EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0862

Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie na šesťdesiatom druhom zasadnutí Komisie pre omamné látky v súvislosti so zaradením látok do zoznamov k Jednotnému dohovoru o omamných látkach z roku 1961 v znení protokolu z roku 1972 a k Dohovoru o psychotropných látkach z roku 1971

COM/2018/862 final

V Bruseli7. 1. 2019

COM(2018) 862 final

2018/0437(NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie na šesťdesiatom druhom zasadnutí Komisie pre omamné látky v súvislosti so zaradením látok do zoznamov k Jednotnému dohovoru o omamných látkach z roku 1961 v znení protokolu z roku 1972 a k Dohovoru o psychotropných látkach z roku 1971


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.PREDMET NÁVRHU

Tento návrh sa týka rozhodnutia o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Únie na 62. zasadnutí Komisie pre omamné látky o zaradení látok do zoznamov k Jednotnému dohovoru OSN o omamných látkach z roku 1961 v znení protokolu z roku 1972 a k Dohovoru OSN o psychotropných látkach z roku 1971.

2.KONTEXT NÁVRHU

2.1. Jednotný dohovor OSN o omamných látkach z roku 1961 v znení protokolu z roku 1972 a Dohovoru OSN o psychotropných látkach z roku 1971

Jednotný dohovor Organizácie Spojených národov (OSN) o omamných látkach z roku 1961 v znení protokolu z roku 1972 (ďalej len „dohovor o omamných látkach“) 1 sa zameriava na boj proti zneužívaniu drog prostredníctvom koordinovaných medzinárodných opatrení. Existujú dve formy zásahu a kontroly, ktoré pôsobia v súčinnosti. Po prvé je to snaha obmedziť prechovávanie, používanie, distribúciu, dovoz, vývoz, výrobu a produkciu drog a obchod s nimi výlučne na lekárske a vedecké účely. Po druhé sa proti obchodovaniu s drogami bojuje prostredníctvom medzinárodnej spolupráce s cieľom odradiť obchodníkov s drogami.

Dohovorom OSN o psychotropných látkach z roku 1971 (ďalej len „dohovor o psychotropných látkach“) 2 sa zriaďuje medzinárodný systém kontroly psychotropných látok. Tento dohovor bol reakciou na diverzifikáciu a rozširovanie škály zneužívaných drog a u rady syntetických drog zaviedol kontroly podľa potenciálu zneužívania na jednej strane a terapeutickej hodnoty na strane druhej.

Všetky členské štáty EÚ sú zmluvnými stranami dohovoru o omamných látkach a dohovoru o psychotropných látkach. Únia nie je zmluvnou stranou dohovorov.

2.2.Komisia pre omamné látky

Komisia pre omamné látky je komisiou Hospodárskej a sociálnej rady OSN (ďalej len „rada ECOSOC“) a jej funkcie a právomoci sú okrem iného stanovené v dohovore o omamných látkach a dohovore o psychotropných látkach. Je zložená z 53 členských štátov OSN, ktoré volí rada ECOSOC. Členmi Komisie pre omamné látky s hlasovacím právom je v súčasnosti 11 členských štátov 3 . Únia má v Komisii pre omamné látky štatút pozorovateľa.

2.3.Pripravovaný akt Komisie pre omamné látky

Komisia pre omamné látky pravidelne mení zoznam látok, ktorý je v prílohe k dohovoru o omamných látkach a k dohovoru o psychotropných látkach, na základe odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorej poskytuje poradenstvo jej odborný výbor pre drogovú závislosť.

Svetová zdravotnícka organizácia odporučila 7. decembra 2018 generálnemu tajomníkovi OSN 4 pridať do zoznamov k dohovorom desať z príslušných látok, ktoré boli kriticky preskúmané odborným výborom pre drogovú závislosť Svetovej zdravotníckej organizácie. Pokiaľ ide o ostatné látky preskúmané odborným výborom pre drogovú závislosť Svetovej zdravotníckej organizácie, žiadne odporúčania na zaradenie do zoznamov nebudú vydané.

Komisia pre omamné látky prijme na svojom šesťdesiatom druhom zasadnutí, ktoré sa uskutoční vo Viedni od 18. do 22. marca 2019, rozhodnutia o zaradení týchto desiatich látok do príslušných zoznamov k dohovoru o omamných látkach a k dohovoru o psychotropných látkach.

3.POZÍCIA, KTORÁ SA MÁ PRIJAŤ V MENE ÚNIE

Zmeny zoznamov k dohovoru o omamných látkach a k dohovoru o psychotropných látkach majú priamy vplyv na rozsah uplatňovania práva Únie v oblasti kontroly drog pre všetky členské štáty. V článku 1 ods. 1 písm. a) rámcového rozhodnutia Rady 2004/757/SVV z 25. októbra 2004, ktorým sa stanovujú minimálne ustanovenia o znakoch skutkových podstát trestných činov a trestov v oblasti nezákonného obchodu s drogami 5 , sa stanovuje, že na účely rámcového rozhodnutia je „droga“ látka, na ktorú sa vzťahuje buď dohovor o omamných látkach, alebo dohovor o psychotropných látkach, a ktorákoľvek z látok uvedených v prílohe k rámcovému rozhodnutiu. Rámcové rozhodnutie Rady 2004/757/SVV sa preto vzťahuje na látky uvedené v zoznamoch pripojených k dohovoru o omamných látkach a k dohovoru o psychotropných látkach. Preto akákoľvek zmena zoznamov pripojených k týmto dohovorom priamo ovplyvňuje spoločné pravidlá EÚ a mení ich rozsah pôsobnosti v súlade s článkom 3 ods. 2 ZFEÚ. Platí to bez ohľadu na to, či predmetná látka je už pod kontrolu na úrovni EÚ na základe rozhodnutia Rady 2005/387/SVV 6 .

