Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE5221

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade — Správa o strategickom výhľade za rok 2021 — Kapacita EÚ a jej sloboda konať [COM(2021) 750 final]

    EESC 2021/05221

    Ú. v. EÚ C 290, 29.7.2022, p. 35–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    29.7.2022   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 290/35


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade — Správa o strategickom výhľade za rok 2021 — Kapacita EÚ a jej sloboda konať

    [COM(2021) 750 final]

    (2022/C 290/06)

    Spravodajkyňa:

    Sandra PARTHIE

    Konzultácia

    Komisia, 1. 3. 2022

    Právny základ

    článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

    Príslušná sekcia

    sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

    Prijaté v sekcii

    4. 3. 2022

    Prijaté v pléne

    23. 3. 2022

    Plenárne zasadnutie č.

    568

    Výsledok hlasovania

    (za/proti/zdržalo sa)

    199/3/0

    1.   Preambula

    1.1.

    Správa EK a stanovisko boli vypracované pred ruskou agresiou, vojnou na Ukrajine a následnou humanitárnou krízou, a preto sa ich účinky v stanovisku neodrážajú. EHSV zdôrazňuje, že tieto tragické udalosti majú samozrejme vážny vplyv na náš život, a preto naliehavo žiada, aby sa v súčasnom strategickom výhľade JRC a Európskej komisie zohľadnili geopolitické účinky týchto strategických zmien oveľa výraznejšie v rámci nadchádzajúcej správy o strategickom výhľade, než sa pôvodne plánovalo. Ide okrem iného o zvyšovanie cien energie, vyššie výdavky na bezpečnosť a obranu, nové migračné toky a neistota dodávok nielen v Európe, ale aj mimo nej.

    2.   Závery a odporúčania

    2.1.

    EHSV aj naďalej s veľkým potešením víta plánované začlenenie metodiky výhľadu do procesu tvorby politík EÚ. EHSV aj naďalej očakáva, že keďže je strategický výhľad participatívnym procesom, bude sa vďaka nemu dariť synergiám, ako aj štrukturálnemu zapojeniu všetkých inštitúcií EÚ vrátane EHSV. V tejto súvislosti EHSV zdôrazňuje, že Európsky systém strategických a politických analýz (ESPAS) je skvelým príkladom spolupráce medzi inštitúciami EÚ.

    2.2.

    EHSV sa domnieva, že štyri kľúčové globálne trendy majú zásadný význam, pokiaľ ide o otázku kapacity EÚ a jej slobody konať. Predstavujú ústredné zastrešujúce megatrendy našej doby, ktoré budú mať aj naďalej rozhodujúci význam pre formovanie európskej politiky. Ich rozvoj je však aj naďalej široký a dotýka sa rôznych aspektov, pričom nejde dostatočne do hĺbky v jednotlivých podtémach. EHSV osobitne vyjadruje poľutovanie nad tým, že sociálny rozmer, ani otázky týkajúce sa mládeže a medzigeneračnej spravodlivosti neboli dostatočne zohľadnené, a to napriek tomu, že sa tieto otázky rozvíjali v podkladovej správe Spoločného výskumného centra (JRC) s názvom Formovanie a zabezpečenie otvorenej strategickej autonómie EÚ do roku 2040 a neskôr (1).

    2.3.

    EHSV súhlasí s tým, že téma, ktorá bola vybraná pre strategický výhľad za rok 2021, má veľký politický význam a dokáže vytvoriť vhodné rámcové podmienky pre správne riadenú vzájomnú závislosť a otvorenú strategickú autonómiu založenú na spoločných hodnotách, súdržnosti, silnom multilaterálnom riadení a spolupráci založenej na pravidlách. Naliehavo však žiadame, aby sa na určenie budúcich tém riadne využívali metódy výhľadového procesu. Je veľmi dôležité posúdiť vývoj v priebehu času, teda súčasne investície do VaV alebo počet patentov sa musia porovnávať nielen s rovnakými údajmi z Číny a USA, ale aj s ohľadom na predchádzajúce úrovne, aby tak bolo jasné, či sa posúvame správnym smerom.

    2.4.

