EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0811

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Nový rámec EÚ pre mestskú mobilitu

COM/2021/811 final

V Štrasburgu14. 12. 2021

COM(2021) 811 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Nový rámec EÚ pre mestskú mobilitu







{SWD(2021) 470 final}


Úvod

1.Európa je jednýmregiónovnajväčšou mierou urbanizácie na svete 1 širokou škálou miest, ktoré sú dôležitými centrami hospodárskejsociálnej činnosti. Pokiaľ ideúzemné plánovaniekvalitu životamestách, zvyšok sveta často vzhliadaeurópskym mestám ako atraktívnym miestam na návštevu, život, štúdium, prácupodnikanie, pričom kľúčovými faktormi sú mobilitadoprava. Mestá ako hlavné miesta pripojenia sú kľúčovými zložkami transeurópskej dopravnej siete (TEN-T), nosného prvku jednotného európskeho dopravného priestoru,sú nevyhnutné pre dobre fungujúci jednotný trh. Mnohé európske mestá sú globálnymi lídrami, pokiaľ ideinováciu dopravy, plánovanie udržateľnej mestskej mobilityplnenie ambicióznych cieľovoblasti klímybezpečnosti cestnej premávky.

2.Mestá však stále čelia veľkým výzvam, ako ďalej zlepšovať svoju mobilitusystém dopravy. Zároveň sa ešte musiaplnej miere vyrovnávaťnegatívnymi dôsledkami dopravy na spoločnosť, zdravieživotné prostredie, konkrétnetvorbou emisií skleníkových plynov, znečistením ovzdušiaznečistením hlukom, ako aj preťažením dopravysmrteľnými dopravnými nehodami. Na tieto výzvy – ako aj na víziu týkajúcu sa ďalšieho postupu – sa poukázaloEurópskej zelenej dohode 2 , Stratégii pre udržateľnúinteligentnú mobilitu 3 , balíku Fit for 55 4 , akčnom pláne nulového znečistenia 5 európskom pláne na boj proti rakovine 6 .

3.Konferencia zmluvných strán Parížskej dohodyGlasgowe (COP26) upriamila pozornosť na plnenie medzinárodných záväzkovoblasti klímy, ako to Únia robírámci Európskej zelenej dohody. Mestská mobilita môže výrazne prispieť nielen znížením značného množstva emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobuje, ale aj tým, že bude menej znečisťovať, bude menej preťaženástane sa bezpečnejšou. Ako potvrdzuje plán cieľov EÚoblasti klímy do roku 2030 7 , zavedením vozidielnulovými emisiamimestskom kontexte sa splní len časť týchto cieľov. Na vnútroštátnejmiestnej úrovni by sa mal jasne uprednostňovať rozvoj verejnej dopravy, chôdzecyklistiky, ako aj prepojených služieb spoločnej mobility.

4.Mobilita je rozhodujúcim aspektom sociálneho začleneniadôležitým určujúcim faktorom životných podmienok ľudí, najmä znevýhodnených skupín. Doprava, ktorá saEurópskom pilieri sociálnych práv uznáva ako základná služba, napĺňa základnú potrebu tým, že občanom umožňuje začleniť sa do spoločnostitrhu práce, ale predstavuje aj významnú časť výdavkov domácností. Zlepšená prepojenosťotvorenie trhu prispievajúprepájaniu dopravných sietí, zjednocovaniu EÚjej hmatateľnejšejdostupnejšej podobe pre cestujúcich. Tieto ciele sú zdôraznené ajnávrhu Komisie na odporúčanie Radyzabezpečení spravodlivého prechodu ku klimatickej neutralite 8 , ktoré poskytuje spoločný rámecspoločné chápanie komplexných politíkinvestícií potrebných na zabezpečenie toho, aby transformácia vrátane dopravy bola spravodlivá.

5.Pandémia COVID-19 na jednej strane narušila mobilitudopravu. Na druhej strane bolijej dôsledku najmä mestá donútené zlepšiť aj infraštruktúru aktívnej mobility. Teraz je preto viac ako potrebné dostať sakrízyodolnejším, inteligentnejšímudržateľnejším systémom mestskej mobility, ktorý je aj kľúčomcelkovej odolnosti dopravného systémuhospodárstva. Riešením týchto problémov by mali vzniknúť udržateľnejšie mestské uzlyvyššou kvalitou životalepšou prepojenosťou, cenovou dostupnosťouprístupnosťou služieb mobility pre mestskéokolité vidiecke oblasti. Na dosiahnutie významnej transformáciemestskej mobilite sú potrebné rýchlevýznamné opatreniainvestície na úrovni EÚ, celoštátnej, regionálnej,najmä na miestnej úrovni.

6.Balík opatreníoblasti mestskej mobilityroku 2013 9 bol zameraný na vyvolanie spoločných miestnych, vnútroštátnycheurópskych opatrenícieľom reagovať na tieto spoločenské výzvy.jeho hodnotení 10 sa zdôraznilo niekoľko problémov, najmä nedostatočné uplatňovanie plánov udržateľnej mestskej mobility 11 celej EÚ, ktoré sú ústredným prvkom prístupu. Medzi ďalšie problémy patrili nedostatok konzistentného zberu údajovmestskej mobilitepotreba lepšieho rámca riadenia EÚ, do ktorého sú intenzívnejšie zapojené členské štáty, regionálnemiestne orgány samosprávy. Miestne orgány verejnej správy by mali maťdispozícii podporu na lepšie prepojenie stratégií cezhraničnej dopravyplánmi udržateľnej mestskej mobility, budovaním kapacít, odbornou prípravoulepším územným plánovaním. Ak majú byť európske mestá úspešné pri znižovaní emisií skleníkových plynovznečisťujúcich látok, preťaženia dopravypočtu obetí dopravných nehôd, je potrebné vynaložiť väčšie úsilie.

7.Transeurópska dopravná sieť (TEN-T) sa opieramestskú mobilituprípade spojení na „prvomposlednom úseku“,to takosobnej, ako aj nákladnej doprave. Mestáregióny musiasieti TEN-T budúcnosti zohrávať ešte väčšiu úlohu, aby sa zlepšila mobilitadopravné toky. Možno to dosiahnuť zabezpečením lepšieho fungovania mestských uzlovcelkovom rámcilepšieho zapojenia miestnych orgánov verejnej správy do riadenia siete TEN-T.

8.Pretocieľom prispieťčoraz ambicióznejším klimatickým, environmentálnym, digitálnym, zdravotnýmspoločenským cieľom EÚ musí EÚ prijať ráznejšie opatreniaoblasti mestskej mobility, aby sa posunula od súčasného prístupu založeného na dopravných tokochprístupu založenému na udržateľnejšom pohybe ľudítovaru. Znamená to pevnejšiu nosnú sieť hromadnej/verejnej dopravy, lepšie možnosti aktívnej mobility (napr. chôdza, cyklistika)efektívnu mestskú logistikunulovými emisiamidodávkami na poslednom úseku. Zatiaľ čo takáto multimodalita by mala byť našou hlavnou zásadouprípade mestskej mobility, prepojenáautomatizovaná mobilitanulovými emisiami bude kľúčovou zložkou transformácie na klimaticky neutrálnu budúcnosť miest, ktorá takisto umožní prímestskýmvidieckym oblastiam udržateľné spojeniemestami. Na zvýšenie efektívnosti celého systému je potrebné lepšie riadenie dopravymobility pomocou multimodálnych uzlovdigitálnych riešení.

Nový rámec EÚ pre mestskú mobilitu

9.Transformácia na bezpečnú, dostupnú, inkluzívnu, inteligentnúodolnú mestskú mobilitu bez emisií si vyžaduje jasné zameranie na aktívnu, hromadnúspoločnú mobilitu podporovanú riešeniaminízkyminulovými emisiami. Vyzýva preto na zvýšeniezrýchlenie opatrenínové investície, pričom sa musí klásť osobitný dôraz na verejnú dopravu, multimodalituinfraštruktúru aktívnej mobility. Má sa to dosiahnuť posilnením existujúcich nástrojovich doplnením novými. Na základe dôkladnej analýzy sa týmto predstavuje nový rámec EÚ pre mestskú mobilitucieľom podporiť členské štáty, regióny, mestáďalšie zainteresované stranynevyhnutnej transformácii.

1.1.Posilnený prístupmestským uzlom TEN-T

10.Mestá sú dôležitými prvkami dobre fungujúcej siete TEN-T. Úzke miesta siete, chýbajúce prepojeniaslabé prepojenia sú však stále hlavnými výzvami začlenenia mestských uzlov do siete TEN-T.

Cestujúci

11.Mestské uzly sú dôležité nielen pre ľudí, ktorí žijúmestách. Približne jedna tretina obyvateľstva žije na dedinách,menších mestáchprímestských oblastiach na okraji miestpri dochádzaní do neďalekých mestských uzlov za prácou alebo do školy, na účely socializácie, cestovania alebo nakupovania je často odkázaná na súkromné automobily. To však na druhej strane znamená, že mestá čelia pretrvávajúcemu preťaženiu dopravyznečisteniu, pričom každý deň do nich vchádza a z nich odchádza veľký počet áut, čo má takisto negatívne dôsledky na bezpečnosť cestnej premávky. Verejná doprava rovnako čelí výzvam spojenýmvysokým dopytomčase špičkypreťažená železničnácestná sieť, vlaky, električky, autobusymetro môžu narážať na obmedzenia, ktoré bránia plynulosti premávky nielenmestskom uzle, ale ajcelej sieti TEN-T.

12.Potreba efektívnejinkluzívnej prepojenosti medzi vidieckymi, prímestskýmimestskými oblasťami prostredníctvom možností udržateľnej mobility je uznaná na úrovni EÚ 12 . Zahŕňa to integrované prepojenia medzi vidieckymi, prímestskýmimestskými oblasťami pri plánovaní siete TEN-Tspojenia medzi týmito oblasťamimestami. Na zvýšenie podielu verejnej dopravy je nevyhnutná vhodnejšia infraštruktúra. Znamená to napríklad multimodálne uzly so stanicami/zastávkami, ktoré sú účinne prepojenémestskou železnicou, metrom, električkou, autobusom, autokarom, službami spoločnej mobilitylepšímiväčšími zariadeniami pre záchytné parkoviská („park-and-ride“),ktoré sú lepšie vybavené vhodnými parkoviskami pre bicykleverejne prístupnými nabíjacímičerpacími stanicami pre vozidlánízkyminulovými emisiami 13 . Pri navrhovaní všetkých týchto zariadení treba tiež venovať zvýšenú pozornosť osobám so zdravotným postihnutím.

