Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D2233

Rozhodnutie Rady (EÚ) 2020/2233 z 23. decembra 2020 o viazaní finančných prostriedkov pochádzajúcich zo spätných tokov v rámci investičného nástroja AKT z operácií v rámci 9., 10. a 11. Európskeho rozvojového fondu

Ú. v. EÚ L 437, 28.12.2020, p. 188–191 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/2233/oj

28.12.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 437/188


ROZHODNUTIE RADY (EÚ) 2020/2233

z 23. decembra 2020

o viazaní finančných prostriedkov pochádzajúcich zo spätných tokov v rámci investičného nástroja AKT z operácií v rámci 9., 10. a 11. Európskeho rozvojového fondu

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii a na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na Vnútornú dohodu medzi zástupcami vlád členských štátov Európskej únie zasadajúcimi v Rade o financovaní pomoci Európskej únie na základe viacročného finančného rámca na obdobie rokov 2014 – 2020 v súlade s Dohodou o partnerstve AKT – EÚ a o poskytnutí finančnej pomoci zámorským krajinám a územiam, na ktoré sa vzťahuje štvrtá časť Zmluvy o fungovaní Európskej únie (1) (ďalej len „vnútorná dohoda o 11. ERF“), a najmä na jej článok 1 ods. 5,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)

Finančné prostriedky pochádzajúce zo spätných tokov v rámci investičného nástroja pre africké, karibské a tichomorské krajiny (AKT) z operácií v rámci 9., 10. a 11. Európskeho rozvojového fondu (ďalej len „ERF“) (ďalej len „finančné prostriedky pochádzajúce zo spätných tokov“) nemôžu byť viazané po 31. decembri 2020, pokiaľ Rada jednomyseľne na návrh Komisie nerozhodne inak.

(2)

Bolo jasne preukázané, že aj keď investičný nástroj AKT prispieval k cieľom znižovania chudoby, integrácie do svetovej ekonomiky a udržateľného rozvoja AKT krajín, ako je uvedené v Dohode o partnerstve medzi členmi skupiny afrických, karibských a tichomorských štátov na jednej strane a Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi na strane druhej (2) (ďalej len „dohoda o partnerstve AKT – EÚ“), jeho prínos sa v tejto súvislosti nemaximalizoval. Pokračovanie vo využívaní spätných tokov investičného nástroja AKT v rámci nového rámca a riadenia by mohlo viesť k lepším výsledkom v oblasti rozvoja.

(3)

Komisia 14. júna 2018 prijala návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje Nástroj susedstva a rozvojovej a medzinárodnej spolupráce (ďalej len „návrh o NDICI“), v ktorom sa stanovuje zriadenie Európskeho fondu pre udržateľný rozvoj plus (ďalej len „EFSD+“) a záruky pre vonkajšiu činnosť, na ktoré môžu členské štáty prispieť a tieto svoje príspevky môžu vyčleniť na začatie akcií v konkrétnych regiónoch, krajinách, sektoroch alebo existujúcich investičných oknách.

(4)

Výbor veľvyslancov AKT – EÚ sa 4. decembra 2020 prijal rozhodnutie č. 2/2020 (3), ktorým zmenil rozhodnutie č. 3/2019 (4) o prijatí prechodných opatrení podľa článku 95 ods. 4 dohody o partnerstve AKT – EÚ, aby sa uplatňovanie ustanovení dohody o partnerstve AKT – EÚ ďalej predĺžilo do 30. novembra 2021 alebo do nadobudnutia platnosti novej dohody AKT – EÚ (ďalej len „nová dohoda“) alebo do začatia predbežného vykonávania novej dohody medzi Úniou a krajinami AKT, podľa toho, čo nastane skôr. Obdobie stanovené v článku 1 ods. 5 Vnútornej dohody o 11. ERF, počas ktorého sa môžu viazať finančné prostriedky pochádzajúce zo spätných tokov v rámci investičného nástroja AKT z operácií v rámci 9., 10. a 11. Európskeho rozvojového fondu, by sa malo predĺžiť do 30. júna 2021 s cieľom umožniť nové viazania spätných tokov na základe investičného nástroja AKT a poskytnúť nepretržitú podporu krajinám AKT, kým nebude v plnej miere funkčný nástroj, ktorý sa má prijať na základe návrhu o NDICI (ďalej len „vonkajší finančný nástroj“).

(5)

Európsky fond pre udržateľný rozvoj zriadený nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1601 (5) (ďalej len „EFSD“) je považovaný za veľmi relevantný pre investičné potreby zahrnutých regiónov (subsaharská Afrika a krajiny európskeho susedstva), ako aj pre priority a záväzky Únie.

