Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0798

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Stratégia pre údaje v oblasti dohľadu v rámci finančných služieb EÚ

    COM/2021/798 final

    V Bruseli15. 12. 2021

    COM(2021) 798 final

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

    Stratégia pre údaje v oblasti dohľadu v rámci finančných služieb EÚ


    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

    Stratégia pre údaje v oblasti dohľadu v rámci finančných služieb EÚ

    1.Kontext

    Zatiaľ čo sa miera digitalizácie naďalej zvyšuje 1 EÚ napreduje smeromdosiahnutiu svojich digitálnych cieľov do roku 2030 2 , vznikajú nové výzvypríležitosti, ktoré formujú všetky oblasti spoločnostihospodárstva vrátane finančného sektora.priebehu posledných pár rokov digitálne technológie zmenili spôsob, akým účastníci finančného trhu vytvárajú, komunikujúvyužívajú informácie, ktoré sú hybnou silou financií, na účely prijímania rozhodnutí. Údaje sú ústredným bodom tejto transformácie.

    Komisia vo svojej Európskej dátovej stratégii 3 vyzdvihla význam údajov ako potenciálneho zdroja rastuinovácií hospodárstva EÚzdôraznila potrebu lepšieho prístupuúdajomvýmeny údajov prostredníctvom spoločných európskych dátových priestorov. Jednouhlavných priorít stratégie Komisieoblasti digitálnych financií 4 je podpora inováciíoblasti financií založenej na údajoch. Patria sem nástroje na uľahčenie vykazovaniadohľadu, ako aj vytvorenie spoločného priestoru pre finančné údaje zahŕňajúceho údaje medzi podnikmi, zverejňované údajeúdajeoblasti dohľadu.

    Finančné inštitúcie a ďalšie subjekty, ktoré pôsobia na finančných trhoch, sú povinné vykazovať široké spektrum údajov o svojej finančnej situácii a činnostiach. Orgány dohľadu EÚ a vnútroštátne orgány dohľadu potrebujú tieto údaje na vykonávanie dohľadu nad finančnými inštitúciami a trhmi. Údaje umožňujú orgánom dohľadu monitorovať riziká, zabezpečovať finančnú stabilitu a integritu trhu a chrániť investorov a spotrebiteľov finančných služieb v EÚ.

    Objemúroveň podrobnosti údajov vykazovaných na účely dohľadu sa za posledné desaťročie podstatne zvýšili. Celkovo sa na finančné inštitúcieEÚ vzťahuje viac ako 500 ohlasovacích povinností, ktoré zahŕňajú viac ako 1 000 tabuliekviac ako 70 000 individuálnymi údajovými bodmi. 5 Prísnejšie ohlasovacie povinnosti pomohli odstrániť informačné medzery zistené počas globálnej finančnej krízyodzrkadľujú čoraz väčšiu komplexnosťprepojenosť finančného systému. Aj keď sa tým výrazne zlepšil dohľad, zvýšilo sa zároveň aj zaťaženie oznamujúcich subjektov, ako aj orgánov dohľadu, ktoré prijímajúanalyzujú údaje.

    Digitálne technológie môžu výrazne znížiť zaťaženie spojenévykazovanímumožniť orgánom dohľadu účinnejšieefektívnejšie získavať poznatkyvykazovaných údajov. Regulačné orgány na celom svete pracujú na modernizácii vykazovaniarámci svojich jurisdikciícieľom zaoberať sa príležitosťamivýzvamioblasti dohľadu založeného na údajoch 6 . Vykazovanie na účely dohľaduspôsob, akým orgány zbierajúpoužívajú údaje, musia držať kroktýmto vývojom.

    EÚ už dosiahla zlepšenia vo viacerých kľúčových oblastiach 7 preberá vedúcu úlohumedzinárodných diskusiách 8 cieľom podporiť harmonizáciuzosúladenie finančných údajov na globálnej úrovni. Na zabezpečenie pokrokusúvislostiúčinnosťouefektívnosťou rámca EÚoblasti vykazovania na účely dohľadu bude potrebná ďalšia práca.

    EÚ potrebuje lepší systém vykazovania na účely dohľadu, ktorý orgánom dohľadu umožní:

    ·presnejšierýchlejšie sledovať vývojrámci trhov, nástrojovsektorov finančného systému,

    ·prijímať informovanejšierýchlejšie rozhodnutiacieľom zabezpečiť finančnú stabilitu, integritu trhuochranu spotrebiteľovplniť ďalšie ciele, ako je monitorovanie transpozície právnych predpisov EÚich účinné presadzovanie,

    ·lepšiu vzájomnú koordináciudosiahnutie konvergencie dohľadu prostredníctvom konzistentnejšíchinteroperabilnejších súborov údajov,

    ·a zároveň minimalizovať zaťaženie spojenédodržiavaním predpisov,tosúlade so zásadami Komisieoblasti lepšej tvorby právaso záväzkom systematickyaktívne hľadať spôsoby znižovania zaťaženia vyplývajúcehoprávnych predpisov 9 .

    Komisia predkladá na základe rozsiahlych diskusií so zainteresovanými stranami 10 túto stratégiu,ktorej sa načrtáva prístup na dosiahnutie cieľa, ktorým je dosiahnutie moderného systému vykazovania na účely dohľaduEÚ. Stratégia prispievacieľom Európskej dátovej stratégiestratégieoblasti digitálnych financií zameraným na podporu digitálnej inovácieEurópe. Podporou konvergencie dohľadu takisto prispievacieľom únie kapitálových trhov.

    2.Súvislosti: súčasné výzvy

    Komisiarámci komplexnej kontroly vhodnosti požiadaviek EÚ na vykazovanie na účely dohľadu 11 dospelazáveru, že súčasné požiadavky na vykazovanie stanovenépráve Únie sú pri poskytovaní príslušných údajov orgánom dohľadu potrebnéúčinné. Zistili sa však nedostatkyspôsobe, akým sa vymedzujú požiadavky na vykazovanieakým sa zbierajú údaje, čo má nepriaznivé vedľajšie účinky na kvalitupoužiteľnosť vykazovaných údajovznižuje sa tým schopnosť orgánov dohľadu vykonávať svoje funkcie. Takáto neefektívnosť spôsobuje oznamujúcim subjektom pri plnení požiadaviek EÚ na vykazovanie aj dodatočné náklady, ktoré môžu dosiahnuť 4 až 12 miliárd EUR 12 ročne. Rámce vykazovania okrem tohoplnej miere nevyužívajú moderné nástroje IT.

    V rámci kontroly vhodnosti sa identifikovalo päť hlavných oblastí, v ktorých je potrebné zlepšenie:

    ·Konzistentnosťharmonizácia požiadaviek na vykazovanie: Požiadavky na vykazovaniepodrobné špecifikácie údajov nie sú dostatočne harmonizovanéobsahujú určité nezrovnalostinejasnosti. Nedostatočne sa využívajú spoločné dátové štandardy, formátyidentifikátory.

    ·Výmenapoužívanie údajov: Rôzne orgány niekedy zbierajú čiastočne sa prekrývajúce údaje alebo údaje, ktoré sú si veľmi podobné. Orgány si údaje efektívne nevymieňajú ani ich medzi sebou opätovne nepoužívajú.

    ·Legislatívny procesnástroje: Požiadavky na vykazovanie vrátane poverenia európskych orgánov dohľadu vypracovaním technických predpisov nie sú vždyprípade jednotlivých rámcov vykazovania konzistentné. Krátke lehoty na vykonávaniečasté zmeny pravidiel spôsobujú zvýšenie nákladov oznamujúcich subjektov, ako aj orgánov dohľadu.

