EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1225

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2023/… z 22. júna 2023 o dočasných výnimočných opatreniach, ktoré sa odchyľujú od určitých ustanovení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013, ktoré sú zamerané na riešenie narušenia trhu v sektore vinohradníctva a vinárstva v určitých členských štátoch a ktoré sa odchyľujú o delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2016/1149

C/2023/4035

Ú. v. EÚ L 160, 26.6.2023, p. 12–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/1225/oj

26.6.2023   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 160/12


DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2023/…

z 22. júna 2023

o dočasných výnimočných opatreniach, ktoré sa odchyľujú od určitých ustanovení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013, ktoré sú zamerané na riešenie narušenia trhu v sektore vinohradníctva a vinárstva v určitých členských štátoch a ktoré sa odchyľujú o delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2016/1149

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami a ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (1), a najmä na jeho článok 219 v spojení s jeho článkom 228,

keďže:

(1)

Súčasná hospodárska situácia je charakterizovaná vo všeobecnosti vysokými životnými nákladmi, ktoré majú vplyv na spotrebu a predaj vína, a vyššími vstupnými nákladmi na poľnohospodársku výrobu a spracovanie vína, ktoré majú vplyv na ceny vína. Hrozí, že tieto okolnosti výrazne narušia trh s vínom v Únii, keďže majú vplyv na viacero kľúčových producentských členských štátov tým, že zvyšujú dostupné zásoby vína na úroveň, pri ktorej hrozí, že sa stane neudržateľnou vzhľadom na nadchádzajúcu sezónu zberu a výroby, a tým, že spôsobuje výrobcom vína finančné ťažkosti a problémy s peňažnými tokmi.

(2)

Celosvetová inflácia a s ňou súvisiace zníženie kúpnej sily spotrebiteľov ešte viac prehlbujú všeobecný klesajúci trend, ktorý sa zaznamenal v spotrebe vína v posledných rokoch. Zjavné zníženie spotreby vína v prebiehajúcom hospodárskom roku sa odhaduje na 7 % v Taliansku, 10 % v Španielsku, 15 % vo Francúzsku, 22 % v Nemecku a 34 % v Portugalsku v porovnaní so situáciou na trhu pred pandémiou ochorenia COVID-19. Tento trend má vplyv najmä na určité segmenty trhu s vínom, konkrétne na červené a ružové vína.

(3)

Dostupné údaje ukazujú pokles predaja vína v aktuálnom hospodárskom roku v súlade s pozorovaným zníženým domácim dopytom, napr. pokles predaja o 5,3 % v Španielsku a vo Francúzsku, pričom v niektorých výrazne postihnutých oblastiach predaj klesol o 25 % až 35 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho hospodárskeho roka. Medzitým je vývoz vína z Únie za obdobie od januára do apríla 2023 o 8,5 % nižší ako za rovnaké obdobie roku 2022.

(4)

Všeobecný nárast kľúčových vstupných nákladov na poľnohospodársku výrobu, ako sú náklady na hnojivá, energiu a fľaše potrebné pri výrobe vína, ktorý je čiastočne spôsobený aj útočnou vojnou Ruska proti Ukrajine, viedol k mimoriadnemu zvýšeniu výrobných nákladov dosahujúcemu v niektorých členských štátoch odhadovaný priemerný nárast o 30 % až 40 %. Tieto okolnosti vyvíjajú ďalší tlak na výrobcov vína v Únii a znižujú ich kapacitu na marketingové činnosti a investície. Okrem toho dostupné údaje napriek rastúcim nákladom počas celého cyklu výroby vína naznačujú prudký pokles cien určitých vín v regiónoch najviac postihnutých krízou v porovnaní so situáciou pred pandémiou ochorenia COVID-19, napríklad pokles ceny v rozsahu od 10 % do 26 % v niektorých regiónoch Francúzska.

