EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0259

Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2017/259 z 13. februára 2017 o niektorých revidovaných výkonnostných cieľoch a primeraných opatreniach zahrnutých do národného plánu alebo plánu funkčných blokov vzdušného priestoru predložených v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 549/2004, ktoré nie sú adekvátne vzhľadom na výkonnostné ciele pre celú Úniu na druhé referenčné obdobie, a ktorým sa stanovujú povinnosti v oblasti nápravných opatrení [oznámené pod číslom C(2017) 729] (Text s významom pre EHP )

C/2017/0729

Ú. v. EÚ L 38, 15.2.2017, p. 76–85 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/259/oj

15.2.2017   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 38/76


VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE (EÚ) 2017/259

z 13. februára 2017

o niektorých revidovaných výkonnostných cieľoch a primeraných opatreniach zahrnutých do národného plánu alebo plánu funkčných blokov vzdušného priestoru predložených v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 549/2004, ktoré nie sú adekvátne vzhľadom na výkonnostné ciele pre celú Úniu na druhé referenčné obdobie, a ktorým sa stanovujú povinnosti v oblasti nápravných opatrení

[oznámené pod číslom C(2017) 729]

(Iba anglické, francúzske, grécke, holandské, maltské, nemecké a talianske znenie je autentické)

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 549/2004 z 10. marca 2004, ktorým sa stanovuje rámec na vytvorenie jednotného európskeho neba (rámcové nariadenie) (1), a najmä na jeho článok 11 ods. 3 písm. c),

so zreteľom na vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 390/2013 z 3. mája 2013, ktorým sa stanovuje systém výkonnosti leteckých navigačných služieb a sieťových funkcií (2), a najmä na jeho článok 15 ods. 3,

keďže:

(1)

V súlade s nariadením (ES) č. 549/2004 majú členské štáty prijať národné plány alebo plány funkčných blokov vzdušného priestoru (ďalej len „FAB“) vrátane záväzných národných cieľov alebo cieľov na úrovni funkčných blokov vzdušného priestoru, pričom sa zabezpečí súlad s výkonnostnými cieľmi pre celú EÚ. V uvedenom nariadení sa takisto stanovuje, že Komisia má posúdiť súlad týchto cieľov na základe kritérií na posúdenie uvedených v článku 11 ods. 6 písm. d). Podrobné pravidlá v tejto súvislosti sú stanovené vo vykonávacom nariadení (EÚ) č. 390/2013.

(2)

Výkonnostné ciele pre celú Úniu v kľúčových oblastiach výkonnosti zameraných na bezpečnosť, životné prostredie, kapacitu a nákladovú efektívnosť na druhé referenčné obdobie (2015 – 2019) prijala Komisia vykonávacím rozhodnutím 2014/132/EÚ (3).

(3)

Komisia prijala 2. marca 2015 vykonávacie rozhodnutie (EÚ) 2015/347 (4) o nesúlade niektorých cieľov zahrnutých do pôvodných plánov výkonnosti s výkonnostnými cieľmi pre celú Úniu, ktorým sa stanovujú odporúčania na revíziu uvedených cieľov. Toto rozhodnutie bolo určené Belgicku, Bulharsku, Českej republike, Nemecku, Grécku, Španielsku, Francúzsku, Chorvátsku, Taliansku, Cypru, Luxembursku, Maďarsku, Malte, Holandsku, Rakúsku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku a Slovenskej republike a požadovali sa v ňom revízie cieľov v kľúčových oblastiach výkonnosti zameraných na kapacitu a/alebo nákladovú efektívnosť.

(4)

Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Nemecko, Grécko, Španielsko, Francúzsko, Chorvátsko, Taliansko, Cyprus, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Slovenská republika predložili do 2. júla 2015 revidované národné plány alebo plány funkčných blokov vzdušného priestoru vrátane revidovaných výkonnostných cieľov. Španielsko a Portugalsko predložili 4. februára 2016 zmenu plánu funkčných blokov vzdušného priestoru s ďalšou revíziou výkonnostných cieľov.

