Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0106

2013/106/EÚ: Rozhodnutie Európskej rady z  11. mája 2012 o preskúmaní zmeny a doplnenia zmlúv, ktoré navrhla írska vláda vo forme Protokolu o obavách írskeho ľudu týkajúcich sa Lisabonskej zmluvy, ktorý má byť pripojený k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie, zo strany konferencie zástupcov vlád členských štátov a o nezvolaní konventu

Ú. v. EÚ L 60, 2.3.2013, p. 129–130 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/106(1)/oj

Related international agreement

2013/106/EÚ: Rozhodnutie Európskej rady z  11. mája 2012 o preskúmaní zmeny a doplnenia zmlúv, ktoré navrhla írska vláda vo forme Protokolu o obavách írskeho ľudu týkajúcich sa Lisabonskej zmluvy, ktorý má byť pripojený k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie, zo strany konferencie zástupcov vlád členských štátov a o nezvolaní konventu - Protokol o obavách írskeho ľudu týkajúcich sa Lisabonskej zmluvy

Úradný vestník L 060 , 02/03/2013 S. 0129 - 0139


Rozhodnutie Európskej rady

z 11. mája 2012

o preskúmaní zmeny a doplnenia zmlúv, ktoré navrhla írska vláda vo forme Protokolu o obavách írskeho ľudu týkajúcich sa Lisabonskej zmluvy, ktorý má byť pripojený k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie, zo strany konferencie zástupcov vlád členských štátov a o nezvolaní konventu

(2013/106/EÚ)

EURÓPSKA RADA,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 48 ods. 3,

so zreteľom na návrh na zmenu a doplnenie zmlúv, ktorý Rade 20. júla 2011 predložila írska vláda a ktorý Rada 12. októbra 2011 predložila Európskej rade,

so zreteľom na súhlas Európskeho parlamentu s nezvolaním konventu [1],

so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu [2],

po informovaní národných parlamentov o návrhu,

so zreteľom na stanovisko Európskej komisie [3],

keďže:

(1) Hlavy štátov alebo predsedovia vlád 27 členských štátov Európskej únie zasadajúci v Európskej rade 18. – 19. júna 2009 prijali rozhodnutie o obavách írskeho ľudu týkajúcich sa Lisabonskej zmluvy a vyhlásili, že v čase uzavretia nasledujúcej zmluvy o pristúpení uvedú ustanovenia uvedeného rozhodnutia v protokole, ktorý sa v súlade s príslušnými ústavnými požiadavkami pripojí k Zmluve o Európskej únii (ďalej len "Zmluva o EÚ") a Zmluve o fungovaní Európskej únie (ďalej len "ZFEÚ").

(2) Írska vláda 20. júla 2011 v súlade s článkom 48 ods. 2 prvou vetou Zmluvy o EÚ predložila návrh na zmenu a doplnenie zmlúv vo forme Protokolu o obavách írskeho ľudu týkajúcich sa Lisabonskej zmluvy.

(3) Rada 12. októbra 2011 v súlade s článkom 48 ods. 2 treťou vetou Zmluvy o EÚ predložila návrh írskej vlády Európskej rade. Informovala o ňom aj národné parlamenty.

(4) Európska rada na zasadnutí, ktoré sa konalo 23. októbra 2011, v súlade s článkom 48 ods. 3 prvým pododsekom Zmluvy o EÚ rozhodla o konzultácii navrhovaných zmien a doplnení s Európskym parlamentom a Komisiou. V súlade s článkom 48 ods. 3 druhým pododsekom Zmluvy o EÚ sa tiež rozhodla požiadať Európsky parlament o súhlas s nezvolaním konventu, pretože podľa jej názoru nie je zvolanie konventu odôvodnené rozsahom navrhovaných zmien a doplnení.

(5) Európsky parlament zaujal 18. apríla 2012 k navrhovaným zmenám a doplneniam kladné stanovisko. Vyslovil aj súhlas s tým, aby sa nezvolal konvent, pretože jeho zvolanie nie je odôvodnené rozsahom navrhovaných zmien a doplnení. Komisia 4. mája 2012 zaujala k navrhovaným zmenám a doplneniam kladné stanovisko.

