EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE2707

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o stratégii EÚ na boj proti organizovanej trestnej činnosti na roky 2021 – 2025 [COM(2021) 170 final]

EESC 2021/02707

Ú. v. EÚ C 517, 22.12.2021, p. 91–96 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.12.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 517/91


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o stratégii EÚ na boj proti organizovanej trestnej činnosti na roky 2021 – 2025

[COM(2021) 170 final]

(2021/C 517/14)

Spravodajca:

Rafał Bogusław JANKOWSKI

Konzultácia

Európska komisia, 31. 5. 2021

Právny základ

článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre zamestnanosť, sociálne veci a občianstvo

Prijaté v sekcii

7. 9. 2021

Prijaté v pléne

22. 9. 2021

Plenárne zasadnutie č.

563

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

226/0/4

1.   Závery a odporúčania

1.1.

EHSV víta návrh Európskej komisie týkajúci sa stratégie EÚ na boj proti organizovanej trestnej činnosti na roky 2021 – 2025. V tejto stratégii sa stanovujú priority, opatrenia a ciele, ktoré sa majú dosiahnuť v nasledujúcich piatich rokoch. Je to tým dôležitejšie, že ide o prvú stratégiu zameranú na organizovanú trestnú činnosť od nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy a stanovujú sa v nej konkrétne strednodobé a dlhodobé ciele, ktoré sa majú dosiahnuť so zreteľom na plné rešpektovanie základných práv.

1.2.

EHSV konštatuje, že stratégia je založená najmä na posilnení existujúcich nástrojov na podporu cezhraničnej spolupráce vrátane medzinárodnej spolupráce, na boji proti trestným činom s vysokou prioritou a proti financovaniu trestnej činnosti a metódam infiltrácie do hospodárstva, v neposlednom rade prostredníctvom korupcie, ako aj na podpore opatrení proti používaniu nových technológií páchateľmi.

1.3.

EHSV sa domnieva, že EÚ a členské štáty by mali byť schopné predvídať činnosti zločineckých organizácií, aby mali pred nimi náskok, pričom by sa mali zamerať na monitorovanie, infiltráciu ohrozených prostredí, zber a analýzu údajov, ako aj na preventívne kroky. V tejto súvislosti sa osobitný dôraz musí klásť na rozvoj moderných a komplexných foriem medzinárodnej spolupráce, na rozšírenie funkčných možností používaných systémov a databáz, zintenzívnenie spolupráce s organizáciami občianskej spoločnosti, ako aj na investovanie do nových technologických nástrojov.

1.4.

EHSV víta myšlienku ďalej rozvinúť aktivity v rámci cyklu politík EÚ EMPACT (Európska multidisciplinárna platforma proti hrozbám trestnej činnosti). Avizované zvýšenie finančných prostriedkov na túto iniciatívu, ako aj podporu na rozvoj spolupráce s tretími krajinami v tejto súvislosti považuje EHSV za plne opodstatnené.

1.5.

EHSV je presvedčený, že osobitná pozornosť by sa taktiež mala venovať:

pomoci a podpore, ktorú poskytujú Europol a EMCDDA (Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť) pri analýze rizika trestnej činnosti súvisiacej s drogami,

rozvoju a zlepšovaniu fungovania existujúcich systémov, ako sú Schengenský informačný systém (SIS), prümský rámec, záznamy o cestujúcich (PNR) a vopred poskytované informácie o cestujúcich (API),

významu rozvoja a zlepšovania sietí spolupráce a medzinárodnej činnosti v záujme účinného boja proti organizovaným zločineckým skupinám, napríklad prostredníctvom platformy pre spoločné vyšetrovacie tímy (JIT) a tzv. cieľov s vysokou hodnotou.

1.6.

Výbor by chcel zdôrazniť, že podporuje vyčlenenie dodatočných zdrojov na pomoc členským štátom s vyspelými kybernetickými riešeniami, aby mohli získavať elektronické informácie, zabezpečovať elektronické dôkazy a zaistiť osobitné technické vybavenie a softvér na aktívne využívanie pri cezhraničných operáciách a vyšetrovaniach.