Z desiatich látok, ktoré boli kriticky preskúmané odborným výborom pre drogovú závislosť Svetovej zdravotníckej organizácie a ktoré sa odporúčajú na zaradenie do zoznamov, iba štyri látky: ADB-CHMINACA 7 , CUMYL-4CN-BINACA 8 , metoxyacetylfentanyl a cyklopropylfentanyl 9 už podliehajú kontrolným opatreniam v celej Únii. Ostatné látky kontrolným opatreniam v celej Únii zatiaľ nepodliehajú.

V návrhu Komisie týkajúcom sa návrhu spoločnej pozície EÚ sa odporúča podporiť odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, pretože sú v súlade s aktuálnym stavom vedeckých poznatkov. Pokiaľ ide o nové psychoaktívne látky, pridanie týchto látok do zoznamov k oboch dohovorom je podporené aj informáciami dostupnými v európskej databáze nových drog Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA).

Je nevyhnutné, aby sa členské štáty pripravili na zasadnutie Komisie pre omamné látky, keď bude vyzvaná, aby prijala rozhodnutie o zaradení látok do zoznamov, dosiahnutím spoločnej pozície v Rade. Takúto pozíciu by z dôvodu obmedzení vyplývajúcich z pozorovateľského štatútu Únie mali vyjadriť členské štáty, ktoré sú v súčasnosti členmi Komisie pre omamné látky, konajúc spoločne v záujme Únie v rámci Komisie pre omamné látky. Únia, ktorá nie je zmluvnou stranou dohovoru o omamných látkach a dohovoru o psychotropných látkach, nemá v Komisii pre omamné látky právo hlasovať.

Na tento účel Komisia navrhuje spoločnú pozíciu, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie na šesťdesiatom druhom zasadnutí Komisie pre omamné látky o zaradení látok do zoznamov k dohovoru o omamných látkach a k dohovoru o psychotropných látkach. Komisia predkladá takýto návrh spoločnej pozície EÚ tretíkrát; a to po tých, ktoré boli prijaté pre zasadnutie Komisie pre omamné látky v marci 2017 a 2018 10 . Rada spoločné pozície prijala 11 , a EÚ tak mohla na predchádzajúcich zasadnutiach Komisie pre omamné látky vystupovať jednotne v otázke zaradenia látok do medzinárodných zoznamov, pretože členské štáty, ktoré sú členmi Komisie pre omamné látky, hlasovali za zaradenie látok do zoznamov v súlade s prijatou spoločnou pozíciou.

4.PRÁVNY ZÁKLAD

4.1.Procesnoprávny základ

V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa stanovujú rozhodnutia, ktorými sa určujú „pozície, ktoré sa majú prijať v mene Únie v rámci orgánu zriadeného dohodou, keď je tento orgán vyzvaný prijať akty s právnymi účinkami s výnimkou aktov dopĺňajúcich alebo meniacich inštitucionálny rámec danej dohody.

Článok 218 ods. 9 ZFEÚ sa uplatňuje bez ohľadu na to, či je Únia členom predmetného orgánu alebo zmluvnou stranou predmetnej dohody. Komisia pre omamné látky je v zmysle tohto článku „orgán zriadený dohodou“ vzhľadom na to, že je to orgán, ktorému boli podľa dohovoru o omamných látkach a dohovoru o psychotropných látkach pridelené osobitné úlohy.

Pojem „akty s právnymi účinkami“ zahŕňa akty, ktoré majú právne účinky na základe pravidiel medzinárodného práva, ktorým sa riadi predmetný orgán. Zahŕňa aj nástroje, ktoré nemajú záväzný účinok podľa medzinárodného práva, ale „môžu rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť obsah právnej úpravy prijatej normotvorcom EÚ 12 .

Rozhodnutia Komisie pre omamné látky týkajúce sa zaradenia látok do zoznamov predstavujú „akty s právnymi účinkami“ v zmysle článku 218 ods. 9 ZFEÚ. Podľa dohovoru o omamných látkach a dohovoru o psychotropných látkach sa rozhodnutia Komisie pre omamné látky automaticky stanú záväznými okrem prípadov, keď jedna zo strán predloží rozhodnutie na preskúmanie rade ECOSOC v rámci príslušnej lehoty 13 . Rozhodnutia rady ECOSOC v tejto veci sú konečné. Rozhodnutia Komisie pre omamné látky týkajúce sa zaradenia látok do zoznamov takisto majú právne účinky v právnom poriadku EÚ, podľa práva Únie, konkrétne podľa rámcového rozhodnutia Rady 2004/757/SVV. Zmeny zoznamov k dohovoru o omamných látkach a k dohovoru o psychotropných látkach majú priamy vplyv na rozsah uplatňovania tohto právneho nástroja EÚ.

