EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohoda medzi EÚ a Švajčiarskom o systéme obchodovania s emisiami (ETS) skleníkových plynov

Dohoda medzi EÚ a Švajčiarskom o systéme obchodovania s emisiami (ETS) skleníkových plynov

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

Dohoda medzi EÚ a Švajčiarskou konfederáciou o prepojení ich systémov obchodovania s emisiami skleníkových plynov

Rozhodnutie (EÚ) 2017/2240 o podpise a predbežnom vykonávaní Dohody medzi EÚ a Švajčiarskou konfederáciou o prepojení ich systémov obchodovania s emisiami skleníkových plynov

Rozhodnutie (EÚ) 2018/219 o uzavretí Dohody medzi EÚ a Švajčiarskou konfederáciou o prepojení ich systémov obchodovania s emisiami skleníkových plynov

AKÝ JE CIEĽ TEJTO DOHODY?

  • Cieľom dohody je prepojiť systém obchodovania s emisiami v EÚ (ETS EÚ) s ETS vo Švajčiarsku (ETS CH). EÚ považuje svoj systém obchodovania s emisiami (ETS) za politický nástroj, ktorý nákladovo efektívne znižuje emisie skleníkových plynov. Prepojenie systémov obchodovania s emisiami s cieľom umožniť obchod s emisnými kvótami medzi systémami prispeje k vytvoreniu stabilného medzinárodného trhu s emisiami uhlíka a ešte viac posilní úsilie zmluvných strán, ktoré si navzájom prepojili systémy, o zníženie emisií, čím prispeje k cieľom Parížskej dohody o zmene klímy.
  • Prepojenie oboch systémov bude plne platné iba po tom, ako Švajčiarsko uvedie vo svojich vnútroštátnych právnych predpisoch do platnosti všetky požadované pravidlá, najmä rozšírenie svojho ETS na leteckú dopravu. V súlade s podmienkami dohody však dohodou ustanovený spoločný výbor začal svoju činnosť od podpisu dohody (v novembri 2017) s cieľom zabezpečiť koordináciu medzi zmluvnými stranami vrátane pokroku ohľadne vstupu príslušných švajčiarskych pravidiel do platnosti.

HLAVNÉ BODY

Stropy a obchodovanie: ako funguje ETS EÚ

  • ETS EÚ, ustanovený smernicou 2003/87/ES, funguje na princípe „stropov a obchodovania“. Nastaví sa strop pre celkové množstvo určitých skleníkových plynov, ktoré môžu emitovať elektrárne a priemyselné zariadenia, na ktoré sa systém vzťahuje. Strop sa postupne obmedzuje, takže celkové emisie klesajú.
  • ETS EÚ sa okrem stacionárnych zariadení uplatňuje aj na všetky lety medzi letiskami v EÚ a Európskom hospodárskom priestore.
  • Spoločnosti v rámci stropu dostávajú alebo nakupujú emisné kvóty*, s ktorými potom môžu podľa potreby navzájom obchodovať. Do roku 2021 mohli na dosiahnutie súladu so systémom používať aj obmedzené množstvo medzinárodných kreditov z projektov na úsporu emisií po celom svete. Obmedzenie celkového počtu dostupných kvót zabezpečuje, že si udržiavajú svoju hodnotu.
  • Každý rok musí spoločnosť odovzdať dostatočný počet kvót na pokrytie všetkých svojich emisií, inak budú uložené vysoké pokuty. Ak spoločnosť svoje emisie zníži, môže si nevyužité kvóty ponechať na pokrytie svojich potrieb v budúcnosti alebo ich môže predať inej spoločnosti, ktorá má kvót nedostatok.
  • Obchodovanie prináša flexibilitu, ktorá zaručuje, že sa emisie znižujú tam, kde je to nákladovo najefektívnejšie. Zároveň podporuje investície do čistých, nízkouhlíkových technológií.

Dohoda medzi EÚ a Švajčiarskom

  • V dohode sú stanovené hlavné ciele a zásady a tiež inštitucionálna štruktúra na prepojenie systémov obchodovania s emisiami v EÚ a vo Švajčiarsku.
  • Keď bude prepojenie medzi ETS EÚ a ETS CH platné, emisné kvóty, ktoré majú pôvod v jednom systéme, budú oprávnené na dosiahnutie súladu s druhým systémom.

Základné kritériá

  • Na zabezpečenie zlučiteľnosti oboch systémov musia byť splnené určité základné kritériá stanovené v prílohe k dohode. Tieto kritériá z väčšej časti zohľadňujú ustanovenia právnych predpisov o ETS EÚ alebo ich vykonávacích aktov. V každom systéme sa môžu prijať pravidlá, ktoré sú prísnejšie než základné kritériá.
  • Dohoda umožňuje prípadný ďalší legislatívny vývoj prepojených systémov bez toho, aby bolo potrebné podstatné prerokovanie, pokiaľ budú systémy naďalej spĺňať základné kritériá.

Výmena informácií a koordinácia

V dohode sa ustanovuje proces na výmenu informácií a koordináciu v relevantných oblastiach. Jeho cieľom je zabezpečiť riadne vykonávanie a neprerušenú integritu prepojených systémov. Tento proces umožňuje zmluvným stranám navzájom sa informovať o vývoji príslušných právnych predpisov.