Nákladná doprava

13.Vzájomná prepojenosť medzi spojeniami na veľké vzdialenosti„na prvomposlednom úseku“záujme efektívnej nákladnej dopravy je základom hladkého fungovania siete TEN-Tmala by sa lepšie odrážaťúzemnomregionálnom plánovaní. Napríklad na podporu rýchlejšejefektívnejšej logistikynulovými emisiamimestských uzloch je potrebný dostatočný počet multimodálnych terminálovkonsolidačných centier nákladnej dopravy.

14.Zavádzanie infraštruktúry na nabíjaniečerpanie paliva pre vozidlánízkyminulovými emisiamitýchto centráchlogistických uzloch je dôležité najmäprípade dodávkových vozidieldiaľkových kamiónov 14 . Alternatívne riešenia dodávok, ako sú nákladné bicyklevnútrozemské vodné cesty, by sa mali takisto zvážiťlepšie využívaťmestskej logistike, pričombudúcnosti sa budú prípadne čoraz častejšie využívať automatizované dodávkydrony (bezpilotné lietadlá).

15.Na odstránenie týchto nedostatkovosobnejnákladnej doprave treba posilniť nariadenieTEN-T tak, aby zahŕňalo mestskú mobilitu, ktorá je nevyhnutná pre celkové dobré fungovanie siete. Mestá si zároveň musia zachovať dostatočnú úroveň flexibility pri plnom dodržiavaní subsidiarity.navrhovanej revízii nariadeniaTEN-T sa preto stanovuje posilnený prístupväčšiemu počtu mestských uzlov 15 . Tieto mestské uzly sú východiskovými bodmikonečnými miestami určenia („prvýposledný úsek“) cestujúcichnákladu pohybujúcich sasieti TEN-T, ako aj prestupovými bodmirámci rôznych druhov dopravy alebo medzi nimivýrazným dôrazom na verejnú dopravu. Revízia sa zaoberá aj nedostatkami, ktoré zistil Európsky dvor audítorov vo svojej osobitnej správe za rok 2020 16 ,nadväzuje na jeho odporúčania.

Komisia navrhuje zrevidovať nariadenie o TEN-T a od mestských uzlov vyžadovať najmä:

prijatie plánov udržateľnej mestskej mobility,ktorých sa zohľadňuje celkový význam uľahčenia transeurópskych dopravných tokov na dlhšie vzdialenosti, radikálne zníženie znečistenia dopravoumestách, stimulovanie mobilitynulovými emisiami vrátane aktívnej, hromadnejspoločnej mobilityznižovanie energetickej náročnosti dopravy,

zberpredkladanie údajovmestskej mobilite, ktoré zahŕňajú aspoň emisie skleníkových plynov, preťaženie dopravy, úmrtiavážne zranenia spôsobené dopravnými nehodami, modálny podiel všetkých druhov dopravyprístupslužbám mobility 17 , ako aj údajeznečistení ovzdušiaznečistení hlukommestách,

rozvoj multimodálnych uzlov osobnej dopravy vrátane záchytných parkovísk („park and ride“)cieľom zlepšiť prepojenia na prvomposlednom úsekuposilniť potrebné kapacity diaľkovej prepojenostimestských uzlochmedzi nimi,

rozvoj multimodálnych nákladných terminálov na základe komplexnej analýzy na úrovni členských štátovcieľom zabezpečiť udržateľnú mestskú logistiku.

1.2.Posilnený prístupplánom udržateľnej mestskej mobilityplánom riadenia mobility

16.Plány udržateľnej mestskej mobility, ktoré boli zavedenéroku 2013, sú základným pilierom mestskej mobility EÚ. Pomáhajú riešiť výzvy spojenémobilitoucelej funkčnej mestskej oblasti vrátane synergiípriestorovými, energetickýmiklimatickými plánmi. Počas uplynulých rokov saspoluprácikomunitou vypracoval rozsiahly prehľad odporúčaníusmernenínásledný súbor usmernení bol poskytnutý mestámzainteresovaným stranám na webovom sídle strediska EÚ na monitorovanie mestskej mobility 18 . Existuje aj nástroj na sebahodnotenie, ktorý má mestám pomôcť pochopiť silnéslabé stránky ich plánov udržateľnej mestskej mobility 19 .

17.Pri hodnotení balíka opatreníoblasti mestskej mobilityroku 2013 sa však zistilo množstvo nedostatkov, ktoré bránia tomu, aby plány udržateľnej mestskej mobility účinnejšie prispievaličoraz ambicióznejším cieľomzáväzkom EÚoblastiach dopravy, klímy, zdraviaspoločnosti, ako sú stanovenéEurópskej zelenej dohodestratégii pre udržateľnúinteligentnú mobilitu. Medzi členskými štátmi a v rámci nich existuje nerovnomerná realizácia plánov udržateľnej mestskej mobility: mnohé mestá stále nemajú plán udržateľnej mestskej mobility a v prípade tých, ktoré plán udržateľnej mestskej mobility majú, existujú veľké rozdielyich kvalite. Okrem toho je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na zabezpečenie toho, aby sa existujúce plány udržateľnej mestskej logistiky lepšie začlenili do rámca plánu udržateľnej mestskej mobilityaby sa ďalej vyvíjalirealizovalicelej EÚ. Tieto nedostatky vo veľkej miere súvisiatým, čo bol doteraz nezáväzný prístup,je potrebné ich riešiť.

18.Miestne orgány verejnej správyodborníci pracujúcioblasti plánovania by mali úžitokdoplnkových nástrojov plánovania, ktoré by riešili systémové aspekty mobility, energetikyudržateľnosti. Preskúmajú sa príležitosti na posilnenie takýchto rozhraní medzi plánmi udržateľnej mestskej mobilityinými relevantnými mestskými plánmi vzťahujúcimi sa na energetiku (najmä akčné plány zamerané na udržateľnú energetikuopatreniaoblasti klímy)udržateľnosť.

19.Podľa revidovaného nariadeniaTEN-T sa pre zriadené mestské uzly navrhujú povinnosti týkajúce sa plánov udržateľnej mestskej mobility. Zároveň by sa mal rozsah plánov udržateľnej mestskej mobility ďalej dopĺňaťzlepšovať, pričom by sa mali zohľadňovať prepojeniaokolitými vidieckymi oblasťamimala by sa predvídať aj potreba špecifických ukazovateľovpožiadaviek týkajúcich sa plánov udržateľnej mestskej mobility pre mestské uzly TEN-T.

20.Komisia okrem toho vyzýva každý členský štát, aby zaviedol národný dlhodobý program podpory plánu udržateľnej mestskej mobilitynárodným programovým manažérom. Tento program by mohol obsahovať právne, finančnéorganizačné opatrenia na pomoc pri budovaní kapacítrealizácii plánov udržateľnej mestskej mobilitysúladeeurópskymi usmerneniami týkajúcimi sa plánu udržateľnej mestskej mobility 20 .

21.Zároveň by sa verejnésúkromné organizácie, ako sú spoločnosti, nemocnice, školy alebo turistické atrakcie, mali nabádaťtomu, aby vypracovali plány riadenia mobilityopatrenia, ktoré podporujú prostriedky mobilitynízkyminulovými emisiami, ako sú verejná doprava, aktívna mobilita alebo spoločná mobilita.

Komisia:

zverejní do konca roka 2022 odporúčanie Komisie členským štátom týkajúce sa národného programu na podporu regiónovmiest pri zavádzaní účinných plánov udržateľnej mestskej mobility. Bude to zahŕňať vylepšenú koncepciu plánov udržateľnej mestskej mobility stanovujúcu jasné priority na uprednostňovanie udržateľných riešení vrátane aktívnej, hromadnejverejnej dopravyspoločnej mobility (vrátane prepojení medzi mestomvidiekom), ktoráplnej miere začleňuje aspekty odolnosti, ako aj plány udržateľnej mestskej logistiky založené na vozidláchriešeniachnulovými emisiami,

podporí spoluprácuEurópskym dohovorom primátorovstarostov pri zosúlaďovaní nástrojov plánu udržateľnej mestskej mobilityakčných plánovoblasti udržateľnej energetikyklímy,

doplnízefektívni súbor usmernení týkajúcich sa plánov udržateľnej mestskej mobility.

1.3.Monitorovanie pokroku – ukazovatele udržateľnej mestskej mobility

22.Na pochopenie dosiahnutého pokrokuzlepšenie existujúcich plánov musia byťdispozícii komplexné údaje. Keďže miestne orgány verejnej správy prijímajú individuálne opatrenia na dosiahnutie politických cieľov, je čoraz evidentnejšie, že chýba spoločný prístupmonitorovaniuposkytovaniu informácií. Celoeurópske normalizované ukazovatele by mestám uľahčili aj výmenu najlepších postupov. Touto spoločnou vedomostnou základňou by sa im zase mohlo umožniť, aby na európskej úrovni pri realizácii plánov udržateľnej mestskej mobility presadzovali spoločné prístupy.

23.Komisiapilotnom projekteniekoľkými mestami EÚ otestovala súbor ukazovateľov udržateľnej mestskej mobility – ako sú cenová dostupnosť verejnej dopravy, úmrtiazranenia na cestách, emisie skleníkových plynovlátok znečisťujúcich ovzdušie, preťaženie dopravyrozdelenie podľa jednotlivých druhov dopravy –poskytla súvisiaci nástroj referenčného porovnávania 21 . Na základe získanej spätnej väzby sa poskytlo usmernenie, ako zlepšiť súbor ukazovateľov, najmäcieľom zabezpečiť, aby ich metodika bola zjednodušenáťažiladlhodobej podporyzáväzku. Zistila sanej aj potreba poskytnúť podporu mestám, zvýšiť príslušné zdrojemiestnych orgánoch verejnej správypodporiť získavanie údajov.

24.Okrem toho sa zistila potreba lepšie zapojiť do procesu členské štáty, keďže niekoľko členských štátov systematicky nezbiera relevantné údaje. Je to obzvlášť dôležitá otázka pre mestské uzly TEN-T, keďže sú rozhodujúcimi súčasťami siete TEN-T.

25.Na základe uvedeného sa navrhuje postupný prípravný prístup. Začne sa spresnením ukazovateľov, po čom bude nasledovať podpora miestčlenských štátov pri zbere potrebných údajov,to so zreteľom na navrhované požiadavky mestských uzlov TEN-Toblasti zberu údajov.