4.2.Hmotnoprávny základ

Hlavný cieľ a obsah plánovaného aktu sa týkajú nedovoleného obchodovania s drogami.

Hmotnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 83 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), ktorý vymedzuje nedovolené obchodovanie s drogami ako oblasť trestnej činnosti s osobitným cezhraničným rozmerom, a Európsky parlament a Rada sa v ňom splnomocňujú stanoviť minimálne pravidlá týkajúce sa vymedzenia trestných činov a sankcií v oblasti nedovoleného obchodovania s drogami.

4.3.Variabilná geometria

V súlade s článkom 10 ods. 4 Protokolu (č. 36) o prechodných ustanoveniach pripojeného k zmluvám Spojené kráľovstvo oznámilo, že neakceptuje plné právomoci Komisie a Súdneho dvora, pokiaľ ide o akty v oblasti policajnej a justičnej spolupráce v trestných veciach, ktoré boli prijaté pred nadobudnutím platnosti Lisabonskej zmluvy. V dôsledku toho sa rámcové rozhodnutie Rady 2004/757/SVV na Spojené kráľovstvo prestalo vzťahovať od 1. decembra 2014 14 .

Keďže rozhodnutia Komisie pre omamné látky týkajúce sa zaradenia látok do zoznamov nemajú vplyv na spoločné pravidlá v oblasti nedovoleného obchodovania s drogami, ktorými je Spojené kráľovstvo viazané, Spojené kráľovstvo sa nezúčastňuje na prijatí rozhodnutia Rady, ktorým sa stanovuje pozícia, ktorá sa má prijať v mene Únie, keď sa takéto rozhodnutia týkajúce sa zaradenia látok do zoznamov prijímajú.

Dánsko je viazané rámcovým rozhodnutím Rady 2004/757/SVV v znení uplatniteľnom do 22. novembra 2018, v ktorom sa v článku 1 uvádza, že „drogy“ sú ktorékoľvek z látok, na ktoré sa vzťahuje buď dohovor o omamných látkach, alebo dohovor o psychotropných látkach.

Keďže rozhodnutia Komisie pre omamné látky týkajúce sa zaradenia látok do zoznamov majú vplyv na spoločné pravidlá v oblasti nedovoleného obchodovania s drogami, ktorými je Dánsko viazané, Dánsko sa zúčastňuje na prijatí rozhodnutia Rady, ktorým sa stanovuje pozícia, ktorá sa má prijať v mene Únie, keď sa takéto rozhodnutia týkajúce sa zaradenia látok do zoznamov prijímajú.

4.4.Záver

Právnym základom tohto návrhu je článok 83 ods. 1 v spojení s článkom 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

5.VPLYV NA ROZPOČET

Žiadny vplyv na rozpočet.

2018/0437 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie na šesťdesiatom druhom zasadnutí Komisie pre omamné látky v súvislosti so zaradením látok do zoznamov k Jednotnému dohovoru o omamných látkach z roku 1961 v znení protokolu z roku 1972 a k Dohovoru o psychotropných látkach z roku 1971

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 83 ods. 1 v spojení s článkom 218 ods. 9,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Jednotný dohovor Organizácie Spojených národov (OSN) o omamných látkach z roku 1961 v znení protokolu z roku 1972 15 (ďalej len „dohovor o omamných látkach“) nadobudol platnosť 8. augusta 1975.

(2)Podľa článku 3 dohovoru o omamných látkach môže Komisia pre omamné látky rozhodnúť o zaradení látok do zoznamov pripojených k uvedenému dohovoru. Môže vykonať zmeny v zoznamoch len v súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie, môže však tiež rozhodnúť nevykonať zmeny, ktoré odporúča Svetová zdravotnícka organizácia.

(3)Dohovor OSN o psychotropných látkach z roku 1971 (ďalej aj „dohovor o psychotropných látkach“) 16 nadobudol platnosť 16. augusta 1976.

(4)Podľa článku 2 dohovoru o psychotropných látkach môže Komisia pre omamné látky na základe odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie rozhodnúť o zaradení látok do zoznamov k tomuto dohovoru alebo o ich vypustení. Má rozsiahle diskrečné právomoci s cieľom zohľadniť hospodárske, sociálne, právne, administratívne a iné faktory, ale nemôže konať svojvoľne.

(5)Zmeny v zoznamoch pripojených k uvedeným dvom dohovorom majú priamy vplyv na rozsah uplatňovania práva Únie v oblasti kontroly drog. Rámcové rozhodnutie Rady 2004/757/SVV 17 sa vzťahuje na látky uvedené v zoznamoch pripojených k dohovoru o omamných látkach a k dohovoru o psychotropných látkach. Preto akákoľvek zmena v zoznamoch pripojených k uvedeným dohovorom priamo ovplyvňuje spoločné pravidlá Únie a mení ich rozsah pôsobnosti v súlade s článkom 3 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

(6)Komisia pre omamné látky prijme počas šesťdesiateho druhého zasadnutia od 18. do 22. marca 2019 vo Viedni rozhodnutia o zaradení desiatich nových látok do zoznamov k dohovorom OSN.

