EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017XG1214(01)

Závery Rady o novom programe EÚ pre vysokoškolské vzdelávanie

Ú. v. EÚ C 429, 14.12.2017, p. 3–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.12.2017   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 429/3


Závery Rady o novom programe EÚ pre vysokoškolské vzdelávanie

(2017/C 429/04)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE

PRIPOMÍNAJÚC politické súvislosti tejto otázky, ktoré sa uvádzajú v prílohe k týmto záverom,

UZNÁVAJÚC, ŽE:

1.

vysokoškolské vzdelávanie na individuálnej úrovni prispieva k osobnému a profesijnému rozvoju študentov a pomáha jednotlivcom prevziať zodpovednosť za svoje celoživotné vzdelávanie a kariéru. Na úrovni spoločnosti je základom pre trvalo udržateľný rozvoj, hospodársky rast, inováciu a sociálnu súdržnosť a zohráva dôležitú úlohu pri identifikácii a riešení spoločenských problémov.

2.

je potrebné posilniť spoluprácu a synergie v rámci sektorov vzdelávania, ako aj medzi vysokoškolským vzdelávaním a výskumom, inováciou a svetom práce.

3.

je potrebné podporovať inštitúcie vysokoškolského vzdelávania pri plnení ich úlohy, pokiaľ ide o občiansku angažovanosť, a pri prijímaní opatrení na zabezpečenie toho, aby zloženie ich študentstva a personálu lepšie odzrkadľovalo obyvateľstvo ako celok.

4.

inštitúcie vysokoškolského vzdelávania by sa mali nabádať na prehodnotenie prístupov k učeniu sa a výučbe a na to, aby podporili najmä prístup zameraný na študentov, ako aj spoločné učenie sa a učenie sa pomocou objavovania, inkluzívne vzdelávacie prostredie a používanie digitálnych technológií.

5.

zatiaľ čo sa pri plnení hlavného cieľa stratégie Európa 2020 – a to aby do roku 2020 malo aspoň 40 % osôb vo veku 30 – 34 rokov ukončené terciárne alebo rovnocenné vzdelanie – dosahuje pozoruhodný pokrok, je zároveň dôležité zabezpečiť vysokú kvalitu a relevantnosť vysokoškolského vzdelávania s cieľom umožniť osobný a profesijný rozvoj absolventov.

6.

v tejto súvislosti je potrebné vynaložiť ďalšie úsilie na zabezpečenie kvalitnejších údajov o vysokoškolskom vzdelávaní, napríklad pokiaľ ide o výsledky v sociálnej oblasti a v oblasti zamestnanosti a o možnosti občianskej účasti pre ľudí, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelávanie, ako aj o nadnárodnej mobilite a výzvach s ňou spojených.

7.

prostredníctvom medzinárodnej spolupráce a vzdelávacej mobility v oblasti vysokoškolského vzdelávania, a to najmä prostredníctvom programu Erasmus+, sa umožnilo vytváranie nových cezhraničných partnerstiev, výmena osvedčených postupov, budovanie porozumenia medzi kultúrami, ako aj spoločných hodnôt, a rozvíjanie a využívanie nových znalostí s cieľom posilniť – na celosvetovej úrovni – atraktívnosť a konkurencieschopnosť systému vysokoškolského vzdelávania v Európe.

8.

sektor vysokoškolského vzdelávania v Európe čelí týmto špecifickým výzvam:

a)

potreba zabezpečiť, aby študenti mali lepšie znalosti, zručnosti a kompetencie, a zároveň riešiť nesúlad medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami, ako aj nedostatok zručností v určitých oblastiach povolaní;

b)

rozvoj rovnakého prístupu a rovnakých podmienok s cieľom zabezpečiť, aby v rámci vysokoškolského vzdelávania všetci uspeli, a podpora občianskej angažovanosti prostredníctvom inštitúcií vysokoškolského vzdelávania;

c)

plné využívanie nevyužitého potenciálu inštitúcií vysokoškolského vzdelávania s cieľom prispieť k inovácii a rozvoju v širšom hospodárstve prostredníctvom výučby a výskumu, a to najmä v regiónoch, v ktorých sa nachádzajú;

d)

podpora súdržnosti v oblasti riadenia vysokoškolského vzdelávania a v rámci trvalo udržateľného hospodárenia so zdrojmi.

