Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0233

    DCI - nástroj financovania rozvojovej spolupráce EÚ (2014 - 2020)

    Právny stav dokumentu Toto zhrnutie bolo archivované a nebude viac aktualizované, pretože zosumarizovaný dokument nie je účinný alebo nezodpovedá súčasnej situácii.

    DCI - nástroj financovania rozvojovej spolupráce EÚ (2014 - 2020)

    Prostredníctvom nástroja rozvojovej spolupráce sa Európska únia (EÚ) snaží znižovať chudobu v rozvojových krajinách, ako aj podporovať udržateľný hospodársky, sociálny a environmentálny rozvoj, demokraciu, právny štát, ľudské práva a dobrú správu vecí verejných.

    AKT

    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 233/2014z 11. marca 2014, ktorým sa ustanovuje nástroj financovania rozvojovej spolupráce na obdobie 2014 - 2020.

    SÚHRN

    V súlade so svojou politikou uvedenou v oznámení s názvom Program zmien sa EÚ snaží zamerať svoje financovanie rozvojovej spolupráce tam, kde bude mať najväčší vplyv. Prioritou sú krajiny, ktoré to najviac potrebujú: najmenej rozvinuté krajiny z hľadiska ich nízkeho hrubého národného dôchodku a slabého ľudského potenciálu, krajiny v kríze alebo v situácii po kríze a krajiny, ktoré sú slabé či zraniteľné. EÚ presadzuje diferencovaný prístup v reakcii na potreby, kapacity a výkonnosť partnerských krajín.

    Nástroj rozvojovej spolupráce EÚ (DCI) zahŕňa:

    • 1

      Geografické programy - na podporu dvojstranných a regionálnych programov spolupráce v oblastiach, ako sú základné potreby (zdravie a vzdelanie), zamestnanosť, infraštruktúra, ľudské práva, demokracia, dobrá správa vecí verejných a udržateľný rozvoj. Tieto programy sa vzťahujú na rozvojové krajiny v Ázii, Strednej Ázii, na Blízkom východe a v Latinskej Amerike, ako aj v Južnej Afrike.

    • 2
      Tematické programy - delia sa na 2 skupiny:
      • Celosvetové verejné statky a problémy - program sa vzťahuje na hľadiská, ako je zmena klímy, životné prostredie, energetika, ľudský rozvoj, potravinová bezpečnosť a migrácia, a súčasne zabezpečuje súlad s dosahovaním cieľa znižovania chudoby. Na ciele v oblasti zmeny klímy a životného prostredia sa vynaloží 27 % tohto programu a minimálne 25 % programu na podporu sociálneho začlenenia a ľudského rozvoja.
      • Organizácie občianskej spoločnosti a miestne orgány verejnej správy - tento program bude podporovať občiansku spoločnosť (t. j. neštátne subjekty, mimovládne organizácie (MVO) a občianske organizácie) a miestne orgány, aby zohrávali väčšiu úlohu v rozvojových stratégiách.
    • 3

      Celoafrický program - vďaka DCI sa okrem uvedených programov prostredníctvom nového celoafrického programu podporí strategické partnerstvo EÚ s Afrikou. Týmto programom sa doplnia iné finančné nástroje, ktoré sa používajú v Afrike, ako je Európsky rozvojový fond a nástroj európskeho susedstva. Činnosti v rámci tohto programu budú nadregionálnej, kontinentálnej alebo globálnej povahy.

    Rozpočet

    S rozpočtom viac ako 19,6 miliardy EUR (v bežných cenách) na obdobie 2014 - 2020 nástroj DCI pokrýva všetky rozvojové krajiny.

    REFERENCIE

    Akt

    Nadobudnutie účinnosti

    Termín transpozície v členských štátoch

    Úradný vestník Európskej únie

    Nariadenie (ES) č. 233/2014

    1.1.2014

    -

    Ú. v. EÚ L 77, 15.3.2014

    SÚVISIACE AKTY

    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov s názvom Zvyšovanie vplyvu rozvojovej politiky EÚ: program zmien [KOM(2011) 637 v konečnom znení z 13. októbra 2011].

    Posledná aktualizácia 18.06.2014

    Začiatok