Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006IE1573

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Nariadenie Rady ktorým sa menia a dopĺňajú nariadenia (EHS) č. 404/93, (ES) č. 1782/2003 a (ES) č. 247/2006, pokiaľ ide o odvetvie banánov KOM(2006) 489, konečné znenie – 2006/0173 (CNS)

Ú. v. EÚ C 325, 30.12.2006, p. 41–42 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

30.12.2006   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 325/41


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Nariadenie Rady ktorým sa menia a dopĺňajú nariadenia (EHS) č. 404/93, (ES) č. 1782/2003 a (ES) č. 247/2006, pokiaľ ide o odvetvie banánov“

KOM(2006) 489, konečné znenie – 2006/0173 (CNS)

(2006/C 325/11)

Európsky hospodársky a sociálny výbor sa 26. októbra 2006 rozhodol vypracovať podľa článku 29 ods. 2 vnútorného poriadku stanovisko k danej téme.

Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie, ktorá bola poverená vypracovaním stanoviska výboru v danej veci, schválila svoje stanovisko 8. novembra 2006 (Spravodajca: pán Espuny Moyano).

Na svojom 431. plenárnom zasadnutí 13. a 14. decembra 2006 (schôdza z 13. decembra 2006) Európsky hospodársky a sociálny výbor prijal 134 hlasmi za, pričom 6 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1

Výbor uznáva potrebu reformy súčasného režimu podpory producentov banánov v Spoločenstve a v tomto zmysle blahoželá Komisii k jej návrhu. Napriek tomu si však myslí, že je ešte veľmi skoro na to, aby sa dal zhodnotiť dosah nového dovozného režimu založeného za jednotnom cle na príjmy producentov. Tento nový režim vstúpil do platnosti 1. januára 2006 a spomínaný návrh Komisie ho neberie dostatočne na vedomie.

1.2

Výbor navrhuje urobiť v piatom odôvodnení návrhu nasledujúce zmeny:

„V hlave III nariadenia Rady (ES) č. 247/2006 z 30. januára 2006 o osobitných opatreniach v oblasti poľnohospodárstva v najvzdialenejších regiónoch Únie sa ustanovuje zriadenie podporných programov Spoločenstva pre najvzdialenejšie regióny, ktoré obsahujú osobitné opatrenia na pomoc miestnej poľnohospodárskej produkcii. Týmto nariadením sa ustanovuje ich preskúmanie najneskôr do 31. 12. 2009. V prípade zásadných zmien ekonomických podmienok ovpl yvňujúcich životnú existenciu v najvzdialenejších regiónoch predloží Komisia správu skôr. Avšak s úmyslom zohľadniť špecifickú situáciu producentov banánov v Spoločenstve, predloží Komisia osobitnú správu ešte pred plánovaným dátumom v prípade, že nastane výrazné zníženie príjmov týchto producentov v dôsledku dovozného režimu. Tento nástroj sa zdá byť najvhodnejší na podporu pestovania banánov v každom z dotknutých regiónov, lebo poskytuje flexibilitu a decentralizáciu mechanizmu podpory produkcie banánov. Možnosť začlenenia podpory pre banány do týchto programov by mala posilniť súdržnosť stratégií na podporu poľnohospodárskej výroby v týchto regiónoch.“

1.3

Výbor navrhuje vložiť do článku 3, odsek 2 nový pododsek 3a z článku 28 nariadenia (EHS) č. 247/2006:

„V prípade zhoršenia ekonomických podmienok producentov banánov v dôsledku zmien dovozného režimu, predloží Komisia osobitnú správu do 31. decembra 2009, v ktorej budú v prípade potreby uvedené zodpovedajúce návrhy.“

1.4

Výbor navrhuje upraviť článok 30 nariadenia 247/2006 vložením nasledujúceho odseku:

„Európska Komisia môže členským štátom povoliť, aby do svojich podporných programov pre producentov banánov začlenili aj špecifický režim záloh.“

2.   Všeobecné poznámky

2.1

Odvetvie s banánmi je veľmi osobité a preto bolo predmetom špecifickej spoločnej organizácie trhu s banánmi (SOT). Táto osobitosť odvetvia s banánmi vyplýva predovšetkým zo skutočnosti, že najväčšie množstvo banánov sa v Spoločenstve pestuje v najvzdialenejších regiónoch Únie, ktoré – ako je uvedené v článku 299 ods.2 Zmluvy – čelia špecifickým ťažkostiam. Banány pochádzajúce zo Spoločenstva predstavujú len 16 % celkových dodávok na trh Spoločenstva, pričom svetový trh s banánmi je prakticky oligopol, keďže ho kontroluje päť veľkých spoločností.

