Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0709

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV o kultúrnom rozmere udržateľného rozvoja v opatreniach na úrovni EÚ

    COM/2022/709 final

    V Bruseli9. 12. 2022

    COM(2022) 709 final

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

    o kultúrnom rozmere udržateľného rozvoja v opatreniach na úrovni EÚ


    Obsah

    1.    Kontext    

    2.    Posilnenie súhry medzi politikami v oblasti kultúry a udržateľným rozvojom    

    3.    Kultúra a ciele udržateľného rozvoja v politikách a programoch EÚ    

    A. Politika v oblasti kultúry

    B. Regionálna a mestská politika

    C. Vnútorné záležitosti a vonkajšia bezpečnosť

    D. Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

    E. Spravodlivosť, práva spotrebiteľov a rodová rovnosť

    F. Nový európsky Bauhaus a jeho horizontálny rozmer pre udržateľnosť podnecovanú kultúrou

    G. Politika EÚ v oblasti medzinárodných partnerstiev a rozvoja

    H. Susedská politika a politika rozširovania

    I. Politiky týkajúce sa vzdelávania a mládeže

    J. Politika v oblasti jednotného trhu a priemyslu

    K. Výskum a inovácie

    L. Digitálna ekonomika a spoločnosť

    M. Opatrenia v oblasti klímy a politika v oblasti životného prostredia

    N. Poľnohospodárska politika

    O. Obranný priemysel a vesmírne politiky

    P. Mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany

    4.    Závery: ďalšie kroky    

    1.Kontext

    Ciele OSNoblasti udržateľného rozvoja sú prepojenéviacerými oblasťami politiky. Európska komisia saplnej miere zaväzuje dosahovať výsledky vo všetkých jednotlivých rozmeroch udržateľného rozvoja 1 . Pokiaľ ideúlohu kultúry, Komisia zdôraznila kultúrny rozmer udržateľného rozvojaNovej európskej stratégii pre kultúruroku 2018 2 zaviazala sa, že ju bude používať tak, aby prispelavykonávaniu Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj OSN 3 .

    Rada vo svojom uzneseníkultúrnom rozmere udržateľného rozvoja 4 decembra 2019 potvrdila záväzok členských štátov týkajúci sa udržateľnostiúplnéhorýchleho vykonávania Agendy 2030 OSN. Následne došlomáji 2020zmene pracovného plánu Rady pre kultúru (2019 – 2022) 5 tak, aby zahŕňal „kultúru ako hnaciu silu udržateľného rozvoja“ ako ďalšiu prioritu.pracovnom pláne sarámci tejto priority stanovujú dve príslušné opatrenia: i) skupina odborníkov členských štátovrámci otvorenej metódy koordinácie (OMK) pre kultúrny rozmer udržateľného rozvoja zriadenároku 2021, ktorá predložila svoju správuseptembri 2022 6 ; ako aj ii) výzva adresovaná Komisii, aby predložila akčný plánkultúrnom rozmere udržateľného rozvoja.

    Táto správa je reakciou Komisie na uvedenú výzvu. Obhajuje sa v nej politický prístup EÚ ku kultúrnemu rozmeru udržateľného rozvoja, ktorý nadväzuje na silnejšie a súdržnejšie prepojenie medzi politikami v oblasti kultúry a vykonávaním cieľov udržateľného rozvoja naprieč iniciatívami, programami a opatreniami na úrovni EÚ a naprieč rôznymi sektormi.

    Obsahuje prehľad politíkprogramov EÚ ktoré posilňujú súhru medzi kultúrouudržateľným rozvojomidentifikujú sanej opatrenia, ktoré prijala alebo plánuje prijať Komisiacieľom poháňať kultúru ako hnaciu silu alebo prostriedok umožňujúci plnenie Agendy 2030 OSN. Takisto sanej vítajú strategické prierezové iniciatívy, ako sú misia programu Horizont Európa zameraná na klimaticky neutrálneinteligentné mestá 7 alebo Nový európsky Bauhaus 8 , ktoré sú súčasťou viacerých politických oblastíprogramov.

    Existuje čoraz väčší záujemto, aby sa kultúraplnej miereúčinne uznávala ako kľúčový sektor prispievajúcicieľom udržateľného rozvoja a k udržateľnej obnove Európy po kríze spôsobenej pandémiou COVID-19. Paralelný proces skupinyrámci OMK, ktorý sprevádzala spoluprácaUNESCOmedzinárodnými aktérmi 9 , potvrdil potrebu intenzívnejšej účinnej spolupráce medzi orgánmisystémami na národnej úrovni, úrovni EÚúrovni OSN.

    DiskusiavýsledkyMONDIACULT 2022 10  – konferencie UNESCOpolitikách oblasti kultúryudržateľnom rozvoji, ktorá sa konalaMexiku 28. až 30. septembra 2022, ďalej podnietilaformovala diskusiebudúcnosti cieľov udržateľného rozvojavytvorila ďalší podnet na úvahyvýznamnejšej úlohe kultúrystratégiách udržateľného rozvoja. Táto správa prispievatomuto procesu úvahnadväzuje na ambície vyhláseniakultúretejto konferencie.

    2.Posilnenie súhry medzi politikamioblasti kultúryudržateľným rozvojom

    Najdôležitejšie strategické opatrenia EÚ na dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja majú neodmysliteľný kultúrny rozmer, a to napriek tomu, že chýba konkrétny odkaz na kultúru. Napríklad vysoko transformačné politiky a kľúčové stratégie EÚ, ako sú Európska zelená dohoda a zastrešujúci prístup zameraný na prípravu Európy na digitálnu dobu, ako je znázornené v nasledujúcom diagrame, sa opierajú o významný príspevok z kultúrnych a kreatívnych odvetví a o ich rozmanitosť na miestnej regionálnej a vnútroštátnej úrovni. Cieľom tejto správy je skonkretizovať tieto vedomosti.

    Okrem toho, ako sa zdôrazňujeodporúčaniach skupinyrámci OMK pre kultúrny rozmer udržateľného rozvojaskupinyrámci OMK pre odolnosť kultúrneho dedičstva voči zmene klímy 11 , kultúrapolitikyoblasti kultúry by sa mali systematickejšie využívať na riešenie hlavných súčasných problémov súvisiacich so zmenou klímy a s cieľmi Európskej zelenej dohody. Napríklad cieľ klimatickej neutrality misie programu Horizont Európa zameranej na klimaticky neutrálneinteligentné mestá podporuje zapojenie občanov, začleneniesociálnu inováciu.

    Prípravné diskusie pred konferenciou MONDIACULT, ktoré sa skladalipiatich tematických oblastí 12 , takisto pripravili pôdu na lepšie chápanie neodmysliteľnéhoprierezového kultúrneho rozmeru udržateľného rozvojapotreby strategickejšieho prístupu ku kultúre a k udržateľnému rozvojubudúcnosti. Tento záväzok sa opakujezáverečnom vyhláseníkonferencie MONDIACULT. Vyzýva sanejďalším opatreniam na posilnenie rámcov verejných politík tím, že kultúra sa pevnejšie zakotvístratégiách udržateľného rozvoja na globálnej úrovninaprieč všetkými rozmermi cieľov udržateľného rozvoja, pokiaľ idesociálnyhospodársky rozvojrozvojoblasti životného prostredia. Skupinarámci OMK pre kultúrny rozmer udržateľného rozvojatejto súvislosti preskúmala tieto tri rozmerydôrazne obhajuje zastrešujúcu tému opätovného nadviazania vzťahu medzi ľuďmiprírodou so súbežným využitím nedostatočne využívanej sily kultúry 13 .

    Prehľad prístupu Komisievykonávaniu cieľov udržateľného rozvoja 14

    3.Kultúraciele udržateľného rozvojapolitikáchprogramoch EÚ

    Kultúrny rozmer udržateľného rozvoja sa v súčasnosti podporuje v rámci širokej škály politík a programov EÚ. V tejto časti sa pri každej politike EÚ opisuje príslušný rámec politiky a hlavné priority, ako aj strategické opatrenia alebo iniciatívy. Cieľom je podporiť spoločenské zmeny a zmierniť účinky zelenej a digitálnej transformácie.

    A. Politika v oblasti kultúry

    Rámec politiky a hlavné priority

    Opatrenia EÚ v oblasti kultúry priamo prispievajú ku všetkým rozmerom cieľov udržateľného rozvoja v súlade so strategickým usmernením z hlavných rámcových dokumentov:

    ·Nová európska stratégia pre kultúru,

    ·Európsky akčný rámec pre kultúrne dedičstvo 15 ,

    ·viacročné pracovné plány pre kultúru aleborámci vonkajšej činnosti spoločné oznámenienázvom Stratégia EÚ pre medzinárodné kultúrne vzťahy 16 roku 2016závery Radystrategickom prístupe EÚmedzinárodným kultúrnym vzťahomrámci pre činnosťroku 2019 17 .

    Politické opatrenia na úrovni EÚ a spolupráca v tejto oblasti sa zameriavajú na využívanie sily kultúry a kultúrnej rozmanitosti v záujme sociálnej súdržnosti a kvality života tak, že:

    ·podporujú účasť na kultúrnom živote, mobilitu umelcovochranu kultúrneho dedičstva,

    ·podporujú tvorbu pracovných miestkultúrnychkreatívnych sektoroch prostredníctvom umeniakultúry vo vzdelávanípodporovaním zručnostíinováciíkultúre,

    ·posilňujú medzinárodné kultúrne vzťahy prostredníctvom kultúryzáujme podpory udržateľného rozvojamieru.

    Potreba chrániťpodporovať neodmysliteľnú hodnotu kultúryumeleckého prejavu sa takisto zdôrazňujeusmerňujúcich politických dokumentoch EÚoblasti kultúry. Strategický rámec pre spoluprácutvorbu politikyoblasti kultúry na úrovni EÚ však možno ešte viac posilniť (ako sa uvádzalospráve Komisiepracovnom pláne pre kultúru na roky 2019 – 2022 18 )kultúrny rozmer udržateľného rozvoja možno ešte viac zdôrazniť.

    Pokiaľ idefinancovanie, program Kreatívna Európa 19 na roky 2021 – 2027, jediný program EÚ, ktorý sa zameriava na kultúrnekreatívne odvetvia, podporuje záväzok EÚ týkajúci sa cieľov udržateľného rozvoja OSN, najmä ich kultúrneho rozmerurámci všetkých troch podprogramoch. Investícieprogramu Kreatívna Európa sú určené na opatrenia, ktoré posilňujú kultúrnu rozmanitosťreagujú na potreby kultúrnychkreatívnych odvetví. Horizontálnymi prioritami celého programu sú ekologizáciazačlenenie, pričom sa neustále uvažujeďalšej ekologizácii programu Kreatívna Európa. Program Kreatívna Európa prispieva ku konkretizácii Zelenej dohody tým, že oceňuje kultúrne projekty, ktoré sa zaoberajú udržateľnosťouenvironmentálnym aspektom vo svojej stratégii a v kultúrnychkreatívnych odvetviach.

    Podprogram Kultúra sa vzťahuje na iniciatívy kultúrnychkreatívnych odvetví, ako napríklad iniciatívy podporujúce cezhraničnú spoluprácu, platformy, sieteumelecké preklady. Tieto iniciatívy zahŕňajú mechanizmy na zabezpečenie toho, aby kultúrnekreatívne odvetvia ponúkali rozmanitosť, začlenenierovnosť pre všetkýchprispievaliopatreniamoblasti klímy. Výzvyrámci programu na roky 2021 až 2027, ktoré podporujú európske sietekolaboratívne projekty, ako osobitnú prioritu zahŕňali príspevok projektovprogramuoblasti udržateľnosti.rámci predchádzajúceho programu (2014 – 2020) sa vytvorili podmienky na podporu opatrení na miestnej úrovniudržateľných postupovpodprograme Kultúra 20 . Podporilo sa pritom veľké množstvo projektov zameraných na rodovú rovnosť, udržateľnosťdigitalizáciu 21 . Tieto projekty prispelizmierneniu vplyvu činností týchto sektorov na životné prostredie, podporovalo sarámci nich udržateľné mestskévidiecke prostredie, rozvíjali sa nové vízie do budúcnostizvyšovala sa informovanosť. Riešia sarámci nich globálne problémy na miestnej alebo regionálnej úrovni, medzi ktoré patria: zdraviekvalita života 22 , rodová rovnosť 23 , modely výrobyspotreby (potravín) 24 , znečistenie vôd 25 , udržateľné bývanie 26 , ako aj znižovanie nerovností medzi mestskýmividieckymi oblasťami 27 .

    Do súčasného podprogramu Kultúra sa doplnil nový odvetvový prístup s cieľom posilniť udržateľnosť konkrétnych odvetví (kultúrne dedičstvo, architektúra, hudba, knižný sektor, dizajn, móda a kultúrny cestovný ruch) a prispieť k tomu, aby sa aj ony stali ekologickejšími, odolnejšími a inkluzívnejšími. V rámci tohto podprogramu sa takisto podporuje iniciatíva Európske hlavné mestá kultúry, ktorej cieľom je podporovať rozmanitosť kultúr v Európe, zdôrazňovať prvky, ktoré majú spoločné, a zvyšovať príspevok kultúry k dlhodobému rozvoju miest. Mestá s týmto titulom svoj projekt začleňujú do svojej celkovej stratégie a súčasťou ich úsilia sú čoraz častejšie úvahy o udržateľnosti, ako je podpora ekologickejších postupov v oblasti kultúry.

    V oblasti vonkajších vzťahov Platforma pre kultúrne vzťahy podporuje spoluprácu medzi kultúrnymi a kreatívnymi odvetviami v Európe a vo svete tak, že na celom svete zvyšuje kapacitu delegácii EÚ zvyšuje kapacitu delegácii EÚ (cieľ udržateľného rozvoja 17: Partnerstvá pre ciele) s cieľom spolupracovať s prevádzkovateľmi v oblasti kultúry a riešiť hlavné výzvy pomocou kultúry (cieľ udržateľného rozvoja 8: Dôstojná práca a ekonomický rast a cieľ udržateľného rozvoja 11: Udržateľné mestá a komunity). Táto platforma takisto každoročne organizuje program Global Cultural Relations, v rámci ktorého sa stretáva 40 mladých predstaviteľov a profesionálov z oblasti kultúry z celého sveta (cieľ udržateľného rozvoja 10: Znižovanie rozdielov a cieľ udržateľného rozvoja 5: Rodová rovnosť).

    V rámci programu Kreatívna Európa na roky 2021 – 2027 sa v mediálnej a audiovizuálnej oblasti zaviedli dve hlavné horizontálne priority: ekologizácia audiovizuálneho priemyslu a rozmanitosť a začlenenie pre audiovizuálny sektor. Ekologizácia a rozmanitosť sa uvádzali vo výzve na prekladanie návrhov vo všetkých schémach podprogramu MEDIA programu Kreatívna Európa. Uchádzači by mali predložiť stratégiu svojich postupov zameraných na ekologizáciu a stratégiu podpory rozmanitosti a začlenenia vo svojich činnostiach. Tieto stratégie sa vyhodnocujú ako súčasť kritérií pre udelenie financovania. Projekty vybrané v rámci pracovných programov na roky 2021 a 2022 priniesli informácie o tom, ako audiovizuálne spoločnosti a organizácie riešia tieto politické priority. Spomedzi vybraných projektov treba spomenúť projekt TheGreenShot, prvé digitálne riešenie s rozhraním v reálnom čase, prostredníctvom ktorého sa filmové komisie môžu spojiť s produkciami, ktoré natáčajú v ich regiónoch alebo mestách, alebo projekt Green Charter for Festivals podporený v kontexte výzvy festivalovej siete z roku 2022, ktorý iniciovala sieť festivalov Moving Images Open Border. Táto charta je nástroj na výpočet uhlíkovej stopy festivalov, ktorého účelom je na jednej strane informovať a stanovovať spoločné ciele pre udržateľnosť.