1.7.

EHSV uznáva, že posilnenie opatrení na vymáhanie majetku a boj proti praniu špinavých peňazí, ako aj podpora finančných vyšetrovaní s cieľom odstrániť zisky dosahované organizovanou trestnou činnosťou a predchádzať infiltrácii do zákonného hospodárstva a zákonnej spoločnosti sú v boji proti organizovanej trestnej činnosti kľúčové (1).

1.8.

EHSV konštatuje, že organizovaná trestná činnosť môže mať výrazný vplyv na miestne komunity, verejné a obecné služby, ochranu zraniteľných skupín, prostredie pre miestne podnikateľské činnosti, najmä pre MSP, a na činnosti v oblasti klimatickej neutrality. EHSV odporúča, aby mali v boji proti organizovanej trestnej činnosti v širokom slova zmysle, a najmä v oblasti prevencie, väčšiu úlohu MVO, organizácie občianskej spoločnosti, akademická obec, mládežnícke organizácie, inštitúcie sociálnej kontroly a oznamovatelia.

1.9.

EHSV nabáda členské štáty, aby uskutočňovali verejné kampane o organizovanej trestnej činnosti, ktoré občanom poskytnú potrebné informácie o praktikách organizovaných zločineckých skupín a o tom, ako sa pred nimi chrániť. Tieto kampane môže vynikajúcim spôsobom doplniť spolupráca s Európskou sieťou na predchádzanie trestnej činnosti. Každý členský štát by mal vynaložiť maximálne úsilie na to, aby pre incidenty a javy, ktoré môžu súvisieť s organizovanou trestnou činnosťou, vytvoril jasný a bezpečný informačný systém zaručujúci anonymitu.

1.10.

EHSV chce zdôrazniť, že jedným z najdôležitejších aspektov boja proti organizovanej trestnej činnosti je zabezpečiť, aby boli presadzovanie práva a justícia pripravené na digitálny vek, t. j. aby mali okrem iného prístup k digitálnym stopám a dôkazom.

1.11.

S cieľom zlepšiť prístup občianskej spoločnosti k informáciám navrhuje EHSV vytvoriť mechanizmus (strednodobého a konečného) preskúmania uplatňovania stratégie EÚ na boj proti organizovanej trestnej činnosti na roky 2021 – 2025 na základe informácií poskytnutých Európskou komisiou.

1.12.

EHSV konštatuje, že na to, aby mohli orgány presadzovania práva účinne predchádzať organizovaným zločineckým skupinám a bojovať proti nim a tiež zaistiť ochranu a bezpečnosť ako jednu z najvyšších priorít pre občanov Európskej únie, musia mať prístup k potrebným informáciám, pričom treba plne rešpektovať základné práva. V súvislosti s ochranou súkromia a rešpektovaním základných práv pri spracúvaní údajov by nemali byť žiadne obavy. Spracúvanie osobných údajov je už veľmi prísne regulované a aktualizované a harmonizované právne predpisy by umožnili účinnejšie preskúmať otázky týkajúce sa ochrany údajov.

1.13.

EHSV víta a podporuje iniciatívu rozvíjať spoluprácu s tretími krajinami, a najmä:

začať rokovať o dohodách týkajúcich sa spolupráce medzi Eurojustom a tretími krajinami,

zintenzívniť rokovania o spolupráci medzi Europolom a tretími krajinami,

spoločne s Európskou službou pre vonkajšiu činnosť posilniť medzinárodnú spoluprácu s tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami.

2.   Návrh Komisie

2.1.

