Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mechanizmus vzájomnej výmeny informácií o vnútroštátnych opatreniach v oblasti azylu a prisťahovalectva

Mechanizmus vzájomnej výmeny informácií o vnútroštátnych opatreniach v oblasti azylu a prisťahovalectva

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Rozhodnutie Rady 2006/688/ES o vytvorení mechanizmu vzájomnej výmeny informácií o opatreniach krajín EÚ v oblasti azylu a prisťahovalectva

AKÝ JE CIEĽ TOHTO ROZHODNUTIA?

Jeho cieľom je zlepšiť výmenu informácií o vnútroštátnych opatreniach v oblasti azylu a prisťahovalectva medzi krajinami .

Zavádza sa ním oficiálny postup výmeny informácií medzi krajinami EÚ a Európskou komisiou tak, aby sa zlepšila koordinácia prisťahovaleckých a azylových politík krajín EÚ.

HLAVNÉ BODY

Výmena a poskytovanie informácií

Mechanizmus vzájomnej výmeny informácií umožňuje výmenu informácií medzi Komisiou a krajinami EÚ o vnútroštátnych právnych predpisoch v oblasti azylu a prisťahovalectva.

Krajiny EÚ sú povinné informovať o opatreniach, ktoré zamýšľajú prijať alebo ktoré nedávno prijali, a to:

  • prostredníctvom webovej siete a
  • použitím formulára na oznamovanie informácií pripojeného k tomuto rozhodnutiu.

Takéto informácie treba poskytnúť čo najskôr a najneskôr vtedy, keď sa zverejnia.

Členské štáty sú povinné Komisiu a ostatné krajiny EÚ informovať iba o opatreniach, ktoré by mohli mať závažný vplyv:

  • na iné krajiny EÚ;
  • na Európsku úniu ako celok.

Vývoj a správa siete

Komisia zodpovedá za vývoj a správu siete. Pri vytváraní siete mala Komisia využiť existujúcu technickú platformu transeurópskej telematickej siete na výmenu informácií medzi orgánmi krajín EÚ (známu ako CIRCA). Sieť umožňuje Komisii a krajinám EÚ žiadať jednu alebo viacero krajín EÚ o dodatočné informácie o oznámených opatreniach.

Akékoľvek konkrétne vnútroštátne opatrenie oznámené takýmto spôsobom môže viesť k výmene názorov medzi odborníkmi z krajín EÚ a Komisiou.

Okrem týchto diskusií technického rázu musí Komisia každoročne pripraviť správu, v ktorej zhrnie najdôležitejšie informácie predložené krajinami EÚ. Táto správa sa predkladá Európskemu parlamentu a Rade a slúži ako základ pre diskusiu o vnútroštátnej azylovej a prisťahovaleckej politike na úrovni ministrov.

Hodnotenie

Komisia v roku 2009 uverejnila správu o hodnotení fungovania mechanizmu vzájomnej výmeny informácií. V období od apríla 2007 do 30. septembra 2009 poskytlo informácie prostredníctvom mechanizmu vzájomnej výmeny informácií iba 16 krajín EÚ, a to len o 45 opatreniach. Neposkytli sa žiadne informácie o právoplatných rozhodnutiach najvyšších súdov alebo tribunálov.

Formát, v akom sa informácie poskytli, bol málokedy rovnorodý, a formulár na oznamovanie informácií pripojený k tomuto rozhodnutiu sa nepoužíval dôsledne.

Niekedy sa uviedol len anglický názov a text bol v pôvodnom jazyku, čo viedlo k problémom s porozumením. Vyskytli sa aj rozdiely v obsahu predložených formulárov na oznamovanie informácií: niektoré boli pomerne vyčerpávajúce, zatiaľ čo iné obsahovali len stručný opis bez uvedenia povahy opatrenia.

V správe sa konštatovalo, že mechanizmus vzájomnej výmeny informácií nesplnil svoje ciele, pretože objem predložených informácií bol zanedbateľný. Avšak vzhľadom na to, že fungoval len krátko, navrhnúť zmeny rozhodnutia považovala Komisia za predčasné.

Komisia ani krajiny EÚ neaktivovali mechanizmus vzájomnej výmeny informácií o vnútroštátnych opatreniach v oblasti azylu a prisťahovalectva ani počas dvoch rokov veľmi vysokého prílevu migrantov do Európy v roku 2015 a 2016. Zdá sa, že krajiny EÚ (predsedníctva Európskej únie) na výmenu údajov o migračných tokoch uprednostňovali krízový informačný mechanizmus Európskej únie. Tieto informácie neskôr začali postupne zabezpečovať príslušné agentúry Európskej únie, EASO a FRONTEX, ktoré dnes poskytujú prevažnú časť údajov o migrácii potrebných pre dnešný migračný tok. Ďalšie informácie o dôležitých vývojových tendenciách v oblasti migrácie v krajinách EÚ sa pravidelne aktualizujú prostredníctvom spravodajských bulletinov Európskej migračnej siete, ktoré sa pripravujú pravidelne každého štvrť roka.

Nemožno však vylúčiť, že sa mechanizmus vzájomnej výmeny informácií náležite nevyužije pri výmene informácií o migrácii medzi krajinami Európskej únie a Európskou komisiou v budúcnosti, a preto má jeho existencia opodstatnenie aj naďalej.

ODKEDY SA ROZHODNUTIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 3. novembra 2006.

KONTEXT

Je pravdepodobné, že vnútroštátne opatrenia v oblasti azylu a prisťahovalectva budú mať vplyv aj na ostatné krajiny EÚ. Je to dôsledok:

  • chýbajúcich hraničných kontrol v schengenskom priestore;
  • úzkych hospodárskych a sociálnych vzťahov medzi krajinami EÚ a
  • rozvoja spoločnej vízovej, prisťahovaleckej a azylovej politiky.

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Rozhodnutie Rady 2006/688/ES z 5. októbra 2006 o vytvorení mechanizmu vzájomnej výmeny informácií o opatreniach členských štátov v oblasti azylu a prisťahovalectva (Ú. v. EÚ L 283, 14.10.2006, s. 40 – 43)

SÚVISIACI DOKUMENT

Správa Komisie podľa článku 4 a článku 5 rozhodnutia Rady z 5. októbra 2006 o vytvorení mechanizmu vzájomnej výmeny informácií o opatreniach členských štátov v oblasti azylu a prisťahovalectva [KOM(2009) 687 v konečnom znení, 17.12.2009]

Posledná aktualizácia 22.11.2018

Top