Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0301

    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Európskej Centrálnej Banke - Regulácia finančných služieb v záujme udržateľného rastu

    /* KOM/2010/0301 v konečnom znení */

    52010DC0301

    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Európskej Centrálnej Banke - Regulácia finančných služieb v záujme udržateľného rastu /* KOM/2010/0301 v konečnom znení */


    [pic] | EURÓPSKA KOMISIA |

    Brusel, 2.6.2010

    KOM(2010) 301 v konečnom znení

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE

    REGULÁCIA FINANČNÝCH SLUŽIEB V ZÁUJME UDRŽATEĽNÉHO RASTU

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE

    REGULÁCIA FINANČNÝCH SLUŽIEB V ZÁUJME UDRŽATEĽNÉHO RASTU

    (Text s významom pre EHP)

    1. POKRAčOVANIE V REFORMÁCH

    Komisia a vlády členských štátov EÚ prijali od začiatku krízy v roku 2008 potrebné naliehavé opatrenia na zaručenie stability finančného systému vrátane značných kapitálových injekcií verejných financií do bankového sektora a sprievodné opatrenia na zaistenie toho, aby banky mohli konsolidovať svoje kapitálové pozície.

    Bezpečnejší, spoľahlivejší, transparentnejší a zodpovednejší finančný systém v službách hospodárstva a spoločnosti ako celku schopný financovať reálnu ekonomiku je predpokladom udržateľného rastu. Je základným doplnkom snáh Európy o konsolidáciu verejných financií a realizáciu štrukturálnych reforiem, ktorých výsledkom bude dynamicky sa rozvíjajúce hospodárstvo v budúcnosti. Zdravý sektor finančných služieb by mal byť oporou stratégie Európa 2020 tým, že zaistí, aby mohli európske podniky, a najmä MSP, investovať do rastu a európski občania plánovať svoju budúcnosť s dôverou. Je potrebné, aby bola regulácia finančných služieb doplnená ambicióznou reformnou agendou v záujme rastu, založenou na vnútornom trhu.

    Popri okamžitých reakciách Komisia pracovala na dokončení komplexnej finančnej reformy zameranej na odstránenie krátkodobej orientácie, zlého manažmentu rizík a nedostatku zodpovednosti určitých aktérov vo finančnom sektore, ako aj na nápravu základných nedostatkov rámca dohľadu a regulácie. V tejto veci sa už dosiahol značný pokrok umožňujúci Európe stáť na čele medzinárodných snáh na úrovni G20.

    Nedávna trhová turbulencia potvrdila potrebu rýchleho dokončenia potrebných reforiem, aby sa zaistila spoľahlivosť a stabilita finančného systému na európskej a celosvetovej úrovni.

    Budúcich šesť až deväť mesiacov bude rozhodujúcich.

    Komisia preto predloží Rade a Európskemu parlamentu veľkú väčšinu zostávajúcich návrhov týkajúcich sa regulačnej reformy do konca roka a posledný návrh predloží do deviatich mesiacov. V súlade so zásadou lepšej regulácie sa návrhy pripravujú po skončení konzultácií so zainteresovanými stranami a posudzovania vplyvu. Pritom sa musia v celom rozsahu zohľadniť kumulatívne účinky rôznych opatrení na finančný sektor, ako aj na reálnu ekonomiku. Takéto úvahy sa v plnej miere zohľadňujú pri posudzovaní vplyvu a kalibrácii jednotlivých opatrení. V tejto súvislosti sa plne zohľadní výsledok prebiehajúcej práce v Rade pre finančnú stabilitu a Bazilejskom výbore týkajúcej sa kumulatívnych účinkov reformy finančného sektora.

    Komisia bude naliehať na rýchle prijatie týchto opatrení, aby mohli Európania znovu získať úplnú dôveru v spoľahlivosť finančného systému ako jedného z pilierov rastu.

    Európska únia musí pokročiť v činnosti, aby bola reformná agenda hotová do konca roku 2011, a to nielen kvôli zaručeniu finančnej stability a ochrany investorov, najmä prostredníctvom reagovania na nové výzvy vyplývajúce z nedávneho vývoja na trhu, ale aj kvôli zachovaniu a rozvíjaniu jednotného trhu a jeho odolávaniu tlakom protekcionistických opatrení jednotlivých členských štátov.

