Wählen Sie die experimentellen Funktionen, die Sie testen möchten.

Dieses Dokument ist ein Auszug aus dem EUR-Lex-Portal.

Dokument 52014XC0319(02)

    Uverejnenie žiadosti podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

    Ú. v. EÚ C 80, 19.3.2014, S. 8–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.3.2014   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 80/8


    Uverejnenie žiadosti podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

    2014/C 80/05

    Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1).

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006

    o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín  (2)

    „CEBULARZ LUBELSKI“

    ES č.: PL-PGI-0005-01092-07.02.2013

    CHZO ( X ) CHOP ( )

    1.   Názov

    „Cebularz lubelski“

    2.   Členský štát alebo tretia krajina

    Poľsko

    3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

    3.1.   Druh výrobku

    Trieda 2.4.:

    Chlieb, pečivo, koláčiky, cukrárske výrobky, sušienky a ostatný pekárenský tovar

    3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

    „Cebularz lubelski“ je okrúhly posúch s priemerom 5 – 25 cm a hrúbkou približne 1,5 cm. Je vyrobený z cesta z vysokokvalitnej pšeničnej múky, pre ktoré je charakteristické, že v porovnaní s bežným cestom z pšeničnej múky obsahuje dvakrát toľko cukru a margarínu alebo masla. Navrchu sa nachádza vrstva posýpky, ktorá sa skladá z cibule nakrájanej na hrubé kocky a zmiešanej s makom, soľou a rastlinným olejom. Posýpka má zlatú farbu. Chutí a vonia po pečenej cibuli. Kraj posúchu tvorí 0,5 – 1,5 cm hrubé cesto. Tento kraj má chrumkavú, bledo-zlatú až mierne ružovkastú kôrku. Striedka je bledá, mäkká a jemne vlhká. Vďaka posýpke vonia posúch po čerstvo upečenej cibuli. Pokiaľ sa posúch „cebularz lubelski“ pečie na pšeničných otrubách, sú vidieť na jeho spodnej strane.

    Posúch „Cebularz lubelski“ sa môže jesť do 48 hodín po upečení.

    3.3.   Suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

    Cesto

    konzumná pšeničná múka (bez organických a anorganických nečistôt, ktorá má číslo poklesu minimálne 220 a obsah lepku aspoň 25 %) – 100 kg,

    cukor – 2 kg,

    margarín alebo maslo – 3 kg,

    droždie – 4 kg,

    voda – 50 l,

    soľ – 1 kg.

    Posýpka

    cibuľa – 30 kg,

    rastlinný olej – 1 l (repkový olej, slnečnicový olej alebo ich zmes),

    mak modrý – 3 kg,

    soľ – 1,5 kg.

    3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

    Všetky kroky výroby sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti:

    príprava posýpky,

    príprava cesta,

    rozdelenie cesta,

    formovanie kúskov,

    pečenie.

    3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď.

    Posúch „cebularz lubelski“ sa môže predávať nezabalený.

    Posúch „cebularz lubelski“ sa môže zabaliť do samostatných obalov, až keď vychladne. Ak sa výrobok zabalí skôr, než vychladne, ešte viac zvlhne a rýchlo stratí chrumkavosť.

    3.6.   Špecifické pravidlá označovania

    Ak sa použije obal, na štítku „cebularz lubelski“ sa musí nachádzať symbol chráneného zemepisného označenia.

    4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

    Lubelské vojvodstvo, ako ho vymedzujú administratívne hranice.

    5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

    5.1.   Špecifickosť zemepisnej oblasti

    Pekárske tradície mesta Lublin siahajú až do stredoveku. Prvé zmienky o „cebularz lubelski“, ako aj o recepte na tento jedinečný posúch, ktorý sa prenášal z generácie na generáciu, pochádzajú z 19. storočia. Posúch „cebularz lubelski“ po prvýkrát upiekli židia v Starom meste v Lubline. Keďže bol recept naň jednoduchý a prísady lacné, časom sa rozšíril po celom lublinskom kraji. Po mnohé stáročia bolo pre kraj charakteristické, že sa v ňom spájali rôzne pekárske tradície a tiež že si tam remeselníci – príslušníci rôznych kultúr – medzi sebou vymieňali recepty alebo spôsoby používania určitých prísad. Tak vznikla tradícia pečenia posúchu „cebularz lubelski“, ktorý si spotrebitelia obľúbili a ktorý sa začal neodmysliteľne spájať s lublinským krajom.