(7)Únia nie je zmluvnou stranou príslušných dohovorov OSN. Má štatút pozorovateľa v Komisii pre omamné látky, kde 11 členských štátov je v súčasnosti členmi s právom voliť. Preto je nevyhnutné, aby Rada oprávnila členské štáty na vyjadrenie pozície Únie v súvislosti so zaradením látok do zoznamov k dohovoru o omamných látkach a k dohovoru o psychotropných látkach, pretože rozhodnutia o zaradení nových látok do zoznamov k dohovorom patria do výlučnej právomoci Únie.

(8)Svetová zdravotnícka organizácia odporučila zaradiť do Zoznamu I dohovoru o omamných látkach päť nových látok a do Zoznamu II dohovoru o psychotropných látkach päť nových látok 18 .

(9)Látka ADB-FUBINACA, chemický názov: N-(1-amino-3,3-dimetyl-1-oxobután-2-yl)-1-(4-fluórbenzyl)-1H-indazol-3-karboxamid, je podľa hodnotenia odborného výboru pre drogovú závislosť Svetovej zdravotníckej organizácie (ďalej len „odborný výbor“) syntetický agonista kanabinoidných receptorov, ktorý vykazuje podobné účinky ako tetrahydrokanabinol (ďalej len „THC“), ktorý spôsobuje hlavné psychoaktívne účinky kanabisu. Látka ADB-FUBINACA nemá terapeutické použitie ani nezískala povolenie na uvedenie na trh ako liek. Existujú dostatočné dôkazy, že látka ADB-FUBINACA sa zneužíva alebo sa môže pravdepodobne zneužívať a môže sa stať verejným zdravotným a sociálnym problémom, čo opodstatňuje zaradenie uvedenej látky pod medzinárodnú kontrolu. Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča zaradiť látku ADB-FUBINACA do Zoznamu II dohovoru o psychotropných látkach.

(10)Látku ADB-FUBINACA monitoruje Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) ako novú psychoaktívnu látku v zmysle nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1920/2006 19 . Látka ADB-FUBINACA bola zistená v 19 členských štátoch a kontroluje sa najmenej v desiatich členských štátoch. Spája sa s najmenej dvoma prípadmi úmrtia a štyrmi prípadmi akútnej intoxikácie a je predmetom výstrahy v záujme ochrany verejného zdravia zadanej do systému včasného varovania Európskej únie.

(11)Členské štáty by preto mali podporiť zaradenie látky ADB-FUBINACA do Zoznamu II dohovoru o psychotropných látkach.

(12)Látka FUB-AMB, takisto označovaná ako MMB-FUBINACA alebo AMB-FUBINACA; chemický názov: O-metyl-(2S)-2-[[1-[(4-fluórfenyl)metyl]indazol-3-karbonyl]amino]-3-metylbutanoát; O-metyl-2-(1-(4-fluórobenzyl)-1H-indazol-3-karboxamid)-3-metylbutanoát, je podľa hodnotenia odborného výboru syntetický agonista kanabinoidných receptorov, ktorý vykazuje podobné účinky ako látka THC, ktorá spôsobuje hlavné psychoaktívne účinky kanabisu. Látka FUB-AMB nemá žiadne terapeutické použitie ani nezískala povolenie na uvedenie na trh ako liek. Existujú dostatočné dôkazy, že látka FUB-AMB sa zneužíva alebo sa môže pravdepodobne zneužívať a môže sa stať verejným zdravotným a sociálnym problémom, čo opodstatňuje zaradenie uvedenej látky pod medzinárodnú kontrolu. Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča zaradiť látku FUB-AMB do Zoznamu II dohovoru o psychotropných látkach.

(13)Látku FUB-AMB monitoruje EMCDDA ako novú psychoaktívnu látku v zmysle nariadenia (ES) č. 1920/2006. Látka FUB-AMB bola zistená v 23 členských štátoch a kontroluje sa najmenej v štyroch členských štátoch. Spája sa s najmenej dvoma prípadmi úmrtia a dvoma prípadmi akútnej intoxikácie.

(14)Členské štáty by preto mali podporiť zaradenie látky FUB-AMB do Zoznamu II dohovoru o psychotropných látkach.

(15)Látka ADB-CHMINACA, chemický názov: N-[(2S)-1-amino-3,3-dimetyl-1-oxobután-2-yl]-1-(cyklohexylmetyl)indazol-3-karboxamid; N-(1-amino-3,3-dimetyl-1-oxobután-2-yl)-1-(cyklohexylmetyl)-1H-indazol-3-karboxamid, je podľa hodnotenia odborného výboru syntetický agonista kanabinoidných receptorov, ktorý vykazuje podobné účinky ako látka THC, ktorá spôsobuje hlavné psychoaktívne účinky kanabisu. Látka ADB-CHMINACA nemá terapeutické použitie ani nezískala povolenie na uvedenie na trh ako liek. Existujú dostatočné dôkazy, že látka ADB-CHMINACA sa zneužíva alebo sa môže pravdepodobne zneužívať a môže sa stať verejným zdravotným a sociálnym problémom, čo opodstatňuje zaradenie uvedenej látky pod medzinárodnú kontrolu. Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča zaradiť látku ADB-CHMINACA do Zoznamu II dohovoru o psychotropných látkach.