    ·Riadenie: Požiadavky na vykazovanie sa často vypracúvajú bez toho, aby sa zohľadnilo to, čo už je zavedené. Existuje priestor pre väčšiu koordináciuspoluprácu medzi príslušnými zainteresovanými stranami,to od počiatočnej fázy návrhu až po výmenu údajov medzi orgánmi.

    ·Technológia: Súčasný návrh požiadaviek na vykazovanie na účely dohľadu neumožňuje automatizované priame spracúvanie údajov vo všetkých oblastiach. Využívaniu moderných technológií oznamujúcimi subjektmiorgánmi dohľadu bránia aj nedostatočne štandardizované údaje.

    Komisia spolu s európskymi orgánmi dohľadu už na základe týchto zistení zaviedla do jednotlivých sektorových právnych predpisov cielené zlepšenia v oblasti vykazovania na účely dohľadu. Niektoré z identifikovaných problémov sa však týkajú všetkých sektorov finančných služieb, a preto by sa mali riešiť ako súčasť medzisektorového prístupu k údajom v oblasti dohľadu.

    3.Náš cieľ

    Dlhodobým cieľom Komisie je modernizovať vykazovanie EÚ na účely dohľadu a zaviesť systém, ktorý bude orgánom dohľadu na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni poskytovať presné, konzistentné a včasné údaje a zároveň minimalizuje súhrnné zaťaženie spojené s vykazovaním pre všetky príslušné strany.

    Na dosiahnutie tohto cieľa sú potrebné úpravy súčasných rámcov vykazovania na účely dohľadu a metód zbierania a spracúvania finančných údajov. Komisia na základe skúseností získaných z kontrol vhodnosti a ďalších diskusií so zainteresovanými stranami dospela k záveru, že takýto systém vykazovania by mal zahŕňať tieto hlavné prvky:

    1.Konzistentnéštandardizované údaje: Štandardizáciou údajovspoločným chápaním údajov zbieranýchmedziach rôznych rámcov vykazovania sa uľahčí používanie digitálnych technológiízjednoduší sa prenos, validáciaanalýza údajov. Špecifikácie údajov by mali vychádzaťjasnejspoločnej terminológie, ako aj zo spoločných noriem, formátovpravidiel pre používanie jedinečných identifikátorov. Zabráni sa tým nejednoznačnosti pri ich výkladeuľahčí sa dodržiavanie predpisov.

    2.Výmenaopätovné používanie údajov: Tým, že sa umožní výmenaopätovné používanie nahlásených údajov vnútroštátnymi orgánmi dohľaduorgánmi dohľadu EÚ, zníži sa zaťaženie oznamujúcich subjektov tak, že sa zabráni duplicitným žiadostiamúdaje. Orgánom dohľadu to takisto umožní prekonávať právnetechnické prekážky pri používaní údajov uchovávaných iným orgánom dohľadu. Lepšia výmenaopätovné používanie údajov si budú vyžadovať osobitný regulačný rámeczabezpečené prostredie IT na zefektívnenie dátových tokov, validáciemechanizmov výmeny. Budú pri tom vychádzať aj zo spoločnej špecifikácieštandardizácie súborov údajov.

    3.Lepší návrh požiadaviek na vykazovanie: Na zavedenie účinnéhoefektívneho systému vykazovania sú nevyhnutné dobre navrhnutévypracované právne predpisy. Vylepšený proces navrhovania požiadaviek na vykazovanie by mal vychádzať zo súčasných najlepších postupovoblasti uplatňovania zásad lepšej tvorby práva 13 na vykazovanie na účely dohľadu,toprávnych predpisoch, ako aj pri špecifikácii technických predpisov,ďalej tieto najlepšie postupy rozširovať. Mal by takisto zabezpečiť, aby sa tieto zásady uplatňovali konzistentnesystematicky vo všetkých rámcoch vykazovania,to od vypracovania počiatočných požiadaviek až po následné preskúmania.

    4.Spoločná správariadenie: Na navrhnutie, vykonávanieudržiavanie modernéhovylepšeného systému vykazovania na účely dohľadu budú potrebné dostatočne spoľahlivé mechanizmy správyriadenia. Zlepší sa tým koordináciapodporí sa rozsiahlejšia spolupráca medzi rôznymi orgánmi dohľaduďalšími príslušnými zainteresovanými stranami, čo im umožní vymieňať si odborné znalostiinformácie.

    14 Zabezpečenie týchto základných prvkov umožní účinnejšieefektívnejšie využívanie moderných technológií vrátane regulačných technológií (RegTech)technológií dohľadu (SupTech). Zavádzaním takýchto riešení sa ešte viac zníži zaťaženie oznamujúcich subjektov spojenédodržiavaním predpisov, zvýši sa presnosťvčasnosť údajov prijatých orgánmi dohľaduzlepší sa schopnosť týchto orgánov tieto údaje analyzovať.

    4.Transformácia vykazovania na účely dohľadu

    Vytvorenie moderného a integrovanejšieho systému vykazovania na účely dohľadu je ambiciózny, komplexný a dlhodobý projekt. Súčasné rámce vykazovania a ich ciele sa v rámci jednotlivých sektorov finančných služieb a na úrovni jednotlivých štátov a EÚ výrazne líšia. Výmena údajov často zahŕňa viacero nezávislých orgánov. Pri prechode na spoločný systém sa musia zohľadňovať rôzne východiskové body a ciele jednotlivých legislatívnych rámcov na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ a bude potrebná angažovanosť a koordinácia sektora finančných služieb, ako aj orgánov dohľadu. Bude potrebné prepracovať niektoré procesy vykazovania a zberu údajov a nahradiť pôvodné technické riešenia.

    Hoci sa očakáva, že modernizácia a zlepšenie systému vykazovania na účely dohľadu prinesie výrazné dlhodobé výhody a úspory nákladov, zároveň si to nevyhnutne vyžaduje, aby sa počas prechodu investovali zdroje. Modernizácia vykazovania na účely dohľadu v EÚ si preto bude vyžadovať postupný prístup na zníženie rizík a nákladov spojených s vykonávaním. Tento prístup pozostáva z cielených zmien sektorových opatrení, ako aj z ďalekosiahlejších a dlhodobejších medzisektorových zlepšení.

    Komisia konkrétne na zavádzanie cielených zlepšení v jednotlivých právnych predpisoch využije proces pravidelného preskúmavania. Medzi takéto zlepšenia patrí: i) odstránenie zistených prekrývaní alebo nezrovnalostí v rámci legislatívneho aktu alebo vo viacerých aktoch; ii) odstránenie nadbytočných alebo zastaraných požiadaviek na vykazovanie; iii) stanovenie alebo objasnenie špecifických vymedzení pojmov; iv) zefektívnenie tokov údajov medzi orgánmi dohľadu a v) v prípade potreby posilnenie proporcionality požiadaviek na vykazovanie.

    Komisia zároveň na základe svojich technických odborných znalostí poverí európske orgány dohľadu, aby posúdili a prijali potrebné kroky na ďalšiu integráciu vykazovania a aby zlepšili konzistentnosť a štandardizáciu údajov v rámci svojich sektorov.

    V ďalšej fáze sa Komisia na základe pokroku v jednotlivých sektoroch bude snažiť dokončiť vykonávanie základných prvkov a prijať akékoľvek dodatočné opatrenia potrebné na dosiahnutie integrovaného systému EÚ v oblasti vykazovania na účely dohľadu vo všetkých finančných sektoroch. Komisia v roku 2023 pripraví správu o pokroku dosiahnutom pri vykonávaní stratégie a o získaných poznatkoch.

