Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE4011

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Správa Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Správa o politike hospodárskej súťaže za rok 2017 [COM(2018) 482 final]

    EESC 2018/04011

    Ú. v. EÚ C 110, 22.3.2019, p. 46–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    22.3.2019   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 110/46


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Správa Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Správa o politike hospodárskej súťaže za rok 2017

    [COM(2018) 482 final]

    (2019/C 110/08)

    Spravodajkyňa:

    Baiba MILTOVIČA

    Konzultácia

    Európska komisia, 5.9.2018

    Právny základ

    článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

    Príslušná sekcia

    sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

    Prijaté v sekcii

    21.11.2018

    Prijaté v pléne

    12.12.2018

    Plenárne zasadnutie č.

    539

    Výsledok hlasovania

    (za/proti/zdržalo sa)

    188/1/9

    1.   Závery a odporúčania

    1.1.

    EHSV oceňuje stručnosť a zameranie správy za rok 2017, ktorú dopĺňa podrobný pracovný dokument útvarov Komisie. Účinná a presadzovaná politika hospodárskej súťaže je základom trvalo udržateľného trhového hospodárstva. Môže zabezpečiť rovnaké podmienky pre výrobcov tovaru a poskytovateľov služieb, ubezpečiť spotrebiteľov, stimulovať hospodársku súťaž a pomôcť dosiahnuť základné sociálne ciele, ako je sloboda výberu spotrebiteľov, a tiež politické ciele, ako je blahobyt európskych občanov a podpora integrácie európskeho trhu. Dôležitú úlohu zohráva aj vo vzťahu k tretím krajinám, keďže podporuje pozitívnu podnikateľskú, environmentálnu a sociálnu dynamiku v medzinárodnom obchode.

    1.2.

    V správe za rok 2017 sa kladie veľký dôraz na dodržiavanie a presadzovanie pravidiel a poukazuje na príklady účinných opatrení, ktoré prijala Komisia. Spotrebitelia a malé a stredné podniky sú často znevýhodňovaní veľkými spoločnosťami, ktoré môžu zneužiť svoje dominantné postavenie na trhu, a preto sú obzvlášť vítané opatrenia, ktoré bojujú proti praktikám narúšajúcim hospodársku súťaž.

    1.3.

    Protisúťažné postupy na trhoch EÚ viedli k spoľahlivému rozvoju vnútroštátnych orgánov na ochranu hospodárskej súťaže ako dôležitých orgánov presadzovania práva hospodárskej súťaže. Smernica o ESHS+, ktorá zlepšuje účinnosť vnútroštátnych orgánov na ochranu hospodárskej súťaže v EÚ, posilňuje schopnosti štátov v tejto oblasti.

    1.4.

    Je nevyhnutné posilniť autonómiu vnútroštátnych orgánov na ochranu hospodárskej súťaže a zabezpečiť primerané zdroje. Na efektívnu prácu je potrebná skutočná nezávislosť, odbornosť a odborná príprava a smernica o ESHS+ by sa mala dôkladne monitorovať, aby sa zabezpečilo dosiahnutie tohto cieľa. Mali by sa podporiť preventívne opatrenia, aby sa zabránilo protisúťažnému správaniu, a zvýšiť sankcie, aby boli účinným odstrašujúcim nástrojom.

    1.5.

    EHSV podporuje návrhy Komisie v oblastí súkromného presadzovania práva hospodárskej súťaže a zasadzuje sa za to, aby právne systémy všetkých členských štátov uľahčovali skupinové žaloby. Komisia by mala naďalej sledovať účinnosť mechanizmov kolektívneho uplatňovania nárokov na nápravu v prípade porušenia predpisov v oblasti hospodárskej súťaže v rôznych členských štátoch a, ak je to potrebné, prijať ďalšie opatrenia. Návrh Komisie o žalobách v zastúpení, ktorý je súčasťou návrhu Novej dohody pre spotrebiteľov, je v tejto súvislosti sklamaním.

    1.6.

    Mali by sa zvážiť ďalšie návrhy týkajúce sa franchisingu, ktoré sa majú zahrnúť do nariadenia o skupinových výnimkách (1) s cieľom obnoviť obchodnú a zmluvnú rovnováhu medzi nadobúdateľmi a poskytovateľmi franchisingu.

