Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AE3551

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Nový európsky inovačný program [COM (2022) 332 final]

    EESC 2022/03551

    Ú. v. EÚ C 100, 16.3.2023, p. 89–94 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.3.2023   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 100/89


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Nový európsky inovačný program

    [COM (2022) 332 final]

    (2023/C 100/13)

    Spravodajca:

    Maurizio MENSI

    Spoluspravodajca:

    Christophe LEFÈVRE

    Žiadosť o konzultáciu

    Európska komisia, 27. 10. 2022

    Právny základ

    článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

    Príslušná sekcia

    sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

    Prijaté v sekcii

    10. 11. 2022

    Prijaté v pléne

    14. 12. 2022

    Plenárne zasadnutie č.

    574

    Výsledok hlasovania

    (za/proti/zdržalo sa)

    177/0/0

    1.   Závery a odporúčania

    1.1.

    Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) víta európsky inovačný program, ktorý navrhla Komisia, a schvaľuje najmä jeho dvojaký cieľ: podporovať konkurencieschopnosť Európy a zároveň zabezpečiť zdravie a blahobyt jej občanom.

    1.2.

    EHSV taktiež oceňuje, že Komisia kladie dôraz na nevyhnutnosť odstrániť nedostatky, ktoré má EÚ v oblasti rozširujúcich sa podnikov (scaleupov) a podnikov v sektore špičkových technológií v porovnaní s tretími krajinami, kde sú rastúce technologické spoločnosti rozšírenejšie. EHSV odporúča, aby Komisia pri realizácii zelenej a digitálnej transformácie kládla väčší dôraz na úlohu podnikov, najmä MSP a startupov, a tiež inovačných sietí, ktoré tieto podniky vytvárajú.

    1.3.

    EHSV oceňuje štruktúru návrhu, ktorá spočíva na piatich hlavných iniciatívach. Takisto je potrebné zabezpečiť nástroje na overovanie a monitorovanie dosiahnutých výsledkov.

    1.4.

    EHSV víta návrh zriadiť poradnú skupinu pre právne predpisy priaznivé pre inovácie v oblasti verejných služieb a navrhuje, aby bol jej plnohodnotným členom aj zástupca EHSV.

    1.5.

    EHSV zdôrazňuje význam financovania experimentálnej a testovacej infraštruktúry s cieľom pomôcť startupom a preklenúť priepasť medzi laboratóriami a uplatnením na trhu. V tejto súvislosti oceňuje zavedenie nového pojmu testovacej a experimentálnej infraštruktúry v návrhu revízie všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách týkajúcich sa štátnej pomoci.

    1.6.

    EHSV tiež víta iniciatívu v oblasti verejného obstarávania. Odporúča zabezpečiť, aby sa do predkladania ponúk v rámci inovačného obstarávania zapojil aspoň jeden startup.

    1.7.

    EHSV vyzdvihuje význam spoľahlivého režimu duševného vlastníctva, ktorý by sa mal uplatňovať na vynálezy startupov s cieľom podporiť nepretržitý rozvoj výskumu.

    1.8.

    EHSV vyzýva Komisiu, aby podporovala medziregionálny rozmer investícií so spoločnou účasťou menej inovatívnych aj inovatívnejších regiónov.

    1.9.

    EHSV zdôrazňuje, že verejná podpora by sa mala poskytovať aj na vysokoškolské vzdelávanie a inovačné laboratóriá. Odporúča preto, aby Komisia na realizáciu cieľov v oblasti inovácie využila viacero pilotných výskumných centier a univerzít.

    1.10.

    EHSV tiež víta, že Komisia podporuje členské štáty pri vypracúvaní cezhraničných projektov spoločného európskeho záujmu. Navrhuje preto, aby sa financovali výskumné činnosti, ako aj profesijný rozvoj výskumných pracovníkov a aby výsledky výskumu podporovaného z verejných zdrojov boli sprístupnené inovátorom pre ďalší rozvoj, prípadne prostredníctvom platformy Innospace.