Letecká doprava

  • Dohoda objasňuje, že Švajčiarsko odzrkadlí v ETS CH ustanovenia EU ETS týkajúce sa leteckej dopravy, aby prepojenie oboch systémov obchodovania s emisiami nadobudlo platnosť.
  • Prevádzkovateľov leteckej dopravy bude riadiť štát EHP alebo Švajčiarsko systémom „jednotného kontaktného miesta“. Znamená to, že za vykonávanie obidvoch systémov preberá zodpovednosť jediný orgán, takže prevádzkovatelia musia v rámci prepojeného systému komunikovať len s jedným orgánom.
  • Rieši sa osobitná situácia dvojnárodného letiska Bazilej, aby sa predišlo dvojitému započítaniu, ak by Švajčiarsko dosiahlo dvojstrannú dohodu o pokrytí činností z letiska Bazilej.

Spoločný výbor

V dohode sa ustanovuje spoločný výbor ako jej hlavná riadiaca štruktúra. Spoločný výbor:

  • zahŕňa zástupcov oboch zmluvných strán a zodpovedá za spravovanie a riadne vykonávanie dohody,
  • zohráva hlavnú úlohu v procese výmeny informácií a koordinácie a tiež pri posudzovaní toho, či zmluvné strany naďalej spĺňajú základné kritériá,
  • môže navrhovať zmeny článkov dohody a meniť prílohy,
  • začal svoju činnosť v deň podpisu dohody podľa podmienok dohody týkajúcich sa predbežného vykonávania určitých článkov.

Mechanizmus urovnávania sporov

Spory týkajúce sa výkladu alebo uplatňovania dohody môže ktorákoľvek zmluvná strana predložiť na riešenie spoločnému výboru. Ak spoločný výbor nedokáže urovnať spor do šiestich mesiacov, spor sa na žiadosť ktorejkoľvek zo zmluvných strán môže predložiť stálemu rozhodcovskému súdu.

Technické predpisy

Dohoda obsahuje okrem zásad, cieľov a inštitucionálnych opatrení aj technické ustanovenia, ktorými sa riadia prevádzka registrov, obchodovanie formou aukcie, citlivé informácie a bezpečnosť.

DÁTUM NADOBUDNUTIA PLATNOSTI

Dohoda nadobudla platnosť 1. januára 2020.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Emisná kvóta: kvóta oprávňujúca vypustiť jednu tonu ekvivalentu oxidu uhličitého počas určitého obdobia vydaná v rámci EU ETS alebo ETS Švajčiarska.

HLAVNÉ DOKUMENTY

Dohoda medzi Európskou úniou a Švajčiarskou konfederáciou o prepojení ich systémov obchodovania s emisiami skleníkových plynov (Ú. v. EÚ L 322, 7.12.2017, s. 3 – 26)

Rozhodnutie Rady (EÚ) 2017/2240 z 10. novembra 2017 o podpise v mene Únie a predbežnom vykonávaní Dohody medzi Európskou úniou a Švajčiarskou konfederáciou o prepojení ich systémov obchodovania s emisiami skleníkových plynov (Ú. v. EÚ L 322, 7.12.2017, s. 1 – 2)

Rozhodnutie Rady (EÚ) 2018/219 z 23. januára 2018 o uzavretí Dohody medzi Európskou úniou a Švajčiarskou konfederáciou o prepojení ich systémov obchodovania s emisiami skleníkových plynov (Ú. v. EÚ L 43, 16.2.2018, s. 1 – 2)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Oznámenie o nadobudnutí platnosti Dohody medzi Európskou úniou a Švajčiarskou konfederáciou o prepojení ich systémov obchodovania s emisiami skleníkových plynov (Ú. v. EÚ L 330, 20.12.2019, s. 1)

Rozhodnutie Rady (EÚ) 2018/1279 z 18. septembra 2018 o pozícii, ktorá sa má v mene Európskej únie zaujať v spoločnom výbore zriadenom Dohodou medzi Európskou úniou a Švajčiarskou konfederáciou o prepojení ich systémov obchodovania s emisiami skleníkových plynov v súvislosti s prijatím rokovacieho poriadku výboru (Ú. v. EÚ L 239, 24.9.2018, s. 8 – 13)

Smernica 2003/87/ES Európskeho parlamentu a Rady z 13. októbra 2003, o vytvorení systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v spoločenstve, a ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 96/61/ES (Ú. v. EÚ L 275, 25.10.2003, s. 32 – 46)

Následné zmeny smernice 2003/87/ES boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Rozhodnutie Rady (EÚ) 2015/1339 z 13. júla 2015 o uzavretí dodatku z Dauhy ku Kjótskemu protokolu k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy a spoločnom plnení z neho vyplývajúcich záväzkov v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 207, 4.8.2015, s. 1 – 5)

Dodatok z Dauhy ku Kjótskemu protokolu (Ú. v. EÚ L 207, 4.8.2015, s. 6 – 14)

Rámcový dohovor OSN o zmene klímy (Ú. v. ES L 33, 7.2.1994, s. 13 – 28)

Parížska dohoda (Ú. v. EÚ L 282, 19.10.2016, s. 4 – 18)

Rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/1841 z 5. októbra 2016 o uzavretí Parížskej dohody prijatej na základe Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 282, 19.10.2016, s. 1 – 3)

Posledná aktualizácia 17.01.2020

Top