(6)

Vo svojom spoločnom oznámení z 9. marca 2020 s názvom „Na ceste ku komplexnej stratégii pre Afriku“ (ďalej len „spoločné oznámenie“) Komisia a vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku vyzvali Úniu, aby podporila udržateľný rast a pracovné miesta na africkom kontinente. Únia chce byť okrem iného partnerom Afriky pri podpore investícií rozšírením využívania inovatívnych mechanizmov financovania.

(7)

V spoločnom oznámení Komisia a vysoký predstaviteľ zdôraznili, že finančné nástroje majú podporiť investície s vysokým vplyvom v oblasti rozvoja, ktoré do veľkej miery podporujú súkromný sektor, v súlade s kritériami stanovenými v oznámení Komisie z 13. mája 2014 s názvom „Silnejšia úloha súkromného sektora vzhľadom na dosiahnutie inkluzívneho a udržateľného rastu v rozvojových krajinách“, a to merateľný vplyv v oblasti rozvoja, doplnkovosť, nestrannosť, spoločný záujem a spolufinancovanie, demonštračný účinok a dodržiavanie sociálnych, environmentálnych a fiškálnych noriem.

(8)

Je potrebné umožniť, aby spätné toky uvedené v tomto rozhodnutí predstavovali príspevky do vonkajšieho finančného nástroja („vyčlenené vonkajšie pripísané príjmy“ podľa článku 21 ods. 2 písm. a) bodu ii) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 (6)) s cieľom financovať podporu krajín AKT v rámci prístupu založeného na jednotnom balíku, a v súlade s cieľmi, zásadami a riadením vonkajšieho finančného nástroja prostredníctvom finančných nástrojov, operácií kombinovaného financovania, rozpočtových záruk alebo akejkoľvek inej nenávratnej pomoci, v súlade s nariadením (EÚ, Euratom) 2018/1046. To zabezpečí plynulý prechod z investičného nástroja AKT a pokračovanie všetkých projektov.

(9)

Finančné prostriedky pochádzajúce zo spätných tokov by nemali byť po 31. decembri 2027 zahŕňané ako vonkajšie pripísané príjmy v rámci vonkajšieho finančného nástroja. Bez toho, aby boli dotknuté rozhodnutia, ktoré sa majú prijať ohľadne následných viacročných finančných rámcov po tomto dátume, budú uvedené finančné prostriedky získavať následné finančné mechanizmy až do ich vyčerpania.

(10)

Spätné toky investičného nástroja AKT s ohľadom na odhadovanú celkovú sumu očakávanú pre obdobie 2021–2027 by sa mali presúvať každoročne ako doplnok k príslušným rozpočtovým riadkom vonkajšieho finančného nástroja v súlade s programovými dokumentmi.

(11)

Komisia by mala finančné prostriedky pochádzajúce zo spätných tokov realizovať prostredníctvom Európskej investičnej banky (EIB) vrátane EFSD+ s cieľom maximalizovať ich vplyv v oblasti rozvoja a doplnkovosť, zohľadňujúc pritom aj otázky udržateľnosti dlhu. Všetky operácie by mali podliehať riadeniu EFSD+ a zásade prvoradosti politiky.

(12)

V súlade s návrhom NDICI by mali byť finančné prostriedky pochádzajúce zo spätných tokov primárne zamerané na nástroje rozvoja s vysokým finančným rizikom, najmä na financovanie s dosahom, kapitálové fondy a činnosti v najmenej rozvinutých krajinách. Operáciami by sa mal čo najviac maximalizovať vplyv v oblasti rozvoja.

(13)

Podľa článku 152 ods. 4 Dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (7) sa má podiel Spojeného kráľovstva na investičnom nástroji AKT z ERF, akumulovaný v rámci jednotlivých po sebe nasledujúcich období ERF, nahradiť Spojenému kráľovstvu, keď nastane splatnosť investície. Pokiaľ nie je dohodnuté inak, kapitálový podiel Spojeného kráľovstva by sa po skončení obdobia viazanosti 11. ERF nemal opätovne viazať alebo prenášať do nasledujúcich období,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

V prípade operácií v rámci investičného nástroja AKT sa obdobie stanovené v článku 1 ods. 5 Vnútornej dohody o 11. ERF, počas ktorého sa môžu viazať finančné prostriedky pochádzajúce zo spätných tokov v rámci investičného nástroja AKT z operácií v rámci 9., 10. a 11. Európskeho rozvojového fondu, predlžuje do 30. júna 2021 alebo do nadobudnutia účinnosti nariadenia, ktorým sa zriaďuje vonkajší finančný nástroj, podľa toho, čo nastane neskôr, a v žiadnom prípade nie neskôr ako 30. novembra 2021, aby sa umožnili nové viazania finančných prostriedkov zo spätných tokov v rámci investičného nástroja AKT.

