Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0078

    Návrh ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Európskom roku železníc (2021)

    COM/2020/78 final

    V Bruseli4. 3. 2020

    COM(2020) 78 final

    2020/0035(COD)

    Návrh

    ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

    o Európskom roku železníc (2021)


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvody a ciele návrhu

    Komisia vo svojom oznámení z 11. decembra 2019 1 vymedzila európsku zelenú dohodu pre Európsku úniu a jej občanov. Uvedené oznámenie opätovne potvrdzuje záväzok Komisie riešiť klimatické a environmentálne výzvy, čo je úloha, ktorá definuje túto generáciu. Ide o novú stratégiu rastu, ktorej cieľom je transformovať Úniu na spravodlivú a prosperujúcu spoločnosť s moderným a konkurencieschopným hospodárstvom, ktoré efektívne využíva zdroje, kde budú do roku 2050 čisté emisie skleníkových plynov na nule a kde hospodársky rast nezávisí od využívania zdrojov. Európska zelená dohoda je neoddeliteľnou súčasťou tejto stratégie Komisie pri vykonávaní Agendy OSN 2030 a plnení cieľov udržateľného rozvoja 2 . Cieľ dosiahnuť do roku 2050 klimaticky neutrálnu Európsku úniu schválila Európska rada vo svojich záveroch z 12. decembra 2019 3 a Európsky parlament vo svojom uznesení z 15. januára 2020 4 .

    Európska zelená dohoda požaduje najmä urýchlenie prechodu na udržateľnú a inteligentnú mobilitu, keďže doprava je zodpovedná za štvrtinu emisií skleníkových plynov v Únii a tento podiel stále rastie. Pokiaľ chceme dosiahnuť klimatickú neutralitu, musíme do roku 2050 znížiť emisie z dopravy o 90 %. K tomuto zníženiu budú musieť prispieť všetky druhy dopravy. Komisia v rámci európskej zelenej dohody oznámila stratégiu pre udržateľnú a inteligentnú mobilitu, ktorá sa má prijať v roku 2020 a ktorá sa bude zaoberať touto výzvou a všetkými zdrojmi emisií. Okrem iných plánovaných opatrení by sa podstatná časť zo 75 % vnútrozemskej nákladnej dopravy, ktorá sa v súčasnosti uskutočňuje po cestách, mala presunúť na železnice a vnútrozemské vodné cesty.

    Železničná doprava musí zohrávať významnú úlohu pri urýchľovaní znižovania emisií z dopravy ako jeden z najekologickejších a energeticky najúčinnejších druhov dopravy. Je do veľkej miery elektrifikovaná a produkuje oveľa menej CO2 ako porovnateľná cestná alebo letecká doprava. Ide navyše o jediný druh dopravy, ktorý od roku 1990 takmer nepretržite znižoval emisie CO2 napriek rastúcemu objemu dopravy: do roku 2016 sa železničná doprava podieľala iba na 0,5 % emisií CO2 v rámci všetkých druhov dopravy. Železničná doprava okrem toho predstavuje iba 2 % celkovej spotreby energie v Únii v oblasti dopravy, pričom v roku 2016 sa ňou prepravilo 11,2 % nákladu a 6,6 % cestujúcich zo všetkých druhov dopravy 5 . Spotreba energie v železničnej doprave sa v rokoch 1990 – 2016 6 znížila a čoraz viac sa využívajú obnoviteľné zdroje energie.

    Podiel osobnej železničnej dopravy na pozemskej doprave v Únii sa v rokoch 2007 – 2016 zvýšil zo 7,0 % na 7,6 %, naopak v prípade nákladnej dopravy v Únii po vrchole v roku 2011 (19 %) nastal v roku 2017 pokles na 16,65 % 7 . Skutočnému jednotnému európskemu železničnému priestoru stojí v ceste ešte veľa prekážok, a to aj vzhľadom na potrebu minimalizovať hluk. Prekonanie týchto prekážok spolu so znižovaním nákladov a zrýchlením inovácie umožní využiť plný potenciál železničnej dopravy. Preto potrebuje ďalšiu podporu, aby sa stala atraktívnejšou pre cestujúcich a podniky ako dopravný prostriedok, ktorý spĺňa ich každodenné i dlhodobejšie potreby mobility. Rastúci podiel cestujúcich a nákladu v rámci železničnej dopravy prispeje aj k zníženiu preťaženia a emisií škodlivých pre ľudské zdravie, najmä pokiaľ ide o znečistenie ovzdušia.

    Cieľom návrhu vyhlásiť rok 2021 za „Európsky rok železníc“ je podporiť železničnú dopravu v súlade s cieľmi stanovenými v oznámení Komisie o európskej zelenej dohode, a to aj so zreteľom na udržateľnú a inteligentnú mobilitu. Prostredníctvom projektov, diskusií, podujatí, výstav a iniciatív v celej Európe bude Európsky rok železníc propagovať železničnú dopravu ako atraktívny a udržateľný spôsob cestovania a prepravy po Európe so zameraním na občanov, podniky a orgány, pričom zdôrazní svoj celoúnijný a inovačný rozmer. Oslovením občanov mimo železničného sektora prostredníctvom špecializovaných podujatí a komunikačných kampaní presvedčia viac ľudí a podnikov, aby využívali železničnú dopravu.

    Rok 2021 je dôležitým rokom pre politiku Únie v oblasti železničnej dopravy. Bude to prvý celý rok, počas ktorého sa budú v celej EÚ uplatňovať pravidlá dohodnuté v rámci štvrtého železničného balíka 8 , najmä pokiaľ ide o otvorenie trhu pre služby vnútroštátnej osobnej dopravy a zníženie nákladov a administratívnej záťaže pre železničné podniky pôsobiace v celej EÚ. V mnohých členských štátoch narastá záujem verejnosti o železnice vrátane nočných vlakov, čoho dôkazom je popularita hashtagu #DiscoverEU 9 . Okrem toho bude medzinárodný umelecký festival Europalia 10 v roku 2021 zameraný na vplyv železnice na umenie a vyzdvihne dôležitú úlohu železničnej dopravy pri presadzovaní sociálnych, hospodárskych a priemyselných zmien. Rok 2021 je preto mimoriadne vhodný na začatie tejto iniciatívy.

    Rovnako ako pri predchádzajúcich Európskych rokoch je hlavným cieľom zlepšiť informovanosť o problémoch a príležitostiach a zdôrazniť úlohu Únie pri podpore spoločných riešení. Cieľom Európskeho roka železníc je povzbudiť a podporiť úsilie Únie, členských štátov, regionálnych a miestnych orgánov a iných organizácií pri zvyšovaní podielu osobnej a nákladnej železničnej dopravy. Európsky rok by mal predovšetkým podporovať železničnú dopravu ako udržateľný, inovatívny a bezpečný spôsob dopravy, pričom osloví širokú verejnosť, a najmä mládež. Takisto by mal vyzdvihnúť európsky a cezhraničný rozmer železničnej dopravy, ktorá zbližuje občanov, umožňuje im objavovať rozmanitosť Únie, posilňuje súdržnosť a prispieva k integrácii vnútorného trhu Únie. Okrem toho by mal posilniť prínos železničnej dopravy k hospodárstvu, priemyslu a spoločnosti ako celku a zdôrazniť jej dôležitú úlohu vo vzťahoch medzi Úniou a tretími krajinami, najmä západným Balkánom.

    Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

    Ako sa uvádza vyššie, Európsky rok železníc podporí železničnú dopravu v súlade s cieľmi stanovenými v oznámení Komisie o európskej zelenej dohode, a to aj so zreteľom na udržateľnú a inteligentnú mobilitu. Bude vychádzať aj z existujúcich iniciatív a politík v oblasti železničnej dopravy, ako je otvorenie trhu pre služby vnútroštátnej osobnej dopravy a zníženie nákladov a administratívnej záťaže pre železničné podniky pôsobiace v celej Únii. Podobne ako v prípade ostatných Európskych rokov budú k opatreniam patriť informačné a propagačné kampane, podujatia a iniciatívy na únijnej, národnej, regionálnej a miestnej úrovni. Ich úlohou bude odovzdávať kľúčové posolstvá a šíriť informácie o príkladoch osvedčených postupov.

    Európsky rok bude príležitosťou podnietiť orgány členských štátov a príslušný sektor, aby nadviazali spoluprácu pri podpore železničnej dopravy. Vyvinie sa maximálne úsilie s cieľom zabezpečiť, aby sa činnosti organizované v priebehu Európskeho roka prispôsobili potrebám a okolnostiam v jednotlivých členských štátoch. Od členských štátov sa preto požaduje, aby vymenovali národného koordinátora zodpovedného za organizáciu ich účasti na Európskom roku železníc. Zriadi sa európska riadiaca skupina, ktorej členmi budú aj zástupcovia národných koordinátorov. Komisia bude zvolávať zasadnutia národných koordinátorov s cieľom koordinovať priebeh Európskeho roka a vymieňať si informácie o jeho realizácii na úrovni Únie a členských štátov.

    Súlad s ostatnými politikami Únie

    Európsky rok železníc súvisí s inými oblasťami politiky Únie, ako sú regionálny rozvoj, konkurencieschopnosť priemyslu, udržateľný cestovný ruch, inovácie, zamestnanosť, vzdelávanie, mládež, kultúra a prístupnosť pre osoby so zdravotným postihnutím, ako aj s väzbami Únie s jej susednými krajinami. Vyzdvihne európsky a cezhraničný rozmer železníc ako prostriedku na prepravu tovaru, cestovanie, objavovanie a prepájanie kontinentu s dôrazom na udržateľnosť a orientáciu na budúcnosť. Niektoré činnosti v rámci Európskeho roka by sa mohli financovať z existujúcich programov Únie, ako sú Horizont Európa, Nástroj na prepájanie Európy, európske štrukturálne a investičné fondy, Kreatívna Európa, Erasmus+, DiscoverEU alebo Európa pre občanov.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Právnym základom tohto návrhu je článok 91 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ). V článku 91 sa totiž stanovuje, že berúc do úvahy špecifické črty dopravy Európsky parlament a Rada v súlade s riadnym legislatívnym postupom a po porade s Hospodárskym a sociálnym výborom a Výborom regiónov stanovia ďalšie potrebné ustanovenia na účely vykonávania článku 90 ZFEÚ. V článku 90 ZFEÚ sa uvádza, že ciele zmlúv sa sledujú v rámci spoločnej dopravnej politiky. Hlavným cieľom tohto návrhu je prispieť k zvýšeniu podielu osobnej a nákladnej železničnej dopravy. Tento cieľ ako taký patrí do rozsahu pôsobnosti článku 91 ZFEÚ.

    Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci) 

    Tento návrh je v súlade so zásadou subsidiarity stanovenou v článku 5 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ). Ciele tohto návrhu nie je možné uspokojivo dosiahnuť len činnosťou členských štátov. Dôvodom je, že pri činnosti len na národnej úrovni by sa nemohol využívať európsky rozmer výmeny skúseností a osvedčených postupov medzi členskými štátmi. V článku 3 bode 3 ZEÚ sa konkrétne stanovuje, že Európska únia vytvára vnútorný trh, usiluje sa o trvalo udržateľný rozvoj Európy založený okrem iného na zlepšení kvality životného prostredia, podporuje vedecký a technický pokrok, ako aj hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť. Únia dosahuje svoje ciele primeranými prostriedkami podľa rozsahu, v akom boli na ňu zmluvami prenesené príslušné právomoci. Opatrenia na úrovni Únie by navyše boli prínosom pre opatrenia členských štátov, konkrétne vďaka zvýšenej viditeľnosti, viacstranným partnerstvám, nadnárodnej výmene informácií a zvyšovaniu informovanosti a šíreniu osvedčených postupov v celej Únii v rámci Európskeho roka.

    Proporcionalita

    Tento návrh je v súlade so zásadou proporcionality stanovenou v článku 5 ods. 4 ZEÚ. Navrhovaný postup je jednoduchý. Vychádza z existujúcich programov a zamerania komunikačných činností na témy Európskeho roka. Pre orgány, ktoré budú tento návrh vykonávať, nepredstavuje žiadne neprimerané obmedzenie riadenia. Činnosť Únie bude podporovať a dopĺňať úsilie členských štátov a sektora. Touto činnosťou sa v prvom rade zlepší účinnosť vlastných nástrojov Únie. Zároveň bude pôsobiť ako hnací motor, keďže sa ňou podporí súčinnosť a spolupráca medzi členskými štátmi, regionálnymi a miestnymi orgánmi, súkromnými a verejnými podnikmi a širokou občianskou spoločnosťou. Činnosť Únie sa bude zameriavať len na identifikované výzvy.

    Výber nástroja

    Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady predstavuje najvhodnejší nástroj na zabezpečenie úplného zapojenia legislatívneho orgánu do vyhlásenia roku 2021 za Európsky rok železníc.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

    Neuplatňuje sa.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Možnosť vyhlásiť rok 2021 za „Európsky rok železníc“ bola 9. decembra 2019 predmetom diskusie s rôznymi pozvanými zástupcami železničného sektora (CER, UNIFE, EIM, ERFA – Allrail), Železničnou agentúrou Európskej únie (ERA), Shift2Rail a zástupcami festivalu Europalia. Všetci účastníci vyjadrili širokú podporu tejto iniciatíve, pričom zdôraznili význam železničnej dopravy pri dosahovaní cieľa dekarbonizácie a jej cezhraničný rozmer. Očakáva sa, že zainteresované strany z odvetvia železničnej dopravy, najmä železničné podniky, prevádzkovatelia staníc, výrobcovia a vnútroštátne orgány sa budú aktívne zapájať do organizácie podujatí pod záštitou Európskeho roka, či už na úrovni EÚ, členských štátov alebo na miestnej úrovni. Konzultácie s usporiadateľmi medzinárodného umeleckého festivalu Europalia ukázali značný potenciál pre synergie s Európskym rokom. Európsky hospodársky a sociálny výbor a Výbor regiónov nedávno prijali stanoviská z vlastnej iniciatívy 11 , 12 , ktoré preukazujú záujem ich členov o podporu železníc ako udržateľného a inovatívneho spôsobu dopravy.