(5)

Tieto faktory spolu poukazujú na všeobecné zníženie dopytu a predaja vín z Únie v situácii, keď výroba v Únii vzrástla o 4 % v porovnaní s predchádzajúcim hospodárskym rokom, čím sa zvýšila už aj tak vysoká úroveň počiatočných zásob (nárast o 2 % v porovnaní s priemerom za posledných päť rokov). Ak sa urýchlene neprijmú žiadne opatrenia na zníženie rastúceho prebytku, hrozí, že situácia vážne naruší trh tým, že najneskôr s príchodom novej úrody spôsobí významnú a všeobecnú nerovnováhu na trhu, keď výrobcovia vína nebudú mať kapacitu na skladovanie novej výroby a budú nútení predávať za ešte nižšie ceny.

(6)

V tejto fáze súčasná situácia na trhu spôsobuje rozdielne narušenie trhu v sektore vinohradníctva a vinárstva v rôznych výrobných regiónoch, a to v dôsledku toho, že trh s vínom v Únii je značne segmentovaný. Tieto dôsledky sú významné v určitých regiónoch viacerých členských štátov a majú vplyv najmä na segmenty trhu s červenými a ružovými vínami. Túto fragmentáciu trhu ilustrujú napríklad o 27 % vyššie zásoby ako päťročný priemer v Extremadure v Španielsku, o 24 % vyššie zásoby ako v predchádzajúcom roku v regióne Lisabon, resp. o 14 % vyššie v regióne Alentejo v Portugalsku a o 26 % vyššie zásoby ružových vín na začiatku aktuálneho hospodárskeho roka ako na začiatku toho predchádzajúceho v regióne Languedoc-Roussillon vo Francúzsku.

(7)

Trh s vínom v Únii bol už zároveň ovplyvnený priťažujúcimi podmienkami, najmä v rokoch 2019, 2020 a 2021 v dôsledku predchádzajúcich obchodných obmedzení, poklesu spotreby počas pandémie ochorenia COVID-19 a niekoľkých extrémnych výkyvov počasia. Súčasné zložité okolnosti spôsobujú ďalší významný vplyv na už aj tak krehký sektor a vedú k výrazným stratám príjmov pre všetkých aktérov pôsobiacom v tomto sektore. Vinohradníci v najviac postihnutých regiónoch členských štátov majú finančné ťažkosti a problémy s peňažnými tokmi. Preto je aj v tomto ohľade potrebné okamžité opatrenie s cieľom účinne reagovať na takúto heterogénnu situáciu na trhu tým, že sa členským štátom umožní preorientovať časť finančných zdrojov pridelených na ich vnútroštátne podporné programy v sektore vinohradníctva a vinárstva a ponúknuť podporu, ktorá bude viac prispôsobená pre rôznych aktérov v tomto sektore.

(8)

Odstránenie určitých množstiev vína z trhu najviac postihnutých regiónov, ktoré nenachádzajú vhodné odbytiská, by malo pomôcť vyriešiť nerovnováhu na trhu a zabrániť tomu, aby sa súčasné narušenie zmenilo na závažnejšie alebo dlhšie narušenie celého sektora vinohradníctva a vinárstva v Únii. V opodstatnených prípadoch by sa mala destilácia vína dočasne zaviesť ako oprávnené opatrenie v rámci podporných programov v sektore vinohradníctva a vinárstva s cieľom pomôcť zlepšiť rovnováhu na trhu a hospodársku situáciu výrobcov vína v najviac postihnutých výrobných regiónoch. S cieľom zabrániť narušeniu hospodárskej súťaže by využívanie získaného liehu nemalo byť povolené v potravinárskom a nápojovom priemysle a malo by sa obmedziť na priemyselné účely vrátane dezinfekcie a liekov a na energetické účely. S cieľom predísť akémukoľvek zneužitiu alebo nadmernej kompenzácii po vykonaní tohto výnimočného opatrenia je vhodné od členských štátov požadovať, aby opatrenie zacielili na regióny poznačené nerovnováhou trhu, aby ho podmienili objektívnymi kritériami a obmedzili poskytnutú kompenzáciu na aktuálne trhové ceny.