(5)

Orgán na preskúmanie výkonnosti, ktorý má pomáhať Komisii pri realizácii systému výkonnosti podľa článku 3 vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 390/2013, predložil Komisii svoju hodnotiacu správu 15. októbra 2015.

(6)

Posúdenie revidovaných výkonnostných cieľov, pokiaľ ide o ich súlad s výkonnostnými cieľmi pre celú Úniu, sa vykonalo pomocou rovnakých posudzovacích kritérií a metodík, ktoré boli použité pri posudzovaní pôvodne predložených výkonnostných cieľov, a zvážením primeraných opatrení, ak existujú, ktoré prijali príslušné členské štáty na zabezpečenie súladu výkonnostných cieľov s výkonnostnými cieľmi pre celú Úniu.

(7)

Pokiaľ ide o kľúčovú oblasť výkonnosti zameranú na kapacitu, súlad revidovaných cieľov predložených členskými štátmi týkajúcich sa meškania manažmentu toku letovej prevádzky (ATFM) na trati sa posudzoval v súlade so zásadou stanovenou v bode 4 prílohy IV k vykonávaciemu nariadeniu (EÚ) č. 390/2013, pričom na tento účel sa použili príslušné referenčné hodnoty FAB týkajúce sa kapacity, ktorých realizáciou sa má na úrovni Únie zabezpečiť, aby sa tento výkonnostný cieľ pre celú Úniu splnil, a ktoré vypočítal manažér siete a sú uvedené v pláne prevádzky siete (2014 – 2018/2019) a v jeho najnovšej verzii („plán prevádzky siete“). Z posúdenia vyplynulo, že ciele, ktoré predložili Belgicko, Luxembursko, Francúzsko, Nemecko a Holandsko, pokiaľ ide o FABEC, a Cyprus, Grécko, Taliansko a Malta, pokiaľ ide o Blue Med FAB, neboli revidované a nie sú v súlade s príslušnými referenčnými hodnotami, a teda ani s príslušnými výkonnostnými cieľmi pre celú Úniu. Primerané opatrenia, ktoré členské štáty uvedené v tomto odôvodnení prijali, okrem toho nie sú dostatočné, pretože neobsahujú konkrétne harmonogramy s konkrétnymi medzníkmi, a teda nie sú adekvátne vzhľadom na revíziu cieľov, ktoré sa majú dosiahnuť.

(8)

Pokiaľ ide o kľúčovú oblasť výkonnosti zameranú na nákladovú efektívnosť, ciele vyjadrené v traťových stanovených jednotkových nákladoch predložené členskými štátmi sa posudzovali v súlade so zásadami stanovenými v bode 5 v spojení s bodom 1 prílohy IV k vykonávaciemu nariadeniu (EÚ) č. 390/2013 s prihliadnutím na trend traťových stanovených jednotkových nákladov počas druhého referenčného obdobia a celkového trvania prvého a druhého referenčného obdobia (2012 – 2019), na počet jednotiek služieb (prognóza dopravy) a na úroveň traťových stanovených jednotkových nákladov v porovnaní s členskými štátmi, ktoré majú podobné prevádzkové a hospodárske prostredie. Z uvedeného posúdenia vyplynulo, že revidované ciele, ktoré predložili Francúzsko, Nemecko a Holandsko, pokiaľ ide o FABEC, stále nie sú v súlade s príslušnými výkonnostnými cieľmi pre celú Úniu, a to z nasledujúcich dôvodov. Primerané opatrenia, ktoré členské štáty uvedené v tomto odôvodnení prijali, okrem toho nie sú dostatočné, pretože neobsahujú konkrétne harmonogramy s konkrétnymi medzníkmi, a teda nie sú adekvátne vzhľadom na revíziu cieľov, ktoré sa majú dosiahnuť.