    Okrem toho medzisektorový podprogram podporuje nadnárodnú politickú spoluprácu a prispieva k vykonávaniu iniciatívy Nový európsky Bauhaus s cieľom posilniť ekologický rozmer programu.

    Nový pilotný projekt Európskeho parlamentu Centrum pre európske dedičstvo bude takisto prispievaťzelenej transformáciibojovať proti zmene klímydegradácii životného prostredia 28 .

    Strategické opatrenia alebo kľúčové príklady

    oÚsilie vyvíjané pod vedením Komisieoblasti postaveniapracovných podmienok umelcovprofesionálovkultúrnychkreatívnych odvetví (štúdia EÚ, dialógspráva Voices of Culture, pripravovaná správaodporúčania skupinyrámci OMK zloženejodborníkov členských štátovroku 2023), ktoré je zamerané na riešenie kľúčových otázok od postavenia umelcov, spravodlivostiverejnej podpory, ako aj regulačného prostrediasociálneho zabezpečenia po témy, ako sú rozvoj zručnostísloboda umeleckého prejavu.

    oOpatreniaoblasti zmeny klímykultúrneho dedičstva. Komisia viedla prácu skupiny odborníkovčlenských štátov zameranú na posilňovanie odolnosti kultúrneho dedičstva voči zmene klímy . Táto skupina vydala svoju správuseptembri 2022. Identifikujú sanej osvedčené postupyinovačné opatrenia na ochranu kultúrneho dedičstva,to hmotného aj nehmotného, pred zmenou klímy. Súčasťou boli odporúčania týkajúce sa toho, ako môže kultúrne dedičstvo prispieťzmierňovaniu zmeny klímy a k boju proti nejsúlade so Zelenou dohodou. Komisia takisto dala vypracovať štúdiuekologizácii programu Kreatívna Európa. Jej cieľom je preskúmať, ako možnorámci programu zaviesť environmentálne, udržateľnéproporčné opatreniacieľom posilniť jeho príspevokzohľadňovaniu problematiky zmeny klímybiodiverzity.

    oOpatrenia na riešenie účinkov digitálnej transformácie na kultúrnuumeleckú rozmanitosť, t. j. obchodné modely, vzťahypublikomposunspôsoboch tvorby, výrobyspotreby. Koncom roka 2021 Komisia začala spolupracovaťexpertmi na preskúmaní možnosti dobrovoľných usmernení pre zbersprávu údajovdigitálnom publikuosobitným zameraním na scénické umeniekultúrne dedičstvo.správenázvom (Opätovné) zapojenie digitálneho publikakultúrnych odvetviachjúna 2022 29 sa sumarizujú vedomosti získanépostupov súvisiacichpandémiou COVID-19. Okrem toho sa na pozadí expertnej skupiny pre kultúrne dedičstvo 30 diskutovalo ajdigitalizáciikultúrnom dedičstve so zameraním na digitálne vzdelávanie počas pandémie COVID-19. Predmetom boli skúsenostibudovaním kapacít na prenesenie výstav, vzdelávacích programovartefaktov do online priestoruotázka publika, ktoré zažívalo únavukultúry.

    oIniciatíva Komisie Music Moves Europe (MME) je ďalším príkladom, ktorý podporuje sociálnyhospodársky rozmer udržateľného rozvoja. MME sa zameriava na posilnenie najväčších predností hudobného sektora: kreativity, rozmanitostikonkurencieschopnosti. Jej špecifickými cieľmi je podporovať tvorivosťinovácie, chrániťzväčšovať rozmanitosť európskej hudby, pomáhať sektoru prispôsobiť sa digitalizáciipodporovať jeho udržateľnosť,to najmä po kríze COVID-19.rámci iniciatívy MME sa Komisia usilujeintegrovaný prístup, ktorý zahŕňa cielené financovanie zo zdrojov EÚ (z programu Kreatívna Európainých zdrojov), politickú podporu, legislatívudialógpotrebáchvýzvach európskeho hudobného sektora. Na opatrenia súvisiaceudržateľnosťou boli zamerané viaceré nedávne výzvy. Od roku 2023 sarámci iniciatívy MME bude podporovať udržateľná distribúcia hudby.

    oMedzi ďalšie príkladyjednotlivých sektorov patria projekty Sustainable Theatres Alliance for Green Environmental Shift (STAGES – Aliancia udržateľných divadiel)European Theatre Convention Network, ktorých cieľom je dosiahnuť štruktúrovaný efekt na tento sektorekologizovať jeho hodnotový reťazec.

    oSystém šitý na mieru pre umelcovprofesionálov uľahčujúci ich cezhraničnú mobilitu – Kultúra hýbe Európou 31 . Systém,rámci ktorého sa udeľujú granty na mobilitu projektom jednotlivcov zameraným na medzinárodnú spoluprácu, profesionálny rozvoj, koprodukciuspoločnú tvorbu, pri ktorom sa umelcitvorcovia nabádajú, aby zvážili vplyv svojej mobility na životné prostredievolili si udržateľnejšie dopravné prostriedky. Umelecké pobytyrámci tohto systému môžu slúžiť na realizáciu projektovsúladehodnotami Nového európskeho Bauhausu.

    oNástroj Perform Europe spustenýroku 2021 na podporu inovatívnej, inkluzívnejudržateľnej distribúciemodelov turnésektore scénického umenia.

    oRodová rovnosťkultúre 32 ; Komisia financovala štúdiurodových rozdielochkultúrnychkreatívnych odvetviach, ktorá bola uverejnenáseptembri 2020 33 . Pracovná skupinarámci OMK členských štátov pre rodovú rovnosťkultúrnychkreatívnych odvetviach predložilajúni 2021 svoju záverečnú správu, ktorá obsahovala viacero odporúčaní pre tvorcov politikykultúrnevzdelávacie inštitúcie 34 . Zástupcovia kultúrnychkreatívnych odvetví sa stretlirámci štruktúrovaného dialógu Voices of Culture, aby diskutovalirodovej rovnostikultúrnychkreatívnych odvetviach,svoju správu zverejnili vo februári 2020 35 . Okrem toho bolidecembri 2020 prijaté závery predsedníctva rodovej rovnostioblasti kultúry 36 .

    oOpatreniaoblasti kultúrykvality života, ktoré predstavujú dôležitúnovú otázku, najmä po kríze COVID-19. Komisiasúčasnosti vykonáva prípravnú akciuEurópskeho parlamentunázvom Rozvoj politiky zdola nahor pre kultúrudobrú kvalitu životaEÚ. Tento projekt, ktorý realizuje konzorcium európskych partnerov jedenpol roka, sa zameriava na aktualizáciu výskumu na túto tému,rámci ktorého sa mapujú najrelevantnejšie existujúce postupy, buduje sa kapacita miestnych aktérovcieľom účinne využívať kultúru na zlepšovanie kvality životazdravia,toosobitným zameraním na duševné zdravie. Okrem toho sieť ESPON nedávno vydala správukultúrnom dedičstve ako zdroji dobrých spoločenských podmienokeurópskych regiónoch 37 . Cieľom je vypracovať celoeurópsku metodikuúzemnú analýzu vplyvov kultúrneho dedičstva na spoločnosť so zohľadnením aspektov, ako sú kvalita životasociálne začlenenie. Kultúrne dedičstvo ako kľúčová hodnotapredchádzaní krízambudovaní mieru (cieľ udržateľného rozvoja 16: Mier, spravodlivosťsilné inštitúcie). Úmyselné ničenie kultúrneho dedičstva sa vo všeobecnosti považuje za možný ukazovateľ alebo predzvesť budúceho hromadného násilia, keďže sa používa na likvidáciu histórieartefaktov, ktoré sú kľúčové pre kultúruidentitu populácie. Aknemu dochádza systematickyvo veľkom rozsahu, úmyselné ničenie kultúrneho dedičstva saRímskom štatúte Medzinárodného trestného súdu vymedzuje ako vojnový zločin. Ničenie kultúrneho dedičstva zohráva významnú úlohuprebiehajúcich konfliktochSýrii, IrakuMali. Medzi príklady patria útoky na svätynemauzóleámeste Timbuktu, ktoréroku 2012 spáchali islamistické skupinyseverných regiónoch Mali. Závery Radyprístupe EÚ ku kultúrnemu dedičstvukonfliktochkrízachšpecializovanej koncepcii EÚ obsahujú jasný politickýoperačný rámec pre súdržnejšíviditeľnejší prístup EÚ ku kultúrnemu dedičstvuzáujme mieru (cieľ udržateľného rozvoja 16, cieľ udržateľného rozvoja 8: Dôstojná prácaekonomický rast, cieľ udržateľného rozvoja 11: Udržateľné mestákomunity). Konkrétne sa EÚ zaväzujeinkluzívnemu, rovnakémunediskriminačnému prístupu citlivému ku konfliktom. Pokiaľ idesúčasnú situáciu na Ukrajine, Komisia podporuje ochranu ukrajinského kultúrneho dedičstva tak, že poskytuje núdzové ochranné vybaveniepodporuje digitálnu dokumentáciu ukrajinského kultúrneho dedičstva. Komisia takisto podporuje ukrajinských umelcovprofesionálovoblasti kultúry.septembri 2022 napríkladrámci programu Kreatívna Európa zverejnila výzvu na podporu umelcov mimo krajinykultúrnych organizácií na Ukrajinecieľom pripraviť ich na povojnovú obnovu ukrajinského kultúrneho sektorastrednodobom horizonte.

    oV rámci prípravnej akcie Európsky priestor pre kultúru (2019 – 2023), ktorú vykonáva sieť národných kultúrnych inštitútov EÚ (EUNIC), sa testujú inovačné modely spolupráce vo vzťahochoblasti kultúry (cieľ udržateľného rozvoja 17: Partnerstvá pre ciele, cieľ udržateľného rozvoja 10: Znižovanie rozdielov) nadväzovaním rovnocenných partnerstiev medzi európskymi (členovia EUNICdelegácie EÚ)miestnymi partnermikrajinách mimo EÚ na základe prierezových prioritných tém.rámci týchto projektov sa prepájajú vzťahyoblasti kultúryudržateľným rozvojom napríklad tým, že sa podporujú opatreniaoblasti klímyBrazílii a v Mongolsku (cieľ udržateľného rozvoja 13: Opatreniaoblasti klímy), podporujú sa miestne kultúrne sektory zotavujúce sanásledkov pandémieTanzánii a v Kamerune (cieľ udržateľného rozvoja 8: Dôstojná prácaekonomický rast), zlepšuje sa prístup komunít so zdravotným znevýhodnenímČíne a v Uruguaji ku kultúre (cieľ udržateľného rozvoja 10: Znižovanie rozdielov)inovuje sarámci digitálnej transformácieMexiku.

    Pripravované opatrenia:

       možná iniciatíva Komisie týkajúca sa strategického rámca EÚ pre kultúru (nadväzujúca na výzvu Radypracovnom pláne EÚ pre kultúru na roky 2023 – 2026 38 ),

       štúdia EÚekologizácii programu Kreatívna Európa, ktorá sa má uverejniťroku 2023,

       výročná správapokroku pri vykonávaní koncepcie pre kultúrne dedičstvokonfliktochkrízach: zložka pre mierbezpečnosť vo vonkajšej činnosti Európskej úniesúvisiace závery Rady,

       EÚ ako čestný hosť na Medzinárodnom knižnom veľtrhuGuadalajare, ktorý sa bude konať od 25. novembra do 3. decembra 2023ktorého tematickým zameraním bude okrem iného aj kultúraudržateľný rozvoj,

       odborná príprava zameraná na rozvoj zručností, ktoré budú podľa predpokladov profesionáliaudiovizuálnej oblasti potrebovať na posudzovanieplánovanie ekologickej produkcie. Ekologizácia je takisto pilierom siete Europa Cinemas, ktorá bude podporovať inovačné projekty spomedzi malých sietí kíncieľom podporovať udržateľnosťsektore premietania.

    B. Regionálna a mestská politika

    Rámec politiky a hlavné priority

    V rámci politiky súdržnosti EÚ, najmä prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR), sa tradične uznávajú investície do kultúry ako kľúčová hnacia sila územného rozvoja a sociálnej súdržnosti. Bohaté kultúrne dedičstvo Európy posilňuje európsku identitu a podporuje spoločné európske hodnoty, aktívne občianstvo, začlenenie a interkultúrny dialóg. Kultúrne a kreatívne odvetvia sú kľúčovým prvkom regionálnej hospodárskej konkurencieschopnosti a atraktívnosti, pričom kultúrne dedičstvo je kľúčový prvok imidžu a identity miest a regiónov a často je stredobodom mestského cestovného ruchu.

    Politika súdržnosti EÚ umožňuje členským štátom, regionálnym a miestnym orgánom využívať kultúru ako nástroj na územných hospodársky a sociálny rozvoj, začlenenie a inovácie, v rámci ktorých môžu komunity a územia využívať endogénne domáce kultúrne hodnoty na zvýšenie rastu a zároveň aj znižovanie nerovností. Podpora kultúry a kultúrneho dedičstva z EFRR sa zakladá na myšlienke miestne orientovaných integrovaných prístupov, ktoré podporujú územný a mestský rozvoj, sociálne začlenenie a nabádajú verejnosť k účasti.

    Politika súdržnosti na roky 2021 – 2027 sa bude zameriavať na udržateľnosťdigitálne skvalitňovanie zážitkov spojenýchkultúrnym dedičstvom. Patrítomu transformáciabudúca odolnosť kultúrnychkreatívnych odvetví, ako aj podpora kultúrneho dedičstvasúladenajvyššími štandardmicieľom integrovať sociálne začlenenie, udržateľnosťobčiansku účasť prostredníctvom kultúry. Kultúrnekreatívne odvetvia môžu využívať investícierámci všetkých piatich cieľov politiky súdržnosti,to aj prostredníctvom nového špecifického cieľa EFRR 39 zameraného na posilnenie úlohy kultúry, riešenie sociálno-ekonomických výziev alebo ako súčasť územných stratégiírámci politického cieľa 5 „Európa bližšieobčanom“,programochrámci pilierových cieľov „Investovanie do rastuzamestnanosti“„Európska územná spolupráca (Interreg)“. Okrem toho možno podporovať kultúrurámci špecifického cieľa Interreg, najmä „lepšieho riadenia spolupráce“. Cezhraničná spoluprácaoblasti kultúrnehoprírodného dedičstva je často prínosná, keďže mnohé lokality prírodného dedičstva majú cezhraničný charakter. Cezhraničná spolupráca umožňuje integrovaný, udržateľný prístup napríkladpútnickým cestám, udržateľným chodníkomlokalitách prírodného dedičstvaďalším.

