Брюксел, 7.1.2019

COM(2018) 862 final

2018/0437(NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на шестдесет и втората сесия на Комисията за упойващите вещества по отношение на списъците с вещества по Единната конвенция по упойващите вещества от 1961 г., изменена с Протокола от 1972 г., и Конвенцията за психотропните вещества от 1971 г.


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.ПРЕДМЕТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Настоящото предложение се отнася до решението за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на 62-рата сесия на Комисията за упойващите вещества относно списъците с вещества по Единната конвенция на ООН по упойващите вещества от 1961 г., изменена с Протокола от 1972 г., и Конвенцията на ООН за психотропните вещества от 1971 г.

2.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

2.1. Единна конвенция на ООН по упойващите вещества от 1961 г., изменена с Протокола от 1972 г., и Конвенцията на ООН за психотропните вещества от 1971 г.

Целта на Единната конвенция на Организацията на обединените нации (ООН) по упойващите вещества от 1961 г., изменена с Протокола от 1972 г. („Конвенцията по упойващите вещества“) 1 , е борбата със злоупотребата с наркотични вещества чрез координирани действия на международно равнище. Съществуват две съвместно функциониращи форми на намеса и контрол. На първо място, стремеж към ограничаване на притежаването, употребата, търговията, разпространението, вноса, износа, произвеждането и производството на наркотици изключително до използването им за медицински и научни цели. На второ място, борба с трафика на наркотици чрез международно сътрудничество за възпиране и обезкуражаване на трафикантите на наркотици.

С Конвенцията на ООН за психотропните вещества от 1971 г. („Конвенцията за психотропните вещества“) 2 се въвежда международна система за контрол на психотропните вещества. Тя представлява отговор на разнообразяването и разширяването на спектъра на наркотиците, с които се злоупотребява, и с нея се въвежда контрол върху редица синтетични наркотици в зависимост от техния потенциал да доведат до злоупотреби, от една страна, и терапевтичната им стойност, от друга страна.

Всички държави — членки на ЕС, са страни по Конвенцията по упойващите вещества и Конвенцията за психотропните вещества. Съюзът не е страна по конвенциите.

2.2.Комисия за упойващите вещества

Комисията за упойващите вещества (CND) е комисия към Икономическия и социален съвет на ООН (ECOSOC) и нейните функции и правомощия са, inter alia, изложени в Конвенцията по упойващите вещества и в Конвенцията за психотропните вещества. Тя се състои от 53 държави — членки на ООН, избрани от ECOSOC. Понастоящем 11 държави членки са членове на CND с право на глас 3 . Съюзът има статут на наблюдател в CND.

2.3.Предвиден акт на Комисията за упойващите вещества

Комисията за упойващите вещества редовно изменя списъка на веществата, който е приложен към Конвенцията по упойващите вещества и Конвенцията за психотропните вещества, въз основа на препоръки на Световната здравна организация (СЗО), която се ползва от съветите на експертната комисия по наркозависимостите.

На 7 декември 2018 г. СЗО изпрати препоръка до генералния секретар на ООН 4 10 от веществата, които са били подложени на критичен преглед от експертната комисия по наркозависимостите на СЗО, да бъдат добавени към списъците, приложени към конвенциите. По отношение на другите вещества, подложени на преглед от експертната комисия по наркозависимостите на СЗО, не бяха направени препоръки за включване в списъците.

По време на своята шестдесет и втора сесия, която ще се състои във Виена от 18 до 22 март 2019 г., Комисията за упойващите вещества ще приеме решения относно включването на тези 10 вещества съответно по силата на Конвенцията по упойващите вещества и на Конвенцията за психотропните вещества.