    Získavanie a využívanie expertízy

    Neuplatňuje sa.

    Posúdenie vplyvu

    Posúdenie vplyvu nie je potrebné, pretože ciele navrhovanej iniciatívy patria medzi ciele existujúcich programov Únie. Navrhovaná iniciatíva nezaväzuje Komisiu k žiadnym konkrétnym opatreniam legislatívneho charakteru. Nebude mať ani významný spoločenský, hospodársky či environmentálny vplyv nad rámec existujúcich nástrojov.

    Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

    Neuplatňuje sa.

    Základné práva

    Neuplatňuje sa.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Výška potrebných finančných prostriedkov pridelených na vykonávanie tohto rozhodnutia na roky 2020 – 2021 sa odhaduje na 8 000 000 EUR. Vykonávanie Európskeho roka bude zahŕňať primerané finančné prostriedky, ktoré sa v prípade roku 2020 určia v kontexte rozpočtových postupov a v prípade roku 2021 v súlade s viacročným finančným rámcom na roky 2021 – 2027.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

    V návrhu sa Komisii stanovuje povinnosť podať do 31. decembra 2022 správu o vykonávaní, výsledkoch a celkovom hodnotení iniciatív v rámci Európskeho roka.

    2020/0035 (COD)

    Návrh

    ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

    o Európskom roku železníc (2021)

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 91,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 13 ,

    so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov 14 ,

    konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

    keďže:

    (1)Komisia vo svojom oznámení z 11. decembra 2019 15 vymedzila európsku zelenú dohodu pre Európsku úniu a jej občanov. Európska zelená dohoda je nová stratégia rastu, ktorej cieľom je transformovať Úniu na spravodlivú a prosperujúcu spoločnosť s moderným a konkurencieschopným hospodárstvom, ktoré efektívne využíva zdroje, kde budú do roku 2050 čisté emisie skleníkových plynov na nule a kde hospodársky rast nezávisí od využívania zdrojov.

    (2)Európska rada vo svojich záveroch z 12. decembra 2019 16 schválila cieľ dosiahnuť do roku 2050 klimaticky neutrálnu Európsku úniu.

    (3)Európsky parlament vo svojom uznesení z 15. januára 2020 17 uvítal oznámenie Komisie o „európskej zelenej dohode“ a vyzval, aby sa nevyhnutný prechod na klimaticky neutrálnu spoločnosť uskutočnil najneskôr do roku 2050.

    (4)V súlade s cieľmi stanovenými v oznámení Komisie o európskej zelenej dohode treba pretransformovať hospodárstvo Únie a prehodnotiť politiky, najmä v oblasti dopravy a mobility, čo znamená urýchlenie prechodu na udržateľnú a inteligentnú mobilitu. Za štvrtinu emisií skleníkových plynov v Únii je zodpovedná doprava, pričom tento podiel sa neustále zvyšuje. Pokiaľ chceme dosiahnuť klimatickú neutralitu, musíme do roku 2050 znížiť emisie z dopravy o 90 %. Pri dosahovaní udržateľnej dopravy sú prvoradí používatelia, ktorým musíme poskytnúť cenovo dostupnejšie, prístupnejšie, zdravšie a čistejšie alternatívy k ich súčasným návykom v oblasti mobility. V rámci európskej zelenej dohody sa má urýchliť prechod na udržateľnú a inteligentnú mobilitu s cieľom riešiť tieto výzvy. Podstatná časť zo 75 % vnútrozemskej nákladnej dopravy, ktorá sa v súčasnosti uskutočňuje po cestách, by sa mala presunúť na železnice a vnútrozemské vodné cesty.

    (5)Železničná doprava zohráva významnú úlohu pri dosahovaní cieľa klimatickej neutrality do roku 2050. Je jedným z najekologickejších a energeticky najúčinnejších spôsobov dopravy. Do veľkej miery je elektrifikovaná a jej emisie CO2 sú oveľa nižšie ako porovnateľná cestná či letecká doprava, pričom navyše ide o jediný spôsob dopravy, ktorý od roku 1990 neustále znižoval svoje emisie CO2. Spotreba energie v železničnej doprave sa navyše v rokoch 1990 – 2016 18 znížila a čoraz viac sa využívajú obnoviteľné zdroje energie.

    (6)Vďaka prepojeniu hlavných dopravných tepien Únie s jej okrajovými regiónmi a územiami prispieva odvetvie železničnej dopravy k hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

    (7)Zatiaľ čo podiel osobnej železničnej dopravy na pozemnej doprave v Únii sa od roku 2007 len mierne zvýšil, podiel nákladnej dopravy sa znížil. Skutočnému jednotnému európskemu železničnému priestoru stojí v ceste ešte veľa prekážok, a to aj vzhľadom na potrebu minimalizovať hluk. Prekonanie týchto prekážok spolu so znižovaním nákladov a zrýchlením inovácie umožní využiť plný potenciál železničnej dopravy. Preto potrebuje ďalší impulz, aby sa stala atraktívnejšou pre cestujúcich aj pre podniky.

    (8)S cieľom podporiť železničnú dopravu v súlade s cieľmi stanovenými v oznámení Komisie o európskej zelenej dohode, a to aj so zreteľom na udržateľnú a inteligentnú mobilitu, by sa rok 2021 mal vyhlásiť za „Európsky rok železníc“. Bude to dôležitý rok pre politiku Únie v oblasti železničnej dopravy, keďže pôjde o prvý celý rok, v ktorom sa v celej Únii budú uplatňovať pravidlá dohodnuté v rámci štvrtého železničného balíka, konkrétne v súvislosti s otvorením trhu pre služby vnútroštátnej osobnej dopravy a znížením nákladov a administratívnej záťaže pre železničné podniky pôsobiace v celej Únii. V mnohých členských štátoch narastá záujem verejnosti o železnice vrátane nočných vlakov, čoho dôkazom je popularita hashtagu #DiscoverEU. Okrem toho bude medzinárodný umelecký festival Europalia v roku 2021 zameraný na vplyv železnice na umenie a vyzdvihne dôležitú úlohu železničnej dopravy pri presadzovaní sociálnych, hospodárskych a priemyselných zmien,

    PRIJALI TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Predmet

    Rok 2021 sa vyhlasuje za „Európsky rok železníc“ (ďalej len „Európsky rok“).