    Strategické opatrenia a kľúčové príklady

    V rámci toho rozsah financovania podpory kultúrneho rozmeru udržateľného vývoja z politiky súdržnosti zahŕňa tieto opatrenia:

    oOpatrenia zamerané na kultúrny sektor na posilnenie úlohy kultúryudržateľného cestovného ruchuhospodárskom rozvoji, sociálnom začlenenísociálnej inovácii so zohľadnením potrebnej digitálnejzelenej transformácie kultúrneho odvetviaodvetvia cestovného ruchu, odolnostidlhodobej environmentálnej, sociálnejfinančnej udržateľnosti.

    oOpatrenia týkajúce sa inováciívyužívania nových technológiíkultúre, podpora rastukonkurencieschopnosti MSPkultúrnom sektore, rozvoj, testovaniepilotné skúšanie nových digitálnych služieb, produktovriešení (napr. na digitalizáciu kultúrneho dedičstva) alebo rozvoj zručností inteligentnej špecializácie (ak je kultúra sektor zvolenýstratégii pre inteligentnú špecializáciu daného regiónu alebo členského štátu).

    oOpatrenia na podporu energetickej účinnosti, energieobnoviteľných zdrojov, odpadového hospodárstva, obehového hospodárstva, zelenej infraštruktúryprispôsobenie sa zmene klímycieľom znižovať environmentálnuklimatickú stopu kultúrnychkreatívnych odvetvíkultúrnych lokalítsúladepríslušnými strategickými rámcami.

    oPodpora udržateľnej dopravnej infraštruktúry prispievajúcejudržateľnému cestovnému ruchuprístup ku kultúre ako súčasť príslušných dopravných plánov.

    oOpatrenia, ktorými sa podporuje kultúra prostredníctvom stratégii územnéhomestského rozvoja, za ktoré zodpovedajú územné orgánydo ktorých sa zapájajú miestne zainteresované stranymiestne komunity.prípade miestfunkčných mestských oblastí je 8 % finančných prostriedkov vyčlenených na udržateľný mestský rozvoj, pri ktorom môže byť kultúra hlavnou hnacou silou.

    oVýber 20 návrhov projektov, ktoré získajú podporuodborné znalosti na inkubáciu inšpirujúcich, miestne orientovaných transformatívnych projektovrámci Nového európskeho Bauhausu. Vybrané projekty sa zaoberajú rôznymi témami, ako napríklad: obnova budov/verejných priestorovduchu obehovosti, chránenétransformované kultúrne dedičstvo, cenovo dostupné riešeniaoblasti bývaniaintegrovaná obnova mestskýchvidieckych priestorov 40 .

    oŠesť inovačných opatreníoblasti kultúrykultúrneho dedičstva vybranýchrámci piatej výzvy týkajúcej sa mestských inovačných opatrení 41 .

    oPrvá výzvarámci Európskej mestskej iniciatívy – mestské inovačné opatrenia sa bude zameriavať na Nový európsky Bauhaus vrátane ochranytransformácie kultúrneho dedičstva.

    oPilotný projekt zameraný na ochranupodporu kultúrynajvzdialenejších regiónoch EÚ 42 , ako aj zámorských krajínúzemí: cieľom je podporovať bohaté kultúrne dedičstvo týchto regiónovúzemí prostredníctvom konferencií, komunikačných výmen, podujatívýstav zameraných na šírenie umeleckých dielpodporu kultúrnej výmeny prostredníctvom mobility profesionálovkultúrnychkreatívnych odvetviach.

    oJedno zo 14 partnerstievrámci medzivládneho úsilia vyvíjanéhorámci Urbánnej agendy pre EÚ sa venuje kultúrekultúrnemu dedičstvu. Cieľom partnerstva pre kultúrukultúrne dedičstvo je zlepšovať správu historického zastavaného prostredia európskych miest, podporovať kultúruchrániť kvalitu mestskej krajinydedičstva.

    oNové partnerstvo Urbánnej agendy pre EÚ sa bude zameriavať na tému udržateľného cestovného ruchu.

    oOkrem finančnej podpory dostupnejrámci hlavného programuprogramu spolupráce sa kultúraudržateľný rozvoj takisto všeobecne uznávajúmakroregionálnych stratégiách EÚ: stratégia EÚ pre podunajskú oblasť, stratégia EÚ pre región Baltského mora, stratégia EÚ pre alpský región, stratégia EÚ pre región JadranskéhoIónskeho mora. Všetky tieto opatreniaciele sú dôležité vzhľadom na všeobecné regionálne politikycelkové politiky EÚoblasti kultúryudržateľného rozvoja, keďže vytvárajú prepojeniasynergie medzi programamiiniciatívami, ako aj medzi zainteresovanými stranamikrajín EÚpartnerských krajín/krajín mimo EÚ.

    oV rámci prebiehajúcich rokovaníprograme na roky 2021 – 2027 je prioritou integrácia Nového európskeho Bauhausuprogramoch súdržnosti členských štátov. Táto iniciatíva sa považuje za cieľdohodáchstrategickom partnerstvepríslušných operačných programoch každého členského štátu.

    Pripravované opatrenia:

       vyhlásenie výzvyrámci Európskej mestskej iniciatívy týkajúcej sa nového európskeho Bauhausu na jeseň 2022,

       pokračujúca podpora kultúrykultúrneho dedičstvaprogramochmakroregionálnych stratégiách Európskej územnej spolupráce (Interreg),

       spustenie nového partnerstva Urbánnej agendy pre EÚ zameraného na cestovný ruch.

    C. Vnútorné záležitosti a vonkajšia bezpečnosť

    Kľúčové priority a strategické opatrenia

    Krádež a rabovanie lokalít kultúrneho dedičstva a obchodovanie s kultúrnymi objektmi je veľkým a lukratívnym zdrojom príjmov organizovanej trestnej činnosti, a to niekedy aj teroristov a strán konfliktu. Predmety kultúrnej hodnoty sú mimoriadne zraniteľné voči obchodovaniu v konfliktoch a krízových regiónoch, ako sú Ukrajina a Blízky východ. Táto činnosť môže viesť k úplnému alebo čiastočnému zničeniu ukradnutých alebo ukoristených predmetov, ako aj lokalít kultúrneho dedičstva, náboženských budov, archeologických lokalít atď. Tie majú veľkú hodnotu pre identitu miestnej populácie, keďže uchovávajú historickú, kultúrnu a spoločenskú pamäť, často dokonca na pôvodnom mieste jej vzniku. Dobre chránené kultúrne dedičstvo prispieva k rozvojovému procesu vytváraním príležitostí na vzdelávanie a pracovné miesta, priestoru na dialóg medzi rôznymi spoločenskými skupinami a posilnením hlasu marginalizovaných komunít a ich pocitu príslušnosti.

    Ničenie kultúrneho dedičstva preto môže nielen výrazne poškodiť kolektívnu pamäť spoločnosti, ale aj odňať komunite zdroj príjmu, napríklad v prípade zničenia turistických atrakcií (lokality kultúrneho dedičstva, múzeá atď.).

    V súlade so stratégiou EÚ pre bezpečnostnú úniu na rok 2020 a stratégiou EÚ na boj proti organizovanej trestnej činnosti na roky 2021 – 2025 Komisia v súčasnosti pripravuje akčný plán na boj proti obchodovaniu s predmetmi kultúrnej hodnoty. Cieľom je bojovať proti obchodovaniu s predmetmi kultúrnej hodnoty a chrániť ich pred zničením v dôsledku trestnej činnosti. Na tomto pozadí sa akčný plán bude zaoberať rôznymi aspektmi boja proti obchodovaniu s predmetmi kultúrnej hodnoty vrátane budovania kapacít orgánov na presadzovanie práva a súdnych orgánov, aby dokázali lepšie odhaľovať a trestať prípady obchodovania, na zvyšovanie vysledovateľnosti predmetov kultúrnej hodnoty, zlepšenie ochrany predmetov kultúrnej hodnoty pred obchodovaním a rabovaním a spoluprácu s tretími krajinami, v ktorých dochádza k rabovaniu, s osobitným zameraním na krajiny trpiace konfliktmi a krízami. Medzi ďalšie aspekty patria zvyšovanie informovanosti o potrebe chrániť predmety kultúrnej hodnoty a o škode na kultúrnom dedičstve, ku ktorej môže dôjsť pri obchodovaní s predmetmi kultúrnej hodnoty.

    Pripravované opatrenia:

    – Využívanie sociálnych cieľov a hospodárskej pridanej hodnoty prostredníctvom boja proti trestnej činnosti a nezákonnému obchodovaniu a sprostredkovania pocitu zodpovednosti miestnych komunít.

       Prijatie akčného plánu na boj proti nezákonnému obchodovaniupredmetmi kultúrnej hodnotyroku 2022 zameraného na riešenie rôznych aspektov boja proti obchodovaniupredmetmi kultúrnej hodnotyich ochranu pred poškodenímdôsledku trestnej činnosti.

    D. Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

    Politické priority a strategické opatrenia

    Jednoukľúčových rámcových iniciatív je stratégiaoblasti práv osôb so zdravotným postihnutím 43 . Jej cieľom je dosiahnuť väčší pokrokzabezpečovaní plnej účasti osôb so zdravotným postihnutím,to ajoblasti kultúry. Táto stratégia bude usmerňovať opatrenia členských štátov, ako aj inštitúcií EÚ. Prístupnosť je faktorom umožňujúcim uplatňovanie právpredpokladom pre plnú účasť osôb so zdravotným postihnutímrovnakej miere ako ostatných.súlade so stratégiou by bolo relevantným cieľom pre kultúru zamerať sa na prístupnosť kultúrnych podujatíkultúrnych produktovpodporovať umelecké diela osôb so zdravotným postihnutím. Cieľom tejto stratégie je dosiahnuť pokrok vo všetkých oblastiach Dohovoruprávach osôb so zdravotným postihnutím 44 , ktorého stranou je EÚvšetky členské štáty EÚ. Dohovor je právne záväzným nástrojomoblasti ľudských práv, ktorým sa stanovujú minimálne štandardy pre práva osôb so zdravotným postihnutím.

    Komisia zriadila rámec na monitorovanie vykonávania tejto stratégie. Takisto poskytne vstupné údaje pre európsky semester, sociálny prehľad EÚ a vykonávanie cieľov udržateľného rozvoja. Do roku 2023 sa vypracujú nové ukazovatele zdravotného postihnutia, ktoré budú podporovať ukazovatele pre sociálny prehľad, európsky semester a ciele udržateľného rozvoja.

    Komisia v rámci tejto stratégie podporuje umelecké diela osôb so zdravotným postihnutím a zvyšuje ich viditeľnosť. Takisto sa usiluje dosiahnuť, aby boli kultúrne dedičstvo a všetky aktivity v oblasti kultúry dostupné osobám so zdravotným postihnutím, a to prostredníctvom podpory z finančných zdrojov EÚ, ako je program Kreatívna Európa. Komisia takisto:

    podporila štúdiu 45 rámci rozsiahleho projektu Europe Beyond Access 46 , ktorá sa venuje (nedostatočným) vedomostiam začleňujúcich riadiacich pracovníkovoblasti kultúry a)práci umelcov so zdravotným postihnutím; b)tom, ako im sprístupniť svoje programy; ako aj c)tom, ako sprístupniť svoje programy osobám so zdravotným postihnutím,

    podporuje rozvoj prístupného cestovného ruchu, najmä pokiaľ idemestá,to prostredníctvom ocenenia Európske hlavné mesto inteligentného cestovného ruchu.

    Cieľom tejto stratégie je zabezpečiť, aby sa osoby so zdravotným postihnutím mohli zúčastňovať na kultúrnom životerovnakej miere ako ostatnísúladeDohovoromprávach osôb so zdravotným postihnutím. Komisia vyzýva členské štáty, aby propagovalipodporovali kultúrnukreatívnu činnosťumenie pre osoby so zdravotným postihnutímzvyšovali informovanosť. Vďaka tomu tak budú osoby so zdravotným postihnutím viditeľné prostredníctvom výstavvystúpeníbudú mať prístupväčšiemu množstvu vystúpení, festivalov, umeleckých zbierokmúzeí. Ako pilotný projekt bolrokoch 2016 – 2018ôsmich členských štátoch zavedený preukaz EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím (Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Malta, Rumunsko, SlovinskoTaliansko)aj po jeho skončení bude preukaz naďalej fungovaťbude sa uznávaťtýchto ôsmich krajinách.štúdii hodnotiacej vykonávanie pilotnej akcie týkajúcej sa preukazu EÚ pre osoby so zdravotným postihnutímsúvisiace výhody 47 sa identifikoval potenciál opatrení vo väčšom rozsahu, pričom priniesla dôkazytom, že okrem iného došlorelatívne skromnému zvýšeniu kultúrnej, voľnočasovejšportovej účastiúčasti na cestovnom ruchuzahraničí. Komisia plánuje preukaz EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím rozšíriť.

    Okrem toho bolo v kontexte európskeho Paktu o zručnostiach v roku 2022 zriadené partnerstvo na podporu zručností v kultúrnych a kreatívnych odvetviach.

    Pripravované opatrenia:

       Prebiehajúca kampaň Komisie 48  Together for Rights (do marca 2023) zameraná na zvyšovanie informovanostikľúčových aspektoch stratégie, ktorá zahŕňa kultúrupri vypracúvaní sa konzultujeosobami so zdravotným postihnutímorganizáciami, ktoré ich zastupujú, ako ajumelcami.

    – Návrh Komisie, aby sa do konca roka 2023 rozšíril preukaz EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím tak, aby sa uznával vo všetkých členských štátoch, pričom sa nadviaže na skúsenosti s prebiehajúcim pilotným projektom a na európsku parkovaciu kartu pre osoby so zdravotným postihnutím.

    –     Ďalší rozvojpodpora odvetvových partnerstievrámci Paktuzručnostiachrámci Európskeho roka pre zručnosti 2023.

    E. Spravodlivosť, práva spotrebiteľov a rodová rovnosť

    Rámec politiky, hlavné priority a súčasné opatrenia

    Komisiaroku 2020 prijala strategický rámec EÚ pre rovnosť, začleňovanieúčasť Rómov . Stanovuje saňom komplexný prístup založený na troch pilieroch, ktorý dopĺňa sociálneekonomické začlenenie podporovaním rovnostiposilňovaním účasti.

    Tento rámec zahŕňa ciele na úrovni EÚ a kvantitatívne hlavné ciele týkajúce sa boja proti protirómskemu zmýšľaniu a diskriminácii, znižovania chudoby a sociálneho vylúčenia, podporovania účasti a zvyšovania účinného rovnakého prístupu rómskeho obyvateľstva k vzdelávaniu, zamestnanosti, zdravotníctvu a bývaniu. V oblasti kultúry zahŕňa operačný cieľ spočívajúci v podpore informovanosti o rómskej histórii, kultúre, uznaní a zmierení. Ukazovatele pre tento cieľ by sa mohli týkať informovanosti celkovej populácie o rómskej histórii, literatúre, umení, kultúre, hudbe a politike, účasti celkovej populácie na rómskych kultúrnych festivaloch a iných verejných podujatiach, vedomostí o rómskom jazyku a informovanosti o rómskom holokauste.

    Členské štáty potvrdili svoj záväzok podporovať rovnosť a začlenenie Rómov jednohlasným prijatím odporúčania Rady o rovnosti, začleňovaní a účasti Rómov. Stanovujú sa v ňom špecifické opatrenia, ktoré majú zahrnúť do svojich národných strategických rámcov pre Rómov. Medzi tieto opatrenia patrí zvyšovanie povedomia učiteľov a ostatných zamestnancov škôl o rómskej histórii a kultúre, podpora sociálnej, hospodárskej, politickej, kultúrnej a občianskej účasti Rómov a podpora informovanosti o rómskych kultúrach, jazyku a histórii vrátane pamiatky rómskeho holokaustu.

    Komisia podporuje pozitívne príbehyrómske vzoryzvyšuje informovanosťrómskej históriikultúre vrátane podujatia na zvyšovanie informovanostirómskom jazyku usporiadanéhorámci Rómskeho týždňa EÚ 2022, ktorý organizuje Európsky parlament. Takisto podporuje príslušné činnostirámci programu Občania, rovnosť, právahodnoty 49 .

    Vo všeobecnejšej rovine prebiehajú činnosti zamerané na vykonávanie akčného plánu EÚ na boj proti rasizmu a v oblasti dialógu medzi náboženstvami, a to najmä prostredníctvom stratégie EÚ pre boj proti antisemitizmu a podporu židovského života.

