EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0460

Изменено предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Фонда за справедлив преход

COM/2020/460 final

Брюксел, 28.5.2020

COM(2020) 460 final

2020/0006(COD)

Изменено предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за създаване на Фонда за справедлив преход


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

На 14 януари 2020 г. Европейската комисия прие законодателното си предложение 1 за създаване на Фонда за справедлив преход, заедно с предложение 2 за изменение на законодателното предложение относно Регламента за общоприложимите разпоредби.

В съответствие с целта за постигане до 2050 г. по ефективен и справедлив начин на неутралност на ЕС по отношение на климата, Фондът за справедлив преход има за цел смекчаване на икономическото, екологичното и социалното въздействие на прехода към неутралност по отношение на климата в полза на териториите, които са най-силно засегнати от прехода. Подкрепата на фонда е насочена към мерки за икономическо преструктуриране, преквалификация на засегнатите работници и съдействие при търсене на работа.

Вследствие на разпространението на коронавируса („COVID-19“) много правителства въведоха безпрецедентни мерки за ограничаване на пандемията. Това от своя страна доведе до рязък спад на равнището на производството в много икономики със сериозни социални последици. Това ще създаде значителни предизвикателства за публичните финанси и управлението на дълга през следващите години, което на свой ред може да ограничи публичните инвестиции, необходими за икономическото възстановяване.

Освен това националният и регионалният капацитет за преодоляване на последиците от кризата е различен в отделните държави членки и региони поради различните икономически структури и фискални позиции. Ако не бъдат взети мерки, тези разлики може да доведат до асиметрично възстановяване и увеличаване на регионалните различия, което от своя страна може да подкопае вътрешния пазар, финансовата стабилност на еврозоната и нашия Съюз като цяло.

Поради това, за да се предотврати увеличаването на различията и да се избегне неравномерният процес на възстановяване, е необходимо да се предостави допълнителна подкрепа в краткосрочен и средносрочен план на държавите членки и регионите, за да се помогне на техните икономики и общества да се справят със ситуацията и да се гарантира бързото и устойчиво възстановяване на техните икономики.

В този контекст инвестициите в екологичния преход трябва да бъдат ускорени, за да се създадат условия за дългосрочен растеж в Европа и за устойчивост на европейската икономика към бъдещи сътресения. Това следва да бъде отразено в пълна степен в бъдещите програми и инвестиционни приоритети. По-бързото преустановяване на добива на изкопаеми горива и на дейностите с висок въглероден интензитет чрез целенасочена подкрепа за икономическа диверсификация и създаване на нови икономически възможности и работни места притежава огромен потенциал за осигуряване на растеж на икономиката на Европа. Осигуряването на възможност за регионите и гражданите успешно да се справят с прехода към неутрална по отношение на климата икономика трябва да бъде в центъра на нашите усилия.

По тази причина се предлага да се предоставят допълнителни средства в размер на 35 613 048 000 EUR (по текущи цени) за Фонда за справедлив преход. От тези допълнителни средства 2 810 048 000 EUR следва да дойдат от бюджетни кредити, при което равнището на програмата в рамките на следващата МФР ще достигне 11 270 459 000 EUR; тези средства следва да бъдат разпределени в хода на текущите преговори на равнището на Европейския съвет. Останалите допълнителни средства от 32 803 000 000 EUR ще обхващат периода 2021—2024 г. и ще представляват външни целеви приходи по линия на Европейския инструмент за възстановяване.

Тези суми ще бъдат разпределени между държавите членки в съответствие с техния капацитет за финансиране на необходимите инвестиции за справяне с прехода към неутралност по отношение на климата съобразно методиката, посочена в приложение I към предложения регламент за Фонд за справедлив преход.

Чрез дерогация от правилата на Финансовия регламент, приложими за външните целеви приходи, след като бъдат разпределени по програми, тези допълнителни средства следват приложимите правила, определени в РОР, включително правилата на РОР относно поетите задължения и отменените бюджетни задължения.

За да се запази капацитетът на държавите членки и регионите да използват отпуснатите им средства по линия на политиката на сближаване за подпомагане на икономическото, социалното и териториалното сближаване, за допълнителните средства от Европейския инструмент за възстановяване няма да се изискват трансфери от отпуснатите за отделните държави средства по линия на Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд плюс.

