Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0915

    Maximálne hodnoty obsahu niektorých kontaminantov v potravinách

    Maximálne hodnoty obsahu niektorých kontaminantov v potravinách

     

    ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

    Nariadenie (ES) č. 2023/915 o maximálnych limitoch pre niektoré kontaminanty v potravinách

    AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

    Stanovujú sa ním maximálne hodnoty určitých kontaminantov v potravinách s cieľom chrániť zdravie občanov Európskej únie (EÚ) vrátane najrizikovejších skupín obyvateľstva, ako sú deti a tehotné ženy.

    HLAVNÉ BODY

    Rozsah pôsobnosti

    Nariadenie sa vzťahuje na:

    • mykotoxíny (aflatoxíny, ochratoxín A, patulín, deoxynivalenol, zearalenón, fumonizíny, citrinín, námeľové skleróciá a námeľové alkaloidy);
    • kovy (olovo, kadmium, ortuť, anorganický cín a arzén);
    • rastlinné toxíny (kyselina eruková, tropánové alkaloidy, kyselina kyanovodíková, pyrolizidínové alkaloidy, ópiové alkaloidy a Δ9-THC);
    • procesné kontaminanty (polycyklické aromatické uhľovodíky (PAU), benzo(a)pyrén, suma 4 PAU; 3-monochlóropropán-1,2-diol (3-MCPD) a glycidylestery mastných kyselín);
    • halogénované perzistentné organické látky (dioxíny, polychlórované bifenyly (PCB) podobné dioxínom, PCB nepodobné dioxínom; perfluóralkylované látky: kyselina perfluóroktánsulfónová (PFOS), kyselina perfluóroktánová (PFOA), kyselina perfluórononánová (PFNA) a kyselina perfluórohexánsulfónová (PFHxS));
    • ostatné kontaminanty:
      • melamín,
      • dusičnany,
      • chloristan.

    Maximálne hladiny

    Potraviny s vyššími úrovňami kontaminantov ako sú hodnoty uvedené v prílohe I k nariadeniu, sa nesmú predávať. Tieto maximálne hodnoty sa vzťahujú na jedlú časť potraviny a platia aj pre zložené, spracované, sušené alebo riedené potraviny, pričom sa zohľadňujú príslušné faktory spracovania.

    V nariadení sa ďalej stanovujú najnižšie maximálne hodnoty kontaminantov, ktoré sú primerane dosiahnuteľné prostredníctvom správnej výrobnej praxe alebo správnej poľnohospodárskej praxe (čiže „na najnižšej primerane dosiahnuteľnej úrovni“).

    Zákaz miešania

    Potraviny, ktoré spĺňajú maximálne hodnoty, sa nesmú miešať s potravinami, ktoré tieto maximálne hodnoty prekračujú.

    Potraviny, ktoré sa musia triediť alebo inak fyzikálne spracovať, aby sa hodnoty kontaminácie znížili, sa nesmú miešať s potravinami určenými na priamu ľudskú spotrebu ani používať ako zložka potravín.

    Označovanie

    Z označenia na každom jednotlivom balení a v pôvodnom sprievodnom doklade pre podzemnicu olejnú (arašidy), iné olejnaté semená, výrobky z nich a obilie musí byť zrejmé ich zamýšľané použitie. Identifikačný kód zásielky/šarže musí byť nezmazateľne vyznačený na každom jednotlivom balíčku zásielky a na origináli sprievodného dokladu. Podnikateľská činnosť príjemcu zásielky, ktorá je uvedená na sprievodnom doklade, musí byť zlučiteľná s určeným použitím.

    Ak nie je jasne uvedený údaj, že výrobky sa nemajú umiestniť na trh ako potravina, maximálne limity stanovené v prílohe I sa vzťahujú na všetku podzemnicu olejnú (arašidy), všetky iné olejnaté semená a výrobky z nich a všetky obilniny umiestňované na trh.

    Výnimka z uplatňovania maximálnych limitov stanovených v prílohe I týkajúca sa podzemnice olejnej (arašidy) a iných olejnatých semien na drvenie sa vzťahuje iba na zásielky, ktoré:

    • sú jasne označené s uvedením ich zamýšľaného použitia;
    • na etikete každého jednotlivého balenia a na origináli sprievodného dokladu sú uvedené tieto informácie „Výrobok podlieha drveniu pri výrobe rafinovaného rastlinného oleja“ a
    • konečným miestom určenia je drviace zariadenie.

    Výnimky

    Za určitých okolností môžu niektoré členské štáty EÚ prekročiť hodnoty dioxínov a/alebo DL-PCB (dioxínov podobným PCB) a/alebo NDL-PCB (dioxínom nepodobným PCB) stanovené v prílohe I pre určité ryby a rybie výrobky pochádzajúce z oblasti Baltského mora a určené na spotrebu na ich území. Spotrebitelia musia byť informovaní o potenciálnych rizikách pre zdravie spotrebiteľov.

    Určitým členským štátom boli udelené ďalšie výnimky týkajúce sa maximálnych hodnôt PAU v tradične údenom mäse a údených mäsových výrobkoch a tradične údených rybách a údených produktoch rybolovu.

    Monitorovanie a nahlasovanie

    Členské štáty a zainteresované strany musia:

    • oznámiť Európskej komisii do 1. júla 2023 výsledky vykonaných vyšetrení a to, ako napredujú pri uplatňovaní preventívnych opatrení zameraných na zabránenie kontaminácii námeľovými skleróciami a námeľovými alkaloidmi v raži a mlynských výrobkoch z raže a námeľovými alkaloidmi v mlynských výrobkoch z jačmeňa, pšenice, špaldy a ovsa;
    • každoročne oznámiť Európskemu úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ustanovenému podľa nariadenia (ES) č. 178/2002 (pozri zhrnutie), údaje o výskyte námeľových sklerócií a námeľových alkaloidov v raži a mlynských výrobkoch z raže a námeľových alkaloidov v mlynských výrobkoch z jačmeňa, pšenice, špaldy a ovsa.

    Členské štáty oznámia Komisii na požiadanie vykonané vyšetrovania a identifikované príslušné zdroje v nadväznosti na odporúčania Komisie týkajúce sa monitorovania prítomnosti kontaminantov v potravinách a to, ako napredujú pri uplatňovaní preventívnych opatrení na zabránenie kontaminácii.

    Členské štáty musia úradu EFSA oznámiť údaje o výskyte, ktoré zhromaždili o všetkých ostatných kontaminujúcich látkach okrem námeľových sklerócií a námeľových alkaloidov (pozri vyššie). Prevádzkovatelia potravinárskych podnikov a iné zainteresované strany môžu EFSA poskytnúť údaje o výskyte. Všetky údaje o výskyte sa musia poskytovať v súlade s požiadavkami EFSA na podávanie správ.

    Zrušenie

    Týmto nariadením sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1881/2006, a to s účinnosťou od 24. mája 2023.

    ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

    Uplatňuje sa od 25. mája 2023.

    KONTEXT

    Ďalšie informácie:

    HLAVNÝ DOKUMENT

    Nariadenie Komisie (EÚ) 2023/915 z 25. apríla 2023 o maximálnych limitoch pre niektoré kontaminanty v potravinách, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1881/2006 (Ú. v. EÚ L 119, 5.5.2023, s. 103).

    Následné zmeny nariadenia (EÚ) 2023/915 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

    SÚVISIACE DOKUMENTY

    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín (Ú. v. ES L 31, 1.2.2002, s. 1).

    Pozri konsolidované znenie.

    Posledná aktualizácia 01.12.2023

    Začiatok