    4.1.Konzistentnéštandardizované údaje

    Komisia s cieľom zlepšiť konzistentnosť požiadaviek na vykazovanie už zaviedla cielené zlepšenia vo viacerých legislatívnych rámcoch a ďalšie zlepšenia zavedie v rámci pravidelného preskúmania právnych predpisov. Komisia sa však bude v prvom rade spoliehať predovšetkým na mandáty európskych orgánov dohľadu, ktorých cieľom je zabezpečiť konzistentnosť v rámci jednotlivých sektorov.

    V bankovom sektore už Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) získalrámci nariadeniakapitálových požiadavkách („CRR“) 15 mandát na posúdenie uskutočniteľnosti integrácie zhromažďovania prudenciálnych údajov, štatistických údajovúdajovriešení krízových situácií. Aj keď sa práca zameriava na bankový sektor, týka sa aj konzistentnostištandardizácie údajov, ako aj ďalších kľúčových prvkov stratégie, ako je výmena údajovriadenie. Bankový sektor jehľadiska vykazovania rozsiahlyzložitý, takže najlepšie postupy, ktoré satomto sektore vypracujú, sa môžu použiť ako pilotný projekt. Komisia po zohľadnení výsledkovodporúčaní EBA navrhneprípade potreby úpravy právneho rámcacieľom dosiahnuť konzistentnosť, štandardizáciuintegráciu 16 .

    Pokiaľ idesektor poisťovníctva, nedávny návrh Komisie na preskúmanie smernice Solventnosť II 17 obsahuje mandát pre Európsky orgán pre poisťovníctvodôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA), aby saspolupráciostatnými európskymi orgánmi dohľaduEurópskou centrálnou bankou (ECB) usilovalzvýšenie konzistentnosti medzi rámcami vykazovaniaštandardizáciu údajov. Orgán EIOPA by sa mal prioritne zamerať na oblasti údajov podnikov kolektívneho investovaniavykazovania derivátov,ktorých je prekrývanie najvýraznejšie. EIOPA sa takisto zameria na identifikáciuriešenie akýchkoľvek oblastí duplicity alebo nezrovnalostíinými sektorovými rámcami.rámci preskúmania smernice Solventnosť II sa takisto zavádzajú cielené zjednodušeniaposilnená proporcionalita pri vykazovaní.

    Pokiaľ idesektor investičných fondov, Komisianávrhu na preskúmanie smernicesprávcoch alternatívnych investičných fondov (smernicasprávcoch AIF) 18 prijatomrámci balíka týkajúceho sa únie kapitálových trhovnovembri 2021 19 navrhuje poveriť Európsky orgán pre cenné papieretrhy (ESMA) zlepšením zberu údajov od správcov alternatívnych investičných fondovharmonizovaním požiadaviek na vykazovanie údajov pre podniky kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov (PKIPCP). Predtým, ako zmení vzory výkazov alebo vypracuje nové vzory výkazov, je orgán ESMA povinný vykonaťspolupráciECBEIOPA technické posúdenie. Účelom posúdenia je zabezpečiť súladostatnými požiadavkami na vykazovanie pre investičné fondy vrátane údajov, ktoré už Európsky systém centrálnych bánk (ESCB) zozbieral na štatistické účely.

    Pokiaľ idevykazovanie na finančných trhoch, niektoré nezrovnalosti medzi rámcami sa vyriešili užrámci hodnotenia REFIT nariadeniainfraštruktúre európskych trhov (EMIR) 20 orgán ESMA prináša ďalšie zlepšenia na technickej úrovni. Komisianávrhu na preskúmanie nariadeniatrhochfinančnými nástrojmi („MiFIR“) 21 prijatomrámci balíka týkajúceho sa únie kapitálových trhov navrhuje zosúladiť splnomocnenia pre ESMA na prijímanie technických noriemzabezpečenie väčšej konzistentnosti pri oznamovaní transakcií medzi týmito rámcami. Okrem toho má ESMA za úlohu posúdiť možnosti ďalšej integrácie vykazovaniazefektívnenia tokov údajov.rámci preskúmania nariadenia MiFIR sa plánuje aj vytvorenie konsolidovaného informačného systému pre cenné papieredlhopisy. Cieľom je zabezpečiť konzistentnosťúdajmi, ktoré už boli vykázané,vypracovať normy transparentnosti pre informačný systém ako podmnožinu požiadaviek na vykazovanie. Zlepší sa tým kvalita údajovpredíde sa zbytočným dodatočným nákladom pre tento sektor.

    Komisia bude na základe týchto sektorových iniciatív koordinovať vývoj spoločného slovníka údajov s cieľom zabezpečiť konzistentnosť a štandardizáciu v rámci všetkých finančných sektorov. Zavedením spoločných noriem pre vymedzenie formátu údajov sa uľahčí výmena a opätovné používanie údajov na rôzne účely. Slovník údajov okrem toho prispeje k ďalším dlhodobým cieľom, ako je zabezpečenie strojovo čitateľných a vykonateľných požiadaviek na vykazovanie.

    Slovník bude zahŕňať opis obsahuformátu všetkých údajov zozbieranýchrôznych rámcoch vykazovania štruktúrovaným, komplexným, konzistentnýmjednoznačným spôsobom, pričom bude používať pojmy zakotvenéprávnych predpisoch, aby sa vytvorilo jasné prepojenie medzi zozbieranými údajovými položkamipríslušnými legislatívnymi požiadavkami 22 . Príslušné orgány budú implementovať technické prvky slovníka. Komisia vypracuje pravidlá na jeho používaniesprávu.

    Keďže si Komisia uvedomuje zložitosť tejto úlohy, bude čerpaťtechnických odborných znalostí európskych orgánov dohľaduECB, ktoré už majú skúsenostitvorbou sektorových slovníkov údajov. Orgán ESMA nedávno začal pracovať na slovníku údajov vo svojej oblasti pôsobnosti. EIOPAEBA používajú rovnakú metodiku opisu údajovpracujú na dosiahnutí užšieho zosúladenia svojich slovníkov údajov. ESCB pod vedením ECBmedziach svojho integrovaného rámca pre vykazovanie vytvoril jednotný slovník údajov pre štatistické vykazovaniebankovom sektorenaďalej tento slovník rozširuje 23 . Komisia už zmapovala existujúce požiadavky na vykazovaniezrealizovala pilotný projekt 24 ,rámci ktorého savyužitím metodík strojového učenia vytvoril glosár pojmov. Glosár obsahuje zoznam pojmov, ktoré sa používajúprávnych predpisoch,ich vymedzenie. Pomôže objasniťzefektívniť súbor právnych pojmov, ktoré sa budú používaťspoločnom slovníku údajov,ktorom sa budú opisovať jednotlivé dátové polia, ktoré sa majú vykazovať. Cieľom je do roku 2024 zaviesť sektorové slovníky údajov, ktoré budú vychádzaťglosára základných pojmov.

