Európska sieť pre hospodársku súťaž (ESHS)
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Oznámenie o spolupráci v rámci siete orgánov na ochranu hospodárskej súťaže
AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?
HLAVNÉ BODY
Nariadením sa vytvára systém paralelných právomocí, ktoré všetkým orgánom na ochranu hospodárskej súťaže umožňuje uplatňovať články 101 a 102. Prípadmi sa zaoberá orgán, ktorý dostal sťažnosť alebo ktorý začal postup ex officio*. Pridelenie prípadu inému orgánu je možné plánovať len na začiatku postupu, ak sa buď daný orgán domnieva, že nemá dobré predpoklady konať, alebo aj ak sa iné orgány domnievajú, že majú dobré predpoklady konať. Možno predpokladať, že orgán má dobré predpoklady riešiť konkrétny prípad, ak sú splnené tieto tri kumulatívne podmienky:
- údajné protiprávne správanie sa vykonáva alebo má pôvod v jeho jurisdikcii,
- môže túto prax ukončiť,
- môže zbierať, prípadne aj s pomocou iných orgánov, dôkazy potrebné na dokázanie porušovania.
Mimoriadne dobré predpoklady na riešenie prípadu preto majú tieto orgány:
- jediný vnútroštátny orgán, ak nasledujúce podmienky potvrdia existenciu významnej súvislosti medzi porušovaním a jeho územím,
- dva alebo tri vnútroštátne orgány, ktoré spolupracujú alebo konajú súbežne, ak vyšetrované konanie má výrazný vplyv na hospodársku súťaž na ich území,
- Komisia, ak sa prípad dotýka hospodárskej súťaže vo viac než troch krajinách EÚ alebo ak súvisí s inými pravidlami EÚ, ktoré patria do zodpovednosti Komisie, alebo ak si záujem EÚ vyžaduje, aby Komisia prijala rozhodnutie, ktorým sa rozvíja politika EÚ v oblasti hospodárskej súťaže v prípade nového problému v tejto oblasti alebo s cieľom zabezpečiť účinné presadzovanie predpisov.
Spolupráca na účely prideľovania prípadov a pomoci v rámci siete zahŕňa:
- rýchle a efektívne prideľovanie prípadov,
- výmenu informácií na začiatku postupu všetkých prípadov riešených rôznymi orgánmi na ochranu hospodárskej súťaže s cieľom určiť, ktorý z nich má najlepšie predpoklady zaoberať sa vyšetrovaním,
- v prípade potreby pridelenie prípadu inému orgánu, obyčajne do dvoch mesiacov.
Vnútroštátny orgán môže:
- pozastaviť alebo ukončiť svoje konanie, ale nie je povinný tak urobiť a môže sa rozhodnúť pre tento postup, ak ten istý prípad rieši alebo riešil iný orgán,
- požiadať iný vnútroštátny orgán o pomoc s cieľom zhromažďovať informácie vyhľadať fakty,
- na požiadanie Komisie vykonať inšpekciu.
Všetky orgány na ochranu hospodárskej súťaže si môžu vymieňať a používať dôverné informácie, ktoré zhromaždili, pričom uplatnili tieto ochranné opatrenia pre podniky a fyzické osoby:
- dodržiavanie služobného tajomstva, pokiaľ sprístupnenie informácií nie je potrebné na dokázanie protisúťažného správania,
- používanie vymenených informácií iba na účely prípadov súvisiacich s hospodárskou súťažou,
- súlad s právom na obhajobu jednotlivcov, najmä v prípade, ak existuje možnosť uloženia sankcií.
V prípade zamietnutia sťažnosti majú navrhovatelia, ktorí Komisii podali podnet na údajné porušovanie, majú právo vedieť dôvody zamietnutia.
Spoločnosti, si chcú zabezpečiť zvýhodnené zaobchádzanie v kartelových prípadoch v rámci vnútroštátneho programu zhovievavosti*:
- by svoju žiadosť o zhovievavosť mali podať všetkým orgánom na ochranu hospodárskej súťaže zapojeným do prípadu,
- musia dať svoj súhlas, ktorý nesmú neskôr zrušiť, ešte pred tým, než sa informácie, ktoré dobrovoľne poskytli alebo ktoré pomohli získať, poskytnú inému členovi siete, okrem prípadov, keď prijímajúci orgán:
- takisto dostal žiadosť o zhovievavosť od tejto spoločnosti,
- poskytne písomný záväzok, že informácie, ktoré mu boli zaslané, nepoužije na uloženie sankcií voči žiadateľovi o zhovievavosť, žiadnej inej právnickej alebo fyzickej osobe, ani žiadnemu zamestnancovi alebo bývalému zamestnancovi osôb, na ktoré sa vzťahujú opatrenia zvýhodneného zaobchádzania.
