Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0585

    Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2015/585 z  18. decembra 2014 , ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013, pokiaľ ide o regulačné technické predpisy na určenie období rizika dozabezpečenia Text s významom pre EHP

    Ú. v. EÚ L 98, 15.4.2015, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2015/585/oj

    15.4.2015   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 98/1


    DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2015/585

    z 18. decembra 2014,

    ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013, pokiaľ ide o regulačné technické predpisy na určenie období rizika dozabezpečenia

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013 z 26. júna 2013 o prudenciálnych požiadavkách na úverové inštitúcie a investičné spoločnosti a o zmene nariadenia (EÚ) č. 648/2012 (1), a najmä na jeho článok 304 ods. 5 štvrtý pododsek,

    keďže:

    (1)

    Rámec pre výpočet období rizika dozabezpečenia používaných na výpočet požiadaviek na vlastné zdroje zúčtovacích členov pre expozície voči ich klientom by mal byť vhodný tak pre inštitúcie, ktoré používajú metódu interných modelov, ako aj pre inštitúcie, ktoré používajú štandardizované metódy. Mal by takisto odzrkadľovať zmeny podmienok na trhu, aby predstavoval vhodný prístup z prudenciálneho hľadiska bez toho, aby týmto inštitúciám spôsoboval nadmerné zaťaženie pri výkone činnosti.

    (2)

    Vymedzenie období likvidácie, ktoré používajú centrálne protistrany, nie je totožné s vymedzením období rizika dozabezpečenia, ktoré používajú zúčtovací členovia na účely výpočtu ich požiadaviek na vlastné zdroje pre expozície voči ich klientom. Tieto dve vymedzenia sú však z hľadiska svojej podstaty veľmi podobné. Obdobia likvidácie odzrkadľujú zmeny v podmienkach na trhu a zohľadňujú lehoty na zavretie zmlúv a transakcií. Odhady centrálnych protistrán týkajúce sa období likvidácie by preto mali slúžiť ako náhradné údaje pre obdobia rizika dozabezpečenia na výpočet požiadaviek na vlastné zdroje zúčtovacích členov pre expozície voči ich klientom.

    (3)

    Použitím období likvidácie by sa zabezpečilo aj komplexné pokrytie všetkých typov produktov a transakcií uvedených v článku 301 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 575/2013, ktoré sa zúčtovávajú prostredníctvom centrálnych protistrán, a zároveň by to malo ďalšiu výhodu v tom, že by neboli potrebné aktualizácie tohto delegovaného nariadenia, vždy keď by centrálna protistrana začala zúčtovávať nový typ produktu alebo transakcie.

    (4)

    Na rozdiel od období rizika dozabezpečenia obdobia likvidácie, ktoré centrálne protistrany zverejňujú, zahŕňajú niekedy dodatočné obdobia na umožnenie novácie pozícií voči zúčtovaciemu členovi, ktorý si plní záväzky. Keďže tieto dodatočné obdobia sa týkajú len období likvidácie a nezohľadňujú žiadny rozdiel v rizikách, ktoré vznikajú zúčtovacím členom, nemusia sa pridávať k obdobiam rizika dozabezpečenia, ktoré môžu inštitúcie používať na výpočet požiadaviek na vlastné zdroje pre svoje expozície voči klientovi, ak konajú ako zúčtovací členovia.

    (5)

    S cieľom zabezpečiť, aby takéto odhady podliehali schváleniu orgánom dohľadu, by sa malo umožniť, aby sa ako náhradné údaje pre obdobia rizika dozabezpečenia na výpočet požiadaviek na vlastné zdroje zúčtovacích členov pre expozície voči ich klientom mohli používať len tie obdobia likvidácie, ktoré odhadli kvalifikované centrálne protistrany, ako sú vymedzené v článku 4 ods. 1 bode 88 nariadenia (EÚ) č. 575/2013.

    (6)

    Keďže cieľom obdobia rizika dozabezpečenia je zachytiť zmeny trhovej hodnoty súboru vzájomného započítavania transakcií počas obdobia od poslednej výmeny kolaterálu, ktorý pokrýva uvedený súbor vzájomného započítavania, s protistranou, ktorá zlyhala, do zatvorenia pozícií a opätovného hedžingu vyplývajúceho trhového rizika, a keďže trhy môžu byť počas niektorých kalendárnych dní zatvorené, obdobia rizika dozabezpečenia by mali byť vyjadrené v pracovných dňoch. Tým sa zabezpečí, aby požiadavky na vlastné zdroje v prípade týchto transakcií plne zohľadňovali riziká, ktorým je inštitúcia vystavená počas obdobia rizika dozabezpečenia. Je preto vhodné stanoviť, aby obdobie rizika dozabezpečenia používané na účely článku 304 ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 575/2013 trvalo päť pracovných dní, t. j. aby bolo dlhšie ako minimálne obdobie piatich dní stanovené v uvedenom článku. Minimálne obdobie rizika dozabezpečenia by tak bolo zosúladené s ustanoveniami tretej časti hlavy II kapitoly 6 oddielu 6 nariadenia (EÚ) č. 575/2013, ktoré sa vzťahujú na požiadavky na používanie metódy interných modelov.