(9)

Pokiaľ ide o Francúzsko, jeho revidované ciele sú založené na plánovanom znížení traťových stanovených jednotkových nákladov počas druhého referenčného obdobia v priemere o 1,1 % ročne. Táto hodnota je výrazne nižšia ako cieľové zníženie priemerných traťových stanovených jednotkových nákladov pre celú Úniu počas druhého referenčného obdobia (– 3,3 % ročne). Ani v priebehu celkového trvania prvého a druhého referenčného obdobia sa plánované traťové stanovené jednotkové náklady neznížili v súlade s trendom na úrovni celej Únie (– 0,4 % v porovnaní s – 1,7 %). Revidovaný cieľ na rok 2019 sa zakladá na plánovaných traťových stanovených jednotkových nákladoch, ktoré sú rovnaké ako priemerné traťové stanovené jednotkové náklady členských štátov, ktoré majú podobné prevádzkové a hospodárske prostredie ako Francúzsko, ale približne o 22 % vyššie ako výkonnostný cieľ pre celú Úniu v roku 2019. Traťové stanovené jednotkové náklady plánované na rok 2015 sú okrem toho o 7,9 % vyššie ako skutočné náklady v roku 2014. Okrem toho Francúzsko pri revízii svojich cieľov neupravilo smerom nadol traťové stanovené náklady a zrevidovalo iba prognózu dopravy vyjadrenú v jednotkách služieb, a to smerom nahor.

(10)

Pokiaľ ide o Nemecko, jeho revidované ciele sú založené na plánovanom znížení traťových stanovených jednotkových nákladov počas druhého referenčného obdobia v priemere o 3,5 % ročne. Táto hodnota je mierne vyššia ako cieľové zníženie priemerných traťových stanovených jednotkových nákladov pre celú Úniu počas druhého referenčného obdobia (– 3,3 % ročne). Ani v priebehu celkového trvania prvého a druhého referenčného obdobia sa však traťové stanovené jednotkové náklady neznížili v súlade s trendom na úrovni celej Únie (– 0,8 % v porovnaní s – 1,7 %). Cieľ na rok 2019 sa zakladá na traťových stanovených jednotkových nákladoch plánovaných na rok 2019, ktoré výrazne prevyšujú (+ 12,6 %) priemerné traťové stanovené jednotkové náklady členských štátov, ktoré majú podobné prevádzkové a hospodárske prostredie ako Nemecko, a ktoré sú približne o 34 % vyššie ako výkonnostný cieľ pre celú Úniu v roku 2019. Traťové stanovené jednotkové náklady plánované na rok 2015 sú okrem toho o 3,9 % vyššie ako skutočné náklady v roku 2014.

(11)

Pokiaľ ide o Holandsko, jeho revidované ciele sú založené na plánovanom znížení traťových stanovených jednotkových nákladov počas druhého referenčného obdobia v priemere iba o 0,4 % ročne. Táto hodnota je výrazne nižšia ako cieľové zníženie priemerných traťových stanovených jednotkových nákladov pre celú Úniu počas druhého referenčného obdobia (– 3,3 % ročne). Ani v priebehu celkového trvania prvého a druhého referenčného obdobia sa plánované traťové stanovené jednotkové náklady neznížili v súlade s trendom na úrovni celej Únie (– 0,2 % v porovnaní s – 1,7 %). Revidovaný cieľ na rok 2019 sa zakladá na plánovaných traťových stanovených jednotkových nákladoch, ktoré mierne prevyšujú (+ 1,3 %) priemerné traťové stanovené jednotkové náklady členských štátov, ktoré majú podobné prevádzkové a hospodárske prostredie ako Holandsko a ktoré sú približne o 19 % vyššie ako výkonnostný cieľ pre celú Úniu v roku 2019. Traťové stanovené jednotkové náklady plánované na rok 2015 sú okrem toho o 3,4 % vyššie ako skutočné náklady v roku 2014. Okrem toho Holandsko pri revízii svojich cieľov neupravilo smerom nadol traťové stanovené náklady, ani nezrevidovalo prognózu dopravy vyjadrenú v jednotkách služieb.