    1.11.

    EHSV víta uverejnenie usmerňovacieho dokumentu, ktorý má príslušným orgánom pomôcť vybrať si najvhodnejší európsky strategický program, a zdôrazňuje význam horizontálneho uplatňovania týchto programov.

    1.12.

    EHSV oceňuje myšlienku preskúmať možnosť výhodnejšieho daňového zaobchádzania pre akciové opcie a daňového režimu pre talentovaných ľudí, ktorí pôsobia cezhranične. Vyzýva Komisiu, aby koordinovala vnútroštátne iniciatívy zamerané na podporu talentov.

    1.13.

    EHSV víta zámer Komisie vytvoriť spoľahlivejšie a porovnateľnejšie databázy a spoločnú taxonómiu údajov, ktoré by mohli usmerňovať politiky na všetkých úrovniach, ako aj jej zámer šíriť osvedčené postupy štruktúrovaným spôsobom prostredníctvom fóra Európskej rady pre inováciu.

    1.14.

    EHSV taktiež oceňuje zámer Komisie, pokiaľ ide o výmenu osvedčených postupov a zverejňovanie usmernení pre vlády o tom, ako ich využívať, aby sa odstránila regulačná fragmentácia medzi členskými štátmi.

    2.   Kontext

    2.1.

    Cieľom nového európskeho inovačného programu je postaviť Európu na čelo novej vlny špičkových technologických inovácií a startupov prostredníctvom týchto iniciatív:

    zlepšiť prístup európskych startupov a rozširujúcich sa podnikov k financovaniu,

    zlepšiť podmienky pre inovátorov na testovanie nových nápadov prostredníctvom experimentálnych regulačných prostredí,

    prispieť k vytváraniu „regionálnych inovačných údolí“, a to aj v zaostávajúcich regiónoch,

    prilákať talenty do Európy a udržať talenty v Európe,

    zlepšiť politický rámec prostredníctvom jasnejšej terminológie, jasnejších ukazovateľov a súborov údajov, ako aj strategickou podporou pre členské štáty.

    2.2.

    Nový európsky inovačný program obsahuje 25 konkrétnych opatrení zoskupených do piatich hlavných iniciatív:

    Financovanie rozširujúcich sa podnikov podnieti investície zo strany inštitucionálnych a iných súkromných investorov.

    Podpora inovácií prostredníctvom experimentálnych prostredí a verejného obstarávania uľahčí inovácie.

    Urýchlenie a posilnenie inovácie v európskych ekosystémoch v celej EÚ v záujme vyrovnania rozdielov medzi jednotlivými krajinami a regiónmi podporí vytváranie regionálnych inovačných údolí a ich vzájomné prepojenie a pomôže členským štátom vyčleniť aspoň 10 miliárd EUR na regionálne inovácie spojené s prioritami EÚ.

    Podporou, prilákaním a udržaním talentov v oblasti špičkových technológií sa zabezpečí rozvoj a pohyb kľúčových talentov v oblasti špičkových technológií v rámci EÚ.

    Zlepšenie nástrojov na tvorbu politík bude kľúčové pre vývoj a používanie spoľahlivých a porovnateľných súborov údajov a spoločných definícií (startupy, scaleupy), ktoré môžu usmerňovať politiky na všetkých úrovniach v celej EÚ.

    3.   Všeobecné pripomienky

    3.1.

    EHSV víta európsky inovačný program, ktorý vypracovala Komisia, a najmä jeho dvojaký cieľ: na jednej strane podporovať konkurencieschopnosť Európy, na druhej strane zabezpečiť blahobyt jej občanom.

    3.2.

    V tejto súvislosti EHSV oceňuje skutočnosť, že plán Komisie je založený na celkovom cieli odstrániť rozdiely v oblasti inovácie, ktoré pretrvávajú medzi členskými štátmi a v rámci európskych regiónov a ktoré by mohli narušiť sociálnu a hospodársku súdržnosť.

    3.3.