    Kľúčovým prvkom na zabezpečenie konzistentnosti údajov jeplnej miere využívať medzinárodne uznávané spoločné identifikátory, ako sú jedinečný identifikátor produktu, jedinečný identifikátor transakcieidentifikátor právneho subjektu. Identifikátor právneho subjektu, ktorý umožňuje jedinečnújednoznačnú identifikáciu subjektovje najpoužívanejším globálnym identifikátorom subjektu vo finančnom sektore, je obzvlášť užitočný pri prepájaní jednotlivých súborov údajov, čím uľahčuje dohľad. Komisia bude preto ďalej rozširovaťpodporovať dôslednejšie používanie identifikátora právneho subjektu vo finančnom sektore tým, že odstráni viaceré kľúčové nedostatkydo príslušných právnych predpisov zavedie požiadavky týkajúce sa jeho používania 25 . Komisia do roku 2023nadväznosti na odporúčanie Európskeho výboru pre systémové riziká (ESRB) 26 predloží správutom, či identifikátor právneho subjektu má alebo nemá byť povinný pre širší okruh právnických osôbcelej EÚ. A napokon, Komisia bude na medzinárodných fórach vyvíjať úsiliecieľom podporiť zavádzanie identifikátora právneho subjektuďalších spoločných identifikátorov vo finančnom sektore na celom svete.

    Opatrenie č. 1. Komisia na účely zvýšenia konzistentnosti a štandardizácie vykazovaných údajov:

    a)udelí mandáty a v prípade potreby navrhne posilnenie právomocí európskych orgánov dohľadu v kľúčových právnych predpisoch s cieľom ďalej integrovať vykazovanie v rámci ich oblastí pôsobnosti;

    b)aktualizuje mapovanie požiadaviek na vykazovanie vo finančnom sektore a vytvorí komplexný glosár s cieľom objasniť a zefektívniť súbor používaných právnych pojmov;

    c)bude spolupracovať s európskymi orgánmi dohľadu a s ECB s cieľom vytvoriť spoločný slovník údajov a podporovať jeho používanie, počnúc zavedením sektorových slovníkov do roku 2024;

    d)navrhne zmeny v príslušných rámcoch vykazovania s cieľom systematicky vyžadovať vykazovanie identifikátora právneho subjektu právnickými osobami, ktoré ho majú, a do roku 2023 podá správu o tom, či má byť identifikátor právneho subjektu povinný pre širší okruh právnických osôb alebo nie.

    4.2.Posilňovanie výmenyopätovného používania údajov

    Údaje by sa mali vykazovať len raz a následne by si ich jednotlivé orgány vykonávajúce dohľad nad finančným systémom v EÚ mali podľa potreby vymieňať a opätovne používať. Komisia má preto v úmysle zaviesť systém, v rámci ktorého oznamujúce subjekty poskytujú vysokokvalitné údaje a orgány si vymieňajú údaje, ktoré zbierajú, v čo najväčšej možnej miere a čo najefektívnejšie, pričom zaručujú bezpečnosť údajov a služobné tajomstvo.

    Komisia na tento účelnávrhu na preskúmanie smernicesprávcoch AIF navrhuje zmeniť príslušné ustanoveniacieľom zabezpečiť efektívnejší postup výmeny údajov medzi orgánmi. Komisia okrem tohoprebiehajúcom preskúmaní nariadeniacentrálnych depozitároch cenných papierov 27 , ktorého prijatie jesúčasnosti naplánované na prvý štvrťrok 2022, skúma spôsoby, ako uľahčiť cezhraničné poskytovanie služieb centrálneho depozitára cenných papierovzaviesť formalizovanéštandardizované postupy spolupráce orgánov dohľadu vrátane výmeny údajov. Komisiaroku 2022rámci preskúmania požadovaného podľa článku 46 nariadeniafondoch peňažného trhu 28 posúdi ustanoveniavýmene údajov.

    Komisia podporuje prebiehajúcu technickú prácu európskych orgánov dohľadov zameranú na posilnenie výmenyopätovného používania vykazovaných údajovich príslušných sektoroch. Cieľom ESMA je stať sa centrom údajov pre trhycennými papiermizlepšiť dostupnosť informácií na úrovni EÚ pre ostatné orgány, investorovúčastníkov trhu. EBA rámci svojho integrovaného mandátu na vykazovanie posudzuje uskutočniteľnosť systému vykazovaniacentrálnym registrom údajov, t. j. jednotným kontaktným miestom pre príslušné orgány, ktoré im poskytne dodatočnú podporukoordináciusúvislosti so žiadosťamiúdaje a s výmenou informácií. Centrum údajov projektu EUCLID orgánu EBA 29 už zahŕňa všetky údajeoblasti dohľadu a v oblasti riešenia krízových situáciírámci bankového sektora EÚEBA bude vo fáze vykonávania svojho projektu integrovaného vykazovania naďalej vychádzaťčinností tohto centra. Orgán EIOPA pokračuje vo vývoji svojho rámca pre údaje na účely bezpečného zberu, správy, analýzy, distribúcieuverejňovania údajov. Jeho základom je centrálny register, ktorý bude orgán EIOPA počas vykonávania technických zlepšení aktualizovať.

    Komisia do roku 2023spoluprácieurópskymi orgánmi dohľadu,ECB a s ostatnými orgánmi preskúma príslušné právne predpisycieľom identifikovať ďalšie právne prekážky pre výmenu údajovoblasti dohľadu, štatistikyriešenia krízových situáciíje pripravená ichprípade potreby riešiť. Táto práca bude vychádzaťustanovení príslušných právnych predpisov Únie,ktorých sa už za prísnych podmienok zabezpečuje výmena údajov medzi orgánmi na úrovni EÚna vnútroštátnej úrovni. Spolu so spoločným slovníkom údajov sa tak vytvorí základ pre dátový priestoroblasti dohľadu 30 ,ktorom majú všetky príslušné orgány prístupúdajom, môžu si ich vymieňaťopätovne používať, pričom sa chráni dôvernosťbezpečnosť týchto údajov.

    Komisia navrhne súbor pravidiel na určenie prístupových práv k údajom a rozdelenie zodpovednosti za posudzovanie kvality údajov, ako aj postupy, ktoré majú rôzne orgány dodržiavať pred pridaním, upravením a prerušením žiadostí o vykazovanie. Komisia sa bude takisto usilovať o ďalšiu štandardizáciu dátových súborov prostredníctvom používania spoločného slovníka údajov a podporí vývoj zabezpečeného prostredia IT, v ktorom je možné bezpečne pristupovať k údajom a vymieňať si ich bez ohľadu na fyzické umiestnenie ich úložiska. Komisia bude naďalej úzko spolupracovať s orgánmi dohľadu, najmä s európskymi orgánmi dohľadu, s ECB, ESRB a Jednotnou radou pre riešenie krízových situácií (SRB) s cieľom stanoviť presný návrh dátového priestoru v oblasti dohľadu.

    Orgány dohľadu by mali byť schopné bezproblémovo kombinovať údajeoblasti dohľadu so zverejnenými informáciami, aby získali ucelenejší pohľad na finančný systém bez toho, aby museli zbierať dodatočné údaje. Navrhované jednotné európske miesto prístupu 31 pomôže orgánom dohľadu získať jednoduchší prístupúdajom, ktoré zverejnili regulované subjekty. Zabezpečí sa koordinácia špecifikácií údajovpríslušných pravidiel pre dátový priestoroblasti dohľadupravidiel týkajúcich sa zverejňovania informácií regulovanými subjektmi vo finančnom sektorecieľom zaistiť porovnateľnosťinteroperabilitu príslušných dátových súborov.