Jednotné uplatňovanie pravidiel hospodárskej súťaže EÚ:
- vyžaduje, aby vnútroštátne orgány:
- neodchyľovali sa od rozhodnutí, ktoré už Komisia prijala, keď rozhodujú o dohodách, rozhodnutiach a postupoch,
- najneskôr 30 dní pred prijatím rozhodnutia o protisúťažnom správaní zaslali Komisii súhrnný opis prípadu,
- umožňuje vnútroštátnym orgánom prijať rozhodnutie po 30 dňoch, ak Komisia nezačala konanie, hoci Komisia môže poskytnúť písomné pripomienky k prípadu,
- poskytuje vnútroštátnym orgánom možnosť informovať Komisiu a sieť o akomkoľvek ďalšom prípade, v ktorom sa uplatňuje právo EÚ v oblasti hospodárskej súťaže.
Komisia môže začať vlastné konanie na uplatňovanie článkov 101 a 102, a to buď preto, lebo je prvým orgánom na ochranu hospodárskej súťaže, ktorý začne konanie, alebo (ak koná po pôvodnom pridelení prípadu a vnútroštátnym orgánom poskytne vysvetlenie), preto, lebo:
- členovia siete predpokladajú sporné rozhodnutia v súvislosti s tým istým prípadom alebo rozhodnutia, ktoré sú v rozpore s judikatúrou EÚ, nemajú námietky alebo neprimerane predlžujú konanie,
- je potrebné prijať rozhodnutie Komisie na tvorbu politiky hospodárskej súťaže EÚ.
Keď Komisia začne konanie, vnútroštátne orgán nemôžu konať na tom istom právnom základe proti dohodám alebo postupom tej istej spoločnosti na tom istom príslušnom geografickom trhu.
Oznámenie:
- je predmetom pravidelného preskúmania vnútroštátnymi orgánmi a Komisiou,
- nahrádza oznámenie Komisie o spolupráci medzi vnútroštátnymi orgánmi na ochranu hospodárskej súťaže a Komisiou pri riešení prípadov patriacich do pôsobnosti článkov 81 a 82 zmluvy (teraz článkov 101 a 102 ZFEÚ), ktoré bolo uverejnené v roku 1997.
ODKEDY SA OZNÁMENIE UPLATŇUJE?
Uplatňuje sa od 27. apríla 2004.
KONTEXT
- Európska únia v roku 2019 prijala smernicu (EÚ) 2019/1 o posilnení právomocí vnútroštátnych orgánov na ochranu hospodárskej súťaže na účely účinného presadzovania práva (pozri zhrnutie).
- Ďalšie informácie:
HLAVNÉ POJMY
Postup ex officio: na základe úradnej moci alebo postavenia; pojem „z úradnej moci“ v otázkach štátnej pomoci sa používa na označenie vyšetrovaní z vlastného podnetu, pri ktorých GR Komisie pre hospodársku súťaž prevezme iniciatívu s cieľom preskúmať údajnú neoprávnenú pomoc a/alebo rozhodnúť o začatí vyšetrovania takejto pomoci.
Program zhovievavosti: program, ktorý spoločnostiam, ktoré sú účastníkmi kartelu, ponúka možnosť prihlásiť sa a poskytnúť dôkazy orgánom na ochranu hospodárskej súťaže výmenou za úplné oslobodenie od pokút za ich zníženie.
HLAVNÝ DOKUMENT
Oznámenie Komisie o spolupráci v rámci siete orgánov na ochranu hospodárskej súťaže (Ú. v. EÚ C 101, 27.4.2004, s. 43 – 53)
SÚVISIACE DOKUMENTY
Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1 z 11. decembra 2018 o posilnení právomocí orgánov na ochranu hospodárskej súťaže v členských štátoch na účely účinnejšieho presadzovania práva a o zabezpečení riadneho fungovania vnútorného trhu (Ú. v. EÚ L 11, 14.1.2019, s. 3 – 33)
Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Tretia časť – Vnútorné politiky a činnosti Únie – Hlava VII – Spoločné pravidlá pre hospodársku súťaž, zdaňovanie a aproximáciu práva – Kapitola 1 – Pravidlá hospodárskej súťaže – Oddiel 1 – Pravidlá uplatňované na podniky – Článok 101 (pôvodný článok 81 ZES) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 88 – 89)
Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Tretia časť – Vnútorné politiky a činnosti Únie – Hlava VII – Spoločné pravidlá pre hospodársku súťaž, zdaňovanie a aproximáciu práva – Kapitola 1 – Pravidlá hospodárskej súťaže – Oddiel 1 – Pravidlá uplatňované na podniky – Článok 102 (pôvodný článok 82 ZES) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 89)
Nariadenie Rady (ES) č. 1/2003 zo 16. decembra 2002 o vykonávaní pravidiel hospodárskej súťaže stanovených v článkoch 81 a 82 Zmluvy (Ú. v. ES L 1, 4.1.2003, s. 1 – 25)
Následné zmeny nariadenia (ES) č. 1/2003 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Posledná aktualizácia 15.05.2020