(16)Látka ADB-CHMINACA už je predmetom kontrolných opatrení na úrovni Únie na základe vykonávacieho rozhodnutia Rady (EÚ) 2018/747 20 .

(17)Členské štáty by preto mali podporiť zaradenie látky ADB-CHMINACA do Zoznamu II dohovoru o psychotropných látkach.

(18)Látka CUMYL-4CN-BINACA, chemický názov: 1-(4-kyanobutyl)-N-(1-metyl-1-fenyletyl)-1H-indazol-3-karboxamid, je podľa hodnotenia odborného výboru syntetický agonista kanabinoidných receptorov, ktorý vykazuje podobné účinky ako látka THC, ktorá spôsobuje hlavné psychoaktívne účinky kanabisu. Látka CUMYL-4CN-BINACA nemá terapeutické použitie ani nezískala povolenie na uvedenie na trh ako liek. Existujú dostatočné dôkazy, že látka CUMYL-4CN-BINAC sa zneužíva alebo sa môže pravdepodobne zneužívať a môže sa stať verejným zdravotným a sociálnym problémom, čo opodstatňuje zaradenie uvedenej látky pod medzinárodnú kontrolu. Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča zaradiť látku CUMYL-4CN-BINACA do Zoznamu II dohovoru o psychotropných látkach.

(19)Látka CUMYL-4CN-BINACA už je predmetom kontrolných opatrení na úrovni Únie na základe vykonávacieho rozhodnutia Rady (EÚ) 2018/748 21 .

(20)Členské štáty by preto mali podporiť zaradenie látky CUMYL-4CN-BINACA do Zoznamu II dohovoru o psychotropných látkach.

(21)Látka cyklopropylfentanyl, chemický názov: N-fenyl-N-[1-(2-fenyletyl)piperidín-4-yl]cyklopropánkarboxamid, je podľa hodnotenia odborného výboru syntetický opioid a je štruktúrou podobná fentanylu, kontrolovanej látke, ktorá sa bežne používa v medicíne pri celkovej anestézii počas operácií a na tlmenie bolesti. Cyklopropylfentanyl nemá žiadne zaznamenané terapeutické použitie a jeho užívanie spôsobilo úmrtia. Existujú dostatočné dôkazy, že látka cyklopropylfentanyl sa zneužíva alebo sa môže pravdepodobne zneužívať a môže sa stať verejným zdravotným a sociálnym problémom, čo opodstatňuje zaradenie uvedenej látky pod medzinárodnú kontrolu. Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča zaradiť látku cyklopropylfentanyl do Zoznamu I dohovoru o omamných látkach.

(22)Látka cyklopropylfentanyl už je predmetom kontrolných opatrení na úrovni Únie na základe vykonávacieho rozhodnutia Rady (EÚ) 2018/1463 22 .

(23)Členské štáty by preto mali podporiť zaradenie látky cyklopropylfentanyl do Zoznamu I dohovoru o omamných látkach.

(24)Látka metoxyacetylfentanyl, chemický názov: 2-metoxy-N-(1-fenetylpiperidín-4-yl)-N-fenylacetamid, je podľa hodnotenia odborného výboru syntetický opioid a je štruktúrou podobná fentanylu, kontrolovanej látke, ktorá sa bežne používa v medicíne pri celkovej anestézii počas operácií a na tlmenie bolesti. Metoxyacetylfentanyl nemá žiadne zaznamenané terapeutické použitie a jeho užívanie spôsobilo úmrtia. Existujú dostatočné dôkazy, že látka metoxyacetylfentanyl sa zneužíva alebo sa môže pravdepodobne zneužívať a môže sa stať verejným zdravotným a sociálnym problémom, čo opodstatňuje zaradenie uvedenej látky pod medzinárodnú kontrolu. Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča zaradiť látku metoxyacetylfentanyl do Zoznamu I dohovoru o omamných látkach.

(25)Látka metoxyacetylfentanyl už je predmetom kontrolných opatrení na úrovni Únie na základe vykonávacieho rozhodnutia Rady (EÚ) 2018/1463.

(26)Členské štáty by preto mali podporiť zaradenie látky metoxyacetylfentanyl do Zoznamu I dohovoru o omamných látkach.

(27)Látka orto-fluorofentanyl, chemický názov: N-(2-fluórfenyl)-N-[1-(2-fenyletyl)-4-piperidinyl]-propánamid, je podľa hodnotenia odborného výboru syntetický opioid a je štruktúrou podobná fentanylu, kontrolovanej látke, ktorá sa bežne používa v medicíne pri celkovej anestézii počas operácií a na tlmenie bolesti. Látka orto-fluórfentanyl nemá žiadne zaznamenané terapeutické použitie a jej používanie spôsobilo úmrtia. Existujú dostatočné dôkazy, že látka orto-fluórfentanyl sa zneužíva alebo sa môže pravdepodobne zneužívať a môže sa stať verejným zdravotným a sociálnym problémom, čo opodstatňuje zaradenie uvedenej látky pod medzinárodnú kontrolu. Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča zaradiť látku orto-fluórfentanyl do Zoznamu I dohovoru o omamných látkach.