    Okrem toho niektoré zverejnené informácie možno zostaviť pomocou údajovoblasti dohľadu. Komisia vo svojom balíku pre bankový sektor, ktorý bol prijatý 27. októbra 2021 32 , navrhuje poveriť orgán EBA centralizáciou zverejňovania informácií jednotlivých bánkcieľom zlepšiť prístupprudenciálnym údajom.návrhu sa takisto vyžaduje, aby orgán EBA zverejňoval informáciemalýchnekomplexných bankách na základe údajov, ktoré sa vykazujú orgánom dohľadu, čím sa eliminujú dodatočné náklady bánk na zverejňovanie informácií. Komisia bude spolueurópskymi orgánmi dohľadu pokračovaťpráci zameranej na zavedenie rámca na zverejňovanie informácií týkajúcich sa údajovoblasti dohľaduna ďalšiu koordináciu verejných údajovúdajovoblasti dohľadu,to najmä počas vypracúvania technických noriem pre jednotné európske miesto prístupu.

    Vykazované údaje v oblasti dohľadu sú „pokladnicou“ potenciálnych informácií. S cieľom maximalizovať ich hodnotu Komisia podporuje, ak je to vhodné a možné, iniciatívy orgánov dohľadu zamerané na vypracovanie analýz trhu a šírenie informácií v prospech regulačných orgánov, účastníkov trhu a širšej verejnosti.

    Komisia bude takisto hľadať spôsoby, ako vo väčšej miere sprístupňovať údaje z oblasti výskumu a inovácie, pričom bude zároveň chrániť ich dôvernosť. Komisia vo svojej správe o pokroku v roku 2023 posúdi, či je možné vykonať regulačné úpravy, aby sa umožnila výmena a opätovné používanie vykazovaných údajov na inovačné účely.

    Opatrenie č. 2. Komisia v spolupráci s európskymi orgánmi dohľadu a ďalšími orgánmi EÚ s cieľom posilniť výmenu a opätovné používanie údajov a položiť základy dátového priestoru v oblasti dohľadu:

    a)vo svojej správe o pokroku v roku 2023 vymedzí právne a technické prekážky výmeny údajov a predstaví možnosti návrhu dátového priestoru v oblasti dohľadu;

    b)navrhne odstránenie všetkých nenáležitých právnych prekážok výmeny údajov medzi orgánmi, a to aj v rámci nadchádzajúcich legislatívnych preskúmaní, ktoré sa uskutočnia v rokoch 2022 a 2023;

    c)podporí vývoj zabezpečeného prostredia IT, v ktorom bude možné bezpečne pristupovať k údajom a vymieňať si ich;

    d)bude koordinovať špecifikácie údajov v rámci požiadaviek na vykazovanie na účely dohľadu a požiadaviek na zverejňovanie informácií, a to aj pri vypracúvaní technických predpisov v nadväznosti na návrh týkajúci sa jednotného európskeho miesta prístupu z roku 2021, a posúdi možnosti opätovného použitia údajov v oblasti dohľadu na účely zverejnenia; a

    e)bude spolupracovať so skupinou expertov v oblasti digitálnych financií na spôsoboch využívania údajov v oblasti dohľadu na výskum a inovácie.

    4.3.Zlepšenie návrhu požiadaviek na vykazovanie

    Kontrola vhodnosti poukázala na viaceré nedostatkyspôsobe, akým sa navrhujúvypracúvajú požiadavky na vykazovanie na účely dohľadu. Komisia na základe týchto zistení zdvojnásobí svoje úsiliecieľom zabezpečiť dôsledné dodržiavanie zásad lepšej tvorby práva,to aj pokiaľ idevypracovanie požiadaviek na vykazovanie na účely dohľadu vrátane zlepšení, ktoré Komisia ohlásila vo svojom nedávnom oznámeníspojení sílzáujme lepšej tvorby právnych predpisov EÚpripravenosti na budúcnosť 33 . Komisiarámci tohto úsilia takisto žiada Európsky parlamentRadu, aby pri posudzovaní dodatočných požiadaviek na vykazovanie dodržiavali zásady lepšej tvorby práva 34 .

    S cieľom zohľadniť a riešiť osobitnú povahu vypracúvania požiadaviek na vykazovanie na účely dohľadu Komisia v roku 2022 v rámci právnych predpisov EÚ týkajúcich sa finančného sektora pripraví súbor usmernení na ďalšie zlepšenie navrhovania a procesu vypracúvania týchto požiadaviek. Tento súbor bude zahŕňať témy ako i) zabezpečenie jasnejšieho stanovenia úlohy požiadaviek na vykazovanie pri dosahovaní cieľov v právnych predpisoch v príslušných oblastiach politiky; ii) vyhýbanie sa technickým podrobnostiam v právnych predpisoch a zlepšenie právomocí európskych orgánov dohľadu na účely vypracúvania konzistentných a presných špecifikácií v technických predpisoch; iii) stanovenie harmonogramov a dátumov nadobudnutia účinnosti, ktoré poskytnú európskym orgánom dohľadu dostatok času na vypracovanie technických predpisov; iv) zlepšenie plánovania zmien požiadaviek na vykazovanie; a v) lepšia koordinácia lehôt na vykazovanie a frekvencie vykazovania.

    Komisia takisto vyzýva európske orgány dohľadu a ďalšie orgány EÚ a vnútroštátne orgány, aby v súlade so zásadami lepšej tvorby práva v plnej miere posúdili vplyv technických pokynov týkajúcich sa vykazovania, ktoré vypracúvajú, a to najmä s cieľom:

    ·pravidelne preskúmavať zbierané údajeich používaniezabezpečiť, aby sa požadovali len údaje, ktoré sú potrebné na plnenie cieľovpríslušnej oblasti politiky,

    ·používať jasnú, konzistentnúštandardnú terminológiurôznych legislatívnych rámcoch,

    ·používať spoločné normy, formáty, modelyidentifikátory,

    ·koordinovať vývoj požiadaviek na vykazovanie medzi orgánmi dohľaduúzko spolupracovať pri navrhovaní technickej infraštruktúry na zberspracovanie údajov,

    ·čo najviac obmedziť používanie dodatočných vnútroštátnych požiadaviek na vykazovaniead hoc žiadostíúdajezabezpečiť, aby sa všetky takéto žiadosti riadili štandardnými zásadami návrhu a

    ·zabezpečiť, aby sapožiadavkách na vykazovaniečo najväčšej miere zohľadňovali štandardné obchodné procesy.

    S cieľom vytvoriť spoločnú kultúru dohľadu majú európske orgány dohľadu vypracovaťaktualizovať aktuálne príručky Úniedohľade nad účastníkmi finančných trhov 35 . Komisia požiada európske orgány dohľadu, aby do týchto príručiek zahrnuli najlepšie postupy, metodikyprocesy týkajúce sa zberu údajovoblasti dohľaduaby tieto postupy, metodikyprocesy pravidelne aktualizovali.

    A napokon, Komisia posúdi možnosti, a to vrátane nového právneho nástroja, na zefektívnenie súčasného zdĺhavého a často zložitého procesu tvorby regulačných a vykonávacích technických predpisov pre vykazovanie na účely dohľadu. Cieľom týchto možností by bolo poskytnúť európskym orgánom dohľadu dostatočnú flexibilitu pri prijímaní alebo úpravách vysoko technických prvkov požiadaviek, pričom by si zachovali dostatočnú kontrolu a zodpovednosť.

    Opatrenie č. 3. Komisia s cieľom zlepšiť navrhovanie požiadaviek na vykazovanie:

    a)v roku 2022 vytvorí v súlade so zásadami lepšej tvorby práva súbor špecializovaných usmernení na vypracovanie požiadaviek na vykazovanie;

    b)požiada európske orgány dohľadu, aby na účely posilnenia konvergencie medzi vnútroštátnymi prístupmi do svojich príručiek v oblasti dohľadu zahrnuli najlepšie postupy, metodiky a procesy týkajúce sa zberu údajov v oblasti dohľadu a aby tieto postupy, metodiky a procesy pravidelne aktualizovali; a

    c)do roku 2023 posúdi možnosť účinnejšieho, efektívnejšieho a flexibilnejšieho regulačného procesu na vymedzenie vysoko technických prvkov požiadaviek na vykazovanie na účely dohľadu.

