This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52012AE0808
Opinion of the European Economic and Social Committee on the ‘Proposal for a Regulation of the European Parliament and the Council establishing a Programme for the Competitiveness of Enterprises and small and medium-sized enterprises (2014-2020)’ COM(2011) 834 final — 2011/0394 (COD)
Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje program pre konkurencieschopnosť podnikov a malé a stredné podniky (2014 – 2020)“ COM(2011) 834 final – 2011/0394 (COD)
Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje program pre konkurencieschopnosť podnikov a malé a stredné podniky (2014 – 2020)“ COM(2011) 834 final – 2011/0394 (COD)
Ú. v. EÚ C 181, 21.6.2012, p. 125–130
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
21.6.2012 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
C 181/125 |
Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje program pre konkurencieschopnosť podnikov a malé a stredné podniky (2014 – 2020)“
COM(2011) 834 final – 2011/0394 (COD)
2012/C 181/22
Spravodajca: Ronny LANNOO
Pomocný spravodajca: Brendan BURNS
Rada (13. decembra 2011) a Európsky parlament (24. januára 2012) sa rozhodli podľa článku 114 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom
„Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje program pre konkurencieschopnosť podnikov a malé a stredné podniky (2014 – 2020)“
COM(2011) 834 final – 2011/0394 (COD).
Odborná sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu, poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci, prijala svoje stanovisko 8. marca 2012.
Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 479. plenárnom zasadnutí 28. a 29. marca 2012 (schôdza z 29. marca 2012) prijal 142 hlasmi za, pričom 6 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:
1. Závery a odporúčania
1.1 EHSV súhlasí s ambicióznymi cieľmi programu COSME, ale konštatuje, že sa v ňom nezohľadňujú jeho požiadavky, ktoré vyjadril v stanovisku o iniciatíve SBA (1), najmä pokiaľ ide o zintenzívnenie asistencie a poradenstva pre MSP, prevody podnikov, dialóg a partnerstvo s organizáciami MSP.
1.2 Žiada väčšiu transparentnosť konkrétnych akcií, ktoré sa majú podniknúť. Vznikajú hneď dva problémy:
— |
cieľ: cieľom nariadenia je konkurencieschopnosť podnikov. Treba skutočne zabezpečiť, aby boli podniky schopné súperiť s konkurentmi na svetových trhoch. EHSV súhlasí so stanoveným cieľom, ale tvrdí, že je rovnako dôležité konať v prospech udržateľnosti MSP na európskych, okolitých a miestnych trhoch, |
— |
prostriedky: EHSV žiada Komisiu, aby do legislatívneho návrhu doplnila pracovný program obsahujúci zoznam konkrétnych opatrení, ktoré sa zavedú s cieľom uspokojiť potreby všetkých kategórií MSP, ako aj ich očakávania v súvislosti so súčasnou krízou. |
1.3 Každé rozhodnutie týkajúce sa tohto programu by malo byť v právomoci Parlamentu a Rady podľa spolurozhodovacieho postupu. Postup delegovaných aktov sa musí obmedziť iba na vymedzenie a vykonávanie ročných programov vypracovaných po dohode s členskými štátmi a organizáciami MSP.
1.4 EHSV žiada, aby program:
— |
sa týkal všetkých podnikov (2), |
— |
sústredil svoje prostriedky na hlavné priority: informovanosť, asistenciu a poradenstvo, prístup na trh, prístup k financovaniu, opatrenia na prispôsobenie požiadaviek a noriem Spoločenstva, opatrenia na spoluprácu a zohľadňovanie priorít stratégie Európa 2020 (inovácia, ekologické hospodárstvo a zamestnanosť mladých ľudí), |
— |
si v tejto súvislosti stanovil piaty osobitný cieľ: asistenciu pre MSP a ich prístup k poradenstvu so zameraním sa na malé podniky a mikropodniky. |
1.5 EHSV navrhuje štvrté opatrenie týkajúce sa zlepšenia právnych predpisov, najmä zavedením systému „office of advocacy“ (3), ktorý je určený na lepšie zohľadňovanie skutočnej situácie malých podnikov v právnych predpisoch. Bude sa však musieť definovať úloha a súlad „office of advocacy“ s ostatnými fungujúcimi orgánmi napr. vyslancami MSP. Pripomína, že nesúhlasí so všeobecným udeľovaním výnimiek a odporúča, aby sa organizácie MSP zúčastňovali na legislatívnom a rozhodovacom procese.
