Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0567

    Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 904/2010, pokiaľ ide o certifikovanú zdaniteľnú osobu

    COM/2017/0567 final - 2017/0248 (CNS)

    V Bruseli4. 10. 2017

    COM(2017) 567 final

    2017/0248(CNS)

    Návrh

    NARIADENIE RADY,

    ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 904/2010, pokiaľ ide o certifikovanú zdaniteľnú osobu


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvody a ciele návrhu

    Tento návrh je súčasťou balíka právnych predpisov na zavedenie konečného systému DPH pre cezhraničný obchod v rámci Únie, ktorý je založený na zásade zdaňovania v členskom štáte určenia tovaru, s cieľom vytvoriť spoľahlivý jednotný európsky priestor v oblasti DPH. Legislatívny návrh na takýto jednoduchší konečný systém DPH, ktorý bude odolný voči podvodom, pre obchod v rámci Únie bol súčasťou pracovného programu Komisie na rok 2017 1 . Tieto návrhy na vytvorenie konečného systému DPH pre cezhraničný obchod v rámci Únie zahŕňajú tiež zlepšenia súčasného systému DPH, ako to požadovali členské štáty 2 .

    Tak v prípade konečného systému DPH, ako aj v prípade niektorých uvedených zlepšení súčasného systému by zdaniteľné osoby mali mať možnosť za určitých podmienok získať status certifikovanej zdaniteľnej osoby. Koncepciou certifikovanej zdaniteľnej osoby by sa malo umožniť potvrdenie, že konkrétny podnik možno celkovo považovať za spoľahlivého daňovníka. Niektoré zjednodušujúce pravidlá pre úpravu call-off-stock, reťazové transakcie a dôkaz o preprave tovaru prepravovaného alebo odosielaného do iného členského štátu, pri ktorých by mohlo byť vyššie riziko podvodu, by sa mali uplatňovať len vtedy, ak sa príslušné transakcie týkajú certifikovaných zdaniteľných osôb. Koncepcia certifikovanej zdaniteľnej osoby by navyše mala umožniť postupné zavedenie konečného systému DPH, pretože počas prvej etapy tohto konečného systému by sa v prípade dodaní tovaru v rámci Únie malo uplatňovať prenesenie daňovej povinnosti, ak je nadobúdateľ certifikovanou zdaniteľnou osobou. Dôvodom je, že keďže certifikovaná zdaniteľná osoba je – ako vyplýva zo samej podstaty tohto statusu –, spoľahlivým daňovníkom, v prípadoch, keď sa na dodania tovaru v rámci Únie pre certifikované zdaniteľné osoby neúčtuje DPH, by nemalo dôjsť k žiadnym podvodom.

    V tejto súvislosti má pre podniky a daňové správy zásadný význam, aby sa pri podnikoch dal status certifikovanej zdaniteľnej osoby skontrolovať okamžite a online. Na tento účel je potrebné, aby všetky členské štáty uchovávali informácie o podnikoch a ich statuse certifikovanej zdaniteľnej osoby v elektronickom systéme a aby príslušné orgány každého členského štátu zabezpečili, že sa v ňom uvedie potvrdenie o statuse CTP každého podniku. Tieto povinnosti členských štátov sa majú stanoviť v rámci právneho predpisu o administratívnej spolupráci, t. j. v nariadení Rady (EÚ) č. 904/2010 zo 7. októbra 2010 o administratívnej spolupráci a boji proti podvodom v oblasti dane z pridanej hodnoty 3 (ďalej len „nariadenie o administratívnej spolupráci v oblasti DPH“).

    Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

    Zámerom návrhu je dať potrebný účinok statusu certifikovanej zdaniteľnej osoby, ktorý je základným prvkom konečného režimu DPH pre obchod v rámci Únie založeného na zásade zdaňovania v členskom štáte určenia tovaru, ako bolo oznámené v akčnom pláne v oblasti DPH 4 . Status certifikovanej zdaniteľnej osoby je relevantný aj v spojení s určitými vylepšeniami súčasného systému, ktoré si žiadajú členské štáty; konkrétne v súvislosti s pravidlami pre reťazové transakcie, so situáciami call-off-stock a s dôkazom o preprave dodávok tovaru v rámci Spoločenstva, ktoré sú oslobodené od dane.