    Pripravované opatrenia:

       národné strategické rámce pre Rómov, ktoré majú členské štáty vykonať do roku 2030, vrátane opatrení na podporu informovanostirómskom umení, rómskej históriikultúre,

       posúdenie národných strategických rámcov, ktoré má Komisia uverejniť na jeseň 2022,ktorom sa zhrnú záväzky prijaté členskými štátmiposkytnú sa usmerneniaprípadných potrebných zlepšeniach,

       pokračujúca podpora činností na zvyšovanie informovanostirómskej históriikultúrepodpora pravdyzmiereniarámci programu Občania, rovnosť, právahodnoty,

       pokračujúca podpora činností na zvyšovanie informovanostižidovskom životededičstve vzhľadom na pamiatku holokausturámci programu Občania, rovnosť, právahodnoty.

    F. Nový európsky Bauhaus a jeho horizontálny rozmer pre udržateľnosť podnecovanú kultúrou

    V posledných rokoch vznikla potreba bojovať proti hlavnej výzve zmeny klímy spolu s následkami pandémie koronavírusu. Potvrdil sa systematický význam kultúry a kultúrnych odvetví v rámci reakcie na potenciálne rušivé účinky zelenej a digitálnej transformácie ako pozitívnych prvkov umožňujúcich udržateľnú transformáciu spoločnosti.

    Nový európsky Bauhaus je prierezovou iniciatívou, ktorej cieľom je zrealizovať zelenú transformáciu riešením globálnych výziev pomocou miestne orientovanýchinovačných riešení. Tieto riešeniasebe spájajú hodnoty udržateľnosti, začleneniaestetiky. Tento trojuholník zaručuje, že plánované riešenia budú riešiť širokú škálu rozmerov zároveň. Tieto rozmery zahŕňajú nielen environmentálny aspekt, cenovú dostupnosťprístupnosť, ale aj potrebyambície presahujúce funkčnosť, aby sa zaručila kvalita skúseností pre všetkých. Inovačný potenciál tejto iniciatívy spočíva vo viacúrovňových, participatívnychtransdisciplinárnych prístupoch, ktoré musia byť súčasťou procesu spoločnej tvorbyvykonávania. Zahŕňa to mnohé oblasti politiky, disciplínyaktérov, ktorí majú spoločne vyvíjať nové metódy zamerané na dosiahnutie transformácie po všetkých stránkach života občanov: miestapraxi, výrobky, služby, ekosystémy, spôsoby zmýšľaniasprávania.oznámení Komisienázvom Nový európsky Bauhaus 50 sa zdôrazňuje základná úloha kultúryriešení výzievoblasti udržateľnostipodpore pozitívnej transformácie spoločnosti. Umelciaktérioblasti kultúry zohrávajú kľúčovú úlohuzmene paradigmy smeromnovému správaniuhodnotám.

    V oznámení sa takisto uvádza zámer vytvoriť podporný rámec Nového európskeho Bauhausu integrovaný do cieľov udržateľného rozvoja a relevantných politík a iniciatív EÚ. Takmer dva roky po jej spustení bola táto iniciatíva integrovaná naprieč politikami a programami EÚ (program Horizont Európa, LIFE, EFRR, program Digitálna Európa, Erasmus+, program Kreatívna Európa, Európsky zbor solidarity a program pre jednotný trh).

    Táto iniciatíva spája rozmanitú, živú a neustále rastúcu komunitu zloženú z viac ako 500 partnerov a prispievateľov zo sieťových organizácií, z miestnych mimovládnych organizácií, podnikov a verejných orgánov. Laboratórium Nového európskeho Bauhausu ako jeden z kľúčových nástrojov zriadených v rámci Nového európskeho Bauhausu vytvára priestor ako skúšobné zariadenie pre inovačné modely spolupráce. Komunita Nového európskeho Bauhausu spolupracuje na vytváraní nástrojov, rámcov a podmienok umožňujúcich zelenú transformáciu, ktoré prinesú hmatateľnú transformáciu a inovačné riešenia v praxi. Od apríla 2022 bolo v Laboratóriu Nového európskeho Bauhausu začatých už osem opatrení, z ktorých tri spustila samotná komunita Nového európskeho Bauhausu.

    Strategické opatrenia a kľúčové príklady

    Spomedzi širokej škály opatrení v rámci Nového európskeho Bauhausu, ktoré prispievajú k plneniu cieľov udržateľného rozvoja, je vhodné zdôrazniť tieto:

    oŠesť projektov vybranýchrámci výzvy zameranej na vývoj „vlajkových demonštračných projektov“, ktoré sa majú zaoberať témami, ako je obnova budov, obehovosť, umenie, kultúrne dedičstvo, vzdelávanie, inteligentné mestá, obnova miestvidiekaďalšie. Popri tom, ako sa tieto projekty budú šíriť naprieč Európou, prinesú širokú škálu výsledkov, ktoré možno prispôsobiťreplikovať pri podobných činnostiachEurópeza jej hranicami,cieľom podnecovať budúce projekty.

    oLaboratórium Nového európskeho Bauhausu je virtuálnym priestorom,ktorom sa komunita Nového európskeho Bauhausu stretáva, aby navrhovala konkrétnehmatateľné projekty. Projekty Laboratória Nového európskeho Bauhausu majú dva ciele: a) vytvoriť podmienky umožňujúce zelenú transformáciu; b) vyvolať hmatateľnú transformáciupraxi. Laboratórium Nového európskeho Bauhausu sa riadi agendou pod vedením Komisie, ktorúsúčasnosti odráža päť projektov pod vedením Komisie 51 . Takisto organizuje iniciatívy pod vedením komunity a v súčasnosti podporuje prvý súbor inovačných projektovkomunity Nového európskeho Bauhausu, ktoré sa zameriavajú na konkrétne zmeny na konkrétnych miestach.

    Pripravované opatrenia:

    pokračujúca podpora iniciatívy Nového európskeho Bauhausu mobilizáciou programov financovania EÚ,

    podpora iniciatív zdola nahor pochádzajúcichkomunity Nového európskeho Bauhausu,to aj prostredníctvom Laboratória Nového európskeho Bauhausu,

    postupné rozvíjanie dialóguspoluprácekrajinami mimo EÚ spoločným využívanímtestovaním koncepcie Nového európskeho Bauhausu presahujúcim hranice EÚ.

    G. Politika EÚ v oblasti medzinárodných partnerstiev a rozvoja

    Rámec politiky a hlavné priority

    Úsilie Komisie v oblasti medzinárodných partnerstiev usmerňuje spoločné oznámenie s názvom Stratégia EÚ pre medzinárodné kultúrne vzťahy. Identifikujú sa ňom tri hlavné oblasti činnosti:

    ·podpora kultúrneho dialógudialógu medzi náboženstvamicieľom zlepšovať kultúrnu pluralituvzájomné porozumenie, úcturozmanitosti, rovnosti a k ľudským právam,

    ·podpora kultúrnychkreatívnych odvetví, ktoré ponúkajú príležitosti na hospodársky rastpríležitostioblasti pracovných miest,

    ·uľahčovanie spolupráceoblasti kultúrneho dedičstva, ktorá spája komunityľudí, posilňuje ich zmysel pre identitupodporuje udržateľný cestovný ruch.

    Komisia aktívne pracuje na projektoch a opatreniach, ktoré majú veľký vplyv na hospodársky rozmer rozvoja.

    Strategické opatrenia a kľúčové príklady

    Medzi kľúčové príklady patria:

    Podpora ukazovateľov UNESCO na rok 2030

    V rámci tohto projektu sa vykonávajú pilotné činnosti zamerané na vymedzenie a vypracovanie rámca tematických ukazovateľov UNESCO Culture|2030. Cieľom je merať a monitorovať úlohu a príspevok kultúry k vykonávaniu Agendy 2030 OSN.

    V rámci projektu sa testujú a vylepšujú tematické ukazovatele, ktoré budú používať krajiny a mestá, ktoré chcú zdôrazniť príspevok kultúry k udržateľnému rozvoju vo svojich dobrovoľných národných správach a dobrovoľných miestnych preskúmaniach. Výsledky projektu budú predložené na medzinárodných fórach, aby sa zabezpečilo rozsiahle využívanie všetkými zainteresovanými stranami.

    Medzi príklady ďalších prebiehajúcich iniciatív patria:

    Nástroj susedstvarozvojovejmedzinárodnej spolupráce (NDICI),rámci ktorého sa podporujú iniciatívyoblasti kultúryudržateľného rozvoja pochádzajúce od partnerovkrajín mimo EÚ na vnútroštátnej, regionálnejsvetovej úrovni,

    program ACP-EU Culture,rámci ktorého sa podporujú umelciumelecké dielakrajín skupiny afrických, karibskýchtichomorských štátov,

    iniciatíva týkajúca sa inovačného financovania pre kultúru,rámci ktorej sa podporuje prístup kultúrnychkreatívnych odvetvífinančným prostriedkomzlepšovanie ich podnikateľských kapacít,

    koridory dedičstva hodvábnej cestystrednej Ázii, AfganistaneIráne – medzinárodný rozmer Európskeho roku kultúrneho dedičstva, spoločná kolaborácia, ktorú spustili EÚUNESCOoktóbri 2018cieľom zvýšiť príspevok kultúryudržateľnému rozvoju prostredníctvom rozvoja cestovného ruchu orientovaného na dedičstvo zameraného na vysokokvalitné zážitky návštevníkov koridorov dedičstva hodvábnej cestyprijímajúcich krajinách,

    Procultura – podpora zamestnanostigenerácie príjmovkultúrnych odvetviach hudby, scénického umenialiteratúryvydavateľskej činnosti pre detimladých ľudílusofónnej Afrike (krajiny PALOP)vo Východnom Timore,

    iniciatíva týkajúca sa budovania identityspoločného využívania výsledkov podnikov, ktorá sa zameriava na boj proti viacerým základným príčinám zraniteľnostinelegálnej migrácie tým, že sarámci nej posilňujú výrobné odvetvia prispievajúcebudovaniu identity, ako sú kultúrnekreatívne odvetviapriemysel, riešia sa hodnotové reťazce trhovvýrobkami životného štýluprodukty ich tvorivej činnosti sa spoločne využívajú vďaka prístupu na nové trhy,

    CreatiFI,rámci ktorého sa podporujú kultúrnekreatívne odvetviaoblasti prístupufinančným prostriedkom,to prostredníctvom zárukpôžičiek,budovanie kapacity pre finančných sprostredkovateľovkrajinách skupiny afrických, karibskýchtichomorských štátov,

    odborný nástroj EÚUNESCO – projekt,rámci ktorého sa podporujú mechanizmy technickej pomocipartnerské mechanizmy na výmenu vedomostíosvedčených postupovcieľom posilňovať politikyinštitucionálne prostredie pre kultúrnekreatívne odvetvia; jeho cieľom je zabezpečiť udržateľné systémy riadenia kultúry, prispieťrozvoju kultúrnychkreatívnych odvetví, ktoré prispievajú inkluzívnemu spoločenskémuhospodárskemu rozvojuznižovaniu chudoby.

    Pripravované opatrenia:

       podpora politíkoblasti kultúryinštitucionálneho prostredia pre kultúrnekreatívne odvetvia, zhromažďovanie dôkazov na účely rozvoja kultúrnych tematických ukazovateľovpolitík,

       podpora spolupráce medzi AfrikouEurópouoblasti kultúrypodpora kultúrneho dedičstvasubsaharskej Afrikezáujme udržateľného rozvoja, mieru, pracovných miestrastu.

    H. Susedská politika a politika rozširovania

    Rámec politiky a hlavné priority

    Novej európskej stratégii pre kultúru sa zdôrazňuje, že podpora kultúry a interkultúrneho dialógu by sa mala používať ako hnacia sila súdržnosti a sociálno-ekonomického rozvoja. V súlade so spoločným oznámením s názvom Stratégia EÚ pre medzinárodné kultúrne vzťahy zohrávajú kultúra a interkultúrny dialóg kľúčovú úlohu pri podpore zmierenia. To sa premieta do rôznych politických dokumentov pre každý región susedstva.

    Regionálny viacročný orientačný program pre južné susedstvo zahŕňa v rámci prioritnej oblasti 1: ľudský rozvoj, dobrú správu vecí verejných a právny štát – špecifický cieľ č. 4 – s cieľom podporovať kultúru ako podmienku ľudského rozvoja a lepšej kvality života. EÚ bude podporovať kultúru ako kľúčový prvok komunitného života a kľúčovú zložku procesu budovania komunity.

    Rovnako sa v Novej európskej stratégii pre kultúru stanovuje, že Komisia bude podporovať kultúrne a kreatívne odvetvia na západnom Balkáne, a to aj pomocou nástroja predvstupovej pomoci, a takisto bude rozvíjať stratégie spolupráce v oblasti kultúry na regionálnej úrovni počnúc západným Balkánom.

    V oznámení s názvom Dôveryhodná perspektíva rozšírenia pre krajiny západného Balkánu a väčšia angažovanosť EÚ v tejto oblasti (tzv. stratégia pre západný Balkán) sa zdôrazňuje, že regionálna spolupráca a dobré susedské vzťahy na západnom Balkáne sú základnými podmienkami pokroku na ceste k pristúpeniu k EÚ a v záujme podpory sociálno-ekonomického rozvoja v tomto regióne prostredníctvom kultúry. Zintenzívnenie spolupráce s týmto regiónom a v rámci neho v oblasti kultúry je jedno z opatrení zameraných na podporu hlavnej iniciatívy č. 6 Stratégie pre západný Balkán.

    Pokiaľ ide o Východné partnerstvo, v spoločnom pracovnom dokumente útvarov Komisie s názvom Obnova, odolnosť a reforma: priority Východného partnerstva po roku 2020 uverejnenom v júli 2021 sa v rámci navrhovanej priority „investovanie do ľudí a vedomostí“ stanovujú tieto ciele:

    maximalizovať potenciál kultúrnychtvorivých odvetví ako hnacej sily sociálnehohospodárskeho rozvoja,

    posilniť spoluprácuoblasti kultúryinterkultúrny dialóg,to aj zvýšením účasti na programe Kreatívna Európa, EU4Cultureiných iniciatívach.

    Strategické opatrenia a kľúčové príklady

    oThaqafa Daayer Maydoor je štvorročný regionálny program (2020 – 2024),rámci ktorého sa podporuje kultúrny ekosystémcelom južnom susedstve.

    oCREACT4MED je štvorročný regionálny program (2020 – 2024), ktorého celkovým cieľom je posilniť úlohu kultúrytvorivosti ako vektora pre zamestnanosťodolnosť. Zameriava sa na mladých ľudípodnikateľkyjužnom susedstve.

    oCieľom Okna pre západný Balkánrámci programu Kreatívna Európa je zvýšiť finančnú podporu pre kultúrne organizácie západného Balkánu otvorením osobitného okna pre západný Balkánrámci programu Kreatívna Európa. To sa realizovalo prostredníctvom osobitnej výzvy na predkladanie návrhov,rámci ktorej sa financovali projektydiverzifikovanom portfóliu odvetví. Patrili medzi ne prekladateľskávydavateľská činnosť, architektúra, video umenie, maľbakreslenie, divadlo, tanec, grafické umenie, hudba, nehmotná kultúra, múzeá alebo historické lokalitybudovy.

    oCieľom regionálneho programuoblasti kultúrytvorivosti na západnom Balkánerozpočtom 8 miliónov EUR a v súlade so stratégiou pre západný Balkán je podporovať interkultúrny dialógposilňovať sociálno-ekonomický vplyv kultúrnychkreatívnych odvetví na západnom Balkáne.

    oCieľom projektu EU4Culture je prispieťtomu, aby sakultúry stala hnacia sila pre rastsociálny rozvojcelom regióne Východného partnerstva. Podporuje sarámci neho rastúca úloha kultúrneho odvetvia ako hnacej sily hospodárskeho rozvoja. Prostredníctvom svojho interregionálneho prístupu podporuje intenzívnejší interkultúrny dialógvýmenu poznatkov naprieč krajinami Východného partnerstvazlepšuje riadenieodvetví kultúry na miestnej úrovni.

