EUR-Lex Access to European Union law

?

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0628(02)

Vykonávacie rozhodnutie Komisie z 24. júna 2019 o uverejnení žiadosti o schválenie podstatnej zmeny špecifikácie výrobku v zmysle článku 53 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 v Úradnom vestníku Európskej únie v prípade názvu „Gall del Penedès“ (CHZO)

C/2019/4879

Ú. v. EÚ C 217, 28.6.2019, p. 10–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

28.6.2019   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 217/10


VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE

z 24. júna 2019

o uverejnení žiadosti o schválenie podstatnej zmeny špecifikácie výrobku v zmysle článku 53 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 v Úradnom vestníku Európskej únie v prípade názvu „Gall del Penedès“ (CHZO)

(2019/C 217/06)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 z 21. novembra 2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny (1), a najmä na jeho článok 50 ods. 2 písm. a) v spojení s článkom 53 ods. 2,

keďže:

(1)

Španielsko v súlade s článkom 49 ods. 4 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 zaslalo žiadosť o schválenie podstatnej zmeny špecifikácie výrobku s názvom „Gall del Penedès“ (CHZO).

(2)

V súlade s článkom 50 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 Komisia túto žiadosť preskúmala a dospela k záveru, že podmienky stanovené v uvedenom nariadení sú splnené.

(3)

S cieľom umožniť podávanie oznámení o námietke v zmysle článku 51 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 by sa žiadosť o schválenie podstatnej zmeny špecifikácie výrobku v zmysle článku 10 ods. 1 prvého pododseku vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) č. 668/2014 (2) vrátane zmeneného jednotného dokumentu a odkazu na uverejnenie príslušnej špecifikácie výrobku pre registrovaný názov „Gall del Penedès“ (CHZO) mala uverejniť v Úradnom vestníku Európskej únie,

ROZHODLA TAKTO:

Jediný článok

Žiadosť o schválenie podstatnej zmeny špecifikácie výrobku v zmysle článku 10 ods. 1 prvého pododseku vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) č. 668/2014 vrátane zmeneného jednotného dokumentu a odkazu na uverejnenie príslušnej špecifikácie výrobku pre registrovaný názov „Gall del Penedès“ (CHZO) sa nachádza v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

V súlade s článkom 51 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 vzniká uverejnením tohto rozhodnutia právo podať do troch mesiacov odo dňa jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie námietku proti zmene uvedenej v prvom odseku tohto článku.

V Bruseli 24. júna 2019

Za Komisiu

Phil HOGAN

člen Komisie


(1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.

(2)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 668/2014 z 13. júna 2014, ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny (Ú. v. EÚ L 179, 19.6.2014, s. 36).


PRÍLOHA

ŽIADOSŤ O SCHVÁLENIE PODSTATNEJ ZMENY ŠPECIFIKÁCIE VÝROBKU S CHRÁNENÝM OZNAČENÍM PÔVODU ALEBO CHRÁNENÝM ZEMEPISNÝM OZNAČENÍM

Žiadosť o schválenie zmeny v súlade s článkom 53 ods. 2 prvým pododsekom nariadenia (EÚ) č. 1151/2012

„GALL DEL PENEDÈS“

EÚ č.: PGI-ES-01308-AM01 – 25.7.2018

CHOP ( ) CHZO ( X )

1.   Skupina žiadateľov a oprávnený záujem

Consell Regulador de la IGP Gall del Penedès

C/Hermenegild Clascar, 1-3, Planta baja

Consejo Comarcal de l’Alt Penedès

08720 Vilafranca del Penedès

Barcelona

ESPAÑA

E-mail: agricultura@ccapenedes.cat

Tel. +34 938900000

Regulačná rada pre chránené zemepisné označenie „Gall del Penedès“ zastupuje všetky poľnohospodárske podniky s chovom hydiny a označovateľov výrobkov s CHZO „Gall del Penedès“ a má oprávnený záujem predložiť túto žiadosť o zmenu.