Съгласуваност с други актове на Съюза

Подкрепата, предоставяна чрез Фонда за справедлив преход, се допълва от специална схема за справедлив преход в рамките на InvestEU. Тази схема ще подкрепя по-широк набор от инвестиции, по-специално като допринася за прехода чрез подкрепа за дейности с ниски нива на въглеродни емисии и устойчиви на изменението на климата дейности, като например инвестиции в енергия от възобновяеми източници и схеми за енергийна ефективност. Схемата ще може също така да мобилизира финансиране за енергийна и транспортна инфраструктура, включително газова инфраструктура и районни отоплителни системи, но също така проекти за декарбонизация, икономическа диверсификация на регионите и социална инфраструктура.

Освен това, нов механизъм за отпускане на заеми в публичния сектор, изпълняван с ЕИБ, ще осигури подкрепа за съчетаване на безвъзмездни средства от ЕС със заеми, предоставени от ЕИБ, за публични субекти с цел да се възползват най-силно засегнатите територии, посочени в териториалните планове за справедлив преход.

Ще бъдат осигурени полезни взаимодействия и взаимно допълване между трите стълба посредством териториалните планове за справедлив преход, при които ще бъдат определени нуждите за развитие на най-засегнатите територии, произтичащи от климатичния преход.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Основание за действията на ЕС е член 174, параграф 1 от ДФЕС: „Съюзът разработва и осъществява свои инициативи, които водят до укрепването на неговото икономическо, социално и териториално сближаване. По-специално Съюзът има за цел намаляването на разликата между нивата на развитие на различните региони и изостаналостта на най-необлагодетелстваните региони“.

За да се даде възможност за създаването на Фонда за справедлив преход, е необходимо предложението да се основава на член 175 от ДФЕС, в който изрично се призовава Съюзът да подкрепя постигането на определените в член 174 цели чрез действията, които предприема посредством структурните фондове, ЕИБ и другите съществуващи финансови инструменти.

В член 175, трета алинея от ДФЕС се предвижда, че „[а]ко се окажат необходими специфични действия извън рамките на тези фондове, и без да се накърняват мерките, за които е взето решение в рамките на друга политика на Съюза, тези действия могат да бъдат одобрени от Европейския парламент и Съвета в съответствие с обикновената законодателна процедура и след консултация с Икономическия и социален комитет и с Комитета на регионите“.

Необходимо е също така предложението да се основава на член 322, параграф 1, буква а) от ДФЕС, за да се даде възможност за целеви дерогации от Финансовия регламент.

Субсидиарност и пропорционалност

В съответствие с член 4, параграф 2 от ДФЕС Съюзът има споделена с държавите членки компетентност в областта на икономическото, социалното и териториалното сближаване, както и за някои аспекти на социалната политика. Той също така разполага с компетентност да предприема действия за подкрепа, координиране или допълване на действията на държавите членки в областта на образованието и професионалното обучение, както и на промишлеността (член 6 от ДФЕС).

Изпълнението на Фонда за справедлив преход при споделено управление се основава на принципа на субсидиарност. При споделеното управление Комисията делегира на държавите членки и регионите стратегически задачи по програмиране и изпълнение. Поради това действията на Съюза се ограничават до необходимото за постигане на заложените в Договорите цели на Съюза.

Споделеното управление има за цел да гарантира, че решенията се вземат възможно най-близо до гражданите и че има основание за действия на равнището на ЕС с оглед на възможностите и особеностите на национално, регионално или местно равнище. Споделеното управление доближава Европа до нейните граждани и свързва местните потребности с европейските цели. Освен това то увеличава ангажираността с целите на ЕС, тъй като държавите членки и Комисията споделят правомощията и отговорността за вземане на решения и съвместно финансират програмите.

Избор на инструмент

Политиката на сближаване е подходяща рамка за Фонда за справедлив преход, тъй като тя е основната политика на ЕС за справяне със структурните промени в регионите на Европа. По нейна линия се предоставя финансова подкрепа за инвестиции в широк кръг от области, които допринасят за създаването на работни места и растежа, като се работи в партньорство с действащите лица на място.

