Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0460

    Zmenený návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Fond na spravodlivú transformáciu

    COM/2020/460 final

    V Bruseli28. 5. 2020

    COM(2020) 460 final

    2020/0006(COD)

    Zmenený návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorým sa zriaďuje Fond na spravodlivú transformáciu


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvody a ciele návrhu

    Európska komisia 14. januára 2020 prijala legislatívny návrh 1 , ktorým sa zriaďuje Fond na spravodlivú transformáciu, spolu s návrhom 2 na zmenu svojho legislatívneho návrhu všeobecného nariadenia.

    V súlade s cieľom dosiahnuť klimatickú neutralitu EÚ do roku 2050 účinne a spravodlivo je cieľom Fondu na spravodlivú transformáciu zmierniť hospodárske, environmentálne a sociálne náklady na prechod ku klimatickej neutralite v prospech území, ktoré sú týmto prechodom postihnuté najviac. Podpora fondu sa zameriava na opatrenia hospodárskej rekonverzie, rekvalifikáciu dotknutých pracovníkov a pomoc pri hľadaní zamestnania.

    Šírenie ochorenia spôsobeného koronavírusom (ďalej len „COVID-19“) podnietilo mnohé vlády k tomu, aby zaviedli nebývalé opatrenia na zamedzenie šíreniu tejto pandémie. To následne viedlo k prudkému poklesu úrovne produkcie v mnohých hospodárstvach a vážnym sociálnym dôsledkom. Táto situácia prinesie v nadchádzajúcich rokoch značné výzvy pre verejné financie a riadenie dlhu, čo následne môže obmedziť verejné investície potrebné na obnovu hospodárstva.

    Celoštátne a regionálne kapacity jednotlivých členských štátov a regiónov na riešenie dôsledkov krízy sa navyše líšia, a to vzhľadom na rôzne hospodárske štruktúry a fiškálne pozície. Ak sa tieto rozdiely nebudú riešiť, môžu vyústiť do asymetrickej obnovy a viesť k prehĺbeniu regionálnych rozdielov, čo zase môže oslabiť vnútorný trh, finančnú stabilitu eurozóny a našej Únie ako celku.

    S cieľom predísť zväčšovaniu rozdielov, ako aj vyhnúť sa procesu nerovnomernej obnovy, je preto potrebné poskytnúť členským štátom a regiónom v krátkodobom a strednodobom horizonte dodatočnú podporu s cieľom pomôcť ich ekonomikám a spoločnostiam zvládnuť situáciu a zabezpečiť rýchlu a udržateľnú obnovu ich hospodárstiev.

    V tejto súvislosti sa musia urýchliť investície do zelenej transformácie, aby sa vytvorili podmienky pre dlhodobý rast Európy a odolnosť európskeho hospodárstva voči budúcim otrasom. To by sa malo v plnej miere zohľadniť v budúcich programoch a investičných prioritách. Urýchlenie odklonu od ťažby fosílnych palív a činností spojených s vysokými emisiami CO2 prostredníctvom cielenej podpory hospodárskej diverzifikácie a vytvárania nových hospodárskych príležitostí a pracovných miest má obrovský potenciál na zabezpečenie rastu európskeho hospodárstva. Musíme sa snažiť predovšetkým o to, aby sme regiónom a občanom umožnili úspešne zvládnuť prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo.

    Preto sa navrhuje, aby sa na Fond na spravodlivú transformáciu poskytli dodatočné zdroje vo výške 35 613 048 000 EUR (v bežných cenách). Z týchto dodatočných zdrojov by mali 2 810 048 000 EUR pochádzať z rozpočtových prostriedkov, čím sa úroveň financovania programu v rámci budúceho VFR zvýši na 11 270 459 000 EUR. Tieto prostriedky by sa mali alokovať počas prebiehajúcich rokovaní na úrovni Európskej rady. Zvyšné dodatočné zdroje vo výške 32 803 000 000 EUR budú pokrývať obdobie 2021 – 2024 a budú predstavovať vonkajšie pripísané príjmy pochádzajúce z Európskeho nástroja obnovy.

    Tieto sumy sa rozdelia medzi členské štáty podľa ich schopnosti financovať potrebné investície na zvládnutie prechodu ku klimatickej neutralite v súlade s metodikou stanovenou v prílohe I k navrhovanému nariadeniu o Fonde na spravodlivú transformáciu.

    Odchylne od pravidiel platných pre vonkajšie pripísané príjmy stanovených v nariadení o rozpočtových pravidlách sa tieto dodatočné zdroje po pridelení na príslušné programy riadia platnými pravidlami stanovenými v nariadení o spoločných ustanoveniach vrátane pravidiel nariadenia o spoločných ustanoveniach týkajúcich sa záväzkov a zrušenia viazanosti.

    S cieľom zachovať schopnosť členských štátov a regiónov využívať svoje zdroje politiky súdržnosti na podporu hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti si dodatočné zdroje z Európskeho nástroja obnovy nebudú vyžadovať prevody z národných alokácií v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Európskeho sociálneho fondu plus.

