EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XG0523(01)

Závery Rady o posilňovaní práce s mládežou v záujme súdržných spoločností

Ú. v. EÚ C 170, 23.5.2015, p. 2–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.5.2015   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 170/2


Závery Rady o posilňovaní práce s mládežou v záujme súdržných spoločností

(2015/C 170/02)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE

PRIPOMÍNAJÚC

1.

Obnovený rámec pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže (2010 – 2018) (1), v ktorom sa zdôrazňuje potreba podpory rozvíjania práce s mládežou.

2.

Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, o práci s mládežou (2).

3.

Závery Rady o prínose kvalitnej práce s mládežou k rozvoju, pohode a sociálnemu začleneniu mladých ľudí (3).

4.

Súčasný pracovný plán EÚ pre mládež na roky 2014 – 2015 (4), v ktorom sa za jednu z troch hlavných priorít určil rozvoj práce s mládežou a neformálne vzdelávanie a informálne učenie.

5.

Vyhlásenie členov Európskej rady na neformálnom zasadnutí 12. februára 2015, v ktorom sa zdôraznilo, že iniciatívy týkajúce sa okrem iného vzdelávania a sociálneho začlenenia majú veľký význam pri predchádzaní radikalizácii (5).

6.

Vyhlásenie, ktoré prijali ministri školstva EÚ na neformálnom stretnutí v Paríži 17. marca 2015, v ktorom zdôraznili význam úsilia o predchádzanie marginalizácii, neznášanlivosti, rasizmu a radikalizácii a ich riešenie a zachovanie rámca rovnakých príležitostí pre všetkých (6).

BERIE NA VEDOMIE

7.

Prácu skupiny odborníkov na systémy kvality práce s mládežou v členských štátoch EÚ (7), ktorá sa zriadila na základe pracovného plánu EÚ pre mládež na roky 2014 – 2015, ako aj štúdiu s názvom Práca s mladými ľuďmi: hodnota práce s mládežou v Európskej únii (8).

ZDÔRAZŇUJE

8.

Význam práce s mládežou pri prispievaní k rozvoju osobnosti vrátane profesionálneho rozvoja, presadzovaní hodnôt sociálneho začlenenia, kultúrnej rozmanitosti, aktívneho občianstva a vytváraní prostredia pre partnerskú výmenu založeného na vzájomnej úcte a tolerancii.

9.

Kľúčovú úlohu, ktorú môže práca s mládežou zohrávať pri oslovovaní všetkých mladých ľudí z rôznych prostredí vrátane marginalizovanej mládeže a tých, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy.

ZDÔRAZŇUJE

10.

Význam ďalšieho rozvoja práce s mládežou v celej Európe a ďalšieho posilňovania spolupráce EÚ v tejto oblasti.

NA ZÁKLADE TOHO VYZÝVA ČLENSKÉ ŠTÁTY, ABY PRI ZOHĽADNENÍ ZÁSADY SUBSIDIARITY

11.

Preukázali, že sú neustále odhodlané rozvíjať poskytovanie kvalitnej a profesionálnej práce s mládežou, a to aj platenými zamestnancami a dobrovoľníkmi rozvíjaním podporných opatrení na všetkých úrovniach vrátane možností vzdelávania a odbornej prípravy pre pracovníkov s mládežou.

12.

Zvýšili dosah práce s mládežou prostredníctvom jej zamerania aj na staršie vekové skupiny mladých ľudí (vo veku 18 rokov a starších) a mladých ľudí, ktorí majú menej príležitostí.

VYZÝVA ČLENSKÉ ŠTÁTY A KOMISIU, ABY V RÁMCI SVOJICH PRÁVOMOCÍ

13.

Vytvorili flexibilný rámec pre vzájomné učenie a výmenu osvedčených postupov v súvislosti s kvalitou v práci s mládežou a zúčastňovali sa na nich, najmä s cieľom osloviť všetkých mladých ľudí.

14.

Ďalej posilňovali „kvalitu“ v práci s mládežou, tým že zvážia zostavenie ukazovateľov, nástrojov a systémov kvality, ktoré sa môžu používať v rôznych formách práce s mládežou v rozdielnych situáciách jednotlivých členských štátov na všetkých úrovniach.

15.

Zlepšili uznávanie práce s mládežou tým, že zabezpečia zviditeľnenie nielen jej kvantitatívnych, ale aj kvalitatívnych aspektov a jej účinkov na život mladých ľudí a na súdržnosť v spoločnosti.

16.

Zvážili otázky súvisiace so znalosťami, zručnosťami a kompetenciami nadobudnutými počas neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa v sektore mládeže v rámci akéhokoľvek budúceho procesu preskúmavania a iných procesov súvisiacich s odporúčaním Rady z 20. decembra 2012 o potvrdzovaní neformálneho vzdelávania a informálneho učenia a jeho úspešnej realizácie.

VYZÝVA EURÓPSKU KOMISIU, ABY

17.

Vzala do úvahy výsledky skupiny odborníkov na systémy kvality práce s mládežou a vypracovala štúdiu so zameraním na vytvorenie základných zásad kvality pre prácu s mládežou v Európe (a príručku na vykonávanie). V prípade potreby by táto štúdia mohla slúžiť ako referenčný a usmerňujúci nástroj pre služby a zariadenia práce s mládežou na vnútroštátnej úrovni, pričom by sa zabezpečila transparentnosť a kvalita pre mladých ľudí, a to aj mladých ľudí, ktorí sa zúčastňujú na mobilite.

18.

Na základe výsledkov príslušných štúdií a práce skupiny odborníkov, ako aj činností vykonávaných v rámci rôznych medzinárodných fór zvážila predloženie návrhu na odporúčanie Rady o práci s mládežou s dôrazom na podporu začlenenia mladých ľudí, občianstva a súdržnejšej spoločnosti.


(1)  Ú. v. EÚ C 311, 19.12.2009, s. 1.

(2)  Ú. v. EÚ C 327, 4.12.2010, s. 1.

(3)  Ú. v. EÚ C 168, 14.6.2013, s. 5.

(4)  Ú. v. EÚ C 183, 14.6.2014, s. 5.

(5)  Neformálne zasadnutie hláv štátov alebo predsedov vlád – Brusel 12. februára 2015.

(6)  Vyhlásenie o podpore občianstva a spoločných hodnôt slobody, tolerancie a nediskriminácie prostredníctvom vzdelávania.

(7)  Kvalitná práca s mládežou. Spoločný rámec pre ďalší rozvoj práce s mládežou. Správa skupiny odborníkov na systémy kvality práce s mládežou v členských štátoch EÚ, 2015.

(8)  Práca s mladými ľuďmi: hodnota práce s mládežou v EÚ. ICF GHK, 2014.


Top