    EHSV sa domnieva, že digitálna dividenda by mala byť dostupná pre všetkých európskych občanov bez ohľadu na to, kde žijú. Digitálna revolúcia by mala pomôcť odstrániť pretrvávajúce rozdiely, ktoré vznikli počas priemyselnej revolúcie a sú výraznejšie v niektorých členských štátoch, ktoré vstúpili do EÚ po páde železnej opony.

    3.4.

    Teraz je to dôležitejšie než kedykoľvek predtým, keďže všetky členské štáty a regióny EÚ musia byť nezávislé od tretích krajín, ktoré, ako ukázali vojna na Ukrajine, súčasná energetická kríza a nedostatok čipov, nie sú vždy spoľahlivé a vôbec nerešpektujú základné európske hodnoty.

    3.5.

    EHSV taktiež oceňuje, že Komisia kladie dôraz na nevyhnutnosť odstrániť nedostatky v oblasti rozširujúcich sa podnikov (scaleupov) a podnikov v sektore špičkových technológií v porovnaní s tretími krajinami, kde sú rastúce technologické spoločnosti rozšírenejšie. Ďalej odporúča, aby Komisia pri realizácii zelenej a digitálnej transformácie kládla väčší dôraz na úlohu podnikov, MSP, startupov a inovačných sietí, ktoré tieto podniky vytvárajú, pričom by mala podporovať konkurencieschopnosť (1). Takisto je dôležité podporovať iniciatívy zamerané aj na transformáciu tradičných poľnohospodárskych podnikov na inovatívne.

    3.6.

    EHSV sa domnieva, že väčšia a jednotnejšia digitalizácia by mohla dať do pohybu pozitívny kolobeh a viesť k zlepšeniu blahobytu občanov, dosiahnutiu cieľov udržateľnosti, posilneniu hospodárskej a sociálnej súdržnosti v Únii a zníženiu priemyselnej a hospodárskej závislosti od tretích krajín, ktoré nevyznávajú tie isté hodnoty.

    3.7.

    Z uvedených dôvodov EHSV hodnotí obsahovú stránku tejto iniciatívy pozitívne a plne ju podporuje.

    3.8.

    EHSV tiež oceňuje štruktúru programu, ktorá spočíva na piatich hlavných iniciatívach. Pripomína, že by sa mali zabezpečiť nástroje na nepretržité overovanie a monitorovanie dosiahnutých výsledkov, aby sa tam, kde je to potrebné, zaviedli vhodné opatrenia na nápravu a zlepšenie.

    3.9.

    EHSV víta návrh zriadiť poradnú skupinu pre právne predpisy priaznivé pre inovácie v oblasti verejných služieb a navrhuje, aby bol jej plnohodnotným členom aj zástupca EHSV.

    4.   Hlavná iniciatíva: Financovanie špičkových technologických scaleupov

    4.1.

    EHSV veľmi oceňuje všetky navrhované opatrenia na zníženie nákladov podnikov na nové vlastné imanie v celej EÚ. Medzi týmito opatreniami je aj možnosť využívať práva duševného vlastníctva ako zábezpeku a návrh na vytvorenie nového aktu o kótovaní, ktorým sa zjednodušia a uľahčia požiadavky na prvotné aj priebežné kótovanie určitých typov spoločností s cieľom znížiť náklady a zvýšiť právnu istotu pre emitentov a zároveň zabezpečiť ochranu investorov a integritu trhu.

    4.2.

    EHSV konštatuje, že je potrebné, aby Európa mala taký režim duševného vlastníctva, ktorým sa zabezpečí primeraná rovnováha medzi otvorenou vedou a duševným vlastníctvom. Mnohé startupy sú majiteľmi patentov nevyhnutných pre normu alebo takéto patenty používajú. Aspoň malým a stredným podnikom by sa nemala ukladať zákonná povinnosť vykonať overenia súborov patentov nevyhnutných pre normu, na ktoré chcú udeliť licenciu. Takáto povinnosť by mohla mať nepriaznivý vplyv na inovácie, pretože môže predĺžiť rokovania a viesť k sporom vo fáze, keď vyhliadky na zisky z licencie nie sú ešte isté.