3.ПОЗИЦИЯ, КОЯТО ТРЯБВА ДА СЕ ЗАЕМЕ ОТ ИМЕТО НА СЪЮЗА

Промените в списъците на Конвенцията по упойващите вещества и на Конвенцията за психотропните вещества имат преки последици върху приложното поле на правото на Съюза в областта на контрола на наркотиците за всички държави членки. Член 1, параграф 1 от Рамково решение 2004/757/ПВР на Съвета от 25 октомври 2004 г. за установяване на минималните разпоредби относно съставните елементи на наказуемите деяния и прилаганите наказания в областта на трафика на наркотици 5 гласи, че по смисъла на рамковото решение „наркотици“ означава вещество, обхванато от Конвенцията по упойващите вещества или Конвенцията за психотропните вещества, както и всяко от веществата, включени в списъка в приложението към Рамковото решение. Следователно Рамково решение 2004/757/ПВР на Съвета се прилага по отношение на веществата, изброени в списъците на Конвенцията по упойващите вещества и на Конвенцията за психотропните вещества. Ето защо всяка промяна в списъците, приложени към тези конвенции, засяга пряко общите правила на ЕС и променя техния обхват в съответствие с член 3, параграф 2 от ДФЕС. Това е така, независимо дали въпросното вещество вече е поставено под контрол в целия ЕС на основание на Решение 2005/387/ПВР на Съвета 6 .

От 10-те вещества, които бяха обект на критичен преглед от експертната комисия по наркозависимостите на СЗО, и чието включване се препоръчва, само четири вещества: ADB-CHMINACA 7 , CUMYL-4CN-BINACA 8 , метоскиацетилфентанил и циклопропилфентанил 9 , вече са предмет на мерки за контрол на територията на целия Съюз. Останалите вещества все още не са обект на контрол на територията на целия Съюз.

В проектопредложението за обща позиция на ЕС на Комисията се предлага подкрепа за препоръките на СЗО, тъй като те са в съответствие с настоящото състояние на научното познание. Що се отнася до новите психоактивни вещества, добавянето на веществата към списъците на двете конвенции се подкрепя и от информацията, която е налична в европейската база данни за нови видове наркотици на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (ЕЦМНН).

Необходимо е държавите членки да се подготвят за заседанието на Комисията за упойващите вещества, когато то бъде свикано да вземе решение относно списъците с вещества, като за целта постигнат обща позиция в Съвета. Поради ограниченията, произтичащи от статута на Съюза като наблюдател, тази позиция следва да бъде изразена от държавите членки, които понастоящем са членове на Комисията за упойващите вещества, действащи съвместно в интерес на Съюза в рамките на тази комисия. Съюзът, който не е страна по Конвенцията по упойващите вещества и Конвенцията за психотропните вещества, няма правото да гласува в Комисията за упойващите вещества.

За тази цел Комисията предлага да се заеме обща позиция от името на Европейския съюз на шестдесет и втората сесия на Комисията за упойващите вещества относно списъците с вещества по Конвенцията по упойващите вещества и Конвенцията за психотропните вещества. Това е третият път, когато Комисията представя подобно проектопредложение за обща позиция на ЕС, след приетите за заседанието на Комисията за упойващите вещества през март 2017 г. и 2018 г. 10 . Съветът прие общите позиции 11 и благодарение на това на предишните заседания на Комисията за упойващите вещества ЕС успя да изрази единодушие по отношение на списъците с вещества на международно равнище, тъй като държавите членки, участващи в Комисията за упойващите вещества, гласуваха в подкрепа на списъците с вещества в съответствие с приетата обща позиция.

4.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ

4.1.Процесуалноправно основание

В член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) се предвижда приемането на решения за установяване на „позициите, които трябва да се заемат от името на Съюза в рамките на орган, създаден със споразумение, когато този орган има за задача да приема актове с правно действие, с изключение на актовете за допълнение или изменение на институционалната рамка на споразумението“.

Член 218, параграф 9 от ДФЕС се прилага независимо от това дали Съюзът е член на въпросния орган, или страна по въпросното споразумение. По смисъла на този член Комисията за упойващите вещества е „орган, създаден със споразумение“, като се има предвид, че тя е орган, на който са възложени специфични задачи съгласно Конвенцията по упойващите вещества и Конвенцията за психотропните вещества.

Понятието „актове с правно действие“ включва актове с правно действие по силата на нормите на международното право, чрез които се урежда съответният орган. То включва и инструменти, които нямат обвързващ характер съгласно международното право, но са „годни да окажат съществено въздействие върху съдържанието на приеманата от законодателя на Съюза нормативна уредба“ 12 .

