EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AE5392

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru o opatreniach nadväzujúcich na akčný plán v oblasti DPH – K jednotnému priestoru EÚ v oblasti DPH – čas konať [COM(2017) 566 final] — Návrh nariadenia Rady, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 904/2010, pokiaľ ide o certifikovanú zdaniteľnú osobu [COM(2017) 567 final – 2017/0248 (CNS)] — Návrh vykonávacieho nariadenia Rady, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, pokiaľ ide o určité oslobodenie od dane pri transakciách v rámci Spoločenstva [COM(2017) 568 final – 2017/0249 (NLE)] — Návrh smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o harmonizáciu a zjednodušenie určitých pravidiel v systéme dane z pridanej hodnoty, a ktorou sa zavádza konečný systém zdaňovania obchodu medzi členskými štátmi [COM(2017) 569 final – 2017/0251 (CNS)]

EESC 2017/05392

Ú. v. EÚ C 237, 6.7.2018, p. 40–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.7.2018   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 237/40


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru o opatreniach nadväzujúcich na akčný plán v oblasti DPH – K jednotnému priestoru EÚ v oblasti DPH – čas konať

[COM(2017) 566 final]

Návrh nariadenia Rady, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 904/2010, pokiaľ ide o certifikovanú zdaniteľnú osobu

[COM(2017) 567 final – 2017/0248 (CNS)]

Návrh vykonávacieho nariadenia Rady, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, pokiaľ ide o určité oslobodenie od dane pri transakciách v rámci Spoločenstva

[COM(2017) 568 final – 2017/0249 (NLE)]

Návrh smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o harmonizáciu a zjednodušenie určitých pravidiel v systéme dane z pridanej hodnoty, a ktorou sa zavádza konečný systém zdaňovania obchodu medzi členskými štátmi

[COM(2017) 569 final – 2017/0251 (CNS)]

(2018/C 237/07)

Spravodajca:

Giuseppe GUERINI

Pomocný spravodajca:

Krister ANDERSSON

Konzultácia

Rada Európskej únie, 23. 10. 2017

Európska komisia, 17. 11. 2017, 13. 12. 2017

Právny základ

článok 113 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre hospodársku a menovú úniu, hospodársku a sociálnu súdržnosť

Prijaté v sekcii

28. 2. 2018

Prijaté v pléne

14. 3. 2018

Plenárne zasadnutie č.

533

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

185/9/7

1.   Závery a odporúčania

1.1

EHSV zastáva názor, že súčasný systém dane z pridanej hodnoty (DPH) v EÚ je veľmi roztrieštený a zložitý a vytvára pre podniky zbytočnú a nadmernú administratívnu záťaž a prekážky v obchodovaní, čím obmedzuje a narúša obchod a investície.

1.2

EHSV sa domnieva, že systém DPH by mal uľahčovať riadne fungovanie vnútorného trhu. Konkrétne to znamená, že by mal byť menej roztrieštený a účinnejšie riadený, najmä pokiaľ ide o cezhraničný obchod, a mal by sa zmodernizovať so zreteľom na rastúcu globalizáciu a digitalizáciu hospodárstva.

1.3

EHSV víta odhodlanie Európskej komisie znížiť tzv. výpadok príjmov z DPH, ako aj nedávno zverejnenú smernicu (EÚ) 2017/1371 o boji proti podvodom, ktoré poškodzujú finančné záujmy Únie, prostredníctvom trestného práva, v ktorej sa v prípade podvodov v oblasti DPH nad 10 miliónov EUR stanovuje zapojenie Európskej prokuratúry.

1.4

EHSV sa nazdáva, že daňové orgány by mali preskúmať, ako by k boju proti podvodom v oblasti DPH mohli prispieť nové technológie. Digitálne technológie môžu byť tiež účinným nástrojom na zjednodušenie administratívnej záťaže, ktorú musia znášať podniky, ako aj daňové správy, a môžu zaistiť potrebnú transparentnosť. Členské štáty by mali konkrétne vytvoriť vhodné platformy na výmenu osvedčených postupov, pokiaľ ide o výber daňových príjmov a rozvoj technológií na uľahčenie riadneho výberu daní v prípadoch cezhraničného obchodu. Mala by sa zohľadniť podrobná analýza možnosti uplatňovať vyššie sadzby DPH na luxusný tovar. Diskutovať by sa malo aj o účinných systémoch vrátenia DPH a formách a postupoch v oblasti daní, ako aj o efektívnych systémoch výmeny informácií o podvodníkoch. Európska komisia by mala pomôcť vytvoriť takéto inštitucionálne fórum, a tým podporiť rast a znížiť straty príjmov.