    1.7.

    Mali by sa preskúmať prípadné rozsiahlejšie obchodné činnosti miestnych orgánov, ktoré by mohli mať výhody z verejných dotácií umožňujúcich nekalú súťaž, aby sa zistilo, či je potrebné prispôsobiť pravidlá štátnej pomoci alebo iné nástroje.

    1.8.

    Pokiaľ ide o smernicu o oznamovateľoch, odporúča sa, aby sa pri jej transpozícii a uplatňovaní vo vnútroštátnom práve potvrdilo, že oznamovatelia majú kedykoľvek prístup k zástupcom odborov a že informátorovi bude za každých okolností poskytnutá úplná ochrana.

    1.9.

    Odporúča sa, aby sa tam, kde je to uplatniteľné v prípade presadzovania práva hospodárskej súťaže, na základe analýzy Komisie týkajúcej sa postupov regulačných orgánov v oblasti energetiky vo všetkých členských štátoch a v spolupráci s Radou európskych energetických regulačných orgánov (CEER) a Agentúrou pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) určili opatrenia na odstránenie obmedzujúcich postupy, ktoré naďalej poškodzujú spotrebiteľov.

    1.10.

    Na základe nového preskúmania fungovania potravinového distribučného reťazca by sa v budúcich správach o politike hospodárskej súťaže mohli určiť a navrhnúť nápravné opatrenia v súvislosti s pretrvávajúcim nevhodným používaním trhovej sily zo strany dominantných maloobchodníkov.

    1.11.

    V digitálnej ekonomike existuje celý rad protisúťažných postupov a neustále sa vytvárajú nové. Výbor so znepokojením konštatuje, že na monitorovanie tohto rýchlo sa rozvíjajúceho a z finančného hľadiska dynamického sektora sa nevyužívajú dostatočné prostriedky, a požaduje, aby sa vo viacročnom finančnom rámci zaviedlo osobitné ustanovenie na tento účel.

    1.12.

    Existuje viacero faktorov, ktoré bezprostredne nespadajú do rozsahu pôsobnosti politiky hospodárskej súťaže, a napriek tomu vyvolávajú obavy z narušenia trhu: veľké rozdiely v politike zdaňovania príjmov právnických osôb medzi členskými štátmi, postupy zamestnávania všeobecne známe ako sociálny dumping, praktiky vyplývajúce z hospodárstva založeného na príležitostných pracovných výkonoch na dohodu (gig economy) a problémy spojené s obehovým hospodárstvom a globálnou hospodárskou udržateľnosťou. Výbor naliehavo žiada Komisiu, aby v plnom rozsahu využila svoje právomoci a schopnosti a zabezpečila, že tieto sivé oblasti, v ktorých existuje protisúťažné správanie, budú, pokiaľ je to možné, monitorované, vyjasnené a odstránené.

    1.13.

    Právo hospodárskej súťaže patrí medzi najstaršie acquis, ale nie vždy je primerané výzvam tohto storočia. Napríklad vzhľadom na umelé oddelenie trhovej a sociálno-environmentálnej sféry by bolo prospešné keby sa uskutočnilo komplexné a systémové prehodnotenie práva hospodárskej súťaže EÚ s prihliadnutím na hospodárske, environmentálne a sociálne ciele.

    2.   Obsah správy o politike hospodárskej súťaže za rok 2017

    2.1.

    Politika hospodárskej súťaže je základom jednotného trhu a funguje od podpísania Rímskej zmluvy a založenia dnešnej Európskej únie. Bola stanovená v rámci zakotvenom v ustanoveniach ako články 101 a 102 ZFEÚ, ktoré objasňujú jej podstatu a rozsah pôsobnosti.

    2.2.

    V roku 2017 boli prijaté osobitné opatrenia v prospech spotrebiteľov a európskeho priemyslu v kľúčových oblastiach: digitálne hospodárstvo, energetika, farmaceutický a agrochemický sektor, sieťové odvetvia a finančné trhy. Toto zhrnutie zdôrazňuje hlavné body správy, ktorá je sama osebe súhrnom rozsiahlej práce v mnohých hospodárskych odvetviach.