Решенията на Комисията за упойващите вещества по отношение на съставянето на списъци с вещества представляват „актове с правно действие“ по смисъла на член 218, параграф 9 от ДФЕС. В съответствие с Конвенцията по упойващите вещества и Конвенцията за психотропните вещества решенията на Комисията за упойващите вещества автоматично стават правнообвързващи, освен ако някоя от страните не поиска от ECOSOC да преразгледа решението в рамките на предвидения срок 13 . Решенията на ECOSOC по въпроса са окончателни. Решенията на Комисията за упойващите вещества по отношение на съставянето на списъци с вещества също така имат правно действие в правния ред на ЕС по силата на правото на Съюза, и по-конкретно на Рамково решение 2004/757/ПВР на Съвета. Промените в списъците на Конвенцията по упойващите вещества и Конвенцията за психотропните вещества имат преки последици върху приложното поле на този правен инструмент на ЕС.

4.2.Материалноправно основание

Основната цел и съдържанието на предвидения акт са свързани с незаконния трафик на наркотици.

Поради това материалноправното основание на предложеното решение е член 83, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), в който незаконният трафик на наркотици се определя като престъпност с особено трансгранично измерение, а Европейският парламент и Съветът се оправомощават да установят минимални правила относно определянето на престъпленията и на санкциите в областта на незаконния трафик на наркотици.

4.3.Променлива геометрия

В съответствие с член 10, параграф 4 от Протокол № 36 относно преходните разпоредби, приложен към Договорите, Обединеното кралство нотифицира, че не приема пълните правомощия на Комисията и на Съда по отношение на актове в областта на полицейското и съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси, които са приети преди влизането в сила на Договора от Лисабон. В резултат на това Рамково решение 2004/757/ПВР на Съвета и Решение 2005/387/ПВР на Съвета са престанали да се прилагат за Обединеното кралство, считано от 1 декември 2014 г. 14 . 

Тъй като решенията на Комисията за упойващите вещества по отношение на съставянето на списъци с вещества не засягат общите правила в областта на незаконния трафик на наркотици, с които Обединеното кралство е обвързано, то не участва в приемането на решение на Съвета за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза при приемането на такива решения.

Дания е обвързана от Рамково решение 2004/757/ПВР, приложимо до 22 ноември 2018 г., в чийто член 1 се заявява, че „наркотици“ означава веществата, обхванати от Конвенцията за упойващите вещества или Конвенцията за психотропните вещества.

Тъй като решенията на Комисията за упойващите вещества по отношение на съставянето на списъци с вещества засягат общите правила в областта на незаконния трафик на наркотици, с които Дания е обвързана, тя участва в приемането на решение на Съвета за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза при приемането на такива решения.

4.4.Заключение

Правното основание за настоящото предложение е член 83, параграф 1 във връзка с член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

5.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Няма отражение върху бюджета.

2018/0437 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на шестдесет и втората сесия на Комисията за упойващите вещества по отношение на списъците с вещества по Единната конвенция по упойващите вещества от 1961 г., изменена с Протокола от 1972 г., и Конвенцията за психотропните вещества от 1971 г.

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 83, параграф 1 във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)Единната конвенция на Организацията на обединените нации (ООН) по упойващите вещества от 1961 г. („Конвенцията по упойващите вещества“), изменена с Протокола от 1972 г. 15 , влезе в сила на 8 август 1975 г.

(2)Съгласно член 3 от Конвенцията по упойващите вещества Комисията за упойващите вещества може да вземе решение за добавяне на вещества към списъците от тази конвенция. Тя може да внася промени в списъците единствено в съответствие с препоръките на Световната здравна организация (СЗО), но може също така да реши да не направи промените, препоръчани от СЗО.

(3)Конвенцията на ООН за психотропните вещества от 1971 г. („Конвенцията за психотропните вещества“) 16 влезе в сила на 16 август 1976 г.

(4)Съгласно член 2 от Конвенцията за психотропните вещества Комисията за упойващите вещества може да вземе решение за добавяне или изваждане на вещества от списъците на тази конвенция въз основа на препоръките на СЗО. Тя разполага с широки дискреционни правомощия да взема предвид икономическите, социалните, правните, административните или други фактори, но не може да действа произволно.

