EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Podpora zdraviu prospešných pohybových aktivít pre všetkých

Podpora zdraviu prospešných pohybových aktivít pre všetkých

Pravidelná pohybová aktivita prispieva k zdravšiemu životnému štýlu jednotlivca. Zabezpečuje sa tým zdravá pracovná sila, čo je kľúčovou podmienkou plnenia cieľov hospodárskeho rastu a konkurencieschopnosti Európskej únie (EÚ). Krajiny EÚ sa v súčasnosti naliehavo vyzývajú na to, aby podnecovali svojich občanov na pravidelné cvičenie.

AKT

Odporúčanie Rady z 26. novembra 2013 o podpore zdraviu prospešných pohybových aktivít vo všetkých sektoroch (Ú. v. EÚ C 354, 4.12.2013).

SÚHRN

Väčšina európskych občanov nevykonáva dostatočné pohybové aktivity. Takmer 60 % nikdy alebo zriedkakedy športuje alebo cvičí, hoci je pohybová nečinnosť hlavnou príčinou predčasnej úmrtnosti a ochorení v krajinách s vysokým príjmom, ktorá má za následok jeden milión úmrtí v Európe ročne. Popri mnohých osobných tragédiách to spôsobuje aj veľké priame a nepriame náklady pre spoločnosť ako celok.

Odporúčanie EÚ

Vlády EÚ tento problém riešia prijatím dobrovoľného odporúčania z 26. novembra 2013 adresovaného vnútroštátnym orgánom a Komisii o podpore zdraviu prospešných pohybových aktivít.

V tomto odporúčaní sa krajiny EÚ naliehavo vyzývajú k vytvoreniu vnútroštátnych kampaní a prierezových stratégií zahŕňajúcich rozličné oblasti politiky, ako je šport, zdravie, vzdelávanie, životné prostredie a doprava. Mali by zahŕňať praktické a konkrétne spôsoby, ako motivovať ľudí na pravidelné cvičenie.

Monitorovanie

Na zhodnotenie vplyvu rozličných opatrení sa od vlád vyžaduje monitorovanie úrovne pohybovej aktivity, pokiaľ ide o telesnú výchovu na školách, systémy na podporu pohybovej aktivity medzi staršími osobami a projekty podporujúce aktívne cestovanie do práce.

Kontaktné miesta a výmena informácií

Vytvárajú sa národné kontaktné miesta pre pohybovú aktivitu s cieľom napomôcť monitorovaniu, pričom údaje sa budú vkladať do Európskej databázy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o výžive, obezite a fyzickej aktivite.

Komisia zabezpečuje podporu tým, že napomáha výmene informácií a osvedčených postupov, partnerskému učeniu a vytváraniu sietí. Môže takisto zabezpečovať vedeckých odborníkov na zaškoľovanie národných kontaktných miest a podporovať organizáciu WHO pri jej zapojení sa do tejto iniciatívy.

Správa

Každé tri roky Komisia vypracuje správu o pokroku pri vykonávaní odporúčania a môže vypracúvať európsku štatistiku o úrovniach pohybovej aktivity takisto každé tri roky.

Posledná aktualizácia: 17.06.2014

Top