VÍTA:

9.

oznámenie Komisie o novom programe EÚ pre vysokoškolské vzdelávanie (1), ktoré nadväzuje na predchádzajúcu spoluprácu a ktorého cieľom je zabezpečiť, aby sa nástrojmi a programami EÚ podporovalo vzájomné učenie a spolupráca pri tvorbe politík v oblasti vysokoškolského vzdelávania.

Pri plnom dodržiavaní zásady akademickej slobody a inštitucionálnej autonómie inštitúcií vysokoškolského vzdelávania a uznávajúc ich zásadnú úlohu pri ďalšej modernizácii systémov vysokoškolského vzdelávania,

VYZÝVA ČLENSKÉ ŠTÁTY, aby sa zamerali na tieto prioritné oblasti činnosti:

A.   PODPORA EXCELENTNOSTI V OBLASTI ROZVOJA ZRUČNOSTÍ

10.

Nabádanie inštitúcií vysokoškolského vzdelávania k tomu, aby rozvíjali talent a potenciál všetkých študentov a zabezpečili, aby študenti nadobudli lepšie znalosti, zručnosti a kompetencie, ktoré potrebujú ako aktívni a zodpovední občania v spoločnosti, ako aj na ich účasť na trhu práce a celoživotnom vzdelávaní.

11.

Riešenie nesúladu medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami a nedostatku zručností, ako aj predvídanie budúcich potrieb zručností prostredníctvom nabádania inštitúcií vysokoškolského vzdelávania na:

a)

posilňovanie spolupráce so zamestnávateľmi, napríklad prostredníctvom učenia sa prácou a začlenenia teoretických a praktických zložiek do programov;

b)

spoluprácu so vzdelávacími inštitúciami na všetkých úrovniach a s ďalšími príslušnými zainteresovanými stranami s cieľom motivovať študentov, aby sa usilovali o profesijné uplatnenie v povolaniach, ktoré si vyžadujú vysokú kvalifikáciu, a to aj v akademickej oblasti, a ktoré nielen reagujú na požiadavky pracovného trhu v súčasnosti, ale tiež prispievajú k formovaniu hospodárstva zajtrajška, spoločnosti a budúcnosti práce, a aby kládli osobitný dôraz na získavanie zručností v oblasti vedy, technológie, inžinierstva, (umenia) a matematiky („science, technology, engineering, (arts) and maths“ – STE(A)M);

c)

využívanie zručností a prognóz pracovného trhu, ako aj analýz na účely získavania podnetov na zlepšenie kvality vysokoškolského vzdelávania a podporu študentov pri výbere štúdia na základe informácií.

12.

Budovanie silnejších väzieb s miestnymi komunitami, napríklad prostredníctvom lepšieho začleňovania komunitných a dobrovoľníckych činností do programov, kde je to vhodné, a prostredníctvom podpory podnikateľskej kultúry a zručností v rámci inštitúcií vysokoškolského vzdelávania aj mimo nich.

13.

Nabádanie inštitúcií vysokoškolského vzdelávania na uplatňovanie inovatívnych prístupov k výučbe a učeniu sa, najmä prostredníctvom rozvoja strategického prístupu k digitalizácii a prostredníctvom zlepšovania digitálnej gramotnosti všetkých študentov.

B.   RIEŠENIE POTRIEB RÔZNYCH TYPOV ŠTUDENTOV A PODPORA AKADEMICKÝCH PRACOVNÍKOV

14.

Snaha o väčšiu rovnosť prostredníctvom zlepšenia prístupu k vysokoškolskému vzdelávaniu využívaním širokej škály prostriedkov vrátane úsilia o lepšiu dostupnosť na regionálnej úrovni, ako aj vytvárania lepších podmienok v záujme dosiahnutia úspechu a zabezpečenia vysokej kvality vzdelávania a poradenstva pre všetkých študentov bez ohľadu na ich pôvod.

15.

Úsilie o otvorenie systémov vysokoškolského vzdelávania pre ľudí v ktorejkoľvek etape ich života uľahčením prechodu medzi rôznymi úrovňami kvalifikácie a formami vzdelávania, zlepšením uznávania neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa a rozvojom pružnejších spôsobov poskytovania vysokoškolského vzdelávania, napríklad prostredníctvom zmiešaného učenia sa a otvorených vzdelávacích zdrojov.

16.

Nabádanie inštitúcií vysokoškolského vzdelávania na to, aby podporovali a stimulovali počiatočné vzdelávanie a nepretržitý profesijný rozvoj akademických pracovníkov s cieľom vybaviť ich vhodnými pedagogickými zručnosťami, ktoré sú potrebné na napĺňanie potrieb rôznych typov študentov, vytvárali účinné spoločné vzdelávacie prostredie, zapájali študentov do výskumných činností, podporovali interdisciplinárny prístup a lepšie využívali inovačné pedagogické postupy.