    EÚ stojí na čele medzinárodnej reakcie na krízu. V budúcich šiestich mesiacoch sa má skupina G20 dohodnúť na hrubých črtách novej globálnej finančnej architektúry systémovo dôležitých finančných inštitúcií, na opatreniach v rámci manažmentu kríz a na silnejšom kapitálovom rámci. EÚ je odhodlaná formovať tento proces a zaistiť, aby ostatní kľúčoví aktéri pristúpili k riešeniu týchto úloh.

    Opatrenia, ktoré už boli prijaté:

    Komisia zareagovala pohotovo na finančnú krízu (celý súbor prijatých opatrení sa nachádza v prílohe 2). V novembri 2008 poverila skupinu, ktorej predsedal Jacques de Larosière, aby preskúmala možnosti zlepšenia dohľadu a regulácie. V reakcii na situáciu v roku 2008 bola vykonaná rýchla revízia smernice o systémoch ochrany vkladov[1] a smernice o kapitálových požiadavkách[2] . Bolo prijaté nariadenie o ratingových agentúrach[3] a Komisia predložila dve odporúčania o zásadách odmeňovania[4] . Vo viacerých oblastiach prevzala EÚ vedúcu úlohu na medzinárodnej úrovni navrhnutím, napríklad, výboru pre makroprudenciálne riziká, ktorý má varovať pred rizikami, požiadaviek na ponechanie v súvislosti so sekuritizáciou a reformy kapitálových požiadaviek na obchodnú knihu. Pokiaľ ide o medzinárodné účtovné štandardy, je EÚ odhodlaná dosiahnuť ich zblíženie.

    2. POTREBA DOKONčENIA PREBIEHAJÚCICH PRÁC

    Komisia odpovedala na odporúčania De Larosièrovej správy rýchlym spôsobom, pričom predložila sériu dôležitých legislatívnych návrhov v priebehu niekoľkých týždňov v lete 2009. Viaceré z týchto kľúčových návrhov, ktoré predložila Komisia, ešte stále čakajú na schválenie Radou a Európskym parlamentom.

    V záujme reformy štruktúry dohľadu EÚ navrhla Komisia zriadenie Európskeho výboru pre systémové riziká [5], ktorý zabezpečí odhaľovanie makroprudenciálnych a makroekonomických rizík v dostatočnom predstihu, a troch európskych orgánov dohľadu [6] zodpovedných za bankový trh, poisťovací trh a trh s cennými papiermi, ktoré budú zaisťovať prísnejší dohľad a lepšiu koordináciu vnútroštátnych orgánov dohľadu.

    Dobre fungujúci vnútorný trh s finančnými službami si vyžaduje prísne, efektívne a zosúladené pravidlá pre všetky subjekty v spojení s účinným rámcom dohľadu, prísnymi odrádzajúcimi sankciami a jasnými mechanizmami presadzovania. Navrhnutá nová štruktúra dohľadu bude oporou posilnenej spolupráce a harmonizovanejšieho európskeho dohľadu umožňujúceho komplexný dohľad vrátane makroekonomických faktorov. Po ich zriadení a uvedení do činnosti budú európske orgány dohľadu prispievať k stanovovaniu technických noriem, a tak vytvárať skutočne jednotný súbor pravidiel.

    Pred letnou prestávkou je teraz naliehavo potrebné dosiahnuť dohodu, aby mohli byť nové orgány funkčné v roku 2011. Komisia aktívne pracuje na uzavretí kompromisu medzi Radou a Európskym parlamentom, ktorý bude zohľadňovať pozície oboch inštitúcií, pričom zaistí, že nové orgány dostanú potrebné účinné právomoci.

    Pokiaľ ide o manažérov alternatívnych investičných fondov (vrátane hedgeových fondov) , navrhnutou smernicou[7] sa vytvorí komplexný a účinný rámec regulácie a dohľadu na európskej úrovni zahŕňajúci spoľahlivé a komplexné regulačné štandardy pre všetkých manažérov a zvyšujúci transparentnosť z pohľadu investorov. Je dôležité dosiahnuť dohodu skoro, predovšetkým vzhľadom na zaobchádzanie s manažérmi a fondmi v tretích krajinách, aby sa zachovali rovnaké podmienky pre všetkých a aby sa zároveň zaistila vysoká ochrana investorov.