    2.3.

    Politika sa musí sformulovať do pravidiel a pravidlá sa musia presadzovať. Európska komisia je zakladajúcim členom Medzinárodnej siete pre hospodársku súťaž a je aktívna aj na všetkých medzinárodných fórach, ktoré sa venujú hospodárskej súťaži, vrátane OECD, Unctad, WTO a Svetovej banky. Komisia úzko spolupracuje najmä s vnútroštátnymi orgánmi na ochranu hospodárskej súťaže a navrhla nové pravidlá vo forme smernice (2) s cieľom umožniť orgánom na ochranu hospodárskej súťaže členských štátov účinnejšie presadzovať antitrustové pravidlá EÚ.

    2.4.

    Je dôležité, aby jednotlivci, ktorí majú poznatky o existencii alebo fungovaní kartelu alebo iných typov porušení antitrustových pravidiel, mali prostriedky na odhalenie týchto postupov. Bol spustený nový anonymný nástroj pre oznamovateľov, ktorý to uľahčuje, a aktívne sa využíva.

    2.5.

    Požiadavky týkajúce sa oznamovania menších a menej problematických opatrení štátnej pomoci sa zjednodušili, zaviedli sa výnimky a 24 členských štátov sa zapojilo do modulu transparentného prideľovania na poskytovanie informácií o štátnej pomoci.

    2.6.

    Začalo sa s dôsledným presadzovaním hospodárskej súťaže na koncentrovaných trhoch. Prvé vyšetrovanie Komisie vo farmaceutickom odvetví vyplynulo z obáv zo stanovovania nadmerných cien vo farmaceutickom priemysle. Niekoľko fúzií v agrochemickom odvetví bolo podrobne preskúmaných a zlúčenie v cementárenskom priemysle, ktoré by oslabilo hospodársku súťaž, bolo zakázané.

    2.7.

    V oblasti energetiky sa v súvislosti so štátnou pomocou a kapacitnými mechanizmami začali uplatňovať opatrenia na presadzovanie práva a vyšetrovanie obchodných postupov Gazpromu v strednej a východnej Európe pokračovalo s predbežným zistením, že sa porušujú antitrustové pravidlá EÚ.

    2.8.

    V doprave sa preskúmali nadobudnutia niektorých spoločností v leteckom odvetví a v Litve sa zistilo protisúťažné konanie v železničnej doprave, čo malo za následok pokuty a nápravné opatrenia, zatiaľ čo poskytnutie štátnej pomoci pre tento sektor v Grécku a Bulharsku bolo odobrené. Prijali sa protikartelové opatrenia proti spoločnosti Scania, pokiaľ ide o cestnú nákladnú dopravu, a niekoľkým firmám v odvetví automobilových súčiastok boli uložené vysoké pokuty.

    2.9.

    Rozšírenie všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách na prístavy a letiská uľahčilo poskytnutie primeranej štátnej pomoci.

    2.10.

    Z vyšetrovania Komisie týkajúceho sa navrhovanej fúzie spoločností Deutsche Börse a London Stock Exchange Group vyplynulo, že by šlo o monopol, a preto bola fúzia zakázaná.

    2.11.

    Je potrebné uviesť, že politika hospodárskej súťaže EÚ bude musieť konštruktívne a kreatívne reagovať na výzvy spojené s vystúpením Spojeného kráľovstva z EÚ. Ako uviedla Európska rada, každá budúca obchodná dohoda by mala zabezpečiť rovnaké podmienky, najmä pokiaľ ide o hospodársku súťaž a štátnu pomoc.

    3.   Všeobecné pripomienky

    3.1.

    EHSV víta správu za rok 2017, ktorá obsahuje viaceré príklady cieleného úsilia Komisie zasadzovať sa za blaho spotrebiteľa a predchádzať poškodeniu spotrebiteľov. Výsledkom tohto prístupu je nielen posilnenie integrácie jednotného trhu, ale aj posilnenie hospodárskeho rozvoja a pridružených cieľov sociálnej politiky.

    3.2.