1.5

EHSV sa domnieva, že nevyhnutnou súčasťou systému založeného na krajine určenia je fungujúce jednotné kontaktné miesto (OSS). Preto sú vítané iniciatívy Komisie, ako je návrh rozšíriť zjednodušený režim jednotného kontaktného miesta (MOSS) na všetky služby B2C (podnik – zákazník), ako aj na predaj tovaru B2C, tak v rámci EÚ, ako aj z tretích krajín.

1.6

EHSV vyzýva všetky inštitúcie zapojené do procesu reformy systému DPH, aby preskúmali, ako by sa mohol čo najrýchlejšie zaviesť spoločný systém pre služby a tovar, čím by sa zmiernili predvídateľné problémy vyplývajúce z existencie dvoch systémov, jedného pre tovar a druhého pre služby. EHSV by takýto krok považoval za pozitívny, pokiaľ by bol v súlade so zásadou daňovej neutrality.

1.7

EHSV zdôrazňuje, že pri zdaňovaní jednotlivých spoločností je dôležitá daňová neutralita, pričom upozorňuje, že by sa nemalo dovoliť, aby platby DPH negatívne vplývali na likviditu niektorých podnikov. Od dovozcov tovaru by sa v tejto súvislosti malo požadovať, aby DPH zaplatili v momente, keď sa výrobky skutočne dostanú na trh, a nie keď sa iba dovezú a uskladnia.

1.8

Pokiaľ ide o certifikovanú zdaniteľnú osobu, EHSV konštatuje, že Komisia považuje túto koncepciu za dôležitú pre prechod na systém DPH založený na zásade krajiny určenia, a súhlasí s tým, že podniky, ktorých daňová spoľahlivosť je potvrdená, by mali mať možnosť profitovať z vhodných zjednodušujúcich opatrení.

1.9

EHSV upozorňuje, že to istý čas potrvá, kým sa členské štáty na tejto koncepcii dohodnú a kým bude certifikovaná väčšina podnikov, a keďže rýchle riešenia načrtnuté v návrhu sú pre fungovanie systému DPH také dôležité, chcel by povzbudiť členské štáty, aby tieto rýchle riešenia prijali pre všetky podniky ešte skôr, než bude plne rozvinutá koncepcia certifikovanej zdaniteľnej osoby.

1.10

Pokiaľ ide o určité oslobodenie od dane pri transakciách v rámci Spoločenstva uvedené v návrhu, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, EHSV konštatuje, že požiadavka Rady, aby Komisia zjednodušila a vyjasnila právny rámec týkajúci sa oslobodenia od dane, je užitočným nástrojom v úsilí znížiť počet podvodov a obmedziť náklady MSP na dodržiavanie predpisov.

1.11

EHSV sa domnieva, že je dôležité, aby Komisia vykonala komplexné posúdenie regulačného dosahu s cieľom overiť si, a to aj z kvantitatívneho hľadiska, praktické dôsledky akčného plánu v oblasti DPH ako celku pre jednotlivcov, podniky a daňové orgány.

1.12

EHSV by chcel opäť zdôrazniť, že by sa malo vyvinúť všetko potrebné úsilie na to, aby sa definitívny systém DPH zaviedol v rozumnom časovom rámci. Inak hrozí, že stanovené ciele nebudú alebo budú len čiastočne dosiahnuté, čo pôjde na úkor vnútorného trhu, ako aj európskych podnikov a spotrebiteľov.

2.   Úvod a súvislosti

2.1

V oznámení s názvom K jednotnému priestoru EÚ v oblasti DPH – čas rozhodnúť sa, zverejnenom 7. apríla 2016, Komisia predstavila svoj akčný plán s cieľom zmodernizovať systém DPH a avizovala viacero konkrétnych návrhov na tento účel.

2.2

Akčný plán má predovšetkým: i) zmodernizovať systém DPH a prispôsobiť ho digitálnym technológiám; ii) uľahčiť MSP dodržiavanie predpisov v oblasti DPH; iii) vytvoriť primeranú politiku určovania sadzieb DPH; a iv) znížiť výpadok príjmov z DPH v členských štátoch a riešiť problém daňových podvodov.