Тя също така осигурява интегриран и ориентиран към местните условия подход, който гарантира полезни взаимодействия и съгласуваност между инвестициите, подпомагани от Фонда за справедлив преход, и тези, подпомагани по основните програми по линия на политиката на сближаване. Това ще ускори икономическото развитие и преструктуриране на съответните региони.

Освен това тази политика осигурява ангажираност от страна на държавите членки и регионите. Това е от решаващо значение в контекста на Фонда за справедлив преход, който трябва да дава основата на съобразени с конкретните условия териториални стратегии за преход, изцяло обхващащи породените от прехода многобройни социални, екологични и икономически предизвикателства.

Съгласно политиката на сближаване изборът на инструмент е регламент на Европейския парламент и на Съвета в съответствие с обикновената законодателна процедура, както е посочено в член 175, параграф 3 от Договора.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОТ ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

Не е приложимо.

Консултации със заинтересованите страни

Не бяха проведени консултации с външни заинтересовани страни. Предложението обаче е съобразено с проведените през последните седмици консултации с държавите членки и Европейския парламент във връзка с преговорите по предложението за създаване на Фонда за справедлив преход.

Както в проектодоклада на докладчика на комисията по регионално развитие, така и в становището на комисията по бюджета беше предложено по-специално значително увеличение на бюджета на ФСП.

Събиране и използване на експертни становища

Не е приложимо.

Оценка на въздействието

Оценката на въздействието 3 , извършена с цел изготвяне на предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно Европейския фонд за регионално развитие и относно Кохезионния фонд 4 , подкрепи целите и основните характеристики на Фонда за справедлив преход.

Предложените изменения по предложението за ФСП отчитат нарасналите предизвикателства, пред които са изправени териториите в контекста на неотдавнашната пандемия от COVID-19. Като се изключат увеличените средства, измененията са ограничени и не променят архитектурата и основните елементи на първоначалното предложение. Поради това не беше извършена самостоятелна оценка на въздействието.

Пригодност и опростяване на законодателството

Не е приложимо.

Основни права

Не е приложимо.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Допълнителните средства от бюджетни кредити по МФР за периода 2021—2027 г. ще доведат до поемането на допълнителни бюджетни задължения за периода 2021—2027 г. и плащания за периода 2022—2027 г. и след 2027 г.

Допълнителните средства, финансирани по линия на Европейския инструмент за възстановяване, ще доведат до поемането на допълнителни задължения през 2021, 2022, 2023 и 2024 г., както и до плащания за годините 2021—2027, въз основа на външни целеви приходи.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Подробно разяснение на конкретните разпоредби на предложението

Предложените изменения на предложението за ФСП са насочени към следните елементи:

·увеличаване на средствата чрез допълнителни бюджетни кредити и външни целеви приходи;

·няма задължение за допълване на тези допълнителни средства, финансирани по линия на Европейския инструмент за възстановяване, с трансфери от ЕФРР и ЕСФ+;

·изменение на приложение I с оглед на адаптирането му към по-високото равнище на предложените средства.

2020/0006 (COD)

Изменено предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за създаване на Фонда за справедлив преход

Предложение COM(2020) 22 на Комисията се изменя, както следва:

1.преамбюлът се изменя, както следва:

а)Първа алинея се заменя със следното:

„като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 175, трета алинея и член 322, параграф 1, буква а) от него,“;

б)Вмъква се нова шеста алинея:

„като взеха предвид становището на Сметната палата 5 ,“;

2.вмъква се следното съображение 8а:

„(8a) Към настоящия регламент се прилагат хоризонталните финансови правила, приети от Европейския парламент и Съвета на основание член 322 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Тези правила са установени във Финансовия регламент и определят по-специално процедурата за създаване и изпълнение на бюджета чрез безвъзмездни средства, обществени поръчки, награди, непряко изпълнение, и предвиждат проверки на отговорността на финансовите участници. Правилата, приети на основание член 322 от ДФЕС, се отнасят също за защитата на бюджета на Съюза в случаите на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки, тъй като спазването на принципите на правовата държава е основна предпоставка за добро финансово управление и ефективно финансиране от ЕС.“;

3.вмъква се следното съображение 9а:

„(9а) В съответствие с Регламент [Европейския инструмент за възстановяване] и в рамките на средствата, предвидени в него, следва да бъдат предприети действия за възстановяване и устойчивост по линия на Фонда за справедлив преход с цел преодоляване на безпрецедентното въздействие на кризата, предизвикана от COVID-19.  Тези допълнителни средства следва да се използват по начин, който гарантира спазването на сроковете, предвидени в Регламент [ЕИВ].“;