Cieľom návrhu stratégie EÚ na boj proti organizovanej trestnej činnosti na roky 2021 – 2025, ktorý predložila Európska komisia, je komplexne riešiť zložitú a rozsiahlu problematiku organizovanej trestnej činnosti. V tejto stratégii sa stanovujú priority, opatrenia a ciele, ktoré sa majú dosiahnuť v nasledujúcich piatich rokoch. Je to tým dôležitejšie, že ide o prvú stratégiu zameranú na organizovanú trestnú činnosť od nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy a stanovujú sa v nej konkrétne strednodobé a dlhodobé ciele, ktoré sa majú dosiahnuť so zreteľom na plné rešpektovanie základných práv.

2.2.

Európska komisia zdôrazňuje, že organizovaná trestná činnosť je hlavnou hrozbou pre bezpečnosť ľudí v celej EÚ, kde pôsobí čoraz viac organizovaných zločineckých skupín, ktoré vytvárajú obrovské zisky a využívajú ich na rozšírenie svojich aktivít, ako aj na infiltráciu do zákonného hospodárstva.

2.3.

Priority, ktoré stanovila Európska komisia poukazujú na to, že je potrebné posilniť opatrenia na úrovni EÚ na pomoc členským štátom v boji proti organizovanej trestnej činnosti, a to:

posilnením spolupráce v oblasti presadzovania práva a v oblasti justície,

narúšaním štruktúr organizovanej trestnej činnosti a bojom proti trestnej činnosti s vysokou prioritou,

odstránením zisku dosahovaného organizovanou trestnou činnosťou a predchádzaním infiltrácii do zákonného hospodárstva a zákonnej spoločnosti,

zabezpečením toho, aby presadzovanie práva a justícia boli pripravené na digitálny vek.

2.4.

Všetky iniciatívy, ktoré identifikujú a zintenzívňujú operačnú, neoperačnú a s odbornou prípravou súvisiacu spoluprácu, sú dôležité, rovnako ako tie (iné, rôzne) iniciatívy, ktoré poukazujú na skutočnosť, že vzhľadom na súčasný kontext a rôzne hrozby, ktoré predstavuje organizovaná a závažná trestná činnosť, jedinou možnosťou a cestou je spolupráca, spoločné úsilie, výmena osvedčených postupov s medzinárodnými partnermi, zlepšenie fungovania existujúcich systémov a investovanie do vývoja nových technológií.

3.   Všeobecné a konkrétne pripomienky

3.1.

Závažná a organizovaná medzinárodná trestná činnosť je jednou z najväčších globálnych hrozieb pre rozvoj moderných spoločností. Organizované zločinecké skupiny sú veľmi mobilné a väčšinou pôsobia v medzinárodnom meradle, takže krajiny nemôžu proti nim účinne bojovať samy. Vzhľadom na cezhraničnú povahu organizovanej trestnej činnosti je potrebná úzka spolupráca medzi útvarmi, inštitúciami a ich zahraničnými partnermi v rámci Európskej únie a medzinárodnými agentúrami. EHSV preto považuje stratégiu Komisie za vhodne načasovanú a veľmi dôležitú.

3.2.

Dnešné hrozby sa premietajú do potreby vytvárať nielen nové oblasti spolupráce, ktoré spájajú kompetencie rôznych aktérov pôsobiacich v oblasti bezpečnosti a ktorých cieľom je posilniť mechanizmy na zastavenie trestnej činnosti a boj proti nej, ale aj využívať iné nástroje a technológie. EHSV sa domnieva, že je preto potrebná úzka spolupráca medzi inštitúciami EÚ a členskými štátmi, ako aj koordinácia a možnosť využiť operačnú podporu Europolu.

3.3.

EHSV zastáva názor, že je nevyhnutné viac rozvinúť akčný plán na boj proti organizovaným zločineckým skupinám a cieľom s vysokou hodnotou, ktoré predstavujú najväčšiu hrozbu, pričom treba využívať operačné pracovné skupiny, medzinárodné projekty a regionálne iniciatívy. Takzvané ciele s vysokou hodnotou, ako aj operačné pracovné skupiny by sa mali považovať za príklady praktickej a skutočnej podpory pre členské štáty EÚ.

3.4.