(12)

Preto je vhodné, aby Komisia vydala rozhodnutie týkajúce sa potreby nápravných opatrení, ktoré majú členské štáty prijať, aby zabezpečili, že ich vnútroštátne dozorné orgány navrhnú revidované výkonnostné ciele, ktoré sa budú zaoberať nezrovnalosťami zistenými v tomto rozhodnutí. Návrh na takéto nápravné opatrenia by sa mal vypracovať v súlade s článkom 15 ods. 4 vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 390/2013 a vzhľadom na identifikované príčiny nedostatkov a príslušné výkonnostné ciele pre celú Úniu. Podľa nariadenia (ES) č. 549/2004 a vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 390/2013 by mali príslušné členské štáty okrem prijatia nápravných opatrení oznámiť Komisii aj tie aspekty, ktoré poukazujú na ich súlad s týmto rozhodnutím. Oboje by sa mali Komisii oznámiť do dvoch mesiacov od oznámenia tohto rozhodnutia.

(13)

S cieľom riešiť nesúlad v súvislosti s kľúčovou oblasťou výkonnosti zameranou na kapacitu by sa malo zabezpečiť, aby nápravné opatrenia viedli k revidovaným výkonnostným cieľom, ktoré sú v súlade s referenčnými hodnotami pre kapacitu FAB stanovenými v pláne prevádzky siete. Týka sa to najmä týchto oblastných stredísk riadenia (ACC): Maastricht UAC (Nemecko, Belgicko, Luxembursko, Holandsko), Bordeaux, Brest, Marseille a Remeš (Francúzsko), pokiaľ ide o FABEC, Nikózia (Cyprus), Atény a Makedonia (Grécko), pokiaľ ide o Blue Med FAB.

(14)

S cieľom riešiť nezrovnalosti v súvislosti s kľúčovou oblasťou výkonnosti zameranou na nákladovú efektívnosť by sa malo zabezpečiť, aby nápravné opatrenia viedli k revidovaným výkonnostným cieľom.

(15)

Výbor pre jednotné nebo nevydal stanovisko. Považovalo sa za potrebné prijať vykonávací akt a predseda predložil návrh vykonávacieho aktu odvolaciemu výboru na ďalšie prerokovanie. Odvolací výbor stanovisko nevydal,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Výkonnostné ciele, pokiaľ ide o kľúčové oblasti výkonnosti zamerané na kapacitu a nákladovú efektívnosť, uvedené v prílohe I a primerané opatrenia obsiahnuté v revidovaných plánoch výkonnosti, ktoré boli predložené v súlade s nariadením (ES) č. 549/2004, nie sú adekvátne vzhľadom na výkonnostné ciele pre celú Úniu na druhé referenčné obdobie stanovené vo vykonávacom rozhodnutí 2014/132/EÚ.

Článok 2

Belgicko, Luxembursko, Francúzsko, Nemecko a Holandsko, pokiaľ ide o FABEC, Cyprus, Taliansko, Grécko a Malta, pokiaľ ide o Blue Med FAB, prijmú nápravné opatrenia týkajúce sa ich výkonnostných cieľov v kľúčovej oblasti výkonnosti zameranej na kapacitu, pričom zohľadnia návrhy uvedené v časti A prílohy II.

Článok 3

Francúzsko, Nemecko a Holandsko, pokiaľ ide o FABEC, prijmú nápravné opatrenia týkajúce sa ich výkonnostných cieľov v kľúčovej oblasti výkonnosti zameranej na nákladovú efektívnosť, pričom zohľadnia návrhy uvedené v časti B prílohy II.

Článok 4

Toto rozhodnutie je určené Belgickému kráľovstvu, Spolkovej republike Nemecko, Helénskej republike, Francúzskej republike, Talianskej republike, Cyperskej republike, Luxemburskému veľkovojvodstvu, Maltskej republike a Holandskému kráľovstvu.

V Bruseli 13. februára 2017

Za Komisiu

Violeta BULC

členka Komisie


(1)  Ú. v. EÚ L 96, 31.3.2004, s. 1.

(2)  Ú. v. EÚ L 128, 9.5.2013, s. 1.

(3)  Vykonávacie rozhodnutie Komisie 2014/132/EÚ z 11. marca 2014, ktorým sa stanovujú celoúniové výkonnostné ciele pre sieť manažmentu letovej prevádzky a varovné prahy na druhé referenčné obdobie v rokoch 2015 až 2019 (Ú. v. EÚ L 71, 12.3.2014, s. 20).