4.в член 3 параграф 2 се заменя със следното:

„2.    Средствата за ФСП в рамките на цел „Инвестиции за растеж и работни места“, налични за поемане на бюджетни задължения за периода 2021—2027 г., възлизат на 11 270 459 000 EUR по текущи цени, като те могат евентуално да бъдат увеличени с допълнителни средства, предоставени в бюджета на Съюза, както и с други средства в съответствие с приложимия основен акт.

По инициатива на Комисията 0,35 % от сумата, посочена в първа алинея, се разпределя за техническа помощ.“;

5.вмъква се следният член 3a:

„Член 3а

Средства от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване

1.Мерките, посочени в член 2 от Регламент [ЕИВ], се изпълняват в рамките на Фонда за справедлив преход със сума в размер на 32 803 000 000 EUR по текущи цени от сумата, посочена в член 3, параграф 2, буква а), подточка vi) от същия регламент, при спазване на член 4, параграфи 3, 4 и 8.

Тази сума представлява други средства по смисъла на член 3, параграф 2 и външни целеви приходи в съответствие с член 21, параграф 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

Те се предоставят за поемане на бюджетни задължения по цел „Инвестиции за растеж и работни места“ за годините 2021—2024 в допълнение към глобалните средства, посочени в член 3, както следва:

2021 г.: 7 954 600 000 EUR;

2022 г.: 8 114 600 000 EUR;

2023 г.: 8 276 600 000 EUR;

2024 г.: 8 441 600 000 EUR.

В допълнение, 15 600 000 EUR по текущи цени се предоставят за административни разходи от средствата, посочени в първа алинея.

2.По инициатива на Комисията 0,35 % от сумата, посочена в параграф 1, първа алинея, се разпределя за техническа помощ.

3.Годишното разпределение по държави членки на сумата, посочена в параграф 1, се включва в решението на Комисията по член 3, параграф 3, в съответствие с методиката, посочена в приложение I.

4.Чрез дерогация от член [21а] от Регламент (ЕС) [новия РОР] сумата, посочена в параграф 1, не изисква допълнителна подкрепа от ЕФРР или ЕСФ+.

5.Чрез дерогация от член 14, параграф 3 от Финансовия регламент правилата относно отмяната на бюджетни задължения, предвидени в дял VII, глава IV от Регламент (ЕС) [новия РОР], се прилагат по отношение на бюджетните задължения въз основа на средствата, посочени в параграф 1. Чрез дерогация от член 12, параграф 4, буква в) от Финансовия регламент тези средства не може да бъдат използвани за следваща програма или действие.“;

6.Член 6, параграф 2 се заменя със следното:

„2. Приоритетът или приоритетите на ФСП включва(т) средствата по ФСП, съставени от всички или част от средствата по ФСП за държавите членки, и средствата, прехвърлени в съответствие с член [21а] от Регламент (ЕО) [новия РОР]. Общият размер на средствата от ЕФРР и ЕСФ+, прехвърлени към ФСП, е поне един път и половина по-голям от размера на подкрепата от ФСП за съответния приоритет, с изключение на средствата, посочени в член 3а, параграф 1, но не надхвърля три пъти този размер.“;

7.Приложение I се изменя съгласно приложението към настоящото предложение. 

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

1.1.Наименование на предложението/инициативата 

Изменено предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Фонд за справедлив преход

1.2.Съответни области на политиката (програмен клъстер)

9 Околна среда и действия в областта на климата (2021—2027 г.)