Komisia preto s cieľom zvýšiť využívanie ukazovateľov:

zlepšízefektívni do konca roka 2022 súbor 19 už určených ukazovateľov udržateľnej mestskej mobility, ako aj súvisiaci nástroj referenčného porovnávania,

začneroku 2023 opatrenie na podporu programurámci Nástroja na prepájanie Európy pre členské štáty na zber údajov pre harmonizované ukazovatele mobilitycieľom monitorovať pokrok dosiahnutý mestskými uzlami TEN-T smeromudržateľnej mestskej mobilite.

1.4.Atraktívne služby verejnej dopravypodporou multimodálneho prístupudigitalizácie

26. Verejná doprava, ako sú mestská železnica, metro, električky, autobusy, vodné autobusy, trajekty alebo lanovky, predstavuje najbezpečnejšie, najefektívnejšienajudržateľnejšie spôsoby cestovania pre veľké množstvá ľudí. Verejná doprava poskytuje aj cenovo dostupnéinkluzívne možnosti mobility, ktoré umožňujú sociálnu súdržnosťrozvoj miestneho hospodárstva. Komisia preto teraz navrhuje, aby mestské uzlysieti TEN-T vypracovali plány udržateľnej mestskej mobility, ktorých cieľom je zvýšiť využívanie verejnej dopravy, a v novom rámci EÚ pre mestskú mobilitu sa zameriava na podporu posilnenia tejto formy dopravy vo všetkých mestáchregiónoch.

27.V hodnotení politického rámcaroku 2013 sa však ukázalo, že od roku 2013 sa využívanie verejnej dopravyeurópskych mestách zvýšilo len mierneže pandémia COVID-19 výrazne zasiahla prevádzku verejnej dopravypočet cestujúcich. Niektoré mestá preukázali efektívnosť miestnych, regionálnych alebo vnútroštátnych verejnýchdopravných orgánov, ktoré sa zapájali do kampaní zameraných na opätovné získanie dôvery verejnostina to, aby sa ľudia vrátilinávyku používať verejnú dopravu. Pre verejnú dopravusúvisiace aspekty treba urobiť viac, napríklad zaviesť multimodálne informačné systémyinteligentný predaj cestovných lístkov. Malo by sa to náležite odraziť najmäposilnenom rámci plánu udržateľnej mestskej mobility.

28.Verejná doprava vytvára pracovné miesta, podporuje územnú prístupnosťsociálne začleneniemá zásadný význam pre prepojenosťvidieckymiprímestskými oblasťami.tomto ohľade má železničná doprava dobré postavenie na to, aby rozšírila svoj modálny podiel,to ajmestských oblastiachich okolí. Európsky rok železnícroku 2021 bol dobrou príležitosťou na naštartovanie tohto procesu.

29.V rámci širšieho posunu smerommobilitenulovými emisiami predstavujú už vodíkové,najmä batériové elektrické autobusy rýchlo rastúci podiel vo vozovom parku verejnej dopravycelej EÚ. Právne predpisy týkajúce sa infraštruktúry pre alternatívne palivá 22 , ktoré sasúčasnosti revidujú ako súčasť balíka Fit for 55 23 , stanovujú rámec na dokončenie normalizácie nabíjacej infraštruktúry na úrovni EÚrevidovaná smernicaekologických vozidlách 24 stanovuje národné ciele pre verejné obstarávanie ekologických autobusov, nákladných automobilov, osobných automobilovdodávok pre služby, ako sú verejná doprava, zber odpadu alebo doprava poštových zásielokbalíkov. Komisia uprednostnila podporu najmä pri zavádzaní potrebnej nabíjacejčerpacej infraštruktúry, aby sa umožnil hladký prechod na vozidlánulovými emisiami. Komisia založila aj európsku platformu pre ekologické autobusy (Clean Bus Europe Platform) 25 cieľom pomôcť mestám pri prechode na ekologický autobusový park.

30.Pokrytie verejnou dopravoujej prístupnosťrámci miest sa zlepšili 26 . Treba však robiť viac na zvýšenie jej kvality, prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutímzabezpečiť lepšiu integráciu verejnej dopravyslužieb spoločnej mobilityaktívnej mobility vrátane služieb mikromobilitycieľom pokryť posledný úsek dopravy, kde sú prístupové body vzdialené alebo frekvencia verejnej dopravy je nízka. Prispeje to ajzníženiu potreby používať motorové vozidlá,tým sa môže znížiť preťaženie dopravy. Verejná dopravaslužby spoločnej mobility by sa okrem toho mali navzájom dopĺňať.niektorých prípadoch by sa spoločná mobilitamobilita na požiadanie mohli stať súčasťou verejnej dopravy, najmä vo vidieckych oblastiach, integrovanejrámci modelov systému mobilita ako služba.

31.Kvalitná verejná doprava slúži ľuďom dochádzajúcim do zamestnaniacestujúcim, domácnostiamvysokýminízkymi príjmami, staršímmladým ľuďom, ženám aj mužom. Potrebujeme prispôsobiť infraštruktúruslužby mestskej verejnej dopravy tak, aby sa okrem iného 27 zabezpečila lepšia prístupnosť, teda aby lepšie slúžila starnúcemu obyvateľstvumnohých mestách, ako aj osobám so zdravotným postihnutím alebo zníženou pohyblivosťou.

32.Aby sa to dosiahlo, verejná doprava musí byť stredobodom plánovania udržateľnej mestskej mobility, musí byť dostupnáatraktívna pre všetkýchponúkať bezbariérový prístup. Mala by si zachovať kultúru vysokej bezpečnosticieľom chrániť širokú verejnosť, detizraniteľných používateľovpriťahovať nové skupiny ľudí. Plánovanie verejnej dopravy by sa malo zaoberať aj prepojeniamioblasťami mimo centra mesta vrátane prepojenípredmestiamividieckymi oblasťami za hranicami mesta.

33.Je takisto potrebné viac sa zamerať na digitalizáciuautomatizáciu služieb električiek, autobusov, mestskej železnicemetra, čím sa môže zvýšiť frekvencia služiebmôžu sa znížiť prevádzkové náklady. Okrem toho treba viac údajovskutočných dopravných tokoch ľudícieľom dynamicky prispôsobovať kapacitu celomestskej verejnej dopravy, trasycestovné poriadky namiesto pokračovaniahistoricky ustálených nemenných ponukách dopravy.

34.Vo všeobecnosti sú digitálne multimodálne riešenia nápomocné aj pri zvyšovaní atraktivity verejnej dopravy. Preto treba vyvinúť aplikácie systému mobilita ako služba, ktorých hlavným prvkom je verejná doprava. Orgány verejnej dopravy musia zabezpečiť, aby sa cestujúcim poskytli cestovné poriadky verejnej dopravyreálnom časemultimodálne možnosti. Vyžaduje si to, aby všetky zainteresované strany pri navrhovaníprevádzke aplikácií systému mobilita ako služba spolupracovali na zosúladení komerčnýchverejných záujmov. Integrovaná ponuka, ktorá zahŕňa jeden cestovný lístok, by takisto pomohla vytvoriť plynulé prepojenia so železničnou prepravou na dlhšie vzdialenostizvýšiť možnosti mobility ľudí žijúcichodľahlých oblastiach, osôb so zníženou pohyblivosťouľudí dochádzajúcich do zamestnania,to ajvidieckychprímestských oblastí.

35.Okrem toho je dôležité zabezpečiť, aby poskytovatelia služieb mestskej dopravy poskytovali prístupné informácie, aby ich webové stránky, mobilné aplikácie, služby elektronického predaja cestovných lístkov, informačné službycestovaníreálnom čase, automaty na predaj lístkovodbavovacie zariadenia spĺňali požiadavky na prístupnosť platnécelej EÚ 28 .

36.Zmeny spojenéautomatizácioudigitalizáciou zároveň prinesú výzvy aj pre verejnú dopravu vrátane jej pracovníkov. Najmä pracovné miesta vodičov sú vystavené veľkému riziku, že budú automatizované 29 . Rekvalifikáciazvyšovanie kvalifikácie preto musia zohrávať podstatnú úlohu pri prechode na verejnú dopravunulovými emisiamibudúcnostiďalšie opatrenia sa musia vypracovaťdialógu so sociálnymi partnermi. Paktzručnostiach 30 pomôže zmobilizovať zainteresované stranystimulovať ich, aby prijímali opatreniaoblasti zvyšovania kvalifikácierekvalifikácie.

37.Všetkými týmito aspektmi, pevne zakotvenýmirámci plánu udržateľnej mestskej mobility, by sa malo prispieťlepšej verejnej doprave, jej väčšej príťažlivosti,týmzvýšeniu jej využívania všetkými demografickými skupinami vrátane skupínprímestskýchvidieckych oblastí. Pravidlá verejného obstarávania zohrávajú dôležitú úlohu pri efektívnom poskytovaní služieb mestskej mobility. Komisia preto vyzýva členské štáty, aby vykonávali svoje súvisiace postupy obstarávaniacieľom uprednostňovať inovatívne, digitálne, prístupné, udržateľnémultimodálne riešenia.

Komisia:

posilní svoju finančnú podporu (pozri oddiel 5)politickú podporu (napr. posilnená koncepcia plánu udržateľnej mestskej mobility) verejnej dopravybude spolupracovaťceloštátnymimiestnymi správnymi orgánmivšetkými zainteresovanými stranami, aby sa zabezpečilo, že táto forma dopravy zostane nosnou sieťou mestskej mobilityže sa budú riešiť nerovnostiprístupesieti verejnej dopravy vrátane zlepšenia prístupuželezničným staniciam,

vo svojej revízii delegovaného nariadenia 2017/1926informačných službáchmultimodálnom cestovaní, ktorá sa má prijaťroku 2022, zváži povinnosť prevádzkovateľov poskytovať údajereálnom čase (napr. cestovný poriadokinformácieprerušení služby),to ajverejnej dopravy, prostredníctvom vnútroštátnych (údajových) prístupových bodov,

navrhne, aby sa od mestských uzlovrámci siete TEN-T vyžadovalo, aby cestujúcim umožnili prístupinformáciám, rezervácii, úhrade cestovnéhozískaniu lístkov prostredníctvom služieb multimodálnej digitálnej mobility, čo umožní, aby verejná doprava bola nosným prvkom hromadnej mobilitymestských uzloch do roku 2030.