    Záväzné pravidlá odmeňovania a prísnejšie kapitálové požiadavky na pozície v obchodnej knihe nadobudnú účinnosť po uzavretí dohody týkajúcej sa tretej revízie smernice o kapitálových požiadavkách (SKP III) [8]. Pokiaľ ide o požiadavky na obchodnú knihu, je potrebné ich jednotné uplatňovanie na celosvetovej úrovni. V záujme toho prebieha konštruktívna spolupráca medzi Komisiou a kľúčovými partnermi na medzinárodnej úrovni.

    Komisia spolupracuje aktívne so spoluzákonodarcami na dosiahnutí dohody o všetkých týchto dokumentoch ešte pred letnou prestávkou.

    3. NADCHÁDZAJÚCE NÁVRHY

    V nadchádzajúcich mesiacoch Komisia dokončí svoj celý program finančnej reformy, ktorý sa zakladá na štyroch hlavných zásadách: zvýšená transparentnosť, účinný dohľad a presadzovanie (kde sa už dosiahol značný pokrok, ako bolo uvedené), lepšia odolnosť a finančná stabilita a nakoniec väčšia zodpovednosť a ochrana spotrebiteľa. Tieto zásady navzájom neoddeliteľne súvisia a základné ciele reforiem možno dosiahnuť iba vtedy, keď sa bude k týmto hlavným zásadám pristupovať spoločne súdržným spôsobom. Mnohé z ďalej uvedených návrhov spĺňajú ciele založené na viacerých týchto zásadách.

    Celý súbor plánovaných opatrení s odhadovanými dátumami prijatia je uvedený v prílohe 1.

    1. Zvýšenie transparentnosti

    Transparentnosť patrí neodmysliteľne k dobre fungujúcim trhom a vzájomnej dôvere účastníkov trhu. Jej nedostatok pri určitých transakciách, produktoch a účastníkoch trhu bol jedným z faktorov, ktorý prispel k vzniku terajšej krízy. Preto je zvýšenie transparentnosti jedným z najvyšších cieľov finančnej reformy EÚ. Poskytovanie náležitých a spoľahlivých informácií orgánom dohľadu, investorom a širokej verejnosti o fungovaní finančných trhov a vzájomné prepojenie jednotlivých aktérov je jedným z dôležitých prostriedkov podpory stabilnejšieho a spoľahlivejšieho finančného systému, ktorý bude menej náchylný na krátkodobú orientáciu, nadmerné riskovanie a procyklické správanie.

    Prvé nariadenie o ratingových agentúrach [9] (RA) bolo prijaté v roku 2009 ako reakcia na závažné nedostatky v činnosti ratingových agentúr. Regulačné orgány i ratingové agentúry sa pripravujú na uplatňovanie týchto pravidiel od 7. septembra 2010. Nariadením sa zaviedla povinnosť registrácie všetkých ratingových agentúr fungujúcich na území EÚ a stanovili sa viaceré prísne požiadavky na zaistenie vykonávania náležitého dohľadu a uplatňovania regulačných noriem, ktoré majú obmedziť konflikt záujmov.

    V Európe a na medzinárodnej úrovni sa začínajú objavovať názory, že nedostatky súčasného ratingového procesu, ktoré sa prejavili počas krízy, ešte nie sú dostatočne vyriešené. Nedostatok konkurencie v odvetví ratingových agentúr je dôvodom k obavám. Bez toho, aby Komisia v tejto fáze akýmkoľvek spôsobom uprednostňovala akékoľvek konkrétne riešenie, preskúmava štrukturálne riešenia vrátane potreby zriadenia nezávislej európskej ratingovej agentúry alebo užšieho zapojenia nezávislých verejných subjektov do vydávania ratingu.

    Osobitnú pozornosť treba venovať štátnemu dlhu, aby sa zaistilo, že sa budú uplatňovať vhodné metódy. Aj nedostatočné hĺbkové previerky bankami a finančnými inštitúciami a neexistencia alternatívnych referenčných hodnôt na posudzovanie spoľahlivosti investícií si zasluhujú osobitnú pozornosť. Súčasná regulačná štruktúra, v rámci ktorej sú úverové ratingy zakotvené v nariadení o rozpočtových pravidlách, sa musí dôkladne prehodnotiť.

    Komisia predloží svoje závery týkajúce všetkých týchto otázok v septembri.

