Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vedecko-technická spolupráca medzi EÚ a Tuniskom

Vedecko-technická spolupráca medzi EÚ a Tuniskom

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Dohoda o vedecko-technickej spolupráci medzi Európskym spoločenstvom a Tuniskom

Rozhodnutie 2004/127/ES o uzatvorení dohody o vedeckej a technickej spolupráci medzi Európskym spoločenstvom a Tuniskom

Protokol k Euro-stredomorskej dohode, ktorou sa zakladá pridruženie medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Tuniskou republikou na strane druhej o rámcovej dohode medzi Európskou úniou a Tuniskou republikou o všeobecných zásadách účasti Tuniskej republiky na programoch Únie

AKÝ JE CIEĽ DOHODY, ROZHODNUTIA A PROTOKOLU?

  • Dohodou sa ustanovujú všeobecné pravidlá spolupráce medzi Európskym spoločenstvom, terajšou Európskou úniou (EÚ), a Tuniskom s cieľom podporiť, rozvíjať a uľahčovať činnosti spoločného záujmu v oblastiach vedy a technológií.
  • Rada Európskej únie svojím rozhodnutím schválila dohodu v mene Európskeho spoločenstva.
  • Vzhľadom na to, že Rada podporuje prístup Európskej komisie, ktorého cieľom je umožniť partnerským krajinám európskej susedskej politiky zúčastňovať sa na programoch a činnostiach agentúr EÚ na základe ich zásluh a v prípadoch, keď to povoľuje príslušný právny základ, sa v protokole stanovujú osobitné podmienky vrátane finančného príspevku a postupov podávania správ a hodnotenia, ktoré sa vzťahujú na účasť Tuniska na každom konkrétnom programe EÚ.

HLAVNÉ BODY

Zmluvné strany súhlasia, že budú podporovať, rozvíjať a sprostredkúvať činnosti vedecko-technickej spolupráce medzi EÚ a Tuniskom v oblastiach spoločného záujmu. Činnosti vykonávané v rámci tejto dohody sú založené na súbore zásad:

  • podpora vedomostnej spoločnosti s cieľom hospodárskeho a spoločenského rozvoja zmluvných strán,
  • obojstranný prospech založený na celkovej rovnováhe vzájomných výhod,
  • včasná výmena informácií,
  • ochrana práv duševného vlastníctva.

Spolupráca

Tuniské právne subjekty* sa môžu zúčastňovať na nepriamej činnosti v rámci rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie (Horizont Európa), ktorý prispieva k vytvoreniu Európskeho výskumného priestoru.

Právne subjekty so sídlom na území EÚ sa budú zúčastňovať na výskumných projektoch Tuniska v oblastiach zhodných s oblasťami, na ktoré sa vzťahuje rámcový program, pričom pre ne budú platiť rovnaké podmienky ako pre právne subjekty so sídlom v Tunisku.

Obe formy spolupráce podliehajú podmienkam, ktoré sú ustanovené alebo na ktoré sa odkazuje v prílohe I a II k tejto dohode.

Spolupráca môže ďalej nadobúdať tieto podoby a formy:

  • spoločné stretnutia,
  • pravidelné rokovania o usmerneniach a prioritách politík a plánovania v oblasti výskumu v Tunisku a EÚ,
  • výmeny názorov a konzultácie o vyhliadkach spolupráce a rozvoja,
  • včasné poskytovanie informácií o stave a výsledkoch spoločných výskumných programov a projektov realizovaných v rámci dohody,
  • návštevy a výmenné pobyty výskumných pracovníkov, inžinierov a technikov, a to aj na účely zaškolenia vo výskumných činnostiach,
  • výmeny a spoločné využívanie vedeckých zariadení a materiálov,
  • pravidelné kontakty medzi osobami poverenými vedením výskumných programov a projektov Tuniska a EÚ,
  • účasť odborníkov oboch zmluvných strán na tematických seminároch, sympóziách a pracovných skupinách,
  • výmena informácií o postupoch, zákonoch, predpisoch a programoch, ktoré sa vzťahujú na spoluprácu v rámci tejto dohody,
  • vzájomný prístup k vedecko-technickým informáciám súvisiacim s touto dohodou,
  • prípadné iné spôsoby spolupráce, ktoré schváli Spoločný výbor Tuniska a EÚ pre vedecko-technickú spoluprácu.