1.5.Životaschopnejšiabezpečnejšia mobilita: obnovené zameranie na chôdzu, cyklistikumikromobilitu

38.Spôsoby aktívnej mobility, ako sú chôdzacyklistika, sú nízkonákladové formy mobilitynulovými emisiami, ktorými možno dosiahnuť aj súvisiace zdravotné prínosy spojenéaktívnejším životným štýlom. Aby sa rozvinul ich plný potenciál, mali by sa náležite riešiťpolitikách mestskej mobility na všetkých úrovniach riadeniafinančnej podpory, plánovania dopravy, zvyšovania informovanosti, prideľovania priestoru, bezpečnostných predpisovprimeranej infraštruktúry vrátane osobitného zamerania na ľudí so zníženou pohyblivosťou. Podporí to aj realizáciu európskeho plánu na boj proti rakovine. Je to ďalší dôvod, prečo Komisia teraz navrhuje, aby mestské uzlysieti TEN-T vypracovali plány udržateľnej mestskej mobility, ktorých cieľom je zvýšiť aj využívanie aktívnej mobility, a v novom rámci EÚ pre mestskú mobilitu sa snaží podporiť posilnenie tohto druhu mobility vo všetkých mestáchregiónoch.

39.Prostredníctvom aktívnej mobility môžu zamestnávatelia podporovať lepšie zdravie zamestnancov. Propagačné kampanesystémy stimulov na pracoviskách, podporované potrebnými investíciami do infraštruktúry na uľahčenie chodenia do práce pešo alebo na bicykli, vedúzlepšeniu zdraviaživotných podmienok zamestnancov.

40. Od vypuknutia epidémie COVID-19 mnohé miestne orgány verejnej správy podnikli kroky, ako sú transformácia parkovacích miest alebo rozšírenie chodníkov pre chodcov, aby prerozdelili viac verejného priestoru na udržateľné spôsoby, ako sú chôdzacyklistika. Cestná infraštruktúra je verejný priestor, ktorý možno prispôsobiť tak, aby ho mohli bezpečne využívať všetci.

41.Spôsoby aktívnej mobility môžu byť súčasťou multimodálnych ciest (najmä na ich prvomposlednom úseku)ponúkajú aj vlastné riešenie mobility „od dverídverám“. Majú veľký potenciál zlepšiť ľudské zdravie vďaka fyzickej aktivitezmierniť preťaženie dopravy, čím sa zredukuje oxid uhličitýemisie, znečistenie ovzdušiaznečistenie hlukom. Investície do infraštruktúry aktívnej mobility prinášajú aj hmatateľné hospodárske zisky 31 .

42.Elektrické bicykle sprístupňujú cyklistiku tým, ktorí žijúkopcovitých oblastiach alebo na predmestiach,starším ľuďomniektorým osobám so zníženou pohyblivosťou, pričom umožňujú oveľa väčšiemu počtu ľudí dochádzať do práceísť oveľa ďalej na bicykli. Aj elektrické nákladné bicykle získavajú čoraz väčší podiel na komerčných doručovacích službách. Elektrické bicykle sú teraz najrýchlejšie rastúcim segmentom elektrickej mobilityEurópe52 % nárastom predajaroku 2020. So súčasným trendom saEÚ rozvíja aj silnejšia priemyselná základňaoblasti technológie bicyklovdvojkolesových vozidiel. Stávajú sa inteligentnejšímije potrebné urobiť viac na zvýšenie investícií do infraštruktúry cyklistikyna využitie potenciálu digitalizácieúdajov na zvýšenie využívania cyklistikyjej začlenenia do multimodálneho mixu.

43.Väčší počet ľudí využívajúcich chôdzubicykel spolurýchlym nástupom elektrických kolobežiekiných nových foriem mikromobility znamená väčší počet zraniteľných účastníkov cestnej premávky 32 uliciach miest. Všetci účastníci cestnej premávky, vrátane motorizovaných, sa musia prispôsobiť novému prostrediu,to prostredníctvom väčšej informovanostivzdelávaniabezpečnosti cestnej premávky. Zraniteľní účastníci cestnej premávky predstavujú 70 % smrteľných nehôd na cestáchmestách,preto by sa tejto skupine mala venovať väčšia pozornosť, najmä ak má EÚ dosiahnuť svoj cieľ spojený„víziou nulovej úmrtnosti 33 cieľom znížiť počet smrteľných dopravných nehôdzranení takmer na nulu. Aspektom bezpečnosti cestnej premávky by sa mala venovať dodatočná pozornosťmali by byť hlavnou súčasťou všetkých úrovní plánovania mestskej mobility. Zraniteľnými účastníkom cestnej premávky by sa mal poskytnúť dostatočný priestor, napríklad prostredníctvom fyzického oddelenia chodníkov pre pešíchcyklistov/mikromobilitu od motorizovanej dopravy všade tam, kde je to možné.rámci finančnej podpory projektov mestskej mobilitymestskej infraštruktúry zo strany EÚ by sa malo vyžadovať, aby sa projekty riadili prístupom „Safe System“ (bezpečný systém). Európske mestá už vykonávajú opatrenia na zníženie rizika súvisiacehorýchlosťou,to úpravou najvyšších povolených rýchlostí,pokračujúpráci na lepšom riadení rýchlosti.

44.Už pred pandémiou COVID-19 začali mnohí prevádzkovatelia vo viacerých mestáchEÚ poskytovať nové službyoblasti mikromobility, ako sú (elektrické) dvojkolesové vozidlá bez stanovíšťso stanovišťami (bicykle, kolobežky alebo elektrické mopedy)iné zariadenia osobnej mobility. Na celoštátnejmiestnej úrovni sa však uplatňujú rôzne pravidlá, často dokonca ajrámci jedného členského štátu, čo návštevníkom sťažuje správne dodržiavanie miestnych pravidielbráni podnikaniu prevádzkovateľov systémov spoločného využívania, ktorí chcú pôsobiť vo viac ako jednej krajine.

45.Preto sa dnes na webovom sídle strediska EÚ na monitorovanie mestskej mobility zverejňuje usmernenie pre príslušné orgánybezpečnom používaní zariadení mikromobility, ktoré vychádzapodrobných konzultácií so všetkými zainteresovanými stranami. Táto tematická príručka pre plány udržateľnej mestskej mobility poskytuje najlepší postupkľúčové odporúčania týkajúce sa začlenenia zariadení mikromobility do plánovania mestskej mobilitycieľom dosiahnuť ich bezpečnejšie využívaniemestských oblastiach. Pomôže to začleniť mikromobilitu do koncepcie nulovej úmrtnostidosiahnuť dlhodobý cieľ EÚ, ktorým je priblížiť sa veľmi blízkonulovému počtu obetíťažkých zranenícestnej doprave.

Komisia preto:

v revidovanom nariadeníTEN-T navrhne požiadavky týkajúce sa multimodálnych uzlov osobnej dopravymestských uzlochcieľom lepšie začleniť spôsoby aktívnej mobilitypožiadavky na zachovanie nadväznostidostupnosti cyklotráscieľom podporovať spôsoby aktívnej mobility,

zvýši úlohu chôdzecyklistikyaktualizovaných usmerňovacích dokumentoch pre plány udržateľnej mestskej mobility,

dnes zverejní na webovom sídle strediska EÚ na monitorovanie mestskej mobility špecializovanú tematickú príručkuplánom udržateľnej mestskej mobilitybezpečnom využívaní zariadení mikromobilitycieľom pomôcť plánovačom mestskej mobilitymiestnym orgánom verejnej správy pri povoľovaní bezpečného zavádzania nových zariadeníuliciach miest,

pripraví pravidlábezpečnosti zariadení mikromobility, ktoré budú vychádzať zo skúseností na vnútroštátnejmiestnej úrovni týkajúcich sa bezpečnostných požiadaviek,

poskytne do konca roka 2022 usmerneniapožiadavkám na kvalitnú infraštruktúru pre zraniteľných účastníkov cestnej premávkyprvotnom audite fázy projektovania podľa smernice 2008/96/ES 34 riadení bezpečnosti cestnej infraštruktúry.

1.6.Logistika mestskej nákladnej dopravynulovými emisiamidodávky na poslednom úseku

46.Mestská nákladná doprava alebo logistika je nevyhnutná pre fungovanie mestských hospodárstiev,to ešte viac počas pandémie COVID-19po nej, ktorá viedlazvýšenej aktiviteoblasti elektronického obchodudodávok do domu.dôsledku pandémie vzrástliroku 2020 dodávkyrámci spotrebiteľského elektronického obchodu25 % a nárast dodávok na poslednom úseku bude pravdepodobne pokračovať 35 .

47.Okrem navrhovaných prvkov týkajúcich sa mestských uzlovrámci revízie nariadeniaTEN-T je preto potrebné urýchliť zavádzanie rýchlo sa rozvíjajúcichudržateľných riešení, ako sú nákladné bicykle,to využitím nových distribučných modelov, dynamického smerovanialepšieho multimodálneho prepojeného využívania mestskej železnicevnútrozemských vodných ciest. Podporilo by to optimalizáciu využívania vozidielinfraštruktúryznížilo potrebu prázdnychzbytočných jázd.

48.Rozmer nákladnej dopravy by mal navyše zohrávať význačnú úlohuplánovaní udržateľnej mestskej mobility, aby sa urýchlilo ich zavádzanie. Je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na zabezpečenie toho, aby sa existujúce plány udržateľnej mestskej logistiky 36 lepšie začlenili do rámca plánov udržateľnej mestskej mobilityaby sa ďalej rozvíjalirealizovalicelej EÚ 37 . Pomôže to do roku 2030 dosiahnuť cieľ mestskej logistikynulovými emisiami.

49.Opatreniatejto oblasti sa zamerajú na zavádzanie riešení, technológiívozidielnulovými emisiami pre mestskú logistiku. Komisia zreviduje emisné normy CO2 pre ťažké úžitkové vozidlácieľom posunúť satomto sektore smeromvozidlámnulovými emisiami. Návrhom Komisie na ambicióznejšie normy emisií CO2 pre ľahké úžitkové vozidlá 38 sa takisto výrazne zvýši zavádzanie dodávoknulovými emisiami, ktoré sa používajúmestskej logistike.

50.Zabezpečenie zapojenia verejnýchsúkromných zainteresovaných strán jeekonomického, sociálnehoenvironmentálneho hľadiska najdôležitejšie pre optimalizáciu mestskej logistikydodávok na poslednom úseku. Spolupráca medzi miestnymi orgánmi verejnej správysúkromnými zainteresovanými stranami, pravidelné dialógy medzi všetkými stranami, vytváranie sietívýmeny informácií medzi mestskými plánovačmi sú kľúčovými krokmi,ktorých sa zmieňujú tak miestne orgány verejnej správy, ako aj súkromné zainteresované strany 39 ,cieľom vybudovať vedomostiriadeníplánovaní udržateľnej mestskej logistiky. Okrem toho treba na úrovni EÚ ešte vynaložiť ďalšie úsilieoblasti posúdenia potreby väčšieho zberuspoločného využívania údajovmestskej nákladnej doprave 40 .