(9)

Opatrenie „zeleného zberu“ stanovené v článku 47 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 sa používa ako opatrenie trhového riadenia, keď sa očakáva nadmerná produkcia hrozna. S cieľom pomôcť hospodárskym subjektom reagovať na súčasnú situáciu na trhu a znížiť riziko, že sa táto situácia v nadchádzajúcom hospodárskom roku znova zopakuje, je vhodné umožniť určitú flexibilitu pri vykonávaní tohto opatrenia počas rozpočtového roka 2023. Ako výnimočné opatrenie treba stanoviť predovšetkým výnimky z článku 47 ods. 1 a 3 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013, aby sa umožnilo úplné zničenie alebo odstránenie nedozretých strapcov hrozna v časti poľnohospodárskeho podniku za predpokladu, že sa to vykoná na celých pozemkoch, a aby sa stanovilo dočasné zvýšenie maximálneho príspevku Únie na toto opatrenie.

(10)

Pridanie „krízovej destilácie“ k oprávneným opatreniam, ako aj flexibilita zavedená pre „zelený zber“ predstavujú formu finančnej podpory, ktorá si však nevyžaduje dodatočné financovanie Únie, pretože sa naďalej uplatňujú rozpočtové limity pre vnútroštátne podporné programy v sektore vinohradníctva a vinárstva na rozpočtový rok 2023 stanovené v prílohe VII k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/2115 (2). Členské štáty sa tak môžu rozhodnúť prideliť vyššie sumy na príslušné opatrenia iba v rámci ročného rozpočtu stanoveného v uvedenej prílohe. Finančná podpora určená na dve uvedené krízové opatrenia je preto zameraná na poskytovanie podpory sektoru v danej nestabilnej situácii na trhu bez toho, aby sa najskôr museli uvoľniť ďalšie finančné prostriedky.

(11)

S cieľom zvýšiť účinnosť finančných zdrojov Únie, ktoré možno prideliť na tieto krízové opatrenia, by sa členským štátom malo povoliť dopĺňať finančnú pomoc Únie vnútroštátnymi platbami pokrývajúcimi až 50 % podpory poskytnutej na uvedené dve krízové opatrenia stanovené v tomto nariadení.

(12)

Negatívny vývoj na trhu, zvýšenie nákladov a následné problémy s peňažnými tokmi hospodárskych subjektov v sektore vinohradníctva a vinárstva sťažujú vykonávanie opatrení vnútroštátnych podporných programov v sektore vinohradníctva a vinárstva v čase, keď je najviac potrebné zlepšenie trhovej orientácie sektora. Na zabezpečenie účinnosti vykonávania programov v prevládajúcom trhovom a hospodárskom kontexte sektora vinohradníctva a vinárstva je vhodné dočasne zvýšiť maximálny príspevok Únie na opatrenia „propagácie“, „reštrukturalizácie a konverzie vinohradov“, „zeleného zberu“ a „investícií“.

(13)

Okrem toho je ďalej dôležité poskytnúť prijímateľom primeranú flexibilitu na vykonávanie operácií v rámci vnútroštátnych podporných programov, aby mohli reagovať na súčasnú neistotu na trhu a v prípade potreby operácie upraviť. Takáto flexibilita predstavuje ďalšie opatrenia na podporu trhu, ktoré majú zabrániť tomu, aby sa súčasné hospodárske narušenia zmenili na závažnejšie alebo dlhšie narušenie trhu s vínom v Únii, a zabezpečuje, že ostatné výnimočné opatrenia stanovené v tomto nariadení sa môžu po rozhodnutí členského štátu účinne vykonávať aj na úrovni prijímateľov. Preto je ako ďalšie výnimočné opatrenie potrebné odchýliť sa od delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2016/1149 (3) a umožniť členským štátom poskytnúť prijímateľom určitú flexibilitu s cieľom upraviť plánované operácie podľa zjednodušeného postupu a umožniť ich čiastočné vykonávanie v riadne odôvodnených prípadoch.

(14)

Za predpokladu, že dôvody na uplatnenie zvýšených finančných sadzieb Únie na určité opatrenia a na umožnenie určitej flexibility pri riadení programov súvisia so súčasnou hospodárskou situáciou v sektore vinohradníctva a vinárstva, a keďže opatrenia sú dočasné, je vhodné obmedziť ich rozsah pôsobnosti na operácie, ktoré sa začali vykonávať počas rozpočtového roka 2023. Tieto opatrenia by sa, naopak, nemali uplatňovať napríklad na operácie vykonané v predchádzajúcich rozpočtových rokoch a vyplácané až v rozpočtovom roku 2023.