(5)Промените в списъците и на двете конвенции имат преки последици върху приложното поле на правото на Съюза в областта на контрола на наркотиците. Рамково решение 2004/757/ПВР на Съвета 17 се прилага по отношение на веществата, изброени в списъците на Конвенцията по упойващите вещества и на Конвенцията за психотропните вещества. Ето защо всяка промяна в списъците, приложени към тези конвенции, засяга пряко общите правила на Съюза и променя техния обхват в съответствие с член 3, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

(6)По време на своята шестдесет и втора сесия, която ще се състои от 18 до 22 март 2019 г. във Виена, Комисията за упойващите вещества трябва да вземе решения относно добавянето на 10 нови вещества в списъците към конвенциите.

(7)Съюзът не е страна по съответните конвенции на ООН. Той има статут на наблюдател в Комисията за упойващите вещества, в която понастоящем единадесет от неговите държави членки са членове с право на глас. Поради това е необходимо Съветът да оправомощи държавите членки да изразят позицията на Съюза относно списъците с вещества по Конвенцията по упойващите вещества и Конвенцията за психотропните вещества, като се има предвид, че решенията относно добавянето на нови вещества в списъците на конвенциите попадат в обхвата на изключителната компетентност на Съюза.

(8)СЗО изпрати препоръка за добавяне на пет нови вещества в списък I на Конвенцията по упойващите вещества и на пет нови вещества в списък II към Конвенцията за психотропните вещества 18 .

(9)Според оценката на експертната комисия по наркозависимостите на СЗО („експертната комисия“) ADB-FUBINACA (химично наименование: N-(1-амино-3,3-диметил-1-оксобутан-2-ил)-1-(4-флуоробензил)-1H-индазол-3-карбоксамид) е синтетичен агонист на канабиноидните рецептори, който има въздействие, сходно с това на тетрахидроканабинола (THC), на който се дължи основното психоактивно въздействие на канабиса. Веществото ADB-FUBINACA няма терапевтично приложение, нито е получило разрешение за пускане на пазара като лекарствен продукт. Налице са достатъчно доказателства, че с ADB-FUBINACA се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето на веществото под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва веществото ADB-FUBINACA да бъде включено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(10)ADB-FUBINACA се следи от Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (ЕЦМНН) като ново психоактивно вещество съгласно Регламент (ЕО) № 1920/2006 на Европейския парламент и на Съвета 19 . Веществото ADB-FUBINACA е открито в 19 държави членки и се контролира най-малко в десет държави членки. То се свързва с най-малко два смъртни случая и четири остри отравяния и е обект на сигнал, подаден към системата на Европейския съюз за ранно предупреждение в областта на общественото здраве.

(11)Ето защо държавите членки следва да заемат позицията веществото ADB-FUBINACA да бъде добавено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(12)Съгласно оценката на експертната комисия FUB-AMB (наричано също MMB-FUBINACA или AMB-FUBINACA; химично наименование: метил (2S)-2-[[1-[(4-флуорофенил)метил]индазол-3-карбонил]амино]-3-метилбутаноат; метил-2-(1-(4-флуоробензил)-1H-индазол-3-карбоксамид)-3-метилбутаноат) е синтетичен агонист на канабиноидните рецептори, който притежава въздействие, сходно с това на THC, на който се дължи основното психоактивно въздействие на канабиса. Веществото FUB-AMB няма терапевтично приложение, нито е получило разрешение за пускане на пазара като лекарствен продукт. Налице са достатъчно доказателства, че с FUB-AMB се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето на веществото под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва веществото FUB-AMB да бъде включено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(13)FUB-AMB се следи от Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите като ново психоактивно вещество съгласно Регламент (ЕО) № 1920/2006. Веществото FUB-AMB е открито в 23 държави членки и се контролира най-малко в четири държави членки. То се свързва с най-малко два смъртни случая и четири остри отравяния.

(14)Ето защо държавите членки следва да заемат позицията FUB-AMB да бъде добавено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(15)Съгласно оценката на експертната комисия веществото ADB-CHMINACA (химично наименование: N-[(2S)-1-амино-3,3-диметил-1-оксобутан-2-ил]-1-(циклохексилметил)индазол-3-карбоксамид; N-(1-амино-3,3-диметил-1-оксобутан-2-ил)-1-(циклохексилметил)-1H-индазол-3-карбоксамид) е синтетичен агонист на канабиноидните рецептори, който притежава въздействие, сходно с това на THC, на който се дължи основното психоактивно въздействие на канабиса. Веществото ADB-CHMINACA няма терапевтично приложение, нито е получило разрешение за пускане на пазара като лекарствен продукт. Налице са достатъчно доказателства, че с ADB-CHMINACA се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето на веществото под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва веществото ADB-CHMINACA да бъде включено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(16)Веществото ADB-CHMINACA вече е било обект на мерки за контрол на равнището на Съюза с Решение за изпълнение (ЕС) 2018/747 на Съвета 20 .