    Súlad s ostatnými politikami Únie

    Vytvorenie jednoduchého a moderného systému DPH odolného voči podvodom je jednou z fiškálnych priorít stanovených Komisiou na rok 2017 5 .

    Boj proti podvodom s DPH založeným na chýbajúcom obchodnom subjekte je takisto jednou z priorít Európskej únie v oblasti trestnej činnosti v rámci cyklu politík EÚ na roky 2014 – 2017 pre Europol 6 . Takisto možno spomenúť dohodu 7 o zriadení Európskej prokuratúry (EPPO), ktorá bude mať za určitých podmienok právomoc konať v prípade podvodov s DPH.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Návrh vychádza z článku 113 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ). V tomto článku sa stanovuje, že Rada jednomyseľne v súlade s mimoriadnym legislatívnym postupom a po porade s Európskym parlamentom a Hospodárskym a sociálnym výborom prijme ustanovenia na zosúladenie pravidiel členských štátov v oblasti nepriameho zdaňovania.

    Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

    Podľa zásady subsidiarity podľa článku 5 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ) opatrenia na úrovni Únie možno prijať len vtedy, ak zamýšľané ciele nemôžu uspokojivo dosiahnuť samotné členské štáty, a preto ich z dôvodu rozsahu alebo účinkov navrhovaných opatrení môže lepšie dosiahnuť Únia.

    O otázkach týkajúcich sa uchovávania informácií o statuse certifikovanej zdaniteľnej osoby podnikov a poskytovania prístupu k nim nemôžu z dôvodu povahy týchto informácií rozhodovať jednotlivé členské štáty, keďže podniky a daňové správy vo všetkých členských štátoch by mali byť schopné štandardizovaným spôsobom overovať status certifikovanej zdaniteľnej osoby podnikov usadených v iných členských štátoch. Vyžaduje si to spoločný rámec a iniciatíva na tento účel si vyžaduje návrh Komisie na zmenu nariadenia o administratívnej spolupráci v oblasti DPH.

    Proporcionalita

    V návrhu sa vymedzuje iba rámec týkajúci sa statusu certifikovanej zdaniteľnej osoby, zatiaľ čo za operačnú kontrolu a vykonávacie opatrenia zostávajú zodpovedné členské štáty. Predovšetkým udeľovanie alebo zrušenie statusu certifikovanej zdaniteľnej osoby jednotlivých zdaniteľných osôb na základe spoločne dohodnutých podmienok zostáva vo výhradnej právomoci členských štátov.

    Výber nástroja

    Keďže existujúci právny predpis je nariadenie, zmeniť sa dá iba prostredníctvom iného nariadenia.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Komisia zriadila dve pracovné skupiny pre rokovania na technickej úrovni o DPH, konkrétne skupinu pre budúcnosť DPH a expertnú skupinu pre DPH. Tieto skupiny diskutovali o konečnom systéme DPH pre obchod v rámci Únie, a to vrátane otázky certifikovanej zdaniteľnej osoby. Okrem toho v období od 20. decembra 2016 do 20. marca 2017 prebehla verejná konzultácia, ktorá priniesla 121 príspevkov 8 .

    Posúdenie vplyvu

    Odkazuje sa na samostatné posúdenie vplyvu [SWD(2017) 325 a jeho zhrnutie SWD(2017) 326], ktoré bolo vykonané okrem iného aj v súvislosti s týmto návrhom.