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Španielsko

3.   Položky v špecifikácii, ktorých sa zmena týka

Názov výrobku

Opis výrobku

Zemepisná oblasť

Dôkaz o pôvode

Spôsob výroby

Súvislosť

Označovanie

Iné (špecifikujte)

4.   Druh zmeny (zmien)

Zmena špecifikácie výrobku s registrovaným CHOP alebo CHZO, ktorú nemožno považovať za nepodstatnú v zmysle článku 53 ods. 2 tretieho pododseku nariadenia (EÚ) č. 1151/2012.

Zmena špecifikácie výrobku s registrovaným CHOP alebo CHZO, ktorú nemožno považovať za nepodstatnú v zmysle článku 53 ods. 2 tretieho pododseku nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 a v prípade ktorej nebol uverejnený jednotný dokument (alebo rovnocenný dokument).

5.   Zmena (zmeny)

Opis výrobku

Ako sa uvádza v opise výrobku, výrobok s chráneným zemepisným označením „Gall del Penedès“ je čerstvé kuracie mäso (zo samcov a samíc) variety Penedesenca negra vyšľachtenej z plemena Penedesenca tradicional. V texte špecifikácie sa uvádzala len hmotnosť samcov, pretože sú najčastejšie chované chovateľmi. Vzhľadom na značný rozdiel v konečnej hmotnosti samcov a samíc teba rozlíšiť minimálnu hmotnosť každého druhu jatočného tela podľa pohlavia. Z tohto dôvodu bola u samíc zavedená nižšia hmotnosť.

Preto sa v jednotnom dokumente (oddiel 3.2 „Opis výrobku“ a v špecifikácii výrobku (oddiel B.2 „Charakteristika výrobku“) musí veta:

„Minimálna hmotnosť tzv. vypitvaného jatočného tela bez drobov (ošklbaného, vypitvaného a bez hlavy, nôh, srdca, pečene a žalúdka) je 1,5 kg a minimálna hmotnosť tzv. čiastočne vypitvaného jatočného tela (ošklbaného a bez čriev, ale s hlavou a nohami) je 2 kg.“

nahradiť takto:

„Minimálna hmotnosť jatočného tela:

vypitvaného jatočného tela bez drobov (ošklbaného, vypitvaného a bez hlavy, nôh, srdca, pečene a žalúdka): 1,2 kg v prípade samíc a 1,5 kg v prípade samcov,

v prípade čiastočne vypitvaného jatočného tela (ošklbaného a vypitvaného, ale s hlavou a nohami): 1,7 kg v prípade samíc a 2 kg v prípade samcov.“

Minimálne hodnoty krmív pre zvieratá uvedené v príslušných oddieloch jednotného dokumentu (3.3. Krmivo a suroviny) a špecifikácie výrobku (E.1 „Výrobný systém“) boli zmenené. Nasledujúci text:

„Základ krmiva tvorí:

58 – 60 % kukurice,

33,5 – 35,5 % sóje a odvodených produktov,

5 – 5,5 % hroznových semienok.“

sa musí nahradiť takto:

„Základ krmiva tvorí:

55 – 60 % kukurice,

30 – 35,5 % sóje a odvodených produktov,

5 – 5,5 % hroznových semienok.“

Minimálny percentuálny podiel kukurice a sóje (a jej odvodených produktov) sa mení, aby sa výrobcom poskytla väčšia flexibilita a možnosť prispôsobiť sa výživovým požiadavkám zvierat v priebehu ich vývoja.

Spôsob výroby

V pododdiele s názvom „Charakteristiky a správa výbehu“ v špecifikácii výrobku (oddiel E.1 „Systém výroby“) sa zmenšila minimálna plocha vonkajšej plochy. Konkrétne veta: „Minimálna plocha vonkajšej plochy predstavuje 2 m2 na jedinca“.

sa musí nahradiť takto: „Minimálna plocha vonkajšej plochy predstavuje 1 m2 na jedinca“.

Minimálna plocha vonkajšieho výbehu sa zmenšila, pretože v čase prípravy špecifikácie výrobku sa rozmery dvorov odhadli tak, aby sa poľnohospodárskym podnikom umožnila riadna organizácia a správa parciel podľa tradičných postupov. Tradičné výbehy však neboli všetky rovnakej veľkosti, pokiaľ ide o dostupnú plochu, a často neboli vybavené ohradami, preto sa nebolo možné zmerať na optimálnu plochu potrebnú na primeraný rozvoj a dobré životné podmienky zvierat. To viedlo k nadhodnoteniu priestoru.

