EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Európsky výbor regiónov

Európsky výbor regiónov

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

Článok 13 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ) – ustanovenia o inštitúciách

Článok 300 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) – Poradné orgány Únie

Článok 305 ZFEÚ (pôvodný článok 263 druhý, tretí a štvrtý pododsek Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva – ZES) – Európsky výbor regiónov

Článok 306 ZFEÚ (pôvodný článok 264 ZES) – Európsky výbor regiónov

Článok 307 ZFEÚ (pôvodný článok 265 ZES) – Európsky výbor regiónov

Rokovací poriadok

AKÝ JE CIEĽ ČLÁNKOV A ROKOVACIEHO PORIADKU?

  • článku 13 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ) sa menuje zoznam inštitúcií Európskej únie (EÚ) a uvádza sa, že Európskemu parlamentu, Rade Európskej únieEurópskej komisii pomáha Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) a Európsky výbor regiónov (VR) s poradnou funkciou.
  • článku 300 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa uvádza, že VR sa skladá zo zástupcov regionálnych a miestnych územných celkov, ktorí buď vykonávajú volenú funkciu regionálneho alebo miestneho územného celku, alebo sú politicky zodpovední volenému zhromaždeniu. Členovia VR nie sú viazaní žiadnymi záväznými pokynmi a svoju funkciu vykonávajú úplne nezávisle vo všeobecnom záujme EÚ.
  • Článkom 305 ZFEÚ je stanovený maximálny počet členov VR, a to 350, a uvádza sa v ňom, že Rada jednomyseľne prijíma rozhodnutie, ktorým sa určuje zloženie VR. Rada vymenuje členov a náhradníkov na obdobie piatich rokov v súlade s návrhmi predloženými jednotlivými členskými štátmi EÚ. Ak sa skončí politický mandát, na základe ktorého boli navrhnutí, končí sa aj ich funkčné obdobie vo VR a na zvyšný čas funkčného obdobia sú nahradení rovnakým postupom. Žiadny člen VR nesmie byť zároveň poslancom Európskeho parlamentu.
  • článku 306 ZFEÚ sa uvádza, že VR si spomedzi svojich členov volí predsedu a predsedníctvo na obdobie dva a pol roka. Článkom sa Výboru regiónov dáva právomoc prijať svoj rokovací poriadok. VR zvoláva predseda na žiadosť Parlamentu, Rady alebo Komisie. Môže sa schádzať aj z vlastného podnetu.
  • článku 307 ZFEÚ sa vyžaduje, aby Parlament, Rada a Komisia požiadali VR o konzultáciu v prípadoch, keď to stanovujú zmluvy alebo keď to uznajú za vhodné, najmä v otázkach cezhraničnej spolupráce. Stanoviská VR sa musia predložiť Parlamentu, Rade a Komisii.
  • Rokovacím poriadkom sa stanovuje fungovanie VR a jeho organizácia.

HLAVNÉ BODY

Členovia

Členov VR navrhujú vlády 27 členských štátov a vymenúva ich Rada na obdobie piatich rokov. Rozhodnutím Rady (EÚ) 2019/852 sa po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ stanovuje počet členov na 329.

Národné delegácie členov odrážajú celkovú politickú, geografickú a lokálnu/regionálnu váhu každého členského štátu takto:

  • Nemecko, Francúzsko a Taliansko: majú po 24 členov,
  • Španielsko a Poľsko: majú po 21 členov,
  • Rumunsko: má 15 členov,
  • Belgicko, Bulharsko, Česko, Grécko, Maďarsko, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko a Švédsko: majú po 12 členov,
  • Dánsko, Írsko, Chorvátsko, Litva, Slovensko a Fínsko: majú po deväť členov,
  • Estónsko, Lotyšsko a Slovinsko: majú po sedem členov,
  • Cyprus a Luxembursko: majú po šesť členov,
  • Malta: má päť členov.

Členovia sa tiež zhromažďujú do politických skupín, ktoré odrážajú ich politické názory.

Úloha VR v rámci legislatívneho postupu

Organizácia práce

Komisie pripravujú návrhy stanovísk, správ a uznesení, ktoré sú potom prijaté na niektorom z plenárnych zasadnutí. Zoznam šiestich komisií je nasledovný:

Zloženie komisií je odrazom celkového zloženia VR. Každý člen je zaradený aspoň do jednej, ale najviac do dvoch komisií. Výnimky môžu byť udelené členom z členských štátov s menším počtom členov, ako je počet komisií. Zasadnutia komisie sú za bežných okolností otvorené verejnosti.

