EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005XC0427(02)

Stanovisko Komisie z 25. apríla 2005 týkajúce sa plánu zneškodnenia rádioaktívneho odpadu, ktorý vznikol pri vyradení jadrovej elektrárne Dungenss A v Kente v Spojenom kráľovstve v súlade s článkom 37 Zmluvy o Euratome

Ú. v. EÚ C 101, 27.4.2005, p. 16–16 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

27.4.2005   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 101/16


Stanovisko Komisie z 25. apríla 2005 týkajúce sa plánu zneškodnenia rádioaktívneho odpadu, ktorý vznikol pri vyradení jadrovej elektrárne Dungenss A v Kente v Spojenom kráľovstve v súlade s článkom 37 Zmluvy o Euratome

(2005/C 101/03)

(Len anglický text je autentický)

Európska komisia dostala 24. septembra 2004 od vlády Spojeného kráľovstva v súlade s článkom 37 Zmluvy o Euratome všeobecné údaje týkajúce sa plánu zneškodnenia rádioaktívneho odpadu, ktorý vznikol pri vyradení jadrovej elektrárne Dungeness A v Spojenom kráľovstve.

Na základe všeobecných údajov a po konzultácii so skupinou expertov Komisia prijala toto stanovisko:

a)

Vzdialenosť medzi elektrárňou a najbližším bodom v susednom členskom štáte, ktorým je v tomto prípade Francúzsko, je približne 50 km, zatiaľ čo Belgicko je vzdialené 110 km a Holandsko 160 km.

b)

Za bežných podmienok vyradenia z prevádzky nedochádza v dôsledku vypúšťania tekutých a plynných látok k vystaveniu obyvateľstva v iných členských štátoch, ktoré by bolo významné zo zdravotného hľadiska.

c)

Pevný rádioaktívny odpad, ktorý vznikne pri spracovaní odpadu, sa uskladní v zariadení mimo prevádzky. Pevný odpad, ktorý nie je rádioaktívny a materiál, ktorý je v súlade s uvoľňovacími úrovňami, sa oslobodia od regulačnej kontroly zneškodňovania ako bežný odpad, odpad na recykláciu alebo na opätovné použitie. Bude sa pri tom postupovať v súlade s kritériami ustanovenými v základných bezpečnostných normách (smernica 96/29/Euratom).

d)

V prípade neplánovaného uvoľnenia rádioaktívneho odpadu, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku nehody typu a rozsahu, ktoré sa uvádza vo všeobecných údajoch, by dávky, ktorým by pravdepodobne bolo vystavené obyvateľstvo v iných členských štátoch, neboli zo zdravotného hľadiska významné.

Na záver Komisia zastáva názor, že vykonávanie plánu zneškodňovania rádioaktívnych odpadov v akejkoľvek forme, ktorý vznikol pri vyradení jadrovej elektrárne Dungeness A v Spojenom kráľovstve z prevádzky, a to za bežných podmienok, ako aj v prípade nehody typu a rozsahu, ktoré sa uvádza vo všeobecných údajoch, pravdepodobne nespôsobí rádioaktívnu kontamináciu vody, pôdy alebo ovzdušia iného členského štátu, ktorá by bola významná zo zdravotného hľadiska.


Top