2.3

Keďže cezhraničný obchod v EÚ predstavuje viac než 4,1 bilióna EUR z hľadiska vývozu a 3,9 bilióna EUR z hľadiska dovozu, fungujúci systém DPH je pre všetkých európskych občanov nevyhnutnosťou.

2.4

Komisia zverejnila 1. decembra 2016 dva návrhy: návrh na modernizáciu DPH pre cezhraničný elektronický obchod (1) a návrh týkajúci sa sadzby DPH na elektronické publikácie (2).

2.5

V snahe znížiť počet podvodov v oblasti DPH a reagovať na požiadavky niektorých členských štátov v Rade zverejnila Komisia 21. decembra 2016 návrh týkajúci sa dočasného všeobecného mechanizmu prenesenia daňovej povinnosti v súvislosti s dodávaním tovaru a poskytovaním služieb presahujúcich hranicu 10 000 EUR.

2.6

V októbri 2017 zverejnila Európska komisia ďalší balík opatrení v oblasti DPH. Tento balík zahŕňa: i) návrh na zmenu súčasnej smernice o DPH 2006/112/ES, ktorou sa zavádza pojem certifikovanej zdaniteľnej osoby, ako aj ďalšie opravné opatrenia (3); ii) opatrenia, ktorými sa má pripraviť postupný prechod na zásadu zdaňovania v členskom štáte určenia a zaviesť zodpovednosť dodávateľa ako všeobecné pravidlo (4); iii) návrh, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011 s cieľom zosúladiť a zjednodušiť pravidlá preukazovania prepravy tovaru v rámci Spoločenstva na účely oslobodenia od DPH (5), a iv) návrh, ktorým sa mení nariadenie o administratívnej spolupráci v oblasti DPH medzi vnútroštátnymi orgánmi (6).

2.7

Komisia konkrétne navrhla štyri „rýchle riešenia“ s cieľom znížiť administratívne zaťaženie podnikov v súčasnom systéme. Tieto štyri rýchle riešenia sú: i) zjednodušenie pravidiel v oblasti DPH pre podniky, ktoré prepravujú tovar z jedného členského štátu do druhého, kde sa skladuje, kým bude dodaný zákazníkovi, ktorý je vopred známy; ii) zjednodušenie a zosúladenie pravidiel týkajúcich sa situácií reťazovej transakcie; iii) zjednodušenie dokazovania prepravy tovaru medzi dvoma členskými štátmi. Tieto zjednodušenia sa obmedzujú len na podniky so statusom certifikovanej zdaniteľnej osoby. Štvrté rýchle riešenie, ktoré sa týka identifikačného čísla pre DPH pre obchodných partnerov zaznamenaných v elektronickom systéme výmeny informácií o DPH (VIES), budú môcť využívať certifikované zdaniteľné osoby, a nie podniky so statusom certifikovanej zdaniteľnej osoby.

2.8

Komisia zamýšľa v budúcnosti postupne nahradiť súčasnú prechodnú úpravu zdaňovania obchodu medzi členskými štátmi konečnou úpravou, ktorá bude založená na zásade zdaňovania dodaného tovaru v krajine určenia prostredníctvom súboru legislatívnych opatrení a postupných úprav.

3.   Všeobecné pripomienky: boj proti podvodom a spolupráca medzi vnútroštátnymi orgánmi

3.1

Súčasný systém DPH je veľmi roztrieštený a zložitý a vytvára pre podniky zbytočnú a nadmernú administratívnu záťaž a prekážky v obchodovaní, čím obmedzuje a narúša obchod a investície.

3.2

EHSV sa domnieva, že systém DPH v EÚ by mal uľahčovať riadne fungovanie vnútorného trhu. Konkrétne to znamená, že systém DPH v EÚ by mal byť menej roztrieštený a účinnejšie riadený, najmä pokiaľ ide o cezhraničný obchod, a mal by sa zmodernizovať so zreteľom na rastúcu globalizáciu a digitalizáciu hospodárstva.

3.3

Výbor zároveň súhlasí s názorom Komisie, že podvody v oblasti DPH predstavujú veľký problém – ako o tom svedčí výška odhadovanej straty príjmov v dôsledku podvodov vyčíslená na 151 miliárd EUR – a že treba v tejto súvislosti prijať praktické a účinnejšie opatrenia s cieľom obmedziť nezákonné praktiky, pričom sa nesmie ohroziť konsolidácia jednotného trhu (7).