    Súlad s ostatnými nástrojmi Únie

    Podpora poskytovaná z Fondu na spravodlivú transformáciu sa dopĺňa osobitnou schémou na spravodlivú transformáciu v rámci Programu InvestEU. Bude sa z nej podporovať širší okruh investícií, najmä prispievaním k transformácii formou podpory nízkouhlíkových činností a činností odolných proti zmene klímy, ako sú investície do obnoviteľných zdrojov energie a systémov energetickej efektívnosti. Táto schéma sa bude môcť využiť aj na financovanie energetickej a dopravnej infraštruktúry vrátane plynárenskej infraštruktúry a diaľkového vykurovania, ale aj projektov v oblasti dekarbonizácie, hospodárskej diverzifikácie regiónov a sociálnej infraštruktúry.

    Okrem toho sa prostredníctvom nového úverového nástroja pre verejný sektor, ktorý sa implementuje spolu s EIB, podporí kombinovanie grantov z prostriedkov EÚ s úvermi, ktoré EIB poskytne verejným subjektom s cieľom priniesť úžitok najviac postihnutým územiam identifikovaným v plánoch spravodlivej transformácie územia.

    Synergie a komplementarita daných troch pilierov sa zabezpečia prostredníctvom plánov spravodlivej transformácie územia, v ktorých sa určia rozvojové potreby najviac postihnutých území vyplývajúce z klimatickej transformácie.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Činnosť EÚ je odôvodnená článkom 174 ods. 1 ZFEÚ: „Únia rozvíja a uskutočňuje činnosti vedúce k posilneniu hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti. Únia sa predovšetkým zameriava na znižovanie rozdielov medzi úrovňami rozvoja v jednotlivých regiónoch a zaostalosti v najviac znevýhodnených regiónoch.“

    S cieľom zabezpečiť zriadenie Fondu na spravodlivú transformáciu treba založiť návrh na článku 175 ZFEÚ, v ktorom sa Únia výslovne vyzýva, aby podporila dosiahnutie cieľov stanovených v článku 174 činnosťou, ktorú vykonáva prostredníctvom štrukturálnych fondov, EIB a ďalších existujúcich finančných nástrojov.

    V článku 175 ods. 3 ZFEÚ sa takisto stanovuje, že „ak sa preukáže, že bez toho, aby boli dotknuté opatrenia prijaté v rámci iných politík Únie, sú okrem fondov nevyhnutné aj iné osobitné opatrenia, môžu ich Európsky parlament a Rada prijať v súlade s riadnym legislatívnym postupom a po porade s Hospodárskym a sociálnym výborom a Výborom regiónov“.

    V záujme umožnenia cielených výnimiek z nariadenia o rozpočtových pravidlách je takisto potrebné, aby návrh vychádzal z článku 322 ods. 1 písm. a) ZFEÚ.

    Subsidiarita a proporcionalita

    V súlade s článkom 4 ods. 2 ZFEÚ má Únia spoločnú právomoc s členskými štátmi v oblasti hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti, ako aj v určitých aspektoch sociálnej politiky. Takisto má právomoc vykonávať činnosti na podporu, koordináciu alebo doplnenie činnosti členských štátov v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj priemyslu (článok 6 ZFEÚ).

    Implementácia Fondu na spravodlivú transformáciu v rámci zdieľaného riadenia sa opiera o zásadu subsidiarity. V rámci zdieľaného riadenia Komisia deleguje členským štátom a regiónom úlohy týkajúce sa strategického programovania a implementačné úlohy. Činnosť Únie sa teda obmedzuje na to, čo je nevyhnutné na dosiahnutie cieľov Únie stanovených v zmluvách.

    Cieľom zdieľaného riadenia je zabezpečiť, aby sa rozhodnutia prijímali čo najbližšie k občanom a aby bola činnosť na úrovni EÚ opodstatnená vzhľadom na možnosti a špecifiká na národnej, regionálnej alebo miestnej úrovni. Zdieľané riadenie približuje Európu občanom a prepája miestne potreby s európskymi cieľmi. Okrem toho zvyšuje spoločnú zodpovednosť za ciele EÚ, keďže členské štáty a Komisia majú spoločnú rozhodovaciu právomoc a zodpovednosť a spoločne financujú programy.

    Výber nástroja

    Politika súdržnosti je vhodným rámcom pre Fond na spravodlivú transformáciu, keďže je hlavnou politikou EÚ zameranou na riešenie štrukturálnych zmien v európskych regiónoch. Jej prostredníctvom sa poskytuje finančná podpora na investície do širokého spektra oblastí, ktoré prispievajú k zamestnanosti a rastu, pričom funguje v spolupráci s aktérmi v teréne.

    Umožňuje zároveň integrovaný miestne orientovaný prístup, ktorým sa zabezpečuje synergia a súlad medzi investíciami podporovanými z Fondu na spravodlivú transformáciu a investíciami podporovanými v rámci hlavných programov politiky súdržnosti. Tým sa urýchli hospodársky rozvoj a rekonverzia dotknutých regiónov.

    Okrem toho zabezpečuje spoluzodpovednosť členských štátov a regiónov. Toto je zásadne dôležité v prípade Fondu na spravodlivú transformáciu, ktorý sa musí opierať o stratégie transformácie územia na mieru, ktoré komplexne mapujú početné sociálne, environmentálne a hospodárske výzvy vyvolané prechodom.