    4.3.

    EHSV oceňuje, že sa osobitná pozornosť zameriava na ženy a zber údajov o ženách a menej zastúpených skupinách, aby sa mohli vypracovať cielené politiky na odstránenie rodových a iných rozdielov, ktoré sa týkajú aj startupov. Podpora zamestnanosti žien v oblasti inovácií má zásadný význam pre zabezpečenie európskej konkurencieschopnosti a zavedením indexu rodovej rovnosti a menej zastúpených skupín sa získa užitočný znalostný nástroj na riešenie tejto otázky.

    4.4.

    EHSV upozorňuje, že je dôležité, aby aj MSP a podniky so strednou trhovou kapitalizáciou inovovali v záujme uskutočnenia zelenej a digitálnej transformácie. Preto by sa do programu mali začleniť opatrenia, ktoré im v tomto úsilí pomôžu a podporia ich konkurencieschopnosť. Vo všeobecnosti je dôležité vytvoriť taký ekosystém, ktorý aj tradičným podnikom umožní stať sa inovatívnymi.

    4.5.

    Keďže, ako zdôrazňuje Komisia, hlavným zdrojom financovania podnikov sú bankové produkty, EHSV vyzdvihuje význam záruk financovaných z verejných zdrojov a vyzýva Komisiu, aby v tejto oblasti zvážila možnosť zopakovať to, čo už bolo stanovené v dočasných rámcoch vzhľadom na pandémiu COVID-19 a vojnu na Ukrajine. V tejto súvislosti môžu verejné záruky prilákať dlhodobých investorov a investorov menej ochotných riskovať (napríklad dôchodkové fondy a štátne investičné fondy), ktorých financovanie sa v Európe nevyužíva dostatočne.

    4.6.

    EHSV vyzýva Komisiu, aby pri realizácii tejto hlavnej iniciatívy uprednostňovala cezhraničné výskumné laboratóriá a spin-off startupy rôznych univerzít. Rozsiahla spolupráca medzi univerzitami môže totiž podporiť inováciu s praktickými uplatneniami v rámci prístupu zdola nahor, ktorý sa na stimulovanie tvorivosti zdá byť vhodnejší.

    4.7.

    EHSV taktiež vyzýva Komisiu, aby zamerala podporu EÚ na jednotlivé odvetvia (napr. čipy, obnoviteľné zdroje energie atď.) s cieľom podporiť aplikovaný výskum tam, kde je na plnenie strategických cieľov EÚ skutočne potrebný.

    4.8.

    EHSV vyzýva Komisiu, aby okrem zníženia nákladov na vlastné imanie a harmonizácie daňových systémov zvážila zavedenie osobitných finančných prostriedkov pre rozširujúce sa podniky EÚ na podporu rastu niektorých strategických startupov. Môže sa tým aj znížiť atraktívnosť akvizícií na účel likvidácie konkurencie alebo presunu do zahraničia, keďže zakladatelia by mohli podporovať rozvoj svojich podnikov bez toho, aby ich museli predať alebo premiestniť.

    4.9.

    EHSV vyzýva Komisiu, aby zvážila vytvorenie európskeho digitálneho trhu pre startupy, ktorý im umožní komunikovať s potenciálnymi investormi v celej EÚ. Takýto trh by mohol pomôcť prekonať ťažkosti, s ktorým by startupy, najmä v menších členských štátoch, mohli byť konfrontované pri hľadaní miestnych investorov a v úsilí včas získať značnú likviditu.

    4.10.

    EHSV zdôrazňuje význam technologickej infraštruktúry na rozširovanie technológií špičkových technologických startupov. Takýto prístup by sa mal preto viac podporovať a uľahčovať. V prípade infraštruktúry a dát financovaných z verejných zdrojov by sa mohla uložiť povinnosť otvoreného a nediskriminačného prístupu.