Komisia preto:

predloží do konca roka 2022 návrh na revíziu emisných noriem CO2 pre ťažké úžitkové vozidlácieľom posunúť satomto sektore smeromvozidlámnulovými emisiami,

zabezpečí, aby sa existujúce plány udržateľnej mestskej logistikyplnej miere začlenili do rámca plánov udržateľnej mestskej mobility,

podporí dialógspoluprácu medzi všetkými stranami, vytváranie sietívýmeny medzi mestskými plánovačmi,

podporí dobrovoľné spoločné využívanie údajov medzi všetkými druhmi zainteresovaných strán, aby mestská nákladná doprava bola efektívnejšia, udržateľnejšiakonkurencieschopnejšia 41 .

1.7.Digitalizácia, inovácienové služby mobility

51.Digitalizácia má nevyužitý potenciál: technológie, ako sú umelá inteligencia, digitálne dvojčatá, blockchainy, internet vecí, európske riešenia pre satelitnú navigáciupozorovanie Zeme sú prísľubom, že mestská mobilita bude inteligentnejšia, odolnejšiaudržateľnejšia.

52.Vďaka novým aplikáciámplatformám môžu smartfóny poskytovať prístupširokej škále služieb. Napríklad aplikácie systému mobilita ako služba môžu pomôcť pri rezerváciiplatbe lístkov pre všetky ponuky mobility. Čím plynulejšie dokážeme multimodálne cesty urobiť, tým viac používateľov ich uvítaprijme.budúcnosti budú mať tak dopravcovia, ako aj cestujúci možnosť používať európske peňaženky digitálnej identity 42 , ktoré členské štáty vydajú, aby umožnili občanom, obyvateľompodnikom vymieňať sipredkladať doklady,to aj pre mestskú mobilitu.

53.Nástroje na riadenie digitálnej mobility môžu navyše pomôcť orgánom verejnej dopravy získať presné poznatkyvyužívaní verejného priestoru, lepšie investovať do multimodálnej infraštruktúryvozidielnavrhovať účinné pravidlámonitorovať ich dodržiavanie.

54.S cieľom ďalej podporovať lepšie riadenie dopravymobility plánovaná revízia smerniceIDS 43 revidované delegované nariadenieinformačných službáchdopravereálnom časecelej EÚ 44 posilnia informačné službydoprave poskytovanéreálnom časemultimodálne služby digitálnej mobility.

55.Digitalizácia takisto ponúka spôsob, ako vyriešiť určité problémy súvisiace so systémami regulácie prístupu vozidiel do mestských oblastí.Európe sa väčšina (73 %) systémov regulácie prístupu vozidiel do mestských oblastí týka zónnízkymi (a nulovými) emisiami. Zónynízkymi emisiami môžu byť účinným nástrojom na riešenie miestnych problémovkvalitou ovzdušia, najmäoblastiach, kde je doprava prevládajúcim zdrojom celkového znečistenia ovzdušia. Okrem toho viaceré miestne orgány verejnej správy zvažujú núdzové systémy pre prípad znečistenia alebo systémy spoplatňovania ciestcieľom riešiť iné problémy, ako je preťaženie dopravy 45 . Mnohé mestá skutočne zápasiapreťažením miestnej cestnej dopravyproblémamikvalitou ovzdušia spôsobenými dopravou, pričom sa často prekračujú normy kvality ovzdušiaprahové hodnoty znečistenia EÚ 46 . Najmäcestnej doprave by sa malo výrazne znížiť znečistenie, predovšetkýmmestách. Plánovaný návrh prísnejších noriem emisií látok znečisťujúcich ovzdušie pre vozidlá (emisná norma Euro 7) pomôže mestám pri prechode na ekologickú mobilitu. Systémy regulácie prístupu vozidiel do mestských oblastí môžu okrem toho predstavovať opatrenie na dosiahnutie súladunormami kvality ovzdušia EÚna obmedzenie preťaženia dopravyemisiídopravy. Okrem toho stimulujú aj využívanie verejnej dopravyaktívnej mobility, čím sa obmedzuje prístup znečisťujúcich vozidiel do citlivých mestských oblastí.

56.Je dôležité, aby sa tam, kde sa zaviedli systémy regulácie prístupu vozidiel do mestských oblastí, umožňovalo plynulépoužívateľsky ústretové cestovanie celým jednotným trhom bez toho, aby to viedlodiskriminácii vodičov, ktorí nie sú rezidentmi. Zatiaľ čo zavedenie špecifických systémov regulácie prístupu vozidiel do mestských oblastí jemalo by byť úlohou príslušných vnútroštátnychmiestnych orgánov verejnej správy, škála týchto rôznych regulácií predstavuje nové výzvyEÚ pre osobnúnákladnú dopravu. Účastníci cestnej premávky potrebujú lepší prístupinformáciám, aby poznali tieto reguláciemohli ich dodržiavať,mestá často nedokážu vytvoriť účinnéfunkčné systémynáležite ich presadzovať. Tieto problémy sú obzvlášť závažné pre zahraničné vozidlá, hoci majú nulové emisie. Vodičom chýba normalizovanýúčinný spôsob poskytovania informáciíúdajovpravidlách regulácie prístupu vozidiel do mestských oblastí. Mestským orgánom verejnej správy rovnako chýbajú údaje potrebné na cezhraničné presadzovanie.

57.Komisia doteraz zameriavala svoje úsilie na zlepšenie poskytovania informáciíspoločné využívanie údajov prostredníctvom:

a)vykonávania nariadenia (EÚ) 2018/1724jednotnej digitálnej bráne 47 , ktoré od subjektov verejného sektora vyžaduje, aby informácie poskytovali účastníkom cestnej premávky prostredníctvom brány,

b)prípravy revízie 48 delegovaného nariadeniainformáciáchdoprave poskytovanýchreálnom čase 49 , ktorá vyžaduje, aby členské štáty poskytovali prístupširokej škále statickýchdynamických údajovcieľom zahrnúť nové dátové súbory, ako napríklad tie, ktoré sa týkajú systémov regulácie prístupu vozidiel do mestských oblastí,

c) projektu „UVARbox 50 “, ktorého cieľom je pomôcť mestámvývojom používateľsky ústretového nástroja na poskytovanie údajovnormalizovanom formátesystémoch regulácie prístupu vozidiel do mestských oblastí (UVAR),

d) projektu „UVARexchange 51 “, ktorého cieľom je zlepšiť komunikáciu informácií pre vodičovblízkosti zónregulovaným prístupom vozidiel do mestských oblastízlepšiť prístup miestnych orgánov verejnej správyinformáciám,to najmäohľadom na zahraničné vozidlávodičov, pokiaľ ideplynulé cestovaniepresadzovanie regulácií prístupu vozidiel do mestských oblastí miestnymi orgánmi verejnej správy.

58.Je potrebné ďalej pracovať na účinných, nákladovo efektívnych, používateľsky ústretovýchspravodlivých riešeniach,ktorých budú mať úžitok tak subjekty verejného sektora, ako aj vodičimajitelia vozidielktoré im pomôžu prevádzkovaťuplatňovať systémy regulácie prístupu vozidiel do mestských oblastí.

59.Digitalizácia umožňuje aj nové služby mobility, ako sú spoločné využívanie voľných automobilovbicyklov, jazdy na zavolanieinovatívne taxislužby alebo doručovacie služby, ktoré sa ponúkajú najmä prostredníctvom mobilných aplikácií. Tieto služby okrem toho predstavujú významnú príležitosť pre európske podniky.

60.Spoločnosti, ktoré prevádzkujú jazdy na zavolanie, môžu byť prelomové tým, že budú ponúkať služby súkromne prenajímaných vozidielvodičmi, ktoré konkurujú etablovaným taxislužbám. Taxikári často vnímajú konkurenciu zo strany spoločností, ktoré prevádzkujú jazdy na zavolanie, ako nespravodlivú, ak tieto spoločnosti nemusia dodržiavať rovnaké pravidlá ako taxíky. Spoločnosti, ktoré prevádzkujú jazdy na zavolanie,prevádzkovatelia súkromne prenajímaných vozidielvodičmi zároveň vnímajú pravidlá pre súkromne prenajímané vozidlávodičmi ako zastarané. Komisiaroku 2022 poskytne cielené usmerneniepravidlám týkajúcich sa taxislužiebslužieb súkromne prenajímaných vozidielvodičmi. Týmto usmernením sa doplnia nedávne návrhy Komisie týkajúce sa spravodlivých pracovných podmienokplatformovom hospodárstve. Aby sa zabezpečil rozvoj týchto služiebsúladeEurópskou zelenou dohodou, súčasný návrh revidovaných usmernení pre sieť TEN-T predpokladá, že plány udržateľnej mestskej mobilitymestských uzloch by mali zahŕňať plány na prechod smeromvozovému parkunulovými emisiami.

61.Objavujú sa ďalšie nové služby mobilitydopravy, ktoré často disponujú finančnou podporou výskumnýchinovačných činností zo zdrojov EÚ. Služby prepojenej, kooperatívnejautomatizovanej mobilitymestská letecká mobilita 52 sú dvominich. Na maximalizáciu ich možného príspevkumestskej mobilite je potrebné začleniť ich do rámca plánu udržateľnej mestskej mobility užprvotnej fáze.

62. Mnohé európske mestá všeobecne už sú globálnymi lídrami, pokiaľ ideinováciu dopravy, plánovanie udržateľnej mestskej mobilityplnenie ambicióznych cieľovoblasti klímybezpečnosti cestnej premávky. Naše mestá sú často najlepšími „živými laboratóriami“,ktorých sa navrhujú, testujúzavádzajú nové riešenia spoločných problémov, čo prispieva nielenefektívnejšejudržateľnejšej mestskej mobilite, ale aj ďalšiemu zvyšovaniu kvality života obyvateľoveurópskych mestách. Mestá takisto experimentujúvyužitím miestnych digitálnych dvojčiat, pričom kombinujú údajerôznych oblastí (vrátane mobility)integrovaným spôsobom využívajú vizualizáciu, modelovaniesimuláciu na podporu svojho rozhodovania.

63.Verejná diskusia„spoluvytváranie“ nových koncepcií mobility sú životne dôležité na to, aby ich verejnosť prijala.týmto cieľomod roku 2002 bola iniciatíva CIVITAS podporovaná následnými rámcovými programami pre výskuminováciena miestnuregionálnu úroveň prináša inovatívne opatrenia, ktoré subjektom verejného sektora umožňujú lepšie riadiť inovácieprijímať nové nástroje, riešenia alebo procesy. Pomáha to podporovať zavádzaniereprodukciu udržateľnýchinteligentných riešení mestskej mobilitycelej Európe –mimo nej.