(15)

Z vážnych a naliehavých dôvodov, vzhľadom na prebiehajúce narušenie trhu, ako aj na krátky čas, ktorý majú členské štáty k dispozícii na vykonanie opatrení zahrnutých v tomto nariadení v rámci bežného rozpočtového roka, a s cieľom zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu trhu je potrebné prijať okamžité opatrenie. Na jednej strane je potrebné v najviac postihnutých regiónoch stiahnuť prebytočnú ponuku z trhu čo najskôr a v každom prípade pred začiatkom nového zberu, do konca augusta alebo začiatku septembra 2023, keďže v opačnom prípade by sa situácia na trhu ďalej zhoršovala a súčasná nerovnováha by sa preniesla do nového hospodárskeho roka, čo by mohlo spôsobiť dlhotrvajúcu krízu celého trhu s vínom v Únii. Na druhej strane sa všetky opatrenia uvedené v tomto nariadení musia vykonať pred skončením súčasných vnútroštátnych podporných programov v sektore vinohradníctva a vinárstva, ktoré sa uplatňujú len do 15. októbra 2023, ako sa stanovuje v článku 5 ods. 7 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/2117 (4). Podľa uvedeného ustanovenia sa články 39 až 54 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 naďalej uplatňujú po 31. decembri 2022, pokiaľ ide o vzniknuté výdavky a platby uskutočnené za operácie vykonané pred 16. októbrom 2023. Odďaľovanie opatrení by preto mohlo sťažiť alebo dokonca znemožniť dotknutým členským štátom vykonávanie opatrení v rámci rozpočtového roka 2023, ktorý je posledným rokom vykonávania súčasných vnútroštátnych podporných programov v sektore vinohradníctva a vinárstva.

(16)

Vzhľadom na uvedené vážne a naliehavé dôvody by sa toto nariadenie malo prijať v rámci postupu pre naliehavé prípady stanoveného v článku 228 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013.

(17)

Vzhľadom na nevyhnutnosť prijať okamžité opatrenia by toto nariadenie malo nadobudnúť účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Dočasné výnimky z článku 43 a článku 44 ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013

1.   Odchylne od článku 43 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 sa opatrenie stanovené v článku 2 tohto nariadenia môže financovať v rámci podporných programov v sektore vinohradníctva a vinárstva.

2.   Odchylne od článku 44 ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 môžu členské štáty financovať vnútroštátnymi platbami až 50 % podpory poskytnutej podľa článku 2 tohto nariadenia a podľa článku 47 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013.

Článok 2

Dočasná krízová destilácia vína

1.   Na destiláciu vína možno poskytnúť podporu v súlade s podmienkami stanovenými v tomto článku. Takáto podpora musí byť primeraná, riadne odôvodnená členským štátom a zacielená na najviac dotknuté vína a výrobné regióny v súlade s druhým pododsekom. Môže sa zaviesť na vnútroštátnej alebo regionálnej úrovni pre červené alebo ružové vína samostatne alebo pre obe farby vína spolu, pričom tieto vína môžu byť vínami s chráneným označením pôvodu alebo chráneným zemepisným označením alebo vínami bez chráneného označenia pôvodu alebo chráneného zemepisného označenia.

Členské štáty, ktoré sa rozhodnú vykonať toto opatrenie, preukážu pre každý druh a farbu oprávneného vína, či už na regionálnej, alebo prípadne na vnútroštátnej úrovni, výskyt jednej alebo viacerých z týchto trhových okolností:

a)

podstatné zvýšenie najnovších dostupných zásob vína na úrovni výroby v porovnaní s priemerným množstvom zásob za rovnaký čas v predchádzajúcich piatich hospodárskych rokoch alebo v porovnaní s priemerným množstvom zásob za rovnaký čas v piatich predchádzajúcich hospodárskych rokoch s vynechaním najvyššej a najnižšej hodnoty;

b)