Pri trestnej činnosti, ktorú možno v súčasnosti pozorovať v kybernetickom priestore, sa využívajú len vyspelé technológie na páchanie tradičných trestných činov nedovoleného obchodovania so strelnými zbraňami a muníciou, látkami používanými na výrobu výbušnín, drogami a novými psychoaktívnymi látkami. Najväčšou prekážkou účinného odhaľovania tohto druhu trestných činov je nepochybne to, že sa na trestnú činnosť používajú anonymizačné nástroje. Šifrovaná komunikácia prostredníctvom rôznych aplikácií a zariadení na posielanie správ online, ktoré používajú páchatelia trestných činov, predstavuje vážny problém pri ich odhaľovaní.

3.5.

Ako jeden z najväčších nedostatkov treba vidieť to, že orgány presadzovania práva nemajú prístup k šifrovanej komunikácii, ktorú používajú organizované zločinecké skupiny. Nedostatočný prístup k informáciám totiž skutočne bráni včasnému prijatiu opatrení. EHSV sa preto domnieva, že nové dešifrovacie zariadenie Europolu, ktoré uviedla do prevádzky Európska komisia a ktoré pomôže riešiť tieto výzvy, by sa malo pokladať za veľmi praktické a potrebné. Vzhľadom na rýchly vývoj nových technológií je v tejto oblasti v každom prípade potrebné ďalej pracovať.

3.6.

Ďalším aspektom boja proti počítačovej kriminalite je darknet, t. j. oblasť internetu, ktorá je prístupná prostredníctvom siete Tor, a účinne zabezpečuje anonymitu zločincom využívajúcim kryptotrh – nelegálne komerčné služby, ktorými sa realizuje trestná činnosť zahŕňajúca obchodovanie so zbraňami, drogami, ukradnutými údajmi o kreditných kartách či s malvérom, ako aj ponuky nájomných vrahov. Platby za transakcie sa uskutočňujú prostredníctvom virtuálnych mien, ktoré sa ako nástroj na anonymný prevod finančných prostriedkov získaných z trestnej činnosti v kybernetickom priestore (napr. bitcoin) môžu použiť aj na pranie peňazí z trestnej činnosti. Orgány presadzovania práva nemajú vhodné právne nástroje, prostredníctvom ktorých by od poskytovateľov služieb mohli požadovať, aby sprístupnili šifrovacie kľúče umožňujúce prístup k obsahu komunikácie, zabezpečili bezplatný prenos údajov na účely prebiehajúceho konania alebo zaznamenávali údaje používateľov a IP adresy používané na telefonické spojenie a zasielanie správ.

3.7.

EHSV naliehavo žiada inštitúcie EÚ, aby zlepšili právny rámec v snahe podporiť a posilniť schopnosť špecializovaných inštitúcií v členských štátoch účinne zamedziť týmto hrozbám. Vyhlásenie Komisie, že prostredníctvom svojho Spoločného výskumného centra vytvorí monitorovací nástroj na zhromažďovanie spravodajských informácií o nezákonných činnostiach, ktoré sa rozvíjajú na darknete, by sa malo považovať za mimoriadne ambiciózne. Vytvorenie takéhoto nástroja možno zároveň pokladať za medzník v boji proti organizovanej trestnej činnosti v kybernetickom priestore.

3.8.

Prax a skúsenosti orgánov presadzovania práva poukazujú na zvýšené riziko využívania kryptomien na trestnú činnosť vrátane prania špinavých peňazí a podvodov – najmä prostredníctvom sietí IKT – pri vyplácaní výkupného v prípade ransomvérového útoku. Rovnako dôležitou a predvídateľnou hrozbou je možnosť, že páchatelia trestných činov používajú kryptomeny na to, aby sa vyhli riziku, že im orgány presadzovania práva nezákonne nadobudnutý majetok zhabú. EHSV odporúča ďalšie kroky pri vypracúvaní právnych predpisov na monitorovanie a kontrolu finančných transakcií pomocou týchto typov nástrojov.

