Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007A0329(04)

    Stanovisko Rady z 27. februára 2007 k aktualizovanému konvergenčnému programu Poľska na roky 2006 – 2009

    Ú. v. EÚ C 72, 29.3.2007, p. 13–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    29.3.2007   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 72/13


    STANOVISKO RADY

    z 27. februára 2007

    k aktualizovanému konvergenčnému programu Poľska na roky 2006 – 2009

    (2007/C 72/04)

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

    so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 1466/97 zo 7. júla 1997 o posilnení dohľadu nad stavmi rozpočtov a o dohľade nad hospodárskymi politikami a ich koordinácii (1), a najmä na jeho článok 9 ods. 3,

    so zreteľom na odporúčanie Komisie,

    po porade s Hospodárskym a finančným výborom,

    ZAUJALA TOTO STANOVISKO:

    (1)

    Rada 27. februára 2007 preskúmala aktualizovaný konvergenčný program Poľska, ktorý sa vzťahuje na obdobie rokov 2006 až 2009.

    (2)

    Makroekonomický scenár, z ktorého program vychádza, predpokladá, že rast reálneho HDP v roku 2006 dosiahne 5,4 % a počas zvyšku programového obdobia sa vo všeobecnosti stabilizuje (v priemere približne 5,25 %). Na základe informácií dostupných v súčasnosti sa zdá, že tento scenár vychádza z predpokladov rastu, ktoré sú pre rok 2007 opatrné a pre nasledujúce roky dosť priaznivé, keďže najmä pracovný trh sa nemôže zlepšiť tak rýchlo, ako sa predpokladá v programe. Prognózy programu týkajúce sa inflácie sa zdajú byť realistické s tendenciou byť podhodnotené ku koncu programového obdobia, čo je spôsobené najmä rastúcim tlakom miezd na zužujúcom sa trhu práce.

    (3)

    V konvergenčnom programe z januára 2006 sa cieľová hodnota salda verejných financií na rok 2006 stanovila na – 2,6 % HDP, v jesennej predikcii útvarov Komisie na – 2,2 % HDP, pričom v aktualizácii konvergenčného programu z novembra 2006 sa saldo na rok 2006 odhaduje na úrovni – 1,9 % HDP. Lepšie saldo, ako sa očakávalo, je predovšetkým dôsledkom neuskutočnenia všetkých výdavkových plánov (najmä sociálnych prevodov a verejných investícií), pričom nárast príjmov bol spôsobený predovšetkým silnejším rastom oproti očakávaniam. V uvedených hodnotách deficitu nie sú v súlade s prechodným obdobím na vykonanie rozhodnutia Eurostatu z 2. marca 2004 o klasifikácii kapitalizačných dôchodkových systémov (2), ktoré uplynie na jar 2007, zahrnuté náklady na dôchodkovú reformu, odhadované v roku 2006 na úrovni približne 2 % HDP. Hlavným cieľom rozpočtovej stratégie v aktualizácii z novembra 2006 je odstránenie nadmerného deficitu do roku 2007, a to využitím ustanovenia z reformovaného paktu, ktoré umožňuje odpočítať časť nákladov na dôchodkovú reformu. Na nasledujúce roky sa v programe plánuje postupné znižovanie deficitu tak, aby sa v roku 2009 dosiahla referenčná hodnota 3 % HDP.

    (4)

    Plán znižovania deficitu predpokladá každoročné zníženie o 0,4 percentuálneho bodu HDP (0,3 percentuálneho bodu, ak sa zahrnú náklady na dôchodkovú reformu) z 1,9 % HDP v roku 2006 na 0,6 % HDP v roku 2009. Plánuje sa zlepšenie primárneho prebytku z 0,5 % HDP v roku 2006 na 1,7 % HDP v roku 2009. Zahrnutím vplyvu uvedeného rozhodnutia Eurostatu by sa deficit v aktualizovanom programe zlepšil z 3,9 % HDP v roku 2006 na 2,9 % HDP v roku 2009. Podľa plánu sa úprava v roku 2007 bude opierať o príjmy (nárast podielu príjmov o 0,6 percentuálneho bodu HDP s takmer stálym podielom výdavkov) a v období rokov 2008 – 2009 vo veľkej miere o výdavky tak, aby sa viac ako vyrovnal veľký pokles podielu príjmov (priemerný ročný pokles podielu výdavkov o 1,6 percentuálneho bodu, najmä v dôsledku spotreby a sociálnych prevodov, pričom pokles príjmov v priemere o 1,2 percentuálneho bodu, ktorý odráža najmä obmedzenie sociálnych dávok a rôzne zmeny daňového systému, ktoré nie sú vždy úplne špecifikované). V porovnaní s predchádzajúcim programom sa cieľové hodnoty deficitu zrevidovali smerom nadol vzhľadom na omnoho silnejší rast a lepší výsledok v roku 2006, ako sa očakávalo.