podstatné zníženie priemernej trhovej ceny na úrovni výroby za prebiehajúci hospodársky rok v porovnaní s priemernou cenou za tri predchádzajúce hospodárske roky alebo v porovnaní s priemernou cenou za päť predchádzajúcich hospodárskych rokov s vynechaním najvyššej a najnižšej hodnoty ročných priemerov;

c)

podstatné zníženie kumulovaného trhového predaja na úrovni výroby za prebiehajúci hospodársky rok v porovnaní s priemerom za tri predchádzajúce hospodárske roky za rovnaké obdobie alebo v porovnaní s priemerom za päť predchádzajúcich hospodárskych rokov s vynechaním najvyššej a najnižšej hodnoty kumulovaného predaja za rovnaké obdobie a za predpokladu, že takýto pokles nevyplýva z poklesu výroby.

2.   S cieľom zabrániť narušeniu hospodárskej súťaže sa lieh získaný z podporovanej destilácie uvedenej v odseku 1 použije výlučne na priemyselné účely vrátane dezinfekcie a liekov alebo na energetické účely.

3.   Prijímatelia podpory uvedenej v odseku 1 sú vinárske podniky vyrábajúce alebo uvádzajúce na trh výrobky uvedené v časti II prílohy VII k nariadeniu (EÚ) č. 1308/2013, organizácie výrobcov vína, združenia dvoch alebo viacerých výrobcov, medziodvetvové organizácie alebo liehovary destilujúce vinárske výrobky.

4.   Oprávnené na podporu sú iba náklady na dodanie vína liehovarom a na destiláciu tohto vína. Víno, ktoré sa má destilovať v rámci tohto opatrenia, musí pochádzať z Únie a musí spĺňať požiadavky na umiestnenie na trh v Únii a na príslušné špecifikácie výrobkov pre vína s chráneným označením pôvodu alebo chráneným zemepisným označením.

5.   Členské štáty môžu vo svojich vnútroštátnych podporných programoch stanoviť prioritné kritériá pre prijímateľov. Takéto prioritné kritériá musia vychádzať zo špecifickej stratégie a cieľov stanovených v podpornom programe a musia byť objektívne a nediskriminačné.

6.   Členské štáty stanovia pravidlá postupu podávania žiadostí o podporu podľa odseku 1, ktoré musia zahŕňať pravidlá týkajúce sa:

a)

fyzických alebo právnických osôb, ktoré môžu podávať žiadosti;

b)

podávania a výberu žiadostí, pričom pravidlá musia zahŕňať aspoň lehoty na podanie žiadostí, na preskúmanie vhodnosti každej navrhovanej činnosti a na oznámenie výsledkov výberového konania hospodárskym subjektom;

c)

overenia súladu s ustanoveniami o oprávnených činnostiach a nákladoch uvedených v odseku 4 a s prioritnými kritériami, ak sa prioritné kritériá uplatňujú;

d)

výberu žiadostí, pričom pravidlá musia zahŕňať aspoň váhu pripísanú každému prioritnému kritériu v prípadoch, keď sa prioritné kritériá uplatňujú;

e)

spôsobu vyplácania preddavkov a skladania zábezpeky.

7.   Členské štáty stanovia výšku podpory pre prijímateľov na základe objektívnych a nediskriminačných kritérií. Výška podpory sa podľa potreby stanoví na regionálnej alebo vnútroštátnej úrovni pre každý druh a farbu oprávneného vína, ako sa uvádza v odseku 1. Výška podpory nesmie presiahnuť 80 % najnižšej mesačnej priemernej ceny zaznamenanej na úrovni výroby v hospodárskom roku 2022/2023 za každý druh a farbu oprávneného vína, na ktoré sa opatrenie vzťahuje, v danom regióne alebo na území členského štátu. Ak zaznamenané trhové ceny nie sú k dispozícii, môže ich príslušný orgán dotknutého členského štátu odhadnúť na základe najlepších dostupných údajov.

8.   Na podporu na krízovú destiláciu vína sa mutatis mutandis uplatňujú články 1 a 2, článok 43, články 48 až 54 a článok 56 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2016/1149 (5) a články 1, 2 a 3, články 19 až 23, články 25 až 31, článok 32 ods. 1 druhý pododsek a články 33 až 40 vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 2016/1150 (6).