3.4

EHSV víta odhodlanie Európskej komisie znížiť tzv. výpadok príjmov z DPH, ako aj nedávno zverejnenú smernicu (EÚ) 2017/1371 o boji proti podvodom, ktoré poškodzujú finančné záujmy Únie, prostredníctvom trestného práva, v ktorej sa v prípade podvodov v oblasti DPH nad 10 miliónov EUR stanovuje zapojenie Európskej prokuratúry.

3.5

Preto je dôležité zamerať sa prioritne na cieľ zaistiť skutočný vnútorný trh a bojovať proti podvodom tým, že sa v tejto oblasti bezodkladne dosiahnu hmatateľné výsledky prostredníctvom užšej spolupráce medzi daňovými orgánmi, pokiaľ ide o výmenu informácií a vytvorenie databáz a platforiem na výmenu údajov medzi rôznymi vnútroštátnymi orgánmi v záujme podpory účinného presadzovania daňových predpisov. EHSV predovšetkým naliehavo žiada Komisiu a vnútroštátne daňové orgány, aby každodenne užšie a intenzívnejšie spolupracovali v snahe zabezpečiť splnenie požiadaviek vnútorného trhu a znížiť administratívne náklady pre podniky a daňové orgány. Okrem toho by Európska komisia a daňové orgány v spolupráci s organizovanou občianskou spoločnosťou a ďalšími zainteresovanými stranami mali preskúmať, ako by k boju proti podvodom v oblasti DPH mohli prispieť nové technológie, keďže tieto technológie môžu byť účinným nástrojom na zjednodušenie administratívnej záťaže, ktorú musia znášať podniky a daňové správy, a môžu zaistiť potrebnú transparentnosť.

3.6

EHSV zdôrazňuje, že členské štáty by mali vytvoriť vhodné platformy na výmenu osvedčených postupov, pokiaľ ide o výber daňových príjmov a rozvoj technológií na uľahčenie riadneho výberu daní v prípadoch cezhraničného obchodu. Diskutovať by sa malo najmä o účinných systémoch vrátenia DPH a daňových formulároch a postupoch, ako aj o účinných spôsoboch výmeny informácií o podvodníkoch. Európska komisia by mala pomôcť vytvoriť takéto inštitucionálne fórum, a tým podporiť rast a znížiť straty príjmov.

4.   Zásada krajiny určenia a sadzby

4.1

EHSV sa domnieva, ako uviedol vo svojom stanovisku na tému Akčný plán v oblasti DPH (8), že transformácia súčasného režimu by mala viesť ku konečnému systému DPH, ktorý bude nielen prehľadný, spoľahlivý a komplexný, ale aj primeraný pre podniky a prispôsobený rýchlemu tempu zmien v ekonomike a na trhoch.

4.2

Výbor v tejto súvislosti podporuje návrh zvoliť za základ pre konečný systém DPH zásadu krajiny určenia, keďže sa očakáva, že sa vďaka tomu vytvoria spravodlivejšie podmienky pre všetkých dodávateľov na tom istom vnútroštátnom trhu a že bude v menšej miere dochádzať k narúšaniu trhu EÚ.

4.3

Nevyhnutnou súčasťou systému založeného na krajine určenia je fungujúce OSS. Preto sú vítané iniciatívy Komisie, ako je návrh rozšíriť zjednodušený režim jednotného kontaktného miesta (MOSS) na všetky služby B2C (podnik – zákazník), ako aj na predaj tovaru B2C, tak v rámci EÚ, ako aj z tretích krajín. Bez plne fungujúceho OSS založeného na auditoch v domovskej krajine, rozšíriteľných zjednodušeniach a možnosti kompenzovať DPH pri vstupe zo všetkých členských štátov, bude mať akýkoľvek systém založený na krajine určenia za následok dramatické zvýšenie administratívnej záťaže, najmä pre MSP.

4.4

EHSV zdôrazňuje, že pri zdaňovaní jednotlivých spoločností je dôležitá daňová neutralita, pričom upozorňuje, že by sa nemalo dovoliť, aby platby DPH negatívne vplývali na likviditu niektorých podnikov. Od dovozcov tovaru na konkrétnych vnútroštátnych trhoch by sa v tejto súvislosti malo požadovať, aby DPH zaplatili v momente, keď sa výrobky skutočne dostanú na trh, a nie keď sa iba dovezú a uskladnia a na svoje uvedenie na trh ešte len čakajú.