    Hoci sa nespochybňuje využitie strategického výhľadu a tematické zameranie správy, nie je jasné, čím sa správa o strategickom výhľade za rok 2021 vyznačuje v zmysle skutočného prognostického zdroja. Chýba jasné prepojenie medzi výberom trendov, zvažovaným možným vývojom alebo vývojmi do budúcnosti a logickými závermi zameranými na ústrednú otázku správy.

    Okrem toho, že chýba zjavná metodika výhľadu, neposkytuje druhá správa Komisie o strategickom výhľade za rok 2021 ani logický, koherentný a na opatrenia orientovaný rámec pre tvorbu politík EÚ, ktorý by tvorcom politiky umožňoval stanoviť strategické priority a konať.

    2.5.

    Veľmi podstatnou témou na podrobnejšiu analýzu je úloha neštátnych subjektov v súčasných riadiacich systémoch, a to najmä nadnárodných spoločností. Strategická autonómia by sa podľa nášho názoru mala zvýšiť, aspoň pokiaľ ide o subjekty, ktoré majú také postavenie, že de facto stanovujú pravidlá alebo normy, ako sú veľké technologické spoločnosti, celosvetovo pôsobiace banky a finanční aktéri, ako aj organizácie občianskej spoločnosti.

    2.6.

    Prognostický rozmer správy sa tvorcom politiky EÚ naplno otvorí len vtedy, ak bude v zásade navrhnutý ako otvorená a pluralitná a zároveň rôznorodá interdisciplinárna činnosť, do ktorej budú vo všetkých štádiách výhľadového procesu vedúceho k (budúcim) správam o strategickom výhľade zapojení organizovaní sociálni partneri a občianska spoločnosť, predovšetkým EHSV.

    2.7.

    V tejto súvislosti EHSV osobitne vyzýva JRC, aby plne zapojilo výbor do svojho prognostického cyklu a podporilo ho pri preverovaní existujúcich prognostických činností, ktoré vykonávajú organizácie občianskej spoločnosti, odborové zväzy a podnikateľské združenia. EHSV tiež navrhuje podporovať organizácie občianskej spoločnosti EÚ pri rozvoji prognostických odborných znalostí a pri vykonávaní prognostických činností v rámci štruktúrovaného procesu spolu s JRC, napr. vo forme pilotného projektu s členmi EHSV a organizáciami občianskej spoločnosti.

    2.8.

    Takže hoci je zámer vrelo vítaný, stále existuje priestor na zlepšenie, pokiaľ ide o nasledujúce správy o strategickom výhľade, a to v týchto bodoch:

    správa musí lepšie prepojiť megatrendy a strategické základné prvky z hľadiska súdržnosti, pravdepodobnosti a relevantnosti,

    výhľadový proces vedúci k ďalšej správe by mal poskytnúť EHSV a ďalším príslušným aktérom konkrétne možnosti, aby sa z neho poučili, prispeli k nemu a zvýšili jeho kvalitu,

    konkrétne EHSV už vypracoval niekoľko stanovísk k nadchádzajúcej správe o výhľade na rok 2022, t. j. k dvojitej ekologickej a digitálnej transformácii (2),

    v tejto súvislosti EHSV navrhuje, aby Komisia v spolupráci s JRC vypracovala ročný konzultačný cyklus s cieľom prispieť k príprave výročnej výhľadovej správy. Komisia by mala zapojiť EHSV a Výbor regiónov, ako aj ďalšie inštitúcie EÚ, napríklad tým, že bude ponúkať pravidelné špecializované semináre a zapájať členov EHSV do príslušných prognostických aktivít GR JRC a generálneho sekretariátu,

    mala by sa zriadiť špecializovaná skupina so sociálnymi partnermi/subjektmi občianskej spoločnosti, v rámci ktorej by sa diskutovalo o tom, ako táto cieľová skupina mohla profitovať zo správy Komisie o strategickom výhľade a ako by sa budúce správy mohli formovať tak, aby im poskytli čo najväčší prínos,

    Komisia by mala presadzovať požiadavku, aby do aktivít ministerskej siete v oblasti výhľadovej činnosti boli zapojení sociálni partneri a zástupcovia občianskej spoločnosti.

    2.9.