Časom sa preukázalo, že zvieratá nevyužívajú všetok dostupný priestor. Vznikajú problémy s riadením tohto nepoužívaného priestoru, pretože zarastajú neželanou burinou, ktorá sa ťažko odstraňuje. Vedie to k nárastu voľne žijúcich živočíchov, čím sa zvyšujú zdravotné riziká. Okrem toho zvieratá nie sú všetky v rovnakom čase vo výbehu alebo vo vnútorných priestoroch farmy, a keďže sa striedajú, je na jednotlivé zvieratá k dispozícii viac priestoru.

Keďže dostupná plocha nebola nikdy využitá v celom rozsahu, toto zníženie neznamená žiadnu zmenu, pokiaľ ide o kvalitu mäsa alebo dobré životné podmienky zvierat.

V rovnakom pododdiele špecifikácie výrobku sa musí zmeniť obdobie úhorovania týkajúce sa vonkajšieho výbehu. Odsek:

„Výbehy sa musia úhorovať minimálne 8 týždňov (vrátane depopulácie a času, ktorý kurčatá potrebujú na to, aby mohli ísť do vonkajšieho výbehu), aby sa pôda a vegetácia mohli regenerovať.“

sa musí nahradiť takto:

„Výbehy sa musia úhorovať, aby sa pôda a vegetácia mohli regenerovať, pričom sa zohľadní depopulácia a čas, ktorý kurčatá potrebujú na to, aby mohli ísť do vonkajšieho výbehu).“

Táto zmena týkajúca sa úhorovania výbehov je odôvodnená na základe rozmanitosti druhov pôdy na rôznych farmách, ako aj sezónnosťou a rozdielnosťou podnebia v Stredozemí, ktoré prevláda na danom území, a znamená, že je veľmi zložité stanoviť konkrétne časové obdobie potrebné na regeneráciu výbehu. Stanovený čas úhorovania sa preto odstránil a otázka správy výbehu sa ponecháva na rozhodnutie chovateľov, ktorí prijmú rozhodnutie na základe svojich skúseností a odborných znalostí.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

„GALL DEL PENEDÈS“

EÚ č.: PGI-ES-01308-AM01 – 25.7.2018

CHOP ( ) CHZO ( X )

1.   Názov

„Gall del Penedès“

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Španielsko

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

3.1.   Druh výrobku

Trieda 1.1. Čerstvé mäso (a droby)

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

Výrobok s chráneným zemepisným označením „Gall del Penedès“ je čerstvé kuracie mäso (zo samcov a samíc) variety Penedesenca negra vyšľachtenej z plemena Penedesenca tradicional.

Toto mäso sa vyznačuje svojou chuťovou kvalitou, červenkastou farbou jatočných tiel, ako aj pevným a šťavnatým mäsom a svalovinou rovnakých charakteristík.

Ide o pomaly rastúcu hydinu, veľmi odolnú, životaschopnú, so stredozemskou telesnou typológiou, ľahkou stavbou tela a produkciou ťažkého mäsa. Je odolná proti teplu aj chladu v Stredozemí.

Plemeno „Gall del Penedès“ sa chová v hydinárňach s výbehom do vonkajších priestorov počas celého roku a výživou, ktorá zahŕňa hroznové semienka.