(17)Ето защо държавите членки следва да заемат позицията веществото ADB-CHMINACA да бъде добавено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(18)Съгласно оценката на експертната комисия веществото CUMYL-4CN-BINACA (химично наименование: 1-(4-цианобутил)-N-(1-метил-1-фенилетил)-1H-индазол-3-карбоксамид) е синтетичен агонист на канабиноидните рецептори, който притежава въздействие, сходно с това на THC, на който се дължи основното психоактивно въздействие на канабиса. Веществото CUMYL-4CN-BINACA няма терапевтично приложение, нито е получило разрешение за пускане на пазара като лекарствен продукт. Налице са достатъчно доказателства, че с CUMYL-4CN-BINACA се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето на веществото под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва CUMYL-4CN-BINACA да бъде включено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(19)Веществото CUMYL-4CN-BINACA вече е било обект на мерки за контрол на равнището на Съюза с Решение за изпълнение (ЕС) 2018/748 на Съвета 21 .

(20)Ето защо държавите членки следва да заемат позицията CUMYL-4CN-BINACA да бъде добавено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(21)Съгласно оценката на експертната комисия веществото циклопропилфентанил (химично наименование: N-фенил-N-[1-(2-фенилетил)пиперидин-4-ил]циклопропанкарбоксамид) е синтетичен опиоид и е подобен в структурно отношение на фентанил, който е контролирано вещество, широко използвано в медицината за обща анестезия по време на операции и за овладяване на болката. За циклопропилфентанил не е регистрирана терапевтична употреба, а използването му е довело до смъртни случаи. Налице са достатъчно доказателства, че с циклопропилфентанил се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето на веществото под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва циклопропилфентанил да бъде включен в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(22)Веществото циклопропилфентанил вече е било обект на мерки за контрол на равнището на Съюза с Решение за изпълнение (ЕС) 2018/1463 на Съвета 22 .

(23)Ето защо държавите членки следва да заемат позицията циклопропилфентанил да бъде добавен в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(24)Съгласно оценката на експертната комисия веществото метоксиацетилфентанил (химично наименование: 2-метокси-N-(1-фенилпиперидин-4-ил)-N-фенилацетамид) е синтетичен опиоид и е подобен в структурно отношение на фентанил, който е контролирано вещество, широко използвано в медицината за обща анестезия по време на операции и за овладяване на болката. За метоксиацетилфентанил не е регистрирана терапевтична употреба, а използването му е довело до смъртни случаи. Налице са достатъчно доказателства, че с метоксиацетилфентанил се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето на веществото под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва метоксиацетилфентанил да бъде включен в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(25)Веществото метоксиацетилфентанил вече е било обект на мерки за контрол на равнището на Съюза с Решение за изпълнение (ЕС) 2018/1463 на Съвета.

(26)Ето защо държавите членки следва да заемат позицията метоксиацетилфентанилът да бъде добавен в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(27)Съгласно оценката на експертната комисия орто-флуорофентанил (химично наименование: N-(2-флуорофенил)-N-[1-(2-фенилетил)-4-пиперидинил]-пропанамид) е синтетичен опиоид и е подобен в структурно отношение на фентанил, който е контролирано вещество, широко използвано в медицината за обща анестезия по време на операции и за овладяване на болката. За орто-флуорофентанил не е регистрирана терапевтична употреба, а използването му е довело до смъртни случаи. Налице са достатъчно доказателства, че с орто-флуорофентанил се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето на веществото под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва орто-флуорофентанил да бъде включен в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(28)Орто-флуорофентанил се следи от Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите като ново психоактивно вещество съгласно Регламент (ЕО) № 1920/2006. Веществото орто-флуорофентанил е открито в пет държави членки и се контролира най-малко в четири държави членки. То се свързва с най-малко четири смъртни случая и две остри отравяния.