64.Okrem toho existuje mnoho výskumnýchinovatívnych iniciatív EÚ, ktoré majú súvislosťmestskou mobilitou vrátane spoločne programovaných partnerstiev 2ZERO (Smeromcestnej dopravenulovými emisiami)CCAM (prepojená, kooperatívnaautomatizovaná mobilita), inštitucionálnych partnerstiev pre čistý vodíkeurópske železnice, spolufinancovaného partnerstva Podpora mestskej transformácie, iniciatívy Mestské inovatívne opatrenia, znalostnéhoinovačného spoločenstva EIT pre mestskú mobilitu, iniciatívy living.euplatformy Trh inteligentných miest. Tieto iniciatívy sa vzájomne dopĺňajúmajú veľký potenciál synergií na urýchlenie inovácií smeromudržateľnejším mestámmestským priestorom vhodným pre život. Mimoriadne sľubnou cestou účinnej koordinácie medzi iniciatívamimestských záležitostiach je misia Klimaticky neutrálneinteligentné mestá (pozri ďalej).

Komisia:

navrhne do roku 2022 legislatívnu iniciatívuposkytovanívyužívaní komerčne citlivých údajov pre multimodálne služby digitálnej mobility, čím sa zlepší aj dostupnosť pre ľudí so zníženou pohyblivosťou,

predložíroku 2022 opatrenia na rozvoj spoločného európskeho dátového priestoru pre mobilitucieľom uľahčiť prístupúdajommobiliteich spoločné využívanie,to aj na mestskej úrovni,

vytvorípodporou programu Digitálna Európa 53 súbor nástrojov EÚ pre miestne digitálne dvojčatá, ktorý pomôže mestámich vlastnom miestnom kontexte kombinovať údajerôznych oblastí, ako je mobilita,využívať vizualizáciusimuláciu na podporu rozhodovania,

začneroku 2022 špecializovanú štúdiu, ktorá zmapujeobjasní, ktoré digitálnetechnické riešenia by bolidispozíciicieľom umožniť efektívnejšiepoužívateľsky ústretovejšie režimy regulovania vjazdu vozidiel do mestských oblastí pri dodržiavaní zásady subsidiarity,

vydá usmerneniemiestnej doprave na požiadanie: t. j. taxíky, súkromne prenajímané vozidlávodičmijazdy na zavolanie,

bude ďalej rozvíjať iniciatívu CIVITASrámci programu Horizont Európajej spoluprácupríslušnými iniciatívami financovanými EÚ,to prostredníctvom misie Klimaticky neutrálneinteligentné mestá,

podporovať inovačné akcierámci programu Horizont Európa pre výskuminováciu prostredníctvom partnerstiev, ktoré sú relevantné pre činnosti mestskej mobility (spolufinancované partnerstvo Podpora mestskej transformácie, spoločne programované partnerstvá 2ZEROCCAM, inštitucionálne partnerstvá pre čistý vodíkeurópske železnice).

1.8.Smerom ku klimaticky neutrálnym mestám: odolná, šetrnáživotnému prostrediuenergeticky efektívna mestská doprava

65.Kľúčovým míľnikom Stratégie pre udržateľnúinteligentnú mobilitu je mať do roku 2030 aspoň 100 klimaticky neutrálnych európskych miest. Vzhľadom na dostupnosť vhodných technologickýchiných politických riešení pre mobilitunulovými emisiami by mestá mali prijať opatrenia na uľahčenie zelenej transformácie a v konečnom dôsledku zabezpečiť, aby sa mestská mobilitadoprava čo najskôr stali klimaticky neutrálnymi. Malo by to zahŕňať synergievýrobouskladovaním energieobnoviteľných zdrojovenergetickými spoločenstvami. Mestské orgány by mali predovšetkým využívať právomoci, ktoré majúdispozícii,to ajsúvislostiverejným obstarávaním, postupmi na udeľovanie koncesií alebo licenciípostupmi na poskytovanie grantov, aby urýchlili ekologizáciu verejnej dopravyvozového parku, ako sú spoločná mobilitaprenájom vozidiel, dodávkové vozidlá, taxislužbyslužby súkromne prenajímaných vozidielvodičmi.

66.Subjekty verejného sektora by mali zabezpečiť dostupnosť efektívnej, interoperabilnejpoužívateľsky ústretovej infraštruktúry na nabíjaniečerpanie alternatívnych palív. Fórum pre udržateľnú dopravu už na tento účel vypracovalo súbor odporúčaní pre subjekty verejného sektora, ktoré sa týkajú obstarávania, udeľovania koncesií, licencií a/alebo poskytovania podpory pre infraštruktúru elektrického nabíjania pre osobné automobilydodávkové vozidlá 54 . Okrem toho saroku 2022 plánuje zverejnenie usmernenia pre lepšie povoľovacie postupypostupy na pripojenie nabíjacej infraštruktúry do siete, ako aj odporúčania na urýchlenie elektrifikácie špecializovanýchkaptívnych vozových parkov.

67.Prechod ku klimatickej neutralite vypracujú a v praxi ukážu mestá zapojené do misie Klimaticky neutrálneinteligentné mestá 55 . Cieľom misie je do roku 2030 vytvoriť 100 klimaticky neutrálnychinteligentných európskych miestpoložiť základy pre to, aby všetky mestá boli klimaticky neutrálne do roku 2050. Mestská mobilita bude jadrom tejto výzvy. Pokiaľ idevýskuminovácie, prvý pracovný program programu Horizont Európa na roky 2021 – 2022 obsahuje súbor opatrení, ktoré pomáhajú položiť základy pre realizáciu misie,to ajmnohých kľúčových oblastiach, ako je verejná doprava.

Komisia:

navrhne, aby sa do revidovaného nariadeniaTEN-T zahrnuli povinnosti týkajúce sa dostupnosti nabíjacejčerpacej infraštruktúry, ktoré vyplývajúnávrhu Komisie na nariadeniezavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá 56 ,to ajmestských uzloch,

zahrnie do pracovných programov programu Horizont Európa pre výskuminovácie témycieľom pomôcť mestámrámci misie Mestá investovať do inovácií mestskej mobility so zameraním na verejnú dopravuaktívnu mobilitu a v rámci dopravných partnerstiev podporiť automatizovanéinteligentné vozidlánulovými emisiamiich integráciu so systémami spoplatňovaniamestských oblastiach,

poskytnerokoch 2021 – 2023rámci programu Horizont Európa 359,3 milióna EUR na počiatočnú fázu vykonávania misie Klimaticky neutrálneinteligentné mestá;

bude rozvíjať ďalšie synergiefinančnou podporoufinancovaníminých programov EÚ (ako sú európske štrukturálneinvestičné fondy, Nástroj na prepájanie EurópyMechanizmus na podporu obnovyodolnosti), Európskej investičnej bankyzdrojov súkromného sektoracieľom podporovať zavádzanie mobilityvozidielnulovými emisiamifaktory, ktoré to umožňujú. 

1.9.Zvyšovanie povedomiabudovanie kapacít

68.Európsky týždeň mobility (16. – 22. septembra) 57  – kampaň Európskej komisiespolupráci so sieťou národných koordinátorov – od roku 2002 podporuje zmenu správania smeromudržateľnej mobiliteprospech aktívnej mobility, verejnej dopravyiných udržateľnýchinteligentných dopravných riešení. Zatiaľ čo kampaň prebieha počas celého roka, hlavnou decentralizovanou udalosťou, ktorá sa konáseptembri, je, keď mestá organizujú podujatia spojenékaždoročnou témou, ako sú čoraz populárnejšie „dni bez áut“. Témou 20. ročníkaroku 2021 bolo „Bezpečnezdravoudržateľnou mobilitou“zúčastnilo sa na ňom rekordných 3 200 obcímiest53 krajín sveta. Každoročné podujatia, ako sú významné konferencie EÚ 58 udeľovanie cien súvisiacichmestskou mobilitou na úrovni EÚ, slúžia na podobný účelumožňujú účastníkom nadväzovať kontaktyvymieňať si najlepšie postupy. Prebiehajúca Konferenciabudúcnosti Európy takisto ponúka vynikajúce fórum na interaktívnu komunikáciuobčanmiriešeniach udržateľnej dopravy.

69.Výročnou cenou Access City 59 , ktorú vyhlásila Európska komisiaroku 2010, sa oceňujú európske mestá za ich úsilie stať sa prístupnejšími pre osoby so zdravotným postihnutím,to ajoblasti dopravysúvisiacej infraštruktúry.cieľom pripomenúť si Európsky rok železníc (2021) zahŕňa 12. ročník ceny Access City osobitné uznanie za zlepšenie prístupnosti železničných staníc. Cenou sa každé mestoEÚ povzbudzujetomu, aby zabezpečilo rovnaký prístupmestskému životu pre osoby so zdravotným postihnutímstarších ľudí. Okrem toho umožňuje mestám navzájom sa inšpirovaťvymieňať si príklady osvedčených postupov.

70.Súbežne so zvyšovaním informovanosti je takisto potrebné pomáhať miestnymregionálnym orgánom verejnej správypracovníkom mestskej dopravy pri budovaní ich kapacít, aby mohli účinne vykonávať svoju povinnosťoblasti udržateľnejinteligentnej mestskej mobility. EÚ podporuje budovanie kapacít, najmä pokiaľ ideplánovanie udržateľnej mestskej mobility,to prostredníctvom technickej pomociodbornej prípravymnohých projektovposkytovaním usmerňovacích dokumentov.

Komisia:

bude pokračovať vo svojich činnostiach na zvyšovanie informovanosti zameraných na Európsky týždeň mobilitycenypodujatia EÚoblasti mestskej mobility,

bude pokračovaťposkytovaní technickej pomoci,najmä opatreniacieľom budovať kapacity miestnych, regionálnychvnútroštátnych orgánov verejnej správy na prípravuvykonávanie opatrenístratégiíoblasti mestskej mobility.

 Riadenie a koordinácia

71.Do problematiky mobility sú zapojené všetky politické úrovne (orgány EÚ, národné, regionálnemiestne orgány verejnej správy). Viacúrovňový integrovaný prístupriadeniu mestskej mobility,to spoluďalšími relevantnými sektormi, ako je energetika, je potrebný ako súčasť úsiliaklimatickú neutralitu, napríklad prostredníctvom misie Klimaticky neutrálneinteligentné mestá. tejto súvislosti má kľúčový význam zabezpečenie toho, aby sa mestáplnej miere zapojili do podpory dosahovania európskych cieľov. Pri dodržiavaní zásad subsidiarity by mal podporovať národné, miestneregionálne orgány verejnej správyich práciumožniť spoločný prístupcelej EÚ.