    V minulom roku EHSV vo svojich stanoviskách často poukazoval na dôležitosť účinnej a uplatňovanej politiky hospodárskej súťaže. Referenčné hodnoty blahobytu a blaha spotrebiteľov a zachovanie účinnej štruktúry hospodárskej súťaže poskytujú dôvody, prečo treba riešiť problém zneužívania, vylučovacích praktík a dohôd obmedzujúcich hospodársku súťaž. Podporou najlepších hospodárskych postupov pevná politika hospodárskej súťaže podnecuje posilnenie európskeho podnikania na konkurenčných svetových trhoch a propaguje sociálne ciele, na ktorých je založená.

    3.3.   Emisie z automobilov

    3.3.1.

    V stanovisku EHSV o opatreniach EÚ na zlepšenie environmentálneho súladu a správy životného prostredia (3) sa uvádza, že nedostatočné dodržiavanie mechanizmov zabezpečujúcich uplatňovanie právnych predpisov a vykonávanie environmentálnej správy je poľutovaniahodným činiteľom, ktorý podnecuje nekalú konkurenciu a spôsobuje hospodárske straty. Výbor konštatuje, že dodržiavanie zásad právneho štátu je základom silnej politiky hospodárskej súťaže.

    3.3.2.

    Výbor preto oceňuje skutočnosť, že na základe predbežného vyšetrovania Komisie, pokiaľ ide o možný kartel zahŕňajúci spoločnosti BMW, Daimler, Volkswagen, Audi a Porsche a o to, či tieto spoločnosti obmedzili vývoj systémov selektívnej katalytickej redukcie a filtrov častíc, a tak potenciálne spomalili zavádzanie ekologickejších technológií, sa tím zameraný na praktiky narúšajúce hospodársku súťaž rozhodol začať formálne vyšetrovanie.

    3.4.   Mechanizmy kolektívneho uplatňovania nárokov na nápravu

    3.4.1.

    Výbor berie na vedomie konečnú transpozíciu smernice o náhradách škody (4), ktorá sa čiastočne zaoberá otázkou zabezpečenia právneho mechanizmu pre kolektívne žaloby. Stiahnutie návrhu smernice, ktorý vypracovalo GR COMP v roku 2009, však spolu s nedávnym návrhom v rámci balíka opatrení Nová dohoda pre spotrebiteľov svedčia o nedostatočnej politickej vôli urobiť náležité kroky na vytvorenie naozaj účinného rámca pre žaloby v zastúpení na európskej úrovni. EHSV preto naliehavo žiada Komisiu, aby naďalej monitorovala účinnosť mechanizmov kolektívneho uplatňovania nárokov na nápravu v prípade porušenia predpisov v oblasti hospodárskej súťaže v rôznych členských štátoch a, ak je to potrebné, prijala ďalšie opatrenia.

    3.5.   Franchising v maloobchode

    3.5.1.

    EHSV poznamenáva, že v odvetví maloobchodu je čoraz väčší problém s franchisingovými zmluvami, čo môže mať vážne dôsledky pre hospodársku súťaž. Napríklad veľký spor v Holandsku medzi poskytovateľom franchisingu HEMA a niekoľkými nadobúdateľmi franchisingu týkajúci sa existujúcich zmlúv a časti príjmov z predaja prostredníctvom internetu vyústil do zrušenia franchisingových zmlúv. Výbor vyzýva Komisiu, aby analyzovala túto situáciu a predložila ďalšie návrhy týkajúce sa franchisingu, ktoré by mohli byť zahrnuté do nariadenia o skupinových výnimkách s cieľom obnoviť obchodnú a zmluvnú rovnováhu medzi poskytovateľmi a nadobúdateľmi franchisingu.

    3.6.   Dotácie na úrovni miestnych orgánov

    3.6.1.