    (7)

    V súlade s článkom 304 ods. 3 a 4 nariadenia (EÚ) č. 575/2013 kratšie obdobia rizika dozabezpečenia môžu inštitúcie uplatniť na výpočet požiadaviek na vlastné zdroje pre ich expozície voči klientovi len vtedy, keď konajú ako zúčtovací členovia. Pravidlá týkajúce sa období rizika dozabezpečenia, ktoré môžu inštitúcie použiť na základe uvedených ustanovení, neplatia, keď inštitúcie vypočítavajú požiadavky na vlastné zdroje pre expozície voči klientovi, ale nekonajú ako zúčtovací členovia pre tieto expozície. To platí bez ohľadu na to, či takéto inštitúcie uplatňujú metódu interných modelov, alebo nie, a bez ohľadu na to, či sa príslušné expozície voči klientom centrálne zúčtovávajú, alebo nie.

    (8)

    Toto nariadenie vychádza z návrhu regulačných technických predpisov, ktoré Európsky orgán pre bankovníctvo predložil Komisii.

    (9)

    Európsky orgán pre bankovníctvo vykonal otvorené verejné konzultácie k návrhu regulačných technických predpisov, z ktorých toto nariadenie vychádza, analyzoval možné súvisiace náklady a prínosy a požiadal Skupinu zainteresovaných strán v bankovníctve vytvorenú v súlade s článkom 37 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1093/2010 o stanovisko (2),

    PRIJALA TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    1.   Obdobia rizika dozabezpečenia súboru vzájomného započítavania, ktoré inštitúcie môžu použiť na účely článku 304 ods. 3 a 4 nariadenia (EÚ) č. 575/2013, musia byť určené v súlade s odsekmi 2 a 3 tohto článku.

    2.   Ak príslušný súbor vzájomného započítavania zahŕňa transakcie zúčtovávané s kvalifikovanou centrálnou protistranou vymedzenou v článku 4 ods. 1 bode 88 nariadenia (EÚ) č. 575/2013, obdobie rizika dozabezpečenia, ktoré môžu inštitúcie použiť, je dlhšie z týchto období:

    a)

    päť pracovných dní;

    b)

    najdlhšie obdobie likvidácie zmlúv alebo transakcií zahrnutých do súboru vzájomného započítavania, ktoré je zverejnené v súlade s článkom 10 ods. 1 písm. b) bodom vi) delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 153/2013 (3) kvalifikovanou centrálnou protistranou, s ktorou sa tieto zmluvy alebo transakcie zúčtovávajú.

    Na účely písmena b) prvého pododseku, keď zverejnené obdobie likvidácie zahŕňa dodatočné obdobie na účely novácie pozícií voči zúčtovaciemu členovi, ktorý si plní záväzky, obdobie, ktoré majú inštitúcie použiť ako obdobie rizika dozabezpečenia, nesmie zahŕňať toto dodatočné obdobie.

    3.   Keď príslušný súbor vzájomného započítavania zahŕňa transakcie, ktoré sa nezúčtovávajú s kvalifikovanou centrálnou protistranou vymedzenou v článku 4 ods. 1 bode 88 nariadenia (EÚ) č. 575/2013, obdobie rizika dozabezpečenia, ktoré môžu inštitúcie použiť, je aspoň desať pracovných dní.

    Článok 2

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli 18. decembra 2014

    Za Komisiu

    predseda

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  Ú. v. EÚ L 176, 27.6.2013, s. 1.

    (2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1093/2010 z 24. novembra 2010, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre bankovníctvo) a ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie č. 716/2009/ES a zrušuje rozhodnutie Komisie 2009/78/ES (Ú. v. EÚ L 331, 15.12.2010, s. 12).

    (3)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 153/2013 z 19. decembra 2012, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012, pokiaľ ide o regulačné technické normy týkajúce sa požiadaviek na centrálne protistrany (Ú. v. EÚ L 52, 23.2.2013, s. 41).


    Top