    Posúdenie vplyvu návrhu bolo 14. júla 2017 preskúmané výborom pre kontrolu regulácie [Ares(2017)3573962-SEC(2017)423]. Výbor vydal k návrhu kladné stanovisko a vyjadril niekoľko odporúčaní, ktoré boli zohľadnené. Stanovisko výboru a uvedené odporúčania sú uvedené v prílohe 1 k pracovnému dokumentu útvarov Komisie s posúdením vplyvu, ktorý je pripojený k tomuto návrhu.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Návrh nebude mať žiadny negatívny vplyv na rozpočet Únie.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

    Cieľom článku 1 návrhu je poskytnúť základ pre začlenenie statusu certifikovanej zdaniteľnej osoby do systému VIES (systém výmeny informácií o DPH). V súčasnosti sa systém VIES využíva okrem iného na kontrolu platnosti identifikačného čísla pre DPH klienta v inom členskom štáte s cieľom zistiť, či dodanie tovaru, prepravovaného alebo odosielaného uvedenému nadobúdateľovi mimo členského štátu dodania, môže byť oslobodené od DPH. Z praktického hľadiska sa kontrola statusu certifikovanej zdaniteľnej osoby nadobúdateľa na účely neúčtovania DPH v prípade dodania tovaru v rámci Únie v súlade s podmienkami konečného systému veľmi podobá kontrole identifikačného čísla pre DPH. Keďže status certifikovanej zdaniteľnej osoby je relevantný v cezhraničných situáciách a IT infraštruktúra je už zavedená a používaná daňovými správami, je vhodné, aby sa existujúca infraštruktúra využila a rozšírili sa jej funkcie s cieľom zahrnúť pri zdaniteľných osobách ich status certifikovanej zdaniteľnej osoby.

    Na začlenenie statusu certifikovanej zdaniteľnej osoby je ako prvé potrebné, aby členské štáty zodpovedajúce za udeľovanie a odnímanie statusu certifikovanej zdaniteľnej osoby podnikov, ktoré sú usadené na ich území, zhromažďovali tieto informácie a elektronicky ich uchovávali. Na tento účel, s cieľom zabezpečiť, aby sa uchovávali aj informácie o statuse certifikovanej zdaniteľnej osoby zdaniteľných osôb, sa mení článok 17 nariadenia o administratívnej spolupráci v oblasti DPH. Úpravou článku 31 nariadenia o administratívnej spolupráci v oblasti DPH sa ďalej zabezpečuje, aby sa potvrdenie o statuse certifikovanej zdaniteľnej osoby konkrétnej osoby dalo získať elektronickými prostriedkami.

    2017/0248 (CNS)

    Návrh

    NARIADENIE RADY,

    ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 904/2010, pokiaľ ide o certifikovanú zdaniteľnú osobu

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 113,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu 9 ,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 10 ,

    konajúc v súlade s mimoriadnym legislatívnym postupom,

    keďže:

    (1)Vo svojom akčnom pláne v oblasti DPH 11 Komisia oznámila svoj zámer predložiť návrh, v ktorom sa stanovia zásady konečného systému dane z pridanej hodnoty (DPH) v súvislosti s cezhraničným obchodom medzi podnikmi (B2B) medzi členskými štátmi. Rada vo svojich záveroch z 8. novembra 2016 12 vyzvala Komisiu, aby medzitým vypracovala určité zlepšenia pravidiel Únie v oblasti DPH, pokiaľ ide o cezhraničné transakcie.

    (2)Certifikovaná zdaniteľná osoba je jednou zo základných zložiek tohto nového konečného systému DPH pre obchod v rámci Únie a bude navyše použitá na určité zjednodušujúce opatrenia v rámci súčasného systému DPH. Koncepcia certifikovanej zdaniteľnej osoby by mala poskytnúť možnosť preukázať, že konkrétnu zdaniteľnú osobu možno považovať za spoľahlivého daňovníka v rámci Únie.

    (3)Určité pravidlá, ktoré sú stanovené v smernici 2006/112/ES 13 pre transakcie považované za citlivé z hľadiska podvodov sa uplatňujú len vtedy, ak sa týkajú certifikovaných zdaniteľných osôb. Na zabezpečenie uplatňovania týchto pravidiel je preto nevyhnutné, aby sa pri zdaniteľných osobách dal status certifikovanej zdaniteľnej osoby overiť elektronickými prostriedkami.