3.9.

EHSV sa domnieva, že technická oblasť by mala byť veľmi vítaná ako ďalšia oblasť podpory pre členské štáty. Sprístupnením modernej infraštruktúry sa zvýši účinnosť opatrení a výrazne zníži finančné zaťaženie jednotlivých inštitúcií (zvýšenie účinnosti finančných prostriedkov vynaložených na vnútroštátnej úrovni). Pre členské štáty je totiž výzvou aktualizovať vybavenie a softvér nástrojov, ktorými sa dá účinne bojovať proti počítačovej kriminalite, čo vzhľadom na rýchlo sa meniaci trh a jeho rozvoj predstavuje pre jednotlivé inštitúcie značnú finančnú záťaž. EHSV preto odporúča, aby Komisia a členské štáty lepšie posúdili potreby inštitúcií a vyčlenili dostatočné zdroje, ktoré im umožnia účinne konať proti týmto hrozbám.

3.10.

EHSV podporuje veľmi dôležité úsilie Európskej komisie navrhnúť právne predpisy na zlepšenie ochrany detí pred sexuálnym zneužívaním, pričom sa bude okrem iného od prevádzkovateľov online služieb vyžadovať, aby odhaľovali známu detskú pornografiu a oznamovali ju orgánom verejnej moci (2).

3.11.

Súbor nástrojov EÚ na boj proti falšovaniu, v ktorom sa stanovujú zásady pre spoločné opatrenia, spoluprácu a výmenu údajov medzi orgánmi presadzovania práva, nositeľmi práv a sprostredkovateľmi, nadobúda nový význam, najmä v súvislosti s falšovaním zdravotníckych a hygienických výrobkov počas pandémie COVID-19. Organizovaná trestná činnosť sa totiž zamerala aj na výrobu a dodávky falšovaných ochranných prostriedkov, testovacích súprav a liekov. Keďže EHSV považuje spoluprácu a výmenu údajov za kľúčový prvok, podporuje ďalší rozvoj tohto nástroja.

3.12.

Ako sprostredkovateľ názorov európskej občianskej spoločnosť sa EHSV domnieva, že činnosti v oblasti ochrany životného prostredia a kultúrnych statkov si vyžadujú primeranú podporu vrátane budovania kapacít odborníkov a štrukturálnej spolupráce.

3.13.

EHSV pokladá za dôležité, aby členské štáty využívali možnosti, ktoré ponúka operačná sieť pre boj proti praniu špinavých peňazí, teda neformálna medzinárodná sieť jednotiek presadzovania práva v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí, a Camdenská medziagentúrna sieť pre vyhľadávanie majetku (CARIN), teda neformálna sieť aplikujúcich odborníkov v oblasti presadzovania práva a justície špecializovaná na oblasť sledovania, zmrazovania, zhabania a konfiškácie majetku.

3.14.

EHSV podporuje návrh Komisie na rozvoj systému odbornej prípravy na boj proti počítačovej kriminalite a odporúča najmä vytvoriť systémy certifikácie/akreditácie pre odborníkov na digitálne vyšetrovanie, čo predstavuje veľmi praktický rozmer boja proti počítačovej kriminalite.

3.15.

Závažná a organizovaná trestná činnosť je jednou z najväčších globálnych hrozieb pre rozvoj moderných spoločností. Boj proti organizovanej trestnej činnosti nebol nikdy taký náročný ako dnes. Metódy páchateľov trestnej činnosti sú čoraz sofistikovanejšie, špecializovanejšie, skryté a maskované pod rúškom iných činností. EHSV sa preto domnieva, že všetky iniciatívy na identifikáciu a zintenzívnenie operačnej, neoperačnej a s odbornou prípravou súvisiacej spolupráce sú dôležité, rovnako ako iniciatívy, ktoré poukazujú na skutočnosť, že vzhľadom na súčasný geopolitický kontext a rôzne hrozby, ktoré predstavuje organizovaná a závažná trestná činnosť, jedinou možnosťou a cestou je spolupráca, spoločné úsilie a výmena osvedčených postupov na medzinárodnej scéne.