    EHSV navrhuje preformulovať vlastné pracovné postupy výboru, pokiaľ ide o výročné správy o výhľade, s cieľom poskytnúť prehľad, odborné znalosti a konkrétne návrhy ex ante, t. j. počas prípravy príslušných správ namiesto toho, aby sa pripomienkovali len ex post. Domnievame sa, že to zlepší informácie zhromaždené na účely výročných výhľadových správ, pretože členovia EHSV majú silné a hlboké väzby na svoje príslušné súčasti spoločnosti a hospodárstva a sú schopní lepšie odhaľovať kľúčové takzvané „slabé signály“ v súvislosti s príslušným vývojom. EHSV môže okrem toho sprostredkovať a šíriť výhľadové výsledky a poznatky, a tým pomôcť vnútroštátnym aktérom občianskej spoločnosti lepšie pochopiť politické rozhodnutia EÚ.

    2.10.

    V neposlednom rade EHSV nabáda Komisiu, aby naďalej rozvíjala program strategického výhľadu EÚ. EHSV je presvedčený, že ďalšia integrácia výhľadu do rozhodovacieho procesu EÚ je správnym smerovaním a zdôrazňuje svoju ponuku pomôcť Komisii a ostatným inštitúciám v tejto oblasti.

    3.   Všeobecné pripomienky

    3.1.

    EHSV plne podporuje tvrdenie zo správy, v ktorej sa zdôrazňuje význam otvoreného, konkurencieschopného a plne fungujúceho jednotného trhu, ktorý umožňuje rast podnikov v rozsahu potrebnom na globálnu konkurencieschopnosť. To isté platí pre odporúčanie obsiahnuté v správe týkajúce sa dobudovania únie kapitálových trhov a bankovej únie, keďže EHSV je presvedčený, že priamo prispievajú k odolnosti EÚ voči finančným krízam, ako aj k ochrane vkladateľov a silnému a stabilnému oživeniu hospodárstva (3).

    3.2.

    EHSV víta zverejnenie revidovaných usmernení a súboru nástrojov pre lepšiu právnu reguláciu, ktoré sa zameriavajú na vymedzenie toho, ako by sa mal strategický výhľad využívať pri posudzovaní vplyvu a hodnoteniach. Kľúčový význam pre jeho úspešné uplatňovanie bude mať to, aby Komisia svojim zamestnancom vykonávajúcim posúdenie vplyvu a hodnotenia poskytla primeranú odbornú prípravu a zdroje.

    3.3.

    V správe sa v rámci reakcií na náročnejšie prostredie na riadenie zdôrazňuje, že je potrebná participatívna a inkluzívna správa vecí verejných s cieľom posilniť dôveru a legitímnosť na všetkých úrovniach, čo zvyšuje význam platforiem, akou je napríklad EHSV. Domnievame sa, že šírenie hlasu občianskej spoločnosti v celej EÚ je viac než kedykoľvek predtým rozhodujúcim faktorom, pokiaľ ide o umožnenie účinného riadenia v 21. storočí a dosiahnutie rozsiahlych a udržateľných riešení, nie jednoduchých riešení.

    3.4.

    EHSV berie na vedomie to, ako Európska komisia zohľadnila (4) stanovisko EHSV na tému Správa o strategickom výhľade za rok 2020 – Vytýčenie smeru k odolnejšej Európe (5) a pociťuje potrebu vyjadriť sa k aspektom, ktoré ešte stále považuje za dôležité, keďže im nebola venovaná dostatočná pozornosť v správe o strategickom výhľade za rok 2021:

    V nadväzujúcom dokumente sa uvádza, že prognóza bola zahrnutá do správy o strategickom výhľade za rok 2020. Z pohľadu EHSV však chýba transparentnosť, pokiaľ ide o to, ako sa využili zásady a metodiky výhľadu na vyvodenie záverov správa a ako boli externí aktéri zapojení do prognostických činností. Napríklad neponúka EHSV žiadnu jasnú možnosť zapojiť sa,

    V nadväzujúcom dokumente sa poukazuje na to, že jednotlivé otázky treba ďalej rozvíjať a konkretizovať, ako to žiadal EHSV, a mali by sa začleniť do politických návrhov a že správa o strategickom výhľade je len odrazovým mostíkom pre ďalšie úvahy. EHSV sa domnieva, že správa v súčasnosti nemá vhodný formát na to, aby sa z nej dali odvodiť politické návrhy, a neposkytuje ani konkrétne východiskové body pre úvahy,

    V nadväzujúcom dokumente sa zdôrazňuje aj význam toho, aby súčasná situácia a súčasný stav boli opísané v prognostickej analýze. EHSV súhlasí s tým, že už tradične ide o prvý krok v prognostickej analýze. Okrem súčasného využitia v správach o strategickom výhľade by však mala byť východiskom pre analýzu zameranú na budúcnosť, čo by členom EHSV poskytlo relevantnejšiu možnosť odvodiť odporúčania na konkrétne kroky.