    Zvoleným nástrojom je v rámci politiky súdržnosti nariadenie Európskeho parlamentu a Rady v súlade s riadnym legislatívnym postupom, ako sa uvádza v článku 175 ods. 3 zmluvy.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

    Neuvádza sa

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Neuskutočnili sa žiadne konzultácie s externými zainteresovanými stranami. V návrhu sa však odzrkadľujú diskusie s členskými štátmi a Európskym parlamentom, ktoré prebehli v posledných týždňoch v súvislosti s rokovaniami o návrhu, ktorým sa zriaďuje Fond na spravodlivú transformáciu.

    V návrhu správy spravodajcu výboru REGI aj v stanovisku výboru BUDG sa osobitne navrhovalo podstatné zvýšenie rozpočtu pre FST.

    Získavanie a využívanie expertízy

    Neuvádza sa

    Posúdenie vplyvu

    Posúdenie vplyvu 3 vykonané s cieľom vypracovať návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom fonde regionálneho rozvoja a Kohéznom fonde 4 podporilo ciele a hlavné črty Fondu na spravodlivú transformáciu.

    Navrhované zmeny návrhu FST zohľadňujú skutočnosť, že územia čelia v súvislosti s nedávnou pandémiou COVID-19 väčším výzvam. Okrem zvýšenia zdrojov sú zmeny obmedzené a nemenia štruktúru a základné prvky pôvodného návrhu. Preto nebolo vykonané samostatné posúdenie vplyvu.

    Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

    Neuvádza sa

    Základné práva

    Neuvádza sa

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Dodatočné zdroje z rozpočtových prostriedkov v rámci VFR na roky 2021 – 2027 povedú k dodatočným záväzkom v rokoch 2021 – 2027 a k platbám v rokoch 2022 – 2027 a po roku 2027.

    Tieto dodatočné zdroje financované z Európskeho nástroja obnovy povedú k dodatočným záväzkom v rokoch 2021, 2022, 2023 a 2024, ako aj k platbám v rokoch 2021 – 2027 na základe vonkajších pripísaných príjmov.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

    Navrhované zmeny návrhu FST sa zameriavajú na tieto prvky:

    ·zvýšenie zdrojov prostredníctvom dodatočných rozpočtových prostriedkov a vonkajších pripísaných príjmov,

    ·absencia povinnosti doplniť tieto dodatočné zdroje financované z Európskeho nástroja obnovy prevodmi z EFRR a ESF+,

    ·zmena prílohy I s cieľom prispôsobiť ju navrhovanému zvýšeniu zdrojov.

    2020/0006 (COD)

    Zmenený návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorým sa zriaďuje Fond na spravodlivú transformáciu

    Návrh Komisie COM(2020) 22 sa mení takto:

    1.Preambula sa mení takto:

    a)Prvý odsek sa nahrádza takto:

    „so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 175 tretí odsek a článok 322 ods. 1 písm. a),“;

    b)Vkladá sa nový šiesty odsek:

    „so zreteľom na stanovisko Dvora audítorov 5 ,“.

    2.Vkladá sa toto odôvodnenie 8a:

    „(8a) Na toto nariadenie sa vzťahujú horizontálne rozpočtové pravidlá prijaté Európskym parlamentom a Radou na základe článku 322 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Tieto pravidlá sú stanovené v nariadení o rozpočtových pravidlách a určujú najmä postup zostavovania a plnenia rozpočtu prostredníctvom grantov, verejného obstarávania, cien a nepriameho riadenia a zabezpečujú kontroly zodpovednosti účastníkov finančných operácií. Pravidlá prijaté na základe článku 322 ZFEÚ sa týkajú aj ochrany rozpočtu Únie v prípade všeobecných nedostatkov v oblasti dodržiavania zásady právneho štátu v členských štátoch, keďže dodržiavanie zásady právneho štátu je základným predpokladom správneho finančného riadenia a účinného financovania z prostriedkov EÚ.“

    3.Vkladá sa toto odôvodnenie 9a:

    „(9a) V súlade s nariadením [Európsky nástroj obnovy] a v medziach zdrojov, ktoré sú v ňom alokované, by sa z prostriedkov z Fondu na spravodlivú transformáciu mali vykonať opatrenia na podporu obnovy a odolnosti s cieľom riešiť bezprecedentný vplyv krízy spôsobenej ochorením COVID-19.  Tieto dodatočné zdroje by sa mali použiť takým spôsobom, aby sa zabezpečil súlad s lehotami stanovenými v nariadení [ERI].“

    4.V článku 3 sa odsek 2 nahrádza takto:

    „2.    Zdroje FST v rámci cieľa Investovanie do zamestnanosti a rastu, ktoré sú k dispozícii na rozpočtový záväzok na roky 2021 – 2027, predstavujú 11 270 459 000 EUR v bežných cenách, pričom táto suma môže byť navýšená o dodatočné zdroje alokované v rozpočte Únie a o iné zdroje v súlade s uplatniteľným základným aktom.

