Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0343

    Vedecká a technologická spolupráca s Jordánskom

    Vedecká a technologická spolupráca s Jordánskom

     

    ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

    Dohoda o vedeckej a technologickej spolupráci medzi EÚ a Jordánskom

    Rozhodnutie 2011/348/ES o podpise a predbežnom vykonávaní dohody o vedeckej a technologickej spolupráci medzi Európskou úniou (EÚ) a Jordánskom

    Rozhodnutie 2011/343/EÚ o uzavretí dohody medzi EÚ a Jordánskom o vedeckej a technologickej spolupráci

    Protokol k Euro-stredomorskej dohode, ktorou sa zakladá pridruženie medzi EÚ a jej členskými štátmi na jednej strane a Jordánskom na strane druhej o rámcovej dohode medzi EÚ a Jordánskom o všeobecných zásadách účasti Jordánska na programoch EÚ

    AKÝ JE CIEĽ DOHODY, ROZHODNUTÍ A PROTOKOLU?

    • Touto dohodou sa ustanovuje formálna štruktúra a všeobecné pravidlá spolupráce v oblasti vedeckého a technologického výskumu medzi Európskym spoločenstvom, terajšou Európskou úniou (EÚ), a Jordánskom s cieľom podporovať, rozvíjať a uľahčovať kooperatívne činnosti spoločného záujmu v oblasti vedy a technológie.
    • Rozhodnutím Rady 2011/348/ES sa povoľuje podpísanie a predbežné vykonávanie dohody o vedeckej a technologickej spolupráci medzi EÚ a Jordánskom.
    • Rozhodnutie (EÚ) 2011/343/EÚ sa týka uzavretia dohody.
    • Vzhľadom na to, že Rada Európskej únie podporuje prístup Európskej komisie, ktorého cieľom je umožniť partnerským krajinám európskej susedskej politiky zúčastňovať sa na programoch a činnostiach agentúr EÚ na základe ich zásluh a v prípadoch, keď to povoľuje príslušný právny základ, sa v protokole stanovujú osobitné podmienky vrátane finančného príspevku a postupov podávania správ a hodnotenia, ktoré sa vzťahujú na účasť Jordánska na každom konkrétnom programe EÚ.

    HLAVNÉ BODY

    Zmluvné strany súhlasia, že budú podporovať, rozvíjať a sprostredkúvať činnosti vedecko-technickej spolupráce medzi EÚ a Jordánskom v oblastiach spoločného záujmu. Činnosti vykonávané v rámci tejto dohody sú založené na súbore zásad:

    • podpora vedomostnej spoločnosti s cieľom hospodárskeho a spoločenského rozvoja zmluvných strán,
    • obojstranný prospech založený na celkovej rovnováhe vzájomných výhod,
    • obojstranný prístup k aktivitám výskumných programov a projektov vyvíjaným každou zmluvnou stranou,
    • včasná výmena informácií,
    • primeraná výmena a ochrana práv duševného vlastníctva,
    • účasť a financovanie v súlade s príslušnými uplatniteľnými zákonmi a nariadeniami zmluvných strán.

    Spolupráca

    Právne subjekty* Účastníci usadení v Jordánsku sa môžu podieľať na nepriamych kooperatívnych činnostiach rámcového programu pre výskum a inováciu (Horizont Europe) v súlade s jeho pravidlami a podmienkami.

    Právne subjekty so sídlom na území EÚ sa budú zúčastňovať na výskumných projektoch Jordánska v oblastiach zhodných s oblasťami, na ktoré sa vzťahuje rámcový program, pričom pre ne budú platiť rovnaké podmienky ako pre právne subjekty so sídlom v Jordánsku.

    Spolupráca podlieha podmienkam, ktoré sú ustanovené alebo na ktoré sa odkazuje v prílohe I a II k tejto dohode. Zásady udeľovania práv duševného vlastníctva sú uvedené v prílohe II.

    Činnosti spolupráce môžu prebiehať napríklad v tejto podobe:

    • pravidelný politický dialóg v oblasti výskumu;
    • výmeny vedeckých a technických informácií;
    • výmeny výskumných pracovníkov, inžinierov a technikov;
    • výmeny vybavenia, materiálov a testovacích služieb;
    • odborná príprava v oblasti výskumu a technologického vývoja,
    • účasť odborníkov oboch zmluvných strán na tematických seminároch, sympóziách a pracovných skupinách,
    • vzájomný prístup k vedecko-technickým informáciám súvisiacim s touto dohodou, a
    • prípadné iné spôsoby spolupráce, ktoré schváli Spoločný výbor Jordánska a EÚ pre vedeckú a technickú spoluprácu, ktorý riadi vykonávanie dohody.

