Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006R1931R(01)

Malý pohraničný styk na vonkajších pozemných hraniciach

Malý pohraničný styk na vonkajších pozemných hraniciach

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (ES) č. 1931/2006 – pravidlá malého pohraničného styku na vonkajších pozemných hraniciach krajín EÚ a zmeny Schengenského dohovoru

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

Nariadenie ustanovuje režim malého pohraničného styku na vonkajších pozemných hraniciach krajín Európskej únie a na tento účel zavádza povolenie na malý pohraničný styk.

HLAVNÉ BODY

Podmienky vstupu a pobytu

Malý pohraničný styk znamená pravidelné a časté prekračovanie vonkajšej pozemnej hranice EÚ z oprávnených dôvodov štátnymi príslušníkmi susedných krajín mimo EÚ, ktorí majú pobyt v pohraničných oblastiach EÚ.

Títo obyvatelia pohraničnej oblasti môžu prekračovať vonkajšiu pozemnú hranicu krajiny EÚ, pokiaľ:

  • majú povolenie, ktoré bolo na toto prekračovanie vydané (a cestový pas, ak to vyžaduje dvojstranná dohoda),
  • nie sú osobami, o ktorých je zápis v Schengenskom informačnom systéme, a
  • nie sú považovaní za hrozbu pre verejný poriadok.

Tieto osoby majú v pohraničnej oblasti povolený pobyt s maximálnou dĺžkou, ktorá je stanovená v dvojstrannej dohode medzi krajinou EÚ a susednou krajinou mimo EÚ. Dĺžka pobytu nesmie prekročiť tri mesiace.

Nariadenie sa uplatňuje na Islande a v Nórsku, pretože predstavuje vývoj schengenského acquis (t. j. existujúcich právnych predpisov EÚ o schengenskom priestore – priestore v Európe bez vnútorných hraníc, v ktorom sa môžu občania, mnohí štátni príslušníci krajín mimo EÚ a turisti voľne pohybovať bez hraničných kontrol), a tiež v Švajčiarsku a Lichtenštajnsku. Neuplatňuje sa v Írsku ani v Spojenom kráľovstve (1).

Povolenia

Obyvatelia pohraničnej oblasti dostávajú povolenie obmedzené na danú pohraničnú oblasť s platnosťou na 1 až 5 rokov.

Povolenia majú rovnaké bezpečnostné znaky ako povolenia na pobyt.

Poplatky budú rovnocenné poplatkom za krátkodobé víza na viac vstupov. Krajiny EÚ však môžu slobodne rozhodnúť, že poplatky znížia alebo dokonca zrušia. Podľa nariadenia (EÚ) 2017/1954, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1030/2002 o formáte povolení na pobyt EÚ pre štátnych príslušníkov krajín mimo EÚ, sú bezpečnostné prvky povolení na malý pohraničný styk zosúladené s prvkami povolení na pobyt, a to s cieľom zvýšiť ich bezpečnosť a predchádzať podvodom. Príloha k nariadeniu (EÚ) 2017/1954 obsahuje technické špecifikácie pre formát prednej a zadnej strany karty. Špecifikácie zahŕňajú identifikačnú fotografiu, ktorá je zabezpečeným spôsobom integrovaná do tela karty a zabezpečená difrakčným opticky variabilným obrazovým prvkom, materiál, z ktorého je karta vyrobená (polykarbonát alebo rovnocenný syntetický polymér) a farbu, tlačový proces a techniky, ktoré sa majú použiť.

Dohody o vykonávaní režimu malého pohraničného styku

Krajiny EÚ môžu uzavrieť dohody o malom pohraničnom styku so susednými krajinami mimo EÚ. Môžu tiež zachovať existujúce dohody, ak sú v súlade s týmto nariadením. Krajiny EÚ musia ďalej zabezpečiť, že krajiny mimo EÚ uplatnia zásadu reciprocity a poskytnú porovnateľné zaobchádzanie občanom EÚ, ktorí chcú cestovať do ich pohraničnej oblasti.