72.Je potrebná posilnená platforma na dialógspoluvytváranie nových opatrení na uplatňovanie nového rámca mestskej mobility EÚ so silnejším zapojením členských štátovlepším dialógommestami, regiónmizainteresovanými stranamivšetkých otázkach mestskej mobility. Na tento účel by sa mali využiťčo najviac prispôsobiť existujúce štruktúry 60 .

73.Reformovaná expertná skupina pre mestskú mobilitu 61 môže zohrať ústrednú úlohu pri navrhovaníuplatňovaní tohto nového prístupu riadenia. Jej celkové doterajšie fungovanie nesplnilo pôvodné očakávaniaverejné konzultácieworkshopy zdôraznili potrebu zlepšiť jej štruktúruformy organizácie práce. Malo by to zahŕňať umožnenie účasti pre miestne orgány verejnej správy, mestské sietesociálnych partnerovstanovenie jasných pracovných cieľovvýstupov.prípade potreby by mali činnosť expertnej skupiny podporovať podskupiny.

74.Expertná skupina by sa mala zaoberať najmä verejnou dopravou, spoločnouaktívnou mobilitou, vozovými parkminulovými emisiami, mestskou logistikoudoručovaním na prvomposlednom úseku,to ajmestských cezhraničných oblastiach,prepojeniami medzi mestomvidiekom. Mala by takisto koordinovať pripravenosť na nepredvídané udalosti mestskej dopravy medzi členskými štátmi 62 , ako aj medzi manažérmi národných programov pre plány udržateľnej mestskej mobilityskupinou pre koordinačnú platformu plánov udržateľnej mestskej mobility.

Komisia:

preskúma do roku 2022 mandátfungovanie expertnej skupiny Komisie pre mestskú mobilitu.

Medzinárodné aspekty

75.Mestská mobilita je jednýmrozmerov, na ktoré sa vzťahuje cieľ udržateľného rozvoja č. 11 pre udržateľné mestákomunityNová urbánna agenda. Tieto globálne rámcové dokumenty usmerňujú mnohostrannúdvojstrannú spoluprácu EÚ, ako aj ďalšie činnosti, ktoré sa začali na podporu zavádzania postupovriešení mimo EÚ.

76.Program medzinárodnej spolupráce miest 63 na roky 2017 – 2020 prispelvytvoreniu dialógu medzi mestami na celom sveteotázkach mobility,to prostredníctvom nadväzovania partnerstievnavrhovania spoločných akčných plánov. Príkladmi sú spolupráca medzi Turínom (Taliansko)São Paolo (Brazília)cieľom dosiahnuť multimodálnu mestskú mobiliturozsiahlych medzimestských systémochpráca Nagpuru (India)Karlsruhe (Nemecko)cieľom uvažovaťmobilite zameranej na ľudíverejné spoločné využívanie bicyklov.

77.V rámci nového programu medzinárodnej spolupráce miestregiónov 64 na roky 2021 – 2024 prejavilo 44 miestkrajín mimo EÚ záujem pracovať na tematickej sieti pre obnovu miestregiónovsociálnu súdržnosť, ktorá sa týka najmä udržateľnej mobilitydopravných otázok.

78.Uskutočňuje sa viacero ďalších medzinárodných činností na podporurealizáciu riešení udržateľnej mestskej mobility, ktorými sa podporuje rozvojová spoluprácapartnerstvá EÚrôznych geografických regiónoch. Tieto činnosti sa vzťahujú na investičné aspektypredstavustrategickom riadení mobility na komunálnej úrovni pre plánovanie udržateľnej mestskej mobility, pričom koncepciausmernenia EÚ týkajúce sa plánov udržateľnej mestskej mobility sa stali celosvetovou referenciou. Boli celosvetovo prispôsobené geografickým kontextomšpecifikám.

79.Ďalšie zapojenie miestnej politickej zodpovednosti za ciele udržateľnej mobility je kľúčomdosiahnutiu cieľov EÚoblasti klímy. Na základe ambícií európskej misie Klimaticky neutrálneinteligentné mestá posilní Komisia medzinárodnú spoluprácuoblasti medziodvetvových prístupov, ktoré sa týkajú začlenenia spoľahlivýchcenovo dostupných riešení čistej energie,to ajrámci mestskej dopravy, prostredníctvom celosvetovej iniciatívytransformácii miest Misia inovácie 65 . 

Komisia:

bude nabádať na spoluprácuglobálnym dohovorom primátorovstarostovklímeenergetike naotázkach mestskej mobility,

bude rozvíjať užšiu spoluprácuoblasti mestskej mobilityinými relevantnými medzinárodnými orgánmi, ako je Medzinárodné fórum pre dopravu,

bude naďalej podporovať koncepcie udržateľnej mestskej mobility mimo EÚ, napríklad ako súčasť realizácie hospodárskychinvestičných plánov pre západný Balkán 66 , Východného partnerstva 67 južného susedstva 68   69 .

Finančná podpora a financovanie projektov mestskej mobility

80. Dekarbonizácia, ekologizácia, digitalizáciamodernizácia mestskej mobility si pri vývojitestovaní nových riešení, ako aj pri investíciách do mobilných prostriedkovinfraštruktúr vyžadujú značné úsilie.

81.V období financovania 2021 – 2027 jedispozícii niekoľko nástrojov finančnej podporyfinancovania na európskejvnútroštátnej úrovni, ako sú Nástroj na prepájanie Európy, Program InvestEU, Európsky fond regionálneho rozvoja, Kohézny fond, Horizont Európa – rámcový program pre výskuminovácie, program Digitálna EurópaMechanizmus na podporu obnovyodolnosti,cieľom podporovať prechod na udržateľnú mestskú mobilituNástroj susedstvarozvojovejmedzinárodnej spolupráce (NDICI)predvstupová pomoc (IPA III)regióne rozšírenia.

82.Prijali sa aj dôležité kroky na zvýšenie udržateľnosti finančného systému, najmä prijatím nariadeniataxonómiiroku 2020, ktorým sa vytvára systém klasifikácie ekologických hospodárskych činností. Uľahčí to rozširovanie ekologických finančných produktov vhodných na podporu investícií do mestskej mobilityzavádzania alternatívnych palív. Misia Klimaticky neutrálneinteligentné mestá podporí tento proces zabezpečením väčších synergiíkomplementárnostiďalšími programami EÚzároveň pomôže mestám realizovať súbežnú zelenúdigitálnu transformáciu prostredníctvom prípravyvykonávania ich zmlúvklímemeste, ktoré budú obsahovať aj investičné plány, ktoré budú zahŕňať finančnú podporu na úrovni EÚ, vnútroštátnejregionálnej úrovnistanovia, ako plánujú získať prístupfinancovaniuiných zdrojov, rozširovaťzavádzať inovatívne riešenia na plnenie svojich záväzkov.

83.Komisia prostredníctvom Nástroja technickej podpory 70 podporuje členské štáty pri navrhovanívykonávaní reforiem zameraných na prekonanie nedostatku investíciíurýchlenie dvojakej transformácie. Členské štáty môžu požiadaťpodporu prostredníctvom Nástroja technickej podpory pri navrhovanízavádzaní opatrení, ktoré im umožnia zapojiť sa do účinnýchudržateľných reforieminvestíciíoblasti ekologickejšej, inteligentnejšejintegrovanejšej mestskej mobility,tak uľahčiť prechod smeromudržateľnej mestskej mobilite.

84.Dodatočná poradenská podporatechnická pomoc sa poskytne prostredníctvom Poradenského centra InvestEU so špecializovanými nástrojmi, konkrétne ELENA, URBISSIA/JASPERS, ako aj prostredníctvom nástroja technickej pomocivýmeny informácií Európskej komisie (TAIEX) alebo twinningových projektov, ktoré zapájajú tretie krajiny. Pomôže to aj maximalizovať čerpanievplyv fondov EÚ.

85.Existencia integrovanej stratégie mestskej mobility (plán udržateľnej mestskej mobility alebo ekvivalent) môže poskytnúť dodatočné uistenieúčinnostiefektívnosti investícií ako súčasti systémového prístupu.

Komisia:

vytvorí silnejšie prepojenie medzi plánmi udržateľnej mestskej mobilitynástrojmi finančnej podpory,to napríklad tým, žepracovných programoch Nástroja na prepájanie Európy uprednostní projekty mestskej mobility, ktoré sa budú opieraťplány udržateľnej mestskej mobility alebo ekvivalentné plány,že vo výzvach programu Horizont Európa uprednostní žiadateľovplánmi udržateľnej mestskej mobility,

bude naďalej poskytovať finančnú podporu investíciám do udržateľnej mestskej mobility,to takEÚ, ako aj mimo nej, vrátane projektov inteligentnejudržateľnej mestskej mobilitymestách prostredníctvom programu EÚ pre výskuminovácie Horizont Európa (2021 – 2027).

Závery

86.Toto oznámenie je výzvou na podnietenie opatrení na všetkých úrovniach riadeniacieľom riešiť problémy mobility, ktorým čelia mestské oblasti: Komisia zintenzívni svoju podporuoblastiachpreukázanou pridanou hodnotou EÚ (najmä pokiaľ idemestské uzly siete TEN-Todporúčania členským štátom týkajúce sa účinných plánov udržateľnej mestskej mobility), pričom vytvorí spoločný rámec pre všetky mestá EÚ, aby umožnila posun smeromudržateľnejšejinteligentnejšej mestskej mobilite. Členské štáty sa vyzývajú, aby podporili zvýšené úsilie miestnych orgánov verejnej správy, aby mestská mobilita bola udržateľnejšia, inteligentnejšiaodolnejšia. Urýchlenie prechodu ku klimaticky neutrálnejčistej mestskej mobilite predstavuje nielen veľkú výzvu, ale poskytuje aj obrovské príležitosti pre mestáregióny, ako aj priemyselcelej Úniimimo nej. Napokon, spĺňa očakávania občanov týkajúce sa čistejšieho ovzdušia, menšieho preťaženia dopravyhluku, ako aj zvýšenej bezpečnosti cestnej premávkylepšieho zdravia,toplnom súladenašou novou stratégiou rastu pre Európu.

