Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC1223(04)

    Uverejnenie žiadosti o zápis názvu do registra podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny2019/C 431/16

    C/2019/9246

    Ú. v. EÚ C 431, 23.12.2019, p. 37–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    23.12.2019   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 431/37


    Uverejnenie žiadosti o zápis názvu do registra podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

    (2019/C 431/16)

    Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1) do troch mesiacov od dátumu tohto uverejnenia.

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    „PODPIWEK KUJAWSKI“

    EÚ č.: PGI-PL-02212 – 19. 7. 2017

    CHOP () CHZO (X)

    1.   Názov

    „Podpiwek kujawski“

    2.   Členský štát alebo Tretia Krajina

    Poľsko

    3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

    3.1.   Druh výrobku

    Trieda 1.8. Iné výrobky prílohy I k zmluve (koreniny atď.)

    3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

    „Podpiwek kujawski“ je tmavohnedý sýtený kvasený sladený nealkoholický nápoj vyrábaný z pražených zŕn a jeho hlavnými zložkami sú: pražené zrná jačmeňa, pražený mletý koreň čakanky a aromatický chmeľ. „Podpiwek kujawski“ sa uvádza na trh v dvoch podobách: ako hotový sýtený nápoj a ako sušená zmes, z ktorej si nápoj možno vyrobiť doma.

    „Podpiwek kujawski“ neobsahuje chemické konzervačné látky, ochucujúce látky (prírodné arómy, prírodne identické arómy, umelé arómy) ani farbivá (prírodné farbivá, prírodne identické farbivá).

    Fyzikálno-chemické a organoleptické vlastnosti hotového nápoja:

    obsah sušiny – od 8 do 12 % (m/m) (prípustná odchýlka ±1,0),

    obsah cukru – najviac 50 g/l,

    obsah etylalkoholu –0,5 % (prípustná odchýlka od –0,1 do +0,5),

    chuť – nápoj z pražených zŕn má osviežujúcu príznačnú kvasinkovú chuť. Je sladkastý s náznakom horkosti a trochu trpký,

    tmavohnedej farby.

    Na prípravu hotového nápoja sa používajú tieto suroviny: sušená zmes, voda, kvasnice, cukor a antioxidant: kyselina askorbová. Obsah kyseliny v g/jednotku sušiny – minimálne 0,015.

    „Podpiwek kujawski“ – sušená zmes:

    pražené zrná jačmeňa –89,92 % zmesi (prípustná odchýlka ± 2 %),

    pražený mletý koreň čakanky –9,93 % zmesi (prípustná odchýlka ± 2 %),

    kyselina citrónová 0,15 % (prípustná odchýlka ±0,05 %).

    Balenie obsahuje aj sušený granulovaný aromatický chmeľ (balený zvlášť) – 5 % hmotnosti zmesi.

    Zmes na výrobu nápoja sa podľa návodu na balení mieša s vodou, cukrom a kvasnicami. Pomer prídavných látok na 200 g zmesi je takýto: 10 l vody, 500 g cukru, 5 g čerstvých pekárenských alebo pivovarských kvasníc (v primeranom pomere sa môžu použiť aj suché kvasnice).

    Fyzikálno-chemické a organoleptické vlastnosti sušenej zmesi:

    obsah vody – maximálne 12 %,

    sypká konzistencia, najemno namletá, prípustné sú hrudky, ktoré sa dajú rozdrobiť prstami. Zrnká môžu byť veľmi malé (prejdú sitkom s mriežkou s otvormi veľkosti 1,5 mm) až veľké (pražené zrno jačmeňa v celku, múka alebo vločky z praženej čakanky veľkosti 3 – 5 mm),

    hnedá až tmavohnedá farba, prípustné sú svetlejšie alebo tmavšie čiastočky,

    horkastá chuť s charakteristickou príchuťou nápojov vyrábaných z pražených zŕn.

    Do nápoja „podpiwek kujawski“ (sušenej zmesi aj hotového nápoja) sa môže pridať regulátor kyslosti (kyselina citrónová) alebo antioxidant (kyselina askorbová).

    3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

    3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

    Sušená zmes – vo vymedzenej zemepisnej oblasti sa musia uskutočniť tieto kroky výroby:

    praženie zŕn jačmeňa a mletého koreňa čakanky,

    príprava sušenej zmesi v súlade s pomerom stanoveným v bode 3.2.

