliu .

(66)

    EUR-Lex - 52022PC0105 - SK - EUR-Lex (europa.eu) .

(67)

    Pracovný program Komisie na rok 2023 .

(68)

    https://cordis.europa.eu/project/id/101057390 .

(69)

    Projekt HappyMums .

(70)

    Únia rovnosti: Stratégia pre rovnosť LGBTIQ osôb na roky 2020 – 2025 .

(71)

    Štúdia o hospodárskych, sociálnych a ľudských nákladoch spojených s obchodovaním s ľuďmi v rámci EÚ – Úrad pre vydávanie publikácií EÚ (europa.eu) .

(72)

   V súlade so  stratégiou EÚ v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi (2021 – 2025) .

(73)

    Fond pre azyl, migráciu a integráciu (2021 – 2027) (europa.eu) .

(74)

   V roku 2021 prijala Európska komisia stratégiu v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím (2021 – 2030)súladeDohovorom OSNprávach osôb so zdravotným postihnutím, ktorého zmluvnými stranami je aj EÚjej členské štáty.

(75)

    Balík opatrení v oblasti zamestnanosti osôb so zdravotným postihnutím .

(76)

    Vzťah medzi dlhodobým COVID-om a duševným zdravím: nové chronické ochorenie, ktoré kopíruje existujúce vzorce – PubMed (nih.gov) .

(77)

   WHO odhaduje, že 15 ľudí, ktorí dnes prežívajú hrôzy vojny, budepriebehu nasledujúcich 10 rokov čeliť zhoršeniu duševného zdravia a u 110 to prerastie do vážneho ochorenia, akým je posttraumatická stresová porucha alebo psychóza.

(78)

   Pozri hlavnú akciu „Podpora duševného zdravia vysídlenýchvojnou postihnutých ľudíUkrajiny“.

(79)

    Fond pre azyl, migráciu a integráciu (2021 – 2027) (europa.eu) .

(80)

   Služby sociálnejzdravotnej starostlivosti pre bezdomovcov: diskusný dokumentrámci európskej platformy na boj proti bezdomovectvu, Nicholas Pleace (2023).

(81)

    https://commission.europa.eu/system/files/2021-01/eu_roma_strategic_framework_for_equality_inclusion_and_participation_for_2020_-_2030_0.pdf .

(82)

   Smernica Európskeho parlamentuRady 2012/29/EÚ25. októbra 2012, ktorou sa stanovujú minimálne normyoblasti práv, podporyochrany obetí trestných činovktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2001/220/SVV (Ú. v. EÚ L 315, 14.11.2012, s. 57 – 73).

(83)

   Správa Public Health France za rok 2018.

(84)

    Misia EÚ: Rakovina (europa.eu) .

(85)

   Finančná podporarámci pracovného programu EU4Health 2023: granty na akciu CR-g-23-19.01 týkajúcu sa aspektov duševného zdravia onkologických pacientovosôb, ktoré sa vyliečilirakoviny.

(86)

   Ako sa napríklad uvádza odporúčaní Rady o rovnosti, začleňovaní a účasti Rómov .

(87)

   Pozri https://osha.europa.eu/en/publications/osh-pulse-occupational-safety-and-health-post-pandemic-workplaces .

(88)

    Právne predpisy v oblasti bezpečnosti a zdravia . Bezpečnosť a zdravie pri práci EU-OSHA (europa.eu) .rámcovej smerniciBOZP (89/391/EHS) sa stanovuje povinnosť zamestnávateľa vyhodnotiť bezpečnostnézdravotné riziká pracovníkov vrátane psychosociálnych rizíkzaviesť ochranné opatrenia. Aspektmi súvisiacimipsychosociálnymi rizikami na pracovisku sa zaoberá aj smernicazobrazovacích jednotkách (90/270/EHS), smernicapracoviskách (89/654/EHS)smernicaprevencii poranení ostrými predmetminemocničnomzdravotníckom sektore (2010/32/EÚ).

(89)

   Napríklad KOM(2002) 118, KOM(2007) 62, COM(2014) 0332.

(90)

   COM(2021) 323 final.

(91)

    Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (europa.eu) .

(92)

    Zdraví pracovníci, prosperujúce podniky – praktická príručka k dobrým podmienkam na pracovisku .

(93)

    https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=89&furtherNews=yes&newsId=10582#navItem-1  

(94)

    Smernica Rady o minimálnych požiadavkách na bezpečnosť a ochranu zdravia na pracovisku .

(95)

    Smernica Rady o práci so zobrazovacími jednotkami .

(96)

    Európska stratégia v oblasti starostlivosti .

(97)

   Finančná podporarozpočtu agentúry EU-OSHA.

(98)

    https://osha.europa.eu/en/legislation/guidelines/labour-inspectors-guide-assessing-quality-risk-assessments- and-risk-management-measures-regard-prevention-msds

(99)

   Správa Health atGlance (Zdravieskratke): Európa 2022 (pozri poznámku pod čiarou č. 37 na strane 8).