    Na podnet Komisie sa 0,35 % sumy uvedenej v prvom pododseku alokuje na technickú pomoc.“

    5.Vkladá sa tento článok 3a:

    „Článok 3a

    Prostriedky z Nástroja Európskej únie na obnovu

    1.Opatrenia uvedené v článku 2 nariadenia [ERI] sa implementujú v rámci Fondu na spravodlivú transformáciu sumou 32 803 000 000 EUR v bežných cenách zo sumy uvedenej v článku 3 ods. 2 písm. a) bode vi) uvedeného nariadenia s výhradou jeho článku 4 ods. 3, 4 a 8.

    Táto suma sa považuje za iné zdroje podľa článku 3 ods. 2 a predstavuje vonkajšie pripísané príjmy v súlade s článkom 21 ods. 5 nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046.

    Tieto prostriedky budú k dispozícii na rozpočtový záväzok v rámci cieľa Investovanie do zamestnanosti a rastu na roky 2021 až 2024 ako doplnok k celkovým zdrojom uvedeným v článku 3, a to takto:

    2021: 7 954 600 000 EUR,

    2022: 8 114 600 000 EUR,

    2023: 8 276 600 000 EUR,

    2024: 8 441 600 000 EUR.

    Okrem toho sa zo zdrojov uvedených v prvom pododseku poskytne suma 15 600 000 EUR v bežných cenách na administratívne výdavky.

    2.Na podnet Komisie sa 0,35 % sumy uvedenej v odseku 1 prvom pododseku alokuje na technickú pomoc.

    3.Ročné rozdelenie sumy uvedenej v odseku 1 podľa členských štátov sa zahrnie do rozhodnutia Komisie uvedeného v článku 3 ods. 3 v súlade s metodikou stanovenou v prílohe I.

    4.Odchylne od článku [21a] nariadenia (EÚ) [nové VN] si suma uvedená v odseku 1 nesmie vyžadovať doplnkovú podporu z EFRR alebo ESF+.

    5.Odchylne od článku 14 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách sa pravidlá zrušenia viazanosti stanovené v hlave VII kapitole IV nariadenia (EÚ) [nové VN] uplatňujú na rozpočtové záväzky na základe zdrojov uvedených v odseku 1. Odchylne od článku 12 ods. 4 písm. c) nariadenia o rozpočtových pravidlách sa tieto zdroje nesmú použiť v rámci následného programu či akcie.“

    6.Článok 6 ods. 2 sa nahrádza takto:

    „2. Prioritu alebo priority FST tvoria zdroje FST, ktoré sa skladajú z celkovej alebo čiastočnej alokácie z FST pre jednotlivé členské štáty a zo zdrojov prevedených v súlade s článkom [21a] nariadenia (EÚ) [nové VN]. Celková výška zdrojov EFRR a ESF+ prevedených do FST je minimálne jeden a pol násobok sumy podpory z FST na túto prioritu, okrem zdrojov uvedených v článku 3a ods. 1, no nesmie presiahnuť trojnásobok tejto sumy.“

    7.Príloha I sa mení v súlade s prílohou k tomuto návrhu. 

    V Bruseli

    Za Európsky parlament    Za Radu

    predseda    predseda

    LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

    1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY 

    1.1.Názov návrhu/iniciatívy 

    Zmenený návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje Fond na spravodlivú transformáciu

    1.2.Príslušné oblasti politiky (programové zoskupenie)

    9 Životné prostredie a ochrana klímy (2021 – 2027)

    1.3.Návrh/iniciatíva sa týka: 

     novej akcie 

     novej akcie, ktorá nadväzuje na pilotný projekt/prípravnú akciu 6  

    X predĺženia trvania existujúcej akcie 

     zlúčenia jednej alebo viacerých akcií do ďalšej/novej akcie alebo presmerovania jednej alebo viacerých akcií na ďalšiu/novú akciu 

    1.4.Dôvody návrhu/iniciatívy 

    1.4.1.Potreby, ktoré sa majú uspokojiť v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte vrátane podrobného harmonogramu prvotnej fázy vykonávania iniciatívy

    Navrhuje sa zmena návrhu nariadenia, ktorým sa zriaďuje Fond na spravodlivú transformáciu, s cieľom zabezpečiť urýchlenie potrebných investícií do zelenej transformácie v záujme vytvorenia podmienok pre dlhodobý rast Európy a odolnosť európskeho hospodárstva voči budúcim otrasom. Preto sa navrhuje, aby sa na Fond na spravodlivú transformáciu poskytli dodatočné zdroje vo výške 35 613 048 000 EUR (v bežných cenách). Z týchto dodatočných zdrojov by mali 2 810 048 000 EUR v bežných cenách pochádzať z rozpočtových prostriedkov, čím sa úroveň financovania programu v rámci budúceho VFR zvýši na 11 270 459 000 EUR. Tieto prostriedky by sa mali alokovať počas prebiehajúcich rokovaní na úrovni Európskej rady. Zvyšné dodatočné zdroje vo výške 32 803 000 000 EUR budú pokrývať obdobie 2021 – 2024 a budú predstavovať vonkajšie pripísané príjmy pochádzajúce z Európskeho nástroja obnovy.

    1.4.2.Prínos zapojenia Únie (môže byť výsledkom rôznych faktorov, napr. lepšej koordinácie, právnej istoty, väčšej účinnosti alebo komplementarity). Na účely tohto bodu je „prínos zapojenia Únie“ hodnota vyplývajúca zo zásahu Únie, ktorá dopĺňa hodnotu, ktorú by inak vytvorili len samotné členské štáty.