    (4)V prvej etape smerom k dosiahnutiu konečného systému DPH, ako sa navrhuje v akčnom pláne v oblasti DPH, by sa v prípade dodaní tovaru v rámci Únie mal uplatňovať mechanizmus prenesenia daňovej povinnosti, ak je osoba nadobúdajúca tovar certifikovanou zdaniteľnou osobou. Pre zdaniteľnú osobu dodávajúcu tovar v rámci Únie je preto nevyhnutné vedieť, či nadobúdateľovi bol udelený status certifikovanej zdaniteľnej osoby alebo nie. Vzhľadom na praktickú podobnosť so súčasným oslobodením od dane pri dodaní tovaru v rámci Spoločenstva a s cieľom vyhnúť sa zbytočným nákladom alebo záťaži by sa mal využívať súčasný systém výmeny informácií o DPH (VIES), do ktorého by sa mali začleniť informácie o statuse certifikovanej zdaniteľnej osoby.

    (5)S cieľom poskytovať informácie o statuse certifikovanej zdaniteľnej osoby zdaniteľných osôb v členských štátoch by členské štáty mali zaznamenávať a uchovávať v elektronickom systéme aktuálny status certifikovanej zdaniteľnej osoby zdaniteľných osôb. Daňové orgány členského štátu by potom mali poskytovať daňovým orgánom iných členských štátov automatický prístup k týmto informáciám a na požiadanie zo strany osôb uvedených v článku 31 ods. 1 nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010 14 by mali byť schopné elektronickými prostriedkami potvrdiť status certifikovanej zdaniteľnej osoby každej zdaniteľnej osoby, ak je tento status relevantný na účely transakcií uvedených v tom istom článku.

    (6)Berúc do úvahy to, že ustanovenia uvedené v tomto nariadení vyplývajú zo zmien zavedených smernicou Rady […]/EÚ 15 , toto nariadenie by sa malo uplatňovať od dátumu uplatňovania uvedených zmien.

    (7)Nariadenie (EÚ) č. 904/2010 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

    PRIJALA TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    Nariadenie (EÚ) č. 904/2010 sa mení takto:

    1.    Článok 17 sa nahrádza takto:

    Článok 17

    1.    Každý členský štát uchováva v elektronickom systéme tieto informácie:

    a)    informácie, ktoré zhromažďuje podľa hlavy XI kapitoly 6 smernice 2006/112/ES;

    b)    údaje týkajúce sa totožnosti, činnosti, právnej formy a adresy osôb, ktorým pridelil identifikačné číslo pre DPH, zhromaždené podľa článku 213 smernice 2006/112/ES, ako aj dátum pridelenia tohto čísla;

    c)    údaje o identifikačných číslach pre DPH, ktoré pridelil, ktoré sa stali neplatnými, ako aj dátumy, ku ktorým sa tieto čísla stali neplatnými;

    d)    informácie, ktoré zhromažďuje v súlade s článkami 360, 361, 364 a 365 smernice 2006/112/ES, a od 1. januára 2015 aj informácie, ktoré zhromažďuje v súlade s článkami 369c, 369f a 369g uvedenej smernice;

    e)    informácie o statuse certifikovanej zdaniteľnej osoby podľa článku 13a smernice 2006/112/ES, ako aj dátum udelenia tohto statusu, jeho zamietnutia a odňatia.