    Pripravované opatrenia:

       Prebiehajúca príprava nového programu pre južné susedstvooblasti kultúry na rok 2023,rámci ktorého bude EÚ podporovaťpracovníkovoblasti kultúry ako hybné sily budovania komunity.

    I. Politiky týkajúce sa vzdelávania a mládeže

    Koalícia pre vzdelávanie v záujme klímy je spoločne vytvorenou iniciatívou zdola nahor zameranou na zapojenie vzdelávacej komunity na úrovni EÚ, vnútroštátnej a miestnej úrovni. Ako hlavná iniciatíva oznámenia o vytvorení európskeho vzdelávacieho priestoru do roku 2025 je kľúčovým nástrojom na účinné zachytávanie a spoločné využívanie iniciatív a projektov, ktoré odštartovala vzdelávacia komunita na podporu prechodu na klimatickú neutralitu. Súvisí to najmä s rozvojom „zelených zručností“ a so zmenami správania a s prepájaním s inými iniciatívami, ako je klimatický pakt alebo Nový európsky Bauhaus.

    Stratégia EÚ pre mládež je na základe uznesenia Rady26. novembra 2018 rámcom pre spoluprácupolitike EÚoblasti mládeže na roky 2019 – 2027. Cieľom stratégie je prostredníctvom svojich 11 cieľovtroch pilierov (Zapájať, Spájať, Posilňovať postavenie) dosiahnutie zmysluplnej občianskej, ekonomickej, spoločenskej, kultúrnejpolitickej účasti mladých ľudí.rámci stratégie sa podporuje rozvoj tvorivostimladých ľudí, ako aj ich prístup ku kultúrnymkreatívnym nástrojom. Jej cieľom je takisto sprístupniť nové technológie na rozvoj kreativityinováciemladých ľudízvýšiť ich záujemkultúru, umenievedu.

    Komisia podporuje tieto ciele prostredníctvom svojich programov financovania, politík a štúdií:

    ·v rámci programu Erasmus+  sa podporuje tvorivosťinovácieprojektoch spolupráce,

    ·v rámci Európskeho zboru solidarity sa podporuje európske kultúrne dedičstvo prostredníctvom dobrovoľníckych projektov,

    · závery Radyprístupe mladých ľudí ku kultúre (november 2010) ,

    · závery Radypodpore tvorivéhoinovačného potenciálu mladých ľudí (máj 2012) .

    Okrem toho je rok 2022 Európskym rokom mládeže, ktorého je cieľom je objasniť dôležitosť európskej mládeže v rámci budovania lepšej budúcnosti – ekologickejšej, inkluzívnejšej a digitálnejšej. Mladým ľuďom dáva príležitosti na vzdelávanie, prezentáciu svojich vízii, stretávanie nových ľudí a zapájanie sa do činností po celej Európe. Obsahuje deväť oblastí politiky vrátane kultúry, napríklad s vykonávaním hlavnej iniciatívy s názvom Mladí ľudia spoznávajú v roku 2022 kultúru vďaka iniciatíve DiscoverEU.

    Strategické opatrenia a kľúčové príklady

    oV úzkej spolupráciNovým európskym Bauhausom vo februári 2022 spustila Koalícia pre vzdelávaniezáujme klímy spoločnú výzvu pre vzdelávacievedomostné inštitúcie na vyjadrenie záujmuvyvíjanie svojich vlastných projektovrámci Nového európskeho Bauhausu, ktorésebe spájajú dizajn, udržateľnosťnové vyučovacie prístupy.

    oPropagovanie kultúrneho dedičstvamladých cestovateľovrámci DiscoverEU (Erasmus+) vrátane stretnutírámci DiscoverEU po celej Európe.

    oPrijatie návrhu Komisie na odporúčanie Rady týkajúce sa učenia zameraného na environmentálnu udržateľnosť zo strany Radymáji 2022 52 .tomto odporúčaní sa krajiny vyzývajú, aby stanovili vzdelávanie pre zelenú transformáciuudržateľný rozvoj ako jednuprioritných oblastípolitikáchprogramochoblasti vzdelávaniaodbornej prípravy.

    oVeľký dôraz na zelenú transformáciu ako súčasť strategických priorít európskeho vzdelávacieho priestoru 53 na propagáciu prístupov STEAMprograme EÚ týkajúcom sa transformácie vzdelávania: integrovanie disciplín vedy, technológie, inžinierstvamatematiky (STEM) do umenia 54 .

    Pripravované opatrenia:

    zabezpečenie nadväzných opatrení na Európsky rok mládeže 2022,

    pokračujúca podpora programov Erasmus+Európsky zbor solidarity zameraná na kultúru, tvorivosťinovácie, ako aj sprostredkovanie učenia sahodnotáchdedičstve EÚ,

    ďalšia podpora hlavnej iniciatívy Discover EU,

    zvýšenie synergií medzi Koalíciou pre vzdelávaniezáujme klímyinými relevantnými politikamiiniciatívamizáujme udržateľnostiopatreníoblasti klímy.

    J. Politika v oblasti jednotného trhu a priemyslu

    Rámec politiky a priority

    V Európskej priemyselnej stratégiijej aktualizácii 55 sa určuje 14 priemyselných ekosystémov, medzi ktoré patria aj kultúrnetvorivé odvetvia. Cieľom prístupu pre priemyselné ekosystémy, ktorý zahŕňa všetkých verejných aj súkromných aktérov pôsobiacichhodnotovom reťazci (od najmenších startupov po najväčšie spoločnosti, od akademickej obce po výskum, poskytovateľ služieb, od poskytovateľov služieb po dodávateľov), je pomôcť kultúrnymtvorivým odvetviam zotaviť sarozšíriť sapritom využívať zelenúdigitálnu transformáciu 56 .

    Strategické opatrenia a kľúčové príklady

    Mimoriadne relevantný je projekt partnerstiev WORTH 57 , keďže sa zakladá na záväzku rozvíjať inteligentnejší, udržateľnejšíinkluzívny rast prostredníctvom riešeníoblasti dizajnu tým, že pomáha MSPodvetviach životného štýlu nachádzať ekologickéinkluzívne riešenia na zlepšenie ich podnikových procesov, produktovslužieb. MSP tvoria 99 % všetkých spoločnostíza posledných niekoľko desaťročí vytvorili približne 85 % nových pracovných miest. Často majú problém nájsť ekologické, digitálneinkluzívnejšie riešeniaudržať si konkurencieschopnosť.rámci projektu partnerstiev WORTH sa preto vybraným MSP poskytuje podpora vo forme inkubačného programu 58 pre obchodné partnerstvá medzi dizajnérmi, výrobcami/remeselníkmiposkytovateľmi technológiícieľom prispieťrozvíjaniu nových podnikateľských nápadov. Zameriava sa na odvetvia životného štýlu vrátane textilnéhoodevného priemyslu, obuvníctva, kožiarstvakožušníctva, nábytkuinteriérových dekorácií, šperkovdoplnkov. Tieto obchodné partnerstvá musia riešiť výzvysúladecieľmi udržateľného rozvoja, ako sú obehové/ekologické hospodárstvo alebo sociálne inovácie. Od roku 2017 sarámci projektu partnerstiev WORTH podporilo už 217 nadnárodných partnerstievdo roku 2025 sa podporí približne 135 nových partnerstiev.

    Komisia okrem toho podporuje kultúrnekreatívne odvetvia, najmä spoločnostipodnikateľovkreatívnych odvetví, prostredníctvom medziodvetvových podnikateľských podporných sietí: sieť Enterprise Europe Network (EEN) 59 platforma pre spoluprácu klastrov 60 (podpora MSP, vytváranie sietí, internacionalizácia, prepájanie B2B atď.). Osobitnými opatreniami sa rozvíjajú zručnosti, profesionalizáciaodborná príprava prostredníctvom:

    §programu Erasmus pre mladých podnikateľov 61 (v rámci ktorého sa umožňuje výmena podnikateľskýchmanažérskych skúseností, podporuje sa profesionalizácia, zručnostiodborná príprava na pracovisku),

    §mobilizácie zainteresovaných stránzáujme zriadenia rozsiahleho partnerstvaoblasti zručností pre ekosystém kultúrnychkreatívnych odvetví spusteného 28. apríla 2022rámci Paktuzručnostiach 62 , ktoré sa skladáviac ako 100 členov, ktorí sa zaviazali zvyšovať kvalifikáciu pracovnej silyprilákať talenty do kultúrnychkreatívnych odvetví.

    Pripravované opatrenia:

    V rámci projektu partnerstiev WORTH:

         realizácia mentorského programu pre vybraných 65 nadnárodných partnerstiev (2022),

         otvorenie výzvy na vyjadrenie záujmucieľom vybrať nové partnerstvároku 2023,

       posilnenie zručností pre konkurencieschopnýudržateľný rozvoj kultúrnychkreatívnych odvetvídigitálnom prostredí a v záujme zelenej transformácie.

    K. Výskum a inovácie

    Rámec politiky a hlavné priority

    Z rámcového programu EÚ Horizont 2020 (2014 – 2020) sa sprístupnili finančné prostriedky vo výške 77 miliárd EUR na opatrenia v oblasti výskumu a inovácie zamerané na jeho tri priority: excelentná veda, vedúce postavenie priemyslu a spoločenské výzvy, pričom kultúra patrila primárne pod spoločenské výzvy. Rámcový program Horizont Európa na roky 2021 – 2027 obsahuje osobitný výskumný klaster Kultúra, kreativita a inkluzívna spoločnosť. Klaster č. 2 má celkový rozpočet 2,28 miliardy EUR, pričom 400 miliónov EUR je dostupných z rokov 2021 – 2022 a zameriava sa na tri oblasti intervencie, ktoré sú všetky relevantné pre ciele udržateľného rozvoja: demokracia a správa vecí verejných, kultúrne dedičstvo a kultúrne a kreatívne odvetvia a sociálna a hospodárska transformácia. Osobitná pozornosť sa pritom venuje „podpore vzniku nových foriem kultúrneho prejavu“.

    Strategické opatrenia a kľúčové príklady

    V rámci účelu č. 2 týkajúci sa kultúrneho dedičstva a kultúrnych a kreatívnych odvetví sa do výziev v rokoch 2021 a 2022 investovalo ako viac ako 100 miliónov EUR prostredníctvom troch hlavných pilierov: ekologické, digitálne a inovačné opatrenia, v ktorých kultúra predstavuje rieši hospodársku konkurencieschopnosť a inovácie, sociálnu súdržnosť a začlenenie, environmentálnu udržateľnosť a opatrenia v oblasti klímy. Činnosti v oblasti výskumu a inovácie v rámci tohto účelu majú slúžiť na lepšiu ochranu, zachovávanie a obnovu európskeho kultúrneho dedičstva, podporu umenia a zvyšovanie konkurencieschopnosti európskych kultúrnych a kreatívnych odvetví tým, že sa v rámci nich budú využívať ekologickejšie a digitalizované/najmodernejšie technológie.

    Pracovný program na roky 2021 a 2022 zahŕňal opatrenia v oblasti výskumu, v rámci ktorých sú kultúrne a kreatívne odvetvia hnacou silou inovácie a vyžaduje sa aktívne zapojenie a práca s nimi v rámci multidisciplinárnej a medziodvetvovej výskumnej spolupráce. Medzi kľúčové témy patrili:

    ·ekologické technológiemateriály pre kultúrne dedičstvo,

    ·participatívne riadenieudržateľné financovanie múzeíkultúrnych inštitúcií,

    ·kultúrnekreatívne odvetvia ako hnacia sila inováciekonkurencieschopnosti,

    ·ochranarozvoj kultúrneho dedičstva pomocou vyspelých digitálnych technológií,

    ·tradičné remeslá pre budúcnosť,

    ·konkurencieschopný, spravodlivýudržateľný európsky hudobný ekosystém,

    ·medzinárodná konkurencieschopnosť európskeho filmového priemyslu,

    ·následky zmeny klímyprírodných katastrof na kultúrne dedičstvo,

    ·hrykultúra formujúce našu spoločnosť,

    ·Nový európsky Bauhaus – formovanie zelenšiehospravodlivejšieho spôsobu životatvorivýchinkluzívnych spoločnostiach prostredníctvom architektúry, dizajnuumenia.

    Okrem toho Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT) 22. júna 2022 ustanovil znalostné a inovačné spoločenstvo (ZIS) venované kultúrnym a kreatívnym odvetviam (ZIS Kultúra a kreativita). Bude spájať kľúčových aktérov v oblasti vysokoškolského vzdelávania, výskumu a podnikania s cieľom využívať inovačný potenciál príslušných odvetví. ZIS bude takisto uľahčovať digitálnu, ekologickú a spoločenskú transformáciu.

    Okrem uvedeného klastraopatrení zameraných na kultúrnekreatívne odvetviarámci programu Horizont Európa existujú takisto prepojenia medzi kultúroucieľmi týkajúcimi sa udržateľného výskumurámci klastra 5 „Klíma, energetikamobilita“. Najmä účel 4 tohto klastra obsahuje konkrétne témyosobitné opatrenia zamerané na uplatňovanie stratégií renovácie historických budov zameraných na energetickú efektívnosť. Tento účel sa zameriava na budovypriemyselné zariadeniapriebehu energetickej transformáciejeho cieľom je dosiahnuť efektívnejšíudržateľnejší fond budov prostredníctvom obnovymodernizácie budov. Okrem toho sasúvislostiúčelom 4 majúrámci spoluprogramovaného partnerstva Built4people financovať výskumnéinovačné projekty pre „udržateľné zastavané prostredie zamerané na ľudí“,rámci ktorého sa budú spájať verejnésúkromné zainteresované stranycieľom vytvárať výskumnéinovačné metódy smerujúceudržateľnostilepšiemu bývaniu. Tento prístup spolu so zameraním sa na udržateľnosť vnáša do činnostítém financovanýchrámci tohto partnerstva sociálnykultúrny rozmer, čo jeplnom súlade so zásadami Nového európskeho Bauhausuzastavanom prostredí (napríkladsúvislostikultúrnym dedičstvomkvalitou skúseností). Medzi hlavné očakávané vplyvy účelu 4 patrí zámer dosiahnuť kvalitnejšie, cenovo dostupnejšieinkluzívnejšie zastavané prostredie, zmierňovať zmenu klímychrániť životné prostredie, chrániť kultúrne dedičstvo so zohľadnením udržateľnosti, obehovostiestetikyzároveň zaistiť lepšie životné podmienky. Okrem toho relevantné iniciatívy súvisiace„kultúrnymi mestami“ 63 zakotvenéklastrových projektoch programu Horizont 2020 vytvorili základ pre viaceré kolaboratívne opatrenia pod vedením komunity. Tie zohrávajú kľúčovú úlohutransformácii historických zastavaných priestorov a v podporovaní riešení regenerácie zastavaných priestorovobdobí po pandémii COVID-19. Komisia napríklad koordinovala prácu expertnej skupiny pre „mesto zamerané na človeka: príležitosti pre občanov prostredníctvom výskumuinovácie“, realizovanúrámci programu Horizont 2020roku 2020 64 ,všetky mestské iniciatívy vrátane tých, ktoré sa zaoberajú kultúrou, zmapovala vo výročnej mapovacej správenázvom: Výskuminovácie EÚ pre mestá a s mestami (jún 2021) 65 .