Dohody môžu obyvateľom pohraničnej oblasti umožniť, aby používali:

  • hraničné priechody otvorené len pre obyvateľov pohraničnej oblasti,
  • osobitné jazdné pruhy na bežných hraničných priechodoch,
  • výnimočné povolenia pre obyvateľov pohraničnej oblasti na prekračovanie hranice mimo povolených hraničných priechodov a hodín.

V prípade zneužitia režimu malého pohraničného styku musia krajiny EÚ presadzovať účinné, primerané a odrádzajúce sankcie. Môže k nim patriť aj zrušenie alebo odňatie povolenia.

Zahrnutie Kaliningradskej oblasti (regiónu) a niektorých poľských správnych oblastí do oprávnenej pohraničnej oblasti

Nariadenie bolo zmenené nariadením (EÚ) č. 1342/2011 s cieľom zahrnúť do oprávnenej pohraničnej oblasti Kaliningradskú oblasť spolu s niektorými poľskými administratívnymi oblasťami na účely dvojstrannej dohody medzi Poľskom a Ruskom. Táto dvojstranná dohoda je od 4. júla 2016 pozastavená.

Oznámenie Komisie z roku 2016

V roku 2015 navštívilo EÚ viac ako 50 miliónov štátnych príslušníkov krajín mimo EÚ, čo predstavuje viac ako 200 miliónov prekročení vonkajších hraníc schengenského priestoru. Okrem týchto pravidelných tokov cestujúcich došlo len v roku 2015 v dôsledku konfliktu na Blízkom východe a v iných častiach sveta k 1,8 milióna prípadov neoprávneného prekročenia vonkajších hraníc Európy. S ohľadom na tieto čísla a na pozadí teroristických útokov z konca roka 2015 a začiatku roka 2016 vydala Európska komisia oznámenie, v ktorom uviedla možnosti, ako by súčasné a budúce informačné systémy mohli zlepšiť riadenie vonkajších hraníc i vnútornú bezpečnosť v EÚ. Začala sa tak práca na zlepšení štruktúry správy údajov EÚ v plnom súlade so základnými právami, najmä právom na ochranu osobných údajov.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 19. januára 2007.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1931/2006 z 20. decembra 2006, ktorým sa ustanovujú pravidlá malého pohraničného styku na vonkajších pozemných hraniciach členských štátov a ktorým sa menia a dopĺňajú ustanovenia Schengenského dohovoru (Ú. v. EÚ L 405, 30.12.2006, s. 1 – 22). Text znovu uverejnený v korigende (Ú. v. EÚ L 29, 3.2.2007, s. 3 – 9)

Následné zmeny nariadenia (ES) č. 1931/2006 boli začlenené do základného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade: Silnejšie a inteligentnejšie systémy pre hranice a bezpečnosť [COM(2016) 205 final zo 6. apríla 2016]

Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade: Správa o vykonávaní a fungovaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1342/2011, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 1931/2006, pokiaľ ide o zahrnutie Kaliningradskej oblasti a niektorých poľských správnych oblastí do oprávnenej pohraničnej oblasti, a o zodpovedajúcej dvojstrannej dohode uzavretej medzi Poľskom a Ruskou federáciou [COM(2014) 74 final z 19. februára 2014]

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade: Druhá správa o vykonávaní a fungovaní režimu malého pohraničného styku zavedeného nariadením (ES) č. 1931/2006 [KOM(2011) 47 v konečnom znení z 9. februára 2011]

Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade o vykonávaní a fungovaní režimu malého pohraničného styku zavedeného nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1931/2006, ktorým sa ustanovujú pravidlá malého pohraničného styku na vonkajších pozemných hraniciach členských štátov [KOM(2009) 383 v konečnom znení z 24. júla 2009]

Nariadenie Rady (ES) č. 1030/2002 z 13. júna 2002, ktorým sa stanovuje jednotný formát povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov tretích štátov (Ú. v. ES L 157, 15.6.2002, s. 1 – 7)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 04.05.2020



(1) Spojené kráľovstvo vystupuje z Európskej únie a od 1. februára 2020 je treťou krajinou (krajinou mimo EÚ).

Začiatok