    V lete Komisia navrhne právny predpis na zlepšenie fungovania trhov s derivátmi . Prispeje sa tým k zvyšovaniu transparentnosti na dôležitom, no v súčasnosti veľmi neprehľadnom trhu. Návrhom sa posilní infraštruktúra finančného trhu EÚ, podporí štandardizácia zmlúv o finančných derivátoch a zriadia sa centrálne zúčtovacie protistrany pri zmluvách o finančných derivátoch s cieľom podstatne znížiť riziko. Na základe návrhu by mali mať všetky európske orgány dohľadu prístup k informáciám z registrov transakcií o všetkých druhoch transakcií.

    Okrem toho Komisia navrhne zlepšenia smernice o trhoch s finančnými nástrojmi (STFN)[10] s cieľom zvýšiť transparentnosť trhu pred a po predaji a priniesť viac derivátov na organizované miesta obchodovania.

    2. Účinný dohľad a presadzovanie

    Uvedená navrhnutá nová štruktúra dohľadu je jedným z rozhodujúcich krokov k lepšiemu a účinnejšiemu dohľadu. Dohľad sa však musí zabezpečiť prostredníctvom účinných mechanizmov presadzovania, v prípade potreby vrátane sankcií, na podporu zodpovedného trhového správania a na prípadné zasahovanie proti nezodpovednému a nadmernému špekulovaniu.

    Komisia navrhla 2. júna revíziu nariadenia o ratingových agentúrach[11] s cieľom zaviesť centralizovaný dohľad EÚ nad ratingovými agentúrami a zveriť Európskemu orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA) exkluzívne právomoci v oblasti dohľadu nad ratingovými agentúrami registrovanými v EÚ.

    Hoci odradzovací účinok sankcií je nevyhnutnou súčasťou dobrého fungovania každého sektora, sankcie vo finančnom sektore sú značne nejednotné, čo vedie k rozdielnym postupom vnútroštátnych orgánov dohľadu v jednotlivých členských štátoch. Komisia chce túto otázku riešiť prostredníctvom dôkladnej revízie existujúcich sankčných právomocí a ich praktického uplatňovania. Prvým krokom bude oznámenie Komisie o sankciách v sektore finančných služieb na podporu súdržnosti sankcií v celom rozsahu činností dohľadu.

    3. Zvýšená odolnosť a stabilita finančného sektora

    Zvyšovanie odolnosti a stability je komplexným opatrením a musí sa vykonávať prostredníctvom viacerých doplňujúcich opatrení. Zvýšená odolnosť začína vyššími kapitálovými štandardmi a musí byť spojená s prísnejšími pravidlami transparentnosti, zvýšeným dohľadom a dôraznejším presadzovaním. Vyžaduje si to aj výrazne vyššiu kultúru prijímania rizikových rozhodnutí a správu a riadenie na všetkých úrovniach spoločností. Posledným kúskom skladačky je potreba zriadiť kompletný súbor nástrojov na predchádzanie krízam a ich zvládanie.

    Po skončení intenzívnej práce Rady pre finančnú stabilitu (FSB), G20 a Bazilejského výboru predloží Komisia návrhy zmien a doplnení smernice o kapitálových požiadavkách[12] (SKP IV) s cieľom zvýšiť kvalitu a množstvo kapitálu bánk, zaviesť kapitálové rezervy a zaistiť vytváranie kapitálu v dobrých časoch, ktorý bude možné využiť za horších hospodárskych podmienok. V smernici sa bude riešiť aj nadmerné spoliehanie sa na financovanie z cudzích zdrojov a zavedenie účinného režimu riadenia likvidity. Návrh právneho predpisu o finančných derivátoch, ktorý už bol v texte uvedený, takisto posilní odolnosť prostredníctvom spoľahlivých požiadaviek na centrálne strediská vzájomného zúčtovávania mimoburzových derivátov.

    Nedávna kríza ukázala, že predchádzanie krízam by malo začínať vo vnútri spoločností za účasti viacerých aktívnych a zodpovedných akcionárov a manažérov a že sa musí opierať o posilnené systémy internej kontroly[13].

    V prípade, že sa iné obranné línie ukážu ako nedostatočné, musí sa zaviesť komplexný rámec krízového riadenia. Komisia uverejní v októbri akčný plán o krízovom riadení , po ktorom predloží legislatívne návrhy kompletného súboru nástrojov na predchádzanie finančnému úpadku bánk a jeho riešenie. Zaistí sa tým, aby verejné orgány mohli riešiť situáciu upadajúcich finančných inštitúcií a minimalizovať jej vplyv na finančný systém, obmedzovať spôsobené hospodárske škody a využívanie zdrojov verejného sektora. Komisia predložila 26. mája oznámenie o možnostiach pre fondy na riešenie krízovej situácie bánk[14].

