Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R1753

    Ochrana zemepisných označení – Ženevský akt Lisabonskej dohody

    Ochrana zemepisných označení – Ženevský akt Lisabonskej dohody

     

    ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

    Ženevský akt Lisabonskej dohody o označeniach pôvodu a zemepisných označeniach

    Rozhodnutie (EÚ) 2019/1754 – pristúpenie EÚ k Ženevskému aktu Lisabonskej dohody o označeniach pôvodu a zemepisných označeniach

    Nariadenie (ES) 2019/1753 o činnosti EÚ po jej pristúpení k Ženevskému aktu Lisabonskej dohody o označeniach pôvodu a zemepisných označeniach

    ČO JE CIEĽOM TOHTO AKTU, ROZHODNUTIA A NARIADENIA?

    • Ženevský akt Lisabonskej zmluvy umožňuje všetkým zmluvným stranám využívať pre zemepisné označenia (ZO) rýchlu, neobmedzenú ochranu na vysokej úrovni (UO)* prostredníctvom jedinej registrácie.
    • Rozhodnutie oprávňuje EÚ pristúpiť k Ženevskému aktu Lisabonskej dohody.
    • Nariadenie stanovuje pravidlá, ktorými sa riadi uplatňovanie práv a plnenie záväzkov EÚ podľa Ženevského aktu.

    HLAVNÉ BODY

    Lisabonská dohoda

    • Lisabonská dohoda z roku 1958 je zmluva spravovaná Svetovou organizáciou duševného vlastníctva (WIPO). Poskytuje ochranu označeniam pôvodu (OP)*, napr. vína z Bordeaux, a ich medzinárodnú registráciu. OP sú špeciálne ZO produktov, ktoré majú mimoriadne pevné spojenie s miestom ich pôvodu.
    • Od mája 2020 podpísalo Lisabonskú dohodu 30 zmluvných strán, z ktorých sedem sú členské krajiny EÚ – Bulharsko, Česko, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko, Portugalsko a Slovensko.
    • Tri ďalšie krajiny, Grécko, Rumunsko a Španielsko, zmluvu podpísali, no neratifikovali.

    Ženevský akt

    • Ženevský akt modernizuje Lisabonskú zmluvu a rozširuje jej spôsobnosť, aby okrem OP zahŕňala aj všetky ZO, a aby sa zmluvnými stranami mohli stať aj medzinárodné organizácie.
    • Okrem označenia pôvodu produktu sa ZO používajú aj na rozlíšenie a posilnenie kultúrneho prínosu a ocenenie kreativity autentického know-how. Názov produktu registrovaný ako ZO alebo OP – v EÚ označované ako chránené zemepisné označenie (CHZO) alebo chránené označenie pôvodu (CHOP) – môžu používať len výrobcovia vo vymedzenej oblasti.
    • Každá zo zmluvných strán je povinná chrániť na svojom území a v rámci svojho vlastného právneho systému a praxe OP a ZO produktov z ostatných signatárskych krajín, pre ktoré prijala ochranu.

    Rozhodnutie (EÚ) 2019/1754

    • EÚ má výlučnú právomoc pre oblasti spadajúce pod Ženevský akt. Rozhodnutie oprávňuje EÚ pristúpiť k Ženevskému aktu, aby mohla uplatňovať svoju výlučnú právomoc.
    • Krajiny EÚ môžu podľa vlastného uváženia taktiež pristúpiť k Ženevskému aktu spolu s EÚ a v záujme EÚ a pri plnom rešpektovaní jej výlučnej právomoci.
    • Krajiny EÚ, ktoré už boli zmluvnými stranami Lisabonskej dohody pred pristúpením EÚ k Ženevskému aktu, môžu aj naďalej ostať zmluvnými stranami (pozri Vec C-24/20 – Európska komisia proti Rade Európskej únie).

    Pravidlá EÚ

    Nariadenie stanovuje pravidlá, ktorými sa riadia práva a povinnosti EÚ podľa Ženevského aktu. Podľa nariadenia:

    • Európska komisia zodpovedá za podanie žiadostí o medzinárodnú registráciu zemepisných označení týkajúcich sa produktov pochádzajúcich z EÚ;
    • komisia taktiež posúdi, či sú splnené podmienky udelenia ochrany v rámci celej EÚ zemepisnému označeniu, ktoré bolo zaregistrované medzinárodne na základe zákona a ktoré pochádza z krajiny mimo EÚ.

    Nariadenie sa taktiež konkrétne zaoberá:

    • konfliktami medzi medzinárodne registrovaným zemepisným označením a ochrannou známkou;
    • prechodnými pravidlami s cieľom vyhovieť krajinám EÚ, ktoré už boli zmluvnými stranami Lisabonskej dohody pred pristúpením EÚ k Ženevskému aktu.
    • pravidlami finančných záležitostí a monitorovacou povinnosťou Komisie.

    OD KEDY SA AKT, ROZHODNUTIE A NARIADENIE UPLATŇUJE?

    • Ženevský akt nadobudol platnosť 26. februára 2020.
    • Toto nariadenie a rozhodnutie sú v platnosti od 13. novembra 2019.

    KONTEXT

    HLAVNÉ POJMY

    Zemepisné označenia (UO): produkty, ktoré pochádzajú z určitej zemepisnej oblasti a ktorých kvalita, povesť alebo iná vlastnosť je spojená so zemepisným pôvodom.
    Označenia pôvodu (OP): zemepisné označenia, ktoré označujú pôvod produktu, ako aj jeho charakteristické a uznávané vlastnosti spojené s určitým miestom.

    HLAVNÉ DOKUMENTY

    Ženevský akt Lisabonskej dohody o označeniach pôvodu a zemepisných označeniach (Ú. v. EÚ L 271, 24.10.2019, s. 15 – 29)

    Rozhodnutie Rady (EÚ) 2019/1754 zo 7. októbra 2019 o pristúpení Európskej únie k Ženevskému aktu Lisabonskej dohody o označeniach pôvodu a zemepisných označeniach (Ú. v. EÚ L 271, 24.10.2019, s. 12 – 14)

    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1753 z 23. októbra 2019 o činnosti Únie po jej pristúpení k Ženevskému aktu Lisabonskej dohody o označeniach pôvodu a zemepisných označeniach (Ú. v. EÚ L 271, 24.10.2019, s. 1 – 11)

    Posledná aktualizácia 18.05.2020

    Začiatok