Vďaka tomuto druhu výživy má mäso charakteristické organoleptické vlastnosti, čo potvrdzuje aj Správa o zmyslovej a chemickej analýze, ktorú uskutočnil výskumný ústav Institut de Recerca i Tecnologia agroalimentàries – IRTA s názvom Inclusió de granet de raïm en el pinso per la IGP del Gall del Penedès [Zaradenie hroznových semienok do krmiva pre CHZO „Gall del Penedès“] (Amadeu Francesch Vidal, február 2012), v ktorej sa píše:

„Ukázalo sa, že v mäse zvierat, ktorých krmivo obsahuje 5 % hroznových semienok, cítiť výraznejšiu vôňu suchého ovocia, slabšiu vôňu kôry; mäso nechutí ako obyčajné kura, nie je také sladké, má kovovú chuť a vláknitejšiu konzistenciu…“

„Ukázalo sa, že mäso zvierat, ktorých krmivo obsahuje 5 % hroznových semienok, má výrazne vyšší podiel nenasýtených mastných kyselín, ktorý možno vysvetliť vyšším podielom kyseliny linolovej. Preto možno tvrdiť, že z hľadiska zdravej výživy ide o mäso s pridanou hodnotou.“

Minimálny vek na zabitie kurčiat plemena „Gall del Penedès“ je 98 dní.

Jatočné telá kurčiat plemena „Gall del Penedès“ patria do kategórie A [podľa nariadenia (ES) č. 543/2008]. Jatočné telo nemá nadbytočný tuk, jeho koža je biela, mäso červenkasté a nohy čierne, v dolnej časti biele.

Minimálna hmotnosť jatočného tela:

vypitvaného jatočného tela bez drobov (ošklbaného, vypitvaného a bez hlavy, nôh, srdca, pečene a žalúdka): 1,2 kg v prípade samíc a 1,5 kg v prípade samcov,

v prípade čiastočne vypitvaného jatočného tela (ošklbaného a vypitvaného, ale s hlavou a nohami): 1,7 kg v prípade samíc a 2 kg v prípade samcov.

Jatočné telá plemena „Gall del Penedès“ sa predávajú čerstvé, celé alebo rozrobené.

3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

Výživa plemena „Gall del Penedès“ sa zakladá na tradičnej výžive v zemepisnej oblasti CHZO, prispôsobenej súčasným agropotravinovým zloženiam a technikám. Táto výživa sa vyznačuje tým, že zahŕňa vo svojom zložení hroznové semienka.

Základ výživy tvorí:

55 – 60 % kukurice,

30 – 35,5 % sóje a odvodených produktov,

5 – 5,5 % hroznových semienok.

Počas posledných 7 dní života sa akceptuje výživa založená na minimálne 90 % obilnín a 5 – 5,5 % hroznových semienok.

Tuky živočíšneho pôvodu, okrem mliečnych derivátov, sú zakázané.

3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

Plemeno „Gall del Penedès“ sa chová na území chránenej zemepisnej oblasti.

Kurčatá sú dovážané na výkrm do chovov zameraných na živočíšnu výrobu po 24 – 48 hodinách života. Od 42 – 56 dní života majú kurčatá prístup k vonkajším výbehom. Ich chov trvá minimálne 98 dní.

3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Na finálnom výrobku určenom na konzum pod ochranou CHZO sa musí zreteľne uviesť nápis IGP (CHZO) „Gall del Penedès“, resp. „Indicación Geográfica Protegida Gall del Penedès“, a príslušné logo CHZO.

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

Chov kurčiat plemena „Gall del Penedès“ sa uskutočňuje v zemepisnej oblasti, v ktorej sa nachádza 73 obcí:

všetky obce kraja Alt Penedès (27),

všetky obce kraja Baix Penedès (14),

všetky obce kraja Garraf (6),

tieto obce kraja Anoia: Argençola, La Llacuna, Cabrera d’Igualada, Piera, Masquefa, Hostalets de Pierola, Vallbona d’Anoia, Capellades, La Torre de Claramunt, Carme, Orpí, Santa Maria de Miralles, Bellprat, Sant Martí de Tous, Santa Margarida de Montbui, Vilanova del Camí, La Pobla de Claramunt, Castellolí, El Bruc, Òdena, Igualada, Rubió, Jorba, Montmaneu y Copons (25),

obec Rodonyà v kraji Alt Camp (1).

5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

Súvislosť s prostredím spočíva v povesti, ktorú si toto mäso už v minulosti získalo, o čom svedčí ústna ľudová slovesnosť, dokumenty, jarmoky a trhy, ako aj osobitný výrobný systém, ktorý používajú chovatelia v oblasti a ktorý je úzko prepojený s vinárskou tradíciou v oblasti výroby.

