Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018XR1976

    Uznesenie Európskeho výboru regiónov o dôsledkoch vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie pre miestne a regionálne orgány EÚ

    COR 2018/01976

    Ú. v. EÚ C 361, 5.10.2018, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.10.2018   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 361/1


    Uznesenie Európskeho výboru regiónov o dôsledkoch vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie pre miestne a regionálne orgány EÚ

    (2018/C 361/01)

    EURÓPSKY VÝBOR REGIÓNOV (VR),

    so zreteľom na spoločnú správu vyjednávačov Európskej únie (EÚ) a vlády Spojeného kráľovstva z 8. decembra 2017 o pokroku dosiahnutom počas 1. fázy rokovaní podľa článku 50 ZEÚ týkajúcich sa vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ, a na návrh dohody o vystúpení, ktorý predložila Európska komisia 28. februára 2018,

    so zreteľom na usmernenia Európskej rady (článok 50) z 23. marca 2018 o celkovom chápaní rámca budúcich vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom,

    so zreteľom na uznesenie Európskeho parlamentu zo 14. marca 2018 o rámci budúcich vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom,

    1.

    víta skutočnosť, že po schválení podmienok prechodného obdobia by sa s občanmi EÚ, ktorí prídu do Spojeného kráľovstva a štátnymi príslušníkmi Spojeného kráľovstva, ktorí prídu do 27 členských štátov EÚ do konca prechodného obdobia, malo zaobchádzať rovnako. Víta skutočnosť, že podľa dohody o vystúpení budú po celý život chránené práva občanov Spojeného kráľovstva, ktorí zostanú v EÚ a občanov EÚ, ktorí zostanú v Spojenom kráľovstve, a žiada ubezpečenie, že budúce zmeny v politike v členských štátoch EÚ alebo v Spojenom kráľovstve tieto práva neohrozia. Zahŕňa to aj právo na zdravotnú starostlivosť a vzájomné uznávanie príspevkov na sociálne zabezpečenie.

    2.

    Víta dosiahnutý pokrok, pokiaľ ide o otázky, o ktorých sa má rokovať v súvislosti s budúcim rámcom vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, a naliehavo žiada rokujúce strany, aby čo najskôr objasnili kľúčové prvky základu spolupráce (napríklad jej štruktúru, riadenie, rozsah a mechanizmy na urovnávanie sporov, presadzovanie a účasť) s cieľom poskytnúť miestnym a regionálnym orgánom usmernenia a istotu.

    3.

    Zdôrazňuje význam zosúladenia právnych predpisov medzi Írskom a Severným Írskom, a teda aj s EÚ, čiže tzv. ochrannej doložky. Pripomína, že sa musí nájsť optimálne, praktické a právne funkčné riešenie pre hranicu medzi Severným Írskom a Írskom a dúfa, že samit Európskej rady v júni prinesie ďalší pokrok.

    4.

    Konštatuje, že vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ bude mať nepochybne dôsledky a v závislosti od dohody, ktorá sa dosiahne medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, môžu nové vzťahy spôsobiť, že výmena tovaru a služieb, ako aj pohyb osôb a kapitálu budú zložitejšie, ako v colnej únii a na jednotnom trhu, do ktorých Spojené kráľovstvo v súčasnosti patrí. Žiada preto pragmatický prístup, aby sa zabránilo negatívnym dôsledkom pre ktorúkoľvek stranu, a zároveň sa dodržala celistvosť colnej únie a jednotného trhu.

    5.

    Konštatuje však, že hoci existuje široká škála možných podôb budúcich vzťahov Spojeného kráľovstva s EÚ, nevenuje sa dostatočná pozornosť podobe ich budúcich vzťahov na úrovni miestnych a regionálnych orgánov. Zdôrazňuje, že mnohé dôležité otázky si vyžadujú opatrenia miestnych a regionálnych samospráv, a preto je potrebné pokračovať v spolupráci spojenej s výmenou osvedčených postupov na miestnej a regionálnej úrovni.

    6.