2.2

Tento návrh Európskej komisie, prijatý po zdĺhavých vnútorných i vonkajších konzultáciách, predstavuje zásadnú zmenu súčasného režimu podpory odvetviu s banánmi v Spoločenstve. Súčasný systém vnútornej podpory, založený na princípe kompenzačných platieb, ktorých výška sa z roka na rok mení v závislosti od cien banánov bude nahradený podporou rozdelenou na národné príspevky. Tieto budú pre najvzdialenejšie regióny zaradené do rámca príslušných programov POSEI a pre ostatné oblasti produkcie budú zaradené do systému jednotných platieb.

2.3

Tento návrh zahŕňa reformu troch nariadení Spoločenstva:

2.3.1

Nariadenie 404/93, SOT s banánmi. Ruší sa hlava II (organizácie výrobcov a mechanizmy koncentrácie), hlava III (režim kompenzačnej pomoci, operačné programy a prémie za vyklčovanie) a niekoľko článkov z hlavy IV a V, ktoré sú zastarané vzhľadom na skutočnosť, že režim založený na colných kvótach sa nahrádza režimom založeným výlučne na clách. Upravujú sa niektoré články z hlavy V: ruší sa Riadiaci výbor pre banány (odkazy na tento výbor sa presúvajú na Riadiaci výbor pre čerstvé ovocie a zeleninu) a ruší sa ustanovenie o povinnosti predkladať výročnú správu v súlade s nariadením 404/93.

2.3.2

Nariadenie 1782/2003, reforma SPP v roku 2003. Upravujú sa články týkajúce sa zaradenia banánov, ktoré neboli vypestované v najvzdialenejších regiónoch do systému jednotných platieb. Z tohto dôvodu sa upravujú stropy pre niektoré štáty: pre Grécko (+ 1,1 mil. EUR), Portugalsko (+ 0,1 mil. EUR) a Cyprus (+ 3,4 mil. EUR). Tieto členské štáty stanovia referenčné čiastky a počet hektárov, na ktoré je možné poskytnúť podporu uplatnením režimu jednotnej platby na základe reprezentatívneho obdobia v rokoch 2000 až 2005.

2.3.3

Nariadenie 247/2006, POSEI pre poľnohospodárske produkty. Navršuje sa rozpočtový príspevok pre režim POSEI na 287,80 mil. EUR: POSEICAN 141,1 mil. EUR, POSEIDON 129,1 mil. EUR a POSEIMA 8,6 mil. EUR.

2.4

Výbor sa domnieva, že návrh v určitom zmysle predpokladá presunutie zodpovednosti Komisie za produkciu banánov v rámci Spoločenstva, keďže v praxi vlastne význam SOT zaniká a finančná pomoc určená pre tento produkt sa presúva do celkového rozpočtu pre programy POSEI, pričom pre odvetvie s banánmi sa nevyčleňuje osobitná kapitola.

2.5

Výbor kladne hodnotí to, že Európska komisia navrhuje systém pevných rozpočtových príspevkov na jednotlivé krajiny, ale obáva sa toho, že celkový výsledný rozpočet nebude dostatočný v prípade výraznejšieho poklesu cien v Spoločenstve z dôvodu väčšej liberalizácie trhu, ktorá nastane v dôsledku nového dovozného režimu a jeho vývoja, ktorý sa dá predpokladať na základe medzinárodných obchodných rokovaní.

3.   Špecifické poznámky

3.1

Komisia by mala nájsť alternatívne riešenie na zachovanie rámca Spoločenstva pre organizácie producentov banánov, keďže produkcia tejto plodiny je v Európe veľmi rozdrobená. Pozostáva väčšinou z malých producentov, ktorí musia predávať toto ovocie na trhu, kde je silná konkurencia a preto je potrebná väčšia koncentrácia ponuky. Výbor sa nazdáva, že tento rámec Spoločenstva pre organizácie producentov by sa mohol zachovať tým, že by sa ponechali niektoré ustanovenia hlavy II nariadenia (ES) č. 404/93, predovšetkým články 5, 8 a 9.

3.2

Banány sú plodina, ktorá si vyžaduje intenzívnu starostlivosť a plantáže je potrebné udržiavať po celý rok. Z toho vyplývajú permanentné výdavky, hlavne v súvislosti s potrebou pracovnej sily a s používaním zavlažovania. Z tohto dôvodu bol v súčasnom režime stanovený systém záloh a ten by bolo dobré zachovať.

3.3

Návrh Komisie by mal byť jednoznačnejší, pokiaľ ide o obsah správy, ktorá bude základom pre prijatie vhodných opatrení v prípade straty príjmov poľnohospodárov v dôsledku nového dovozného režimu.

Brusel 13. decembra 2006

Predseda

Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Dimitris DIMITRIADIS


Top