1.3.Предложението/инициативата е във връзка с: 

 ново действие 

 ново действие след пилотен проект/подготвително действие 6  

X продължаване на съществуващо действие 

 сливане или пренасочване на едно или няколко действия към друго/ново действие 

1.4.Мотиви за предложението/инициативата 

1.4.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

Предлага се да се измени предложението за регламент за създаване на Фонд за справедлив преход, за да се гарантира ускоряването на необходимите инвестиции в екологичния преход с цел създаване на условия за дългосрочен растеж в Европа и постигане на устойчивост на европейската икономика към бъдещи сътресения. По тази причина се предлага да се предоставят допълнителни средства в размер на 35 613 048 000 EUR (по текущи цени) за Фонда за справедлив преход. От тези допълнителни средства 2 810 048 000 EUR следва да дойдат от бюджетни кредити, при което равнището на програмата в рамките на следващата МФР ще достигне 11 270 459 000 EUR; тези средства следва да бъдат разпределени в хода на текущите преговори на равнището на Европейския съвет. Останалите допълнителни средства от 32 803 000 000 EUR ще обхващат периода 2021—2024 г. и ще представляват външни целеви приходи по линия на Европейския инструмент за възстановяване.

1.4.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

В съответствие с целта за постигане до 2050 г. по ефективен и справедлив начин на неутралност на ЕС по отношение на климата, Фондът за справедлив преход има за цел смекчаване на икономическото, екологичното и социалното въздействие на прехода към неутралност по отношение на климата в полза на териториите, които са най-силно засегнати от прехода. Подкрепата на фонда е насочена към мерки за икономическо преориентиране, преквалификация на засегнатите работници и съдействие при търсене на работа.

Вследствие на разпространението на коронавируса („COVID-19“) много правителства въведоха безпрецедентни мерки за ограничаване на пандемията. Това от своя страна доведе до рязък спад на равнището на производството в много икономики със сериозни социални последици. Това ще създаде значителни предизвикателства за публичните финанси и управлението на дълга през следващите години, което на свой ред може да ограничи публичните инвестиции, необходими за икономическото възстановяване.

Освен това националният и регионалният капацитет за преодоляване на последиците от кризата е различен в отделните държави членки и региони поради различните икономически структури и фискални позиции. Ако не бъдат взети мерки, тези разлики може да доведат до асиметрично възстановяване и увеличаване на регионалните различия, което от своя страна може да подкопае вътрешния пазар, финансовата стабилност на еврозоната и нашия Съюз като цяло.

Поради това, за да се предотврати увеличаването на различията и да се избегне неравномерният процес на възстановяване, е необходимо да се предостави допълнителна подкрепа в краткосрочен и средносрочен план на държавите членки и регионите, за да се помогне на техните икономики и общества да се справят със ситуацията и да се гарантира бързото и устойчиво възстановяване на техните икономики.

1.4.3.Изводи от подобен опит в миналото

1.4.4.Съгласуваност и възможни полезни взаимодействия с други актове

Подкрепата, предоставяна чрез Фонда за справедлив преход, се допълва от специална схема за справедлив преход в рамките на InvestEU. Фондът ще подкрепя по-широк набор от инвестиции, по-специално като допринася за прехода чрез подкрепа за дейности с ниски нива на въглеродни емисии и устойчиви на изменението на климата дейности, като например инвестиции в енергия от възобновяеми източници и схеми за енергийна ефективност. Схемата ще може също така да мобилизира финансиране за енергийна и транспортна инфраструктура, включително газова инфраструктура и районни отоплителни системи, но също така проекти за декарбонизация, икономическа диверсификация на регионите и социална инфраструктура.

Освен това, нов механизъм за отпускане на заеми в публичния сектор, изпълняван с ЕИБ, ще осигури подкрепа за съчетаване на безвъзмездни средства от ЕС със заеми, предоставени от ЕИБ, за публични субекти с цел да се възползват най-силно засегнатите територии, посочени в териториалните планове за справедлив преход.

Ще бъдат осигурени полезни взаимодействия и взаимно допълване между трите стълба посредством териториалните планове за справедлив преход, при които ще бъдат определени нуждите за развитие на най-засегнатите територии, произтичащи от климатичния преход.

Предложението е ограничено до целенасочени изменения, необходими за целите на създаването на правила за предоставяне на допълнителните средства и управление на тяхното прилагане. Предложението е в съответствие с Регламента за общоприложимите разпоредби. Мерките са в съответствие с предложението на Комисията за Фонд за възстановяване.

Допълнителните суми ще бъдат разпределени между държавите членки в съответствие с техния капацитет за финансиране на необходимите инвестиции за справяне с прехода към неутралност по отношение на климата съобразно методиката, посочена в приложение I към предложения регламент за Фонд за справедлив преход. За да се запази капацитетът на държавите членки и регионите да използват отпуснатите им средства по линия на политиката на сближаване за подпомагане на икономическото, социалното и териториалното сближаване, допълнителните средства от Европейския инструмент за възстановяване няма да изискват трансфери от отпуснатите за отделните държави средства по линия на Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд плюс.