1.6 EHSV zdôrazňuje, že návrh nariadenia sa dostatočne nevenuje partnerskému spôsobu riadenia. Nesúhlasí s tým, aby sa obmedzilo iba na konzultáciu, a upozorňuje Parlament a Radu, že je potrebné vytvoriť tento spôsob riadenia a posilniť partnerstvo s organizáciami, ktoré zastupujú MSP, podľa vzoru ostatných programov Spoločenstva (4). EHSV žiada, aby sa vytvorila pracovná skupina, čo by umožnilo, aby sa konzultovalo s európskymi organizáciami MSP vo všetkých fázach prípravy, koncepcie, vykonávania a monitorovania programu COSME.
1.7 Pokiaľ ide o článok 9 týkajúci sa zlepšenia prístupu na trhy, EHSV žiada, aby:
— |
sa rozlišoval na jednej strane prístup na trhy a na druhej strane informovanosť, poradenstvo a vytváranie MSP, |
— |
sa podporovali opatrenia, ktoré už v členských štátoch zaviedli organizácie MSP a verejné organizácie, |
— |
sa prispôsobili úlohy a usporiadanie Európskej siete podnikov (EEN) s cieľom doplniť opatrenia organizácií MSP a zapojiť ich do jej činností. Sieť sa musí lepšie zviditeľniť a jej potenciál by sa mal plne využívať. |
1.8 EHSV poukazuje na nejednoznačnosť medzi navrhovanými finančnými nástrojmi, programom Horizont 2020 a inými zdrojmi financovania, ako napr. tými, ktoré sa navrhujú v návrhoch nariadení o územnej súdržnosti. Táto situácia je zdrojom problémov pre MSP. Žiada preto, aby sa objasnilo prepojenie medzi týmito rôznymi typmi financovania. Hoci výbor vyjadruje potešenie z toho, že 56 % rozpočtu sa vyčlení na finančné nástroje, žiada Komisiu a Parlament, aby stanovili rozdelenie medzi tieto dva nástroje, sprístupnili ich všetkým podnikom a všetkým typom investícií a aby ich skoordinovali s ostatnými podobnými typmi financovania na úrovni EÚ s cieľom umožniť MSP vybrať si najvhodnejší nástroj. Okrem toho žiada, aby sa zmenili pravidlá a podmienky nástroja na poskytovanie záruk (Loan Guarantee Facility, LGF).
1.9 Žiada, aby sa revidoval text prílohy I týkajúci sa ukazovateľov, ktoré by sa mali definovať spolu s organizáciami MSP. Treba tiež preskúmať text prílohy II a legislatívny finančný výkaz, pretože sú v rozpore s textom návrhu.
1.10 EHSV odporúča Parlamentu a Rade, aby program podporili a posilnili, avšak tak, že lepšie zviditeľnia jeho obsah, jeho operačné opatrenia a financovanie priorít, pričom zabezpečia partnerstvo s európskymi organizáciami MSP. Jeho rozpočet vo výške 2,2 miliárd sa však vzhľadom na jeho ambície nezdá byť príliš vysoký. EHSV nesúhlasí s pokusmi o zníženie rozpočtu programu a naliehavo žiada Parlament, aby mu naopak pripísal väčší význam. EHSV sa domnieva, že práve MSP dostanú Úniu z krízy a vytvoria nové pracovné miesta.
1.11 EHSV sa však nazdáva, že program nie je dosť ambiciózny. Domnieva sa, že navrhovaný rozpočet vo výške 2,1 miliardy EUR, neumožní zaviesť potrebné opatrenia, ktoré majú podporiť činnosť a nepretržitý rozvoj MSP. Pritom práve MSP pomôžu Únii prekonať krízu a vytvoria nové pracovné miesta. EHSV je teda proti akýmkoľvek pokusom o zníženie tohto rozpočtu. Vyzýva Európsky parlament, aby tento rozpočet zvýšil na úroveň rozpočtu súčasného programu pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP), v snahe zvýšiť predovšetkým rozpočtové prostriedky určené na finančné nástroje.