    Článok 2

    Ciele

    Cieľom Európskeho roka je podnietiť a podporiť úsilie Únie, členských štátov, regionálnych a miestnych orgánov a iných organizácií zvýšiť podiel cestujúcich a nákladu v železničnej doprave. Európsky rok najmä

    a)podporí železničnú dopravu ako udržateľný, inovatívny a bezpečný spôsob dopravy, v prvom rade vyzdvihnutím jej významnej úlohy pri dosahovaní cieľa Únie v oblasti klimatickej neutrality do roku 2050 a oslovovaním širšej verejnosti, najmä mládeže;

    b)vyzdvihne európsky a cezhraničný rozmer železničnej dopravy, ktorá zbližuje občanov, umožňuje im objavovať rozmanitosť Únie, posilňuje súdržnosť a prispieva k integrácii vnútorného trhu Únie;

    c)zvýši prínos železničnej dopravy k hospodárstvu, priemyslu a spoločnosti Únie tak, že zahŕňa najmä aspekty regionálneho rozvoja, konkurencieschopnosti priemyslu, udržateľného cestovného ruchu, inovácie, zamestnanosti, vzdelávania, mládeže a kultúry a zlepšenia prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím;

    d)prispeje k propagácii železničnej dopravy ako dôležitej súčasti vzťahov medzi Úniou a susednými krajinami, najmä západným Balkánom, a to najmä na základe záujmu a potrieb partnerských krajín a odborných znalostí Únie v oblasti železničnej dopravy.

    Článok 3

    Obsah opatrení

    1.Medzi opatrenia, ktoré sa majú prijať na dosiahnutie cieľov stanovených v článku 2, patria tieto činnosti na úrovni Únie, na národnej, regionálnej alebo miestnej úrovni súvisiace s cieľmi Európskeho roka:

    a)iniciatívy a podujatia na podporu diskusie, zvyšovania informovanosti a jednoduchšieho zapojenia občanov, podnikov a subjektov verejného sektora s cieľom zvýšiť podiel osobnej a nákladnej železničnej dopravy ako prostriedku na boj proti zmene klímy, a to prostredníctvom viacerých kanálov a nástrojov vrátane podujatí v členských štátoch;

    b)informačné kampane, výstavy, inšpiratívne činnosti, vzdelávacie a osvetové kampane na podporu zmien v správaní cestujúcich, spotrebiteľov a podnikov a na stimulovanie aktívneho zapojenia širokej verejnosti pri dosahovaní cieľov udržateľnejšej dopravy;

    c)výmena skúseností a osvedčených postupov medzi národnými, regionálnymi a miestnymi orgánmi, občianskou spoločnosťou, podnikmi a školami, pokiaľ ide o podporu využívania železničnej dopravy a spôsob podnecovania zmeny správania na všetkých úrovniach;

    d)realizovanie štúdií a inovačných činností a šírenie ich výsledkov na európskej alebo vnútroštátnej úrovni a

    e)podpora projektov a sietí súvisiacich s Európskym rokom, aj prostredníctvom médií, sociálnych sietí a iných online komunít.

    2.Inštitúcie a orgány Únie, ako aj členské štáty, môžu na úrovni Únie a na vnútroštátnej úrovni pri propagačných činnostiach uvedených v odseku 1 odkazovať na Európsky rok a používať jeho vizuálnu identitu.

    Článok 4

    Koordinácia na úrovni členských štátov

    Za organizovanie účasti na Európskom roku na vnútroštátnej úrovni zodpovedajú členské štáty. Členské štáty na uvedený účel vymenujú národných koordinátorov. Národní koordinátori zabezpečujú koordináciu príslušných činností na vnútroštátnej úrovni.

    Článok 5

    Koordinácia na úrovni Únie

    1.Komisia pravidelne zvoláva zasadnutia národných koordinátorov s cieľom koordinovať priebeh Európskeho roka. Uvedené zasadnutia takisto slúžia ako príležitosti na výmenu informácií o realizácii Európskeho roka na vnútroštátnej úrovni a na úrovni Únie; zástupcovia Európskeho parlamentu sa môžu zúčastňovať na týchto zasadnutiach ako pozorovatelia.

    2.Koordinácia Európskeho roka na úrovni Únie má prierezový prístup s cieľom vytvoriť synergie medzi rôznymi programami a iniciatívami Únie, ktoré financujú projekty v oblasti železničnej dopravy alebo ktoré majú rozmer železničnej dopravy. 

    3.Komisia zvoláva pravidelné zasadnutia zainteresovaných strán a zástupcov organizácií alebo subjektov, ktoré sú aktívne v oblasti železničnej dopravy, vrátane existujúcich nadnárodných sietí a príslušných mimovládnych organizácií, ako aj mládežníckych organizácií a komunít, aby jej pomohli pri realizácii Európskeho roka na úrovni Únie.

    Ak to umožňuje rozpočet, Komisia môže zorganizovať výzvy na predkladanie návrhov a projektov, ktoré môžu získať podporu za ich mimoriadny prínos k cieľom Európskeho roku.

    Článok 6

    Medzinárodná spolupráca

    Na účely Európskeho roka Komisia v prípade potreby spolupracuje s príslušnými medzinárodnými organizáciami, pričom zabezpečuje viditeľnosť účasti Únie.

    Článok 7

    Monitorovanie a hodnotenie

    Komisia predloží do 31. decembra 2022 Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov správu o vykonávaní, výsledkoch a celkovom hodnotení iniciatív ustanovených v tomto rozhodnutí.

    Článok 8

    Nadobudnutie účinnosti

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    V Bruseli

    Za Európsky parlament    Za Radu

    predseda    predseda



    LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

    OBSAH

    LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

    1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY

    1.1.Názov návrhu/iniciatívy

    1.2.Príslušné oblasti politiky (programové zoskupenie)

    1.3.Návrh/iniciatíva sa týka:

    1.4.Dôvody návrhu/iniciatívy

    1.4.1.Potreby, ktoré sa majú uspokojiť v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte vrátane podrobného harmonogramu prvotnej fázy vykonávania iniciatívy

    1.4.2.Prínos zapojenia Únie (môže byť výsledkom rôznych faktorov, napr. lepšej koordinácie, právnej istoty, väčšej účinnosti alebo komplementárnosti). Na účely tohto bodu je „prínos zapojenia Únie“ hodnota vyplývajúca zo zásahu Únie, ktorá dopĺňa hodnotu, ktorú by inak vytvorili len samotné členské štáty.