3.16.

Boj proti financovaniu trestnej činnosti a vymáhanie majetku a konfiškácia majú kľúčový význam pri odhaľovaní trestnej činnosti a taktiež je zásadné narúšať zločinecké štruktúry, porušovať kódex mlčania a zabrániť novým trestným činnostiam. Zároveň to bráni infiltrácii do zákonného hospodárstva a zákonnej spoločnosti. Napriek vývoju právneho rámca v tejto oblasti a rozširovaniu taktík, ktoré využívajú orgány presadzovania práva, sa však skonfiškuje len 1 % majetku pochádzajúceho z trestnej činnosti. EHSV sa domnieva, že hlavnými výzvami v boji proti obchodovaniu s drogami na darknete sú rýchlo sa meniaci trh (veľmi krátka životnosť trhov) a zložitý systém na identifikáciu platieb v kryptomene. Nedostatočné znalosti činiteľov v oblasti presadzovania práva, pokiaľ ide o počítačovú kriminalitu vrátane drogovej trestnej činnosti na internete/darknete, sú slabinou, ktorú bude možné odstrániť, keď sa návrhy Komisie zavedú do praxe.

3.17.

EHSV navrhuje zvážiť opatrenia na predchádzanie trestnej činnosti zvyšovaním povedomia verejnosti. Mohlo by to zahŕňať verejné kampane na zvyšovanie informovanosti občanov o nových hrozbách a oblastiach organizovanej trestnej činnosti, ako aj o používaných praktikách, keďže spoločnosť a občania často nerozoznávajú činnosti organizovaných zločineckých skupín ako trestnú činnosť.

Vytvorenie systému, prostredníctvom ktorého môžu občania EÚ ľahko informovať orgány presadzovania práva (anonymizácia správ), ak odhalia možné znaky trestnej činnosti, by mohlo výrazne pomôcť zlepšiť pocit bezpečnosti aj účinnosť boja proti organizovanej trestnej činnosti.

3.18.

Orgány presadzovania práva a policajné orgány na celom svete najčastejšie reagujú až po spáchaní trestného činu a väčšinou nedokážu vopred prijať také opatrenia, aby mu zabránili. EHSV sa domnieva, že ideálne by bolo reagovať na trestnú činnosť a predchádzať jej, ale každý by si mal byť vedomý toho, že udržať si náskok pred zločineckými skupinami je mimoriadne ťažké. Zločinci s ľahkosťou používajú nové technológie, nie sú obmedzovaní rozpočtami, zákonmi alebo politickou korektnosťou a uprednostňujú zisk pred životmi ľudí. Zločinci sa mimoriadne rýchlo prispôsobujú novým podmienkam, vytvárajú si nové metódy práce a vstupujú do oblastí, na ktoré sa predtým nezameriavali. V tejto súvislosti môže byť príkladom pandémia COVID-19.

3.19.

Každý rok sa v rámci platformy EMPACT pripravujú operačné akčné plány, ktoré reagujú na najnovšie trendy v oblasti trestnej činnosti na európskej a celosvetovej úrovni. Čo je dôležité, akčné plány zohľadňujú obavy krajín Európskej únie a spolupracujúcich tretích krajín, ako sú Island, Nórsko a Švajčiarsko. Vďaka práci všetkých zapojených aktérov možno nielen identifikovať problémy v počiatočnom štádiu, ale aj vypracovať vhodnú pracovnú metodiku. Takisto je potrebné finančne podporovať operačnú činnosť zameranú na boj proti organizovanej trestnej činnosti.

3.20.