Plenárne zasadnutia vedie predseda VR a rozhodnutia sa prijímajú väčšinou odovzdaných hlasov, pokiaľ nie je v rokovacom poriadku stanovené inak. Zasadnutia sa vždy vysielajú na internete. Na plenárnom zasadnutí sa prijímajú:

  • stanoviská, správy a uznesenia,
  • návrh prehľadu predpokladaných príjmov a výdavkov VR,
  • politické priority VR na začiatku každého päťročného funkčného obdobia,

Zároveň sa ním:

  • volí predseda, prvý podpredseda a ostatní členovia predsedníctva,
  • zriaďujú politické komisie v rámci inštitúcie,
  • prijíma a reviduje rokovací poriadok,
  • rozhoduje o podaní žaloby na Súdnom dvore.

Predsedníctvo vypracúva politický program VR a dohliada na jeho vykonávanie. Koordinuje tiež činnosť plenárneho zhromaždenia a komisií. Pozostáva z predsedu, prvého podpredsedu, z 27 ďalších podpredsedov (jeden za každý členským štát), z 26 ďalších členov a z predsedov politických skupín.

Predseda reprezentuje VR a riadi jeho činnosť.

Medziregionálne skupiny sú platformy, v rámci ktorých si môžu miestne a regionálne orgány v členských štátoch a mimo nich vymieňať názory a rozvíjať nové myšlienky. Skupiny tvorí aspoň 10 členov VR z najmenej štyroch krajín alebo zo skupiny regiónov, ktoré zastupujú projekt cezhraničnej spolupráce. Boli zriadené v súvislosti s radom záležitostí, ako sú brexit, zdravie a ostrovné regióny.

VR tiež koordinuje siete s cieľom umožniť regiónom a mestám výmenu najlepších postupov.

Generálny sekretariát

VR má generálny sekretariát, ktorý vedie generálny tajomník. Generálny tajomník je vymenovaný predsedníctvom dvojtretinovou väčšinou členov na obdobie piatich rokov a zabezpečuje, že rozhodnutia prijaté predsedníctvom alebo predsedom budú vykonané.

ODKEDY SA ROKOVACÍ PORIADOK UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 22. júla 2023.

KONTEXT

VR sídli v Bruseli a o niektoré zo stálych služieb sekretariátu (služby súvisiace s logistikou, IKT a prekladom) sa delí s EHSV.

Ďalšie informácie:

  • VR (Európsky výbor regiónov).

HLAVNÉ DOKUMENTY

Konsolidované znenie Zmluvy o Európskej únii – Hlava III – Ustanovenia o inštitúciách – Článok 13 (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 22).

Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Šiesta časť – Inštitucionálne a finančné ustanovenia – Hlava I – Ustanovenia o orgánoch – Kapitola 3 – Poradné orgány Únie – Článok 300 (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 177).

Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Šiesta časť – Inštitucionálne a finančné ustanovenia – Hlava I – Ustanovenia o orgánoch – Kapitola 3 – Poradné orgány Únie – Oddiel 2 – Výbor regiónov – Článok 305 (pôvodný článok 263 druhý, tretí a štvrtý pododsek ZES) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 178).

Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Šiesta časť – Inštitucionálne a finančné ustanovenia – Hlava I – Ustanovenia o orgánoch – Kapitola 3 – Poradné orgány Únie – Oddiel 2 – Výbor regiónov – Článok 306 (pôvodný článok 264 ZES) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 179).

Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Šiesta časť – Inštitucionálne a finančné ustanovenia – Hlava I – Ustanovenia o orgánoch – Kapitola 3 – Poradné orgány Únie – Oddiel 2 – Výbor regiónov – Článok 307 (pôvodný článok 265 ZES) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 179).

Európsky výbor regiónov – Rokovací poriadok (Ú. v. EÚ L 184, 21.07.2023, s. 83).

SÚVISIACE DOKUMENTY

Rozhodnutie Rady (EÚ) 2020/102 z 20. januára 2020, ktorým sa vymenúvajú členovia a náhradníci Výboru regiónov na obdobie od 26. januára 2020 do 25. januára 2025 (Ú. v. EÚ L 20, 24.1.2020, s. 2).

Následné zmeny rozhodnutia 2020/102 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Etický kódex členov Európskeho výboru regiónov (Ú. v. EÚ L 20, 24.1.2020, s. 17).

Rozhodnutie Rady (EÚ) 2019/852 z 21. mája 2019, ktorým sa určuje zloženie Výboru regiónov (Ú. v. EÚ L 139, 27.5.2019, s. 13).

Posledná aktualizácia 08.09.2023

Top