1.12 EHSV žiada Európsku komisiu, aby vyjasnila rozdelenie rozpočtových prostriedkov programu (mimo finančných nástrojov) a doplnila doň presné rozvrhnutie finančných prostriedkov vyčlenených na každú aktivitu programu.
2. Všeobecné pripomienky
2.1 EHSV vo svojom stanovisku o preskúmaní iniciatívy SBA (5) predložil svoje priority pre program Konkurencieschopnosť MSP na obdobie 2014 – 2020. Návrh programu COSME ich žiaľ dostatočne nezohľadňuje a praktické opatrenia, ktoré by sa mali zaviesť, nie sú dostatočne jasne uvedené. EHSV vyzýva Komisiu, aby mu, ako aj Parlamentu a Rade predložila plán opatrení na obdobie tohto programu.
2.2 EHSV s prekvapením konštatuje, že chýbajú odkazy na iniciatívu SBA, hoci by mala byť základom programu. Neuvádza sa ani zásada „len raz“. Zásada „najskôr myslieť na malých“ sa uvádza len v malej miere a špecifickosť rôznych kategórií MSP sa nezohľadňuje dostatočne.
2.3 Konkurencieschopnosť sa vyvíja podľa pravidiel trhu a závisí od iných faktorov, ako sú rozdiely v úrovni nákladov na pracovnú silu, kúpna sila, dane, prístup k financovaniu alebo zamestnateľnosť mladých ľudí. EHSV sa domnieva, že prioritou programu COSME musí byť stály rozvoj podnikov, a nielen ich konkurencieschopnosť.
2.4 Program COSME musí konečne stanoviť osobitné opatrenia určené malým podnikom a mikropodnikom.
2.5 Pri príležitosti analýzy uplatňovania európskej definície MSP v roku 2012 EHSV žiada, aby sa zohľadnila veľká rozmanitosť týchto podnikov. Komisia by okrem toho mala informovať o záveroch tejto analýzy a zapojiť výbor do monitorovacej činnosti.
3. Postoj k návrhu nariadenia
3.1 Odôvodnenia
3.1.1 EHSV súhlasí s ustanoveniami odôvodnenia 10. Program COSME musí tiež:
— |
zjednodušiť činnosť MSP a znížiť ich administratívne prekážky, |
— |
podporovať uplatňovanie priorít stratégie Európa 2020 ako inovácia, ekologické hospodárstvo, zamestnávanie mladých ľudí. EHSV teší, že do návrhu bolo zaradené odôvodnenie 11, ktoré venuje osobitnú pozornosť mikropodnikom, remeselným podnikom a sociálnym podnikom, |
— |
uplatňovať zásady iniciatívy SBA v politikách a programoch EÚ a na vnútroštátnej a regionálnej a miestnej úrovni, |
— |
zohľadňovať potreby MSP v ostatných programoch EÚ a zabezpečiť koordináciu a zjednodušenie ich administratívnych pravidiel. |
3.1.2 Výbor sa domnieva, že okrem vytvárania a rozvoja podnikov treba do odôvodnenia 11 pridať druhú šancu, prevod a prevzatie podnikov, zamestnateľnosť mladých ľudí, odbornú prípravu podnikateľov a ich zamestnancov, ako aj odkaz na úlohu samostatne zárobkovo činných osôb a slobodných povolaní.
3.1.3 V odôvodnení 12 treba uviesť, že pre väčšinu MSP je jedným z hlavných problémov prístup k primeranému poradenstvu. EHSV podporuje zásadu siete EEN, ale domnieva sa, že by sa mal plne využívať jej potenciál. Mnohé európske MSP majú naďalej len nepatrné znalosti o jej existencii. Služby, ktoré ponúka EEN, by mali čo najlepšie zodpovedať skutočným požiadavkám a potrebám MSP. EHSV podporuje návrh reštrukturalizovať riadenie siete EEN a zapojiť všetky príslušné podnikateľské organizácie do jej riadenia.