    Nakoniec bude Komisia pokračovať v snahe o globálne zblíženie smerom k jednému súboru medzinárodných účtovných štandardov vysokej kvality ako základného kameňa zvýšenej finančnej stability.

    4. Vyššia zodpovednosť a ochrana spotrebiteľa

    Z nedávneho vývoja na trhu plynie jedno veľké ponaučenie v podobe potreby obnoviť dôveru spotrebiteľov a investorov vo finančné trhy prostredníctvom tvrdých opatrení voči tým aktérom, ktorý tento systém zneužívajú. Regulačný rámec musí poskytovať správne podnety na obmedzovanie nadmerného špekulatívneho a riskantného správania a zaisťovať fungovanie sektora finančných služieb v prospech občanov a reálnej ekonomiky.

    Komisia navrhne vhodné opatrenia týkajúce sa predaja nakrátko a swapov na kreditné zlyhanie vychádzajúce zo zistení prebiehajúceho podrobného prieskumu, ktorý poskytne komplexný prehľad o fungovaní finančných trhov s osobitným zameraním na štátny dlh. Opatrenia sa budú týkať aj nekrytého predaja nakrátko. Komisia navrhne riešenia, prostredníctvom ktorých bude môcť EÚ koordinovane reagovať na prípady, akým je napríklad nadmerné špekulatívne využívanie trhu so swapmi na kreditné zlyhanie. Mali by medzi ne patriť núdzové právomoci regulačných orgánov (ktoré bude v budúcnosti koordinovať ESMA).

    V súvislosti so zvýšenou stabilitou a integritou trhu sa zreviduje smernica o zneužívaní trhu[15] s cieľom rozšíriť pravidlá mimo regulovaných trhov a zahrnúť do jej rozsahu pôsobnosti finančné deriváty.

    Ako jeden zo zásadných krokov obnovovania dôvery spotrebiteľov navrhne Komisia na základe správy, ktorej predloženie si táto smernica vyžaduje, revíziu smernice o systémoch ochrany vkladov[16] , aby sa zaistila ďalšia harmonizácia pravidiel zabezpečovania účinnej ochrany vkladateľov v celej EÚ. Paralelne sa zreviduje smernica o systémoch náhrad pre investorov[17] s cieľom zvýšiť ochranu investorov. V sektore poisťovníctva sa v Bielej knihe o systémoch poistného plnenia preskúma možnosť zavedenia európskych pravidiel na ochranu poistníkov v prípade zániku poisťovne.

    Budú predložené legislatívne návrhy o balíkoch retailových investičných produktov na podporu záujmov spotrebiteľov v procese predaja. V reakcii na Madoffov podvod, ktorý odhalil potrebu ďalšej harmonizácie určitých aspektov úrovne ochrany investorov do podnikov kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov (PKIPCP), navrhne Komisia aj zmeny platných právnych predpisov týkajúcich sa funkcie depozitára PKIPCP .

    4. ZÁVERY A ďALšIE KROKY

    Skoré ukončenie procesu reformy finančných služieb je kľúčovým pilierom budúceho európskeho rastu a nevyhnutným doplnkom fiškálnej konsolidácie a štrukturálnych zmien. Komisia do budúcej jari navrhne všetky potrebné prvky zásadného zlepšenia spôsobu regulácie európskych finančných trhov a dohľadu nad nimi.

    Realizácia týchto opatrení bude starostlivo prispôsobená, aby sa zabránilo obmedzovaniu hospodárskeho rastu, ktorý sa v Európe v súčasnosti opäť obnovuje, a procyklickému účinku. V záujme toho budú vykonané príslušné posúdenia vplyvu. Kľúčovou bude pritom koordinácia s hlavnými medzinárodnými partnermi EÚ, z ktorých niektorí takisto zavádzajú zásadné reformy. Medzinárodný regulačný súlad vrátane účtovných pravidiel prispeje k zvyšovaniu dôvery v trhy, pričom rozdiely v tejto oblasti by mohli brániť hospodárskemu oživeniu. G20 musí v tomto ohľade zohrávať kľúčovú úlohu.