    (5)

    Štrukturálne saldo (t. j. cyklicky upravené saldo bez jednorazových a iných dočasných opatrení), vypočítané podľa spoločne dohodnutej metodiky, sa má podľa plánu zlepšiť z hodnoty približne – 2 % HDP v roku 2006 na – 0,75 % HDP na konci programového obdobia (bez zahrnutia nákladov na dôchodkovú reformu). Rovnako ako v predchádzajúcej aktualizácii konvergenčného programu je strednodobým cieľom rozpočtovej pozície uvedeným v programe štrukturálny deficit vo výške 1 % HDP, ktorého dosiahnutie nie je plánované počas programového obdobia. Keďže strednodobý cieľ je náročnejší ako minimálna referenčná hodnota (odhadovaný deficit je približne 1,5 % HDP), jeho dosiahnutie by malo splniť cieľ poskytnúť bezpečnostnú rezervu proti vzniku nadmerného deficitu. Tento strednodobý cieľ primerane odráža pomer dlhu k HDP a dlhodobý priemerný rast potenciálneho produktu.

    (6)

    Rozpočtové výsledky by mohli byť horšie, ako sa plánuje v programe, najmä v neskorších rokoch programu. Existuje značná neistota, pokiaľ ide o účinnú realizáciu plánovaných reforiem, ktoré nie sú podporené presne stanovenými opatreniami napomáhajúcimi predpokladané obmedzenie výdavkov. Okrem toho existujú riziká vyplývajúce zo skutočnosti, že makroekonomický scenár je v neskorších rokoch programu značne priaznivý. V dôsledku toho sa doteraz prijaté opatrenia nezdajú dostatočné a plánované opatrenia by sa mali posilniť s cieľom dosiahnuť tento výsledok.

    (7)

    Na základe tohto posúdenia rizika sa zdá, že rozpočtová pozícia nie je zlučiteľná s úlohou odstrániť nadmerný deficit do roku 2007, ako odporúčala Rada. Rozpočtové ciele navyše neposkytujú pri bežných makroekonomických výkyvoch počas programového obdobia bezpečnostnú rezervu proti prekročeniu referenčnej hodnoty deficitu na úrovni 3 % HDP. V rokoch nasledujúcich po odstránení nadmerného deficitu by sa mal využiť priaznivý hospodársky vývoj a malo by sa posilniť tempo štrukturálnej úpravy smerom k strednodobému cieľu stanovenému v programe, ktoré by sa malo podporiť príslušnými opatreniami.

    (8)

    Odhaduje sa, že hrubý verejný dlh v roku 2006 dosiahol 42,0 % HDP, čo je výrazne pod referenčnou hodnotou 60 % HDP stanovenou v zmluve. V programe sa počas programového obdobia predpokladá pokles pomeru dlhu k HDP o 1,4 percentuálneho bodu. Pri zahrnutí vplyvu uvedeného rozhodnutia Eurostatu by hrubý verejný dlh vzrástol z 48,9 % v roku 2006 na 50,2 % v roku 2009.

    (9)

    Dlhodobý vplyv starnutia obyvateľstva na rozpočet v Poľsku je najnižší v EÚ, pričom sa predpokladá, že výdavky súvisiace s vekom obyvateľstva poklesnú čiastočne v dôsledku vplyvu reformy dôchodkového systému, ktorá značne znižuje výdavky – za predpokladu, že sa dôchodkové reformy plne realizujú. Počiatočná rozpočtová pozícia, aj keď sa v porovnaní s rokom 2005 mierne zlepšila, stále predstavuje riziko pre udržateľné verejné financie pred zohľadnením dlhodobého vplyvu starnutia obyvateľstva na rozpočet, pričom k obmedzeniu tohto rizika by prispela ďalšia konsolidácia rozpočtu, ktorá sa predpokladá v programe. Celkovo sa zdá, že v súvislosti s udržateľnosťou verejných financií pre Poľsko platí nízke riziko.