17.

Prijatie krokov na zlepšenie digitálnych zručností akademických pracovníkov, ako aj ich zručností v oblasti digitálnej pedagogiky a digitálnych zručností v rámci konkrétnych odborov.

18.

Úsilie zamerané na oceňovanie excelentnosti a inovácie vo výučbe, napríklad vytvorením systému odmeňovania a kariérnych príležitostí pre akademických pracovníkov, a to pri zohľadnení rovnováhy medzi činnosťami výučby a výskumu.

19.

Podpora vzdelávacej mobility, ako aj iných spôsobov, ktorými študenti a akademickí pracovníci nadobudnú relevantné medzinárodné skúsenosti, ako sú napríklad virtuálna a zmiešaná mobilita alebo internacionalizácia doma, ako aj systematickejšie začleňovanie mobility vzdelávania a výučby do programov.

C.   PRISPIEVANIE K INOVÁCIÁM V ŠIRŠOM HOSPODÁRSTVE

20.

Podpora inštitúcií vysokoškolského vzdelávania pri zlepšovaní ich vplyvu na makroregionálne stratégie, regionálne ekonomiky a inovačnú kapacitu, ako aj prispievanie k transferu technológií a regionálnej politike v oblasti inteligentnej špecializácie.

21.

Podpora inštitúcií vysokoškolského vzdelávania pri vytváraní účinných sietí spolupráce medzi rôznymi organizáciami a vo všetkých odvetviach.

22.

Nabádanie inštitúcií vysokoškolského vzdelávania na to, aby vytvárali priaznivé podmienky pre podnikateľské myslenie a tvorivosť a prijali holistický pohľad na spôsob, akým sú výskum a inovácia integrované do študijných programov.

23.

Podpora rozvoja v rámci doktorandských programov s cieľom lepšie pripraviť absolventov na kariéru v akademickej oblasti, ako aj mimo nej, vrátane lepšieho zviditeľňovania prenosných kompetencií, a pomôcť im využiť ich plný potenciál a zároveň podporovať inováciu a rozvoj v širšom hospodárstve a spoločnosti.

D.   PODPORA ÚČINNOSTI A ĎALŠÍ ROZVOJ ZABEZPEČOVANIA KVALITY V RÁMCI SYSTÉMU VYSOKOŠKOLSKÉHO VZDELÁVANIA

24.

Snaha o primerané, spravodlivé a udržateľné financovanie a o účinné riadenie systémov vysokoškolského vzdelávania v záujme zlepšenia kvality a relevantnosti výučby a učenia sa, ako aj presadzovania inkluzívnosti a excelentnosti.

25.

Podpora aktívnej účasti interných a zapájanie externých zainteresovaných strán do riadenia inštitúcií vysokoškolského vzdelávania.

26.

Ďalšie zlepšenie účinnosti, efektívnosti a transparentnosti zabezpečovania kvality s cieľom posilniť vzájomnú dôveru, zlepšiť postupy uznávania akademických kvalifikácií a podporovať medzinárodnú mobilitu.

S cieľom podporiť spoluprácu členských štátov v tejto oblasti, VÍTA ZÁMER KOMISIE:

27.

posilniť spoluprácu v rámci programu Erasmus+ a strategický rámec pre vzdelávanie a odbornú prípravu, a to aj podporou inkluzívnosti, excelentnosti a inovácie vo výučbe, posilňovaním občianskej a sociálnej zodpovednosti študentov a inštitúcií vysokoškolského vzdelávania, podporou relevantnej dobrovoľníckej práce a práce pre komunitu a rozvojom spolupráce s podnikateľským sektorom.

28.

podporiť opatrenia a šírenie výsledkov s cieľom zlepšiť kvalitu v oblasti akademickej mobility, ako napríklad lepšiu transparentnosť kvalifikácií, a to aj kvalifikácií utečencov a migrantov, a digitálnu výmenu údajov o študentoch pri úplnom dodržiavaní vnútroštátnych a európskych pravidiel na ochranu údajov.

29.

na úrovni EÚ poskytovať podporu koalíciám podporujúcim oblasti vedy, technológie, inžinierstva, (umenia) a matematiky a vymieňať si osvedčené postupy.