(6) Je preto vhodné, aby Európska rada v súlade s článkom 48 ods. 3 druhým pododsekom Zmluvy o EÚ rozhodla, že konferencia zástupcov vlád členských štátov by mala preskúmať zmeny a doplnenia, ktoré navrhla írska vláda, aby Európska rada vymedzila mandát konferencie a rozhodla o nezvolaní konventu,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Európska rada týmto rozhodla, že konferencia zástupcov vlád členských štátov preskúma zmeny a doplnenia navrhnuté írskou vládou vo forme Protokolu o obavách írskeho ľudu týkajúcich sa Lisabonskej zmluvy, ktorý sa má pripojiť k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie, v znení, ktoré je pripojené k tomuto rozhodnutiu a ktoré bude predstavovať mandát uvedenej konferencie. Vzhľadom na rozsah navrhovaných zmien a doplnení sa konvent podľa článku 48 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii nezvolá.

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli 11. mája 2012

Za Európsku radu

predseda

H. van Rompuy

[1] Súhlas z 18. apríla 2012 (zatiaľ neuverejnený v úradnom vestníku).

[2] Stanovisko z 18. apríla 2012 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

[3] Stanovisko zo 4. mája 2012 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

--------------------------------------------------

Protokol

o obavách írskeho ľudu týkajúcich sa Lisabonskej zmluvy

BELGICKÉ KRÁĽOVSTVO,

BULHARSKÁ REPUBLIKA,

ČESKÁ REPUBLIKA,

DÁNSKE KRÁĽOVSTVO,

SPOLKOVÁ REPUBLIKA NEMECKO,

ESTÓNSKA REPUBLIKA,

ÍRSKO,

HELÉNSKA REPUBLIKA

ŠPANIELSKE KRÁĽOVSTVO,

FRANCÚZSKA REPUBLIKA,

TALIANSKA REPUBLIKA,

CYPERSKÁ REPUBLIKA,

LOTYŠSKÁ REPUBLIKA,

LITOVSKÁ REPUBLIKA,

LUXEMBURSKÉ VEĽKOVOJVODSTVO,

MAĎARSKO,

MALTA,

HOLANDSKÉ KRÁĽOVSTVO,

RAKÚSKA REPUBLIKA,

POĽSKÁ REPUBLIKA,

PORTUGALSKÁ REPUBLIKA,

RUMUNSKO,

SLOVINSKÁ REPUBLIKA,

SLOVENSKÁ REPUBLIKA,

FÍNSKA REPUBLIKA,

ŠVÉDSKE KRÁĽOVSTVO,

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO VEĽKEJ BRITÁNIE A SEVERNÉHO ÍRSKA,

ďalej len "VYSOKÉ ZMLUVNÉ STRANY",

PRIPOMÍNAJÚC rozhodnutie hláv štátov alebo predsedov vlád 27 členských štátov Európskej únie, ktorí sa zišli na zasadnutí Európskej rady 18. – 19. júna 2009, o obavách írskeho ľudu týkajúcich sa Lisabonskej zmluvy;

PRIPOMÍNAJÚC vyhlásenie hláv štátov a predsedov vlád, ktorí sa zišli na zasadnutí Európskej rady 18. – 19. júna 2009, že v čase uzavretia nasledujúcej zmluvy o pristúpení uvedú ustanovenia uvedeného rozhodnutia v protokole, ktorý sa v súlade s príslušnými ústavnými požiadavkami pripojí k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie;

BERÚC NA VEDOMIE podpísanie zmluvy medzi vysokými zmluvnými stranami a Chorvátskou republikou o pristúpení Chorvátska k Európskej únii zo strany vysokých zmluvných strán;

SA DOHODLI NA týchto ustanoveniach, ktoré sa pripoja k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie:

HLAVA I

PRÁVO NA ŽIVOT, RODINA A VZDELANIE

Článok 1

Žiadne ustanovenie Lisabonskej zmluvy, ktorou sa priznáva Charte základných práv Európskej únie právny štatút, ani žiadne ustanovenie uvedenej zmluvy týkajúce sa priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti sa nedotýka rozsahu a uplatniteľnosti ochrany práva na život podľa článku 40.3.1, 40.3.2 a 40.3.3, ochrany rodiny podľa článku 41 a ochrany práv v súvislosti so vzdelaním podľa článku 42 a článku 44.2.4 a 44.2.5 ustanovených ústavou Írska.

HLAVA II

ZDAŇOVANIE

Článok 2

Žiadne ustanovenie v Lisabonskej zmluve žiadnym spôsobom a pre žiaden členský štát nemení rozsah ani pôsobnosť právomocí Európskej únie v oblasti daní.