3.1.4 Právomoc Komisie prijať akty podľa postupu delegovania uvedeného v odôvodnení 28 treba obmedziť na akty týkajúce sa vykonávania programu, najmä ročných programov, a na pravidlá externalizácie po porade so zainteresovanými stranami. Operačný program, praktické opatrenia a osobitné pravidlá účasti by mali prijímať Parlament a Rada.
3.1.5 EHSV dôrazne žiada, aby nariadenie COSME zaviedlo skutočný systém riadenia spolu s európskymi organizáciami MSP. Malo by sledovať myšlienku partnerstva navrhnutú v článku 5 nariadenia o spoločných ustanoveniach štrukturálnych fondov (6). Organizácie MSP by sa mali byť zúčastňovať na celej príprave programu a na jeho ročnom vykonávaní v súlade s iniciatívou SBA.
3.1.6 Cestovný ruch je jasným prínosom pre hospodárstvo EÚ a podporné opatrenia v rámci programu COSME by mali zahŕňať aj toto odvetvie. EHSV žiada Komisiu, aby mu, ako aj Parlamentu a Rade predložila operačný program pre toto odvetvie vypracovaný spolu s organizáciami MSP. Existuje však mnoho iných odvetví, ktoré tiež prinášajú zreteľnú pridanú hodnotu.
3.2 Kapitola 1: Predmet
3.2.1 EHSV žiada, aby sa do článku 1 doplnili pojmy ako mikropodniky, remeselné podniky, samostatne zárobkovo činné osoby a slobodné povolania.
3.2.2 EHSV súhlasí so všeobecnými cieľmi článku 2. Chce však doplniť stály rozvoj MSP a podporu prevodu podnikov.
3.2.3 Do článku 2 treba doplniť štvrtý všeobecný cieľ, a to vykonávanie zásad iniciatívy SBA a uplatňovanie jej priorít v politikách a programoch EÚ.
3.3 Kapitola 2: Špecifické ciele a akčné oblasti
3.3.1 Štyri špecifické ciele uvedené v článku 3 sú zásadné. EHSV však žiada doplniť:
— |
do bodu 1 písmeno (d): zlepšenie prístupu na okolité trhy, pričom sa podporuje najmä prispôsobenie požiadaviek a európskych noriem potrebám a skutočnej situácii malých podnikov a mikropodnikov, |
— |
piaty špecifický cieľ: podporovať asistenciu pre MSP a ich prístup k poradenstvu. |
3.3.2 EHSV žiada Parlament a Radu, aby do textu doplnili nový článok o riadení, v rámci ktorého by sa vytvorila poradná pracovná skupina zložená z európskych zastupiteľských organizácií rôznych kategórií MSP, s ktorou by sa konzultovalo pri príprave, vykonávaní a monitorovaní programu, ako aj o jeho každoročných verziách.
3.3.3 EHSV zdôrazňuje, že je dôležité vložiť do článku 6 osobitné návrhy na to, aby:
— |
sa podporili postupy analýzy vplyvu a aby sa po jasnom určení jeho úlohy a právomocí zaviedol systém „Office of advocacy“, |
— |
sa počas legislatívneho postupu a pri realizácii stratégie Európa 2020 uplatňovali zásady „najskôr myslieť na malých“ a „len raz“ iniciatívy SBA, |
— |
sa zabezpečilo, že sa právne predpisy budú vytvárať v spolupráci s organizáciami MSP. |
3.3.4 EHSV pripomína svoj nesúhlas so zovšeobecňovaním výnimiek pre mikropodniky (7). Odporúča účasť organizácií MSP pri prispôsobovaní právnych predpisov skutočnej situácií týchto mikropodnikov.
3.3.5 EHSV žiada, aby sa do článku 7 doplnili akcie na podporu prevodu a prevzatia podnikov. Ide najmä o odbornú prípravu budúcich nadobúdateľov, informovanosť a odbornú prípravu mladých študentov, pokiaľ ide o znalosti v oblasti MSP a jej príležitosti.
