Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Námorné priestorové plánovanie pre udržateľný rozvoj a rast európskych morských oblastí

Námorné priestorové plánovanie pre udržateľný rozvoj a rast európskych morských oblastí

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 2014/89/EÚ, ktorou sa ustanovuje rámec pre námorné priestorové plánovanie

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

Smernicou sa ustanovuje spoločný prístup krajín EÚ k plánovaniu morských oblastí. To umožňuje každej krajine EÚ plánovať vlastné námorné aktivity, avšak proces plánovania – či už na vnútroštátnej, regionálnej alebo lokálnej úrovni – je v rámci EÚ jednotnejší vďaka zavedenému spoločnému časovému rámcu a minimálnym spoločným požiadavkám. Nový rámec má za úlohu presadzovať:

  • udržateľný rast námorných hospodárstiev známych ako modré ekonomiky EÚ;
  • udržateľný rozvoj morských oblastí;
  • udržateľné využívanie morských zdrojov.

HLAVNÉ BODY

Na morské oblasti sa vzťahujú mnohé konkurenčné nároky súvisiace s ich využívaním a rozvojom (napr. cestový ruch, rybolov a akvakultúra, ťažba surovín, morské dopravné trasy, chránené morské oblasti atď.). Zároveň sa musia vyrovnať s bežnými výzvami v podobe krehkých ekosystémov, dôsledkov zmeny klímy a znečistenia prostredia.

Zámerom námorného priestorového plánovania je umožniť verejným orgánom, aby mohli organizovať činnosti v morských oblastiach v záujme dosiahnutia rôznych ekologických, hospodárskych a sociálnych cieľov.

Námorné priestorové plány

V smernici sa od krajín EÚ vyžaduje, aby zostavili námorné priestorové plány najneskôr do 31. marca 2021. Mali by sa v nich zmapovať existujúce ľudské činnosti v príslušných morských vodách a mal by sa v nich určiť najúčinnejší budúci priestorový rozvoj.

V mapách by sa malo prihliadať na interakcie medzi pevninou a morom a tiež na environmentálne, hospodárske, sociálne a bezpečnostné hľadiská. Krajiny EÚ musia zabezpečiť využívanie najlepších dostupných hospodárskych, sociálnych a environmentálnych údajov.

Verejnosťzainteresované strany (napr. poskytovatelia služieb v energetike či doprave, environmentálne skupiny atď.) sa musia zapájať do tohto procesu.

Spolupráca s inými krajinami EÚ a s krajinami mimo EÚ

Krajiny EÚ, ktoré majú spoločné hranice v morských vodách, musia takisto spolupracovať, aby sa zabezpečila jednotnosť a koordinovanosť námorných priestorových plánov v celom dotknutom morskom regióne. Ak majú krajiny EÚ spoločné námorné hranice s krajinou mimo EÚ, mali by sa snažiť rozvíjať spoluprácu.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Smernica nadobudla účinnosť 17. septembra 2014 a mala byť transponovaná do vnútroštátnych právnych predpisov krajín EÚ do 18. septembra 2016.

KONTEXT

EÚ sa v rámci svojej stratégie Európa 2020 snaží dosiahnuť inteligentné, udržateľné a začleňujúce hospodárstvo do roku 2020. Táto smernica zohráva zásadnú úlohu pri napĺňaní ambície EÚ vytvoriť európsku modrú ekonomiku.

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/89/EÚ z 23. júla 2014, ktorou sa ustanovuje rámec pre námorné priestorové plánovanie (Ú. v. EÚ L 257, 28.8.2014, s. 135 – 145)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Inovácia v modrej ekonomike: využitie potenciálu našich morí a oceánov na rast a tvorbu pracovných miest (COM/2014/0254 final/2 z 8. mája 2014)

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Modrý rast – príležitosti pre udržateľný rast v morskom a námornom odvetví (COM(2012) 494 final z 13. septembra 2012)

Posledná aktualizácia 26.09.2018

Top