EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008L0106

Námorná bezpečnosť: minimálna úroveň prípravy námorníkov

Právny stav dokumentu Tento súhrn bol archivovaný a nebude sa aktualizovať. Aktuálne informácie na túto tému možno nájsť pod heslom 'Námorná bezpečnosť: minimálna úroveň prípravy námorníkov' .

Námorná bezpečnosť: minimálna úroveň prípravy námorníkov

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 2008/106/ES o minimálnej úrovni prípravy námorníkov

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

  • Smernicou sú do právnych predpisov zapracované minimálne normy pre prípravu, osvedčovanie a hliadkovanie námorníkov, ktorí slúžia na palubách lodí EÚ, stanovené v Dohovore Medzinárodnej námornej organizácie o normách výcviku, kvalifikácie a strážnej služby námorníkov (dohovor STCW). Dohovor bol prijatý v roku 1978.
  • Smernica 2012/35/EÚ zaviedla rad zmien smernice 2008/106/ES.

HLAVNÉ BODY

Rozsah pôsobnosti

Smernica sa uplatňuje na námorníkov, ktorí slúžia na palubách námorných lodí plávajúcich pod vlajkou krajiny EÚ, s výnimkou:

  • vojnových lodí alebo iných lodí vlastnených krajinou EÚ a používaných len na vládne neobchodné účely,
  • rybárskych lodí,
  • rekreačných jácht nevyužívaných v obchode,
  • drevených lodí primitívnej konštrukcie.

Príprava

Smernica stanovuje pravidlá pre prípravu a normy spôsobilosti, ktoré musia splniť námorníci, ktorí sú kandidátmi na vydanie alebo obnovenie platnosti osvedčení umožňujúcich im vykonávať funkcie, na ktoré sa príslušné osvedčenie spôsobilosti alebo odbornej spôsobilosti vydáva.

Pravidlá sa týkajú týchto kategórií námorníkov:

  • kapitán lode,
  • prvý palubný dôstojník,
  • palubný dôstojník a strojný dôstojník,
  • prvý strojný dôstojník a druhý strojný dôstojník,
  • niektoré kategórie členov posádky (t. j. tých, ktorí pracujú v strojovni, sú súčasťou hliadky alebo slúžia na určitých typoch lodí) a
  • personál zodpovedný za rádiokomunikáciu.

Pre určité kategórie plavidiel, napríklad tankery a osobné lode ro-ro, existujú osobitné pravidlá a povinné minimálne požiadavky týkajúce sa prípravy a kvalifikácie ich námorníkov. Smernica tiež ustanovuje pravidlá vzdelávania a prípravy v oblasti riadenia núdzových situácií, hasenia požiaru a poskytovania lekárskej pomoci, a tiež pre členov posádky zodpovedných za stravovacie služby.

Osvedčenia o spôsobilosti, osvedčenia o odbornej spôsobilosti a potvrdenia

Osvedčenia musia byť vydané príslušnými orgánmi krajín EÚ, aby držiteľovi umožňovali slúžiť tak, ako je v dokumente uvedené alebo ako ho oprávňujú vnútroštátne predpisy. Dokumenty sa vydávajú kandidátom, ktorí spĺňajú vnútroštátne normy pre telesnú spôsobilosť (najmä pokiaľ ide o zrak a sluch) a ktorí predložia dostatočný doklad o svojej identite, veku, službe na mori a zručnostiach (schopnosť, úloha a úroveň).

Krajiny EÚ môžu vydávať samostatné osvedčenia pre radistov.

Držitelia osvedčení musia v pravidelných intervaloch preukazovať, že stále spĺňajú normy pre zručnosti a odbornú spôsobilosť.

Potvrdenia môžu byť zahrnuté do osvedčení, alebo sa môžu vydávať samostatne. Osvedčenia môžu mať formát uvedený v kódexe STCW (oddiel A-I/2), alebo sa od neho môžu líšiť (v takom prípade musia zahŕňať minimálne informácie vyžadované vo formáte). Každý námorník na palube musí byť schopný predložiť originál svojho osvedčenia. Krajiny EÚ musia uplatňovať aj potrebné opatrenia na zabránenie a postihovanie podvodov a iných nezákonných postupov týkajúcich sa procesu udeľovania osvedčení.