(29)Ето защо държавите членки следва да заемат позицията орто-флуорофентанил да бъде добавен в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(30)Съгласно оценката на експертната комисия p-флуоробутирилфентанил (познат също като 4-флуоробутирфентанил или 4F-BF; химично наименование: N-(4-флуорофенил)-N-[1-(2-фенилетил)пиперидин-4-ил]бутанамид) е синтетичен опиоид и е подобен в структурно отношение на фентанил, който е контролирано вещество, широко използвано в медицината за обща анестезия по време на операции и за овладяване на болката. p-флуоробутирилфентанил може да се преобразува в своя изомер p-флуороизобутирилфентанил, който е включен в списък I на Конвенцията по упойващите вещества. За p-флуоробутирилфентанил не е регистрирана терапевтична употреба, а използването му е довело до смъртни случаи. Налице са достатъчно доказателства, че с p-флуоробутирилфентанил се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето на веществото под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва p-флуоробутирилфентанил да бъде включен в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(31)p-флуоробутирилфентанил се следи от Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите като ново психоактивно вещество съгласно Регламент (ЕО) № 1920/2006 (под името 4-флуоробутирфентанил/ 4F-BF). Веществото p-флуоробутирилфентанил е открито в седем държави членки и се контролира в най-малко седем държави членки. Продава се свободно на пазара. То се свързва се с най-малко три смъртни случая.

(32)Ето защо държавите членки следва да заемат позицията p-флуоробутирилфентанил да се добави в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(33)Съгласно оценката на експертната комисия веществото p-метоксибутирилфентанил (химично наименование: N-(4-метоксифенил)-N-[1-(2-фенилетил)пиперидин-4-ил]бутанамид) е синтетичен опиоид и е подобен в структурно отношение на фентанил, който е контролирано вещество, широко използвано в медицината за обща анестезия по време на операции и за овладяване на болката. За p-метоксибутирилфентанил не е регистрирана терапевтична употреба, а използването му е довело до смъртни случаи. Налице са достатъчно доказателства, че с p-метоксибутирилфентанил се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето на веществото под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва p-метоксибутирилфентанил да бъде включен в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(34)p-метоксибутирилфентанил се следи от Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите като ново психоактивно вещество съгласно Регламент (ЕО) № 1920/2006 (под името „4-метоксибутирфентанил“ / „4MeO-BF“). Веществото p-метоксибутирилфентанил е открито в две държави членки и се контролира в най-малко четири държави членки. Продава се свободно на пазара. То се свързва с най-малко два смъртни случая.

(35)Ето защо държавите членки следва да заемат позицията p-метоксибутирилфентанил да се добави в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(36)Съгласно оценката на експертната комисия веществото N-етилнорпентилон (химично наименование: 1-(2H-1,3-бензодиоксол-5-ил)-2-(етиламино)пентан-1-он) е синтетичен катинон. Веществото N-етилнорпентилон няма терапевтично приложение, нито е получило разрешение за пускане на пазара като лекарствен продукт. При изземване се установява, че N-етилнорпентилон е наличен под формата на прах, кристали, капсули и таблети. Съществуват свидетелства, че това вещество се продава като „екстази“/MDMA 23 . Налице са достатъчно доказателства, че с N-етилнорпентилон се злоупотребява или е вероятно да се злоупотребява и че може да представлява проблем за общественото здраве и социален проблем, което дава основания за поставянето на веществото под международен контрол. Поради това СЗО препоръчва N-етилнорпентилон да бъде включен в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(37)N-етилнорпентилон се следи от Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите като ново психоактивно вещество съгласно Регламент (ЕО) № 1920/2006 (под името „ефилон“). Веществото N-етилнорпентилон е открито в 24 държави членки и се контролира най-малко в шест държави членки. Веществото се продава се свободно на пазара, както и под формата на смеси с MDMA, кокаин и кетамин. То се свързва с най-малко седем смъртни случая и седем остри отравяния.

(38)Ето защо държавите членки следва да заемат позицията N-етилнорпентилон да бъде добавен в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(39)Уместно е да се установи позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в Комисията за упойващите вещества, тъй като решенията за включване в различните списъци по отношение на 10-те вещества могат да окажат решаващо въздействие върху съдържанието на правото на Съюза, а именно върху Рамково решение 2004/757/ПВР.