    Komisia vyzýva Radu a Európsky parlament na preukázanie pevného politického odhodlania zvoliť si za svoju najvyššiu prioritu dohodu o prioritách, načasovaní a prijatí týchto reformných opatrení. Komisia počíta aj s tým, že sektor finančných služieb bude pokračovať v aktívnom a konštruktívnom prispievaní k formovaniu týchto reforiem. Posledný právny predpis by sa mal prijať najneskôr na konci roku 2011, aby ho bolo možné implementovať do vnútroštátnych právnych predpisov do konca roku 2012.

    PRÍLOHA 1: ÚPLNÝ ZOZNAM INICIATÍV S KľÚčOVÝMI DÁTUMAMI NA PRIJATIE KOMISIOU A NÁVRHOV KOMISIE NA SCHVÁLENIE RADOU A EURÓPSKYM PARLAMENTOM

    Iniciatívy | Prijatie Komisiou | Politická dohoda |

    Navrhnuté opatrenia, o ktorých sa rokuje: |

    Smernica o správcoch alternatívnych investičných fondov | apríl 2009 | leto 2010 |

    3. revízia smernice o kapitálových požiadavkách (SKP 3) | júl 2009 | leto 2010 |

    Balík pre dohľad (Európsky výbor pre systémové riziká a európske orgány dohľadu) | september 2009 | leto 2010 |

    Oznámenie o možnostiach pre fondy na riešenie krízovej situácie bánk | máj 2010 | neuvádza sa |

    Nadchádzajúce návrhy: |

    Vykonávacie opatrenia – podniky kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov | jún 2010 | jún 2010 |

    Revízia nariadenia o ratingových agentúrach (dohľad na úrovni EÚ nad ratingovými agentúrami) | jún 2010 | do konca roku 2011 |

    Zelená kniha o správe a riadení vo finančných inštitúciách | jún 2010 | do konca roku 2011 |

    Zriadenie skupiny používateľov finančných služieb | leto 2010 | neuvádza sa |

    Revízia smernice o systémoch ochrany vkladov | júl 2010 | do konca roku 2011 |

    Biela kniha o systémoch poistného plnenia | júl 2010 | neuvádza sa |

    Revízia smernice o systémoch náhrad pre investorov | júl 2010 | do konca roku 2011 |

    Finančné deriváty – právne predpisy o trhovej infraštruktúre | leto 2010 | do konca roku 2011 |

    Revízia smernice o finančnom konglomeráte | leto 2010 | do konca roku 2011 |

    Druhá súhrnná smernica o zmenách sektorových právnych predpisov s cieľom ich zosúladenia s predloženými návrhmi o dohľade | leto 2010 | do konca roku 2010 |

    Smernica o právnej istote pri držbe cenných papierov a transakciách s nimi | september 2010 | do konca roku 2011 |

    Nariadenie o Jednotnom európskom platobnom priestore (SEPA) | september 2010 | do konca roku 2011 |

    Oznámenie o rámci krízového riadenia | október 2010 | neuvádza sa |

    Opatrenia týkajúce sa predaja nakrátko/swapov na kreditné zlyhanie | október 2010 | do konca roku 2011 |

    Iniciatíva o prístupe k minimálnemu rozsahu základných bankových služieb | október/november 2010 | do konca roku 2011 |

    Oznámenie o sankciách v sektore finančných služieb | december 2010 | neuvádza sa |

    Revízia smernice o kapitálových požiadavkách (SKP 4) | december 2010 | do konca roku 2011 |

    Revízia smernice o zneužívaní trhu (s cennými papiermi) | december 2010 | do konca roku 2011 |

    Prehodnotenie smernice o trhoch s finančnými nástrojmi | jar 2011 | do konca roku 2011 |

    Podniky kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov – ako depozitáre | jar 2011 | do konca roku 2011 |

    Vykonávacie opatrenia smernice Solventnosť II o kapitálových požiadavkách pre poisťovne | jar 2011 | do konca roku 2011 |

    Legislatívne návrhy týkajúce sa balíkov retailových investičných produktov | jar 2011 | do konca roku 2011 |

    Legislatívny návrh týkajúci sa krízového riadenia (vrátane fondov na riešenie krízovej situácie bánk) | jar 2011 | do konca roku 2011 |

    Revízia smernice o sprostredkovaní poistenia | jar 2011 | do konca roku 2011 |

    Ďalšie zmeny a doplnenia nariadenia o ratingových agentúrach | jar 2011 | do konca roku 2011 |