(4)  Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2015/347 z 2. marca 2015 o nesúlade niektorých cieľov zahrnutých do národných plánov alebo plánov funkčných blokov vzdušného priestoru predložených podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 549/2004 s výkonnostnými cieľmi pre celú Úniu na druhé referenčné obdobie a ktorým sa stanovujú odporúčania na revíziu uvedených cieľov (Ú. v. EÚ L 60, 4.3.2015, s. 48).


PRÍLOHA I

Výkonnostné ciele v kľúčových oblastiach výkonnosti zameraných na kapacitu a nákladovú efektívnosť zahrnuté do revidovaných národných plánov alebo plánov funkčných blokov vzdušného priestoru predložených v súlade s nariadením (ES) č. 549/2004, ktoré nie sú adekvátne vzhľadom na výkonnostné ciele pre celú Úniu na druhé referenčné obdobie

Kľúčová oblasť výkonnosti zameraná na kapacitu

Miera meškania manažmentu toku letovej prevádzky (ATFM) na trati v minútach/let

ČLENSKÝ ŠTÁT

FAB

CIEĽOVÁ TRAŤOVÁ KAPACITA FAB

2015

2016

2017

2018

2019

Belgicko/Luxembursko

FABEC

0,48

0,49

0,48

0,47

V súlade (0,43)

Francúzsko

Nemecko

Holandsko

[Švajčiarsko]

Cyprus

Blue Med

0,35

0,36

0,37

0,37

0,38

Grécko

Taliansko

Malta

Kľúčová oblasť výkonnosti zameraná na nákladovú efektívnosť

Vysvetlivky:

Kód

Položka

Jednotky

A

Celkové traťové stanovené náklady

(v nominálnom vyjadrení a v národnej mene)

B

Miera inflácie

(%)

C

Index inflácie

(100 = 2009)

D

Celkové traťové stanovené náklady

(v reálnych cenách z roku 2009 a v národnej mene)

E

Celkové traťové jednotky služieb

(TSU)

F

Traťové stanovené jednotkové náklady (DUC)

(v reálnych cenách z roku 2009 a v národnej mene)

FABEC

Zóna spoplatňovania: Francúzsko – mena: EUR

 

2015

2016

2017

2018

2019

A

1 290 640 175

1 296 576 851

1 328 676 964

1 340 098 296

1 343 820 915

B

0,1 %

0,8 %

1,1 %

1,2 %

1,5 %

C

108,2

109,1

110,3

111,7

113,3

D

1 192 625 922

1 188 249 284

1 204 538 004

1 200 012 085

1 186 146 439

E

18 662 000

19 177 000

19 300 000

19 526 000

19 759 000

F

63,91

61,96

62,41

61,46

60,03


Zóna spoplatňovania: Nemecko – mena: EUR

 

2015

2016

2017

2018

2019

A

1 069 142 223

1 039 589 465

1 036 418 901

1 036 540 416

1 035 149 924

B

1,4 %

1,6 %

1,7 %

1,7 %

1,7 %

C

109,9

111,7

113,6

115,5

117,5

D

972 517 385

930 743 590

912 394 284

897 248 041

881 066 280

E

12 801 000

13 057 000

13 122 000

13 242 000

13 365 000

F

75,97

71,28

69,53

67,76

65,92


Zóna spoplatňovania: Holandsko – mena: EUR

 

2015

2016

2017

2018

2019

A

184 921 748

184 103 594

187 392 113

194 163 267

198 569 117

B

1,00 %

1,24 %

1,44 %

1,49 %

1,51 %

C

110,6

112,0

113,6

115,3

117,0

D

167 178 324

164 400 112

164 961 239

168 412 538

169 672 018

E

2 806 192

2 825 835

2 845 616

2 874 072

2 902 813

F

59,57

58,18

57,97

58,60

58,45


PRÍLOHA II

Návrhy nápravných opatrení

A.   Kľúčová oblasť výkonnosti zameraná na kapacitu

Nasledujúce návrhy nápravných opatrení sa týkajú kľúčovej oblasti výkonnosti zameranej na kapacitu na úrovni oblastných stredísk riadenia (ACC) a majú za cieľ riešiť základné príčiny nedostatočnej kapacity.