    (10)

    Konvergenčný program obsahuje kvalitatívne posúdenie celkového vplyvu reforiem uvedených vo vykonávacej správe národného programu reforiem z októbra 2006 na strednodobú fiškálnu stratégiu. Okrem toho poskytuje určité informácie o priamych rozpočtových nákladoch alebo úsporách vyplývajúcich z hlavných reforiem navrhnutých v národnom programe reforiem a zdá sa, že jeho rozpočtové prognózy zohľadňujú dôsledky opatrení uvedených v národnom programe reforiem na verejné financie. Opatrenia v oblasti verejných financií predpokladané v konvergenčnom programe sa zdajú byť v súlade s opatreniami stanovenými v národnom programe reforiem. V obidvoch programoch sa predpokladá najmä harmonizácia systému sociálneho zabezpečenia poľnohospodárov so všeobecným vnútroštátnym systémom, postupná harmonizácia dávok v invalidite s reformovaným dôchodkovým systémom a zavedenie súboru garantovaných zdravotníckych služieb.

    (11)

    Rozpočtová stratégia v programe je čiastočne v súlade so všeobecnými usmerneniami pre hospodársku politiku zahrnutými v integrovaných usmerneniach na obdobie rokov 2005 – 2008. Predovšetkým opatrenia prijaté na odstránenie nadmerného deficitu sa nezdajú primerané.

    (12)

    Pokiaľ ide o požiadavky na údaje stanovené v kódexe pravidiel pre programy stability a konvergenčné programy, program poskytuje všetky povinné údaje a väčšinu nepovinných údajov (3).

    Program s odvolaním na ustanovenie článku 2 ods. 7 nariadenia Rady (ES) č. 1467/97 predpokladá odstránenie nadmerného deficitu do roku 2007, Rada však pripomína, že opatrenia, ktoré sa zatiaľ prijali, pravdepodobne nebudú primerané a plánované opatrenia pravdepodobne nebudú postačovať na dosiahnutie tohto výsledku.

    Hoci sa v programe v súvislosti s očakávaným silným rastom predpokladá v nasledujúcich rokoch dosiahnutie primeraného pokroku smerom k strednodobému cieľu, existujú významné riziká pre dosiahnutie rozpočtových cieľov a trvalosť úpravy.

    V zmysle uvedeného posúdenia a pri zohľadnení nového odporúčania určeného Poľsku na odstránenie nadmerného deficitu, ktoré Rada prijala 27. februára 2007 podľa článku 104 ods. 7 zmluvy, sa Poľsko vyzýva, aby:

    i)

    zabezpečilo odstránenie nadmerného deficitu do roku 2007 v súlade s novým odporúčaním podľa článku 104 ods. 7;

    ii)

    využilo všetky mimoriadne príjmy na zníženie deficitu a priaznivé hospodárske obdobie na zrýchlenie tempa úpravy smerom k strednodobému cieľu po plánovanom odstránení nadmerného deficitu prostredníctvom navrhnutia a vykonania dodatočných opatrení, najmä na strane výdavkov, ktoré sú potrebné na dosiahnutie predpokladanej úpravy;

    iii)

    zabezpečilo výsledky dôchodkovej reformy.

    Porovnanie kľúčových makroekonomických a rozpočtových prognóz

     

    2005

    2006

    2007

    2008

    2009

    Reálny HDP

    (zmena v %)

    KP nov. 2006

    3,5

    5,4

    5,1

    5,1

    5,6

    KOM nov. 2006

    3,2

    5,2

    4,7

    4,8

    KP jan. 2006

    3,3

    4,3

    4,6

    5,0

    Inflácia HISC

    (%)

    KP nov. 2006

    2,2

    1,4

    2,1

    2,5

    2,5

    KOM nov. 2006

    2,2

    1,4

    2,5

    2,8

    KP jan. 2006

    2,2

    1,5

    2,2

    2,5

    Produkčná medzera

    (% potenciálneho HDP)

    KP nov. 2006  (4)

    – 0,4

    0,5

    0,5

    0,3

    0,4

    KOM nov. 2006 (6)