9.   Do 31. augusta 2023 členské štáty oznámia Komisii druhy a farbu oprávneného vína a regióny, v ktorých sa má opatrenie uplatňovať, ako aj jeho odôvodnenie v súlade s odsekom 1, sumy kompenzácie, ktoré sa majú uplatniť v súlade s odsekom 7, a ich odôvodnenie a očakávané objemy, ktoré sa majú destilovať.

Článok 3

Dočasná výnimka z článku 47 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013, pokiaľ ide o zelený zber

Odchylne od článku 47 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 „zelený zber“ počas rozpočtového roka 2023 znamená úplné zničenie alebo odstránenie ešte nedozretých strapcov hrozna v celom poľnohospodárskom podniku alebo v jeho časti za predpokladu, že zelený zber sa vykonáva na celých pozemkoch.

Článok 4

Dočasné výnimky z článku 45 ods. 3, článku 46 ods. 6, článku 47 ods. 3 a článku 50 ods. 4 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013, pokiaľ ide o finančné sadzby

1.   Odchylne od článku 45 ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 príspevok Únie na informačné alebo propagačné opatrenia počas rozpočtového roka 2023 nepresiahne 60 % oprávnených výdavkov.

2.   Odchylne od článku 46 ods. 6 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 príspevok Únie na skutočné náklady na reštrukturalizáciu a konverziu vinohradov počas rozpočtového roka 2023 nepresiahne 60 %. Príspevok Únie na náklady na reštrukturalizáciu a konverziu v menej rozvinutých regiónoch nepresiahne 80 %.

3.   Odchylne od článku 47 ods. 3 druhej vety nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 podpora poskytnutá na zelený zber počas rozpočtového roka 2023 nepresiahne 60 % priamych nákladov na zničenie alebo odstránenie strapcov hrozna a strát na príjmoch v súvislosti s takýmto zničením alebo odstránením.

4.   Odchylne od článku 50 ods. 4 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 sa v rozpočtovom roku 2023 na príspevok Únie uplatňujú tieto maximálne výšky pomoci týkajúce sa oprávnených investičných nákladov:

a)

60 % v menej rozvinutých regiónoch;

b)

50 % v iných ako menej rozvinutých regiónoch;

c)

80 % v najvzdialenejších regiónoch uvedených v článku 349 zmluvy;

d)

75 % na menších ostrovoch v Egejskom mori vymedzených v článku 1 ods. 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 229/2013 (7).

Článok 5

Dočasné výnimky z delegovaného nariadenia (EÚ) 2016/1149

1.   Odchylne od článku 22 delegovaného nariadenia (EÚ) 2016/1149 možno v rozpočtovom roku 2023 použiť zelený zber na tej istej parcele počas dvoch alebo viacerých rokov za sebou.

2.   Odchylne od článku 53 ods. 1 delegovaného nariadenia (EÚ) 2016/1149 v rozpočtovom roku 2023:

a)

členské štáty môžu povoliť, aby sa zmeny, ktoré prijímatelia vykonajú v pôvodne schválenej operácii a ku ktorým dôjde najneskôr 15. októbra 2023, vykonali bez predchádzajúceho schválenia príslušnými orgánmi za predpokladu, že nebudú mať vplyv na oprávnenosť akejkoľvek časti operácie a jej celkové ciele, a za predpokladu, že nebude prekročená celková výška schválenej podpory na operáciu. Prijímatelia oznámia takéto zmeny príslušnému orgánu v lehotách stanovených členskými štátmi;

b)

členské štáty môžu v riadne odôvodnených prípadoch povoliť prijímateľom, aby predložili zmeny, ku ktorým dôjde najneskôr 15. októbra 2023 a ktorými sa upraví cieľ celkovej operácie už schválenej v rámci opatrení uvedených v článkoch 45, 46, 50 a 51 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013, za predpokladu, že sa dokončia všetky prebiehajúce jednotlivé opatrenia, ktoré sú súčasťou celkovej operácie. Dané zmeny musia prijímatelia oznámiť príslušnému orgánu v lehote stanovenej členskými štátmi, pričom ich možno uskutočniť len na základe predchádzajúceho súhlasu príslušného orgánu.