    3.5.

    Pokiaľ ide o desať oblastí, v ktorých by EÚ mohla posilniť svoju otvorenú strategickú autonómiu a vedúce postavenie vo svete, hoci sú z pohľadu EHSV vo všeobecnosti relevantné, nie sú prezentované ako logické strategické závery odvodené z rámca zahŕňajúceho trendy a neistoty. Nedá sa preto predpokladať, že predstavujú z prognostického hľadiska holistické a presné strategické základné prvky.

    3.6.

    EHSV sa domnieva, že zo strany Komisie nie je problémom skutočný nedostatok výhľadu alebo strategického plánovania. EHSV sa domnieva, že skutočným problémom je nedostatok politickej vôle rozhodujúcich činiteľov EÚ premeniť výhľad na ďalekosiahle návrhy. Ak chýba politická vôľa, ani výhľad nepovedie k podniknutiu želaných krokov.

    3.7.

    EHSV zdôrazňuje nedostatky uzavretého výhľadového procesu s obmedzenou konzultáciou a konštatuje, že bola opomenutá otázka rastúcej inflácie a rastúcich cien energií, ktoré obe EHSV považuje za kľúčové prvky otázky strategickej autonómie. V rámci svojej poradnej úlohy EHSV už pripravuje výhľadové stanoviská (6) s cieľom prispieť k schopnosti EÚ lepšie integrovať výhľad do rozhodovacieho procesu.

    3.8.

    Okrem toho sa v správe vôbec nespomína úloha systémov sociálneho zabezpečenia vrátane rozvoja sociálneho štátu. Vo všeobecnosti sa sociálne aspekty tejto otázky zanedbávajú a vyzdvihujú sa skôr technologické a hospodárske aspekty. Občania EÚ očakávajú, že štát im zabezpečí vysokú úroveň sociálneho zabezpečenia a sociálnej starostlivosti. Z hľadiska strategickej autonómie teda zostáva nezodpovedaná otázka, ako sa v budúcnosti budú financovať systémy sociálneho zabezpečenia. Privítali by sme hlbšiu analýzu tejto otázky pomocou prognostických nástrojov.

    3.9.

    V správe o strategickom výhľade za rok 2021 sa uvádza komplexný zoznam výziev. Neposkytuje však jasné usmernenia týkajúce sa priorít a prioritných činností, či návrhov týkajúcich sa toho, ako sa podniky a pracovníci môžu alebo majú pripraviť na tieto výzvy. Mnohé z trendov môžu súčasne zasiahnuť občanov aj podniky. Ide o premárnenú príležitosť, ktorú by EHSV mohol pomôcť napraviť vzhľadom na svoj význam, pokiaľ ide o riešenie výziev na vysokej úrovni a pretavenie navrhovaných riešení do každodenného života, predovšetkým každodenného života zamestnávateľov a zamestnancov.

    3.10.

    Správa v súčasnosti nenapĺňa to, čo jej názov výhľadového dokumentu sľubuje, ako sa uvádza napríklad v minulom dokumente Európskeho centra politickej stratégie s názvom Foresight Primer (Základ strategického výhľadu) (7). Ako príklad osvedčených postupov pre metodicky transparentné výhľadové správy možno nájsť v dokumente Tackling Obesities: Future Choices (8), ktorého vypracovanie zadala prognostická služba vlády Spojeného kráľovstva.

    3.11.

    V správe sa osobitne odkazuje na sieť ministrov EÚ pre výhľad do budúcnosti a s tým súvisiaci rozvoj prognostických kapacít na vnútroštátnej úrovni. Nabádame Komisiu, aby zabezpečila, že aj v rámci tejto siete sa pri vykonávaní prognostických činností budú subjekty ako EHSV aktívne zohľadňovať, namiesto toho, aby im boli prezentované len výsledky tejto činnosti.