Článok 2

1.   Finančné prostriedky pochádzajúce zo spätných tokov v rámci investičného nástroja AKT z operácií v rámci 9., 10. a 11. Európskeho rozvojového fondu po 30. júni 2021 predstavujú príspevky do vonkajšieho finančného nástroja vo forme vonkajších pripísaných príjmov na účely poskytovania financovania prostredníctvom EIB formou rozpočtových záruk a operácií kombinovaného financovania v rámci Európskeho fondu pre udržateľný rozvoj plus (EFSD+), záruky pre vonkajšiu činnosť a prostredníctvom finančných nástrojov alebo akýchkoľvek iných druhov nenávratnej formy podpory v súlade so zásadami, cieľmi a riadením EFSD+.

2.   Bez toho, aby boli dotknuté rozhodnutia, ktoré sa majú prijať ohľadne následných viacročných finančných rámcov, po 31. decembri 2027 a až do vyčerpania finančných prostriedkov pochádzajúcich zo spätných tokov predstavujú príspevky do následných vonkajších finančných nástrojov Únie, ktoré nahrádzajú vonkajší finančný nástroj.

3.   Na účely tohto rozhodnutia sú „spätné toky“ akékoľvek príjmy – vrátane dividend, kapitálových ziskov, poplatkov za záruku a úrokov z úverov – zo súm nachádzajúcich sa na akomkoľvek účte založenom na účely zaznamenávania peňažných prostriedkov vedených na účet investičného nástroja AKT. Ďalej sú to aj odmeny z pokladničných investícií a splatenia vrátane splatení kapitálu, uvoľnených záruk a splatení istín úverov, kde tieto odmeny a splatenia sú výsledkom operácií v rámci investičného nástroja AKT. Finančné prostriedky pochádzajúce zo zrušenia viazanosti spätných tokov sa takisto považujú za spätné toky.

4.   Spätné toky podliehajú uplatniteľným pravidlám a postupom vonkajšieho finančného nástroja.

Článok 3

Príspevky sa vyčlenia pre AKT krajiny.

Článok 4

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. januára 2021 s výnimkou článku 2, ktorý sa uplatňuje od 1. júla 2021 alebo od nadobudnutia účinnosti nariadenia, ktorým sa zriaďuje vonkajší finančný nástroj, podľa toho, čo nastane neskôr.

V Bruseli 23. decembra 2020

Za Radu

predseda

M. ROTH


(1)   Ú. v. EÚ L 210, 6.8.2013, s. 1.

(2)   Ú. v. ES L 317, 15.12.2000, s. 3.

(3)  Rozhodnutie Výboru veľvyslancov AKT – EÚ č. 2/2020 zo 4. decembra 2020, ktorým sa mení rozhodnutie Výboru veľvyslancov AKT – EÚ č. 3/2019 o prijatí prechodných opatrení podľa článku 95 ods. 4 dohody o partnerstve AKT – EÚ (Ú. v. EÚ L 420, 14.12.2020, s. 32).

(4)  Rozhodnutie Výboru veľvyslancov AKT – EÚ č. 3/2019 zo 17. decembra 2019 o prijatí prechodných opatrení podľa článku 95 ods. 4 dohody o partnerstve AKT – EÚ (Ú. v. EÚ L 1, 3.1.2020, s. 3).

(5)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1601 z 26. septembra 2017 o zriadení Európskeho fondu pre udržateľný rozvoj (EFSD), záruky EFSD a záručného fondu EFSD (Ú. v. EÚ L 249, 27.9.2017, s. 1).

(6)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 z 18. júla 2018 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, o zmene nariadení (EÚ) č. 1296/2013, (EÚ) č. 1301/2013, (EÚ) č. 1303/2013, (EÚ) č. 1304/2013, (EÚ) č. 1309/2013, (EÚ) č. 1316/2013, (EÚ) č. 223/2014, (EÚ) č. 283/2014 a rozhodnutia č. 541/2014/EÚ a o zrušení nariadenia (EÚ, Euratom) č. 966/2012 (Ú. v. EÚ L 193, 30.7.2018, s. 1).

(7)   Ú. v. EÚ L 29, 31.1.2020, s. 7.


Top