HLAVA III

BEZPEČNOSŤ A OBRANA

Článok 3

Činnosť Únie na medzinárodnej scéne sa spravuje zásadami demokracie, právneho štátu, univerzálnosti a nedeliteľnosti ľudských práv a základných slobôd, zásadou zachovávania ľudskej dôstojnosti, zásadami rovnosti a solidarity a dodržiavajú sa pri nej zásady Charty Organizácie Spojených národov a medzinárodného práva.

Spoločná bezpečnostná a obranná politika Únie je neoddeliteľnou súčasťou spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky a zabezpečuje Únii operačnú schopnosť na uskutočňovanie misií mimo Únie na udržanie mieru, predchádzanie konfliktom a posilňovanie medzinárodnej bezpečnosti v súlade so zásadami Charty Organizácie Spojených národov.

Nie je ňou dotknutá bezpečnostná a obranná politika žiadneho členského štátu vrátane Írska ani ňou nie sú dotknuté povinnosti žiadneho členského štátu.

Lisabonskou zmluvou nie je ovplyvnená ani dotknutá tradičná írska politika vojenskej neutrality.

Bude na rozhodnutí členských štátov vrátane Írska, aby konajúc v duchu solidarity a bez toho, aby bola dotknutá tradičná politika vojenskej neutrality, stanovili povahu pomoci alebo podpory, ktorú poskytnú členskému štátu, ktorý sa stal objektom teroristického útoku alebo obeťou ozbrojenej agresie na svojom území.

Každé rozhodnutie vedúce k spoločnej obrane si bude vyžadovať jednomyseľné rozhodnutie Európskej rady. Prijatie alebo neprijatie spoločnej obrany bude záležitosťou členských štátov vrátane Írska, o ktorej rozhodnú v súlade s ustanoveniami Lisabonskej zmluvy a v súlade so svojimi príslušnými ústavnými požiadavkami.

Žiadnym ustanovením v tejto hlave nie je ovplyvnená ani dotknutá pozícia, ani politika žiadneho iného členského štátu v oblasti bezpečnosti a obrany.

Každý členský štát taktiež v súlade s ustanoveniami Lisabonskej zmluvy a akýmikoľvek vnútornými právnymi požiadavkami rozhodne o tom, či sa bude podieľať na stálej štruktúrovanej spolupráci, alebo na činnosti Európskej obrannej agentúry.

V Lisabonskej zmluve sa neustanovuje vytvorenie európskej armády ani branná povinnosť voči žiadnemu vojenskému zoskupeniu.

Lisabonská zmluva nemá vplyv na právo Írska ani žiadneho iného členského štátu stanoviť povahu a výšku svojich výdavkov na obranu a bezpečnosť a povahu svojich obranných spôsobilostí.

O účasti alebo neúčasti na akejkoľvek vojenskej operácii sa rozhodne Írsko alebo akýkoľvek iný členský štát v súlade so svojimi vnútornými právnymi požiadavkami.

HLAVA IV

ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

Článok 4

Tento protokol zostáva otvorený na podpis pre vysoké zmluvné strany do 30. júna 2012.

Vysoké zmluvné strany a v prípade, že tento protokol nenadobudol platnosť do dátumu pristúpenia Chorvátskej republiky k Európskej únii, aj Chorvátska republika, ratifikujú tento protokol v súlade so svojimi príslušnými ústavnými požiadavkami. Ratifikačné listiny sa uložia u vlády Talianskej republiky.

Tento protokol nadobúda platnosť, pokiaľ je to možné, 30. júna 2013 za predpokladu, že boli uložené všetky ratifikačné listiny, alebo ak sa tak nestane, prvým dňom mesiaca nasledujúcom po uložení ratifikačnej listiny tým členským štátom, ktorý vykoná tento úkon ako posledný.

Článok 5

Tento protokol, vyhotovený v jedinom origináli v anglickom, bulharskom, českom, dánskom, estónskom, fínskom, francúzskom, gréckom, holandskom, írskom, litovskom, lotyšskom, maďarskom, maltskom, nemeckom, poľskom, portugalskom, rumunskom, slovenskom, slovinskom, španielskom, švédskom a talianskom jazyku, pričom každé znenie je rovnako autentické, sa uloží v archívoch vlády Talianskej republiky, ktorá odovzdá overenú kópiu vládam všetkých ostatných členských štátov.

Akonáhle začne byť Chorvátska republika viazaná týmto protokolom podľa článku 2 aktu o podmienkach pristúpenia Chorvátskej republiky, chorvátske znenie tohto protokolu, ktoré je rovnako autentické ako znenia uvedené v prvom odseku, sa tiež uloží v archívoch vlády Talianskej republiky, ktorá odovzdá overenú kópiu vládam všetkých ostatných členských štátov.

