EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Systém riadenia informácií pre úradné kontroly na zabezpečenie súladu s pravidlami agropotravinového reťazca

Systém riadenia informácií pre úradné kontroly na zabezpečenie súladu s pravidlami agropotravinového reťazca

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Vykonávacie nariadenie (EÚ) 2019/1715 – pravidlá fungovania systému riadenia informácií pre úradné kontroly a jeho zložiek (nariadenie o IMSOC)

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Do systému IMSOC majú byť integrované štyri existujúce informačné systémy spravované Komisiou, konkrétne:
    • systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF) zriadený podľa všeobecného potravinového práva,
    • informačný systém o chorobách zvierat (ADIS)*, ktorý má byť zriadený podľa právnej úpravy v oblasti zdravia zvierat,
    • systém na oznamovanie a podávanie správ o výskyte škodcov (EUROPHYT)*, ktorý má byť zriadený podľa právnej úpravy v oblasti zdravia rastlín,
    • systém TRACES* (uvedený v nariadení o úradných kontrolách).
  • Zámerom nariadenia o IMSOC je:
    • stanoviť v jednom akte všetky pravidlá fungovania IMSOC a jeho štyroch zložiek a
    • stanoviť pravidlá výmeny údajov, informácií a dokumentov medzi zložkami systému IMSOC a v určitých prípadoch s inými systémami, napríklad s vnútroštátnymi systémami krajín EÚ a informačnými systémami krajín mimo EÚ a medzinárodných organizácií.

HLAVNÉ BODY

V nariadení sa stanovujú pravidlá fungovania IMSOC a jeho systémových zložiek v súvislosti s automatizovaným spracúvaním a výmenou informácií, údajov a dokumentov potrebných na vykonávanie úradných kontrol.

Zložky IMSOC

  • systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF),
  • počítačový informačný systém na oznamovanie a podávanie správ o chorobách zvierat (ADIS),
  • elektronický systém (EUROPHYT) na oznamovanie prienikov, napríklad výskytu karanténnych škodcov,
  • počítačový systém na výmenu údajov, informácií a dokumentov (TRACES).

Rozsah pôsobnosti

Do rozsahu pôsobnosti nariadenia patria úradné kontroly na overenie súladu s potravinovým a krmivovým právom a pravidlami pre zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat, pre zdravie rastlín a pre vedľajšie živočíšne produkty. Konkrétne sa týka:

  • postupov pre oznámenia a dodatočné informácie pre systém RASFF zriadený nariadením (ES) č. 178/2002,
  • postupov pre počítačový systém EÚ na podávanie správ o chorobách podľa nariadenia (EÚ) 2016/429,
  • pravidiel pre podávanie oznámení podľa nariadenia (EÚ) 2016/2031,
  • pravidiel pre automatizované spracúvanie údajov a dokumentov v systéme IMSOC vyžadované nariadením (EÚ) 2017/625, ktoré sa týkajú:
    • jednotného vstupného zdravotného dokladu* a pokynov na jeho používanie,
    • spolupráce medzi colnými a inými orgánmi,
    • elektronických certifikátov a elektronických podpisov pre úradné certifikáty,
    • štandardných formátov na výmenu informácií v súvislosti so žiadosťami o pomoc a opakujúcimi sa oznámeniami,
    • technických nástrojov a postupov na komunikáciu medzi určenými styčnými orgánmi,
    • riadneho fungovania IMSOC.

Každá zložka systému IMSOC má svoju vlastnú sieť, ktorej súčasťou je Komisia, pričom každý člen siete je zodpovedný za údaje, informácie a dokumenty, ktoré do príslušnej zložky vkladá alebo v nej vytvára.

Prepojenie databáz

Cieľom nasledujúcich prepojení medzi zložkami je dopĺňanie údajov, aby sa každému členovi siete poskytovali relevantné a aktuálne informácie na plnenie jeho úloh:

  • prepojenie systémov iRASFF* a TRACES umožňuje výmenu údajov týkajúcich sa oznámení o zamietnutí na hraničnom priechode a jednotných vstupných zdravotných dokladov,
  • prepojenie systémov EUROPHYT a TRACES umožňuje výmenu údajov týkajúcich sa oznámení EUROPHYT o prieniku a o zadržaní,
  • prepojenie systémov iRASFF, EUROPHYT a TRACES umožňuje výmenu údajov o záznamoch prevádzkovateľov z minulosti, pokiaľ ide o dodržiavanie pravidiel.