    Zo spomienok obyvateľov Lublinu na medzivojnové roky (1919 – 1939) sa však dozvedáme, že išlo o veľmi rozšírený výrobok, ktorý piekli prakticky všetky židovské pekárne. Okrem toho sa dal kúpiť priamo z košov, ktoré nosili pouliční predavači prehodené cez plecia. Najstarší obyvatelia Lublinu si pamätajú, že toto predvojnové pečivo sa dalo zohnať všade a že vďaka svojej príjemnej vôni, lahodnej chuti a nízkej cene bolo také lákavé, že nepotrebovalo žiadnu reklamu.

    Ľudia spätí s pekárstvom vrátane majiteľa prvej komerčnej pekárne, ktorá bola otvorená po druhej svetovej vojne, sú momentálne najlepším zdrojom informácií o posúchu „cebularz lubelski“. Túto pekáreň v súčasnosti prevádzkuje už tretia generácia pekárov. Jej majiteľ si spomína, že sortiment ponúkaný v pekárni bol v čase, kedy sa po vojne znovu otvorila, obmedzený, ale posúch „cebularz lubelski“ bol jedným z výrobkov, ktorý sa dal počas prvých povojnových Vianoc zohnať.

    Charakteristickým znakom lublinského kraja je vysoko rozvinuté pekárenské odvetvie. Veľa fungujúcich pekární sú rodinné podniky, ktoré prevádzkovali a stále prevádzkujú celé generácie remeselníkov. Znalosti a skúsenosti sa teda tradujú prirodzenou cestou. Okrem toho je jedným zo základných prvkov odborného vzdelávania pekárov v Lubelskom vojvodstve (Lubline) zvládnutie techniky výroby posúchu „cebularz lubelski“. Je to príznačné len pre tento kraj.

    V strave obyvateľov tohto kraja prevládali jednoduché jedlá pripravené z najdostupnejších poľnohospodárskych plodín, akými boli obilniny, cibuľa, olejnaté rastliny (repka a ľan) a modrý mak, a práve preto sa stal posúch „cebularz lubelski“ dôležitou a pevnou súčasťou ich stravy.

    5.2.   Špecifickosť výrobku

    Posúch „cebularz lubelski“ sa od ostatných pekárskych výrobkov, ktoré majú pôvod v oblasti, kde sa posúch vyrába, líši predovšetkým týmito vlastnosťami:

    použitie cesta z vysokokvalitnej pšeničnej múky,

    ručné formovanie výrobku,

    okrúhly tvar,

    ružovkastý okraj vytvorený z cesta a chrumkavá kôrka,

    posýpka z tepelne neupravovanej cibule, v ktorej sa nachádza mak,

    bledá, mäkká, jemne vlhká a voňavá striedka.

    5.3.   Príčinná súvislosť medzi zemepisnou oblasťou a akosťou alebo typickou vlastnosťou výrobku (CHOP), alebo špecifickou akosťou, povesťou alebo inou typickou vlastnosťou výrobku (CHZO)

    Súvislosť medzi posúchom „cebularz lubelski“ a krajom spočíva v jeho špecifickosti opísanej v bode 5.2. a v jeho povesti.

    V samotnom názve „cebularz lubelski“ sa naznačuje, že na prípravu sa používa posýpka z cibule. Pred druhou svetovou vojnou piekli cibuľové posúchy židia žijúci v mestách Lublin, Kazimierz Dolny a Zamość. Po vojne sa recept rýchlo rozšíril po celom lublinskom raji. Špecifickosť zemepisnej oblasti videla k vzniku výrobku s jedinečnými vlastnosťami – posúchu „cebularz lubelski“. Z výmeny pekárskych tradícií vzišiel okrem iného tento typický pekársky výrobok.