    5.   Hlavná iniciatíva: Umožnenie špičkových technologických inovácií prostredníctvom experimentálnych priestorov a verejného obstarávania

    5.1.

    EHSV víta zverejnenie usmerňovacieho dokumentu o experimentálnych regulačných prostrediach, testovacích zariadeniach a živých laboratóriách ako nástroj na prilákanie experimentovania do EÚ, ako aj šírenie osvedčených postupov v členských štátoch s cieľom podporiť harmonizáciu.

    5.2.

    EHSV takisto oceňuje, že sa v rámci štátnej pomoci pre výskum, vývoj a inovácie zaviedlo nové pravidlo, ktoré členským štátom umožní financovať viac testovacích a experimentálnych zariadení. V tejto súvislosti EHSV navrhuje stanoviť strop pre oprávnené vnútroštátne verejné financovanie, aby sa zabránilo penalizácii menších alebo chudobnejších členských štátov, alebo prípadne zabezpečiť cielené a doplnkové európske financovanie pre tie členské štáty, ktoré nie sú schopné uspieť v konkurenčnom boji o štátnu pomoc. Navrhuje tiež, aby sa uverejnili európske usmernenia s cieľom harmonizovať výklady jednotlivých štátov v prípadoch, keď by sa mohli líšiť.

    5.3.

    EHSV zdôrazňuje význam financovania experimentálnej a testovacej infraštruktúry s cieľom pomôcť startupom posilniť ich technológie a preklenúť priepasť medzi laboratóriami a uplatnením na trhu. V tejto súvislosti oceňuje zavedenie nového pojmu testovacej a experimentálnej infraštruktúry v návrhu revízie všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách týkajúcich sa štátnej pomoci. Predovšetkým by sa malo rozlišovať medzi pojmom „testovacia a experimentálna infraštruktúra“ a bežne používaným pojmom „technologická infraštruktúra“. V tejto súvislosti môže byť rozlišovacím prvkom prevažujúce hospodárske využitie. Okrem toho by prahová hodnota pre notifikačnú povinnosť mala byť v prípade testovacej a experimentálnej infraštruktúry aj v prípade technologickej infraštruktúry rovnaká, 20 miliónov EUR, a pre podniky, ktoré sa podieľajú aspoň na 5 % investičných nákladov testovacích a experimentálnych zariadení, by sa mal zaviesť zvýhodnený režim.

    5.4.

    EHSV tiež víta iniciatívu v oblasti verejného obstarávania. V tejto súvislosti navrhuje zvážiť možnosť zaviesť mechanizmus, ktorý zaručí, že sa na verejnom obstarávaní inovácií zúčastní aspoň jeden startup.

    5.5.

    EHSV vyzdvihuje význam spoľahlivého režimu duševného vlastníctva, ktorý by sa mal uplatňovať na vynálezy startupov s cieľom podporiť nepretržitý rozvoj výskumu. Ak si obchodní partneri nárokujú výlučné právo na vedecké výsledky v počiatočných fázach (čo si vyžaduje výlučné právo na podporu vedeckých laboratórií a spoluprácu s nimi), môže sa stať, že vedecké laboratóriá tieto výsledky nebudú ďalej rozvíjať, pretože už nie sú z ekonomického hľadiska zaujímavé.

    6.   Hlavná iniciatíva: Urýchlenie a posilnenie inovácií v európskych inovačných ekosystémoch v celej EÚ a na riešenie rozdielov v oblasti inovácií

    6.1.

    EHSV vyzýva Komisiu, aby podporovala medziregionálny rozmer investícií, a víta najmä skutočnosť, že sa za prednostné považujú niektoré medziregionálne inovačné projekty súvisiace s hlavnými prioritami EÚ (ako je udržateľnosť), s účasťou menej inovatívnych aj inovatívnejších regiónov.

    6.2.