3.3.6 Pokiaľ ide o článok 9, treba rozlíšiť na jednej strane akcie na zlepšenie prístupu na trhy, a na druhej strane informovanosť, poradenstvo a asistenciu pre MSP. EHSV žiada, aby sa článok 9 rozdelil na dva rôzne články takto:
3.3.6.1 |
Článok 9: Akcie na zlepšenie prístupu na trhy Treba prevziať body 2, 3 a 4 a doplniť bod 2 tak, aby sa spresnilo, že program COSME bude podporovať najmä akcie určené na zapojenie MSP a mikropodnikov do procesu vytvárania a prispôsobovania európskych noriem a požiadaviek, ako aj do ich uplatňovania v podnikoch. |
3.3.6.2 |
Článok 9a: Akcie v oblasti informovanosti, poradenstva a asistencie pre podniky
|
3.4 Kapitola 3: Vykonávanie programu
3.4.1 V článku 10 sa stanovuje, že ročný program sa prijíma v spolupráci s výborom zloženým zo zástupcov členských štátov. EHSV sa domnieva, že pred tým treba viesť konzultácie so zastupiteľskými organizáciami MSP v rámci pracovnej skupiny, ktorej vytvorenie EHSV žiada (bod 3.3.2). Monitorovanie vykonávania a riadenia programu stanovené v článku 12 sa musí uskutočňovať v spolupráci s touto skupinou.
3.4.2 V článku 11 sa stanovujú „podporné opatrenia“, ktoré vo väčšine prípadov predstavujú štúdie a analýzy. Aj v tomto prípade EHSV žiada Komisiu, aby predložila jasný plán štúdií a analýz vypracovaný v spolupráci so zastupiteľskými organizáciami MSP s cieľom reagovať na očakávania podnikov.
3.5 Kapitola 5: Výbor a záverečné ustanovenia
3.5.1 V článku 16 by sa malo v nariadení spresniť, že Komisii pomáha nielen výbor zložený zo zástupcov členských štátov, ale aj skupina partnerov, ktorú navrhuje EHSV (bod 3.3.2).
3.5.2 Napriek tomu, že EHSV súhlasí so zásadou delegovaných aktov pri vykonávacích opatreniach, domnieva sa, že návrhy v článku 17. ods. 2 spadajú do rozhodovacieho procesu v právomoci Parlamentu a Rady, ak ide o zmenu špecifického cieľa programu. Žiada preto Parlament a Radu, aby zamietli článok 17. ods. 2.
3.5.3 Pokiaľ ide o článok 18, delegované akty sa musia stanoviť v spolupráci s osobitnou pracovnou skupinou partnerov, ktorá je navrhnutá v bode 3.3.2. To isté platí pre článok 19 o naliehavom postupe.
3.6 Príloha I: Ukazovatele pre všeobecné a špecifické ciele
3.6.1 EHSV odporúča Komisii, aby tieto ukazovatele definovala spolu s organizáciami MSP a zohľadnila pri tom ukazovatele, ktoré už existujú v členských štátoch.
3.6.2 EHSV navrhuje prehodnotiť porovnávacie hodnoty používané pri hodnotení konkurencieschopnosti. Zakladanie podnikov uvedené v prílohe I návrhu nariadenia je len jedným z ukazovateľov na hodnotenie konkurencieschopnosti hospodárstva. Dokonca aj program COSME stanovuje ako strednodobý cieľ do roku 2017 prijať „približne sedem zjednodušujúcich opatrení ročne“. EHSV preto navrhuje špecifikovať prioritné odvetvia pre znižovanie administratívnej záťaže, ktoré majú osobitný význam pre konkurencieschopnosť MSP, ako sú vybavovanie stavebných povolení, získavanie úverov, dane, vykonávanie zmlúv atď.
3.7 Príloha II: Akcie na zlepšenie prístupu MSP k financiám
3.7.1 EHSV podporuje finančné nástroje a žiada Parlament a Radu, aby ich posilnili. Pre veľkú väčšinu MSP je záruka za pôžičky jedným z najúčinnejších nástrojov.
3.7.2 EHSV konštatuje, že z odseku 3 nie je jasná súvislosť medzi programom Horizont 2020, ktorý podporuje iba investície v oblasti výskumu a inovácií, a finančnými nástrojmi rovnakého typu, ktoré môžu zavádzať regióny v rámci štrukturálnych fondov. EHSV žiada Komisiu, aby jasne spresnila prepojenie medzi týmito pravdepodobne podobnými nástrojmi a aby stanovila jednotné postupy prístupu.