    V mnohých členských štátoch sa miestne orgány zameriavajú na rozvoj komerčných aktivít, pričom využívajú verejné zdroje alebo zariadenia. Ak je prítomný prvok dotácie, môže to viesť k nekalej súťaži. Napríklad MSP v odvetví stravovacích služieb a cestovného ruchu sú konfrontované s dotovanými činnostiam v jedálňach športových klubov, stredísk voľného času atď. Miestne orgány vlastnia alebo verejnými financiami podporujú tieto kluby a združenia, ktoré sú často oslobodené od DPH a využívajú sociálne príspevky, napríklad v podobe dobrovoľníckej práce. Tieto obchodné činnosti sú často organizované (z hľadiska obratu a ziskov) ako bežná obchodná spoločnosť. Výbor žiada Komisiu, aby tento jav monitorovala a aby zistila, či by sa na úrovni EÚ mohla vykonať úprava pravidiel štátnej pomoci alebo iných nástrojov v záujme regulácie týchto miestnych aktivít, ktoré sú v niektorých prípadoch dotované dokonca z fondov EÚ.

    3.7.   Informovanie o štátnej pomoci.

    3.7.1.

    Dostupnosť a používanie modulu transparentného prideľovania (TAM) je obzvlášť vítané, pretože umožňuje zainteresovaným stranám (Komisii, konkurentom a širšej verejnosti) overiť súlad štátnej pomoci s pravidlami. Doposiaľ bolo uverejnených približne 30 000 udelení pomoci.

    4.   Konkrétne pripomienky

    4.1.   Smernica o ESHS+

    4.1.1.

    EHSV považuje za povzbudivé, že sa v správe kladie dôraz na presadzovanie, a využíva túto príležitosť na to, aby pripomenul svoje názory (5) v súvislosti so smernicou o ESHS+ (6), ktorou sa posilňujú právomoci vnútroštátnych orgánov na ochranu hospodárskej súťaže s cieľom zvýšiť ich účinnosť.

    4.1.2.

    Výbor v minulosti vyjadril názor, že efektívnejším legislatívnym nástrojom v tejto oblasti by mohlo byť nariadenie, ale uznáva, že je potrebná proporcionalita. Okrem toho by politika hospodárskej súťaže mala zaručovať rovnaké príležitosti a vnútroštátne orgány na ochranu hospodárskej súťaže by mali mať k dispozícii právne prostriedky a nástroje na boj proti tajným kartelom.

    4.1.3.

    Hoci smernica o ESHS+ by mala zaručiť nezávislosť, zdroje a účinný súbor nástrojov na presadzovanie, autonómia a kapacity vnútroštátnych orgánov na ochranu hospodárskej súťaže zostávajú nedoriešenými otázkami. Účinná práca si vyžaduje skutočnú nezávislosť, odbornosť a odbornú prípravu. Mali by sa podporovať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo protisúťažnému správaniu, a zvýšiť sankcie, aby boli účinným odstrašujúcim nástrojom. Vnútroštátne orgány na ochranu hospodárskej súťaže by takisto mali mať právomoc samostatne viesť súdne konanie.

    4.2.   Ochrana oznamovateľov

    4.2.1.

    Treba vyvinúť väčšie úsilie na informovanie verejnosti o pravidlách hospodárskej súťaže. Tým sa zvýši účinnosť nových nástrojov, ktoré sú k dispozícii na oznamovanie porušení, ako napríklad nástroj pre oznamovateľov. Hoci EHSV oceňuje skutočnosť, že tento nástroj sa pravidelne používa, má niekoľko obáv v súvislosti s navrhovanou smernicou, ktorej cieľom je posilniť ochranu oznamovateľov (7).

    4.2.2.

    EHSV odkazuje Komisiu na svoje stanovisko k tejto smernici (8), v ktorom odporúča, aby sa rozsah pôsobnosti smernice neobmedzoval na dodržiavanie právnych predpisov EÚ, ale aby sa rozšíril na dodržiavanie vnútroštátnych právnych predpisov.

    4.2.3.

    Takisto je dôležité spomenúť začlenenie práv pracovníkov a medzi príkladmi právnických osôb uviesť zástupcov odborov a mimovládne organizácie. Oznamovatelia by mali mať prístup k zástupcom odborov v ktorejkoľvek fáze procesu.

    4.3.   Digitálna ekonomika

    4.3.1.