    V súlade s cieľom dosiahnuť klimatickú neutralitu EÚ do roku 2050 účinne a spravodlivo je cieľom Fondu na spravodlivú transformáciu zmierniť hospodárske, environmentálne a sociálne náklady na prechod ku klimatickej neutralite v prospech území, ktoré sú týmto prechodom postihnuté najviac. Podpora fondu sa zameriava na opatrenia hospodárskej rekonverzie, rekvalifikáciu dotknutých pracovníkov a pomoc pri hľadaní zamestnania.

    Šírenie ochorenia spôsobeného koronavírusom (ďalej len „COVID-19“) podnietilo mnohé vlády k tomu, aby zaviedli nebývalé opatrenia na zamedzenie šíreniu tejto pandémie. To následne viedlo k prudkému poklesu úrovne produkcie v mnohých hospodárstvach a vážnym sociálnym dôsledkom. Táto situácia prinesie v nadchádzajúcich rokoch značné výzvy pre verejné financie a riadenie dlhu, čo následne môže obmedziť verejné investície potrebné na obnovu hospodárstva.

    Celoštátne a regionálne kapacity jednotlivých členských štátov a regiónov na riešenie dôsledkov krízy sa navyše líšia, a to vzhľadom na rôzne hospodárske štruktúry a fiškálne pozície. Ak sa tieto rozdiely nebudú riešiť, môžu vyústiť do asymetrickej obnovy a viesť k prehĺbeniu regionálnych rozdielov, čo zase môže oslabiť vnútorný trh, finančnú stabilitu eurozóny a našej Únie ako celku.

    S cieľom predísť zväčšovaniu rozdielov, ako aj vyhnúť sa procesu nerovnomernej obnovy, je preto potrebné poskytnúť členským štátom a regiónom v krátkodobom a strednodobom horizonte dodatočnú podporu s cieľom pomôcť ich ekonomikám a spoločnostiam zvládnuť situáciu a zabezpečiť rýchlu a udržateľnú obnovu ich hospodárstiev.

    1.4.3.Poznatky získané z podobných skúseností v minulosti

    1.4.4.Zlučiteľnosť a možná synergia s inými vhodnými nástrojmi

    Podpora poskytovaná z Fondu na spravodlivú transformáciu sa dopĺňa osobitnou schémou na spravodlivú transformáciu v rámci Programu InvestEU. Bude sa z nej podporovať širší okruh investícií, najmä prispievaním k transformácii formou podpory nízkouhlíkových činností a činností odolných proti zmene klímy, ako sú investície do obnoviteľných zdrojov energie a systémov energetickej efektívnosti. Táto schéma sa bude môcť využiť aj na financovanie energetickej a dopravnej infraštruktúry vrátane plynárenskej infraštruktúry a diaľkového vykurovania, ale aj projektov v oblasti dekarbonizácie, hospodárskej diverzifikácie regiónov a sociálnej infraštruktúry.

    Okrem toho sa prostredníctvom nového úverového nástroja pre verejný sektor, ktorý sa implementuje spolu s EIB, podporí kombinovanie grantov z prostriedkov EÚ s úvermi, ktoré EIB poskytne verejným subjektom s cieľom priniesť úžitok najviac postihnutým územiam identifikovaným v plánoch spravodlivej transformácie územia.

    Synergie a komplementarita daných troch pilierov sa zabezpečia prostredníctvom plánov spravodlivej transformácie územia, v ktorých sa určia rozvojové potreby najviac postihnutých území vyplývajúce z klimatickej transformácie.

    Návrh sa obmedzuje na cielené zmeny nevyhnutné na účely stanovenia pravidiel, ktoré sa týkajú sprístupňovania dodatočných zdrojov a riadenia ich implementácie. Návrh je v súlade s nariadením o spoločných ustanoveniach. Opatrenia sú v súlade s návrhom Komisie na fond obnovy.

    Dodatočné sumy sa rozdelia medzi členské štáty podľa ich schopnosti financovať potrebné investície na zvládnutie prechodu ku klimatickej neutralite v súlade s metodikou stanovenou v prílohe I k navrhovanému nariadeniu o Fonde na spravodlivú transformáciu. S cieľom zachovať schopnosť členských štátov a regiónov využívať svoje zdroje politiky súdržnosti na podporu hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti si dodatočné zdroje z Európskeho nástroja obnovy nebudú vyžadovať prevody z národných alokácií v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Európskeho sociálneho fondu plus.

    1.5.Trvanie a finančný vplyv 

    X obmedzené trvanie

       v platnosti od [DD/MM]RRRR do [DD/MM]RRRR

    X    Finančný vplyv na viazané rozpočtové prostriedky od roku 2021 do roku 2027 a na platobné rozpočtové prostriedky od roku 2021 do roku 2027.

     neobmedzené trvanie

    Počiatočná fáza vykonávania bude trvať od roku 2021

    a potom bude implementácia pokračovať v plnom rozsahu.