    1.4.3.Poznatky získané z podobných skúseností v minulosti

    1.4.4.Zlučiteľnosť a možná synergia s inými vhodnými nástrojmi

    1.5.Trvanie a finančný vplyv

    1.6.Plánovaný spôsob riadenia

    2.OPATRENIA V OBLASTI RIADENIA

    2.1.Opatrenia týkajúce sa monitorovania a predkladania správ

    2.2.Systémy riadenia a kontroly

    2.2.1.Opodstatnenie navrhovaných spôsobov riadenia, mechanizmov vykonávania financovania, spôsobov platby a stratégie kontroly

    2.2.2.Informácie o zistených rizikách a systémoch vnútornej kontroly zavedených na ich zmierňovanie

    2.2.3.Odhad a opodstatnenie nákladovej účinnosti kontrol (pomer medzi nákladmi na kontroly a hodnotou súvisiacich riadených finančných prostriedkov) a posúdenie očakávaných úrovní rizika chyby (pri platbe a uzavretí)

    2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY

    3.1.Okruh viacročného finančného rámca a nové navrhované rozpočtové riadky výdavkov

    3.2.Odhadovaný vplyv na výdavky

    3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na výdavky

    3.2.2.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na administratívne rozpočtové prostriedky

    3.2.2.1.Odhadované potreby ľudských zdrojov

    3.2.3.Príspevky od tretích strán

    3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy

    LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

    1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY 

    1.1.Názov návrhu/iniciatívy 

    Európsky rok železníc (2021)

    1.2.Príslušné oblasti politiky (programové zoskupenie)

    (2020)

    Oblasť politiky: Mobilita a doprava

    (2021)

    Okruh 1 „Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika“: Klaster politík 1 „Výskum a inovácie“ a klaster politík 2 „Európske strategické investície“.

    Okruh 3 „Prírodné zdroje a životné prostredie“: Klaster politík 9: „Životné prostredie a ochrana klímy“.

    1.3.Návrh/iniciatíva sa týka: 

    X novej akcie 

     novej akcie, ktorá nadväzuje na pilotný projekt/prípravnú akciu 19  

     predĺženia trvania existujúcej akcie 

     zlúčenia jednej alebo viacerých akcií do ďalšej/novej akcie alebo presmerovania jednej alebo viacerých akcií na ďalšiu/novú akciu 

    1.4.Dôvody návrhu/iniciatívy 

    1.4.1.Potreby, ktoré sa majú uspokojiť v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte vrátane podrobného harmonogramu prvotnej fázy vykonávania iniciatívy

    Krátkodobé: zlepšenie imidžu železničnej dopravy medzi občanmi a podnikmi, lepšia informovanosť o význame vyššieho podielu osobnej a nákladnej železničnej dopravy, a to v súlade s cieľmi stanovenými v oznámení Komisie o európskej zelenej dohode.

    Dlhodobé: zvýšenie podielu cestujúcich a nákladu v železničnej doprave s cieľom prispieť k zníženiu emisií skleníkových plynov z dopravných činností v Únii, v súlade s cieľmi stanovenými v oznámení Komisie o európskej zelenej dohode.

    1.4.2.Prínos zapojenia Únie (môže byť výsledkom rôznych faktorov, napr. lepšej koordinácie, právnej istoty, väčšej účinnosti alebo komplementárnosti). Na účely tohto bodu je „prínos zapojenia Únie“ hodnota vyplývajúca zo zásahu Únie, ktorá dopĺňa hodnotu, ktorú by inak vytvorili len samotné členské štáty.

    Európsky a cezhraničný rozmer dopravy, najmä železničnej. Právne predpisy Únie na dosiahnutie integrovaného jednotného európskeho železničného priestoru, ako napríklad odstránenie bariér vnútroštátneho trhu a technických prekážok.

    Únijný rozmer opatrení zameraných na urýchlenie prechodu na udržateľnú a inteligentnú mobilitu, v súlade s cieľmi stanovenými v oznámení Komisie o európskej zelenej dohode.

    1.4.3.Poznatky získané z podobných skúseností v minulosti

    Európske roky usporiadané v posledných 10 rokoch preukázali svoju hodnotu ako účinné nástroje na zvyšovanie informovanosti, ktoré majú vplyv tak na verejnosť, ako aj na tvorcov verejnej mienky, a vytvorili synergie medzi rôznymi oblasťami intervencie na úrovni EÚ a členských štátov.

    1.4.4.Zlučiteľnosť a možná synergia s inými vhodnými nástrojmi

    Európsky rok železníc súvisí s inými oblasťami politiky Únie, ako sú regionálny rozvoj, konkurencieschopnosť priemyslu, udržateľný cestovný ruch, inovácie, zamestnanosť, vzdelávanie, mládež, kultúra a prístupnosť pre osoby so zdravotným postihnutím, ako aj s väzbami Únie s jej susednými krajinami. Vyzdvihne európsky a cezhraničný rozmer európskych železníc ako prostriedku na prepravu tovaru, cestovanie, objavovanie a prepájanie kontinentu s dôrazom na udržateľnosť a orientáciu na budúcnosť. Niektoré činnosti v rámci Európskeho roka by sa mohli financovať z existujúcich programov Únie.

    1.5.Trvanie a finančný vplyv 

    X obmedzené trvanie

    X    v platnosti od 1. 1. 2021 do 31. 12. 2021

    X    Finančný vplyv trvá od roku 2020 do roku 2021 pre viazané rozpočtové prostriedky a od roku 2020 do roku 2022 pre platobné rozpočtové prostriedky.

    neobmedzené trvanie

    Počiatočná fáza vykonávania bude trvať od RRRR do RRRR,

    a potom bude implementácia pokračovať v plnom rozsahu.

    1.6.Plánovaný spôsob riadenia 20  

    X Priame riadenie na úrovni Komisie

    prostredníctvom jej útvarov vrátane zamestnancov v delegáciách Únie

       prostredníctvom výkonných agentúr

     Zdieľané riadenie s členskými štátmi

     Nepriame riadenie, pri ktorom sa plnením rozpočtu poveria:

    tretie krajiny alebo subjekty, ktoré tieto krajiny určili,

    medzinárodné organizácie a ich agentúry (uveďte),

    Európska investičná banka (EIB) a Európsky investičný fond,

    subjekty uvedené v článkoch 70 a 71 nariadenia o rozpočtových pravidlách,

    verejnoprávne subjekty,

    súkromnoprávne subjekty poverené vykonávaním verejnej služby, pokiaľ tieto subjekty poskytujú dostatočné finančné záruky,

    súkromnoprávne subjekty spravované právom členského štátu, ktoré sú poverené vykonávaním verejno-súkromného partnerstva a ktoré poskytujú dostatočné finančné záruky,

    osoby poverené vykonávaním osobitných činností v oblasti SZBP podľa hlavy V Zmluvy o Európskej únii a určené v príslušnom základnom akte.

    V prípade viacerých spôsobov riadenia uveďte v oddiele „Poznámky“ presnejšie vysvetlenie.