(100)

    Globálne trendy v oblasti sociálnych predpisov – PubMed (nih.gov) .

(101)

    Systematický prehľad predpisovania sociálnych činností starším osobám: ako ďalej? – PubMed (nih.gov) .

(102)

    EUR-Lex - 52012SC0414 - SK - EUR-Lex (europa.eu) .

(103)

   Správa expertnej skupiny „Mapovanie metriky podpory zdraviaprevencie chorôb na účely posúdenia výkonnosti systémov zdravotnej starostlivosti“ obsahuje prípadovú štúdiuduševnom zdravínajlepšie postupyoblasti tzv. sociálnych predpisov.

(104)

    Strategický výhľad (europa.eu) .

(105)

   Na podporu investíciíreforiemčlenských štátochpodobe cieleného budovania kapacít bolapríli 2023 uskutočnený prieskum ako výsledok spolupráce medzi Komisiou, WHOOrganizáciou pre hospodársku spoluprácurozvoj (OECD), ktorý poskytuje prehľad politíkoblasti duševného zdraviačlenských štátoch.

(106)

    Hlavná iniciatíva TSI 2024 – duševné zdravie: Podpora pohody a duševného zdravia (europa.eu) .

(107)

   V súlade Dohovorom Organizácie Spojených národov o právach osôb so zdravotným postihnutím (UNCRPD).

(108)

   OSH Pulse (bleskový prieskum Eurobarometra, 2022): „Bezpečnosť a ochrana zdravia na pracoviskách po pandémii“ . Správa obsahuje odpovede na otázkypsychosociálnych rizikách, ako aj prehľadyjednotlivých krajinách a s tým súvisiaci odborný článokduševnom zdravívplyve pandémie ochorenia COVID-19.

(109)

    Svetový deň duševného zdravia (who.int) .

(110)

    C4H_SummaryReport_V11LP_shortsmall.pdf (cultureforhealth.eu) .

(111)

   Finančná pomoc programu EU4Health (18,36 mil. EUR: rozpočetrámci pracovného programu na rok 2023 určený na činnostioblasti duševného zdravia).

(112)

   Spoločné vyhlásenie Rady EÚ – USA pre obchodtechnológie30. a 31. mája 2023.

(113)

    Stratégia EÚoblasti globálneho zdravia na zlepšenie globálnej zdravotnej bezpečnostizaistenie lepšieho zdravia pre všetkých (europa.eu) .

(114)

    Akčný plán pre mládež (europa.eu) .

(115)

    Domovská stránka – Globálny fond na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii .

(116)

    Iniciatíva Spotlight | Čo robíme: koniec násiliu páchanému na ženách a dievčatách | OSN Ženy – ústredie .

(117)

    Nový odhad WHO týkajúci sa výskytu duševných porúch počas konfliktov: systematický prehľad a analýza metaúdajov – Lancet .

(118)

    Minimálny balík služieb IASC : Podpora duševného zdraviapsychosociálna pomoc.

(119)

   Finančná podpora poskytovanárámci regionálneho programu Východného partnerstva NDICI na poskytovanie psychologickej pomoci na Ukrajine.

(120)

    Projekty EU4Health zamerané na poskytovanie podporyoblasti duševného zdravia ukrajinským utečencom.

(121)

      https://ifightdepression.com/en/ : dostupná ajukrajinskom jazykukultúrne prispôsobená.

(122)

   Rozpočet: 28,4 mil. EUR mobilizovaných pracovného programu EU4Health 2022 .

(123)

     Rozpočet: 750 000 EUR financovanýchrámci programu posilnenej schopnosti reakcie .

(124)

   WHO, UNICEF, UNHCRUNFPA https://mhpssmsp.org/en .

(125)

    Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti (europa.eu) .

(126)

    Nariadenie (EÚ) 2021/522 o programe EU4Health .

(127)

    com_2022-5436_annex2_en.pdf (europa.eu)

(128)

    wp2023_annex_en.pdf (europa.eu) .

(129)

    Horizont Europe (europa.eu) .

(130)

   V rámci EFRR jedispozícii celkový rozpočet 7,2 mld. EUR na zdravotnícku infraštruktúruvybavenie, kam môžu patriť aj opatreniaoblasti duševného zdraviasociálnej inklúzie.

(131)

    Program Občania, rovnosť, práva a hodnoty (europa.eu) .

(132)

   Daphnepráva dieťaťa: c_2022_8588_1_en_annexe_acte_autonome_cp_part1_v2.pdf (europa.eu) .

(133)

   22,9 mil. EURvýzvyrámci programu Daphne na rok 2024 zameranej na prevenciubojoblasti rodovo motivovaného násilianásilia páchaného na deťochcieľom financovať opatrenia, ktoré osobitne podporujú obeteľudí, ktoré prežili,tiež ďalší rozvoj integrovaných systémov ochrany detí.

Top