    Pripravované opatrenia:

    Klaster 2 programu Horizont Európa (účel 2 „Kultúrne dedičstvo, kultúrne a kreatívne odvetvia“)

         ďalšia podpora troch oblastí ekologických, digitálnychinovačných opatrení so zohľadnením cieľov udržateľného rozvoja OSN, najmä rozširovaním príležitostí na digitálnu spoluprácuspoločnú tvorbu, ktorá naplní potreby európskych profesionálovvýskumníkovoblasti kultúrneho dedičstva vyvinutím (od roku 2023) Európskeho kolaboratívneho cloudu pre kultúrne dedičstvo (ECCCH) patriaceho do európskej právomoci,

       obnovaochrana kultúrneho dedičstva, ktorá povedievývoju nových technológiímetód šetrnýchživotnému prostrediu, vďaka ktorým sa Európa dostane na čelo udržateľného riadenia kultúrneho dedičstva,

         uverejnenie výziev na predkladanie návrhovtémami týkajúcimi sa kultúrnychkreatívnych odvetví ako hnacej sily inkluzívnej klimatickej transformácie so súbežným začlenením kľúčových hodnôt Nového európskeho Bauhausu, ktorými sú udržateľnosť, začlenenieestetika, ako ajtémami súvisiacimikultúrnym cestovným ruchom na podporu udržateľného rozvoja vidieckychodľahlých oblastí,

    – vypracovanie rámca pre celostný prístup k výskumu a inováciám, ktorý bude prispievať k environmentálnej, sociálnej a kultúrnej udržateľnosti kultúrneho dedičstva v takom rozsahu, ktorý by žiadny členský štát ani Európska komisia nedokázali dosiahnuť sami.

    Klaster 5 programu Horizont Európa

       Účel 4 bude zahŕňať tému zabezpečenie odolnosti historických budov voči budúcim zmenámzáujme prechodu na čistú energiuplánovanom pracovnom programe.

    EIT – ZIS pre kultúrne a kreatívne odvetvia

    – 2023: rok spustenia ZIS EIT Kultúrakreativita 66 .

    L. Digitálna ekonomika a spoločnosť

    Komisia 10. novembra 2021 uverejnila odporúčanie týkajúce sa spoločného európskeho priestoru pre údaje o kultúrnom dedičstve. Jeho cieľom je pripraviť pôdu pre spoločný európsky priestor pre údaje o kultúrnom dedičstve a pomôcť tak inštitúciám riadenia kultúrneho dedičstva urýchliť ich úsilie o digitalizáciu a uchovávanie a využiť príležitosti vytvorené digitálnou transformáciou. Cieľom je zintenzívniť opätovné využívanie digitalizovaných aktív kultúrneho dedičstva, najmä v 3D, v rôznych kľúčových oblastiach, ako sú vzdelávanie, udržateľný cestovný ruch a kultúrne a kreatívne odvetvia, s pozitívnym vplyvom na hospodársky rast. Spoločný európsky priestor pre údaje o kultúrnom dedičstve bude nadväzovať na európsku infraštruktúru digitálnych služieb a rozširovať jej súčasné funkcie.

    Aktíva kultúrneho dedičstva digitalizované v podobe 3D môžu byť zdrojom relevantných poznatkov o dôsledkoch zmeny klímy, adaptácii na ňu a odolnosti voči nej (napríklad 3D umožňuje vykonať nedeštruktívnu analýzu aktív, vizualizáciu škôd a získať informácie na obnovu, zachovanie atď.). Aktíva kultúrneho dedičstva v podobe 3D môžu mať takisto kľúčový význam pre zvyšovanie odolnosti voči zmene klímy a pre podporu preventívnej konzervácie pamiatok, budov a lokalít kultúrneho dedičstva.

    Priestor pre údaje o kultúrnom dedičstve bude takisto prispievať k cieľu udržateľného rozvoja 4 (Kvalitné vzdelávanie), keďže digitálne aktíva kultúrneho dedičstva v priestore pre údaje budú takisto ponúkať viaceré pohľady na historický, vedecký a kultúrny vývoj v celej Európe a mimo jej hraníc.

    Prostredníctvom digitalizácie aktív kultúrneho dedičstva a ich opakovaného použitia sa môžu vytvárať nové pracovné miesta nielen v sektore kultúrneho dedičstva, ale aj v iných kultúrnych a kreatívnych sektoroch (napríklad herný a filmový priemysel), čo prispeje k cieľu udržateľného rozvoja 8 (Dôstojná práca a hospodársky rast). Prostredníctvom priestoru pre údaje o kultúrnom dedičstve sa posilní ďalšia spolupráca, partnerstvá a zapojenie do siete dátových partnerov (napr. múzeí, galérií, knižníc, archívov v celej Európe), agregátorov a odborníkov pôsobiacich v oblasti digitálneho kultúrneho dedičstva, čo povedie k hospodárskemu rastu.

    Okrem toho priestor pre údaje o kultúrnom dedičstve prispeje k cieľu udržateľného rozvoja 9 (Priemysel, inovácie a infraštruktúra), keďže sa prostredníctvom neho posilní inovácia a tvorba nových služieb a aplikácií prostredníctvom používania a opakovaného používania digitalizovaných aktív kultúrneho dedičstva v rôznych kľúčových oblastiach (napr. vzdelávanie, inteligentné mestá a environmentálne modelovanie, udržateľný cestovný ruch – spolu s priestorom pre údaje o cestovnom ruchu – a kultúrne a kreatívne sektory). Vysokokvalitné digitalizované kultúrne aktíva otvárajú nové spôsoby digitálnej interakcie s kultúrnym obsahom a jeho využívania prostredníctvom spoločného spravovania, spoločného dizajnu a crowdsourcingu, čím sa posilňuje účasť verejnosti.

    V oblasti audiovizuálnej politiky sarámci akčného plánu pre médiáaudiovíziu prijatéhodecembri 2020 67 spustil nástroj pre spoločnú metodiku na výpočet CO2 pre audiovizuálne produkciecelom európskom audiovizuálnom priemysle (opatrenie č. 6 týkajúce sa ekologizácieroku 2023). Takisto sarámci neho podporila informačná kampaň na podporu rozmanitosti za kamerouaudiovizuálnom priemysle, ktorá má prispieťprispôsobeniu tohto sektoru spoločenským zmenám (opatrenie č. 8 týkajúce sa rozmanitosti).

    Pripravované opatrenia:

    – spustenie priestoru pre údaje o kultúrnom dedičstve,

    – ďalšie vykonávanie akčného plánu pre médiá a audiovíziu.

    M. Opatrenia v oblasti klímy a politika v oblasti životného prostredia

    Rámec politiky a kľúčové priority

    V roku 2020 Komisia spustila v rámci Európskej zelenej dohody Európsky klimatický pakt. Jeho cieľom je uznať dôležitosť opatrení zdola nahor a zapájať občanov zo všetkých generácií a z miestnych komunít do prechodu na odolnú a klimaticky neutrálnu spoločnosť. Cieľom iniciatívy je prostredníctvom svojich činností podporovať iniciatívy zdola nahor poskytovaním informácií o klimatickej transformácii, rozvíjaním priestoru, v ktorom budú môcť zainteresované strany a občania spolupracovať, a prispievaním k spúšťaniu nových iniciatív.

    Prostredníctvom klimatického paktu môžu občania a komunity prezentovať svoje opatrenia v oblasti klímy a zaviazať sa k zmierňovaniu zmeny klímy a adaptácii na ňu prostredníctvom platformy Count Us In.

    Cieľom týchto nástrojov je pracovať s občanmi na spoluvytváraní miestnych naratívov o klíme so zohľadnením kultúrneho dedičstva a pôvodu a s cieľom spoločne vytvárať prototypy opatrení v miestnej komunite. Klimatický pakt podporuje inovačné procesy spoločnej tvorby pre miestne komunity, ako je spolupráca tvorcov politiky s občanmi zameraná na posilnenie ich postavenia prebratím úlohy facilitátorov v diskusiách o zmene klímy a ochrane životného prostredia v mestách. Pridanou hodnotou klimatického paktu je podpora spolupráce medzi rôznymi stranami (napríklad umelcami, kultúrnymi centrami, mimovládnymi organizáciami, miestnymi samosprávami a podnikmi) v záujme dosiahnutia spoločných cieľov.

    Umelci, influenceri, primátori a všetci občania odhodlaní konať v oblasti klímy sa môžu stať ambasádormi klimatického paktu a podporiť tak úsilie, ktoré sa už v ich komunitách vyvíja. Stať sa ambasádorom je jedným z doplnkových spôsobov ako tvoriť, podnecovať a podporovať opatrenia v oblasti klímy v miestnych komunitách a sieťach.

    Pokiaľ ide o politiky v oblasti životného prostredia, k transformačnej zmene v našich spoločnostiach a hospodárstvach, ktorá je potrebná na plnenie Zelenej dohody, nemôže dôjsť bez účasti celej spoločnosti. To si vyžaduje zmenu sociálnych noriem, hodnôt a vnímania, najmä zmenu kultúry, ako sa uznáva v prioritách Zelenej dohody. Podobne sa aj v rámci úsilia o zvyšovanie informovanosti o biodiverzite podporujú prírodovedná gramotnosť, empatia, solidarita a starostlivosť o prírodu, ako aj interdisciplinárne prístupy, ktorých cieľom je pomôcť ľuďom porozumieť prepojenosti hospodárskeho, sociálneho a prírodného systému.

    Krajinné prvky, biodiverzita a chránené prírodné oblasti EÚ (Natura 2000) tvoria jej nehmotné dedičstvo a sú základom našej budúcnosti. V najnovšom prieskume Eurobarometra o postoji Európanov k biodiverzite sa opätovne potvrdilo, že Európanom na prírode a biodiverzite veľmi záleží a očakávajú, že EÚ prijme opatrenia na ich ochranu. Medzi opatrenia najčastejšie uvádzané ako dôležité patrí konkrétne obnova prírody a biodiverzity s cieľom kompenzovať škody a lepšie informovanie občanov o dôležitosti prírody a biodiverzity. Z toho istého prieskumu takisto vyplynulo, že len málo občanov vie o sieti Natura 2000 a úsilí EÚ a svojich členských štátov o jej ochranu.

    Preto sa v stratégii EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 zdôrazňuje dôležitosť zvyšovania informovanosti o biodiverzite a začleňovania biodiverzity a ekosystémov do školskej, vysokoškolskej a odbornej prípravy. V medzinárodných rokovaniach o globálnom rámci pred biodiverzitu po roku 2020 Komisia trvá na tom, aby sa uvádzala dôležitosť kultúrnych odvetví a zapojenia aktérov zo sektora vzdelávania, médií, umenia a kultúry.

    Strategické opatrenia a kľúčové príklady

    oProstredníctvom ocenení Európske hlavné zelené mesto (pre väčšie mestá)Európsky zelený list (pre mestámenej ako 100 000 obyvateľmi)ich zamerania na zapojenieúčasť občanov sa vytvára viac než dostatočný priestor na kultúrnevzdelávanie činnosti zamerané na tému udržateľnosti. Týmito oceneniami financovanýmirámci programu LIFE sa podporuje vykonávanie Zelenej dohodypraxi na úrovni miest. Víťazné mestá stojapopredí zelenej transformáciemajú potenciál byť vzorom pre ostatných. Víťazi ocenenia Európske hlavné zelené mesto (jeden ročne) získavajú 600 000 EURvíťazi ocenenia Európsky zelený list (maximálne dvaja ročne) 200 000 EUR. Pomocou tohto titulu sa víťazné mestá podporujúnabádajútomu, abydanom roku zorganizovali širokú škálu opatreníprojektov. Zvyčajne medzi ne patrí vzdelávacia podporaškolách alebo pre mladých ľudí, projektyoblasti umeniaudržateľnosti pre občanov, umelecké výstavy, ktoré stvárňujú umenieochranu životného prostredia atď. 68 Slávnostné udeľovanie ocenení zvyčajne sprevádzajú kultúrne podujatiavystúpenia. Mestá uvádzajú, že tento titul prináša mnoho výhod, ako sú väčšia pozornosť zo strany medzinárodných médií, väčšie podnecovanieďalšiemu zlepšovaniu environmentálnej udržateľnostimeste alebo väčšia atraktívnosť mesta ako turistickej destinácie.

    oSpoluprácaprírodovedeckýmivedeckými múzeami, botanickými záhradamiakváriami prostredníctvom globálnej koalície pre biodiverzitu. Táto koalícia, ktorú Komisia koordinuje od marca 2020, spája tieto inštitúcieorganizácietakisto je otvorená pre výskumné centráuniverzity, prírodné rezerváciechránené oblasti na celom svetemúzeá každej kategórie, ako sú múzeá umenia, architektúry alebo histórie. Vyzýva ich, aby spojili svoje silynahlas hovorilikritickom stave prírodypreukazovali pritom dôležitosť prírody pre ľudstvo. Koalíciasúčasnosti zahŕňa 51 krajínúzemí, pričom tvorí komunitu zloženú323 organizácií, národných parkovchránených oblastí, akvárií, botanických záhrad, zoologických záhrad, múzeí (vrátane múzeí umenia), výskumných centieruniverzít na podporu politického impulzu spoluostatnými globálnymi politickými koalíciami pre prírodu.

    oSúbor vzdelávacích nástrojov týkajúcich sa ochrany prírody:rámci rozsiahlejšieho projektu zameraného na zvyšovanie informovanostipotrebe ochrany prírody tento súbor nástrojov pomáha pedagógom pracovaťmladistvými na téme ochrany prírodyEurópe. Ponúka širokú škálu činností, interiérových aj exteriérových, zoskupených do štyroch modulov: i) Aký je náš vzťahprírode? ii) Objavujme krásy prírody Európy. iii) Ako chránime príroduEurópe?iv) Angažovanie saochrane prírody. Mnohé činnosti sú podložené údajmiinformáciami dostupnýmidatabázprehliadačov európskeho vzdelávacieho priestoru. Tento súbor nástrojov je dostupný vo všetkých jazykoch EÚ 69 . Medzi očakávané výsledky patria: zvýšenie informovanosti mladých ľudí, prispievanieporozumeniu politikám EÚoblasti ochrany prírody, smerniciam týkajúcim sa prírodysieti Natura 2000podnecovanie mladých ľudítomu, aby sa angažovaliochrane prírody.

    oSynergie medzi ochranou lokalít Natura 2000kultúrnym dedičstvom: Ako jedenvýstupov Akčného plánu EÚ pre ľudí, príroduhospodárstvoaj ako nadväzné opatrenie na Európsky rok kultúrneho dedičstva 2018 Komisia uverejnila správunázvom Prírodnékultúrne dedičstvoEurópe: Spoluprácarámci siete Natura 2000 70 . Táto správa sa zaoberá priestorovými presahmi medzi prírodnýmikultúrnymi lokalitami, rozoberajú sanej ich spoločné hrozbyvýzvy, ako aj príležitosti dostupnérámci rôznych fondov EÚ na naštartovanie spoločných iniciatívoblasti prírodykultúry. Takisto obsahuje usmerneniatom, ako možno tieto výzvy prekonaťako podporovať integrované riadeniesúvisiace sociálno-ekonomické prínosy.

    Komisia uverejnila mapupríbehmi, pomocou ktorej používatelia zistia, ako sa lokality Natura 2000lokality svetového dedičstva prelínajú 71 . Takisto bol zozbieraný súbor prípadových štúdiícieľom ukázať praktické prípady rôznych aspektov úspešne integrovaného riadenia prírodnéhokultúrneho dedičstvalokalitách Natura 2000 72 . Jednýmhlavných výsledkov takejto integrácie by mohla byť väčšia schopnosť lokalít kultúrnehoprírodného dedičstva prilákať návštevníkov. To môže mať zasa kaskádový efekt na miestne hospodárstvo vďaka novým príležitostiamoblasti udržateľného cestovného ruchu, podnikaniarozvojaokolí týchto lokalít. To môže viesťlepšiemu rešpektovaniu obmedzení spojenýchochranou lokalít kultúrnehoprírodného dedičstva.