    Za svoje špecifické vlastnosti vďačí posúch „cebularz lubelski“ veľmi pevnej spätosti s oblasťou výroby. Toto spojenie sa odráža najmä v šikovnosti miestnych pekárov, ktorú je vidieť napríklad v správnom postupe výroby posúchu „cebularz lubelski“. Výroba v sebe zahŕňa výber cibúľ s jemnou, sladkou chuťou, zvládnutie jedinečného spôsobu prípravy posýpky bez tepelnej úpravy, ako aj dodržiavanie správnej dĺžky a podmienok zrenia. Veľmi dôležitá je aj technika prípravy cesta z vysokokvalitnej pšeničnej múky, pri ktorej sa musí zachovať správny pomer prísad, ručné formovanie posúchu „cebularz lubelski“ a rozotieranie posýpky po celom povrchu cesta tak, aby sa vytvoril ružovkastý okraj. Malo by sa tiež zdôrazniť, že spôsob výroby posúchu „cebularz lubelski“ sa nikdy nerozšíril za hranice lublinského regiónu.

    Posúch „cebularz lubelski“, ktorý sa dá nájsť na všetkých pekárenských stretnutiach, súťažiach, slávnostiach a veľtrhoch v Poľsku a v zahraničí, napríklad na slávnostiach úrody v meste Lublin a v obci Radawiec Duży, festivale chleba „Święto Chleba“ v Lublinskom skanzene, Veľtrhu európskych regionálnych výrobkov v Zakopanom, Medzinárodnom veľtrhu chleba v meste Jawor, veľtrhu „Polagra Food“ v Poznani, dňoch prírodného jedla „Natura Food“ a na medzinárodnom veľtrhu jedla „Food & Taste“ vo Frankfurte nad Odrou, je medzi spotrebiteľmi vysoko cenený. Posúch „cebularz lubelski“ sa predával a ochutnával na všetkých týchto, ale aj iných, podobných podujatiach. Vďaka tomu sa stal jedným z hlavných reklamných symbolov Lubelského vojvodstva. Posúch „cebularz lubelski“ je aj všade tam, kde sa koná súťaž o najlepší kulinársky výrobok lublinského kraja. Jednou z najvýznamnejších celoštátnych súťaží je „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów“, ktorú organizuje Poľská komora regionálnych a miestnych výrobkov. Okrem toho, cieľom jednej z hlavných súťaží pekárov na festivale chleba „Święto Chleba“, ktorý v skanzene Lublin každoročne organizuje Lublinská krajská pobočka Poľského združenia pekárov a Cech lublinských kuchárov, je nájsť ten najlepší posúch „cebularz lubelski“.

    Posúch „cebularz lubelski“ sa tiež podáva na mnohých stretnutiach a podujatiach organizovaných v Lubelskom vojvodstve, akými sú rodinné pikniky (napr. Piknik Rodzinny v meste Czerniejów), „Prvé lublinské meninové stretnutie mužov s menom Zbigniew“ a stretnutie „Žien pekárskeho odvetvia“, ktoré organizuje Lublinská komora remesiel a podnikania.

    Posúch „cebularz lubelski“ bol pridaný na „Kulinársku mapu lublinského kraja“, čo je spoločná iniciatíva miestnych novín Dziennik Wschodni a orgánov v Lubelskom vojvodstve zameraná na prezentáciu multikultúrnej kuchyne v kraji.

    Jeho povesť a veľký význam pre miestne spoločenstvo potvrdzuje skutočnosť, že médiá často venujú posúchu „cebularz lubelski“ televízne a rozhlasové programy, novinové články a publikácie, napr.:

    Cebularz jest lubelski, Przegląd Piekarski i Cukierniczy, september 2007,

    Lubelski cebularz – historia regionalna, Biuletyn Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, máj/jún 2010;

    Jak cebularz, to tylko lubelski, Kurier Lubelski, 20. augusta 2010 a 10. septembra 2010,

    Cebularz super star, Dziennik Wschodni, 26. marca 2011.

    Mnohé články na túto tému boli zverejnené aj na internete.

    Odkaz na uverejnenie špecifikácie

    [Článok 5 ods. 7 nariadenia (ES) č. 510/2006 (3)]

    http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Zlozone-wnioski-o-rejestracje-Produkty-regionalne-i-tradycyjne/OGLOSZENIE-MINISTRA-ROLNICTWA-I-ROZWOJU-WSI-z-dnia-7-wrzesnia-2012-roku


    (1)  Ú. v EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.

    (2)  Ú. v. EÚ L 93, 31.3.2006, s. 12. Nahradené nariadením (EÚ) č. 1151/2012.

    (3)  Porovnaj poznámku pod čiarou 2.


    nach oben