(28)Látku orto-fluórfentanyl monitoruje EMCDDA ako novú psychoaktívnu látku v zmysle nariadenia (ES) č. 1920/2006. Látka orto-fluórfentanyl bola zistená v piatich členských štátoch a kontroluje sa najmenej v štyroch členských štátoch. Spája sa s najmenej štyrmi prípadmi úmrtia a dvoma prípadmi akútnej intoxikácie.

(29)Členské štáty by preto mali podporiť zaradenie látky orto-fluórfentanyl do Zoznamu I dohovoru o omamných látkach.

(30)Látka p-fluór-butyrylfentanyl, nazývaná tiež 4-fluór-butyrfentanyl alebo 4F-BF, chemický názov: N-(4-fluórfenyl)-N-[1-(2-fenyletyl)piperidín-4-yl]butánamid, je podľa hodnotenia odborného výboru syntetický opioid a je štruktúrou podobná fentanylu, kontrolovanej látke, ktorá sa bežne používa v medicíne pri celkovej anestézii počas operácií a na tlmenie bolesti. Látka p-fluór-butyrylfentanyl by sa mohla transformovať na svoj izomér p-fluór-izobutyrylfentanyl, ktorý je uvedený v Zozname I dohovoru o omamných látkach. Látka p-fluór-butyrylfentanyl nemá žiadne zaznamenané terapeutické použitie a jej používanie spôsobilo úmrtia. Existujú dostatočné dôkazy, že látka p-fluór-butyrylfentanyl sa zneužíva alebo sa môže pravdepodobne zneužívať a môže sa stať verejným zdravotným a sociálnym problémom, čo opodstatňuje zaradenie uvedenej látky pod medzinárodnú kontrolu. Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča zaradiť látku p-fluór-butyrylfentanyl do Zoznamu I dohovoru o omamných látkach.

(31)Látku p-fluór-butyrylfentanyl monitoruje EMCDDA ako novú psychoaktívnu látku v zmysle nariadenia (ES) č. 1920/2006 (pod názvom 4-fluoro-butyrfentanyl/4F-B). Látka p-fluór-butyrylfentanyl bola zistená v siedmich členských štátoch a kontroluje sa najmenej v siedmich členských štátoch. Otvorene sa predáva na trhu. Spája sa najmenej s tromi prípadmi úmrtia.

(32)Členské štáty by preto mali podporiť zaradenie látky p-fluór-butyrylfentanyl do Zoznamu I dohovoru o omamných látkach.

(33)Látka p-metoxy-butyrylfentanyl, chemický názov: N-(4-metoxyfenyl)-N-[1-(2-fenyletyl)piperidín-4-yl]butánamid, je podľa hodnotenia odborného výboru syntetický opioid a je štruktúrou podobná fentanylu, kontrolovanej látke, ktorá sa bežne používa v medicíne pri celkovej anestézii počas operácií a na tlmenie bolesti. Látka p-metoxy-butyrylfentanyl nemá žiadne zaznamenané terapeutické použitie a jej používanie spôsobilo úmrtia. Existujú dostatočné dôkazy, že látka p-metoxy-butyrylfentanyl sa zneužíva alebo sa môže pravdepodobne zneužívať a môže sa stať verejným zdravotným a sociálnym problémom, čo opodstatňuje zaradenie uvedenej látky pod medzinárodnú kontrolu. Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča zaradiť látku p-metoxy-butyrylfentanyl do Zoznamu I dohovoru o omamných látkach.

(34)Látku p-metoxy-butyrylfentanyl monitoruje EMCDDA ako novú psychoaktívnu látku v zmysle nariadenia (ES) č. 1920/2006 (pod názvom 4-metoxybutyrfentanyl/4-MeO-BF). Látka p-metoxy-butyrylfentanyl bola zistená v dvoch členských štátoch a kontroluje sa najmenej v štyroch členských štátoch. Otvorene sa predáva na trhu. Spája sa najmenej s dvomi prípadmi úmrtia.

(35)Členské štáty by preto mali podporiť zaradenie látky p-metoxy-butyrylfentanyl do Zoznamu I dohovoru o omamných látkach.

(36)Látka N-etylnorpentylón, chemický názov: 1-(2H-1,3-benzodioxol-5-yl)-2-(etylamino)pentán-1-ón, je syntetický katinón. Látka N-etylnorpentylón nemá terapeutické použitie ani nezískala povolenie na uvedenie na trh ako liek. Zo zachytení vyplýva, že látka N-etylnorpentylón je dostupná vo forme prášku, kryštálov, kapsúl a tabliet. Vyskytujú sa príklady, keď je táto droga predávaná tajne ako „extáza“/MDMA 23 . Existujú dostatočné dôkazy, že látka N-etylnorpentylón sa zneužíva alebo sa môže pravdepodobne zneužívať a môže sa stať verejným zdravotným a sociálnym problémom, čo opodstatňuje zaradenie uvedenej látky pod medzinárodnú kontrolu. Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča zaradiť látku N-etylnorpentylón do Zoznamu II dohovoru o psychotropných látkach.

(37)LátkuN-etylnorpentylón monitoruje EMCDDA ako novú psychoaktívnu látku v zmysle nariadenia (ES) č. 1920/2006 (pod názvom efylón). Látka N-etylnorpentylón bola zistená v 24 členských štátoch a kontroluje sa najmenej v šiestich členských štátoch. Otvorene sa predáva na trhu, a to aj v zmesi s MDMA, kokaínom a ketamínom. Spája sa s najmenej siedmimi prípadmi úmrtia a siedmimi prípadmi akútnej intoxikácie.