    Pripravované opatrenia:

    Spustenie kampane zameranej na zvyšovanie informovanostiudržateľných textíliáchsúvislosti so stratégiou EÚoblasti udržateľnýchobehových textílií, ktorá je priekopníckym úsilímrámci úlohy EÚriešení výziev tvorivého sektora (dizajn, textíliemóda), ako aj dôležitosti dosiahnutia obehovosti textíliímódy.

    Zdôrazňovanie environmentálnychhospodárskych prínosov stratégieprínosov súvisiacich so zdravímjej príspevkuzvyšovaniu nezávislosti od zdrojovponúkanie praktických riešení vo všetkých fázach životného cyklu textílií, ako aj jednotlivým spotrebiteľom, ktoré prispejúdosiahnutiu vízie stratégieoblasti textílií.

    Zaistenie účasti mládeže vrátane mladých dizajnérov, influencerovumelcov do komunikačnej kampane, ktorej cieľom je dosiahnuť, aby rýchla módaEurópe „vyšlamódy“.

       Vypracovanie prehliadača máp, ktorý prispejeznižovaniu vplyvu záplav na lokality kultúrneho dedičstva: pri vykonávaní predbežných posúdení rizika záplavrámci smernicezáplavách členské štáty nie vždy zohľadňujú ohrozené lokality kultúrneho dedičstva. Môže to znamenať, že posúdenia treba vylepšiť. Komisia čoskoro poskytne prehliadač máp,ktorom budú záplavové oblasti prepojené okrem inéhokultúrnym dedičstvom.

    N. Poľnohospodárska politika

    Rámec politiky a kľúčové príklady

    Strategické plány spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) (2023 – 2027) 73 členských štátov môžu obsahovať konkrétne investície zamerané na kultúru: zahŕňa to aj vypracovanie systémov zemepisných označení (ZO) 74 pre poľnohospodárske výrobkypotraviny, vínaliehoviny.rámci SPP sa poľnohospodárstvopoľnohospodári podporujú prostredníctvom podpory príjmov, trhových opatrenírozvoja vidieka. Najmä rozvoj vidieka posilňuje sociálno-ekonomickú, sociálno-kultúrnuenvironmentálnu udržateľnosť vidieckych oblastímá veľký vplyv na široký kultúrny sektor.

    Opatrenia na zintenzívnenie registrácie ZO a zaručených tradičných špecialít, diverzifikácia, spolupráca a LEADER (metóda rozvoja na miestnej úrovni) môžu aj v rokoch 2023 – 2027 podporovať udržateľnosť miestnych potravín (výroba, označovanie a ochrana miestneho zastavaného kultúrneho dedičstva).

    Mapovanie a označovanie potravín a potravinové dedičstvo, ako aj ochranu spôsobov výroby potravín možno takisto považovať za kultúrne činnosti. Infraštruktúra a udržateľnosť (environmentálna, kultúrna, sociálno-ekonomická) sú preto kľúčové pre prínos ku kultúrnym a kreatívnym odvetviam a odvetviam dedičstva.

    O. Obranný priemysel a vesmírne politiky

    Program Únie pre pozorovanie a monitorovanie Zeme Copernicus poskytuje podporu komunite pôsobiacej v oblasti kultúrneho a prírodného dedičstva uľahčením mapovania, monitorovania a každodenného riadenia kultúrneho dedičstva.

    V nariadenívesmírnom programe Únie 75 sa výslovne uvádza (čl. 49 ods. 3) „ochrana kultúrneho dedičstva“ ako kľúčová politika, ktorá sa buderámci programu Copernicus podporovať.

    Strategické opatrenia a kľúčové príklady

    Program Copernicus sa už niekoľko rokov zaoberá oblasťou kultúrneho a prírodného dedičstva, pričom komunitu v oblasti kultúrneho dedičstva podporuje pomocou svojich údajov, produktov a služieb. Hlavným cieľom v tejto oblasti je monitorovať a posudzovať potenciálne vplyvy zmeny klímy, prírodných katastrof a katastrof spôsobených ľudskou činnosťou, humanitárnych kríz a konfliktov súvisiacich s kultúrnym a prírodným dedičstvom v záujme posilnenia prevencie a riadenia a podpory udržateľného rozvoja.

    Väčšina zo služieb programu Copernicus prispieva k monitorovaniu, posudzovaniu rizík a predchádzaniu škodám v lokalitách kultúrneho dedičstva rôznymi spôsobmi. Napríklad:

    služba na podporu vonkajšej činnosti,rámci ktorej sa posudzujú potenciálne škody na lokalitách kultúrneho dedičstvaoblastiach konfliktu neprístupných pre medzinárodné spoločenstvo,

    služba monitorovania zmeny klímy,rámci ktorej sa niektoré ukazovatele využívajú na posúdenie rizika požiaru,

    služba monitorovania krajinyposúdením prírodného georizikageorizika vyvolaného človekom, geodetickým, mestskýmvidieckym plánovanímrizikom záplav,

    služba monitorovania atmosféry,rámci ktorej sa kontroluje kvalita ovzdušianásledné možné poškodenie pamiatokbudov,

    služba riadenia mimoriadnych situácií,rámci ktorej sa poskytuje podpora najmä mapovacími produktmi na mieru (pri aktivácii režimu rýchleho zásahurežimu rizikaobnovy) opatreniamioblasti prevencie, pripravenosti, reakcieobnovy, analyzovaním, posudzovanímmonitorovaním stupňa škodypotenciálnych súvisiacich rizík.

    Okrem toho bola vytvorená osobitná skupina programu Copernicus pre kultúrne dedičstvo 76 , ktorá analyzuje stav činnostíoblasti kultúrneho dedičstva pomocou údajovslužieb programu Copernicus. Hneď ako boli identifikované používateľské požiadavky, skupina potvrdila, že „väčšina súčasných produktov spĺňa identifikované požiadavky“. Okrem toho možno takisto zvážiť aktivity na budovanie kapacít vrátane podpory rozvoja zručnostíodbornej prípravy odborníkovpraxe, ako aj podpory špecializovaných akademických programov.

    Iné činnosti zahŕňajú:

    ·Konkrétne overenie koncepcie venované digitálnemu cestovnému ruchukultúrnemu dedičstvurámci (verejného obstarávania) Copernicus Demonstrators, ktoré sa má vykonaťrokoch 2023/2024.

    ·V rámci iniciatívy EUSpace4Ukraine sa uskutočnil programovací maratón (29. júna – 1. júla 2022), ktorý sa zaoberal aj aplikáciami súvisiacimikultúrnym dedičstvom.

    ·V rámci platformy pre konzultáciepoužívateľmi 2023 sa budú riešiť potreby používateľovpožiadavky na komerčných používateľov.

    Okrem toho už prebieha analýza zameraná na identifikáciu potenciálnych spôsobov, ako vylepšiť a prispôsobiť produkty programu Copernicus v kombinácií s činnosťami na vnútroštátnej úrovni a opatreniami na medzinárodnej úrovni (pozri napríklad činnosť komunity UNESCO GEO Urban Heritage Climate Observatory).

    Pripravované opatrenia:

         Služby programu Copernicus budú naďalej prispievaťmapovaniu, monitorovaniuspráve kultúrneho dedičstva.

         Podpora využívania programu Copernicus na odberateľskom trhusúvislostimonitorovaním kultúrneho dedičstvarealizáciou prostredníctvom analýzy používateľských potriebvykonávaním overení koncepcie.

         Zavedenie jednotného prístupového boduúdajominformáciami zo všetkých zložiek programu Copernicus užitočnými pre používateľov kultúrneho dedičstva, ktoré sa budú hodnotiť, so zohľadnením dostupných zdrojov, priorítprebiehajúcich iniciatív na vnútroštátnejmedzinárodnej úrovni.

    P. Mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany

    Rámec politiky a kľúčové príklady

    Ochranarámci mechanizmu Únieoblasti civilnej ochrany 77 (ďalej len „UCPM“) je zameraná „prednostne na ľudí, ale aj na životné prostrediemajetok vrátane kultúrneho dedičstva,to pred všetkými druhmi prírodných katastrofkatastrof spôsobených ľudskou činnosťou […]“ (čl. 1 ods. 2). Mechanizmom Únieoblasti civilnej ochrany (Union Civil Protection Mechanism, ďalej len „UCPM“) sa koordinuje poskytovanie pomoci, ako zásielky núdzovej pomoci, odborné znalosti, tímy civilnej ochranyšpecializované vybaveniereakcii na žiadosti krajín zasiahnutých katastrofamiprípade vyťaženosti ich vnútroštátnych zdrojov.

    Strategické opatrenia a kľúčové príklady

    Mechanizmus „UCPM“ sa vzťahuje na cyklus riadenia rizík v prípade katastrof a podporuje sa ním prevencia, pripravenosť a opatrenia v rámci reakcie. Mechanizmus „UCPM“ okrem iného podporuje úsilie v oblasti posúdenia rizík, systémov včasného varovania a monitorovania. Prostredníctvom vedomostnej siete Únie v oblasti civilnej ochrany sa ním organizujú a koordinujú odborná príprava, cvičenia, výmena odborníkov a poradné misie. Mechanizmus „UCPM“ pomáha rozvíjať medzisektorový prístup a podporuje výmenu osvedčených postupov.

    V rámci mechanizmu „UCPM“ sa financujú projektyoblasti kultúrneho dedičstvaprípade katastrof. Napríkladrámci projektu ProCultHer 78 (2019 – 2021) sa vyvinula európska metodika 79 na riešenie ochrany kultúrneho dedičstva počas núdzových situáciíuľahčenie zriadenia novej kapacity mechanizmu „UCPM“teréne.

    V reakcii na žiadostipomocoblasti kultúrneho dedičstva možnorámci mechanizmu „UCPM“ uľahčiť poskytnutie materiálnej pomoci (napr. ochranných prostriedkov), ako aj odborných znalostí,to aj vo forme poradných misií.ostatnom časereakcii na útočnú vojnu Ruska proti Ukrajine koordinuje Komisia svoju doteraz najrozsiahlejšiu operáciurámci mechanizmu „UCPM“ 80 , ktorá zahŕňa aj pomocoblasti ochrany kultúrneho dedičstva, napríklad poskytovanie vriecpieskom, obalového materiálu na ochranu kultúrnych artefaktovsúprav na ochranu predmetov kultúrnej hodnoty.

    Pripravované opatrenia

    – Zvýšenie kapacity nasadenia odborných tímov v oblasti kultúrneho dedičstva a civilnej ochrany: na rok 2023 je naplánované prijatie pozmeňujúceho vykonávacieho rozhodnutia Komisie 2014/762/EÚ o nových požiadavkách na kvalitu týkajúcich sa zvýšených kapacít v rámci mechanizmu „UCPM“.

    – Rozšírenie profilu ochrany kultúrneho dedičstvarámci operácií zameraných na reakciu na katastrofy:rámci projektu ProCultHer-Net 81 sa budú naďalej posilňovať kapacity orgánov civilnej ochranyEurópe na ochranu kultúrneho dedičstva spojením odborníkovoblasti civilnej ochranykultúrneho dedičstvacelej Európy.

    4.Závery: ďalšie kroky

    Opatrenia v oblasti kultúry zohrávajú kľúčovú úlohu v navrhovaní politických priorít a opatrení v záujme udržateľnosti, a to okrem iného v celej škále politík a programov EÚ. Aby však bolo možné uvoľniť celý potenciál opatrení v oblasti kultúry v záujme udržateľného rozvoja a v jeho rámci, ako aj úlohy kultúrnych odvetví, mala by sa riešiť roztrieštenosť opatrení v oblasti kultúry, ktoré sú zamerané na udržateľný rozvoj v mnohých rôznych oblastiach politiky.

    V správe skupiny v rámci OMK pre kultúrny rozmer udržateľného rozvoja uverejnenej 20. septembra 2022 sa zdôrazňovalo, že tieto „búrlivé časy“, v ktorých vzťah medzi prírodou a ľuďmi neustále ohrozujú zväčšujúce sa nerovnováhy a nerovnosti, je najlepšou možnou reakciou tvorcov politiky „kultúrna odvaha na zmenu“. EÚ má obrovskú príležitosť a zodpovednosť usmerňovať tento proces lepšieho využívania (nedostatočne využívaného) potenciálu kultúry. Táto správa prispieva k procesu úvah tým, že prináša dôkazy o existujúcej súhre medzi kultúrou a udržateľným rozvojom a potrebe túto súhru v budúcnosti posilniť.

    Ako sa uvádzazáverečnom vyhlásení prijatom na konferencii MONDIACULT 2022, na ktorej sa diskutovalokľúčových opatreniach týkajúcich sa kultúrycieľov udržateľného rozvoja, kombinovaný prístup ku kultúre a k udržateľnostiväčšia politická súdržnosť medzi politikamioblasti kultúrystratégiami udržateľného rozvoja môžu byť prínosné na rôznych úrovniach tvorby politikyEurópe. Vo vyhlásení 82 sa uvádza: „Presadzujeme systematické ukotvenie kultúryrámci verejných politík prostredníctvom prispôsobenia stratégiírámcov rozvoja na medzinárodnej, regionálnej, subregionálnej, vnútroštátnejmiestnej úrovni, ako ajrámci politík ďalších príslušných fondovprogramov OSN,to ako faktorhnaciu silu odolnosti, sociálneho začleneniahospodárskeho rastu […]“.

    Preto je kľúčové premietnuť horizontálny prístup udržateľného rozvoja do jasne viditeľného angažovania sa v oblasti kultúry a kreativity ako hnacej sily rozvoja. Kolektívne úsilie v boji proti globálnym výzvam, ako sú zmierňovanie rizík spojených so zmenou klímy alebo Európska zelená dohoda a ciele Agendy 2030, by sa malo vo veľkej miere opierať o kultúru a využívať tak nové spôsoby správania ľudí, podporovať rodovú rovnosť prostredníctvom účasti na kultúre a uľahčovať prístup k príležitostiam v oblasti kultúry prostredníctvom inovačných postupov a procesov s viacerými zainteresovanými stranami.

    Kombinácia inovácií inšpirovaných kultúrou a investícií zameraných na udržateľnosť a prispôsobených reakcií na prelomové zmeny v spoločnosti v čase krízy by mala byť centrálnym prvkom nových rámcov politiky v záujme prehodnotenia tvorby politiky v oblasti kultúry strategickejším, súdržnejším a účinnejším spôsobom.

    Nový prístup na posilnenie strategického rámca EÚ pre kultúru, ako sa navrhuje v správe Komisie o pracovnom pláne pre kultúru na roky 2019 – 2022 a zahŕňa ako iniciatíva v rámci nového pracovného plánu EÚ pre kultúru na roky 2023 – 2026, môže byť prvým krokom týmto smerom. Novým strategickým rámcom by sa mohla zabezpečiť väčšia politická súdržnosť a konzistentnosť a jednou z jeho zastrešujúcich zásad by mohol byť záväzok plniť Agendu 2030, čím by sa v ňom premietali ambície vyjadrené vo vyhlásení o kultúre z konferencie MONDIACULT 2022, v ktorom sa vyzýva k posilneniu verejných politík a zintenzívneniu medzinárodnej spolupráce v oblasti kultúry.

    (1)

         Pracovný dokument útvarov Komisie (2020) s názvom Plnenie cieľov OSN v oblasti udržateľného rozvoja – komplexný prístup.

    (2)

          COM(2018) 267 final .

    (3)

         https://www.un.org/sustainabledevelopment/development-agenda/.

    (4)

         Ú. v. EÚ C 410, 6. december 2019.

    (5)

          Závery Rady, ktorými sa mení pracovný plán pre kultúru (2019 – 2022) .