    Právne predpisy o správe a riadení spoločností | jar 2011 | do konca roku 2011 |

    PRÍLOHA 2: NAVRHNUTÉ OPATRENIA/DÁTUM ICH PRIJATIA

    Iniciatíva | Prijatie Komisiou | Stav |

    Smernica Solventnosť II (kapitálové požiadavky týkajúce sa poisťovní) | júl 2007 | prijatá v decembri 2009 |

    Zmena a doplnenie smernice o konečnom zúčtovaní a smernice o finančných zárukách (cenné papiere) | apríl 2008 | prijatá v máji 2009 |

    Prepracovanie smernice o podnikoch kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov | júl 2008 | prijatá v júli 2009 |

    2. revízia smernice o kapitálových požiadavkách na banky – zmeny a doplnenia pravidiel sekuritizácie, obmedzení veľkých úverov, kolégií orgánov dohľadu, riadenia rizika likvidity a kvality kapitálu. | október 2008 | prijatá v máji 2009 |

    Zmena a doplnenie smernice o systémoch ochrany vkladov | október 2008 | prijatá v marci 2009 |

    Nariadenie o ratingových agentúrach | október 2008 | prijaté v septembri 2009 |

    Oznámenie o zásadách odmeňovania | apríl 2009 | pozri prílohu 2 pre ďalšie kroky |

    Finančná gramotnosť – online vzdelávací program Dolceta, nové moduly | neuvádza sa | začal v apríli 2010 |

    Oznámenie o balíkoch retailových investičných produktov (PRIPS) | apríl 2009 | legislatívne návrhy budú nasledovať |

    Smernica o správcoch alternatívnych investičných fondov | apríl 2009 | prebieha spolurozhodovanie |

    3. revízia smernice o kapitálových požiadavkách na banky – kapitálové požiadavky na obchodnú knihu a na resekuritizáciu, zverejnenie sekuritizačnej expozície a politika odmeňovania | júl 2009 | prebieha spolurozhodovanie |

    Balík pre dohľad (Európsky výbor pre systémové riziká a európske orgány dohľadu) | september 2009 | prebieha spolurozhodovanie |

    Zmeny a doplnenia smernice o prospekte (cenné papiere) | september 2009 | prebieha spolurozhodovanie |

    Oznámenie o krízovom riadení v bankovom sektore | október 2009 | ďalšie oznámenie na jeseň 2010 a legislatívny návrh na jar 2011 |

    Oznámenie o finančných derivátoch | júl a október 2009 | legislatívne návrhy budú nasledovať |

    [1] Smernica 1994/19/ES zmenená a doplnená smernicou 2009/14/ES.

    [2] Smernica 2006/48/ES.

    [3] Nariadenie 1060/2009, Ú. v. EÚ L 302, 17.11.2009, s. 1.

    [4] KOM(2009) 3159 a K(2009) 3177, obe z 30. apríla 2009.

    [5] KOM(2009) 499 v konečnom znení z 23.9.2009.

    [6] Európskeho orgánu pre bankovníctvo [KOM(2009) 501 v konečnom znení], Európskeho orgánu pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov [KOM(2009) 502 v konečnom znení], Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy [KOM(2009) 503 v konečnom znení], všetky z 23.9.2009.

    [7] KOM(2009) 207 v konečnom znení.

    [8] KOM(2009) 362.

    [9] Nariadenie č. 1060/2009, Ú. v. EÚ L 302, 17.11.2009, s. 1.

    [10] Smernica 2004/39/ES, (Ú. v. L 145, 30.4.2004, s. 1), zmenená a doplnená smernicami 2006/31/ES, 2007/44/ES a 2008/10/ES.

    [11] Nariadenie č. 1060/2009, Ú. v. EÚ L 302, 17.11.2009, s. 1.

    [12] Smernica 2006/48/ES.

    [13] Komisia v záujme toho prijme spolu s oznámením zelenú knihu o správe a riadení finančných inštitúcií a politike odmeňovania, čím začne konzultáciu o širokom spektre otázok týkajúcich sa správy a riadenia spoločností.

    [14] KOM(2010) 254.

    [15] Smernica 2003/6/ES.

    [16] Smernica 94/19/ES, zmenená a doplnená smernicou 2009/14/ES.

    [17] Smernica 1997/9/ES.

    Top