4.5

Pokiaľ ide o prvú fázu akčného plánu, ktorá sa zameriava na niektoré typy dodania tovaru, výbor vyzýva všetky inštitúcie zapojené do procesu reformy systému DPH, aby preskúmali, ako by sa mohol čo najrýchlejšie zaviesť spoločný systém pre služby a tovar, čím by sa zmiernili predvídateľné problémy vyplývajúce z existencie dvoch systémov, jedného pre tovar a druhého pre služby.

4.6

Je to mimoriadne dôležité vzhľadom na to, že v digitálnej ekonomike sa deliaca čiara medzi tovarom a službami stáva čoraz nejasnejšou, a je pravdepodobné, že v súčasnom prostredí, v ktorom technológie napredujú omnoho rýchlejšie než predpisy navrhované príslušnými inštitúciami, sa to bude ďalej meniť. EHSV preto vyzýva Európsku komisiu, aby v rámci prebiehajúcej reformy systému DPH túto otázku vzala do úvahy a prípadne je vyriešila.

4.7

EHSV sa domnieva, že politika určovania sadzieb DPH, ktorú vyvíja Komisia a ktorej cieľom je poskytnúť niektorým členským štátom väčšiu flexibilitu, pokiaľ ide o znížené sadzby, by principiálne mala byť kompatibilná so zásadou krajiny určenia, keďže v rámci tohto systému bude pravdepodobne menej dochádzať k narúšaniu obchodu.

4.8

To, že sa členským štátom poskytne viac slobody určovať si sadzby, však nesmie viesť k rozdrobenosti a zbytočnej komplikovanosti celého systému. Preto treba zaujať proporcionálny prístup, ktorý umožní vytvoriť jasný a predvídateľný rámec uplatňovania, s osobitným dôrazom na záujmy MSP a s cieľom znížiť náklady na dodržiavanie predpisov pre hospodárske subjekty všeobecne (9).

4.9

Z toho vyplýva, že počet povolených výnimiek by sa mal obmedziť len na osobitné a riadne zdôvodnené prípady, aby sa zabezpečil jednotný a predvídateľný regulačný rámec.

4.10

Pokiaľ ide o možné výnimky, výbor sa domnieva, že cieľ podporovať sociálnu inováciu a posilniť európsky sociálny pilier, ktorý si Komisia vytýčila, by mohol zdôvodniť znížené sadzby pre sociálne podniky a sektor sociálnych služieb, na základe konkrétnych iniciatív, ktoré sa na tento účel rozhodnú zaviesť členské štáty v novom právnom rámci v oblasti DPH.

4.11

Je dôležité vytvoriť online informačný nástroj, ktorý bude podnikom poskytovať aktuálne informácie o rôznych systémoch sadzieb v 28 členských štátoch. Tento nástroj musí byť ľahko dostupný, spoľahlivý a podľa možnosti vo všetkých jazykoch EÚ.

5.   Certifikovaná zdaniteľná osoba

5.1

Pokiaľ ide o certifikovanú zdaniteľnú osobu, EHSV konštatuje, že Komisia považuje túto koncepciu za dôležitú pre prechod na systém DPH založený na zásade krajiny určenia, a súhlasí s tým, že podniky, ktorých daňová spoľahlivosť je potvrdená, by mali mať možnosť profitovať z vhodných zjednodušujúcich opatrení.

5.2

Hoci systém certifikovanej zdaniteľnej osoby a v rámci neho využívanie prenesenia daňovej povinnosti by mohli poskytnúť podnikom výraznú úľavu, myslíme si, že na to, aby sa podniky, a najmä MSP. mohli o túto koncepciu uchádzať, sa musia v členských štátoch zaviesť zosúladené, jasné a primerané kritériá s cieľom umožniť k statusu certifikovanej zdaniteľnej osoby čo najširší prístup.

5.3

Keďže to istý čas potrvá, kým sa členské štáty na tejto koncepcii dohodnú a kým bude certifikovaná veľká väčšina podnikov, a keďže rýchle riešenia načrtnuté v návrhu sú pre fungovanie systému DPH také dôležité, EHSV by chcel povzbudiť členské štáty, aby tieto rýchle riešenia prijali pre všetky podniky ešte skôr, než bude plne rozvinutá koncepcia certifikovanej zdaniteľnej osoby.