    Hotový nápoj – vo vymedzenej zemepisnej oblasti sa musia uskutočniť tieto kroky výroby:

    praženie zŕn jačmeňa a mletého koreňa čakanky,

    príprava sušenej zmesi v súlade s pomerom stanoveným v bode 3.2,

    varenie zmesi zŕn a pridanie praženého koreňa čakanky (sladiny),

    pridanie a varenie granulovaného aromatického chmeľu,

    pridanie cukru,

    chladenie,

    cedenie,

    pridanie kvasníc a kvasenie,

    plnenie do fliaš,

    pasterizácia alebo iný spôsob inaktivácie kvasníc.

    Kvasenie prebieha vo fľaši a ukončuje sa pasterizáciou alebo iným spôsobom inaktivácie kvasníc, vďaka čomu sa zachováva nízky obsah alkoholu.

    3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    Hotový nápoj „podpiwek kujawski“ sa uvádza na trh vo fľašiach z tmavého skla.

    Sušená zmes na prípravu nápoja „podpiwek kujawski“ sa uvádza na trh vo vreckách.

    3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

    Kujavsko-pomoranské vojvodstvo vymedzené jeho administratívnymi hranicami.

    5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

    Osobitosť nápoja „podpiwek kujawski“ sa odvíja od konkrétnych vlastností tohto výrobku a dobrej povesti, ktoré možno pripísať jeho zemepisnému pôvodu.

    Vďaka pôde a klimatickým podmienkam vhodným na pestovanie jačmeňa a čakanky sa tieto suroviny v Kujavsko-pomoranskom vojvodstve vyskytujú v hojnom množstve. Unikátny spôsob výroby nápoja použitím praženého jačmeňa a koreňa čakanky sa v tejto oblasti vyvinul v dôsledku širokej dostupnosti surovín, ktoré sa používajú na výrobu nápoja „podpiwek kujawski“, a zručností miestnych výrobcov. Práve v tejto oblasti bolo vďaka znalostiam a zručnostiam miestnych výrobcov možné určiť ten správny pomer prísad, mieru, do akej sa jačmeň a koreň čakanky majú pražiť, a vhodné podmienky, pokiaľ ide o teplotu a trvanie kvasenia – to všetko zaručuje vysokú kvalitu a špecifické vlastnosti nápoja „podpiwek kujawski“.

    5.1.   Sušená zmes

    História výroby nápoja „podpiwek kujawski“ sa datuje od roku 1816, keď bratia Bohmovci otvorili továreň v Kujavsko-pomoranskom vojvodstve. Práve v tejto továrni sa vytvorila zmes jačmeňa a čakanky s pridaním chmeľu (sušená zmes) spolu s receptúrou, na základe ktorej spotrebitelia vyrábali doma osviežujúci nápoj, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou histórie regiónu. Hotový nápoj získaný z receptúry výrobcu nebol štandardným nápojom „podpiwek“ (vodnaté pivo), pokiaľ ide o varené suroviny (jačmenný slad), ale skôr nápojom z pražených zŕn jačmeňa, do ktorého sa pridával pražený mletý koreň čakanky a chmeľ.

    Sušená zmes použitá na prípravu osviežujúceho nápoja v domácnosti sa predávala pod názvom „podpiwek“. Tento tmavohnedý nápoj bol veľmi obľúbený pred druhou svetovou vojnou, o čom svedčia nečestné praktiky konkurentov, ktorí falšovali originálne balenie sušenej zmesi a receptúru na výrobu tohto nápoja. V roku 1938 z dôvodu imitácie konkurenciou továreň na výrobu čakanky Zjednoczone Fabryki Cykorii Ferd. Bohm et Co i Gleba S.A. v meste Włocławek požiadala o patentovú ochranu a získala patent na „podpiwek“. Názov „podpiwek“ sa môže použiť iba pre sušenú zmes opísanú v bode 3.2. Patent bol naposledy obnovený v roku 1969. Ďalšia spoločnosť, ktorá mala práva na receptúru, neobnovila patent na názov „podpiwek“, ale pridala k nemu výraz „kujawski“.