    Poznámky:

    […]

    2.OPATRENIA V OBLASTI RIADENIA 

    2.1.Opatrenia týkajúce sa monitorovania a predkladania správ 

    Uveďte časový interval a podmienky, ktoré sa vzťahujú na tieto opatrenia.

    Pracovný program Európskeho roku

    Vytvorenie riadiaceho výboru

    2.2.Systémy riadenia a kontroly 

    2.2.1.Opodstatnenie navrhovaných spôsobov riadenia, mechanizmov vykonávania financovania, spôsobov platby a stratégie kontroly

    Priame riadenie v zmysle článku 62 ods. 1 písm. a) nariadenia o rozpočtových pravidlách je uprednostňovaným spôsobom, pretože opatrenia bude vykonávať Európska komisia, konkrétne GR MOVE, ktoré zabezpečí koordináciu s členskými štátmi a rôznymi zainteresovanými stranami.

    2.2.2.Informácie o zistených rizikách a systémoch vnútornej kontroly zavedených na ich zmierňovanie

    Zistené riziká: nedostatočne viditeľné iniciatívy, príliš veľké očakávania vzhľadom na obmedzený rozpočet.

    Zriadenie systému vnútorných kontrol: pravidelné posudzovanie rizika v rámci riadiaceho výboru.

    2.2.3.Odhad a opodstatnenie nákladovej účinnosti kontrol (pomer medzi nákladmi na kontroly a hodnotou súvisiacich riadených finančných prostriedkov) a posúdenie očakávaných úrovní rizika chyby (pri platbe a uzavretí) 

    Kontroly sú súčasťou systému vnútorných kontrol GR MOVE. Tieto nové činnosti budú viesť k vzniku nepodstatných dodatočných nákladov na kontroly na úrovni GR.

    2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam 

    Uveďte existujúce a plánované preventívne a ochranné opatrenia, napr. zo stratégie na boj proti podvodom.

    Komisia zabezpečí, aby pri vykonávaní činností financovaných v zmysle tohto rozhodnutia boli finančné záujmy Únie chránené uplatňovaním preventívnych opatrení proti podvodom, korupcii a akýmkoľvek iným nezákonným činnostiam prostredníctvom účinných kontrol a vymáhania neoprávnene vyplatených súm a v prípade zistenia nezrovnalostí prostredníctvom účinných, primeraných a odrádzajúcich sankcií. Komisia je oprávnená vykonávať kontroly a overenia na mieste podľa tohto rozhodnutia v súlade s nariadením Rady (ES, Euratom) č. 2185/96 z 11. novembra 1996 o kontrolách a inšpekciách na mieste vykonávaných Komisiou s cieľom ochrany finančných záujmov Európskych spoločenstiev pred spreneverou a inými podvodmi. Európsky úrad pre boj proti podvodom uskutoční v prípade potreby vyšetrovanie podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999 z 25. mája 1999 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF).

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY 

    3.1.Okruh viacročného finančného rámca a nové navrhované rozpočtové riadky výdavkov 

    Okruh viacročného finančného rámca

    Rozpočtový riadok

    Druh
    výdavkov

    Príspevky



    Okruh 1 [Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika]

    DRP/NRP 21

    krajín EZVO 22

    kandidátskych krajín 23

    tretích krajín

    v zmysle článku 21 ods. 2 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách

    06 02 05 00 (2020)/02 20 04 01 (2021 – 22)

    01 02 02 50

    02 03 01

    Ostatné riadky by sa mohli určiť v rozpočtových postupoch

    DRP/NRP

    ÁNO/NIE

    ÁNO/NIE

    ÁNO/
    NIE

    ÁNO/NIE

    Okruh viacročného finančného rámca

    Rozpočtový riadok

    Druh
    výdavkov

    Príspevky



    Okruh 3 [Prírodné zdroje a životné prostredie]

    DRP/NRP 24

    krajín EZVO 25

    kandidátskych krajín 26

    tretích krajín

    v zmysle článku 21 ods. 2 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách

    09 02 xx

    Ostatné riadky by sa mohli určiť v rozpočtových postupoch

    DRP/NRP

    ÁNO/NIE

    ÁNO/NIE

    ÁNO/
    NIE

    ÁNO/NIE

    3.2.Odhadovaný vplyv na výdavky 

    Ďalej uvedené programy a rozpočtové riadky sú orientačné. Primerané finančné prostriedky sa určia v kontexte rozpočtových postupov prostredníctvom prerozdelenia v roku 2020 v rámci existujúceho finančného plánu; v roku 2021 sa konkrétne rozpočtové prostriedky identifikujú v rámci balíka finančných prostriedkov určených na realizáciu budúcich programov a finančného plánovania, v súlade s platnými viacročnými finančnými rámcami.

    3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na výdavky 

    v mil. EUR (zaokrúhlené na tri desatinné miesta)

    Okruh viacročného finančného
    rámca

    <…>

    Okruh 1 [Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika]; Okruh 3 [Prírodné zdroje a životné prostredie]

    2020

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    Po roku 2027

    SPOLU

    Operačné rozpočtové prostriedky

    06 02 05 (rozpočet na rok 2020)/02 20 04 01 (2021 – 2022) Činnosti na podporu európskej dopravnej politik

    Záväzky

    (1)

    0,500

    1,500

    2,000

    Platby

    (2)

    0,300

    1,200

    0,500

    2,000

    Operačné rozpočtové prostriedky

    01 02 02 50 Horizont Európa

    02 03 01 Nástroj na prepájanie Európy – doprava

    09 02 LIFE

    Záväzky

    (1)

    6,000

    6,000

    Platby

    (2)

    3,000

    3,000

    6,000

    Rozpočtové prostriedky okruhov 1 a 3 SPOLU

    Záväzky

    = 1 + 3

    0,500

    7,500

    8,000

    Platby

    = 2 + 3

    0,300

    4,200

    3,500

    8,000



    Okruh viacročného finančného
    rámca

    7

    „Administratívne výdavky“

    v mil. EUR (zaokrúhlené na tri desatinné miesta)

    2020

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    Po roku 2027

    SPOLU

    Ľudské zdroje

    0,150

    0,300

    0,075

    0,525

    Ostatné administratívne výdavky

    0,010

    0,010

    Rozpočtové prostriedky SPOLU v rámci OKRUHU 7 viacročného finančného rámca

    (Záväzky spolu = Platby spolu)

    0,150

    0,310

    0,075

    0,535

    v mil. EUR (zaokrúhlené na tri desatinné miesta)

    2020

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    Po roku 2027

    SPOLU

    Rozpočtové prostriedky
    všetkých OKRUHOV
    viacročného finančného rámca
    SPOLU 

    Záväzky

    0,650

    7,810

    0,075

    8,535

    Platby

    0,450

    4,510

    3,575

    8,535

    3.2.2.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na administratívne rozpočtové prostriedky

       Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov

    X    Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    v mil. EUR (zaokrúhlené na tri desatinné miesta)

    Roky

    2020

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    SPOLU

    OKRUH 7
    viacročného finančného rámca

    Ľudské zdroje

    0,150

    0,300

    0,075

    0,525

    Ostatné administratívne výdavky

    0,010

    0,010

    Medzisúčet OKRUHU 7
    viacročného finančného rámca

    0,150

    0,310

    0,075

    0,535

    Mimo OKRUHU 7 27
    viacročného finančného rámca

    Ľudské zdroje

    Iné
    administratívne výdavky

    Medzisúčet
    mimo OKRUHU 7
    viacročného finančného rámca

    SPOLU

    0,150

    0,310

    0,075

    0,535

    Rozpočtové prostriedky potrebné na ľudské zdroje a na ostatné administratívne výdavky budú pokryté rozpočtovými prostriedkami GR, ktoré už boli pridelené na riadenie akcie a/alebo boli prerozdelené v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.



    3.2.2.1.Odhadované potreby ľudských zdrojov

       Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie ľudských zdrojov.

    X    Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie ľudských zdrojov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    odhady sa vyjadrujú v jednotkách ekvivalentu plného pracovného času

    Roky

    2020

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    • Plán pracovných miest (úradníci a dočasní zamestnanci)

    Ústredie a zastúpenia Komisie

    1

    2

    0,5

    Delegácie

    Výskum

    Externí zamestnanci (ekvivalent plného pracovného času: EPPČ) – ZZ, MZ, VNE, DAZ a PED 28

    Okruh 7

    Financované z OKRUHU 7 viacročného finančného rámca 

    ‒ ústredie

    – delegácie

    Financované z balíka prostriedkov určených na realizáciu programu 29

    ‒ ústredie

    – delegácie

    Výskum

    Iné (uveďte)

    SPOLU

    1

    2

    0,5

    Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov v závislosti od rozpočtových obmedzení.

    Opis úloh, ktoré sa majú vykonať:

    Úradníci a dočasní zamestnanci

    Organizácia a koordinácia komunikačných kampaní a podujatí; riadenie výziev na predkladanie návrhov; približne 10 misií v členských štátoch v roku 2021.

    Externí zamestnanci

    Neuplatňuje sa.

    3.2.3.Príspevky od tretích strán 

    Návrh/iniciatíva:

    X    nezahŕňa spolufinancovanie tretími stranami

    3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy 

    X    Návrh/iniciatíva nemá finančný vplyv na príjmy.



    PRÍLOHA
    k LEGISLATÍVNEMU FINANČNÉMU VÝKAZU

    Názov návrhu/iniciatívy:

    Európsky rok železníc (2021)

    1. POTREBNÉ ĽUDSKÉ ZDROJE a NEVYHNUTNÉ NÁKLADY NA TIETO ZDROJE

    2. NÁKLADY na OSTATNÉ ADMINISTRATÍVNE VÝDAVKY

    3. METÓDY VÝPOČTU POUŽITÉ na ODHAD NÁKLADOV

    3.1. Ľudské zdroje

    3.2. Ostatné administratívne výdavky

    Táto príloha, ktorú vyplnia všetky GR/útvary, ktoré sa zúčastňujú na návrhu/iniciatíve, musí byť súčasťou legislatívneho finančného výkazu po začatí konzultácie medzi zainteresovanými útvarmi.

    Tabuľky s údajmi sú použité ako zdroj tabuliek nachádzajúcich sa v legislatívnom finančnom výkaze. Slúžia výlučne na vnútorné použitie v rámci Komisie.

    1. Náklady na potrebné ľudské zdroje

       Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie ľudských zdrojov.

    X    Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie ľudských zdrojov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    v mil. EUR (zaokrúhlené na tri desatinné miesta)

    OKRUH 7

    viacročného finančného rámca

    2020

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    SPOLU

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    Plán pracovných miest (úradníci a dočasní zamestnanci)

    Ústredie a zastúpenia Komisie

    AD

     0,150

    0,300

     0,5

    0,075 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    0,525

    AST

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Delegácie Únie

    AD

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    AST

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     Externí zamestnanci 30

    Celkový balík prostriedkov

    ZZ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    VNE

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    DAZ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Delegácie Únie

    ZZ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    MZ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    VNE

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    DAZ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    PED

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Iné rozpočtové riadky (uveďte)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Medzisúčet – OKRUH 7

    viacročného finančného rámca SPOLU

     

     1

    0,150 

    0,300

     0,5

     0,075

     

     

     

     

     

     

     

     

    0,525 

    Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov v závislosti od rozpočtových obmedzení.    

    Mimo OKRUHU 7

    viacročného finančného rámca

    2020

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    SPOLU

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    EPPČ

    Rozpočtové prostriedky

    Plán pracovných miest (úradníci a dočasní zamestnanci)

    Výskum

    AD

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    AST

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     Externí zamestnanci 31

    Externí zamestnanci financovaní z operačných rozpočtových prostriedkov (pôvodné rozpočtové riadky „BA“)

    – ústredie

    ZZ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    VNE

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    DAZ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    – delegácie Únie

    ZZ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    MZ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    VNE

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    DAZ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    PED

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Výskum

    ZZ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    VNE

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    DAZ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Iné rozpočtové riadky (uveďte)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Medzisúčet – mimo OKRUHU 7

    viacročného finančného rámca

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov v závislosti od rozpočtových obmedzení.

    2. Náklady na ostatné administratívne výdavky

    (a)1.Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov

    X    Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    v mil. EUR (zaokrúhlené na tri desatinné miesta)

    OKRUH 7

    viacročného finančného rámca SPOLU

    2020

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    Spolu

    Ústredie:

     

     

     

     

     

     

     

     

    Výdavky na služobné cesty a reprezentáciu

     

     0,010

     

     

     

     

     

    0,010 

    Náklady na konferencie a zasadnutia

     

     

     

     

     

     

     

     

    Výbory 32

     

     

     

     

     

     

     

     

    Štúdie a konzultácie

     

     

     

     

     

     

     

     

    Informačné a riadiace systémy

     

     

     

     

     

     

     

     

    Vybavenie a služby IKT 33

     

     

     

     

     

     

     

     

    Iné rozpočtové riadky (ak je to potrebné, uveďte)

     

     

     

     

     

     

     

     

    Delegácie Únie:

     

     

     

     

     

     

     

     

    Náklady na služobné cesty, konferencie a reprezentáciu

     

     

     

     

     

     

     

     

    Ďalšie odborné vzdelávanie

     

     

     

     

     

     

     

     

    Nadobudnutie, nájom a súvisiace výdavky

     

     

     

     

     

     

     

     

    Zariadenie, nábytok, dodávky a služby

     

     

     

     

     

     

     

