This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32014R0511
Dodržiavanie pravidiel prístupu a spoločného využívania prínosov vyplývajúcich z používania genetických zdrojov a s nimi súvisiacich tradičných poznatkov
Toto nariadenie sa týka dodržiavania pravidiel prístupu ku genetickým zdrojom* a k tradičným poznatkom* spojeným s týmito genetickými zdrojmi a spoločného využívania prínosov vyplývajúcich z ich používania, ako sa stanovuje v Nagojskom protokole o prístupe ku genetickým zdrojom a spravodlivom a rovnocennom spoločnom využívaní prínosov vyplývajúcich z ich používania k Dohovoru o biologickej diverzite.
Cieľom Nagojského protokolu o prístupe a spoločnom využívaní prínosov je spravodlivé a rovnoprávne spoločné využívanie prínosov vyplývajúcich z používania genetických zdrojov s krajinou, ktorá tieto genetické zdroje poskytla. Vzniknuté prínosy by mali prispievať k udržateľnému využívaniu a ochrane biodiverzity.
Celkovým cieľom nariadenia je zabezpečiť, aby využívanie genetických zdrojov a spojených tradičných poznatkov súvisiacich s genetickými zdrojmi v EÚ prebiehalo v súlade s právnymi predpismi poskytovateľskej krajiny v oblasti prístupu a spoločného využívania prínosov.
Genetické zdroje sa používajú na nekomerčné aj komerčné účely v mnohých odvetviach, ako je vedecký výskum, šľachtenie rastlín, výskum v oblasti liečiv, kozmetiky, odvetví výroby potravín a krmív a biotechnológiách. Používajú ich univerzity a spoločnosti na výskum a/alebo výskum a vývoj s cieľom neskoršieho komerčného využívania produktov.
Všetky krajiny (vrátane krajín EÚ) majú práva na svoje prírodné zdroje a právomoc určovať prístup k svojim genetickým zdrojom.
Problém, ktorý riešia poskytovateľské krajiny, spočíva v sledovaní ich genetického zdroja po opustení krajiny. Významnou pridanou hodnotou Nagojského protokolu je vytvorenie opatrení na zaistenie súladu. „Používateľské“ krajiny musia prijať opatrenia na zabezpečenie, že prístup ku genetickým zdrojom používaným v ich krajine je v súlade s pravidlami pre prístup a spoločné využívanie prínosov (so získaným predchádzajúcim informovaným súhlasom a so stanovenými vzájomne dohodnutými podmienkami). Tieto informácie sa potom odovzdávajú poskytovateľskej krajine späť. Nariadenie (EÚ) č. 511/2014 obsahuje pravidlá upravujúce takéto opatrenia na zaistenie súladu.
Základnou požiadavkou nariadenia je náležitá starostlivosť. Používatelia genetických zdrojov musia vyhľadávať súbor informácií týkajúcich sa genetických zdrojov a tradičných poznatkov súvisiacich s genetickými zdrojmi, uchovávať tieto informácie a postupovať ich ďalším používateľom. Ak používatelia nemajú dostatočné informácie o zákonnosti prístupu a používania, mali by získať povolenie, stanoviť vzájomne dohodnuté podmienky alebo prestať zdroj používať.
Používatelia genetických zdrojov sú tiež povinní predložiť vyhlásenie o náležitej starostlivosti. Podanie vyhlásenia o náležitej starostlivosti sa v EÚ vyžaduje v dvoch fázach:
To znamená, že v EÚ existujú dve kontrolné miesta. Informácie z týchto kontrolných miest sa prenášajú do klíringového strediska pre prístup a spoločné využívanie prínosov (medzinárodný informačný nástroj na výmenu informácií medzi relevantnými subjektmi vytvorený Nagojským protokolom) a poskytovateľským krajinám.
Používatelia musia uchovávať informácie o prístupe a spoločnom využívaní prínosov zdrojov dvadsať rokov od ukončenia ich používania.
Každá krajina EÚ musí určiť aspoň jeden orgán, ktorý bude zodpovedný za uplatňovanie tohto nariadenia. Tento orgán dostáva vyhlásenia o náležitej starostlivosti a je zodpovedný za vykonávanie kontrol užívateľov.
Na pomoc používateľom pri dodržiavaní predpisov slúžia aj dva dobrovoľné nástroje, a to register zbierok EÚ a register najlepších postupov v zmysle nariadenia.
Nariadenie sa uplatňuje od 12. októbra 2014 s výnimkou niekoľkých článkov, ktoré sa uplatňujú od 12. októbra 2015.
Hlavným medzinárodným rámcom rámec pre ochranu a udržateľné využívanie biologickej diverzity a spravodlivé a rovnocenné spoločné využívanie prínosov vyplývajúcich z používania genetických zdrojov je Dohovor o biologickej diverzite z roku 1993 (pozri zhrnutie).
Nagojský protokol prijatý v októbri 2010 vychádza z pravidiel dohovoru zameraných na prístup ku genetickým zdrojom a spoločné využívanie peňažných a iných prínosov vyplývajúcich z používania genetických zdrojov.
Ďalšie informácie:
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 511/2014 zo 16. apríla 2014 o opatreniach na zaistenie súladu pre používateľov Nagojského protokolu o prístupe ku genetickým zdrojom a spravodlivom a rovnocennom spoločnom využívaní prínosov vyplývajúcich z ich používania v Únii (Ú. v. EÚ L 150, 20.5.2014, s. 59 – 71)
Oznámenie Komisie – Usmerňovací dokument o rozsahu uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 511/2014 o opatreniach na zaistenie súladu pre používateľov Nagojského protokolu o prístupe ku genetickým zdrojom a spravodlivom a rovnocennom spoločnom využívaní prínosov vyplývajúcich z ich používania v Únii a o základných povinnostiach, ktoré z neho vyplývajú (Ú. v. EÚ C 313, 27.8.2016, s. 1 – 19)
Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2015/1866 z 13. októbra 2015, ktorým sa stanovujú podrobné pravidlá vykonávania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 511/2014, pokiaľ ide o register zbierok, monitorovanie dodržiavania predpisov zo strany používateľov a osvedčené postupy (Ú. v. EÚ L 275, 20.10.2015, s. 4 – 19)
Rozhodnutie Rady 2014/283/EÚ zo 14. apríla 2014 o uzavretí Nagojského protokolu o prístupe ku genetickým zdrojom a spravodlivom a rovnocennom spoločnom využívaní prínosov vyplývajúcich z ich používania k Dohovoru o biologickej diverzite v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 150, 20.5.2014, s. 231 – 233)
Rozhodnutie Rady 93/626/EHS z 25. októbra 1993 o uzavretí Dohovoru o biologickej diverzite (Ú. v. ES L 309, 13.12.1993, s. 1 – 2)
Posledná aktualizácia 20.11.2020