    Pripomína, že od konania referenda poskytuje platformu pre nepretržitý dialóg s miestnymi a regionálnymi samosprávami v Spojenom kráľovstve, a zároveň vedie konzultácie a pracuje na hĺbkových posúdeniach dosahu vystúpenia Spojeného kráľovstva na vnútroštátnej úrovni. Z nich vyplýva, že hospodárske a sociálne účinky vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ sa s najväčšou pravdepodobnosťou prejavia nerovnomerne nielen v rôznych odvetviach hospodárstva, ale aj v mnohých regiónoch a krajinách, pričom niektoré regióny a členské štáty budú vzhľadom na povahu a rozsah svojich obchodných prepojení so Spojeným kráľovstvom zasiahnuté viac.

    7.

    Upozorňuje, že z jeho analýz vyplýva, že väčšine regiónov sa doposiaľ nepodarilo náležite posúdiť možný vplyv vystúpenia Spojeného kráľovstva, najmä vzhľadom na neistotu v súvislosti s rokovaniami a budúcimi vzťahmi. Konštatuje, že nedostatok údajov o dosahu vystúpenia Spojeného kráľovstva nevyhnutne obmedzí možnosť účinne sa naň pripraviť a prijať zmierňovacie opatrenia.

    8.

    Vzhľadom na neistotu spojenú s vystúpením Spojeného kráľovstva z Európskej únie a jeho konkrétne dôsledky Európska rada zdôraznila, že všetky úrovne správy v Spojenom kráľovstve aj v EÚ-27 sa musia naďalej pripravovať na všetky možné scenáre. Obzvlášť dôležité je, aby sa na ne pripravovali miestne a regionálne samosprávy. Zdôrazňuje, že je dôležité zachovať vysokú úroveň transparentnosti vo všetkých fázach rozhodovania, čo je základným predpokladom toho, aby regióny a miestne orgány dokázali čeliť všetkým možným výsledným situáciám.

    9.

    Vyzýva na zvýšenie úsilia s cieľom informovať spoločnosť o zmenách v budúcich vzťahoch. Upozorňuje najmä na to, že osveta a výmena informácií pomôže podnikom, najmä malým a stredným podnikom, lepšie sa pripraviť na štrukturálne a hospodárske zmeny a vyzýva miestne a regionálne orgány, aby v nevyhnutných a odôvodnených prípadoch vypracovali na základe svojich potrieb konkrétne stratégie na zmiernie vplyvu vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ.

    10.

    Nalieha na členské štáty EÚ, ako aj inštitúcie EÚ, aby zabezpečili, že miestne a regionálne orgány nebudú musieť čeliť týmto výzvam samy, a že sa tieto výzvy vďaka budúcim dobrým vzťahom čo najviac zmiernia. V tejto súvislosti vníma s hlbokým znepokojením nedávne návrhy viacročného finančného rámca, ktoré predložila Európska komisia, a opakuje svoje presvedčenie, že silná politika súdržnosti, vrátane posilnených programov európskej územnej spolupráce (Interreg) má zásadný význam pre miestne a regionálne samosprávy v EÚ na obmedzenie neželaných dôsledkov vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ. Okrem toho zdôrazňuje, že na zmierňovanie negatívnych dôsledkov by sa mali využiť aj ďalšie politické nástroje EÚ, ako je spoločná poľnohospodárska politika a spoločná rybárska politika, a tieto dôsledky by sa mali zohľadniť pri rozhodovaní o ich budúcom financovaní. Vyzýva Európsku komisiu, aby do 29. marca 2019 posúdila možnú potrebu stabilizačného fondu pre regióny, ktoré budú najviac postihnuté vystúpením Spojeného kráľovstva z EÚ.

    11.

    Konštatuje, že nevyhnutnosťou môže byť aj dostatočná pružnosť pravidiel štátnej pomoci, aby miestne a regionálne orgány mohli riešiť konkrétne kritické situácie.

    12.