NA DÔKAZ TOHO splnomocnení zástupcovia podpísali tento protokol.

Съставено в Брюксел на тринадесети юни две хиляди и дванадесета година.

Hecho en Bruselas, el trece de junio de dos mil doce.

V Bruselu dne třináctého června dva tisíce dvanáct.

Udfærdiget i Bruxelles den trettende juni to tusind og tolv.

Geschehen zu Brüssel am dreizehnten Juni zweitausendzwölf.

Kahe tuhande kaheteistkümnenda aasta juunikuu kolmeteistkümnendal päeval Brüsselis.

Έγινε στις Βρυξέλλες, στις δέκα τρεις Ιουνίου δύο χιλιάδες δώδεκα.

Done at Brussels on the thirteenth day of June in the year two thousand and twelve.

Fait à Bruxelles, le treize juin deux mille douze.

Arna dhéanamh sa Bhruiséil, an tríú lá déag de Mheitheamh an bhliain dhá mhíle agus a dó dhéag.

Fatto a Bruxelles, addì tredici giugno duemiladodici.

Briselē, divi tūkstoši divpadsmitā gada trīspadsmitajā jūnijā.

Priimta du tūkstančiai dvyliktų metų birželio tryliktą dieną Briuselyje.

Kelt Brüsszelben, a kétezer-tizenkettedik év június havának tizenharmadik napján.

Magħmul fi Brussell, fit- tlettax-il jum ta’ Ġunju tas-sena elfejn u tnax.

Gedaan te Brussel, de dertiende juni tweeduizend twaalf.

Sporządzono w Brukseli dnia trzynastego czerwca roku dwa tysiące dwunastego.

Feito em Bruxelas, em treze de junho de dois mil e doze.

Întocmit la Bruxelles la treisprezece iunie două mii doisprezece.

V Bruseli dňa trinásteho júna dvetisícdvanásť.

V Bruslju, dne trinajstega junija leta dva tisoč dvanajst.

Tehty Brysselissä kolmantenatoista päivänä kesäkuuta vuonna kaksituhattakaksitoista.

Som skedde i Bryssel den trettonde juni tjugohundratolv.

Voor het Koninkrijk België

Pour le Royaume de Belgique

Für das Königreich Belgien

+++++ TIFF +++++

Deze handtekening verbindt eveneens de Vlaamse Gemeenschap, de Franse Gemeenschap, de Duitstalige Gemeenschap, het Vlaamse Gewest, het Waalse Gewest en het Brussels Hoofdstedelijk Gewest.

Cette signature engage également la Communauté française, la Communauté flamande, la Communauté germanophone, la Région wallone, la Région flamande et la Région de Bruxelles-Capitale.

Diese Unterschrift bindet zugleich die Deutschsprachige Gemeinschaft, die Flämische Gemeinschaft, die Französische Gemeinschaft, die Wallonische Region, die Flämische Region und die Region Brüssel-Hauptstadt.

За Република България

+++++ TIFF +++++

Za Českou republiku

+++++ TIFF +++++

For Kongeriget Danmark

+++++ TIFF +++++

Für die Bundesrepublik Deutschland

+++++ TIFF +++++

Eesti Vabariigi nimel

+++++ TIFF +++++

Thar cheann Na hÉireann

For Ireland

+++++ TIFF +++++

Για την Ελληνική Δημοκρατία

+++++ TIFF +++++

Por el Reino de España

+++++ TIFF +++++

Pour la République française

+++++ TIFF +++++

Per la Repubblica italiana

+++++ TIFF +++++

Για την Κυπριακή Δημοκρατία

+++++ TIFF +++++

Latvijas Republikas vārdā –

+++++ TIFF +++++

Lietuvos Respublikos vardu

+++++ TIFF +++++

Pour le Grand-Duché de Luxembourg

+++++ TIFF +++++

Magyarország részéről

+++++ TIFF +++++

Għal Malta

+++++ TIFF +++++

Voor het Koninkrijk der Nederlanden

+++++ TIFF +++++

Für die Republik Österreich

+++++ TIFF +++++

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

+++++ TIFF +++++

Pela República Portuguesa

+++++ TIFF +++++

Pentru România

+++++ TIFF +++++

Za Republiko Slovenijo

+++++ TIFF +++++

Za Slovenskú republiku

+++++ TIFF +++++

Suomen tasavallan puolesta

För Republiken Finland

+++++ TIFF +++++

För Konungariket Sverige

+++++ TIFF +++++

For the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

Top