    2.    Technické podrobnosti týkajúce sa automatických žiadostí o informácie uvedených v odseku 1 písm. b), c), d) a e) tohto článku sa prijmú v súlade s postupom ustanoveným v článku 58 ods. 2.“

    2.    V článku 31 sa odsek 1 nahrádza takto:

    „1.    Príslušné orgány každého členského štátu zabezpečia, aby sa osobám, ktoré sa zúčastňujú na dodávaní tovaru alebo poskytovaní služieb v rámci Spoločenstva, ako aj neusadeným zdaniteľným osobám, ktoré poskytujú telekomunikačné služby, služby rozhlasového a televízneho vysielania a elektronicky poskytované služby, najmä tie, ktoré sú uvedené v prílohe II k smernici 2006/112/ES, umožnilo získať pre potreby tohto druhu transakcií potvrdenie elektronickými prostriedkami o platnosti identifikačného čísla pre DPH prideleného akejkoľvek konkrétnej osobe, ako aj zodpovedajúceho mena a adresy. Príslušné orgány každého členského štátu takisto zabezpečia, aby bolo možné elektronickými prostriedkami overiť, či je akákoľvek konkrétna osoba certifikovanou zdaniteľnou osobou podľa článku 13a smernice 2006/112/ES, ak je takýto daňový status relevantný na účely uvedeného článku. Tieto informácie musia zodpovedať údajom uvedeným v článku 17 tohto nariadenia.“

    Článok 2

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Uplatňuje sa od 1. januára 2019.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda

    (1) Pracovný program Komisie na rok 2017: Vytvorenie Európy, ktorá chráni, posilňuje a obraňuje, COM(2016) 710 final,
    http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?qid=1487237841093&uri=CELEX:52016DC0710.
    (2) Pozri závery Rady z 8. novembra 2016 o zlepšení súčasných pravidiel EÚ v oblasti DPH, pokiaľ ide o cezhraničné transakcie (č. 14257/16 FISC 190 ECOFIN 1023 z 9. novembra 2016),
    http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-14257-2016-INIT/sk/pdf.
    (3) Ú. v. EÚ L 268, 12.10.2010, s. 1 – 18.
    (4) Akčný plán v oblasti DPH – k jednotnému priestoru EÚ v oblasti DPH – čas rozhodnúť sa, COM(2016) 148 final zo 7. apríla 2016.
    (5) Ročný prieskum rastu na rok 2017, pozri https://ec.europa.eu/info/publications/2017-european-semester-annual-growth-survey_en .
    (6) Priority platformy EMPACT (Európska multidisciplinárna platforma proti hrozbám trestnej činnosti)
    (7) Pozri http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2017/06/08-eppo/
    (8) Ku konzultácii so zainteresovanými stranami pozri prílohu 2 k pracovnému dokumentu útvarov Komisie: Posúdenie vplyvu – sprievodný dokument k návrhu smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o harmonizáciu a zjednodušenie určitých pravidiel v systéme dane z pridanej hodnoty, a ktorou sa zavádza konečný systém zdaňovania obchodu medzi členskými štátmi, ako aj výsledky súvisiacej otvorenej verejnej konzultácie: https://ec.europa.eu/taxation_customs/consultations-get-involved/tax-consultations_en.
    (9) Ú. v. EÚ C […], […], s. […].
    (10) Ú. v. EÚ C […], […], s. […].
    (11) Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Hospodárskemu a sociálnemu výboru o akčnom pláne v oblasti DPH – k jednotnému priestoru EÚ v oblasti DPH – čas rozhodnúť sa, COM(2016) 148 final zo 7. 4. 2016.
    (12) Závery Rady z 8. novembra 2016 o zlepšení súčasných pravidiel EÚ v oblasti DPH, pokiaľ ide o cezhraničné transakcie (č. 14257/16 FISC 190 ECOFIN 1023 z 9. novembra 2016).
    (13) Smernica Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1).
    (14) Nariadenie Rady (EÚ) č. 904/2010 zo 7. októbra 2010 o administratívnej spolupráci a boji proti podvodom v oblasti dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 268, 12.10.2010, s. 1).
    (15) Smernica Rady […]/EÚ z […], ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o harmonizáciu a zjednodušenie určitých pravidiel v systéme dane z pridanej hodnoty, a ktorou sa zavádza konečný systém zdaňovania obchodu medzi členskými štátmi (Ú. v. EÚ L […]).
    Top