BlueMed FAB

Cyprus (ACC Nikózia)

Príčiny nedostatočnej kapacity: nepružné využívanie zamestnancov, nízke kapacity sektora, nedostatočná flexibilita pri konfiguráciách sektora, nedostatočná flexibilita v systéme otvárania, neúplné plnenie opatrení na zvýšenie kapacity naplánovaných v pláne kapacity.

Návrhy nápravných opatrení:

1.

Urýchlená realizácia novej organizácie poskytovateľa leteckých navigačných služieb (ANSP);

2.

Vypracovanie nového plánu výkonnosti s cieľom zabezpečiť potrebnú kapacitu po zvážení:

a)

vykonávania návrhov na resektorizáciu;

b)

prehodnotenia kapacít sektora;

3.

Vykonávanie:

a)

flexibilného rozpisu služieb, ktorým sa zabezpečí lepšie zladenie dopytu po doprave a prevádzkových časov sektora;

b)

flexibilného otvárania konfigurácií podľa tokov prevádzky;

4.

Zlepšené techniky toku letovej prevádzky a riadenia kapacity (ATFCM).

Vo svojom pláne výkonnosti Cyprus uviedol, že zlepšenia celkovej výkonnosti sa môžu dosiahnuť až po uskutočnení inštitucionálnych zmien, ktoré sú potrebné na zriadenie novej organizácie poskytovateľa leteckých navigačných služieb (ANSP), preto sa navrhuje, aby Cyprus tieto zmeny uskutočnil čo najskôr.

Grécko (ACC Atény a ACC Makedonia)

Príčiny nedostatočnej kapacity: nedostatočné investície do riadenia letovej prevádzky (ATC), nedostatočný nábor zamestnancov letovej prevádzky.

Návrh nápravných opatrení:

1.

Realizácia opatrení na zlepšenie výkonnosti po zvážení odluky subjektu poskytovateľa leteckých navigačných služieb (ANSP) od štátnej správy;

2.

Reorganizácia poskytovateľa leteckých navigačných služieb (ANSP) tak, aby bolo možné zabezpečiť včasné vypracovanie a realizáciu operačných plánov a nábor zamestnancov;

3.

Vypracovanie komplexného plánu reštrukturalizácie na realizáciu nových techník zlepšenia flexibility, zmien sezónnej konfigurácie a flexibilného rozpisu služieb.

FABEC

Nemecko, Belgicko, Luxembursko, Holandsko (ACC Maastricht UAC)

Príčiny nedostatočnej kapacity: nedostatočná kapacita na úrovni sektorovej skupiny po nepredvídateľných zmenách dopravných vzorcov, ktoré sa odohrali v roku 2015, nepravdepodobný nárast kapacity z projektov vzdušného priestoru FABEC v období plánovania.

Návrhy nápravných opatrení:

1.

Zlepšenie krížového výcviku zamestnancov letovej prevádzky, ktorým sa na úrovni sektorovej skupiny zabezpečí lepšie zladenie dopytu po doprave a prevádzkových časov sektora;

2.

Vypracovanie a realizácia návrhov na resektorizáciu;

3.

Vykonávanie plánovaných zlepšení systému manažmentu letovej prevádzky (ATM).

Francúzsko (ACC Bordeaux)

Príčiny nedostatočnej kapacity: výcvik a zavádzanie nového systému ATM – ERATO.

Návrhy nápravných opatrení:

1.

Zlepšené techniky ATFCM;

2.

Flexibilný plán prechodu na nový systém ATM, koordinovaný s manažérom siete, ktorý bude obsahovať vhodné zmierňovacie opatrenia na zníženie porúch.

Francúzsko (ACC Brest)

Príčiny nedostatočnej kapacity: výcvik a zavádzanie nového systému ATM – ERATO, sektorizácia a systémy otvárania sektora by mohli byť lepšie prispôsobené dopytu po doprave.

Návrhy nápravných opatrení:

1.

Vykonávanie návrhov na resektorizáciu;

2.

Flexibilný rozpis služieb, ktorým sa zabezpečí lepšie zladenie dopytu po doprave a prevádzkových časov sektora;

3.