1.5.Срок на действие и финансово отражение 

X ограничен срок на действие

   в сила от [ДД/ММ]ГГГГ до [ДД/ММ]ГГГГ

X    Финансово отражение от 2021 г. до 2027 г. за бюджетните кредити за поети задължения и от 2021 г. до 2027 г. за бюджетните кредити за плащания.

.неограничен срок на действие

Изпълнение с период на започване на дейност от 2021 г. нататък,

последван от функциониране с пълен капацитет.

1.6.Планирани методи на управление 7  

X Пряко управление от Комисията (за 0,35 % от разпределените средства за техническа помощ)

X от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

   от изпълнителните агенции

X Споделено управление с държавите членки

 Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

◻ трети държави или определените от тях органи;

◻ международни организации и техните агенции (да се уточни);

◻ ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

◻ органите, посочени в членове 70 и 71 от Финансовия регламент;

◻ публичноправни органи;

◻ частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото предоставят подходящи финансови гаранции;

◻ органи, уредени в частното право на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и които предоставят подходящи финансови гаранции;

◻ лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ 

2.1.Правила за мониторинг и докладване 

Да се посочат честотата и условията.

Предложението е ограничено до и има за цел да определи необходимите правила, които трябва да се спазват, за да се предоставят допълнителните средства. Тези правила не надхвърлят необходимото за предоставянето на допълнителни средства и определят правилата, приложими за използването на тези средства.

2.2.Системи за управление и контрол 

Предложението е ограничено до и има за цел определянето на необходимите правила, които трябва да се спазват, за да се предоставят допълнителните средства. Тези правила не надхвърлят необходимото за предоставянето на допълнителни средства и определят правилата, приложими за използването на тези средства.

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности 

Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита, например от стратегията за борба с измамите.

Предложението е ограничено до и има за цел определянето на необходимите правила, които трябва да се спазват, за да се предоставят допълнителните средства. Тези правила не надхвърлят необходимото за предоставянето на допълнителни средства и определят правилата, приложими за използването на тези средства.

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

3.1.Функция от многогодишната финансова рамка и предложени нови разходни бюджетни редове 

Функция от многогодишната финансова рамка

Бюджетен ред

Вид  
разход

Финансов принос

Многогод./едногод. 8  

от държави от ЕАСТ 9

от държави кандидатки 10

от трети държави

по смисъла на член [21, параграф 2, буква б)] от Финансовия регламент

3

09 01 02 Разходи за подкрепа за Фонда за справедлив преход (ФСП)

Едногод.

НЕ

НЕ

НЕ

НЕ

3

09 03 02 Фонд за справедлив преход (ФСП) — Оперативна техническа помощ

Многогод.

НЕ

НЕ

НЕ

НЕ

3

09 03 03 – ФСП, финансиран от ЕИВ

Многогод.

НЕ

НЕ

НЕ

НЕ

3.2.Очаквано отражение върху разходите 

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху разходите 

млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Функция от многогодишната финансова  
рамка

3

Предложението ще доведе до допълнителни бюджетни задължения за годините 2021—2027, както и до плащания за годините 2021—2027 и за периода след 2027 г.

От тези допълнителни средства 2 810 048 000 EUR следва да дойдат от бюджетни кредити, при което равнището на програмата в рамките на следващата МФР ще достигне 11 270 459 000 EUR по текущи цени; тези средства следва да бъдат разпределени в хода на текущите преговори на равнището на Европейския съвет.

Останалите допълнителни средства ще обхващат периода 2021—2024 г. и ще представляват външни целеви приходи по линия на Европейския инструмент за възстановяване. Наличните суми като външни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 5 от Финансовия регламент произтичат от операциите на Съюза по получаване на заем, както е посочено в Регламент (ЕС) XXX/XX (Регламента за ЕИВ). От външните целеви приходи до 15 600 000 EUR може да бъдат предназначени за административни разходи, включително разходи за външен персонал.

Ориентировъчното разпределение на бюджетните кредити, финансирани по МФР за периода 2021—2027 г., е следното:

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

След 2027 г.