(38)Členské štáty by preto mali podporiť zaradenie látky N-etylnorpentylón do Zoznamu II dohovoru o psychotropných látkach.

(39)Je vhodné stanoviť pozíciu, ktorá sa má prijať v mene Únie v Komisii pre omamné látky, pretože rozhodnutia týkajúce sa rozdielnych rozhodnutí o zaradení desiatich látok do zoznamov k príslušným dohovorom OSN môžu rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť obsah práva Únie, konkrétne rámcového rozhodnutia 2004/757/SVV.

(40)Pozíciu Únie vyjadria členské štáty, ktoré sú členmi Komisie pre omamné látky, konajúc spoločne.

(41)Dánsko je viazané rámcovým rozhodnutím 2004/757/SVV, a preto sa zúčastňuje na prijímaní a uplatňovaní tohto rozhodnutia.

(42)Írsko je viazané rámcovým rozhodnutím 2004/757/SVV v znení zmien, a preto sa zúčastňuje na prijímaní a uplatňovaní tohto rozhodnutia.

(43)Spojené kráľovstvo nie je viazané rámcovým rozhodnutím 2004/757/SVV v znení zmien, a preto sa nezúčastňuje na prijatí tohto rozhodnutia, nie je ním viazané a ani nepodlieha jeho uplatňovaniu,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Pozícia, ktorá sa má prijať v mene Únie na šesťdesiatom druhom zasadnutí Komisie pre omamné látky od 18. do 22. marca 2018, keď bude tento orgán vyzvaný, aby prijal rozhodnutia o zaradení látok do zoznamov k Jednotnému dohovoru Organizácie Spojených národov o omamných látkach z roku 1961 v znení protokolu z roku 1972 a k Dohovoru Organizácie Spojených národov o psychotropných látkach z roku 1971, sa uvádza v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

Článok 2

Pozíciu uvedenú v článku 1 vyjadria členské štáty, ktoré sú členmi Komisie pre omamné látky, konajúc spoločne.

Článok 3

Toto rozhodnutie je určené členským štátom v súlade so zmluvami.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