    1.6.Plánovaný spôsob riadenia 7  

    X Priame riadenie na úrovni Komisie (na 0,35 % alokácie súvisiacej s technickou pomocou)

    X prostredníctvom jej útvarov vrátane zamestnancov v delegáciách Únie,

       prostredníctvom výkonných agentúr

    X Zdieľané riadenie s členskými štátmi

     Nepriame riadenie, pri ktorom sa plnením rozpočtu poveria:

    ◻ tretie krajiny alebo subjekty, ktoré tieto krajiny určili,

    ◻ medzinárodné organizácie a ich agentúry (uveďte),

    ◻ Európska investičná banka (EIB) a Európsky investičný fond,

    ◻ subjekty uvedené v článkoch 70 a 71 nariadenia o rozpočtových pravidlách,

    ◻ verejnoprávne subjekty,

    ◻ súkromnoprávne subjekty poverené vykonávaním verejnej služby, pokiaľ tieto subjekty poskytujú dostatočné finančné záruky,

    ◻ súkromnoprávne subjekty spravované právom členského štátu, ktoré sú poverené vykonávaním verejno-súkromného partnerstva a ktoré poskytujú dostatočné finančné záruky,

    ◻ osoby poverené vykonávaním osobitných činností v oblasti SZBP podľa hlavy V Zmluvy o Európskej únii a určené v príslušnom základnom akte.

    2.OPATRENIA V OBLASTI RIADENIA 

    2.1.Opatrenia týkajúce sa monitorovania a predkladania správ 

    Uveďte časový interval a podmienky, ktoré sa vzťahujú na tieto opatrenia.

    Návrh sa obmedzuje a sústreďuje na stanovenie nevyhnutných pravidiel, ktoré treba dodržiavať pri sprístupňovaní dodatočných zdrojov. Tieto pravidlá neprekračujú rámec opatrení, ktoré sú nevyhnutné z hľadiska sprístupnenia dodatočných zdrojov, a stanovujú sa v nich pravidlá uplatniteľné na účely využívania daných zdrojov.

    2.2.Systémy riadenia a kontroly 

    Návrh sa obmedzuje a sústreďuje na stanovenie nevyhnutných pravidiel, ktoré treba dodržiavať pri sprístupňovaní dodatočných zdrojov. Tieto pravidlá neprekračujú rámec opatrení, ktoré sú nevyhnutné z hľadiska sprístupnenia dodatočných zdrojov, a stanovujú sa v nich pravidlá uplatniteľné na účely využívania daných zdrojov.

    2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam 

    Uveďte existujúce a plánované preventívne a ochranné opatrenia, napr. zo stratégie na boj proti podvodom.

    Návrh sa obmedzuje a sústreďuje na stanovenie nevyhnutných pravidiel, ktoré treba dodržiavať pri sprístupňovaní dodatočných zdrojov. Tieto pravidlá neprekračujú rámec opatrení, ktoré sú nevyhnutné z hľadiska sprístupnenia dodatočných zdrojov, a stanovujú sa v nich pravidlá uplatniteľné na účely využívania daných zdrojov.

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY 

    3.1.Okruh viacročného finančného rámca a navrhované nové rozpočtové riadky výdavkov 

    Okruh viacročného finančného rámca

    Rozpočtový riadok

    Druh 
    výdavkov

    Príspevky

    DRP/NRP 8  

    krajín EZVO 9

    kandidátskych krajín 10

    tretích krajín

    v zmysle článku [21 ods. 2 písm. b)] nariadenia o rozpočtových pravidlách

    3

    09 01 02 Podporné výdavky pre „Fond na spravodlivú transformáciu (FST)“

    NRP

    NIE

    NIE

    NIE

    NIE

    3

    09 03 02 Fond na spravodlivú transformáciu (FST) – Operačná technická pomoc

    DRP

    NIE

    NIE

    NIE

    NIE

    3

    09 03 03 – FST financovaný z ERI

    DRP

    NIE

    NIE

    NIE

    NIE

    3.2.Odhadovaný vplyv na výdavky 

    3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na výdavky 

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Okruh viacročného finančného 
    rámca

    3

    Návrh povedie k dodatočným záväzkom v rokoch 2021 – 2027, ako aj k platbám v rokoch 2021 – 2027 a po roku 2027.

    Z týchto dodatočných zdrojov by mali 2 810 048 000 EUR v bežných cenách pochádzať z rozpočtových prostriedkov, čím sa úroveň financovania programu v rámci budúceho VFR zvýši na 11 270 459 000 EUR v bežných cenách. Tieto prostriedky by sa mali alokovať počas prebiehajúcich rokovaní na úrovni Európskej rady.

    Zvyšné dodatočné zdroje budú pokrývať obdobie 2021 – 2024 a budú predstavovať vonkajšie pripísané príjmy pochádzajúce z Európskeho nástroja obnovy na základe vonkajších pripísaných príjmov. Sumy, ktoré sú k dispozícii ako vonkajšie pripísané príjmy, sú v zmysle článku 21 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách príjmami vyplývajúcimi z pôžičkových operácií Únie stanovených podľa nariadenia (EÚ) XXX/XX (nariadenie ERI). Z vonkajších pripísaných príjmov možno na administratívne výdavky vrátane nákladov na externých zamestnancov vyčleniť prostriedky až do výšky 15 600 000 EUR.