    4.4.Spoločná správariadenievykonávanie

    Prechod na vylepšený systém EÚ v oblasti vykazovania na účely dohľadu, ktorý bude vhodný pre budúcnosť, si vyžiada spoločné úsilie a odhodlanie všetkých zainteresovaných strán. Bude si vyžadovať vhodné fórum na ďalšie zváženie technických podrobností a určenie ďalších iniciatív potrebných na dosiahnutie dlhodobých cieľov. To si žiada vhodnú štruktúru správy a riadenia, ktorou sa zabezpečí stála spolupráca, koordinácia a výmena informácií medzi jednotlivými zúčastnenými orgánmi, ako aj s celým sektorom. Takáto štruktúra zabezpečí včasné a efektívne napredovanie práce a dostatočnú koordináciu jednotlivých sektorových iniciatív s cieľom zaistiť budovanie ďalších medzisektorových mostov.

    Na zabezpečenie úspechu musí táto štruktúra riadenia zahŕňať Komisiu, všetky tri európske orgány dohľadu, ECB, Jednotnú radu pre riešenie krízových situáciíEurópsky výbor pre systémové riziká 36 ,to na úrovni predstavenstva, aby sa zabezpečil pevný záväzok všetkých strán, ako aj na technickej úrovnicieľom riešiť každodenné praktické záležitosti vykazovaniaposkytovať technické poradenstvosúvislostilegislatívnymi alebo nelegislatívnymi opatreniami, ktoré môžu byť potrebné. Okrem toho by akákoľvek budúca štruktúra správyriadenia mala zahŕňať príslušné vnútroštátne orgányobsahovať mechanizmy na zahrnutie odborných znalostíodvetvia podľa potreby.

    V súlade s postupným prístupom Komisie a s cieľom minimalizovať obmedzenosť zdrojov a zabrániť zvyšovaniu počtu orgánov zaoberajúcich sa vykazovaním na účely dohľadu sa v čo najväčšej možnej miere využijú existujúce štruktúry. Komisia už zriadila neformálny koordinačný orgán (okrúhly stôl pre vykazovanie na účely dohľadu) zložený z expertov v oblasti vykazovania zo všetkých uvedených orgánov EÚ. Táto skupina viedla prípravu kontroly vhodnosti požiadaviek na vykazovanie na účely dohľadu a odvtedy spolupracuje na účely výmeny názorov a hľadania spoločných stanovísk v súvislosti s budúcim systémom vykazovania. Komisia bude v prvej fáze aj naďalej vychádzať z činnosti tejto skupiny s cieľom ďalej prehlbovať medzisektorovú koordináciu a spoluprácu a pokročiť v práci na každom z hlavných prvkov.

    Komisia v rámci práce na stratégii do roku 2023 v spolupráci s príslušnými orgánmi EÚ formálne schváli mechanizmy správy a riadenia. V bankovom sektore sa už v rámci mandátu podľa nariadenia o kapitálových požiadavkách stanovuje možnosť vytvorenia spoločného výboru pre údaje s cieľom efektívne napredovať vo vývoji integrovaného systému vykazovania pre banky a posunúť projekt do fázy realizácie. To môže slúžiť ako potenciálny plán pre budúcu medzisektorovú štruktúru správy a riadenia.

    Vzhľadom na globálny charakter finančného systému potreba koordináciespolupráce presahuje hranice EÚtýka sa aj našich medzinárodných partnerov. Medzinárodné zosúladeniekonzistentnejšie vykazovanierôznych jurisdikciách umožňuje účinnejší dohľad na globálnej úrovnipomáha predchádzať arbitráži medzi jurisdikciami. Rovnako treba znížiť zaťaženie spojenévykazovaním mnohých väčších finančných subjektov EÚmedzinárodnými aktivitami, ktoré musia vykazovať údaje orgánom vo viacerých jurisdikciách. Komisia sakoordináciiostatnými orgánmi EÚ už aktívne zúčastňuje na viacerých medzinárodných iniciatívach 37 , ktorých cieľom je zabrániť ďalšej fragmentáciipresadzovať väčšie využívanie spoločných prvkov údajovoblasti dohľadu. Naďalej sa budeme zapájať do týchto aktivít, aby sme pomohli rozvíjať medzinárodné úsilieposilnenie štandardizácie údajovzosúladenie požiadaviek na vykazovanie tam, kde je tozáujme EÚ,presadzovať riešeniaprístupy EÚ.

    Komisia uznáva, že okrem výrazných prínosov, ktoré sa očakávajú od tejto stratégie, vzniknú oznamujúcim subjektom a orgánom dohľadu aj značné náklady na prispôsobenie, ktoré časom narastú. Navrhovaný postupný prístup podporovaný spoločnou správou a riadením a úzkou spoluprácou zainteresovaných strán však umožní, aby sa prijali optimálne rozhodnutia a aby bol k dispozícii dostatok času na prispôsobenie a vykonávanie. To pomôže zabezpečiť minimalizáciu nákladov spojených s vykonávaním budúceho systému vykazovania na účely dohľadu a maximalizáciu prínosov pre všetky zainteresované strany.

    Komisia preskúmapodporí modely spoluprácespoločného investovania rôznych skupín zainteresovaných stráncieľom zabezpečiť dostupnosť potrebných zdrojovposkytnúť správne stimuly na vykonávanie stratégie 38 . Orgány EÚ, tak ako ostatné zainteresované strany, už venujú značnú časť svojich rozpočtov na zlepšenie postupov vykazovaniasúvisiace kapacity. Komisia je pripravená poskytnúť členským štátom podporu pri vykonávaní administratívnychštrukturálnych reforiem vrátane budovania dátových kapacít 39 . Okrem toho sú na podporu činnostíprojektov štandardizácie na účely ďalšieho rozvoja technickej infraštruktúrynástrojov EÚvnútroštátnych orgánov dohľadudispozícii špecializované programy EÚ 40 , ktoré podporujú rozvoj digitálnych kapacít EÚ.

    Opatrenie č. 4. Komisia s cieľom zabezpečiť účinné vykonávanie stratégie:

    a)do roku 2023 na základe okrúhleho stola pre vykazovanie na účely dohľadu zavedie formálnu štruktúru riadenia, aby sa zabezpečilo vykonávanie a udržiavanie budúceho systému vykazovania a

    b)podporí orgány dohľadu EÚ a vnútroštátne orgány dohľadu prostredníctvom dostupných programov EÚ na financovanie štandardizácie a rozvoja digitálnych kapacít a technickej infraštruktúry.

    4.5.Podpora využívania moderných technológií

    Moderné informačné technológie zohrávajú pri umožňovaní dohľadu založeného na údajoch kľúčovú úlohu. Touto stratégiou sa zavedú podmienky nevyhnutné na optimálne využívanie nástrojov regulačných technológií a technológií dohľadu. Regulačné technológie umožňujú nákladovo efektívnejšie a vysoko automatizované vykazovanie tým, že oznamujúcim subjektom pomáhajú rýchlejšie poskytovať presnejšie údaje. Technológie dohľadu môžu pomáhať orgánom dohľadu tým, že umožnia rýchlejšie spracovanie a presnejšie a sofistikovanejšie analýzy vykazovaných údajov na podporu ich rozhodnutí. Správna technológia bude potrebná aj na vykonávanie a udržiavanie kľúčových prvkov budúceho systému vykazovania, ako je spoločný slovník údajov a dátový priestor v oblasti dohľadu.