    EHSV konštatuje, že koncom roka 2017 bolo prijaté nové nariadenie o spolupráci v oblasti ochrany spotrebiteľa (9), ktoré by malo zabezpečiť lepšiu koordináciu medzi spotrebiteľskými sieťami pri presadzovaní opatrení s cieľom zamedziť cezhraničným protisúťažným postupom. V nariadení sa napríklad stanovujú postupy geografického blokovania v odvetví elektronického obchodu, ktorý už svojou podstatou patrí medzi cezhraničné otázky. Európske spotrebiteľské centrá pracujú na tejto téme už mnoho rokov a zhromažďujú cezhraničné príklady a postupy. Ak pripočítame prácu Európskej siete pre hospodársku súťaž a siete spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa, možno teraz očakávať lepšie koordinované presadzovanie práva.

    4.3.2.

    V rýchlo rastúcom odvetví digitálnej ekonomiky sa neustále vytvára množstvo ďalších druhov protisúťažných postupov. Napríklad pomocou komplexných algoritmov možno upravovať ceny na základe údajov o príslušnej osobe zozbieraných z rôznych online zdrojov a spoločnostiam to umožňuje vstupovať do online kolúzií. Komisia musí mať k dispozícii primerané rozpočtové prostriedky, aby mohla tieto praktiky monitorovať a zastaviť.

    4.4.

    EHSV sa domnieva, že lepšia spolupráca medzi vnútroštátnymi orgánmi na ochranu hospodárskej súťaže a spotrebiteľskými organizáciami by bola prínosom pre obidve strany, najmä preto, že vnútroštátne organizácie spotrebiteľov majú veľmi dobré možnosti na to, aby informovali vnútroštátne orgány na ochranu hospodárskej súťaže o podozreniach z porušenia predpisov. Môžu totiž orgánom poskytnúť cenné údaje z vlastného vybavovania sťažností.

    4.5.

    Energetická únia môže stimulovať prebiehajúci proces zavedenia spravodlivej hospodárskej súťaže v energetickom sektore EÚ, ktorý je stále oblasťou, v ktorej existuje široká škála spotrebiteľských a odvetvových cien a kde je možné obmedziť výber trhu. EHSV sa domnieva, že podrobná analýza regulačných postupov, ktoré sa v členských štátoch značne líšia, poskytne základ pre konštruktívny dialóg na vyriešenie nezrovnalostí, a mali by ju spoločne vykonať vnútroštátne orgány na ochranu hospodárskej súťaže, vnútroštátne regulačné orgány v oblasti energetiky a Komisia. To môže poukázať na nedostatok možností a obmedzujúce postupy, napríklad v systémoch diaľkového vykurovania.

    4.6.

    Pretrvávajúcim problémom je nevhodné uplatňovanie trhovej sily v sektore maloobchodu s potravinami. Komisiu zaujíma, či veľké maloobchodné reťazce získali príliš veľkú vyjednávaciu silu (v dvojstranných rokovaniach s ich dodávateľmi) a silu kupujúceho (na trhu celkovo) vďaka svojej dvojitej úlohe zákazníkov a konkurentov (prostredníctvom súkromných značiek) svojich dodávateľov (10). Výbor vyzýva, aby sa prijali opatrenia v súlade s jeho nedávnym stanoviskom o tejto problematike (11), a opakuje svoje odporúčanie, aby Komisia zahrnula monitorovanie fungovania potravinového distribučného reťazca do budúcich správ o politike hospodárskej súťaže.

    4.7.   Právo hospodárskej súťaže a širší verejný záujem

    4.7.1.

    Narušenia trhu môže zapríčiniť množstvo faktorov, ktoré nespadajú len do rozsahu pôsobnosti politiky hospodárskej súťaže. Patria medzi ne veľké rozdiely v politike zdaňovania príjmov právnických osôb medzi členskými štátmi, postupy zamestnávania všeobecne známe ako sociálny dumping, praktiky vyplývajúce z tzv. gig economy a problémy spojené s obehovým hospodárstvom a globálnou hospodárskou udržateľnosťou.

    4.7.2.

    Právo hospodárskej súťaže, ktoré vzišlo z ekonomických vyhliadok v polovici 20. storočia, musí teraz zodpovedať výzvam 21. storočia. V snahe prekonať umelé oddelenie trhovej a sociálno-environmentálnej sféry by sa malo začať komplexné a systémové prehodnotenie práva hospodárskej súťaže EÚ s prihliadnutím na hospodárske, environmentálne a sociálne ciele.