    5.2.   Hotový nápoj

    Vytvorenie nápoja „podpiwek kujawski“ v podobe hotového nápoja je neoddeliteľne späté s históriou sušenej zmesi používanej na jeho výrobu a so schopnosťou výrobcov realizovať proces kvasenia. Prvé testy kvasenia nápoja, ktorý sa neskôr stal známym pod názvom „podpiwek kujawski“, boli zaznamenané v roku 1938 v továrni na produkciu čakanky v meste Włocławek. Na začiatku mal byť nápoj hotový tri dni po jeho príprave. Keďže sa ukázalo, že výrobok bol najviac obľúbený v čase zberu, keď boli teploty v Kujavsko-pomoranskom vojvodstve najvyššie, receptúra bola upravená a spotrebiteľom sa odporúčalo uchovávať nápoj na teplom mieste počas jedného dňa a na chladnom mieste ďalšie dva dni. Vo štvrtý deň sa nápoj mohol konzumovať.

    Štandardný „podpiwek“ je typ nápoja, ktorý je vedľajším produktom piva vyrobeného z jačmenného sladu (sladový nápoj), je sladený a umelo obohatený oxidom uhličitým. Na rozdiel od iných nápojov s názvom „podpiwek“ je „podpiwek kujawski“ jediným kvaseným nápojom, ktorý sa vyrába z pražených zŕn. Ďalšie nápoje s názvom „podpiwek“ patria do dvoch kategórií: sýtené sladené nápoje a sladové nápoje. „Podpiwek kujawski“ sa vyrába alkoholovým kvasením, v dôsledku ktorého má asi tretinu cukru sýtených nápojov s týmto názvom. Vo výslednom nápoji po kvasení nezostáva viac ako 50 g cukru na liter. Je to menej ako v sýtenom sladenom nápoji, ktorý obsahuje v priemere 100 g/l. Keď „podpiwek kujawski“ kvasí, kvasnice premieňajú cukor na alkohol, pričom produkujú plyn, takže na rozdiel od iných sýtených nápojov s názvom „podpiwek“ nie je „podpiwek kujawski“ umelo obohatený oxidom uhličitým. Ďalej sa líši tým, že neobsahuje žiadne chemické konzervačné látky na predĺženie trvanlivosti, žiadne arómy ani farbivá, ktoré sa doň nepridávajú, pretože intenzívnu arómu, farbu a chuť nápoj získava tradičným spôsobom výroby.

    Dobrú povesť, ktorú má „podpiwek kujawski“ v súčasnosti u spotrebiteľov, potvrdzuje jeho výskyt na národných veľtrhoch a miestnych podujatiach propagujúcich tradičné a regionálne výrobky, ako aj ceny a ocenenia, ktoré získal v národných súťažiach. Napríklad v roku 2009 nápoj „podpiwek kujawski“ získal prvú cenu v súťaži „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów“ (Naše kulinárske dedičstvo – chute regiónov), ktorú pravidelne organizuje Poľská komora pre regionálne a miestne výrobky na podporu tradičných výrobkov vyrobených v danom regióne. Osobitné vlastnosti nápoja „podpiwek kujawski“ uznala v roku 2011 aj organizácia Slow Food Polska, ktorá nápoj odporučila. Početné články v miestnej tlači a na internete, ako aj ceny potvrdzujú povesť nápoja „podpiwek kujawski“. Väčšina novinových článkov o nápoji „podpiwek kujawski“ bola uverejnená, keď sa začali organizovať kulinárske súťaže na podporu tradičných miestnych potravín. Aj v roku 2011 získal nápoj „podpiwek kujawski“ ocenenia v troch kategóriách (prvé miesto v kategórii nápojov, prvé miesto v kategórii umelcov a novinárov a veľkú cenu festivalu) na najväčšom poľskom festivale Flavour v obci Gruczno. V tom istom roku získal nápoj „podpiwek kujawski“ na medzinárodnom veľtrhu potravín Polagra v Poznani najvyššie ocenenie udeľované tradičným výrobkom – cenu „Perła“. Počas tohto obdobia bol nápoj „podpiwek kujawski“ najviac viditeľný v tlači, na kulinárskych blogoch a webových stránkach, v rozhlase či televízii. Informácie o tomto nápoji sa často vyskytujú v novinových článkoch opisujúcich typické potraviny Kujavsko-pomoranského vojvodstva, čo dokazuje jeho význam a vysokú obľúbenosť u miestneho obyvateľstva.

    Odkaz na uverejnenie špecifikácie

    (článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

    https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wnioski-przekazane-komisji-europejskiej


    (1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.


    Top