3.   Odchylne od článku 54 ods. 1 delegovaného nariadenia (EÚ) 2016/1149, ak bola príslušnému orgánu v súlade s odsekom 2 písm. b) tohto článku oznámená zmena už schválenej operácie a príslušný orgán túto zmenu schválil, podpora sa vyplatí na jednotlivé opatrenia, ktoré už boli v rámci tejto operácie vykonané, ak sa tieto opatrenia vykonali v plnom rozsahu a prešli administratívnymi kontrolami, prípadne kontrolami na mieste v súlade s kapitolou IV oddielom 1 vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 2016/1150 (8).

4.   Odchylne od článku 54 ods. 4 tretieho, štvrtého, piateho a šiesteho pododseku delegovaného nariadenia (EÚ) 2016/1149 v rozpočtovom roku 2023 v prípade žiadostí o platbu predložených najneskôr k 15. októbru 2023 platí, že ak sa operácie podporované podľa článku 46 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 nevykonávajú na celkovej ploche, na ktorú sa žiadala podpora, členské štáty vypočítajú podporu, ktorá sa má vyplatiť, na základe plochy určenej prostredníctvom kontrol na mieste po vykonaní operácie.

Článok 6

Uplatnenie dočasných výnimočných trhových opatrení

Články 1, 2 a 3 sa uplatňujú na operácie vybrané príslušnými orgánmi v členských štátoch odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia a vykonané najneskôr 15. októbra 2023.

Články 4 a 5 sa uplatňujú na operácie, ktoré sa začali vykonávať v rozpočtovom roku 2023.

Článok 7

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 22. júna 2023

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 671.

(2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/2115 z 2. decembra 2021, ktorým sa stanovujú pravidlá podpory strategických plánov, ktoré majú zostaviť členské štáty v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (strategické plány SPP) a ktoré sú financované z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF) a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) a ktorým sa zrušujú nariadenia (EÚ) č. 1305/2013 a (EÚ) č. 1307/2013 (Ú. v. EÚ L 435, 6.12.2021, s. 1).

(3)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2016/1149 z 15. apríla 2016, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013, pokiaľ ide o vnútroštátne podporné programy v sektore vinohradníctva a vinárstva a ktorým sa mení nariadenie Komisie (ES) č. 555/2008 (Ú. v. EÚ L 190, 15.7.2016, s. 1).

(4)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/2117 z 2. decembra 2021, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1308/2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, nariadenie (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny, nariadenie (EÚ) č. 251/2014 o vymedzení, opise, obchodnej úprave, označovaní a ochrane zemepisných označení aromatizovaných vínnych výrobkov a nariadenie (EÚ) č. 228/2013 o osobitných opatreniach v oblasti poľnohospodárstva v prospech najvzdialenejších regiónov Únie (Ú. v. EÚ L 435, 6.12.2021, s. 262).

(5)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2016/1149 z 15. apríla 2016, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013, pokiaľ ide o vnútroštátne podporné programy v sektore vinohradníctva a vinárstva a ktorým sa mení nariadenie Komisie (ES) č. 555/2008 (Ú. v. EÚ L 190, 15.7.2016, s. 1).

(6)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2016/1150 z 15. apríla 2016, ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013, pokiaľ ide o vnútroštátne podporné programy v sektore vinohradníctva a vinárstva (Ú. v. EÚ L 190, 15.7.2016, s. 23).

(7)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 229/2013 z 13. marca 2013 o osobitných opatreniach v oblasti poľnohospodárstva v prospech menších ostrovov v Egejskom mori a o zrušení nariadenia Rady (ES) č. 1405/2006 (Ú. v. EÚ L 78, 20.3.2013, s. 41).

(8)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2016/1150 z 15. apríla 2016, ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013, pokiaľ ide o vnútroštátne podporné programy v sektore vinohradníctva a vinárstva (Ú. v. EÚ L 190, 15.7.2016, s. 23).


Top