Flexibilné otváranie konfigurácií podľa tokov prevádzky;

4.

Zlepšené techniky ATFCM.

Francúzsko (ACC Marseille)

Príčiny nedostatočnej kapacity: nedostatočná kapacita počas víkendov v dôsledku neprispôsobených otváracích schém sektora, výcvik a zavádzanie nového systému ATM – 4Flight (2017 – 2019).

Návrhy nápravných opatrení:

1.

Flexibilný rozpis služieb, ktorým sa zabezpečí lepšie zladenie dopytu po doprave a prevádzkových časov sektora, a to najmä cez víkendy;

2.

Flexibilné otváranie konfigurácií podľa tokov prevádzky;

3.

Zlepšené techniky ATFCM;

4.

Opatrenia pre návrh trate a sektorizáciu so zameraním na prepojenie s ACC Barcelona;

5.

Flexibilný plán prechodu na nový systém ATM, koordinovaný s manažérom siete, ktorý bude obsahovať vhodné zmierňovacie opatrenia.

Francúzsko (ACC Remeš)

Príčiny nedostatočnej kapacity: výcvik a zavádzanie nového systému ATM – 4Flight (2017 – 2019), rozloženie dopravy s vyšším dopytom po doprave na najkratšie trate, nedostatočná predvídateľnosť dopytu po doprave v niektorých sektoroch.

Návrhy nápravných opatrení:

1.

Opatrenia pre návrh trate a sektorizáciu;

2.

Flexibilný rozpis služieb, ktorým sa zabezpečí lepšie zladenie dopytu po doprave a prevádzkových časov sektora;

3.

Flexibilné otváranie konfigurácií podľa tokov prevádzky;

4.

Zlepšené techniky ATFCM.

5.

Flexibilný plán prechodu na nový systém ATM, koordinovaný s manažérom siete, ktorý bude obsahovať vhodné zmierňovacie opatrenia.

Vylepšenia systému ATM sa vo Francúzsku vyžadujú na zabezpečenie dlhodobých zlepšení, preto sa navrhuje, aby Francúzsko zlepšilo výkonnosť lepším plánovaním realizácie nového systému vo fázach.

B.   Kľúčová oblasť výkonnosti zameraná na nákladovú efektívnosť

Nasledujúce návrhy nápravných opatrení v kľúčovej oblasti výkonnosti zameranej na nákladovú efektívnosť sa môžu vykonať v krátkodobom horizonte, pričom sa zohľadní vzájomná závislosť medzi zostávajúcimi kľúčovými oblasťami výkonnosti, ako aj investičné schopnosti na úrovni dôležitých systémov. Návrhy sú zamerané sa tri zlepšenia, konkrétne prognózu dopravy, mieru návratnosti kapitálu a úrokovú sadzbu z dlhov.

Francúzsko

Návrhy nápravných opatrení:

1.

Doprava: Už v júli 2015 Francúzsko, na rozdiel od informácií uvedených v pôvodnom pláne výkonnosti, revidovalo smerom nahor údaje o doprave plánovanej na druhé referenčné obdobie (v priemere o + 2,9 %), čím sa prognóza plánovanej dopravy dostala na spodnú úroveň scenára STATFOR z februára 2015. Z aktuálnych prognóz dopravy na rok 2015 a z najnovšej predpovede STATFOR-u z februára 2016 však vyplýva, že údaje o plánovanej doprave sa budú ďalej revidovať smerom nahor tak, aby zohľadňovali najnovšie dostupné informácie.

2.

Úroková sadzba z dlhov: Úrokovú sadzbu z dlhov pre ANSP (DSNA) počas druhého referenčného obdobia Francúzsko predpokladá na úrovni 2,7 %. Menové podmienky sa však výrazne zmenili. Dlhodobé bezrizikové úrokové sadzby štátnych dlhopisov pre Francúzsko sú v súčasnosti na historickom minime a na základe údajov Európskej centrálnej banky sa harmonizované dlhodobé sadzby nachádzajú pod úrovňou 1 %. DSNA okrem toho nie je korporátnym subjektom a jeho dlh (a s ním súvisiaca riziková prirážka) môže byť úzko previazaný s dlhodobou štátnou referenčnou sadzbou. Preto sa navrhuje, aby Francúzsko na výpočet kapitálových nákladov DSNA využilo nižšiu úrokovú sadzbu.