    Orientačné rozdelenie rozpočtových prostriedkov v rámci VFR na roky 2021 – 2027:

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Po roku 2027

    SPOLU

    Operačné rozpočtové prostriedky

    Záväzky

    (1)

    416,600

    413,025

    408,037

    402,684

    396,953

    390,832

    381,917

    2 810,048

    Platby

    (2)

    60,055

    343,229

    444,024

    343,665

    409,011

    461,055

    749,008

    2 810,048

    Rozpočtové prostriedky SPOLU

    Záväzky

    = 1 + 3

    416,600

    413,025

    408,037

    402,684

    396,953

    390,832

    381,917

    2 810,048

    Platby

    = 2 + 3

    60,055

    343,229

    444,024

    343,665

    409,011

    461,055

    749,008

    2 810,048

    Orientačné rozdelenie výdavkov v rámci vonkajších pripísaných príjmov:

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SPOLU

    Operačné výdavky financované z vonkajších pripísaných príjmov v rámci ERI

    Záväzky

    (1)

    7 954, 600

    8 114, 600

    8 276, 600

    8 441, 600

    32 787, 400

    Platby

    (2)

    7 310, 645

    7 726, 658

    7 212, 000

    6 294, 109

    4 243, 988

    32 787, 400

    Výdavky na administratívnu podporu financované z vonkajších pripísaných príjmov v rámci ERI

    Záväzky = Platby

    (3)

    2,400

    2,400

    2,400

    2,400

    2,000

    2,000

    2,000

    15,600

    Celkové výdavky financované z vonkajších pripísaných príjmov v rámci ERI

    Záväzky

    = 1 + 3

    7 957, 000

    8 117, 000

    8 279, 000

    8 444, 000

    2,000

    2,000

    2,000

    32 803, 000

    Platby

    = 2 + 3

    7 313, 045

    7 729, 058

    7 214, 400

    6 296, 509

    4 245, 988

    2,000

    2,000

    32 803, 000



    Okruh viacročného finančného 
    rámca

    7

    „Administratívne výdavky“

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Po roku 2027

    SPOLU

    Ľudské zdroje

    1, 500

    1, 500

    1, 500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    10,500

    Ostatné administratívne výdavky

    Rozpočtové prostriedky OKRUHU 7 viacročného finančného rámca SPOLU

    (Záväzky spolu = Platby spolu)

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    10,500

    3.2.2.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na administratívne rozpočtové prostriedky

       Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov

    X    Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Roky

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SPOLU

    OKRUH 7 
    viacročného finančného rámca

    Ľudské zdroje

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    10,500

    Ostatné administratívne výdavky

    Medzisúčet OKRUHU 7 
    viacročného finančného rámca

    Mimo OKRUHU 7 
    viacročného finančného rámca

    Ľudské zdroje

    2,400

    2,400

    2,400

    2,400

    2,000

    2,000

    2,000

    15,600

    Ostatné
    administratívne výdavky

    Medzisúčet 
    mimo OKRUHU 7 
    viacročného finančného rámca

    2,400

    2,400

    2,400

    2,400

    2,000

    2,000

    2,000

    15,600

    SPOLU

    3,900

    3,900

    3,900

    3,900

    3,500

    3,500

    3,500

    26,100

    Rozpočtové prostriedky potrebné na ľudské zdroje a na ostatné administratívne výdavky budú pokryté rozpočtovými prostriedkami GR, ktoré už boli pridelené na riadenie akcie a/alebo boli prerozdelené v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.



    3.2.2.1.Odhadované potreby ľudských zdrojov

       Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie ľudských zdrojov.

    X    Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie ľudských zdrojov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    odhady sa vyjadrujú v jednotkách ekvivalentu plného pracovného času

    Roky

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Ústredie a zastúpenia Komisie

    10

    10

    10

    10

    10

    10

    10

    Delegácie

    Výskum

    Financované z OKRUHU 7 viacročného finančného rámca 

    ‒ ústredie

    – delegácie

    Financované z finančného krytia na vykonávanie programu  11

    ‒ ústredie

    – delegácie

    Výskum

    Iné (pripísané príjmy)

    30

    30

    30

    30

    25

    25

    25

    SPOLU

    40

    40

    40

    40

    35

    35

    35

    Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov v závislosti od rozpočtových obmedzení. Dodatočný personál budú tvoriť len externí zamestnanci, ktorí sa budú sa financovať výlučne z pripísaných príjmov.

    Opis úloh, ktoré sa majú vykonať:

    Úradníci a dočasní zamestnanci

    Externí zamestnanci

    Zmluvní zamestnanci na účely podpory pri rokovaniach o nových programoch, monitorovania implementácie vrátane auditu a finančného riadenia, ako aj účasti na procese ukončovania programov

    3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy 

    X    Návrh/iniciatíva nemá finančný vplyv na príjmy.

       Návrh/iniciatíva má finančný vplyv na príjmy, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

       vplyv na vlastné zdroje

       vplyv na iné príjmy

    Uveďte, či sú príjmy pripísané rozpočtovým riadkom výdavkov    

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Rozpočtový riadok príjmov:

    Vplyv návrhu/iniciatívy

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Článok ………….

    V prípade pripísaných príjmov uveďte príslušné rozpočtové riadky výdavkov.