Medzinárodné štandardné formáty súborov

Výmena údajov medzi systémom IMSOC a inými elektronickými systémami vrátane vnútroštátnych systémov EÚ vychádza z medzinárodných noriem a využívajú sa pri nej formáty XML, CMS alebo PDF.

iRASFF

Krajiny EÚ určia styčný orgán zodpovedný za výmenu informácií týkajúcich sa oznámení o potravinových podvodoch a vymenujú jednotné kontaktné miesto pre siete RASFF a AAC (administratívna pomoc a spolupráca) (ktoré koordinuje so sieťou potravinových podvodov (FF)).

Kontaktné miesta pre RASFF, AAC a sieť FF si vymieňajú oznámenia, žiadosti a odpovede v systéme iRASFF.

Jednotné kontaktné miesta predkladajú v systéme iRASFF varovné oznámenia kontaktnému miestu Komisie do 48 hodín od okamihu, keď boli o riziku informované, alebo informatívne oznámenia a oznámenia o novinkách bez zbytočného odkladu. Predkladajú tiež oznámenia o zamietnutí na hraničnom priechode, oznámenia o nedodržiavaní pravidiel a dodatočné oznámenia svojim protistranám v sieti.

Kontaktné miesta proti potravinovým podvodom si vymieňajú oznámenia o potravinových podvodoch prostredníctvom vyhradeného IT nástroja dovtedy, kým nebudú integrované do iRASFF.

ADIS

Každý člen siete ADIS môže určiť viac ako jedno kontaktné miesto na predkladanie oznámení o ohnisku choroby a správ. Každé kontaktné miesto siete ADIS zodpovedá za aktualizáciu zoznamu regiónov pre oznamovanie a podávanie správ vytvoreného jeho krajinou EÚ v sieti ADIS.

Sieť EUROPHYT

Každý člen siete EUROPHYT určuje:

  • kontaktné miesto zodpovedné za predkladanie oznámení o prieniku v sieti pre prieniky a
  • kontaktné miesto zodpovedné za
    • dohľad nad predkladaním oznámení o zadržaní, pokiaľ ide o zásielky rastlín, rastlinných produktov a iných predmetov vstupujúcich do EÚ,
    • predkladanie oznámení o zadržaní, pokiaľ ide o zásielky, s ktorými sa obchoduje v EÚ, prostredníctvom systému TRACES do dvoch pracovných dní od zadržania.

TRACES

  • Každý člen siete TRACES určí aspoň jedno kontaktné miesto pre každú funkciu, ktorá je v systéme TRACES dostupná.
  • Každý prevádzkovateľ má prístup k údajom, informáciám alebo dokumentom, ktoré spracúva, vytvára alebo zasiela v systéme TRACES, a každý príslušný orgán má podobný prístup k tým údajom, informáciám alebo dokumentom, ktoré sa spracúvajú, vytvárajú alebo zasielajú v rámci jeho oblasti zodpovednosti, či už prostredníctvom vlastných zamestnancov alebo prevádzkovateľov, ktorých riadi v systéme TRACES.
  • Colné orgány krajín EÚ majú prístup k údajom, informáciám a dokumentom, ktoré sa týkajú zvierat a tovaru vstupujúcich do EÚ z krajín mimo EÚ, a k všetkým rozhodnutiam vyplývajúcim z úradných kontrol, a to prostredníctvom systému TRACES alebo vnútroštátnych systémov krajín EÚ, alebo prostredia centrálneho elektronického priečinka EÚ pre colnú správu, keď je prepojené so systémom TRACES.
  • V nariadení je uvedený zoznam požiadaviek na vydávanie elektronických úradných certifikátov pre zásielky zvierat a tovaru, ktoré vstupujú do EÚ.
  • Kontaktné miesta siete TRACES musia viesť a aktualizovať zoznamy určených hraničných kontrolných staníc, kontrolných miest a schválených prevádzkarní potravinárskych podnikov alebo podnikov nakladajúcich s vedľajšími živočíšnymi produktmi.