(40)Позицията трябва да бъде изразена от държавите членки, които са членове на Комисията за упойващите вещества, като те действат съвместно.

(41)Дания е обвързана от Рамково решение 2004/757/ПВР и поради това участва в приемането и прилагането на настоящото решение.

(42)Ирландия е обвързана от измененото Рамково решение 2004/757/ПВР и поради това участва в приемането и прилагането на настоящото решение.

(43)Обединеното кралство не е обвързано от измененото Рамково решение 2004/757/ПВР и поради това не участва в приемането на настоящото решение и не е обвързано от него, нито от неговото прилагане,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза по време на шестдесет и втората сесия на Комисията за упойващите вещества в периода от 18 до 22 март 2019 г. — когато този орган ще има за задача да приеме решения относно добавянето на вещества към списъците на Единната конвенция на Организацията на обединените нации по упойващите вещества от 1961 г., изменена с Протокола от 1972 г., и Конвенцията на Организацията на обединените нации за психотропните вещества от 1971 г. — е изложена в приложението към настоящото решение.

Член 2

Позицията, посочена в член 1, се изразява от държавите членки, които са членове на Комисията по упойващите вещества, като те действат съвместно.

Член 3

Адресати на настоящото решение са държавите членки в съответствие с Договорите.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    Сборник договори на ООН, том 978, № 14152.
(2)    Сборник договори на ООН, том 1019, № 14956.
(3)    Австрия, Белгия, Германия, Испания, Италия, Нидерландия, Словакия, Унгария, Франция, Хърватия, Чешката република.
(4)    Устно изявление по време на подновената 61-ва сесия на Комисията за упойващите вещества на 7 декември 2018 г.
(5)    ОВ L 335, 11.11.2004 г., стр. 8, изменено с Директива (ЕС) 2017/2103 на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2017 г. за изменение на Рамково решение 2004/757/ПВР на Съвета с цел включване на нови психоактивни вещества в определението за „наркотици“ и за отмяна на Решение 2005/387/ПВР на Съвета, ОВ L 305, 21.11.2017 г., стр. 12.
(6)    Решение 2005/387/ПВР на Съвета бе отменено на 23 ноември 2018 г. с Директива (ЕС) 2017/2103. Всички вещества, които са обект на контролни мерки и наказателни санкции съгласно Решение 2005/387/ПВР на Съвета до датата на приемане на Директива (ЕС) 2017/2103, са били включени в приложението към посочената директива, което се трансформира в приложение към измененото Рамково решение 2004/757/ПВР на Съвета. Веществата, които са били обект на контролни мерки и наказателни санкции съгласно Решение 2005/387/ПВР на Съвета между ноември 2017 г., когато е прието новото законодателство, и 23 ноември 2018 г., ще бъдат добавени към приложението към Рамковото решение посредством делегиран акт, който понастоящем е обект на контрол от страна на Европейския парламент и на Съвета (C (2018) 8460).
(7)    Решение за изпълнение (ЕС) 2018/747 на Съвета от 14 май 2018 г. за въвеждане на мерки за контрол по отношение на новото психоактивно вещество N-(1-амино-3,3-диметил-1-оксобутан-2-ил)-1-(циклохексилметил)-1H-индазол-3-карбоксамид (ADB-CHMINACA), OВ L 125, 22.5.2018 г., стp. 8.
(8)    Решение за изпълнение (ЕС) 2018/748 на Съвета от 14 май 2018 г. за въвеждане на мерки за контрол по отношение на новото психоактивно вещество 1-(4-цианобутил)-N-(2-фенилпропан-2-ил)-1H-индазол-3-карбоксамид (CUMYL-4CN-BINACA), OВ L 125, 22.5.2018 г., стp. 10.
(9)    Решение за изпълнение (ЕС) 2018/1463 на Съвета от 28 септември 2018 г. за въвеждане на мерки за контрол по отношение на новите психоактивни вещества N-фенил-N-[1-(2-фенилетил)пиперидин-4-ил]циклопропанкарбоксамид (циклопропилфентанил) и 2-метокси-N-фенил-N-[1-(2-фенилетил)пиперидин-4-ил] ацетамид (метоксиацетилфентанил), OВ L 245, 1.10.2018 г., стp. 9.
(10)    COM(2017) 72 final и COM(2018) 31 final.
(11)    Приети съответно на 7 март 2017 г. и 27 февруари 2018 г. от Съвета по общи въпроси.
(12)    Решение на Съда на Европейския съюз от 7 октомври 2014 г., Германия/Съвет, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, т. 61—64.
(13)    Член 3, параграф 7 от Конвенцията по упойващите вещества; Член 2, параграф 7 от Конвенцията за психотропните вещества.
(14)    Вж. точка 29 от Списъка на актовете на Съюза, приети преди влизането в сила на Договора от Лисабон в областта на полицейското сътрудничество и съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси, които спират да се прилагат към Обединеното кралство от 1 декември 2014 г. съгласно член 10, параграф 4, второ изречение от Протокол № 36 относно преходните разпоредби (ОВ C 430, 1.12.2014 г., стр. 17).
(15)    Сборник договори на ООН, том 978, № 14152.
(16)    Сборник договори на ООН, том 1019, № 14956.
(17)    Рамково решение 2004/757/ПВР на Съвета от 25 октомври 2004 г. за установяване на минималните разпоредби относно съставните елементи на наказуемите деяния и прилаганите наказания в областта на трафика на наркотици (ОВ L 335, 11.11.2004 г., стр. 8).
(18)    Устно изявление по време на подновената 61-ва сесия на Комисията за упойващите вещества на 7 декември 2018 г.
(19)    Регламент (ЕО) № 1920/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 г. относно Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании (преработен) (OB L 376, 27.12.2006 г., стр. 1).
(20)    Решение за изпълнение (ЕС) 2018/747 на Съвета от 14 май 2018 г. за въвеждане на мерки за контрол по отношение на новото психоактивно вещество N-(1-амино-3,3-диметил-1-оксобутан-2-ил)-1-(циклохексилметил)-1H-индазол-3-карбоксамид (ADB-CHMINACA) (OВ L 125, 22.5.2018 г., стp. 8).
(21)    Решение за изпълнение (ЕС) 2018/748 на Съвета от 14 май 2018 г. за въвеждане на мерки за контрол по отношение на новото психоактивно вещество 1-(4-цианобутил)-N-(2-фенилпропан-2-ил)-1H-индазол-3-карбоксамид (CUMYL-4CN-BINACA) (OВ L 125, 22.5.2018 г., стp. 10).
(22)    Решение за изпълнение (ЕС) 2018/1463 на Съвета от 28 септември 2018 г. за въвеждане на мерки за контрол по отношение на новите психоактивни вещества N-фенил-N-[1-(2-фенилетил)пиперидин-4-ил]циклопропанкарбоксамид (циклопропилфентанил) и 2-метокси-N-фенил-N-[1-(2-фенилетил)пиперидин-4-ил] ацетамид (метоксиацетилфентанил), OВ L 245, 1.10.2018 г., стp. 9.
(23)    „MDMA“ означава 3,4-метилендиоксиметамфетамин, познат като „екстази“.