    […]

    Ďalšie poznámky (napr. spôsob/vzorec použitý na výpočet vplyvu na príjmy alebo akékoľvek ďalšie informácie). 

    […]

    (1)    COM(2020) 22 final.
    (2)    COM(2020) 23 final.
    (3)    SWD(2018) 282 final.
    (4)    COM(2018) 372 final.
    (5)    Ú. v. EÚ C, , s. .
    (6)    Podľa článku 58 ods. 2 písm. a) alebo b) nariadenia o rozpočtových pravidlách.
    (7)    Vysvetlenie spôsobov riadenia a odkazy na nariadenie o rozpočtových pravidlách sú k dispozícii na webovej stránke BudgWeb:     https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .
    (8)    DRP = diferencované rozpočtové prostriedky / NRP = nediferencované rozpočtové prostriedky.
    (9)    EZVO: Európske združenie voľného obchodu.
    (10)    Kandidátske krajiny a prípadne potenciálni kandidáti zo západného Balkánu.
    (11)    Čiastkový strop pre externých zamestnancov financovaných z operačných rozpočtových prostriedkov (pôvodné rozpočtové riadky „BA“).
    Top

    V Bruseli28. 5. 2020

    COM(2020) 460 final

    PRÍLOHA

    k

    zmenenému návrhu

    NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorým sa zriaďuje Fond na spravodlivú transformáciu


    PRÍLOHA

    „PRÍLOHA I

    Metóda alokovania zdrojov Fondu na spravodlivú transformáciu

    Pre každý členský štát sa finančné krytie určuje v súlade s týmito krokmi:

    a)    podiel každého členského štátu sa vypočíta ako vážený súčet podielov určených na základe týchto kritérií, vážených takto:

    i)    emisie skleníkových plynov z priemyselných zariadení v regiónoch na úrovni NUTS 2, v ktorých uhlíková náročnosť vymedzená pomerom emisií skleníkových plynov z priemyselných zariadení nahlásených členskými štátmi v súlade s článkom 7 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 1 a hrubej pridanej hodnoty priemyslu dvojnásobne prevyšuje priemer EÚ27. Ak sa v danom členskom štáte v žiadnom z regiónov na úrovni NUTS 2 táto úroveň neprekročí, vezmú sa do úvahy emisie skleníkových plynov z priemyselných zariadení v regióne na úrovni NUTS 2 s najvyššou uhlíkovou náročnosťou (váha 49 %);

    ii)    zamestnanosť v odvetví ťažby uhlia a lignitu (váha 25 %);

    iii)    zamestnanosť v rámci priemyslu v regiónoch na úrovni NUTS 2 zohľadnená na účely bodu i) (váha 25 %);

    iv)    produkcia rašeliny (váha 0,95 %);

    v)    produkcia roponosnej bridlice (váha 0,05 %);

    b)    alokácie vyplývajúce z uplatňovania písmena a) sa upravia tak, aby sa zabezpečilo, že žiadny členský štát nedostane sumu presahujúcu 8 miliárd EUR (v cenách roku 2018). Sumy presahujúce 8 miliárd EUR na členský štát sa proporcionálne prerozdelia na alokácie všetkých ostatných členských štátov. Podiely členských štátov sa zodpovedajúcim spôsobom prepočítajú;

    c)    podiely členských štátov vyplývajúce z uplatňovania písmena b) sa upravia záporne alebo kladne o koeficient, ktorý predstavuje 1,5-násobok rozdielu, o ktorý HND na obyvateľa daného členského štátu (meraný paritou kúpnej sily) v období 2015 – 2017, ako sa uplatňuje pre politiku súdržnosti v kontexte rokovaní o VFR na roky 2021 – 2027, prevyšuje alebo nedosahuje priemer HND na obyvateľa členských štátov EÚ27 (priemer vyjadrený ako 100 %).

    Táto úprava sa nevzťahuje na členské štáty, v prípade ktorých bola maximálna suma alokácie ohraničená v súlade s písmenom b);

    d)    alokácie vyplývajúce z uplatňovania písmena c) sa upravia tak, aby sa zabezpečilo, že konečná alokácia z FST bude viesť k intenzite pomoci na obyvateľa (meranej na základe celkovej populácie členského štátu) vo výške aspoň 32 EUR (v cenách roku 2018) počas celého obdobia.

    Sumy, ktoré majú zabezpečiť minimálnu intenzitu pomoci, sa proporcionálne odpočítajú od alokácií všetkých ostatných členských štátov okrem tých, pre ktoré bola maximálna suma alokácie ohraničená v súlade s písmenom b).

    Alokácia Fondu na spravodlivú transformáciu dopĺňa alokáciu vyplývajúcu z bodov 1 až 16 prílohy XXII [k novému návrhu VN] a nie je zahrnutá v alokačnom základe, na ktorý sa vzťahujú body 10 až 15 prílohy XXII [k návrhu nového VN].“

    (1)      Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 z 18. januára 2006 o zriadení Európskeho registra uvoľňovania a prenosov znečisťujúcich látok, ktorým sa menia a dopĺňajú smernice Rady 91/689/EHS a 96/61/ES (Ú. v. EÚ L 33, 4.2.2006, s. 1).
    Top