    – 0,3

    0,4

    0,3

    0,1

    KP jan. 2006  (4)

    0,1

    0,3

    0,3

    0,6

    Saldo verejných financií

    (bez nákladov na dôchodkovú reformu)

    (% HDP)

    KP nov. 2006

    – 2,5

    – 1,9

    – 1,4

    – 1,0

    – 0,6

    KOM nov. 2006

    – 2,5

    – 2,2

    – 2,0

    – 1,8

    KP jan. 2006

    – 2,9

    – 2,6

    – 2,2

    – 1,9

    Saldo verejných financií

    (s nákladmi na dôchodkovú reformu)

    (% HDP)

    KP nov. 2006

    – 4,4

    – 3,9

    – 3,4

    – 3,1

    – 2,9

    KOM nov. 2006

    – 4,4

    – 4,2

    – 4,0

    – 3,9

    KP jan. 2006

    – 4,7

    – 4,6

    – 4,1

    – 3,7

    Primárne saldo

    (bez nákladov na dôchodkovú reformu)

    (% HDP)

    KP nov. 2006

    0,1

    0,5

    1,0

    1,4

    1,7

    KOM nov. 2006

    0,1

    0,2

    0,4

    0,6

    KP jan. 2006

    – 0,3

    – 0,2

    0,3

    0,6

    Štrukturálne saldo (5)

    (bez nákladov na dôchodkovú reformu)

    (% HDP)

    KP nov. 2006

    – 2,4

    – 2,1

    – 1,6

    – 1,1

    – 0,7

    KOM nov. 2006

    – 2,3

    – 2,3

    – 2,1

    – 1,8

    KP jan. 2006

    – 2,1

    – 2,7

    – 2,4

    – 2,1

    Štrukturálne saldo (5)

    (s nákladmi na dôchodkovú reformu)

    (% HDP)

    KP nov. 2006

    – 4,3

    – 4,1

    – 3,6

    – 3,2

    – 3,0

    KOM nov. 2006

    – 4,2

    – 4,3

    – 4,1

    – 3,9

    KP jan. 2006

    – 4,7

    – 4,7

    – 4,2

    – 3,9

    Hrubý verejný dlh

    (bez nákladov na dôchodkovú reformu)

    (% HDP)

    KP nov. 2006

    41,9

    42,0

    42,1

    41,4

    40,6

    KOM nov. 2006

    42,0

    42,4

    43,1

    42,7

    KP jan. 2006

    42,5

    45,0

    45,3

    45,4

    Hrubý verejný dlh

    (s nákladmi na dôchodkovú reformu)

    (% HDP)

    KP nov. 2006

    47,3

    48,9

    50,0

    50,3

    50,2

    KOM nov. 2006

    47,4

    49,3

    51,0

    51,6

    KP jan. 2006

    47,9

    51,2

    52,1

    52,6

    Zdroj:

    Konvergenčný program (KP); ekonomické predikcie útvarov Komisie (KOM) z jesene 2006; výpočty útvarov Komisie.


    (1)  Ú. v. ES L 209, 2.8.1997, s. 1. Nariadenie zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 1055/2005 (Ú. v. EÚ L 174, 7.7.2005, s. 1). Dokumenty uvedené v tomto texte možno nájsť na internetovej stránke:

    http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

    (2)  Pozri tlačové správy Eurostatu č. 30/2004 z 2. marca 2004 a č. 117/2004 z 23. septembra 2004.

    (3)  Neuvádzajú sa najmä údaje o odpracovaných hodinách a produktivite práce merané ako HDP za odpracované hodiny. Chýbajú aj príspevky k potenciálnemu rastu.

    (4)  Výpočty útvarov Komisie na základe informácií v programe.

    (5)  Cyklicky upravené saldo bez jednorazových a iných dočasných opatrení. Cyklicky upravené saldo a štrukturálne saldo sú rovnaké, pretože jednorazové a iné dočasné opatrenia sú v programe nepodstatné.

    (6)  Na základe odhadovaného potenciálneho rastu na úrovni 4,1 %, 4,4 %, 4,8 %, resp. 5,0 % v období rokov 2005 – 2008.

    Zdroj:

    Konvergenčný program (KP); ekonomické predikcie útvarov Komisie (KOM) z jesene 2006; výpočty útvarov Komisie.


    Top