    Pripomína, že hoci Spojené kráľovstvo sa ako tretia krajina nebude môcť podieľať na rozhodovacom procese EÚ, najlepším spôsobom, ako zmierniť dosah vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ je ambiciózna dohoda ustanovujúca skutočné partnerstvo medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, ktorá nebude zahŕňať len obchod a hospodárske vzťahy. Zdôrazňuje, že hoci sa táto dohoda môže dokončiť a uzavrieť až po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, je potrebné sa usilovať uľahčiť jej včasné uzavretie. Zdôrazňuje tiež potrebu osobitných dohôd v oblasti zahraničnej politiky a obrany, ako aj spoločné využívanie spravodajských informácií s cieľom zachovať väzby medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou.

    13.

    Naliehavo vyzýva Európsku úniu, aby za svoju prioritu stanovila prepojenie ľudí a tovaru medzi regiónmi v Európskej únii a tiež medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Zdôrazňuje najmä zásadnú úlohu prístavov, letísk, ako aj cestných a železničných sietí pri zabezpečovaní tohto prepojenia, a v tejto súvislosti si želá zmenu zamerania politiky a investícií.

    14.

    Pripomína, že je potrebné, aby Spojené kráľovstvo zachovalo ochranu európskych označení pôvodu a zemepisných označení a naďalej uznávalo európske právne predpisy týkajúce sa sanitárnych, rastlinolekárskych a environmentálnych záležitostí s cieľom zabrániť vzniku nových kontrol vývozu, ktoré by bránili zasielaniu do tejto krajiny.

    15.

    Víta predbežnú dohodu o prechodnom období stanovenú v štvrtej časti návrhu dohody o vystúpení, počas ktorého sa na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve bude uplatňovať právo EÚ, čo poskytuje väčšiu právnu istotu a čas na rokovania o budúcich vzťahoch medzi 27 krajinami EÚ a Spojeným kráľovstvom.

    16.

    Pripomína, že je v záujme miestnych a regionálnych orgánov 27 členských štátov Európskej únie, aby sa Spojenému kráľovstvu ako tretej krajine umožnilo so zodpovedajúcim finančným príspevkom zúčastňovať sa na určitých programoch EÚ a príslušných agentúrach, najmä v oblasti vzdelávania, kultúry, výskumu a inovácií, a aby sa zachovali blízke vzťahy so zreteľom na bezpečnosť, správu hraníc a riadenie migrácie.

    17.

    Víta štyri základné zásady návrhu dohody o vystúpení, t. j. zaistiť, že existujúce práva občanov budú zabezpečené, že finančné záväzky prijaté EÚ-28 budú dodržané, že spolupráca medzi severom a juhom na ostrove Írsko bude zachovaná, a že sa predíde vytvoreniu tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskom.

    18.

    Považuje za dôležité, aby budúca dohoda o partnerstve obsahovala ustanovenia o pohybe fyzických osôb na základe úplnej reciprocity a nediskriminácie medzi členskými štátmi, a to aj po akomkoľvek prechodnom období. Dohoda zaručí vzájomné uznávanie profesijných, akademických a odborných kvalifikácií, aby sa zabezpečila budúca mobilita.

    19.

    Zdôrazňuje, že je mimoriadne dôležité zabezpečiť, aby na ostrove Írsko nevznikla tvrdá hranica a neohrozila sa Veľkopiatková dohoda. Vyzýva preto Spojené kráľovstvo a EÚ, aby ďalej hľadali riešenia, ako umožniť pokračovanie voľného obehu tovaru a služieb a voľného pohybu osôb medzi územiami bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo integritu európskej colnej únie, ako aj vnútorného trhu alebo práva a povinnosti Írska podľa právnych predpisov EÚ, okrem iného pokiaľ ide o voľný pohyb občanov EÚ a ich rodinných príslušníkov bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. Zdôrazňuje, že je potrebné zachovať programu EÚ PEACE a Interreg so Spojeným kráľovstvom ako partnerom.

    20.

    Ako už v minulosti uviedol, dúfa, že odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie nebude mať nepriaznivý vplyv na región Andalúzie, a najmä na tisícky pracovníkov zo siedmych obcí oblasti Campo de Gibraltar, ktorí denne dochádzajú do Gibraltáru za prácou, a občanov na obidvoch stranách, keďže v tejto oblasti, a najmä v pohraničnom meste La Línea de la Concepción, existuje silná vzájomná sociálna a hospodárska závislosť.