Úprava údajov o plánovanej doprave na roky 2018 a 2019 a stanovenie stropu úrokovej sadzby z dlhov na obdobie rokov 2018 až 2019 napríklad na úroveň 1,5 % bude mať za následok trend traťových stanovených jednotkových nákladov počas druhého referenčného obdobia na úrovni – 2,2 % ročne, ktorý sa blíži trendu na úrovni celej Únie (– 3,3 % ročne), a trend traťových stanovených jednotkových nákladov počas celkového trvania prvého a druhého referenčného obdobia na úrovni – 1,1 % ročne, ktorý sa blíži cieľu celej Únie (– 1,7 % ročne).

Nemecko

Návrhy nápravných opatrení:

Doprava: Už v júli 2015 Nemecko, na rozdiel od informácií uvedených v pôvodnom pláne výkonnosti, revidovalo smerom nahor údaje o doprave plánovanej na druhé referenčné obdobie (v priemere o + 2,7 %), čím sa prognóza plánovanej dopravy dostala na spodnú úroveň scenára STATFOR z februára 2015. Z aktuálnych prognóz dopravy na rok 2015 a z najnovšej predpovede STATFOR-u (z februára 2016) však vyplýva, že údaje o plánovanej doprave sa budú ďalej revidovať smerom nahor tak, aby zohľadňovali najnovšie dostupné informácie.

Uznáva sa, že okrem tohto krátkodobého opatrenia Nemecko opäť významne investovalo do svojho ANSP na druhé referenčné obdobie. Existuje však riziko zásadného zvýšenia nákladov na konci druhého referenčného obdobia, a preto sa navrhuje, aby Nemecko zvážilo dlhodobé opatrenia na riešenie hlbších problémov základne skutočných nákladov, ktoré budú mať za následok napríklad trend traťových stanovených jednotkových nákladov počas celkového trvania prvého a druhého referenčného obdobia na úrovni – 1,5 % ročne, ktorý sa blíži cieľu celej Únie (– 1,7 % ročne).

Holandsko

Návrhy nápravných opatrení:

1.

Doprava: V júli 2015 Holandsko, na rozdiel od informácií uvedených v pôvodnom pláne výkonnosti, nerevidovalo nárast dopravy plánovaný na druhé referenčné obdobie, ktorý vychádzal zo spodnej úrovne scenára STATFOR z februára 2015. Z aktuálnych prognóz dopravy na rok 2015 a z najnovšej predpovede STATFOR-u (z februára 2016) vyplýva, že údaje o plánovanej doprave sa budú revidovať smerom nahor tak, aby zohľadňovali najnovšie dostupné informácie.

2.

Úroková sadzba z dlhov: Úrokovú sadzbu z dlhov pre ANSP (LVNL) na rok 2019 Holandsko predpokladá na úrovni 3,2 %. Menové podmienky sa však výrazne zmenili. Dlhodobé úrokové sadzby pre Holandsko sú v súčasnosti na historickom minime a na základe údajov Európskej centrálnej banky sa harmonizované dlhodobé sadzby nachádzajú výrazne pod úrovňou 1 %. Preto sa navrhuje, aby Holandsko na výpočet kapitálových nákladov LVNL využilo mierne nižšiu úrokovú sadzbu.

Úprava údajov o plánovanej doprave na roky 2018 a 2019 a stanovenie stropu úrokovej sadzby z dlhov na rok 2019 napríklad na úroveň 3,0 % bude mať za následok trend traťových stanovených jednotkových nákladov počas druhého referenčného obdobia na úrovni – 2,5 % ročne, ktorý sa blíži trendu na úrovni celej Únie (– 3,3 % ročne), a trend traťových stanovených jednotkových nákladov počas celkového trvania prvého a druhého referenčného obdobia na úrovni – 1,5 % ročne, ktorý sa blíži cieľu celej Únie (– 1,7 % ročne).


Top