    V záujme zrýchlenia zavádzania týchto technológií bude Komisia spolupracovaťEurópskym fórom sprostredkovateľov inovácií 41 na vývojitestovaní nových technických riešení. Komisia bude takisto vychádzaťiniciatív orgánov dohľadu na vnútroštátnej úrovnioblasti vykazovania 42 do roku 2024 vypracuje správu na účely výmeny najlepších postupov. Ako bolo oznámenéstratégiioblasti digitálnych financií, Komisiaroku 2022 spustí platformu EÚ pre digitálne finančníctvocieľom prepojiť zainteresované stranyverejné orgánycelej EÚ. Firmám sa tak poskytnú príležitosti na vývojtestovanie inovačných aplikácií, čo zároveň pomôže podporiť inovácieoblasti regulačných technológiítechnológií dohľadu.

    Zlepšenie zrozumiteľnosti a konzistentnosti požiadaviek na vykazovanie na účely dohľadu a zvýšenie štandardizácie údajov sú nevyhnutnými prvými krokmi na dosiahnutie pokroku vo využívaní moderných technológií pri vykazovaní na účely dohľadu. Konzistentné a jednoznačné požiadavky na vykazovanie a jasné pravidlá umožnia jednoduchšie riešenia v  oblasti regulačných technológií. Prinesie to výhody najmä malým oznamujúcim subjektom, ktoré si nemôžu až v takej miere dovoliť komplexné nástroje IT alebo služby externých poskytovateľov. Orgány dohľadu budú môcť vďaka konzistentnejším a kvalitnejším údajom vykonávať účinné riešenia v oblasti technológií dohľadu.

    Komisia sabudúcnosti zameria na to, aby boli požiadavky na vykazovanie strojovo čitateľnévykonateľné (popri ľudským okom čitateľnom formáte). Strojovo čitateľnévykonateľné požiadavky 43 by mohli výrazne zjednodušiť vykazovanie na účely dohľadu tým, že by sa odstránila potreba ľudského zásahu, pokiaľ idečítanie, výkladdodržiavanie ohlasovacích povinností. Strojovo čitateľnýmivykonateľnými požiadavkami sa na základe presnýchkonzistentných pokynov vhodných pre strojové vykonávanie zabezpečí úplné odstránenie nejednoznačnosti vymedzenia pojmov.súčasnosti prebieha pilotný projekt na posúdenie možnostíurčenie predpokladov pre strojovo čitateľnévykonateľné požiadavky, pričom výsledky externej štúdie sa zverejnia začiatkom roka 2022 44 . Komisia po jeho ukončení zváži zavedenie strojovo čitateľnýchvykonateľných požiadaviek vo vybraných rámcoch vykazovaniabudetom informovať vo svojej správepokrokuroku 2023.

    Komisia takisto preskúmavypracuje nové typy prístupovzberu údajov. Na finančných trhoch majú technológie distribuovanej databázy transakcií (DLT) potenciál umožniť orgánom dohľadu monitorovať transakciereálnom časezískavať správytransakciách priamo zo systémov obchodovania (namiesto toho, aby čakali, kým správy pošlú účastníci transakcie). Pilotný režim technológií DLT pre trhové infraštruktúry 45 , ktorý nedávno schválili spoluzákonodarcovia, poskytuje Komisii príležitosť posúdiť výhody používania technológií DLT na účely vykazovaniaotestovať túto technológiukontrolovaných podmienkach. Komisia na tento účelna základe predchádzajúcich pilotných projektov testovania technológií DLT na prístupregulovaným finančným informáciám 46 požiada ESMApreskúmanie používania technológií DLToblasti vykazovania na účely dohľadu. Toto posúdenie sa bude vzťahovať aj na trhyderivátmicieľom pripraviť sa na prípadné rozšírenie pilotného režimuformalizáciu post-transakčnej infraštruktúrysystémov transakcií založených na technológiách DLT. Komisia zároveň na žiadosť Európskeho parlamentu plánuje pilotný projekt týkajúci sa technických základov dohľadu začleneného do technológií DLT. Komisia sa bude snažiť podporiť skúmanie zo strany orgánu ESMA využitím odborných znalostí pri budovaní európskej infraštruktúry služieb blockchainu 47 vo verejnom sektore.

    Opatrenie č. 5. Komisia s cieľom v plnej miere využívať a podporovať používanie moderných technológií pri vykazovaní na účely dohľadu:

    a)bude spolupracovať s Európskym fórom sprostredkovateľov inovácií s cieľom vytvoriť a odskúša nové technické riešenia na vykazovanie na účely dohľadu, z ktorých budú mať prospech najmä menšie spoločnosti;

    b)na základe prebiehajúceho pilotného projektu vo svojej správe o pokroku v roku 2023 posúdi uskutočniteľnosť zverejňovania požiadaviek na vykazovanie na účely dohľadu v strojovo čitateľnej a vykonateľnej forme vo vybraných rámcoch; a

    c)v roku 2022 vypracuje štúdiu o dohľade začlenenom do technológií DLT a požiada orgán ESMA, aby v rámci pilotného režimu technológií DLT pre trhové infraštruktúry preskúmal nové prístupy k zberu údajov a pripravil o nich správu.

    5.Záver

    Dohľad nad finančným systémom EÚ vychádza z údajov, ktoré sú včasné, relevantné a majú vysokú kvalitu. Súčasné požiadavky na vykazovanie na účely dohľadu sú účinné pri poskytovaní relevantných údajov orgánom dohľadu. Je však treba urobiť viac, aby bolo vykazovanie na účely dohľadu v EÚ vhodné pre budúcnosť, a to znížiť neefektívnosť a zbytočnú záťaž, zvýšiť kvalitu a zabezpečiť optimálne používanie vykazovaných údajov, ako aj umožniť oznamujúcim subjektom a orgánom plne využívať výhody, ktoré ponúkajú moderné technológie.

    Dlhodobá vízia Komisie týkajúca sa údajov v oblasti dohľadu v rámci finančných služieb EÚ sa zameriava na štyri prvky: 1. zvýšená konzistentnosť a štandardizácia údajov, 2. lepšia výmena údajov medzi orgánmi, 3. lepší postup vypracúvania a prijímania požiadaviek na vykazovanie a 4. spoločná správa a riadenie. Zabezpečenie týchto základných prvkov umožní účinnejšie a efektívnejšie využívanie moderných technológií.

    Komisia uskutoční viacero dôležitých iniciatív a zavedie vhodné mechanizmy správy a riadenia na podporu spolupráce a koordinácie medzi kľúčovými zainteresovanými stranami. Komisia zároveň vyzýva orgány dohľadu v celej EÚ, aby spolupracovali na zefektívnení, zjednodušení a modernizácii vykazovania na účely dohľadu v rámci finančných služieb EÚ. Komisia takisto vyzýva finančný sektor, aby pokračoval v konštruktívnom dialógu s cieľom vyvíjať riešenia a technológie, ktoré pomáhajú posilňovať finančný dohľad a zároveň minimalizujú jeho náklady.

    Komisia do roku 2023 predloží správu o pokroku a o poznatkoch získaných v rámci týchto iniciatív.