Pozmeňovacia smernica 2012/35/EÚ zaviedla požiadavku, aby krajiny EÚ:

  • viedli registre všetkých osvedčení o spôsobilosti a osvedčení o odbornej spôsobilosti a potvrdení pre kapitánov lodí a dôstojníkov a prípadne pre členov posádky, ktoré boli vydané, ktorým sa skončila alebo bola obnovená platnosť, ktorým bola pozastavená alebo zrušená platnosť, alebo ktoré boli nahlásené ako stratené alebo zničené, a tiež všetkých vydaných výnimiek,
  • sprístupnili informácie o stave osvedčení o spôsobilosti, potvrdení a výnimiek iným krajinám EÚ alebo zmluvným stranám dohovoru STCW a tiež spoločnostiam, ktoré si vyžiadajú overenie pravosti a platnosti osvedčení – od 1. januára 2017 musia byť požadované informácie sprístupnené v elektronickej podobe,
  • vypracovali normy zdravotnej spôsobilosti námorníkov a postupy vydávania osvedčenia o zdravotnej spôsobilosti v súlade so smernicou a s oddielom A-I/9 kódexu STCW – osoby zodpovedné za posudzovanie zdravotnej spôsobilosti námorníkov musia byť lekári uznaní danou krajinou EÚ na účely takýchto lekárskych vyšetrení.

Sankcie a disciplinárne opatrenia

Krajiny EÚ musia vytvoriť potrebné procesy a postupy na nestranné vyšetrenie prípadov nespôsobilosti, konania alebo zanedbania, ktoré môžu spôsobiť priame ohrozenie bezpečnosti ľudského života, bezpečnosti tovaru na mori alebo morského životného prostredia. Sankcie alebo disciplinárne opatrenia sa majú stanoviť a uplatňovať v prípadoch, keď:

  • spoločnosť alebo kapitán lode najali osobu, ktorá nie je držiteľom osvedčenia vyžadovaného touto smernicou,
  • kapitán lode povolil námorníkovi, aby vykonával funkciu, na ktorú sa vyžaduje osvedčenie, pričom tento námorník nie je držiteľom takéhoto osvedčenia, osvedčenia uznávaného krajinami EÚ alebo platnej výnimky,
  • osoba podvodom získala možnosť vykonávať funkciu alebo slúžiť v postavení, na ktoré sa vyžaduje osvedčenie.

Monitorovanie a hodnotenie prípravy

Krajiny EÚ musia zabezpečiť:

  • aby bola neustále monitorovaná všetka príprava, hodnotené vydávanie osvedčení o spôsobilosti a definovaný systém noriem kvality s podrobne uvedenými cieľmi a rozsahom pôsobnosti,
  • aby boli definované ciele prípravy a výučby a tiež rovnocennosť úrovní prípravy s požiadavkami dohovoru STCW,
  • aby bola monitorovaná kvalita skúšok, hodnotení a kvalita a prax školiteľov,
  • aby sa v intervaloch nie dlhších ako päť rokov vykonávalo nezávislé hodnotenie vedomostí, chápania, zručností a činností na získanie a hodnotenie spôsobilosti.

Odpočinkové intervaly pre hliadkujúci personál

S cieľom predchádzať únave hliadkujúceho personálu, ktorá býva veľmi častou príčinou nehôd na mori, existujú pravidlá pre minimálne odpočinkové intervaly.

Každému, kto je určený do služby ako dôstojník veliaci hliadke alebo ako člen posádky, ktorý je členom hliadky, musí byť umožnené odpočívať minimálne 10 hodín počas 24-hodinového obdobia. Tento odpočinok môže byť rozdelený najviac do dvoch častí, pričom jedna z nich musí trvať najmenej šesť hodín. Podľa požiadaviek pozmeňovacej smernice 2012/35/EÚ musia mať takíto dôstojníci alebo členovia posádky 77 hodín odpočinku za každé obdobie siedmich dní.

Výnimky

V stave výnimočnej nevyhnutnosti môžu príslušné orgány vydať výnimku, ktorá umožňuje danému námorníkovi slúžiť na danej lodi na určené obdobie nepresahujúce šesť mesiacov. Môže slúžiť v postavení, na ktoré nemá príslušné osvedčenie, pokiaľ je jeho kvalifikácia dostatočná na to, aby boli zaručené bežné bezpečnostné podmienky.

Zodpovednosť krajín EÚ

Krajiny EÚ musia určiť úrady alebo orgány, ktoré:

  • poskytujú prípravu,
  • organizujú požadované skúšky a/alebo nad nimi vykonávajú dozor,
  • vydávajú osvedčenia,
  • udeľujú prípadné výnimky.