(1)    Organizácia spojených národov, Série zmlúv (Treaty Series), zv. 978, č. 14152.
(2)    Organizácia spojených národov, Série zmlúv (Treaty Series), zv. 1019, č. 14956.
(3)    Belgicko, Česká republika, Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Chorvátsko, Taliansko, Maďarsko, Holandsko, Rakúsko, Slovensko.
(4)    Ústne vyhlásenie na opätovne zvolanom 61. zasadnutí Komisie pre omamné látky 7. decembra 2018.
(5)    Ú. v. ES L 335 11.11.2004, s. 8, zmenené smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/2103 z 15. novembra 2017, ktorou sa mení rámcové rozhodnutie Rady 2004/757/SVV s cieľom zahrnúť nové psychoaktívne látky do vymedzenia pojmu drogy a ktorou sa zrušuje rozhodnutie Rady 2005/387/SVV, Ú. v. EÚ L 305, 21.11.2017, s. 12.
(6)    Rozhodnutie Rady 2005/387/SVV bolo 23. novembra 2018 zrušené smernicou (EÚ) 2017/2103. Všetky látky podliehajúce kontrolným opatreniam a trestným postihom podľa rozhodnutia Rady 2005/387/SVV do dátumu prijatia smernice (EÚ) 2017/2103 boli zahrnuté do prílohy k smernici, ktorá sa stala prílohou k zmenenému rámcovému rozhodnutiu Rady 2004/757/SVV. Látky podliehajúce kontrolným opatreniam a trestným postihom podľa rozhodnutia Rady 2005/387/SVV v období od novembra 2017, keď boli prijaté nové právne predpisy, a 23. novembra 2018 sa pridajú do prílohy k rámcovému rozhodnutiu prostredníctvom delegovaného aktu, ktorý je v súčasnosti predmetom kontroly Európskeho parlamentu a Rady [C(2018) 8460].
(7)    Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2018/747 zo 14. mája 2018 o podrobení novej psychoaktívnej látky N-(1-amino-3,3-dimetyl-1-oxobután-2-yl)-1-(cyklohexylmetyl)-1H-indazol-3-karboxamid (ADB-CHMINACA) kontrolným opatreniam, Ú. v. EÚ L 125, 22.5.2018, s. 8.
(8)    Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2018/748 zo 14. mája 2018 o podrobení novej psychoaktívnej látky 1-(4-kyanobutyl)-N-(2-fenylpropán-2-yl)-1H-indazol-3-karboxamid (CUMYL-4CN-BINACA) kontrolným opatreniam, Ú. v. EÚ L 125, 22.5.2018, s. 10.
(9)    Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2018/1463 z 28. septembra 2018 o podrobení nových psychoaktívnych látok N-fenyl-N-[1-(2-fenyletyl)piperidín-4-yl]cyklopropánkarboxamid (cyklopropylfentanyl) a 2-metoxy-N-fenyl-N-[1-(2-fenyletyl)piperidín-4-yl]acetamid (metoxyacetylfentanyl) kontrolným opatreniam, Ú. v. EÚ L 245, 1.10.2018, s. 9.
(10)    COM(2017) 72 final a COM(2018) 31 final.
(11)    Prijaté na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti 7. marca 2017 a 27. februára 2018.
(12)    Rozsudok Súdneho dvora zo 7. októbra 2014, Nemecko/Rada, vec C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, body 61 až 64.
(13)    Článok 3 ods. 7 dohovoru o omamných látkach; Článok 2 ods. 7 dohovoru o psychotropných látkach.
(14)    Pozri bod 29 zoznamu aktov Únie prijatých pred nadobudnutím platnosti Lisabonskej zmluvy v oblasti policajnej spolupráce a justičnej spolupráce v trestných veciach, ktoré sa od 1. decembra 2014 prestanú vzťahovať na Spojené kráľovstvo v súlade s článkom 10 ods. 4 druhou vetou Protokolu (č. 36) o prechodných ustanoveniach (Ú. v. EÚ C 430 1.12.2014, s. 17).
(15)    Organizácia spojených národov, Série zmlúv (Treaty Series), zv. 978, č. 14152.
(16)    Organizácia spojených národov, Série zmlúv (Treaty Series), zv. 1019, č. 14956.
(17)    Rámcové rozhodnutie Rady 2004/757/SVV z 25. októbra 2004, ktorým sa stanovujú minimálne ustanovenia o znakoch skutkových podstát trestných činov a trestov v oblasti nezákonného obchodu s drogami (Ú. v. EÚ L 335, 11.11.2004, s. 8).
(18)    Ústne vyhlásenie na opätovne zvolanom 61. zasadnutí Komisie pre omamné látky 7. decembra 2018.
(19)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1920/2006 z 12. decembra 2006 o Európskom monitorovacom centre pre drogy a drogovú závislosť (Ú. v. EÚ L 376, 27.12.2006, s. 1).
(20)    Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2018/747 zo 14. mája 2018 o podrobení novej psychoaktívnej látky N-(1-amino-3,3-dimetyl-1-oxobután-2-yl)-1-(cyklohexylmetyl)-1H-indazol-3-karboxamid (ADB-CHMINACA) kontrolným opatreniam (Ú. v. EÚ L 125, 22.5.2018, s. 8).
(21)    Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2018/748 zo 14. mája 2018 o podrobení novej psychoaktívnej látky 1-(4-kyanobutyl)-N-(2-fenylpropán-2-yl)-1H-indazol-3-karboxamid (CUMYL-4CN-BINACA) kontrolným opatreniam (Ú. v. EÚ L 125, 22.5.2018, s. 10).
(22)    Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2018/1463 z 28. septembra 2018 o podrobení nových psychoaktívnych látok N-fenyl-N-[1-(2-fenyletyl)piperidín-4-yl]cyklopropánkarboxamid (cyklopropylfentanyl) a 2-metoxy-N-fenyl-N-[1-(2-fenyletyl)piperidín-4-yl]acetamid (metoxyacetylfentanyl) kontrolným opatreniam, Ú. v. EÚ L 245, 1.10.2018, s. 9.
(23)    MDMA znamená látku 3,4-metyl​éndioxy​metamfetamín, bežne známu ako extáza.
Top

V Bruseli7. 1. 2019

COM(2018) 862 final

PRÍLOHA

k

návrhu ROZHODNUTIA RADY

o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie na šesťdesiatom druhom zasadnutí Komisie pre omamné látky v súvislosti so zaradením látok do zoznamov k Jednotnému dohovoru o omamných látkach z roku 1961 v znení protokolu z roku 1972 a k Dohovoru o psychotropných látkach z roku 1971


PRÍLOHA

Pozícia, ktorú majú prijať členské štáty, ktoré sú členmi Komisie pre omamné látky, konajúce spoločne v záujme Únie na šesťdesiatom druhom zasadnutí Komisie pre omamné látky od 18. do 22. marca 2018, pokiaľ ide o zmeny v rozsahu kontroly látok:

1.Látka ADB-FUBINACA sa má zaradiť do Zoznamu II k dohovoru o psychotropných látkach.

2.Látka FUB-AMB sa má zaradiť do Zoznamu II k dohovoru o psychotropných látkach.

3.Látka ADB-CHMINACA sa má zaradiť do Zoznamu II k dohovoru o psychotropných látkach.

4.Látka CUMYL-4CN-BINACA sa má zaradiť do Zoznamu II k dohovoru o psychotropných látkach.

5.Látka cyklopropylfentanyl sa má zaradiť do Zoznamu I k dohovoru o omamných látkach.

6.Látka metoxyacetylfentanyl sa má zaradiť do Zoznamu I k dohovoru o omamných látkach.

7.Látka orto-fluórfentanyl sa má zaradiť do Zoznamu I k dohovoru o omamných látkach.

8.Látka p-fluór-butyrylfentanyl sa má zaradiť do Zoznamu I k dohovoru o omamných látkach.

9.Látka p-metoxy-butyrylfentanyl sa má zaradiť do Zoznamu I k dohovoru o omamných látkach.

10.Látka N-etylnorpentylón sa má zaradiť do Zoznamu II k dohovoru o psychotropných látkach.

Top