ОБЩО

Бюджетни кредити за оперативни разходи

Поети задължения

(1)

416,600

413,025

408,037

402,684

396,953

390,832

381,917

2 810,048

Плащания

(2)

60,055

343,229

444,024

343,665

409,011

461,055

749,008

2 810,048

ОБЩО бюджетни кредити

Поети задължения

=1+3

416,600

413,025

408,037

402,684

396,953

390,832

381,917

2 810,048

Плащания

=2+3

60,055

343,229

444,024

343,665

409,011

461,055

749,008

2 810,048

Ориентировъчното разпределение на разходите от външни целеви приходи е както следва:

2021

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

Оперативни разходи, финансирани от външни целеви приходи по линия на ЕИВ

Поети задължения

(1)

7 954, 600

8 114, 600

8 276, 600

8 441, 600

32 787, 400

Плащания

(2)

7 310, 645

7 726, 658

7 212, 000

6 294, 109

4 243, 988

32 787, 400

Разходи за административна подкрепа, финансирани от външни целеви приходи по линия на ЕИВ

Поети задължения = Плащания

(3)

2, 400

2, 400

2, 400

2, 400

2, 000

2, 000

2, 000

15, 600

Общо разходи, финансирани от външни целеви приходи по линия на ЕИВ

Поети задължения

=1+3

7 957, 000

8 117, 000

8 279, 000

8 444,000

2, 000

2, 000

2, 000

32 803, 000

Плащания

=2+3

7 313, 045

7 729, 058

7 214, 400

6 296, 509

4 245, 988

2, 000

2, 000

32 803, 000



Функция от многогодишната финансова  
рамка

7

„Административни разходи“

млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

2021

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

След 2027 г.

ОБЩО

Човешки ресурси

1, 500

1, 500

1, 500

1,500

1,500

1,500

1,500

10,500

Други административни разходи

ОБЩО бюджетни кредити за ФУНКЦИЯ 7 от многогодишната финансова рамка

(Общо поети задължения = Общо плащания)

1,500

1,500

1,500

1,500

1,500

1,500

1,500

10,500

3.2.2.Резюме на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

   Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

X    Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Години

2021

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

1,500

1,500

1,500

1,500

1,500

1,500

1,500

10,500

Други административни разходи

Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

Извън ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

2,400

2,400

2,400

2,400

2,000

2,000

2,000

15,600

Други разходи  
от административно естество

Междинен сбор  
извън ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

2,400

2,400

2,400

2,400

2,000

2,000

2,000

15,600

ОБЩО

3,900

3,900

3,900

3,900

3,500

3,500

3,500

26,100

Бюджетните кредити, необходими за човешки ресурси и други разходи с административен характер, ще бъдат покрити от бюджетни кредити на ГД, които вече са определени за управлението на действието и/или които са преразпределени в рамките на ГД, при необходимост заедно с допълнително отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.



3.2.2.1.Очаквани нужди от човешки ресурси

   Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси

X    Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

Години

2021

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

Централа и представителства на Комисията

10

10

10

10

10

10

10

Делегации

Научни изследвания

Финансирани от ФУНКЦИЯ 7 от многогодишната финансова рамка 

- в централата

- в делегациите

Финансирани от финансовия пакет на програмата  11

- в централата

- в делегациите

Научни изследвания

Други (целеви приходи)

30

30

30

30

25

25

25

ОБЩО

40

40

40

40

35

35

35

Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения. Допълнителният персонал ще бъде само външен персонал и ще се финансира единствено от целеви приходи

Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

Длъжностни лица и срочно наети служители

Външен персонал

Договорно наети служители за подпомагане на преговорите за новите програми, наблюдение на изпълнението, включително одит и финансово управление, участие в процеса на приключване на програмите

3.3.Очаквано отражение върху приходите 

X    Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

   Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

   върху собствените ресурси

   върху разните приходи

Моля, посочете дали приходите са записани по разходни бюджетни редове    

млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

Приходен бюджетен ред:

Отражение на предложението/инициативата

2021

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

Статия ………….

За целевите приходи да се посочат съответните разходни бюджетни редове.

[…]

Други забележки (например метод/формула за изчисляване на отражението върху приходите или друга информация). 