Zemepisná oblasť výroby CHZO, ktorá zodpovedá historickej oblasti el Penedés, sa vyznačuje tým, že je pôvodným územím plemena Penedesenca tradicional, z ktorého pochádza „Gall del Penedès“, a tým, že ide predovšetkým o vinársky región, v ktorom sa vinič pestuje na približne 80 % využívanej poľnohospodárskej pôdy, ktorá sa nachádza pod ochranou vinárskych CHOP Penedès a Cava. Možno tvrdiť, že v oblasti el Penedés sa vďaka osobitnému charakteru tohto kraja a jeho plodín získava spolu s typickými vínami (vrátane šumivých vín) aj „Gall del Penedès“.

Starostlivosť o plemeno „Gall del Penedès“, jeho konzumácia a predaj na trhu boli po stáročia súčasťou obyčajov, ktoré sa v oblasti el Penedès predávali z jednej generácie roľníkov na druhú. V literatúre, ústnej ľudovej slovesnosti a v umeleckých dielach sa opisuje, ako sa na všetkých statkoch chovala táto hydina na uspokojenie vlastných potrieb rodiny a istý čas aj ako základ rodinného hospodárstva, pretože vajcia tejto hydiny, ktoré sú tmavohnedej farby a majú červenkastý nádych [nazývané „ou rogenc de Vilafranca“ (červené vajíčka z Vilafranranca)], sa dobre predávali a boli oceňované na miestnych trhoch (trh Vilafranca, existujú záznamy z 12. storočia) a na trhu v Barcelone. O dobrom mene a povesti mäsa „Gall del Penedès“ svedčí aj organizácia jarmokov ako Fira del Penedès, ktorý sa datuje od 12. storočia, či Fira de Sant Tomàs – v súčasnosti známy ako Fira del Gall. Nepretržitá, každoročná organizácia tohto jarmoku umožnila poľnohospodárom v tomto kraji, ktorí vlastnili malé chovy, vystavovať a predávať svoje produkty, vďaka čomu sa v tejto oblasti udržala tradičná výživa podmienená okrem iného pestovaním viniča.

Trhy a jarmoky, na ktorých sa roľníci tohto regiónu schádzali, boli tiež miestom, kde sa sprostredkúvali a upevňovali poznatky o chove plemena „Gall del Penedès“, ako typickom výrobnom systéme tejto oblasti, v ktorom sa na výživu kurčiat využívali hroznové šupky. Šupky lisovaného hrozna (známe ako „brisa“) sa nechali na poliach usušiť, aby potom slúžili na kŕmenie tejto hydiny. V jednej štúdii o výžive hydiny z roku 1937 sa vyzdvihuje značná nutričná hodnota hroznových semienok vo výžive kurčiat, spočívajúca v obsahu rastlinných vláken, pomerne vysokom obsahu tuku a niektorých bielkovín a sacharidov. V súčasnosti si chovatelia prispôsobili tieto tradičné postupy v oblasti a do krmiva pridávajú hroznové semienka.

Táto výživa kurčiat s chráneným zemepisným označením „Gall del Penedès“, pri ktorej sa zachováva kŕmenie hroznovými semienkami, spojené s vinárskou tradíciou v oblasti, má vplyv na chuťovú kvalitu výrobku. Vďaka chovu v hydinárňach s voľným výbehom počas celého roku má mäso červenkasté sfarbenie, je pevné a šťavnaté.

V súčasnosti je „Gall del Penedès“ predmetom mnohých článkov v regionálnych novinách, kampaní na podporu kvalitných miestnych výrobkov (katalánskymi samosprávnymi orgánmi Diputación de Barcelona a Consell Comarcal de l’Alt Penedès prostredníctvom programov ako Productes de la Terra a la Gastroteca), ako aj predmetom výskumov (Fundación Alicia, IRTA atď.).

Odkaz na uverejnenie špecifikácie

(článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

Úplné znenie špecifikácie výrobku je k dispozícii na tejto webovej stránke:

http://gencat.cat/alimentacio/modificacion-pliego-igp-gall-penedes.


Top