    (6)

         Správa skupiny v rámci OMK s názvom Stormy times: Nature and humans – cultural courage for change (Búrlivé časy: Príroda a ľudia – kultúrna odvaha na zmenu):      https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/0380f31c-37c9-11ed-9c68-01aa75ed71a1/language-en.

    (7)

          https://research-and-innovation.ec.europa.eu/funding/funding-opportunities/funding-programmes-and-open-calls/horizon-europe/eu-missions-horizon-europe/climate-neutral-and-smart-cities_en .

    (8)

         Nový európsky Bauhaus je kreatívna, participatívna a transdisciplinárna iniciatíva, ktorá prepája Európsku zelenú dohodu  s našimi životnými priestormi a skúsenosťami:  https://new-european-bauhaus.europa.eu/index_en .

    (9)

         Rok 2021 bol vyhlásený za Medzinárodný rok kreatívneho hospodárstva v záujme udržateľného rozvoja.

    (10)

         https://www.unesco.org/en/mondiacult2022.

    (11)

         Správa skupiny v rámci OMK s názvom Strengthening cultural heritage resilience for climate change (Zvyšovanie odolnosti kultúrneho dedičstva voči zmene klímy):https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/4bfcf605-2741-11ed-8fa0-01aa75ed71a1/language-en.

    (12)

         Investovanie do kultúry a kreativity v záujme tvorby pracovných miest a sociálno-ekonomického rozvoja, podpora kultúrnej rozmanitosti v digitálnom prostredí a posilnenie postavenia umelcov, ochrana a podpora rozmanitosti kultúrneho dedičstva v záujme sociálneho začlenenia, dialógu a mieru, posilnenie synergií medzi kultúrou a vzdelávaním na účely rozvoja zameraného na človeka a udržateľnosti, regionálne a globálne partnerstvá v záujme kultúry a udržateľného rozvoja.

    (13)

         Podľa Eurostatu registrovaná hodnota vývozu a dovozu predmetov kultúrnej hodnoty dosahuje približne 1 % celkovej hodnoty vývozu (mimo EÚ) a dovozu z celkového tovaru. V roku 2020 vývoz predmetov kultúrnej hodnoty mimo EÚ dosiahol v absolútnom vyjadrení 17,5 miliardy EUR a dovoz týchto predmetov do EÚ dosiahol 16 miliárd EUR. Štatistika EÚ o príjmoch a životných podmienkach (EU-SILC) obsahuje údaje o sociálnej a kultúrnej účasti, ktoré budú k dispozícii v druhom polroku 2023. Eurostat zhromažďuje štatistické údaje o kultúrnom sektore v osobitnej časti na svojom webovom sídle (Prehľad – Kultúra).

    (14)

         Pracovný dokument útvarov Komisie (2020) s názvom Delivering on the UN’s sustainable development goals – a comprehensive approach (Plnenie cieľov OSN v oblasti udržateľného rozvoja – komplexný prístup).

    (15)

         Európsky akčný rámec pre kultúrne dedičstvo:https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/5a9c3144-80f1-11e9-9f05-01aa75ed71a1.

    (16)

         JOIN/2016/029 final:     

    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=JOIN%3A2016%3A29%3AFIN

    (17)

         Ú. v. EÚ 2019/C 192/04. 

    (18)

          COM(2022) 317 final .

    (19)

          Kreatívna Európa .

    (20)

         Existuje množstvo dobrých príkladov opatrení financovaných z programu Kreatívna Európa zameraných na udržateľnosť. Napríklad sieť Culture Action Europe vypracovala v spolupráci s medzinárodnou organizáciou Spojené mestá a miestna samospráva program s názvom Culture in Sustainable Cities. Learning with Culture 21 Actions . Cieľom tohto programu je dávať mestám príležitosti na účasť na vzdelávacom procese, aby mohli hodnotiť, navrhovať a vykonávať politiky v oblasti kultúry, ktoré prispievajú k udržateľnému rozvoju na miestnej úrovni.

    (21)

         Viac podrobností nájdete v brožúre, ktorá je k dispozícii na tomto odkaze:      https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/aebc62b7-8fa5-11ec-8c40-01aa75ed71a1/language-en .

    (22)

         Cieľom projektu s názvom Birth cultures bolo napríklad zachovávať a predávať tradičné vedomosti o pôrode a materstve ako súčasť európskeho nehmotného kultúrneho dedičstva. Projekt názorne preukázal, že kultúra môže mať pákový efekt na zapojenie občanov v otázkach verejného zdravia.

    (23)

         Mnohé financované projekty, ako napríklad projekt Keychange , sú zamerané na reštrukturalizáciu kultúrnych odvetví tak, aby sa dosiahla úplná rodová rovnosť, rovnaká odmena za rovnakú prácu, rovnaké pracovné podmienky a zviditeľnenie pre pracovníčky v tomto odvetví. 

    (24)

         Projekty, ako sú Creative food Cycles , The Table and the territory a The Mediterranean garden, sa zaoberali novými modelmi potravinárskej výroby, distribúcie a spotreby a vytvárali ich prototypy, pričom skúmali alternatívy konvenčného potravinárskeho reťazca. Zvyšuje sa tak v rámci nich informovanosť o strate biodiverzity.

    (25)

         Cieľom projektu Universal Sea – Pure or plastic (Univerzálne more – čisté alebo plastové) bolo nájsť príležitosti, pri ktorých sa umenie spája s podnikaním, a zároveň sa v rámci neho podporovali kreatívne riešenia epidémie plastov v moriach a oceánoch.

    (26)

         Sieť Architects’ Council of Europe (Rada architektov Európy) sa usiluje o dosiahnutie cenovo dostupného a kvalitného bývania na európskej úrovni. Vďaka svojej lobistickej kapacite, zemepisnému pokrytiu a rozsiahlej práci v oblasti politiky táto sieť pomáha podporovať spoločné dobro a kvalitu života a ľudí a prírodu kladie do popredia vývoja v oblasti bývania a mestského prostredia v Európe a na vnútroštátnej úrovni.

    (27)

         V rámci projektu Smoties  – Creative works with small and remote places (Tvorivé diela v rámci malých a odľahlých miest) sa uplatňujú metodiky dizajnérskeho myslenia pri transformácii odľahlých miest v Európe na lepšie obývateľné priestory zapojením miestnych obyvateľov do rozvoja kultúrnych a kreatívnych činností. V rámci projektu Cultures sa podporuje činnosť širokej škály aktérov (občanov, správ, miestnych združení), ktoré sa zaoberajú environmentálnymi otázkami a otázkami odolnosti miest.

    (28)

         Výzva na predkladanie návrhov zverejnená v rámci tohto pilotného projektu zahŕňa túto prioritu: prispievať k zelenej transformácii a bojovať proti zmene klímy a degradácii životného prostredia: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/pppa-cult-2022-euheritagehub;callCode=null;freeTextSearchKeyword=;matchWholeText=true;typeCodes=1.

    (29)

         https://voicesofculture.eu/2022/06/02/brainstorming-report-re-engaging-digital-audiences-challenges-and-opportunites/.

    (30)

          Expertná skupina pre kultúrne dedičstvo | Kultúra a tvorivosť (europa.eu) .

    (31)

          https://culture.ec.europa.eu/creative-europe/creative-europe-culture-strand/culture-moves-europe-mobility-for-artists-and-professionals#:~:text=Culture%20Moves%20Europe%20is%20a%20scheme%20that%20supports,It%20is%20part%20of%20Creative%20Europe%E2%80%99s%20Culture%20strand . 

    (32)

         Komisia podporuje rodovú rovnosť v kultúre z programu Kreatívna Európa (napríklad projekt Keychange a mentorský program MEWEM). Okrem toho sa v novom programe Kreatívna Európa na roky 2021 – 2027 vyžaduje, aby financované projekty náležite riešili začlenenie a nediskrimináciu s osobitným zameraním na rodovú rovnosť.

    (33)

          https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/92d621d1-bb99-11ec-b6f4-01aa75ed71a1/language-en/format-PDF/source-266388294 .

    (34)

          https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/36e9028b-c73b-11eb-a925-01aa75ed71a1/language-en .

    (35)

          https://voicesofculture.eu/2019/05/14/gender-balance-in-the-cultural-and-creative-sectors/ .

    (36)

          https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-13097-2020-INIT/en/pdf .

    (37)

          https://www.espon.eu/HERIWELL .

    (38)

         Uznesenie Rady o pracovnom pláne EÚ pre kultúru na roky 2023 – 2026 z 29. novembra 2022; st15381-en22.pdf (europa.eu) .

    (39)

         Novinkou zavedenou v rámci politiky súdržnosti na roky 2021 – 2027 je špecifický cieľ EFRR zameraný na posilnenie úlohy kultúry a udržateľného cestovného ruchu v hospodárskom rozvoji, sociálnom začlenení a sociálnej inovácii v rámci politického cieľa 4 „Sociálnejšia a inkluzívnejšia Európa“, v rámci ktorého je k dispozícii široká podpora, pričom sa nevylučujú možnosti financovania v rámci iných cieľov politiky súdržnosti EÚ.

    (40)

         Miestne iniciatívy v rámci Nového európskeho Bauhausu: https://c.ramboll.com/local-support-new-european-bauhaus?utm_source=direct-email&utm_medium=email&utm_campaign=nebop .

    (41)

          https://uia-initiative.eu/en/theme/culture-and-cultural-heritage .

    (42)

         Do EÚ patrí deväť najvzdialenejších regiónov, v ktorých býva 4,8 milióna občanov: Francúzska Guyana, Guadeloupe, Martinik, Mayotte, ostrov Réunion a Svätý Martin (Francúzsko), Azory a Madeira (Portugalsko) a Kanárske ostrovy (Španielsko). V súlade s článkom 349 ZFEÚ osobitné ustanovenia v právnych predpisoch EÚ pomáhajú týmto regiónom riešiť hlavné výzvy, ktorým čelia v dôsledku svojej odľahlosti, izolovanosti a malej veľkosti.

    (43)

          Únia rovnosti: stratégia v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030 – Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie – Európska komisia (europa.eu) .

    (44)

         https://www.un.org/development/desa/disabilities/convention-on-the-rights-of-persons-with-disabilities.html.

    (45)

          Čas konať: Ako chýbajúce vedomosti v kultúrnom odvetví vytvárajú prekážky pre umelcov a publikum so zdravotným postihnutím – Disability Arts International .

    (46)

          Europe Beyond Access – Disability Arts International .

    (47)

         https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=738&langId=en&pubId=8407&furtherPubs=yes.

    (48)

         https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1556.

    (49)

          program Občania, rovnosť, práva a hodnoty | Európska komisia (europa.eu) .

    (50)

          Oznámenie Komisie s názvom Nový európsky Bauhaus .

    (51)

         Ide o tieto projekty pod vedením Komisie: stratégia označovania, pilotný projekt spoločného financovania zo zdrojov financovania filantropickej činnosti, hromadné financovanie a financovanie z verejných zdrojov, regulačná analýza a experimentovanie, transformácia vzdelávacích priestorov.

    (52)

         https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-9242-2022-INIT/sk/pdf.

    (53)

          EUR-Lex – 52020DC0625 – SK – EUR-Lex (europa.eu) : COM(2020) 625 final.

    (54)

         V tejto súvislosti má umenie široký význam, pričom zahŕňa kreatívne umenie, kultúru a jazyky, ale aj humanitné a spoločenské vedy. Účelom je posilniť interdisciplinárnosť a zdôrazniť relevantnosť disciplín STEM pre environmentálne, a kultúrne, hospodárske a spoločenské výzvy prostredníctvom učenia sa a vyučovania založeného na realite.

    (55)

          https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age/european-industrial-strategy_sk a COM(2021) 350 final https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/communication-industrial-strategy-update-2020_en.pdf.

    (56)

         Výročná správa o jednotnom trhu za rok 2021, s. 98 – 104:      https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/swd-annual-single-market-report-2021_en.pdf

    (57)

          Projekt partnerstiev WORTH (europa.eu) .

    (58)

         Inkubačný projekt zahŕňa a) finančnú podporu; b) koučing v oblasti podnikateľskej stratégie a technologického vývoja; c) právne poradenstvo v oblasti práv a ochrany duševného vlastníctva; d) účasť na výstavách a veľtrhoch; e) vytváranie sietí a profesionálnych prepojení; f) poradenstvo o finančných možnostiach/možnostiach financovania.

    (59)

          Sieť Enterprise Europe Network (EEN) | sieť Enterprise Europe Network (EEN) .

    (60)

          Domovská stránka | Európska platforma pre spoluprácu klastrov .

    (61)

          https://ec.europa.eu/growth/smes/supporting-entrepreneurship/erasmus-young-entrepreneurs_en .

    (62)

          https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1534&langId=en  a     

    https://pact-for-skills.ec.europa.eu/index_en .

    (63)

         Pozri manifest európskych miest v rámci programu Horizont 2020.

    (64)

          https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/5b85a079-2255-11ea-af81-01aa75ed71a1/language-en/format-PDF/source-search .

    (65)

          Výskum a inovácie EÚ pre mestá a s mestami – Úrad pre publikácie EÚ (europa.eu) .

        https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/1a11dc10-edba-11eb-a71c-01aa75ed71a1/language-en/format-PDF .

    (66)

          https://eit.europa.eu/eit-community/eit-culture-creativity.

    (67)

          IMMC.COM%282020%29784%20final.ENG.xhtml.1_EN_ACT_part1_v8.docx (europa.eu) .

    (68)

       Napríklad projekt spočívajúci v táborení v horách zameraný na to, aby si mladí ľudia začali uvedomovať zmenu klímy: Une expérience inédite: bivouaquer à la Bastille! – J'agis – Je rêve (greengrenoble2022.eu).

    (69)

         https://op.europa.eu/sk/publication-detail/-/publication/e33a1119-8fa2-11ec-8c40-01aa75ed71a1/language-sk.

    (70)

         Natural_and_Cultural_Heritage_report_2019_WEB.pdf (europa.eu).

    (71)

          Explore Natura 2000 (arcgis.com) .

    (72)

         Európske kultúrne a prírodné dedičstvo v oblastiach Natura 2000 – Úrad pre publikácie EÚ (europa.eu).

    (73)

         https://agriculture.ec.europa.eu/common-agricultural-policy/cap-overview/new-cap-2023-27_sk.

    (74)

         https://agriculture.ec.europa.eu/farming/geographical-indications-and-quality-schemes/geographical-indications-and-quality-schemes-explained_sk.

    (75)

         https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:32021R0696&from=EN.

    (76)

         https://www.copernicus.eu/sites/default/files/2020-10/CC-2020-37_Copernicus-Cultural-Heritage-Task-Force-Report_0.pdf.

    (77)

          https://eur-lex.europa.eu/eli/dec/2013/1313/oj/eng .

    (78)

          https://www.proculther.eu .

    (79)

          https://www.proculther.eu/wp-content/uploads/2022/06/PROCULTHER-Methodology.pdf.

    (80)

         Všetkých 27 krajín EÚ spolu s Nórskom, Tureckom, Severným Macedónskom a Islandom ponúklo materiálnu pomoc od zdravotníckych potrieb až po vozidlá a energetické vybavenie, ako aj vybavenie potrebné v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva. Zásielky sa doručujú ukrajinským orgánom jednotlivo alebo ako zbierky prostredníctvom logistických centier zriadených v rámci mechanizmu „UCPM“ v Poľsku, Rumunsku a na Slovensku.

    (81)

         Viac informácií o projekte nájdete na online platforme vedomostnej siete Únie v oblasti civilnej ochrany  https://civil-protection-knowledge-network.europa.eu/union-civil-protection-mechanism-projects .

    (82)

          https://www.unesco.org/sites/default/files/medias/fichiers/2022/10/6.MONDIACULT_EN_DRAFT% .

           20FINAL.20DECLARATION_FINAL_1.pdf.

    Top