    4.7.3.

    EHSV sa domnieva, že okrem záväzkov zakotvených v zmluvách by sa ako ciele verejného záujmu pri uplatňovaní práva hospodárskej súťaže spolu so záujmami spotrebiteľov mali zohľadniť aj záväzky, ktoré EÚ prijala v súvislosti s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja a Parížskou dohodou o zmene klímy.

    4.7.4.

    Mali by sa uznať účinky trhových koncentrácií na budúce generácie spotrebiteľov a výrobcov. Mali by sa posúdiť rôzne modely kalkulácie škodlivých dlhodobých účinkov, ako sa to už robí napríklad vo verejnom obstarávaní prostredníctvom kalkulácie nákladov na celý životný cyklus;

    4.8.

    EHSV vo viacerých nedávnych stanoviskách (12) vyzval na posilnenie opatrení týkajúcich sa spravodlivého zdaňovania, ktoré zavádza Európska komisia (pokiaľ ide o nadnárodné spoločnosti a jednotlivcov), keďže mnohé dôležité otázky zostávajú nevyriešené. Patrí medzi ne boj proti daňovým podvodom, daňovým rajom, agresívnemu daňovému plánovaniu a nekalej daňovej súťaži medzi členskými štátmi.

    4.9.

    Pretrvávajú najmä výrazné narušenia trhu spôsobené veľmi rozdielnymi vnútroštátnymi režimami zdaňovania právnických osôb v členských štátoch, kde sa zdaňovanie právnických osôb pohybuje od 9 do 35 %, pričom v niektorých krajinách sú v takých kategóriách, ako sú práva duševného vlastníctva, možné aj nižšie sadzby. Keďže daňová politika spadá do právomocí štátov, politika hospodárskej súťaže EÚ sa bude vždy snažiť zmierniť spôsobené narušenia.

    4.10.

    V smernici o opatreniach proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam (ATAD), ktorá by sa mala začať uplatňovať prostredníctvom zákonov členských štátov od 1. januára 2019, sa stanovujú pravidlá proti postupom vyhýbania sa daňovým povinnostiam, ktoré priamo ovplyvňujú fungovanie vnútorného trhu, a uvádzajú prvky, ktoré by mali pomôcť zamedziť niektorým rozdielnym vnútroštátnym prístupom, a to treba oceniť.

    V Bruseli 12. decembra 2018

    Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Luca JAHIER


    (1)  Nariadenie Komisie (EÚ) č. 330/2010 (Ú. v. EÚ L 102, 23.4.2010, s. 1) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/ALL/?uri=CELEX:32010R0330.

    (2)  http://ec.europa.eu/competition/antitrust/proposed_directive_sk.pdf.

    (3)  Ú. v. EÚ C 283, 10.8.2018, s. 69.

    (4)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/104/EÚ o žalobách o náhradu škody utrpenej v dôsledku porušenia ustanovení práva hospodárskej súťaže (Ú. v. EÚ L 349, 5.12.2014, s. 1).

    (5)  Ú. v. EÚ C 345, 13.10.2017, s. 70.

    (6)  Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o posilnení právomocí orgánov na ochranu hospodárskej súťaže v členských štátoch na účely účinnejšieho presadzovania práva a zabezpečenia riadneho fungovania vnútorného trhu, COM/2017/0142 final.

    (7)  Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o ochrane osôb nahlasujúcich porušenia práva Únie [COM(2018) 218 final].

    (8)  Stanovisko EHSV na tému Lepšia ochrana oznamovateľov na úrovni EÚ, spravodajkyňa: Franca Salis-Madinier (Ú. v. EÚ C 62, 15.2.2019, s. 155).

    (9)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/2394 (Ú. v. EÚ L 345, 27.12.2017, s. 1).

    (10)  Pracovný dokument útvarov Komisie SWD(2018) 349 final.

    (11)  Ú. v. EÚ C 283, 10.8.2018, s. 69

    (12)  Ú. v. EÚ C 262, 25.7.2018, s. 1, Ú. v. EÚ C 197, 8.6.2018, s. 29, Ú. v. EÚ C 81, 2.3.2018, s. 29.


    Top