    (1) Pozri https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/desi .
    (2)   COM(2021) 118 final .
    (3)   COM(2020) 66 final .
    (4)   COM(2020) 591 final .
    (5) Podrobný opisvýpočet požiadaviek na vykazovanie sa nachádzapracovnom dokumente útvarov Komisie SWD(2019) 402 final , s. 52 – 55 .
    (6)   Insights on policy implementation, No 29 , BSI Financial Stability Institute (Poznatky týkajúce sa vykonávania politiky, č. 29, Inštitút finančnej stability).
    (7) Prehľad sa nachádza ajpracovnom dokumente útvarov Komisie SWD(2019) 402 final , s. 19 – 23.
    (8) Vrátane napríklad medzinárodných diskusiírámci Rady pre finančnú stabilitu (FSB), Výboru pre platobnútrhovú infraštruktúru/Medzinárodnej organizácie komisií pre cenné papiere (CPMI/IOSCO)Výboru pre regulačný dohľad nad systémom identifikátorov právnických osôb.
    (9)   COM(2021) 219 final .
    (10)   Zber údajov v oblasti dohľadu | Európska komisia (europa.eu) .
    (11)   SWD(2019) 402 final .
    (12)   Study on the costs of compliance for the financial sector (Štúdia nákladoch na dodržiavanie predpisov pre finančný sektor), ICF CEPS, 2019, s. 164.   Odhaduje sa, že prírastkové náklady na požiadavky EÚ na vykazovanie predstavujú približne 0,5  % prevádzkových nákladov.
    (13)     https://ec.europa.eu/info/law/law-making-process/planning-and-proposing-law/better-regulation-why-and-how_sk .
    (14) Regulačné technológie zahŕňajú technológie, ktoré pomáhajú plniť regulačné požiadavky účinnejšieefektívnejšie ako existujúce kapacity. Technológie dohľadu využívajú inovačné technológie na podporu dohľadupomáhajú orgánom dohľadu digitalizovať procesy vykazovaniaregulačné procesy. Pozri oddiel 4.5.
    (15)   Nariadenie (EÚ) 2019/876, článok 430c .
    (16) marci 2021 bol zverejnený diskusný dokument EBAštúdii uskutočniteľnosti integrovaného systému predkladania správ podľa článku 430 nariadenia CRR. Záverečná štúdia uskutočniteľnosti má byť zverejnená koncom decembra 2021.
    (17)   COM(2021) 581 final .
    (18) COM(2021) 721 final.
    (19)    COM(2021) 720 final.
    (20) Nariadenie (EÚ) 2019/834 .
    (21) COM(2021) 727 final.
    (22) Slovník údajov bude registrom informáciíúdajoch, ktoré sa majú vykazovať. Vymedzia saňom údajeprávnehoobchodného hľadiskabude obsahovať ďalšie informácie potrebné na používanie údajov, ako napríklad: povolené hodnoty, formát, obmedzenia prístupu, vzťahiným údajovým položkám (napr. či je súčasťou alebo súčtom iných údajových položiek). Pozri napríklad publikáciu CPMI/IOSCO Harmonisation of critical OTC derivative data elements (Harmonizácia kritických prvkov údajovmimoburzových derivátoch)Integrovaný slovník pre vykazovanie bánk (Bank Integrated Reporting Dictionary –  BIRD ), ktorý vypracoval ESCBbankový sektor.
    (23) Pozri iniciatívu Eurosystému týkajúcu sa integrovaného rámca vykazovania (IReF). Implementácia je naplánovaná na roky 2024 – 2027.
    (24)  Implementing dictionaries of regulatory concepts and reporting obligations by assisted machine learning (Zavádzanie slovníkov regulačných pojmovohlasovacích povinností pomocou asistovaného strojového učenia), záverečná správa , ktorú pripravili Crosslang, ID LabMilieu (2021).
    (25) Komisia napríklad navrhuje, aby sa identifikátor právneho subjektu vo väčšej miere používal pri platbáchako súčasť legislatívneho balíkaoblasti boja proti praniu špinavých peňazí.
    (26)   ESRB/2020/12 .
    (27) Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 909/201423. júla 2014zlepšení vyrovnania transakciícennými papiermiEurópskej únii, centrálnych depozitároch cenných papierov a o zmene smerníc 98/26/ES2014/65/EÚnariadenia (EÚ) č. 236/2012.
    (28) Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2017/1131 zo 14. júna 2017fondoch peňažného trhu.
    (29) Pozri EBA/DC/2020/335 .
    (30) Dátové priestory sarámci širšej Európskej dátovej stratégie zaviedli ako konkrétne mechanizmy na výmenu údajovzoskupovanie údajov. Pozri COM(2020) 66 final .
    (31)    COM(2021) 723 final, COM(2021) 724 final, COM(2021) 725 final.
    (32) COM(2021) 663 final, COM(2021) 664 final, COM(2021) 665 final .
    (33) COM(2021) 219 final .
    (34)   V súlade so záväzkami prijatými v rámci Medziinštitucionálnej dohody medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Európskou komisiou z 13. apríla 2016 o lepšej tvorbe práva (Ú. v. EÚ L 123, 12.5.2016, s. 1).
    (35) Požiadavka vypracovaťaktualizovať príručku dohľadu bola zavedená nariadení (EÚ) 2019/2175 .
    (36) Budúca štruktúra by mohla zahŕňať aj nový Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazífinancovaniu terorizmu, ktorého zriadenie sa navrhujenávrhu nariadenia COM(2021) 421 final.
    (37) Ako sú napríklad iniciatívy pod vedením rady FSB, Bazilejského výboru pre bankový dohľad, CPMI-IOSCOVýboru pre regulačný dohľad.
    (38) Príkladmi sú dátový projekt ESMAvývoj systému pre príslušné vnútroštátne orgány; spoločný rozvoj dátovej infraštruktúry medzi členmi ESCB, ktorý koordinuje ECB; vývoj nástroja orgánom EIOPA na pomoc malým poisťovniam pri príprave správ na základe smernice Solventnosť II vo formáte XBRL; verejno-súkromné partnerstvá zriadené niektorými členskými štátmi.
    (39) Na základe nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/240, ktorým sa zriaďuje Nástroj technickej podpory, na účely prípravyvykonávania administratívnychštrukturálnych reforiem.súčasnosti prebieha projekt zameraný na rozvoj kapacít príslušných vnútroštátnych orgánov na účely dohľadu založeného na údajoch.
    (40) Ako napríklad ročný únijný pracovný program Komisie pre európsku štandardizáciu alebo nový program Digitálna Európa.
    (41) Ako to bolo oznámenéstratégiioblasti digitálnych financií [ COM(2020) 591 final ] .
    (42) Ako napríkladRakúsku (pozri https://www.aurep.at/ ), Taliansku (pozri https://www.cooperazionepuma.org/ )Dánsku (pozri https://arkitektur.digst.dk/sites/default/files/white_paper_on_a_common_public-sector_digital_architecture_pdfa.pdf ).
    (43) T. j. požiadavky, ktoré sú vyjadrenélogickejkonzistentnej sekvenciiktoré môže deterministický výpočtový systém priamo použiť.
    (44)   Výzva na predkladanie ponúk, FISMA/2020/OP/0001 .
    (45)   COM(2020) 594 .
    (46) Pozri predchádzajúci pilotný projekt týkajúci sa európskej brány finančnej transparentnosti ( https://eftg.eu/ ), ktorým sa preukázala efektívnosť výmeny finančných údajovcieľom umožniť vysledovateľnosť údajovzlepšiť ich správu.
    (47)   https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/european-blockchain-services-infrastructure .
    Top