3.7.3 EHSV žiada, aby sa vložil nový odsek 2a, v ktorom by sa stanovilo, že „Nástroj LGF sa uplatňuje vo všetkých fázach fungovania podniku: vytvorenie, rozvoj a prevod bez ohľadu na činnosť alebo veľkosť trhu. Tento nástroj sa týka všetkých typov investícií vrátane nehmotných“.
3.7.4 V návrhu sa uvádza, že nástroj LGF sa vzťahuje na pôžičky do výšky 150 000 EUR.
3.7.4.1 EHSV žiada Komisiu, aby spresnila na základe akých kritérií bola táto výška určená, pretože program CIP nestanovil žiadne limity. EHSV konštatuje, že navrhovaná suma predstavuje výšku pôžičky. Avšak pre vytvorenie, investície a prevod podniku je výška týchto pôžičiek najčastejšie výrazne vyššia. Za vyššie pôžičky by sa tak poskytovali záruky v rámci programu Horizont 2020, ktorého poslaním však nie je financovanie iných ako inovačných projektov.
3.7.4.2 EHSV preto požaduje návrat k predchádzajúcemu CIP, ktorý nestanovoval limity. V opačnom prípade žiada, aby sa limit 150 000 EUR vzťahoval na výšku protizáruky, a nie pôžičky. Pokiaľ ide o prevod a prevzatie podnikov, ktorých náklady sú často vyššie než pri vytváraní nového podniku, EHSV žiada, aby sa neobmedzovala výška protizáruky.
3.7.5 V tom istom odseku sa uvádza podávanie správ o podporovaných inovačných MSP. Nástroj LGF musí prinášať výhody všetkým podnikom, či už sú inovačné alebo nie. EHSV opäť vyjadril svoje pochybnosti o užitočnosti týchto správ, ktoré by sa mali obmedziť na priamo použiteľné informácie a nemali by zaťažovať rozpočty vyčlenené na financovanie podnikov.
3.7.6 EHSV požaduje, aby sa všetky opatrenia týkajúce sa definície a vykonávania finančných nástrojov prijímali v plnej spolupráci s európskymi organizáciami MSP a ich finančnými partnermi.
3.8 Legislatívny finančný výkaz
3.8.1 Pokiaľ ide o bod 1.4.1 o viacročných strategických cieľoch, žiada, aby program podporoval prevod– prevzatie podnikov, a nielen vytváranie a rast.
3.8.2 V bode 1.5.4 sa v treťom odseku zdôrazňuje, že „nový program by sa zameriaval na MSP v ich fázach rastu a internacionalizácie“. Toto obmedzenie je v rozpore so zvyšným textom a zásadami iniciatívy SBA: nový program sa musí zamerať na všetky činnosti MSP bez ohľadu na typ trhu.
3.8.3 EHSV konštatuje, že posledná veta tretieho odseku je v rozpore s textom nariadenia, a žiada jej vypustenie.
3.8.4 Posledná veta piateho odseku v bode 1.5.4 sa uvádza poskytnutie jednotného kontaktného miesta. EHSV žiada, aby sa brali do úvahy už existujúce kontaktné miesta a služby, dodržiavali postupy a spôsoby organizácie vlastné každému členskému štátu a aby sa konalo v spolupráci s organizáciami MSP.
3.8.5 Pokiaľ ide o bod 2.1 o pravidlách týkajúcich sa kontroly a predkladania správ, EHSV žiada analýzu v polovici obdobia, aby bolo možné upraviť program COSME v druhej fáze. Tieto hodnotenia by mal vo vhodnom čase vykonať nezávislý externý orgán a postúpiť ich Parlamentu a Rade.
V Bruseli 29. marca 2012
Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru
Staffan NILSSON
(1) Ú. v. EÚ C 376, 22.12.2011, s. 51 – 57.
(2) Pozri poznámku pod čiarou č. 1.
(3) Pozri poznámku pod čiarou č. 1.
(4) Článok 5 všeobecného nariadenia o štrukturálnych fondoch.
(5) Pozri poznámku pod čiarou č. 1.
(6) Pozri poznámku pod čiarou č. 1.
(7) Pozri poznámku pod čiarou č. 1.