EHSV by chcel vyzdvihnúť význam nových nástrojov na boj proti organizovanej trestnej činnosti, ako sú: a) Schengenský informačný systém (SIS), prümský rámec, záznamy o cestujúcich (PNR) a vopred poskytované informácie o cestujúcich (API); b) platforma pre spoločné vyšetrovacie tímy (JIT) s cieľom zlepšiť komunikáciu a výmenu informácií a v rovnakej súvislosti posilniť spoluprácu Eurojustu s tretími krajinami; a c) tzv. ciele s vysokou hodnotou, s využitím operačných pracovných skupín, medzinárodných projektov a regionálnych iniciatív v snahe vytvárať siete spolupráce a medzinárodnej činnosti na účinný boj proti organizovaným zločineckým skupinám.

3.21.

Rozdiely v právnych predpisoch alebo postupoch členských štátov sa často uvádzajú ako dôvody slabej alebo nedostatočnej medzinárodnej spolupráce. Tým viac treba uvítať iniciatívu vytvoriť kódex policajnej spolupráce EÚ. V tejto súvislosti bude nepochybne užitočná externá štúdia, ktorú už začala Európska komisia, s cieľom zhodnotiť rámcové rozhodnutie Rady o boji proti organizovanej trestnej činnosti z roku 2008.

3.22.

Dôležitú úlohu pri podpore miestneho rozmeru v kombinácii s administratívnym prístupom k boju proti organizovanej trestnej činnosti zohráva metóda, pri ktorej miestne orgány v spolupráci s orgánmi presadzovania práva a občianskou spoločnosťou využívajú administratívne nástroje na predchádzanie infiltrácii organizovanej trestnej činnosti do legálnych podnikov a administratívnej infraštruktúry.

3.23.

Problém boja proti organizovanej trestnej činnosti, ktorým sa podrobne zaoberá stratégia Európskej komisie na roky 2021 – 2025, spočíva v tom, že ide o neustále sa vyvíjajúci jav, ktorý v rôznych podobách preniká do všetkých oblastí nášho života, ako aj do politickej a sociálnej sféry. Využíva najnovšie pokroky digitálnej éry a ako vždy zneužíva chudobu a najnižšie pudy. Zúfalí ľudia sa stávajú závislými a prinútení hrozbami páchajú trestné činy. EHSV si uvedomuje, že si to vyžaduje spoločné opatrenia EÚ a členských štátov a že je nevyhnutné pochopiť, že treba mať pred zločineckými organizáciami neustále náskok a identifikovať nové trendy v zločineckých skupinách, ktoré pôsobia nezávisle od politických a administratívnych hraníc.

3.24.

EHSV sa nedávno vo svojich stanoviskách a informačnej správe zaoberal bojom proti terorizmu v súvislosti s bojom proti organizovanej trestnej činnosti. EHSV bude v mene občianskej spoločnosti monitorovať aj ďalšie opatrenia prijaté proti organizovaným zločineckým skupinám, pričom s uspokojením berie na vedomie návrhy Komisie adresované Rade a Európskemu parlamentu zapojiť do tohto spoločného úsilia Európsku službu pre vonkajšiu činnosť, Eurojust a Europol v rokovaniach o tejto problematike s tretími krajinami (3).

3.25.

EHSV zdôrazňuje, že s organizáciami občianskej spoločnosti, nezávislými monitorovacími inštitúciami a oznamovateľmi by sa malo konzultovať a mali by byť, s plnou ochranou, zapojení do mechanizmu na boj proti organizovanej trestnej činnosti s cieľom efektívne chrániť občanov, európske hospodárstvo a miestne spoločenstvá a zachovať právny štát a základné práva.

V Bruseli 22. septembra 2021

Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Christa SCHWENG


(1)  Ú. v. EÚ C 429, 11.12.2020, s. 6.

(2)  Ú. v. EÚ C 374, 16.9.2021, s. 58.

(3)  SOC/673 Posilnenie mandátu Europolu, Ú. v. EÚ C 341, 24.8.2021, s. 66 ; SOC/675 Hodnotenie smernice o boji proti terorizmu, SOC/676 Program boja proti terorizmu pre EÚ, Ú. v. EÚ C 341, 24.8.2021, s. 71 .


Top