Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R0125

    Európsky zákaz obchodovania s nástrojmi na mučenie

    Európsky zákaz obchodovania s nástrojmi na mučenie

     

    ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

    Nariadenie (EÚ) 2019/125 o obchodovaní s určitým tovarom, ktorý možno použiť na vykonanie trestu smrti, mučenie alebo iné kruté, neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie alebo trestanie

    AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

    • Vyžaduje od orgánov krajín EÚ, aby rozlišovali medzi tovarom, ktorý nemá žiadne iné praktické využitie ako vykonanie trestu smrti alebo mučenie* a tovarom, ktorý by sa mohol použiť na tieto účely.
    • Zakazuje obchod s tovarom, ktorý možno použiť na vykonanie trestu smrti, mučenie a iné kruté, neľudské alebo ponižujúce zaobchádzaniu alebo trestanie*.
    • Vymedzuje systém udeľovania povolení, ktorého cieľom je zabrániť vývozu tovaru, ktorý môže byť použitý na takéto účely.
    • Zavádza pravidlá riadiace poskytovanie sprostredkovateľských služieb*, technickej pomoci*, školení a inzercie týkajúcich sa takéhoto tovaru.
    • Kodifikuje sa ním nariadenie (ES) č. 1236/2005, ktoré sa už niekoľkokrát významne zmenilo.

    HLAVNÉ BODY

    Zákaz

    Nariadenie zakazuje:

    • vývoz a dovoz tovaru, ktorý nemá žiadne iné praktické použitie ako na účel vykonania trestu smrti alebo mučenia a iného krutého, neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania (príloha II);
    • poskytovanie technickej pomoci v súvislosti s takýmto tovarom;
    • poskytovanie školení v používaní takéhoto tovaru obchodníkmi a dodávateľmi do krajín mimo EÚ; ako aj
      • propagáciu takéhoto tovaru na veľtrhoch a výstavách v EÚ a
      • predaj alebo nákup reklamného priestoru v tlačových médiách alebo na internete a reklamného času v televízii alebo rádiu v súvislosti s takýmto tovarom.

    Vývozné povolenia

    Nariadenie stanovujú pravidlá vydávania vývozných povolení.

    • V prílohe I je uvedený zoznam príslušných orgánov krajín EÚ, ktoré smú takéto povolenia vydávať. Príslušné orgány nesmú povolenie udeliť, ak existujú opodstatnené dôvody domnievať sa, že tovar by mohol byť použitý na vyššie uvedené účely. Povolenie nie je potrebné pre tovar, ktorý sa len prepravuje colným územím EÚ.
    • Zoznam tovaru, ktorý možno použiť na účel mučenia alebo iného krutého, neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania, je uvedený v prílohe III.
    • Príloha III nezahŕňa:
    • Zoznam tovaru, ktorý možno použiť na vykonanie trestu smrti a ktorý bol schválený alebo použitý na vykonanie trestu smrti jednou alebo viacerými krajinami mimo EÚ, ktoré nezakázali trest smrti, je uvedený v prílohe IV. Podmienky a požiadavky vydania „všeobecného vývozného povolenia“ EÚ sú uvedené v časti 3 prílohy V. V časti 2 rovnakej prílohy je uvedený zoznam cieľových krajín, pre ktoré vývozné povolenia nie sú potrebné.
    • Oprávnenia na vývoz, dovoz alebo tranzit tovaru, ktorý možno použiť na mučenie, musia byť vydané na formulári, ktorého vzor tvorí prílohu VII.
    • Oprávnenia týkajúce sprostredkovateľských služieb musia byť vydané na formulári, ktorého vzor tvorí prílohu VIII.
    • Oprávnenia týkajúce technickej pomoci musia byť vydané na formulári, ktorého vzor tvorí prílohu IX.
    • Všetky takéto povolenia platia v celej EÚ.
    • Orgány krajín EÚ môžu odmietnuť udeliť povolenie na vývoz a zrušiť, pozastaviť, zmeniť alebo stiahnuť povolenie, ktoré už bolo udelené.
    • Ak nie je udelené povolenie, colné orgány zadržia deklarovaný tovar a poukážu na možnosť požiadať o povolenie. Ak do šiestich mesiacov nie je doručená žiadosť o povolenie, tovar sa zničí.
    • V prípade rozhodnutia o zamietnutí žiadosti o povolenie musia orgány krajiny EÚ informovať všetky ostatné krajiny EÚ aj Európsku komisiu.
    • Európska komisia môže tieto zoznamy tovaru zmeniť hneď, ako sa na trhu objavia nové zariadenia alebo látky.
    • Krajiny EÚ musia vypracúvať výročné správy o činnosti.

    ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

    Uplatňuje sa od 20. februára 2019. Nariadením (EÚ) 2019/125 sa kodifikovalo a nahradilo nariadenie (ES) č. 1236/2005 a jeho následné zmeny.

    KONTEXT

    HLAVNÉ POJMY

    Mučenie: akékoľvek konanie, ktorým sa určitej osobe zámerne pôsobí krutá bolesť alebo utrpenie, fyzické alebo duševné, napríklad s cieľom získať od tejto osoby alebo od tretej osoby informácie alebo priznanie, potrestať túto osobu za čin, ktorý spáchala táto osoba alebo tretia osoba, alebo zo spáchania ktorého je podozrivá, alebo zastrašiť alebo donútiť túto osobu alebo tretiu osobu, alebo z akéhokoľvek dôvodu založeného na diskriminácii akéhokoľvek druhu, ak túto bolesť alebo utrpenie pôsobí verejný činiteľ alebo iná osoba konajúca v úradnom postavení alebo je spôsobené na jej podnet alebo s jej výslovným alebo tichým súhlasom. Nezahŕňa však bolesť alebo trápenie, ktoré vyplýva výlučne z právoplatne uložených trestov, neoddeliteľne k nim patrí alebo s nimi súvisí. Trest smrti sa za žiadnych okolností nepovažuje za zákonný trest.
    Iné kruté, neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie alebo trestanie: akékoľvek konanie, ktorým sa určitej osobe spôsobí bolesť alebo utrpenie dosahujúce minimálnu úroveň závažnosti, fyzické alebo duševné, ak túto bolesť alebo trápenie spôsobí verejný činiteľ alebo iná osoba konajúca v úradnom postavení, alebo sú spôsobené na jej podnet alebo s jej výslovným alebo tichým súhlasom. Nezahŕňa však bolesť alebo trápenie, ktoré vyplýva výlučne z právoplatne uložených trestov, neoddeliteľne k nim patrí alebo s nimi súvisí. Trest smrti sa za žiadnych okolností nepovažuje za zákonný trest.
    Sprostredkovateľské služby: rokovanie alebo dojednávanie transakcií na účely nákupu, predaja alebo dodávky príslušného tovaru z krajiny mimo EÚ do inej krajiny mimo EÚ, alebo predaj alebo nákup príslušného tovaru, ktorý sa nachádzajú v tretej krajine s cieľom jeho prevodu do inej krajiny mimo EÚ.
    Technická pomoc: akákoľvek technická pomoc týkajúca sa opráv, vývoja, výroby, testovania, údržby, montáže alebo akýchkoľvek iných technických služieb, pričom môže mať napríklad podobu pokynov, poradenstva, školenia, odovzdávania pracovných vedomostí alebo zručností alebo konzultačných služieb. Technická pomoc zahŕňa verbálne formy pomoci a pomoc poskytnutú elektronickými prostriedkami.

    HLAVNÝ DOKUMENT

    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/125 zo 16. januára 2019 o obchodovaní s určitým tovarom, ktorý možno použiť na vykonanie trestu smrti, mučenie alebo iné kruté, neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie alebo trestanie (kodifikácia) (Ú. v. EÚ L 30, 31.1.2019, s. 1 – 57)

    SÚVISIACE DOKUMENTY

    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 258/2012 zo 14. marca 2012, ktorým sa vykonáva článok 10 Protokolu Organizácie Spojených národov proti nezákonnej výrobe a obchodovaniu so strelnými zbraňami, ich súčasťami a komponentmi a strelivom doplňujúceho Dohovor Organizácie spojených národov proti nadnárodnému organizovanému zločinu (protokol OSN o strelných zbraniach) a ktorým sa ustanovujú vývozné povolenia a opatrenia týkajúce sa dovozu a tranzitu strelných zbraní, ich súčastí a častí a streliva (Ú. v. EÚ L 94, 30.3.2012, s. 1 – 15)

    Nariadenie Rady (ES) č. 428/2009 z 5. mája 2009, ktorým sa stanovuje režim Spoločenstva na kontrolu vývozov, prepravy, sprostredkovania a tranzitu položiek s dvojakým použitím (Ú. v. EÚ L 134, 29.5.2009, s. 1 – 269)

    Následné zmeny nariadenia (ES) č. 428/2009 boli zapracované do pôvodného dokumentu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

    Spoločná pozícia Rady 2008/944/SZBP z 8. decembra 2008, ktorou sa vymedzujú spoločné pravidlá upravujúce kontrolu vývozu vojenskej technológie a materiálu (Ú. v. EÚ L 335, 13.12.2008, s. 99 – 103)

    Posledná aktualizácia 05.04.2019

    Začiatok