Komunikácia na palube

S cieľom zvýšiť námornú bezpečnosť a zabrániť stratám na životoch a znečisteniu mora sa musí zlepšiť komunikácia medzi členmi posádky na palubách lodí plávajúcich vo vodách EÚ.

Na palube každej osobnej lode plávajúcej pod vlajkou krajiny EÚ a na palube každej osobnej lode začínajúcej a/alebo končiacej plavbu v prístave krajiny EÚ sa musí stanoviť spoločný pracovný dorozumievací jazyk. Smernica vyžaduje, aby v prípade tankerov na prepravu ropy, tankerov na prepravu chemikálií a tankerov na prepravu skvapalnených plynov boli kapitán lode, dôstojníci a členovia posádky schopní komunikovať medzi sebou jedným alebo viacerými spoločnými dorozumievacími jazykmi.

Štátna prístavná kontrola

Krajiny EÚ môžu monitorovať námorníkov slúžiacich na palube ktorejkoľvek lode, ktorá používa ich prístavy, bez ohľadu na vlajku, pod ktorou pláva, a to najmä na overenie toho, či všetkým námorníkom, ktorým musia byť podľa požiadaviek dohovoru STCW vydané osvedčenia, boli tieto osvedčenia vydané. Musia zabezpečiť uplatňovanie príslušných pravidiel a postupov ustanovených v smernici 2009/16/ES o štátnej prístavnej kontrole.

V niektorých prípadoch je potrebné overiť schopnosť námorníkov dodržiavať normy pre hliadkovanie podľa požiadaviek dohovoru (overenie osvedčení). Osobitne je to potrebné v prípadoch, keď bola loď, ktorá používa prístav v EÚ a pláva pod vlajkou krajiny, ktorá neratifikovala dohovor STCW, použitá takým spôsobom, že predstavuje nebezpečenstvo pre osoby, tovar alebo životné prostredie, alebo je kapitán lode, dôstojník alebo člen posádky držiteľom osvedčenia vydaného krajinou mimo EÚ, ktorá neratifikovala dohovor. V iných prípadoch sa od členov posádky môže žiadať, aby na mieste preukázali svoju spôsobilosť.

Smernica uvádza dôvody, na základe ktorých je možné zadržať plavidlo, napríklad nedostatky v príprave alebo pracovných podmienkach posádky, pokiaľ je preukázané, že tieto nedostatky predstavujú nebezpečenstvo pre tovar, osoby a životné prostredie.

V roku 2015 uverejnila Európska komisia zoznam krajín mimo EÚ, ktoré sú uznané, pokiaľ ide o systémy prípravy a osvedčovania námorníkov. Etiópia, Fidži, Omán a Čierna Hora boli odvtedy do tohto zoznamu doplnené.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Smernica 2008/106/ES sa uplatňuje od 23. decembra 2008. Revidovala a nahradila smernicu 2001/25/ES, ktorou bola zase zrušená smernica 94/58/ES. Smernica 94/58/ES mala byť transponovaná do vnútroštátnych právnych predpisov krajín EÚ do 31. decembra 1995.

Pozmeňovacia smernica 2012/35/EÚ sa uplatňuje od 3. januára 2013. Do vnútroštátnych právnych predpisov krajín EÚ mala byť transponovaná do 4. júla 2014.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/106/ES z 19. novembra 2008 o minimálnej úrovni prípravy námorníkov (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 323, 3.12.2008, s. 33 – 61)

Následné zmeny smernice 2008/106/ES boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2018/501 z 22. marca 2018 o uznaní Ománskeho sultanátu podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2008/106/ES, pokiaľ ide o systémy prípravy a osvedčovania námorníkov (Ú. v. EÚ L 82, 26.3.2018, s. 15 – 16)

Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2017/1412 z 1. augusta 2017 o uznaní Fidži podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2008/106/ES, pokiaľ ide o systémy prípravy a osvedčovania námorníkov (Ú. v. EÚ L 202, 3.8.2017, s. 6 – 7)

Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2017/1239 zo 6. júla 2017 o uznaní Etiópie podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2008/106/ES, pokiaľ ide o systémy prípravy a osvedčovania námorníkov (Ú. v. EÚ L 177, 8.7.2017, s. 43 – 44)

Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2017/727 z 23. marca 2017 o uznaní Čiernej Hory podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2008/106/ES, pokiaľ ide o systémy prípravy a osvedčovania námorníkov (Ú. v. EÚ L 107, 25.4.2017, s. 31 – 32)

Posledná aktualizácia 17.12.2018

Začiatok