    21.

    Pripomína, že najvzdialenejšie regióny Európskej únie trpia štrukturálnymi znevýhodneniami uvedenými v článku 349 Zmluvy o fungovaní EÚ. Veľká závislosť niektorých z týchto regiónov na britskom hospodárstve vyvoláva potrebu konkrétnych ochranných opatrení EÚ s cieľom kompenzovať možný negatívny vplyv na ich krehké hospodárstva.

    22.

    Žiada zmluvné strany, aby výslovne stanovili, že spoločné orgány uvedené v návrhu dohody o vystúpení sa budú zaoberať územným aspektom a zdôrazňuje, že pre vlastnú nepretržitú spoluprácu s miestnymi a regionálnymi samosprávami v Spojenom kráľovstve počas prechodného obdobia i po ňom bude hľadať vhodnú štruktúru, akou je napríklad zmiešaný výbor podobný ostatným orgánom, ktoré má VR s krajinami, ktoré nie sú členmi EÚ.

    23.

    Mali by sa prijať vhodné opatrenia na obdobie po roku 2020, aby sa miestnym a regionálnym samosprávam v Spojenom kráľovstve zaistil jednoduchý prístup k spolupráci s ich partnermi v EÚ pomocou účasti na programoch spolupráce EÚ podobným spôsobom, akým sa v súčasnosti zúčastňujú krajiny ako Nórsko alebo Island, ako aj pomocou makroregionálnych stratégií a v rámci európskych zoskupení územnej spolupráce.

    24.

    V tejto súvislosti pripomína, že napriek tomu, že sám nezohráva v rokovaniach oficiálnu úlohu, niektorí jeho členovia a orgány, ktoré zastupujú, budú mať v závislosti od svojho postavenia v štátnych právnych rámcoch možnosť zaujať oficiálny postoj. Žiada preto, aby nadchádzajúce rokovania o budúcich partnerských dohodách prebiehali transparentne a inkluzívne tak, aby miestne a regionálne samosprávy mohli včas a vhodne na ne reagovať a zaujať k nim stanovisko s cieľom predvídať možné vplyvy, najmä v hospodárskej oblasti, a tak náležite chrániť svoje územia. Opakuje svoje presvedčenie, že má najlepšiu pozíciu na to, aby vypracoval a realizoval inštitucionálne mechanizmy na podporu pravidelných konzultácii po vystúpení a interakcie s miestnymi samosprávami a decentralizovanými parlamentmi a zhromaždeniami v Spojenom kráľovstve. Súhlasí s tým, aby sa začali interné prípravy s cieľom zabrániť prerušeniu vzťahov v dôsledku vystúpenia.

    25.

    Zdôrazňuje, že rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a budúcich vzťahoch so Spojeným kráľovstvom poukazujú na náklady a riziká v prípade neexistencie Únie a pridanú hodnotu Európskej únie ako komunity so spoločnou budúcnosťou a hodnotami založenej na skutočnej solidarite a konkrétnych výsledkoch pre blaho jej občanov počnúc slobodou pohybu. Kontext rokovaní ponúka tiež príležitosť oživiť európsku integráciu ako otvorený proces, ktorého cieľom je budovať spravodlivejšiu a inkluzívnejšiu Európu založenú na spoločných hodnotách a podpore viacúrovňového riadenia medzi Európskou úniou a štátnymi, regionálnymi a miestnymi úrovňami.

    26.

    Poveruje predsedu, aby toto uznesenie postúpil hlavnému vyjednávačovi Európskej komisie, koordinátorom pre otázky brexitu v Európskom parlamente a Európskej rade, vláde Spojeného kráľovstva, zhromaždeniam a vládam decentralizovaných administratív a miestnym samosprávam Spojeného kráľovstva a bulharskému predsedníctvu Rady EÚ.

    V Bruseli 17. mája 2018

    Predseda Európskeho výboru regiónov

    Karl-Heinz LAMBERTZ


    Top