Jednotný vstupný zdravotný doklad

V nariadení je stanovený vzor jednotného vstupného zdravotného dokladu a pokyny na jeho používanie a ustanovujú sa v ňom požiadavky na používanie elektronického jednotného vstupného zdravotného dokladu.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 14. decembra 2019, s výnimkou oddielu 2 kapitoly 3 o sieti ADIS, ktorý sa uplatňuje od 21. apríla 2021.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

IMSOC: systém riadenia informácií pre úradné kontroly zriadený na spracúvanie a automatickú výmenu údajov, informácií a dokumentov týkajúcich sa agropotravinového reťazca.
ADIS: počítačový informačný systém na oznamovanie a podávanie správ o chorobách zvierat zriadený podľa článku 22 nariadenia (EÚ) 2016/429.
EUROPHYT: oznamovací systém EÚ na predkladanie oznámení EUROPHYT o prieniku v súlade s článkom 103 nariadenia (EÚ) 2016/2031.
TRACES: počítačový systém na výmenu údajov, informácií a dokumentov o úradných kontrolách a iných úradných činnostiach.
Jednotný vstupný zdravotný doklad: jednotný vstupný zdravotný doklad vrátane jeho elektronického ekvivalentu používaný podnikmi na predbežné oznámenie vstupu zásielok zvierat a tovaru, na ktoré sa vzťahuje nariadenie o úradných kontrolách (EÚ), do EÚ a orgánmi krajín EÚ na zaznamenanie výsledku vykonaných úradných kontrol týchto zásielok.
iRASFF: online aplikácia, prostredníctvom ktorej môžu krajiny EÚ zasielať oznámenia o výrobkoch, ktoré predstavujú riziko, alebo oznámenia o nedodržaní pravidiel týkajúcich sa zvierat alebo tovaru.

HLAVNÝ DOKUMENT

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2019/1715 z 30. septembra 2019, ktorým sa stanovujú pravidlá fungovania systému riadenia informácií pre úradné kontroly a jeho zložiek (nariadenie o IMSOC) (Ú. v. EÚ L 261, 14.10.2019, s. 37 – 96)

Následné zmeny vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) č. 2019/1715 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625 z 15. marca 2017 o úradných kontrolách a iných úradných činnostiach vykonávaných na zabezpečenie uplatňovania potravinového a krmivového práva a pravidiel pre zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat, pre zdravie rastlín a pre prípravky na ochranu rastlín, o zmene nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 999/2001, (ES) č. 396/2005, (ES) č. 1069/2009, (ES) č. 1107/2009, (EÚ) č. 1151/2012, (EÚ) č. 652/2014, (EÚ) 2016/429 a (EÚ) 2016/2031, nariadení Rady (ES) č. 1/2005 a (ES) č. 1099/2009 a smerníc Rady 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES a 2008/120/ES a o zrušení nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 854/2004 a (ES) č. 882/2004, smerníc Rady 89/608/EHS, 89/662/EHS, 90/425/EHS, 91/496/EHS, 96/23/ES, 96/93/ES a 97/78/ES a rozhodnutia Rady 92/438/EHS (nariadenie o úradných kontrolách) (Ú. v. EÚ L 95, 7.4.2017, s. 1 – 142)

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/2031 z 26. októbra 2016 o ochranných opatreniach proti škodcom rastlín, ktorým sa menia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 228/2013, (EÚ) č. 652/2014 a (EÚ) č. 1143/2014 a zrušujú smernice Rady 69/464/EHS, 74/647/EHS, 93/85/EHS, 98/57/ES, 2000/29/ES, 2006/91/ES a 2007/33/ES (Ú. v. EÚ L 317, 23.11.2016, s. 4 – 104)

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429 z 9. marca 2016 o prenosných chorobách zvierat a zmene a zrušení určitých aktov v oblasti zdravia zvierat („právna úprava v oblasti zdravia zvierat“) (Ú. v. EÚ L 84, 31.3.2016, s. 1 – 208)

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 183/2005 z 12. januára 2005, ktorým sa stanovujú požiadavky na hygienu krmív (Ú. v. EÚ L 35, 8.2.2005, s. 1 – 22)

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie (ES) č. 178/2002 Európskeho parlamentu a Rady z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín (Ú. v. ES L 31, 1.2.2002, s. 1 – 24)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 21.04.2020

Top