30.

podporovať rozvoj inovačných vyučovacích metód s cieľom pomôcť inštitúciám vysokoškolského vzdelávania pri vykonávaní komplexných stratégií digitálneho vzdelávania, a to napríklad preskúmaním modelu pripravenosti, pokiaľ ide o digitálne vzdelávanie.

31.

vytvárať stimuly a kapacity pre vysokoškolské vzdelávanie s cieľom nájsť riešenia sociálnych a hospodárskych výziev a viac prispieť k inovačnému a podnikateľskému rastu v regiónoch, a to najmä uľahčovaním lepšieho prepojenia s verejnými orgánmi, výskumnými inštitúciami a podnikateľským sektorom.

32.

prispievať k posilňovaniu prepojenia a koordinácie medzi európskym priestorom vysokoškolského vzdelávania, Európskym výskumným priestorom, iniciatívami v oblasti inovácie a ďalšími príslušnými medzinárodnými vzdelávacími fórami.

33.

optimalizovať a vytvárať synergie medzi nástrojmi EÚ na získavanie dôkazov, ako aj posilniť prácu siete Eurydice a spoluprácu s OECD s cieľom zabezpečiť synergie medzi činnosťami, zabrániť zdvojovaniu úsilia a využívať výhody vyplývajúce zo spoločnej práce.

34.

prispievať k preskúmavaniu štruktúr financovania a správy v rámci spolupráce s OECD, a to s osobitným zameraním na rovnováhu medzi výučbou a výskumom s cieľom zabezpečiť lepšie výsledky absolventov a rozvoj účinnejších a efektívnejších systémov vysokoškolského vzdelávania.

VYZÝVA KOMISIU, ABY:

35.

tieto závery v plnej miere zohľadnila pri príprave svojich návrhov týkajúcich sa budúceho rámca strategickej spolupráce v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy, programu Únie pre vzdelávanie a odbornú prípravu po roku 2020 a iných finančných nástrojov a aby pri vypracúvaní týchto návrhov kládla dostatočný dôraz na strategické a finančné aspekty a na otázku kvality.


(1)  9843/17.


PRÍLOHA

Politické súvislosti

1.

Závery Rady o strategickom rámci pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave („ET 2020“) (12. mája 2009).

2.

Závery Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, o posilnení úlohy vzdelávania v plne funkčnom vedomostnom trojuholníku (26. novembra 2009).

3.

Závery Rady o modernizácii vysokoškolského vzdelávania (28. a 29. novembra 2011).

4.

Závery Rady o sociálnom rozmere vysokoškolského vzdelávania (16. a 17. mája 2013).

5.

Závery Rady o globálnom rozmere európskeho vysokoškolského vzdelávania (25. a 26. novembra 2013).

6.

Závery Rady o zabezpečení kvality na podporu vzdelávania a odbornej prípravy (20. mája 2014).

7.

Závery Rady o výchove k podnikaniu v rámci vzdelávania a odbornej prípravy (12. decembra 2014).

8.

Deklarácia o podpore občianstva a spoločných hodnôt slobody, tolerancie a nediskriminácie prostredníctvom vzdelávania (Paríž 17. marca 2015).

9.

Spoločná správa Rady a Komisie na rok 2015 o vykonávaní strategického rámca pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave (ET 2020) – Nové priority pre európsku spoluprácu v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy (23. a 24. novembra 2015).

10.

Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o podpore sociálno-ekonomického rozvoja a inkluzívnosti v EÚ prostredníctvom vzdelávania: príspevok vzdelávania a odbornej prípravy k európskemu semestru 2016 (24. februára 2016).

11.

Závery Rady o rozvoji mediálnej gramotnosti a kritického myslenia prostredníctvom vzdelávania a odbornej prípravy (30. mája 2016).

12.

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: „Nový program v oblasti zručností pre Európu: Spolupráca na posilnení ľudského kapitálu, zamestnateľnosti a konkurencieschopnosti“ (10. júna 2016).

13.

Monitor vzdelávania a odbornej prípravy 2016 (november 2016).

14.

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o zlepšení a zmodernizovaní vzdelávania (7. decembra 2016).

15.

Závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o začleňovaní v rozmanitosti s cieľom dosiahnuť vysokú kvalitu vzdelávania pre všetkých (17. februára 2017).

16.

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o novom programe EÚ pre vysokoškolské vzdelávanie (30. mája 2017).

17.

Odporúčanie Rady týkajúce sa sledovania uplatnenia absolventov (20. novembra 2017).

18.

Závery Rady o budúcnosti práce (7. december 2017)].


Top