Брюксел, 7.1.2019

COM(2018) 862 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на шестдесет и втората сесия на Комисията за упойващите вещества по отношение на списъците с вещества по Единната конвенция по упойващите вещества от 1961 г., изменена с Протокола от 1972 г., и Конвенцията за психотропните вещества от 1971 г.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Позицията по отношение на промените в приложното поле на контрола на вещества, която трябва да се заеме от държавите членки — членове на Комисията за упойващите вещества, действащи съвместно в интерес на Съюза, по време на шестдесет и втората сесия на тази комисия от 18 до 22 март 2019 г., е следната:

(1)Веществото ADB-FUBINACA да бъде включено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(2)Веществото FUB-AMB да бъде включено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(3)Веществото ADB-CHMINACA да бъде включено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(4)Веществото CUMYL-4CN-BINACA да бъде включено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.

(5)Веществото циклопропилфентанил да бъде включено в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(6)Веществото метоксиетилфентанил да бъде включено в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(7)Веществото орто-флуорофентанил да бъде включено в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(8)Веществото p-флуоробутирилфентанил да бъде включено в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(9)Веществото p-метоксибутирфентанил да бъде включено в списък I на Конвенцията по упойващите вещества.

(10)Веществото N-етилнорпентилон да бъде включено в списък II на Конвенцията за психотропните вещества.