     

    Medzisúčet OKRUHU 7

    viacročného finančného rámca

     

     0,010

     

     

     

     

     

    0,010 



    v mil. EUR (zaokrúhlené na tri desatinné miesta)

    Mimo OKRUHU 7 

    viacročného finančného rámca

    2020

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    Spolu

    Výdavky na technickú a administratívnu pomoc (okrem externých zamestnancov) z operačných rozpočtových prostriedkov (pôvodné rozpočtové riadky „BA“)

     

     

     

     

     

     

     

     

    – ústredie

     

     

     

     

     

     

     

     

    – delegácie Únie

     

     

     

     

     

     

     

     

    Ostatné výdavky na riadenie v oblasti výskumu

     

     

     

     

     

     

     

     

    Iné rozpočtové riadky (ak je to potrebné, uveďte)

     

     

     

     

     

     

     

     

    Medzisúčet – mimo OKRUHU 7

    viacročného finančného rámca

     

     

     

     

     

     

     

     

    SPOLU

    OKRUH 7 a mimo OKRUHU 7
    viacročného finančného rámca

    0,010

    0,010

    Požadované administratívne rozpočtové prostriedky budú pokryté rozpočtovými prostriedkami, ktoré už boli pridelené na riadenie akcie a/alebo ktoré boli prerozdelené, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.

    3. METÓDY VÝPOČTU

    3.1. Ľudské zdroje

    V tejto časti sa stanovuje metóda výpočtu použitá na odhad ľudských zdrojov považovaných za potrebné [predpokladané pracovné zaťaženie vrátane konkrétnych pracovných miest (pracovné profily Sysper 2), kategórií zamestnancov a zodpovedajúcich priemerných nákladov]

    OKRUH 7 viacročného finančného rámca

    Poznámka: Priemerné náklady na každú kategóriu zamestnancov v ústrediach sú k dispozícii na webovom sídle BudgWeb:

    https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/pre/legalbasis/Pages/pre-040-020_preparation.aspx .

    Úradníci a dočasní zamestnanci

    1 EPPČ v roku 2020 na prípravu a koordináciu podujatí

    2 EPPČ v roku 2021 na riadenie výzvy na predkladanie návrhov

    0,5 EPPČ v roku 2022 na vypracovanie záverečnej správy

    Externí zamestnanci

    Mimo OKRUHU 7 viacročného finančného rámca

    Len miesta financované z rozpočtu na výskum 

    Externí zamestnanci

    3.2. Ostatné administratívne výdavky

    Uveďte podrobnosti o metóde výpočtu použitej pri každom rozpočtovom riadku,

    a najmä východiskové predpoklady (napr. počet zasadnutí za rok, priemerné náklady atď.)

    OKRUH 7 viacročného finančného rámca

    Približne 10 misií v členských štátoch v roku 2021

    Mimo OKRUHU 7 viacročného finančného rámca

    (1)    Oznámenie Komisie Európskemu Parlamentu, Európskej Rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov z 11. decembra 2019, Európska zelená dohoda [COM(2019) 640 final].
    (2)    https://sustainabledevelopment.un.org/post2015/transformingourworld.
    (3)    Závery Európskej rady z 12. decembra 2019    
    (https://www.consilium.europa.eu/media/41768/12-euco-final-conclusions-en.pdf).
    (4)    Uznesenie Európskeho parlamentu z 15. januára 2020 o európskej zelenej dohode [2019/2956(RSP)].
    (5)    Štatistická príručka o doprave v EÚ za rok 2019.
    (6)    Štatistická príručka o doprave v EÚ za rok 2019.
    (7)    Štatistická príručka o doprave v EÚ za rok 2019.
    (8)    https://ec.europa.eu/transport/modes/rail/packages/2013_en.
    (9)    https://europa.eu/youth/discovereu_sk.
    (10)    https://europalia.eu.
    (11)    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Zabezpečenie inkluzívneho sektorového prechodu na digitalizovaný železničný priemysel (prijaté 30. 10. 2019, CCMI/169-EESC-2019).
    (12)    Stanovisko Výboru regiónov – Potenciál odvetvia železničnej dopravy pri dosahovaní priorít politiky EÚ (prijaté 4. decembra 2019, CDR 1939/2019).
    (13)    Ú. v. EÚ C …, …, s. ….
    (14)    Ú. v. EÚ C …, …, s. ….
    (15)    Oznámenie Komisie Európskemu Parlamentu, Európskej Rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov z 11. decembra 2019, Európska zelená dohoda [COM(2019) 640 final].
    (16)    Závery Európskej rady z 12. decembra 2019.
    (17)    Uznesenie Európskeho parlamentu z 15. januára 2020 o európskej zelenej dohode [2019/2956(RSP)].
    (18)    Štatistická príručka GR MOVE 2019 „Doprava EÚ v číslach“ (zdroj: Eurostat).
    (19)    Podľa článku 58 ods. 2 písm. a) alebo b) nariadenia o rozpočtových pravidlách.
    (20)    Vysvetlenie spôsobov riadenia a odkazy na nariadenie o rozpočtových pravidlách sú k dispozícii na webovej stránke BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .
    (21)    DRP = diferencované rozpočtové prostriedky/NRP = nediferencované rozpočtové prostriedky.
    (22)    EZVO: Európske združenie voľného obchodu.
    (23)    Kandidátske krajiny a prípadne potenciálni kandidáti zo západného Balkánu.
    (24)    DRP = diferencované rozpočtové prostriedky/NRP = nediferencované rozpočtové prostriedky.
    (25)    EZVO: Európske združenie voľného obchodu.
    (26)    Kandidátske krajiny a prípadne potenciálni kandidáti zo západného Balkánu.
    (27)    Technická a/alebo administratívna pomoc a výdavky určené na financovanie vykonávania programov a/alebo akcií EÚ (pôvodné rozpočtové riadky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.
    (28)    ZZ = zmluvný zamestnanec; MZ = miestny zamestnanec; VNE = vyslaný národný expert; DAZ = dočasný agentúrny zamestnanec; PED = pomocný expert v delegácii.
    (29)    Čiastkový strop pre externých zamestnancov financovaných z operačných rozpočtových prostriedkov (pôvodné rozpočtové riadky „BA“).
    (30)    ZZ = zmluvný zamestnanec; MZ = miestny zamestnanec; VNE = vyslaný národný expert; DAZ = dočasný agentúrny zamestnanec; PED = pomocný expert v delegácii.
    (31)    ZZ = zmluvný zamestnanec; MZ = miestny zamestnanec; VNE = vyslaný národný expert; DAZ = dočasný agentúrny zamestnanec; PED = pomocný expert v delegácii.
    (32)    Uveďte typ výboru a skupinu, do ktorej patrí.
    (33)    IKT: Informačné a komunikačné technológie. Musí sa konzultovať DIGIT.
    Top