    3.12.

    EHSV nabáda Komisiu, aby naďalej rozvíjala program strategického výhľadu EÚ. Ako sa uvádza v stanovisku, je potrebných viacero zmien. EHSV je však presvedčený, že ďalšia integrácia výhľadu do rozhodovacieho procesu EÚ je správnym smerovaním a zdôrazňuje svoju ponuku pomôcť Komisii a ostatným inštitúciám v tejto oblasti a spolupracovať s nimi. Ciele stanovené vo výhľade sa dosiahnu len vtedy, ak pôjde o otvorenú, pluralistickú, ako aj rôznorodú interdisciplinárnu činnosť, do ktorej sa zapoja organizovaní sociálni partneri a občianska spoločnosť, najmä EHSV, a to vo všetkých fázach procesu výhľadu.

    V Bruseli 23. marca 2022

    Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Christa SCHWENG


    (1)  https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC125994/open_strategic_autonomy_2040_online_1.pdf.

    (2)  Stanoviská EHSV: Ú. v. EÚ C 311, 18.9.2020, s. 36; Ú. v. EÚ C 364, 28.10.2020, s. 143; Ú. v. EÚ C 440, 18.12. 2020, s. 99; Ú. v. EÚ C 429, 11.12. 2020, s. 268; Ú. v. EÚ C 429, 11.12. 2020, s. 51; Ú. v. EÚ C 429, 11.12. 2020, s. 66; Ú. v. EÚ C 429, 11.12. 2020, s. 187; Ú. v. EÚ C 429, 11.12. 2020, s. 259; Ú. v. EÚ C 374, 16.9.2021, s. 84.

    (3)  https://www.eesc.europa.eu/sk/policies/policy-areas/financial-services-and-capital-markets.

    (4)  Strany187-200 https://www.eesc.europa.eu/sites/default/files/files/04_eesc_follow-up_report_april_2021_gri.pdf.

    (5)  Ú. v. EÚ C 220, 9.6. 2021, s. 67.

    (6)  Pozri nedávne príklady výhľadových stanovísk EHSV:

    Ú. v. EÚ C 374, 16.9.2021, s. 73;

    Ú. v. EÚ C 129, 11.4. 2018, s. 36;

    CCMI/184 – Predvídanie štrukturálnych a sektorových zmien a zmena priemyselnej kultúry – k novým hraniciam obnovy a odolnosti v rôznych častiach Európy;

    Ú. v. EÚ C 220, 9.6.2021, s. 118;

    Ú. v. EÚ C 341, 24.8. 2021, s. 1:

    EHSV organizuje aj aktivity na podporu diskusií zameraných na budúcnosť, ako napríklad:

    Konferencia sekcie ECO na tému Hospodárske aspekty strategického výhľadu a rozhodovania EÚ (jún 2021);

    Konferencie sekcie REX na tému „Geopolitika Európskej zelenej dohody, prierezový pohľad na geopolitické dôsledky Európskej zelenej dohody“ (december 2021);

    Diskusia na schôdzi sekcie REX na tému „Strategický výhľad – vízia pre budúcnosť Európy“ (február 2022).

    (7)  Čo strategický výhľad nie je? Nie správa – starostlivo navrhnutý a účelný zásah. Strategický výhľad je proces učenia, ktorý ponúka rozhodujúcemu činiteľovi nový a neobvyklý pohľad na súčasnú situáciu, často prekvapujúci, zo sociálneho hľadiska chaotický a nejasný. K neistote sa stavia skôr ako k priateľovi než nepriateľovi. Nejde o správu, ale o prostriedok na dosiahnutie iného cieľa. Starostlivo navrhnutý a účelný zásah zameriava proces sociálneho učenia na potreby špecifického súboru užívateľov a ich požiadavky (t. j. prognózu z hľadiska jej využitia). Európska komisia, Európske centrum politickej stratégie, Wilkinson, A., Strategic Foresight Primer, Úrad pre publikácie, 2017, stiahnuté 16. januára 2022 z https://data.europa.eu/doi/10.2872/71492.

    (8)  Tackling obesities: Future choices – správa o projekte. Stiahnutá 14. januára, 2022, zdroj: https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/287937/07-1184x-tackling-obesities-future-choices-report.pdf.


    Top