5.4

EHSV takisto súhlasí s tým, aby sa v záujme čo najlepšieho využitia statusu certifikovanej zdaniteľnej osoby vytvorili vhodne navrhnuté elektronické systémy uchovávania informácií, ktoré by mali byť pre vnútroštátne daňové orgány ľahko prístupné.

5.5

Vzhľadom na súčasné znenie návrhu Komisie však nie je možné túto koncepciu dôkladnejšie a podrobnejšie posúdiť, pretože je ešte stále vágna, a nie je jasné, aké praktické dôsledky prinesie jej zavedenie.

5.6

V tomto štádiu by preto EHSV chcel iba zdôrazniť, že nástroj certifikovanej zdaniteľnej osoby by sa mal opierať o jasné a transparentné kritériá uplatňovania. V tejto súvislosti treba podotknúť, že keby sa stanovili podobné kritériá, ako sú tie, ktoré sa vzťahujú na schválený hospodársky subjekt, mohlo by to obmedziť prístup k systému certifikovanej zdaniteľnej osoby a rýchlym riešeniam, ktoré by sa uplatňovali len na veľmi malú časť podnikateľskej komunity. Hrozilo by, že systém certifikovanej zdaniteľnej osoby bude dostupný len pre veľmi málo podnikov.

5.7

Európska komisia musí túto koncepciu, najmä v prvej fáze jej zavádzania, dôsledne monitorovať a zabezpečiť, aby strata právnej istoty a regulačnej jednotnosti na vnútornom trhu neprevážili nad výhodami, ktoré využívanie koncepcie certifikovanej zdaniteľnej osoby prináša z hľadiska zjednodušenia zdaňovania a ľahšieho dodržiavania predpisov.

5.8

V súvislosti s návrhom, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, pokiaľ ide o určité oslobodenie od dane pri transakciách v rámci Spoločenstva, EHSV konštatuje, že požiadavka Rady, aby Komisia vyjasnila a zjednodušila právny rámec týkajúci sa oslobodenia od dane, je užitočným nástrojom v úsilí znížiť počet podvodov a obmedziť náklady MSP na dodržiavanie predpisov.

6.   Ďalšie kroky a záverečné pripomienky

6.1

EHSV vo všeobecnosti zastáva názor, že je dôležité, aby Komisia vykonala komplexné posúdenie regulačného dosahu s cieľom overiť si, a to aj z kvantitatívneho hľadiska, praktické dôsledky akčného plánu v oblasti DPH ako celku pre jednotlivcov, podniky a daňové orgány.

6.2

Na záver EHSV upozorňuje – pričom sa odvoláva na svoje predchádzajúce stanovisko na tému Akčný plán v oblasti DPH (10) –, že je dôležité zrealizovať všetky jednotlivé časti akčného plánu ako nedeliteľný celok.

6.3

Výbor by chcel opäť zdôrazniť, že by sa malo vyvinúť všetko potrebné úsilie na to, aby sa definitívny systém DPH zaviedol v rozumnom časovom rámci. Inak hrozí, že stanovené ciele nebudú alebo budú len čiastočne dosiahnuté, čo pôjde na úkor vnútorného trhu a podnikov, ktoré na ňom pôsobia.

V Bruseli 14. marca 2018

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Georges DASSIS


(1)  COM(2016) 757 final.

(2)  COM(2016) 758 final.

(3)  COM(2017) 567 final.

(4)  COM(2017) 566 final.

(5)  COM(2017) 568 final.

(6)  COM(2017) 569 final.

(7)  1.1.1 Pozri stanovisko EHSV na tému Výnimka v oblasti DPH – prenesenie daňovej povinnosti (Ú. v. EÚ C 288, 31.8.2017, s. 52), najmä body 1.2 až 3.2.

(8)  Ú. v. EÚ C 389, 21.10.2016, s. 43.

(9)  Pozri stanovisko EHSV na tému Akčný plán v oblasti DPH (Ú. v. EÚ C 389, 21.10.2016, s. 43), body 3.1.6 a 3.1.7.

(10)  Ú. v. EÚ C 389, 21.10.2016, s. 43.


Top