    Jordánske orgány a Komisia sa dohodli na výmene informácií o prebiehajúcich programoch a nových možnostiach spolupráce.

    EÚ a Jordánsko súhlasia, že v tejto súvislosti podľa svojich platných právnych predpisov umožnia voľný pohyb a pobyt výskumných pracovníkov na svojom území a pohyb tovaru určeného na použitie pri týchto činnostiach.

    Podľa protokolu musí Jordánsko finančne prispievať do spoločného rozpočtu EÚ v súlade s konkrétnymi programami, na ktorých sa zúčastňuje. V memorande o porozumení medzi Komisiou a jordánskymi orgánmi sa stanovujú osobitné podmienky, najmä finančný príspevok a postupy podávania správ a hodnotenia, pokiaľ ide o účasť Jordánska na každom programe.

    Jordánsko sa zúčastňuje na iniciatíve Partnerstvo pre výskum a inovácie v oblasti Stredozemia (PRIMA), ktorá bola zriadená na základe rozhodnutia (EÚ) 2017/1324 (pozri zhrnutie). Cieľom iniciatívy PRIMA je združenie znalostí a finančných zdrojov EÚ a zúčastnených krajín s cieľom vybudovať výskumné a inovačné kapacity a rozvíjať znalosti a spoločné inovačné riešenia pre vodárenské a agropotravinárske systémy v oblasti Stredozemia. EÚ poskytne pre iniciatívu PRIMA až 220 miliónov eur z programu Horizont 2020.

    DÁTUM NADOBUDNUTIA PLATNOSTI

    Dohoda nadobudla platnosť 29. marca 2011 na predbežne sa vykonávala od jej podpísania dňa 30. novembra 2009).

    KONTEXT

    Jordánsko je jednou z krajín, na ktoré sa vzťahuje európska susedská politika.

    V roku 2002 nadobudla platnosť Euro-stredomorská dohoda (pozri zhrnutie) o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Jordánskom na strane druhej.

    Ďalšie informácie:

    Ďalšie informácie o spolupráci s Jordánskom v oblasti výskumu a vývoja:

    HLAVNÉ POJMY

    Právne subjekty. Každá fyzická alebo právnická osoba zriadená podľa vnútroštátneho práva miesta svojho usadenia, podľa práva Spoločenstva alebo medzinárodného práva, ktorá má právnu subjektivitu a ktorá môže vo svojom vlastnom mene vykonávať práva a brať na seba povinnosti.

    HLAVNÉ DOKUMENTY

    Dohoda medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci (Ú. v. EÚ L 159, 17.6.2011, s. 108 – 114).

    Rozhodnutie Rady 2011/343/EÚ z 9. marca 2011 o uzavretí Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci (Ú. v. EÚ L 159, 17.6.2011, s. 1).

    Rozhodnutie Rady 2011/348/ES z 10. novembra 2009 o podpise v mene Spoločenstva a o predbežnom vykonávaní Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci (Ú. v. EÚ L 159, 17.6.2011, s. 107).

    Protokol k Euro-stredomorskej dohode o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Jordánskym hášimovským kráľovstvom na strane druhej o rámcovej dohode medzi Európskou úniou a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o všeobecných zásadách účasti Jordánskeho hášimovského kráľovstva na programoch Únie (Ú. v. EÚ L 117, 27.4.2013, s. 2 – 5).

    SÚVISIACE DOKUMENTY

    Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1324 zo 4. júla 2017 o účasti Únie na Partnerstve pre výskum a inováciu v oblasti Stredozemia (PRIMA), na ktorom sa spoločne podieľajú niektoré členské štáty (Ú. v. EÚ L 185, 18.7.2017, s. 1 – 15).

    Informácia o nadobudnutí platnosti Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci (Ú. v. EÚ L 116, 28.4.2012, s. 1).

    Euro-stredomorská dohoda ustanovujúca pridruženie medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Jordánskym hášimovským kráľovstvom na strane druhej Protokol č. 1 o opatreniach uplatňovaných na dovoz poľnohospodárskych výrobkov s pôvodom v Jordánsku – Protokol č. 2 o opatreniach uplatniteľných na dovoz poľnohospodárskych výrobkov do Jordánska s pôvodom v Spoločenstve – Protokol č. 3 týkajúci sa vymedzenia pojmu „výrobky s pôvodom“ a metód administratívnej spolupráce – Protokol č. 4 o vzájomnej pomoci medzi správnymi orgánmi v colných otázkach – Spoločné vyhlásenia – Záverečný akt (Ú. v. EÚ L 129, 15.5.2002, s. 3 – 176).

    Posledná aktualizácia 07.06.2024

    Začiatok