Podľa protokolu musí Tunisko finančne prispievať do spoločného rozpočtu EÚ v súlade s konkrétnymi programami, na ktorých sa zúčastňuje. V memorande o porozumení medzi Komisiou a tuniskými orgánmi sa stanovujú osobitné podmienky účasti Tuniska na každom programe, najmä finančný príspevok a postupy podávania správ a hodnotenia.

Tunisko sa zúčastňuje na iniciatíve Partnerstvo pre výskum a inovácie v oblasti Stredozemia (PRIMA), ktorá bola zriadená na základe rozhodnutia (EÚ) 2017/1324 (pozri zhrnutie). Cieľom iniciatívy PRIMA je združenie znalostí a finančných zdrojov EÚ a zúčastnených štátov s cieľom vybudovať výskumné a inovačné kapacity a rozvíjať znalosti a spoločné inovačné riešenia pre vodárenské a agropotravinárske systémy v oblasti Stredozemia. EÚ vyčlení pre iniciatívu PRIMA až 220 miliónov eur z programu Horizont 2020.

DÁTUM NADOBUDNUTIA PLATNOSTI

Dohoda nadobudla účinnosť 13. apríla 2004 a bude sa uplatňovať na dobu neurčitú. Ktorákoľvek zo zmluvných strán ju môže kedykoľvek vypovedať na základe písomného oznámenia so šesťmesačnou výpovednou lehotou.

KONTEXT

Vzťahy medzi EÚ a Tuniskom sa riadia predovšetkým Euro-stredomorskou dohodou o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Tuniskou republikou na strane druhej (pozri zhrnutie). Tunisko bolo prvou krajinou v južnom Stredozemí, ktorá podpísala s EÚ dohodu o vedecko-technickej spolupráci.

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Právne subjekty. Každá fyzická alebo právnická osoba zriadená podľa vnútroštátneho práva miesta svojho usadenia, podľa práva Spoločenstva alebo medzinárodného práva, ktorá má právnu subjektivitu a ktorá môže vo svojom vlastnom mene vykonávať práva a brať na seba povinnosti.

HLAVNÉ DOKUMENTY

Dohoda o vedecko-technickej spolupráci medzi Európskym spoločenstvom a Tuniskou Republikou (Ú. v. EÚ L 37, 10.2.2004, s. 17 – 23).

Rozhodnutie Rady 2004/127/ES z 22. decembra 2003 o uzatvorení Dohody o vedeckej a technickej spolupráci medzi Európskym spoločenstvom a Tuniskou republikou (Ú. v. EÚ L 37, 10.2.2004, s. 16).

Protokol k Euro-stredomorskej dohode, ktorou sa zakladá pridruženie medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Tuniskou republikou na strane druhej o rámcovej dohode medzi Európskou úniou a Tuniskou republikou o všeobecných zásadách účasti Tuniskej republiky na programoch Únie (Ú. v. EÚ L 96, 11.4.2015, s. 3 – 6).

SÚVISIACE DOKUMENTY

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1324 zo 4. júla 2017 o účasti Únie na Partnerstve pre výskum a inováciu v oblasti Stredozemia (PRIMA), na ktorom sa spoločne podieľajú niektoré členské štáty (Ú. v. EÚ L 185, 18.7.2017, s. 1 – 15).

Európsko-stredomorská dohoda, ktorou sa zakladá pridruženie medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Tuniskou republikou na strane druhej – Protokol č. 1 o dojednaniach týkajúcich sa dovozu poľnohospodárskych produktov s pôvodom v Tunisku do Spoločenstva – Protokol č. 2 o dojednaniach týkajúcich sa dovozov produktov rybolovu s pôvodom v Tunisku do Spoločenstva – Protokol č. 3 o dojednaniach týkajúcich sa dovozu poľnohospodárskych produktov s pôvodom v Spoločenstve do Tuniska – Protokol č. 4 týkajúci sa vymedzenia pojmov pôvodných výrobkov a metód administratívnej spolupráce – Protokol č. 5 o vzájomnej pomoci medzi administratívnymi orgánmi v colných záležitostiach – Spoločné vyhlásenia – Vyhlásenia (Ú. v. ES L 97, 30.3.1998, s. 2 – 183).

Následné zmeny tejto dohody boli zapracované do pôvodného dokumentu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Posledná aktualizácia 19.04.2024

Top