(1)      70,9 % žijemestských oblastiach; https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/edn-20200207-1 .
(2)      COM(2019) 640 final.
(3)       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:52020DC0789.  
(4)       https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sk/IP_21_3541.
(5)       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:52021DC0400&qid=1623311742827.  
(6)       https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/non_communicable_diseases/docs/eu_cancer-plan_sk.pdf . 
Zdôrazňuje sa
ňom dôležitosť prepojenia dopravyzdravia.
(7)      Do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov aspoň55 %; https://ec.europa.eu/clima/eu-action/european-green-deal/2030-climate-target-plan_en.  
(8)      COM(2021) 801.
(9)       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX:52021SC0047.  
(10)       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX:52021SC0047.
(11)      Pozri prílohu     https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:82155e82-67ca-11e3-a7e4-01aa75ed71a1.0011.02/DOC_4&format=PDF https://www.eltis.org/mobility-plans/sump-guidelines .
(12)      Dlhodobá vízia pre vidiecke oblasti EÚ; https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/new-push-european-democracy/long-term-vision-rural-areas_en .
(13)      Návrh Komisie na nariadeniezavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá [nariadenieinfraštruktúre pre alternatívne palivá (AFIR)]: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/sk/TXT/?uri=CELEX%3A52021PC0559.  
(14)      Nariadenieinfraštruktúre pre alternatívne palivá bude riešiť aj túto problematiku.
(15)      Návrh Komisie zvyšuje ich počet na 424, pričom sa účinne vzťahuje na všetky mestávyše 100 000 obyvateľmi (alebo akregióne NUTS 2 takýto mestský uzolpočtom obyvateľov nad 100 000 neexistuje, hlavný uzol tohto regiónu NUTS 2).
(16)       https://www.eca.europa.eu/sk/Pages/DocItem.aspx?did=53246.  
(17)      Podiel obyvateľstvaprimeraným prístupomslužbám mobility (napríklad verejnej doprave).
(18)       https://www.eltis.org/mobility-plans/sump-guidelines.  
(19)       https://www.eltis.org/resources/tools/sump-self-assessment-tool.  
(20)       https://www.eltis.org/mobility-plans/sump-guidelines.  
(21)       https://ec.europa.eu/transport/themes/urban/urban_mobility/sumi_en.  
(22)       Smernica 2014/94/EÚzavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá.
(23)      Návrh Komisie na nariadeniezavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX%3A52021PC0559.  
(24)      Smernica Európskeho parlamentuRady 2009/33/ES23. apríla 2009podpore ekologických vozidiel cestnej dopravyzáujme nízkoemisnej mobility: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX%3A02009L0033-20190801.  
(25)       https://cleanbusplatform.eu/.  
(26)       https://www.eca.europa.eu/sk/Pages/DocItem.aspx?did=53246.
(27)      tejto súvislosti sa uplatňuje nariadenie 2021/782právach cestujúcichželezničnej dopravenariadenie 181/2011právach cestujúcichautobusovejautokarovej doprave.
(28)      Smernica Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2019/882 zo 17. apríla 2019požiadavkách na prístupnosť výrobkovslužieb (začne sa uplatňovaťroku 2025): https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=celex%3A32019L0882.  
(29)      Podrobnejšia analýza výziev súvisiacichpracovnými miestamizručnosťamidoprave je zahrnutápracovnom dokumente útvarov Komisie, ktorý je priloženýstratégii pre udržateľnúinteligentnú mobilitu ( https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A52020SC0331 ).
(30)       https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1517&langId=en.  
(31)      Každé euro investované do cyklistiky na hlavných dopravných tepnáchHelsinkách prináša zisk vo výške 3,60 EUR [ Helsinki conducts first Bikenomics analysis (Helsinki vykonávajú prvý analýzu na základe metodiky Bikenomics) | CIVITAS Handshake (handshakecycling.eu) ] .
(32)      Zástancovia týchto foriem mobility často hovoria„hodnotných účastníkoch cestnej premávky“, pretože znižujú preťaženie dopravyzlepšujú kvalitu ovzdušia pre všetkých.
(33)      Rámec politiky EÚoblasti bezpečnosti cestnej premávky na obdobie rokov 2021 – 2030 – Ďalšie kroky smeromnaplneniu vízie nulovej úmrtnosti (Vision Zero),       https://ec.europa.eu/transport/road_safety/sites/default/files/move-2019-01178-01-00-en-tra-00_3.pdf .
(34)       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/ALL/?uri=celex%3A32008L0096.  
(35)       https://www.weforum.org/press/2021/04/covid-19-has-reshaped-last-mile-logistics-with-e-commerce-deliveries-rising-25-in-2020/.
(36)      Špecializovaná tematická príručkakontexte plánu udržateľnej mestskej mobility bola zverejnenáoktóbri 2019:  https://www.eltis.org/sites/default/files/sustainable_urban_logistics_planning_0.pdf.
(37)      Zo štúdie na účely zistenia skutočnostíroku 2021 vyplynulo, že hoci 68 % miest EÚ vo vzorke vedelousmerneniach pre plány udržateľnej mestskej logistiky, iba 13 % má špecializovaný plán udržateľnej mestskej logistiky, zatiaľ čo 58 % má prvky logistiky vo svojich plánoch udržateľnej mestskej mobility.
(38)      Návrh nariadenia, ktorým sa stanovujú normy emisií pre nové osobné automobilypre nové ľahké úžitkové vozidlá, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:52017PC0676R(01) .
(39)      Tamže.
(40)      Podľa štúdie na účely zistenia skutočností iba 29 % miest EÚ vo vzorke zbiera údajemestskej logistikeiba 32 % má hodnotiaci rámec.
(41)      Náležité zohľadnenie riešení vyvíjanýchrámci Fóra pre digitálnu dopravulogistiku.
(42)      Dňa 3. júna 2021 prijala Európska komisia návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 910/2014, pokiaľ ide o zriadenie rámca európskej digitálnej identity v spojení s odporúčaním Komisie z 3. 6. 2021 o spoločnom súbore nástrojov Únie pre koordinovaný prístup k európskemu rámcu digitálnej identity . Ak sa podarí legislatívnu rozpravu uzavrieť do konca roka 2022, členské štáty vydajú peňaženky digitálnej identityroku 2024.
(43)       https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12534-Inteligentne-dopravne-systemy-revizia-pravidiel-EU-_sk.  
(44)       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/ALL/?uri=CELEX%3A32015R0962.  
(45)      Dňa 21. októbra 2021 sa zavedené systémy regulácie prístupu vozidiel do mestských oblastí alebo potvrdené ako plánované týkali 328 nízkoemisných zón, 130 núdzových systémov pre prípad znečistenia, 36 zónnulovými emisiami6 mestských mýt. Zdroj: https://urbanaccessregulations.eu/.  
(46)      Smernica 2008/50/ESkvalite okolitého ovzdušiačistejšom ovzdušíEurópe: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?qid=1486474738782&uri=CELEX:02008L0050-20150918.
(47)      Nariadeniejednotnej digitálnej bráne funguje ako jednotné kontaktné miesto pre ľudípodniky na prístupinformáciámpravidláchpožiadavkách, ktoré musia dodržiavaťdôsledku nariadení EÚ, vnútroštátnych, regionálnych alebo miestnych nariadení. Subjekty verejného sektora sú okrem iných požiadaviek povinné poskytovať účastníkom cestnej premávky informáciereguláciách prístupu vozidiel do mestských oblastí prostredníctvom brány. Čo sa týka postupu pri získavaní emisných nálepiek,nariadení sa stanovuje, že takéto nálepky vydané verejným orgánom alebo inštitúciou musia byťplnej miere dostupné online do 12. decembra 2023.
(48)      Prijatie delegovaného aktu sa očakávaprvom štvrťroku 2022.
(49)       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:32015R0962.  
(50)      Prípravná akcia financovaná Európskym parlamentom, ktorú riadili útvary Komisie ( https://uvarbox.eu).  
(51)      Prípravná akcia financovaná Európskym parlamentom, ktorú riadili útvary Komisie ( https://www.eltis.org/in-brief/news/uvarexchange-project-kicks ).
(52)      Definované ako: letecká doprava vo veľkom rozsahu vo veľmi malých výškach nad obývanými oblasťami.
(53)      Pracovný program programu Digitálna Európa na roky 2021 – 2021, C(2021) 7914 final, príloha. Orientačné vyhlásenie výzvy na rok 2022.
(54)       https://transport.ec.europa.eu/document/download/5bcffc0b-d1fe-468e-9f2c-04026629c907_en.  
(55)       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX%3A52021DC0609&qid=1633352046497.  
(56)       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX%3A52021PC0559.
(57)       https://mobilityweek.eu/home/.  
(58)      Predovšetkým fórum iniciatívy Civitas, konferenciaplánoch udržateľnej mestskej mobilitydni mestskej mobility.
(59)       https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1141&langId=sk.  
(60)      Revíziou Urbánnej agendy, ktorá sa plánuje na rok 2023, by sa mohli preskúmať synergie medzi jej dialógomviacúrovňovom riadeníkomunitou mestskej mobilityzainteresovanými stranami.
(61)       https://ec.europa.eu/transparency/expert-groups-register/screen/expert-groups/consult?do=groupDetail.groupDetail&groupID=3165&NewSearch=1&NewSearch=1&lang=sk .
(62)      práci expertnej skupiny môže prispievať aj pohraničné kontaktné miesto Komisie zloženéexpertov na cezhraničné otázky (napr. pri riešení právnychadministratívnych prekážok na hraniciach).
(63)       https://ec.europa.eu/regional_policy/en/policy/cooperation/international/urban/.  
(64)       https://www.iurc.eu.
(65)       http://mission-innovation.net/missions/urban-transitions-mission.
(66)      Oznámenie Hospodárskyinvestičný plán pre západný Balkán [COM(2020) 641 final].
(67)      Spoločné oznámenie Posilnenie odolnosti: Východné partnerstvo, ktoré prináša výsledky pre všetkých [JOIN(2020) 7 final]spoločný pracovný dokument útvarov Komisie Obnova, odolnosťreforma: priority Východného partnerstva po roku 2020 [SWD(2021) 186 final]. 
(68)      Spoločné oznámenie Obnovené partnerstvojužným susedstvom: Nový program pre Stredozemie [JOIN(2021) 2 final]spoločný pracovný dokument útvarov Komisie Obnovené partnerstvojužným susedstvom – Hospodárskyinvestičný plán pre krajiny južného susedstva [SWD(2021) 23 final].
(69)      Tieto činnostiprogramy sa budú financovaťnového Nástroja susedstvarozvojovejmedzinárodnej spolupráce – Globálna Európa.
(70)       https://ec.europa.eu/info/overview-funding-programmes/technical-support-instrument-tsi_sk.  
Top