[…]

(1)    СОМ(2020) 22 final.
(2)    СОМ(2020) 23 final.
(3)    SWD (2018) 282 final.
(4)    СОМ(2018) 372 final.
(5)    ОВ С [...], [...] г., стр. [...].
(6)    Съгласно член 58, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
(7)    Подробности във връзка с методите на управление и позоваванията на Финансовия регламент може да бъдат намерени на уебсайта BudgWeb:     https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx
(8)    Многогод. = многогодишни бюджетни кредити / Едногод. = едногодишни бюджетни кредити.
(9)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
(10)    Държави кандидатки и, ако е приложимо, потенциални кандидатки от Западните Балкани.
(11)    Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове BA).
Top

Брюксел, 28.5.2020

COM(2020) 460 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

Изменено предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за създаване на Фонда за справедлив преход


ПРИЛОЖЕНИЕ

„ПРИЛОЖЕНИЕ I

Метод на разпределяне на средствата по Фонда за справедлив преход

Финансовият пакет за всяка държава членка се определя в съответствие със следните стъпки:

а)    делът на всяка държава членка се изчислява като претеглена с посочените тегла сума от дяловете, определени въз основа на следните критерии:

i)    емисиите на парникови газове от промишлени съоръжения в региони от ниво 2 по NUTS, в които въглеродната интензивност, определена чрез съотношението на емисиите на парникови газове от промишлени съоръжения, докладвани от държавите членки в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 166/2006 на Европейския парламент и на Съвета 1 , и брутната добавена стойност за промишлеността, надвишава два пъти средната за ЕС-27 въглеродна интензивност. Когато това равнище не е надвишено в нито един от регионите от ниво 2 по NUTS в дадена държава членка, се вземат предвид емисиите на парникови газове от промишлени съоръжения в региона от ниво 2 по NUTS с най-висока въглеродна интензивност (тегло 49 %),

ii)    заетостта в добива на каменни и лигнитни въглища (тегло 25 %),

iii)    заетостта в промишлени отрасли в региони от ниво 2 по NUTS, взети предвид за целите на точка i) (тегло 25 %),

iv)    производството на торф (тегло 0,95 %),

v)    производството на битуминозни шисти (тегло 0,05 %);

б)    средствата, разпределени в резултат на прилагането на буква а), се коригират, за да се гарантира, че нито една държава членка не получава сума, надвишаваща 8 милиарда евро (по цени от 2018 г.). Сумите, които надвишават 8 милиарда евро на държава членка, се преразпределят пропорционално към средствата, разпределени за всички други държави членки. Дяловете на държавите членки съответно се преизчисляват;

в)    дяловете на държавите членки, получени в резултат на прилагането на буква б), се коригират в посока надолу или нагоре с коефициент, представляващ 1,5 пъти разликата, с която БНД на глава от населението (измерен с паритети на покупателната способност) в посочената държава членка за периода 2015—2017 година, използван за политиката на сближаване в контекста на преговорите по МФР за периода 2021—2027 г., е над или под средния БНД на глава от населението в държавите членки от ЕС-27 (средната стойност се изразява като 100 %).

Посочената корекция не се прилага за държави членки, за които разпределените средства са достигнали горната граница в съответствие с буква б);

г)    средствата, разпределени в резултат на прилагането на буква в), се коригират, за да се гарантира, че окончателният размер на средствата, разпределени по линия на ФСП, възлиза на интензитет на помощта на глава от населението (изчислен въз основа на цялото население на държавата членка) от поне 32 евро (по цени от 2018 г.) за целия период.

Сумите за гарантиране на минималния интензитет на помощта се приспадат пропорционално от средствата, разпределени за всички останали държави членки, с изключение на тези, за които горната граница е достигната в съответствие с буква б).

Средствата, разпределени по линия на Фонда за справедлив преход, са в допълнение към средствата, разпределени в съответствие с параграфи 1—16 от приложение XXII към [предложението за нов РОР], и не са включени в основата за разпределение на средствата, за която се прилагат точки 10—15 от приложение XXII към [предложението за нов РОР].“.

(1)      Регламент (EО) № 166/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 18 януари 2006 г. за създаване на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители и за изменение на Директиви 91/689/ЕИО и 96/61/ЕО на Съвета (OВ L 33, 4.2.2006 г., стр. 1).
Top