    EHSV zdôrazňuje, že inovácia spočíva na celom reťazci výskumu a vývoja, od výskumu zo zvedavosti až po aplikovaný výskum a vývoj, pričom zahŕňa aj vzdelávanie a odbornú prípravu, a závisí od kapacít a zdrojov ktoré na zavádzanie príslušných inovácií vyčleňujú politické, kultúrne a sociálno-ekonomické systémy. V tejto súvislosti EHSV zdôrazňuje, že v záujme rozvoja štrukturálnych inovácií a nových myšlienok by sa verejná podpora mala poskytovať aj na vysokoškolské vzdelávanie, ako aj na odbornú prípravu (ktorá je kľúčom k urýchleniu inovácie) a inovačné laboratóriá, a nielen na projekty, ktoré sa už dostali do fázy uvedenia na trh. Komisia môže na dosiahnutie tohto cieľa využiť viacero pilotných univerzít.

    6.3.

    EHSV taktiež oceňuje, že Komisia poskytuje podporu členským štátom pri rozvoji významných cezhraničných projektov spoločného európskeho záujmu, pričom zdôrazňuje, že je dôležité podporovať aj fázu výskumu, keďže inovácia je miestny proces, ktorý by sa mal už od začiatku podporovať zdola nahor, v súlade so záverečnou správou Konferencie o budúcnosti Európy (návrhy 12 a 35). Mali by sa preto financovať tak výskumné činnosti, ako aj profesijný rozvoj výskumných pracovníkov. Výsledky výskumu, ktoré sa podporujú z verejných zdrojov, by mali byť sprístupnené inovátorom pre ďalší rozvoj, a to prípadne prostredníctvom platformy Innospace.

    6.4.

    EHSV víta uverejnenie usmerňovacieho dokumentu, ktorý má príslušným orgánom pomôcť vybrať si najvhodnejší európsky strategický program. Zároveň zdôrazňuje, že je dôležité, aby strategické programy neboli navrhnuté ako „uzavreté celky“, ale aby sa zohľadnila ich komplementárnosť, a ak je to možné, aby sa uplatňovali horizontálne.

    7.   Hlavná iniciatíva: Podpora, prilákanie a udržanie talentov v oblasti špičkových technológií

    7.1.

    EHSV víta túto iniciatívu, ktorej cieľom je znásobiť príležitosti a pomôcť skontaktovať zamestnávateľov a talenty v celej Európe.

    7.2.

    EHSV obzvlášť oceňuje myšlienku preskúmať možnosť výhodnejšieho daňového zaobchádzania pre akciové opcie v EÚ.

    7.3.

    EHSV vyzýva Komisiu, aby zohľadnila daňovú situáciu talentovaných ľudí, ktorí pôsobia cezhranične, a zamedzila prekážkam znemožňujúcim voľný pohyb talentov.

    7.4.

    EHSV vyzýva Komisiu, aby koordinovala vnútroštátne iniciatívy zamerané na podporu talentov.

    8.   Hlavná iniciatíva: Zlepšenie nástrojov tvorby politiky

    8.1.

    EHSV víta zámer Komisie vytvoriť spoľahlivejšie a porovnateľnejšie databázy a spoločnú taxonómiu údajov, ako aj jej zámer šíriť osvedčené postupy štruktúrovaným spôsobom prostredníctvom fóra Európskej rady pre inováciu.

    8.2.

    EHSV tiež oceňuje zámer Komisie, pokiaľ ide o výmenu osvedčených postupov s cieľom zhromaždiť dobré príklady experimentálnych regulačných prostredí a flexibilných právnych rámcov z celej EÚ a zverejniť usmernenia pre vlády o tom, ako ich využívať. EHSV nabáda Komisiu, aby tieto nástroje využila na odstránenie regulačnej fragmentácie a rozdielov medzi členskými štátmi.

    V Bruseli 14. decembra 2022

    Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Christa SCHWENG


    (1)  Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Centrá digitálnych inovácií a MSP (stanovisko z vlastnej iniciatívy) (Ú. v. EÚ C 75, 28.2.2023, s. 82)


    Top